Na 2 maanden gered op oceaan Theologencongres pleit sterk voor solidariteit met onvrij en Nieuwe geruchten aftreden Vorster In leven gebleven op specerijen en zeewier NS in trek bij toeristen Humphrey kandidaat Minnesota Nieuwe brand in Antwerpen Prinsjesdagconcert door toeval in nieuwe en betere opstelling I Verboden wapenbezit zeer groot Niet geslaagd als opvolger van Verwoerd Prof. Metz: Kerk heeft dictaturen geholpen Politie op reis voor werving personeel Min. Nelissen zal toezien op prijzen olieprodukten PAGINA LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1970 zijn na twee maanden rondge zwalkt te hebben in hun twaalf meter lange sloep, op 422 mijl ten noord-westen van Honoloeloe meer dood dan le vend opgepikt door de Niagara Falls, een koelschip van de Amerikaanse marine. De Amerikanen Julian Rit- ter. (50) en Luarene Louise, (21) en de Westduitser Win- fried Bernard Herringhof wa ren volkomen uitgedroogd en door de elementen geteisterd. Maar zij zullen er wel weer bovenop komen, zei de medi sche officier aan boord van de Niagara Falls. Volgens Ritter hadden zij al zes weken zonder voedsel ge zeten toen zij werden gevon den. Zij waren op 17 juni vanuit Tahiti een reis begon nen met hun boot. de Galilei Op 1 augustus werd het door de kustwacht als vermist op gegeven. Volgens Ritter waren zij in leven gebleven door het eten van nootmuskaat, kruid nagels, andere specerijen en Volgens de medische officier van de Niagara Falls zouden zij, als zij niet gevonden zou den zijn, nog ongeveer drie a vier dagen geleefd hebben. Zij werden gisteren in de zieken boeg van het schip Intrave neus gevoed en zullen vandaag waarschijnlijk enig licht ver teerbaar voedsel krijgen. Ritter vertelde zijn redders dat op 27 juli het voedsel op was en dat zij sindsdien twee maal op minder dan een halve mijl voorbij waren gevaren door een koopvaardijschip. De laatste aantekening in het logboek dateerde van 24 augustus en luidde „Het einde is nabij," aldus de Amerikaan- In Finland heeft men nieuwe ideeën over de mode voor het 'komende voorjaar. Deze niet zo slankmakende jurk trok wel alle aandacht op de show in de Vleeshallen te Haarlem. Ook uit 'Finland 'komen deze te combineren ensembles. Het jersey broekpak is af te wis selen met de dito japon voor 'het komende voorjaar. UTRECHT (ANP) Op toeristisch gebied hebben de Nederlandse Spoor wegen tot dusver in 1970 al veel re cords gebroken. Volgens mr. H. G. Ra- meijer van de afdeling toerisme van N.S. hebben de spoorwegen nog nooit zo'n goed jaar gehad. De tieners hebben een zeer belangrij ke bijdrage geleverd aan de gunstige resultaten. Er werden 150.000 tiener- toers verkocht, 65.000 meer dan vorig Dit jaar zullen zeker ook meer dan 100.000 achtdaagse kris-kras-abonne- menten worden verkocht (1969: 84.000). De belangstelling voor de vakantiedag tochten nam met twintig procent toe. Ook dit jaar bleek de Efteling het meest in trek, gevolgd door Amsterdam, Volendam en Marken, de deltawerken en het Dolfinarium in Harderwijk. De groei bij de achtdaagse vakantie reizen was 15 procent. Hier stond de Valkenburgreis aan de top, gevolgd door de achtdaagse reis naar het Sau- erland. De reizen zijn zeer gelijkmatig over vier maanden (half mei-half sep tember) gespreid. Mini-trips hadden ook veel belangstelling. Adrienne de Smet verlaat het Residentie-Orkest DEN HAAG (ANP) Met ingang van 1 augustus 1971 zal bij het Frysk Orkest in dienst treden mevrouw Adrienne de Smet in de functie van concertmeester, Zy zal deze functie vervullen samen met Manuel Villuendas, die als zodanig al ruim 4 jaar b(J het Frysk Orkest werkzaam is. Enkele duizenden bouwvakarbeiders hebben gisteren een krachtige en toch rustige demonstratie gehouden, tegen hun werkgevers, die de 400 gulden extra niet willen uitbetalen. Vandaag echter zitten beide partijen rond de onderhandelingstafel. MINNEAPOLIS (Minnesota) (AP) De vroegere vicepresident Hubert H. Humphrey heeft de democratische voor verkiezing voor een kandidatuur voor een senaatszetel van Minnesota gewon nen. Hij versloeg de neger Earl D. Craig jr. Humphrey kreeg bijna drie maal zoveel stemmen als Craig. De republikeinen stelden de 48 jaar oude afgevaardigde Clark Mac Gregor kandidaat voor een senaatszetel van Minnesota, die al sinds jaar en dag wordt bezet door een democraat. Humphrey is vrijwel zeker van verkie zing in november. Ook senator Kennedy moet zijn zetel voor de staat Massachusetts in novem ber verdedigen. (Van onze correspondent) ANTWERPEN Als een laaiende fakkel lag gisteravond in de Antwerpse haven het Zweedse vrachtschip Marian ne: brandweerlieden, die al een hele namiddag hadden gevochten om de brand te blussen, hadden alle hoop op gegeven. Men vreesde dat het schip zou kapseizen door de grote hoeveelheden water die men in de ruimen had gespo ten. De brand brak om kwart voor drie uit aan boord van de Marianne, een schip dat uit Bremen kwam, waar 't een lading van honderden tonnen chemische produkten en auto's in het onderruim had geladen. Vier ploegen dokwerkers waren aan boord aan het werk, toen de brand in een ruim uitbrak, waarin on dermeer cellulose en parafine, bijzonder brandbare stoffen, waren opgeslagen. De oorzaak van de brand is onbe- Mr. v.Vollenhoven naar Indonesië DJAKARTA AP) In oktober zal de heer Pieter van Vollenhoven als gast van het Indonesische directoraat-gene raal voor het toerisme een bezoek aan Indonesië brengen. Hij zal Centraal Ja va bereizen en een aantal historische plaatsen bezoeken. Het Prinsjesdagconcert was anders dan de vijf en vijftig concerten die het Algemeen Haags Comité eerder in een van de Houtrusthallen organiseerde. Doordat de Weense IJsrevue zaterdag zijn voorstellingen beëindigde en de daarvoor gebouwde tribunes grotendeels nog stonden, was het mogelijk eens een proef te nemen met een andere opstel ling. Het Residentie-Orkest zat nu niet op een hoog podium tegen het midden van de rechter-zijwand, maar het zat in het midden van de hal op de niet verhoogde vloer, aan drie kanten omge ven door oplopende tribunes. Voor verreweg het grootste deel van de toehoorders, in elk geval voor het publiek dat vóór en gedeeltelijk opzij van het orkest een plaats had weten te bemachtigen, betekende deze nieuwe opstelling een aanmerkelijke akoesti sche verbetering. Wie achter het orkest zat, of op een tribune achter een tribu ne, kon minder gunstig horen maar dat neemt niet weg dat de proef buitenge woon goed geslaagd moet heten. Helaas kan hieruit niet worden afge leid dat in het vervolg alle Houtrust- concerten maar op deze manier moeten worden ingericht. Het opstellen en het huren van de betrokken tribunes is een veel te kostbare zaak voor een enkel Houtrustconcert. Men kan zich deze luxe alleen veroorloven als de tribunes voor een andere manifestatie al zijn opgetrokken en men alleen moet opko ken voor de verlenging van de huur. Zelfs dan echter, kleven er organisa- fcrische bezwaren aan de nieuwe op- :elling. Het aantal goede beschikbare aatsen is namelijk aanzienlijk geringer bij de oude opstelling. Er waren gisteravond ongeveer vierduizend toe- DEN HAAG (ANP) De KVP-kamer- leden Boot en Van Scbaik hebben de minister van Justitie en van Defensie schriftelijk gevraagd of er gegronde rede nen zijn om te veronderstellen dat er in ons land een paar honderdduizend wa pens illegaal in omloop zUn. De Kamerleden verzoeken de regering betrouwbare gegevens omtrent de om vang van de diefstal van militaire wa pens en omtrent de bewering, dat die omvang dermate groot is dat er als het ware een burgeroorlog mee gevoerd zou kunnen worden. De heren Boot en Van Schaik willen verder nog vernemen hoe de instructies luiden voor opsporingsambtenaren met betrekking tot het achterhalen van ver boden wapens, eventueel door middel van razzia's en hoeveel veroordelingen dit jaar hebben plaatsgevonden wegens verboden wapenbezit. hoorders maar dat aantal is eigenlijk te klein voor de aan zo'n concert verbon den kosten, die zich natuurlijk ook in stijgende lijn bevinden. Als het goed moesten er zes, zeven, liefst acht duizend mensen komen, wil het AHC de gebruikelijke lage entreeprijzen kunnen handhaven. Soms komen er inderdaad meer mensen maar in zo'n geval zou men alleen al daarom van de nieuwe opstelling moeten afzien. Hoe dit allemaal zij, wie gisteravond vn Houtrust waren, daartoe behoorde ook burgemeester Marijnen profi teerden in elk geval van de gunstige situatie. Het programma dat werd uit gevoerd, was van het begin tot het eind feest der herkenning" want alle, uit de 19e eeuw stammende muziek overbekend, zelfs bij wie maar zelden een concert bezoeken. Behalve het Wilhelmus, waarmee als gewoonlijk werd begonnen, was er ook geen noot bij, die enig verband had met Neder land. laat staan met het nationale ka rakter van Prinsjesdag. Het komt ons voor dat dat met een beetje fantasie wel mogelijk was geweest. Waarom liet bijvoorbeeld niet eens Voormolens hoboconcert, door de tv-uitzendingen van De Kleine Zielen plotseling popu lair geworden, niet eens uitvoer Men hoorde nu de ouverture van Rossini's opera De diefachtige ekster en de balletmuziek uit Gounods Faust. Het eerstgenoemde stuk had bepaald wel lichter en spiritueler, wat minder straf en wat minder plomp gespeeld kunnen worden. In het Faust-ballet za ten ook wel erg zware passages maar daar kreeg het musiceren tenminste dikwijls een dansante beweging. Het best evenwel ging Van Otterloo en de zijnen de pathetisch bewogen ouvertu re-fantasie Romeo en Julia van Tsjai- kofski af. De soliste van de avond was de jonge violiste Emmy Verhey, die in een wit broekpak het eerste concert in D groot van Paganini voordroeg. Natuurlijk speelde zij alle drie de delen, want de vooroorlogse jaren, waarin j zich tot Door de ondertekening van het protocol hebben de Russische ambassadeur V. S. Lavror en mr. J. H. D. Insinger van Buitenlandse Zaken in Den Haag de weg geopend voor een uitgebreid culturele en wetenschappelijke uitwisselings programma. JOHANNESBURG (A.P.) Nau welijks is het gerucht verstomd of het herleeft een paar weken later, dat prémier John Vorster spoedig als zodanig zou aftreden. Hij zou dan de minder zware en ceremoniële rol van president overnemen van Jacobus J. Fouché. Deze is 70 jaar. Het gefluis ter begon onlangs opnieuw, nadat Vorster voor een operatie elf dagen in het ziekenhuis was geweest en zijn herstel in augustus langzamer was dan werd verwacht. Hij is 54 Jaar en werd eerste minister en leider van de Nationalistische Partij toen Hendrik J. Verwoerd in september 1966 in het parlement werd vermoord. Vorster bezit veel minder postuur in de partij dan zijn voorganger en kan hem als politicus en onbetwist leider ndet evenaren. Integendeel, Vorster heeft een geheel ander imago, de weekend golfer, de liefderijke grootvader en de fotogra ferende toerist in Parijs. Hij leidt een partij die 22 jaar achtereen aan de mocht dis geweest. De nationalisten pro longeerden hun macht in het parlement met een nieuwe termijn van vijf jaar in de verkiezingen van april maar htm meerderheid werd voor de eerste keer kleiner. Dit werd Sn sommige kringen geweten aan de premier en aangedrongen werd op revisie van het partijapparaat waarbij intelligente jonge „verligte" nationalisten zouden promoveren. Maar tot nu toe zijn er maar enkele verande- BRUSSEL (A.N.P.). Aan de i deelnemers van het internationale congres van rooms-katholieke theologen in Brussel is een aantal stellingen voorgelegd, waarin vooral gewezen wordt op de nood- het eerste deel beperkte, zijn gelukkig zakeüjke relatie tussen priester en voorbij. Overigens werd in de program-, T_ J matoelichting terecht opgemerkt dat dit j Kerk enerzijds, en maatschappij concert niet alleen halsbrekende violis- en cultuur anderzijds. Deze stel- tische acrobatiek bevat maar ^wel^ege- |Jngen zullen, mogelijk in gewij- zigde vorm, aan een stemming onderworpen worden. Dat laatste heeft Emmy Verhey he laas niet waar kunnen maken, zeker niet in de cantiles van het openingsal legro en het adagio. Daar ging van voordracht en expressie te weinig uit. En wat de acrobatiek betreft: het spel was knap maar vaak nog schools soms iets van toon en, nu en dan zelfs een beetje benauwd. Het is uiteraard heel respectabel wat Emmy Vërhey op haar leeftijd presteert, maar zij is toch nog niet waar zij wil komen, en wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat zij de laatste tijd betrekkelijk weinig vooruitgaat. Hoewel in programma en vertolkin gen geen opmerkelijk evenement, heeft deze populaire avond velen toch grote voldoening gegeven, getuige de enthou siaste bijvalsbetuigingen. K. S. Christelijke vrijheid, aldus een van deze stellingen, moet uitstralen. De christenen, die van deze vrijheid getui gen. moeten niet alleen maar de be staande vormen van sociale kritiek her halen. en ook niet uitgaan van de politieke onschuld van de kerk. anders kunnen de kerkelijke gezagsdragers ge makkelijk mandarijnen van de kerk worden, die onder het mom van politie ke neutraliteit in feite hun politieke bondgenootschap in stand houden zoh- der rekening te houden met. het leed en de onderdrukking van de individuen. Bij de debatten vielen nogal wat kritische stemmen te beluisteren. Men acht het congres overheerst door de Duitse theologie en vond de formi bijval kreeg het verzoek dat het con gres een daad stelt, om zijn solidariteit te betuigen met hen, die strijden voor de bevrijding van de mens en ook met de priesters en gelovigen die bij hun strijd tegen het racisme en kolonialisme vervolgd worden. Van sociologische zijde kwam de kri tiek, dat de theologie, althans in haar huidige vorm, te apioristisch is en zich niet bewust van wat de moderne mens over zichzelf zegt. Het leek de Ameri kaanse socioloog, die deze kritiek uitte, dat men op dit congres veel meer bezig is me4 pogingen om de kerk, ja zelfs ambivalent. Veelhet beroep theoloog te redden, dan met het dienstbaar maken van de theologie aan hen, die deze dienst het dringendst behoeven. Tevoren had het congres met 143 tegen 74 stemmen, bij 5 onthoudingen zich uitgesproken voor de formulering van resoluties bij wijze van richtlijnen, waarover donderdag gestemd zal wor den. Hiermee is het congres gevrij waard van het odium een geheel vrijblij vende gedachtenwisseling van vakge leerden te zijn. Prof. dr. I. B. Metz. hoogleraar in de theologie van de universiteit van Münster, die gisteren sprak over de tegenwoordigheid van de kerk in de maatschappij, pleitte voor een politieke theologie. „De kerk en met name de rooms-katholieke kerk is nooit a priori in politiek opzicht neutraal geweest. Zij heeft onder het mom van onschuld en onwetendheid op politiek gebied in feite politieke machten helpen in stand hou den en heeft daarbij geen rekening gehouden met het leed en de onder drukking van velen. Dc kerk moet al haar kritisch vermogen richten tegen alle totalitaire systemen en alle ideolo gieën met een rechtlijnige, eendimensi onale structuur en zich geheel inzetten voor de noodlijdenden in onderontwik kelde landen". Prof. Metz brak ook nog voor de eenvoudige gelovigen die zich niet meer thuis voelen in een zich snel veranderende kerk. Men heeft deze ge lovigen geen kritisch begrip bijgebracht voor het vermogen van de kerk zich te hervormen en toch trouw te blijven aan haar opdracht. De Amerikaanse theoloog G. Baum waarschuwde voor de misvatting, dat de belofte van Christus aan de kerk, deze kerk tot een soort heilig en on aantastbaar instituut zou maken en dat daarmee alle kritiek op hierachrishce structuur, paus en curie, ongeoorloofd zou zijn. Hij zei dat de manier waarop de kerk het evangelie bracht, vaak alleen maar een subtiele verdediging was van een systeem, persoonlijke macht en sociale voorrechten. Hij wees voorts op de beweging voor gelijke burgerrechten voor blank en zwart in de Verenigde Staten en zoveel andere vrijheidsbewegingen, waarin christenen solidair zijn met niet-christenen in de strijd voor een betere maatschappij. Uit deze nieuwe geest van solidariteit blijkt, aldus Baum, dat de kerk niet meer als een gesloten gemeenschap be schouwd kan worden en dat de oecu menische beweging als georganiseerd pogen de gescheiden christenen tot el kaar te brengen, achterblijft bij de spontane samenwerking tussen christe nen die zich overdezelfde kwesties lans bezorgd maken. ringen geweest, en die waren verre dTastisch. Verdere achteruitgang in stemmen kan ernstig worden voor Vorster. Sommige waarnemers menen dat hij spoedig zijn gezag opnieuw moet laten blijken. In leidende kringen heerst onzekerheid sommige prominenten daarin sluiten de mogelijkheid niet uit, dat Vorster zal heengaan. De kwestie van het leiderschap gaat echter dieper en betreft de apartheids politiek. De „verligte" linksen zouden graag een geleidelijke verzachting van de werkssegegraifcie zien om tegemoet te komen aan het ernstige tekort aan ge schoolde blanke werkkrachten en ook wilden zij d'e internationale pogingen voortzetten om een isolement van Zuid- Af rika te voorkomen. De rechitsen daar entegen wallen strenge rassenscheiding blijven toepassen en trekken zich niets aan van de gevolgen in binnen- en buitenland. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een politie-informatie- bus zal vanaf 21 september tot en met 17 oktober een tocht maken langs 20 ge meenten in ons land, aldus deelt het ministerie van Binnenlandse Zaken mee. Het doel van deze trip, waartoe de ge meentebesturen van Amsterdam, Rotter dam en Den Haag in samenwerking met het ministerie van Binnenlandse Zaken hebben besloten, is de burgers nader met de politie in contact te brengen. De bus is zodanig ingericht en be mand, dat eventuele belangstellenden voor een vacature bij de politie in de drie grootste gemeenten (in totaal 500 vaca tures) alle gewenste inlichtingen kunnen verkrijgen. Aanwezige voorlichtings ambtenaren zullen belangstellenden in lichten over de rangen, salarissen en toe latingseisen. Velerlei apparatuur waar mee de politie opereert zal worden ge toond, zoals snelheidsmeters, remcon- trolemeters, geluidsmeters en een wiel- drukmeter. Ook zaken met betrekking tot verdovende middelen en een eigen ge maakt schietwapen zijn te bezichtigen. DEN HAAG (ANP) Minister mr. R. J. Nelissen van Economische Zaken ziet er nauwlettend op toe, dat prijsverho gingen van aardolieprodukten beperkt blijven tot de hoogst noodzakelijke en dat prijsverlagingen waar en zodra mo gelijk worden gerealiseerd. De recente prijsstijgingen hebben ernstige gevolgen voor het kostenpeil. in het bijzonder in de sector van de land- en tuinbouw, aldus de minister in het antwoord dat hij gisteren gegeven heeft op schriftelijke vragen van de Tweede Kamerleden mr. W. Scholten en drs. D. F. van der Mei (beiden CHU). Tussen 1 januari en 10 september 1970 steeg de prijs van gewone benzine met 9.4 procent, die van super benzine met 8,5 procent, die van autogasolie met 14,3 procent, die van gasoliehuis brandolie met 21 procent en die van stookolie met 60,2 procent.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 6