BTW, posttarieven en woning program omhoog Ui Leven in 1971 vijf Zuinige penningmeester van de Kneuterdijk zet zijn strakke beleid voort Oververhitting vraagt om afkoelingssysteem Zo komt het geld binnen... Zo geeft de staat het weer uit. Tweeduizend woningen meer Rijksuitgaven Binnen tien jaar leerplicht tot 18 jaar dertig voor het eerst boven miljard Roken niet duurder Economische verkenning riFi Reconstructie groene hart van Midden-Delfland VUILAFVOER NIJPEND PROBLEEM DINSDAG 15 SEPTEMBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA DE INKOMSTEN EN UITGAVEN VAN OE STAAT Cijfers in miljoenen guldens (ind aan*pnsfen) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kosten van levensonderhoud zullen volgend jaar waarschijnlijk met bijna 5 pet. stijgen, zo blijkt uit de vele stukken die vandaag op prinsjesdag het parlement zijn aangebo den. De stijging zou sterker zijn als de regering geen maatregelen zou nemen om de conjunctuur bij te sturen. Van de maatregelen, die de regering heden in de miljoenennota heeft aangekondigd, gaat geen voor het levensonderhoud belangrijke kostenverho gende werking uit. Tot die maatregelen behoort een verhoging van de B.T.W. wat betreft het normale tarief van 12 naar 14 pet. Het verlaagde tarief voor de eerste kosten van levensonderhoud blijft op 4 pet. De suikeraccijns wordt op het verlaagde niveau gehandhaafd. Bij de invoering van de BTW de nieuwe vorm van omzetbelasting werd het tarief vastgesteld op 12 pro cent met de bepaling erbij, dat voor de eerste levensbehoeften een verlaagd ta rief van 3 procent zon gelden. Direct werd toen bepaald, dat deze twee per centages op 1 januari 1971 zouden wor den verhoogd tot resp. 13 en 4,3. Bij het opstellen van de miljoenennota leek het de regering beter gelet op de econo mische omstandigheden af te zien van de verhoging van 4 naar 4,3 pro cent. Omdat hier andere dekkingsmid delen tegenover moeten staan, moet het normale tarief extra omhoog en wel tot 14 procent. Om te voorkomen, dat" de' belasting druk op tabaksfabrikaten door de nieu- DEN HAAG De laatste begroting m het kabinet - De Jong wordt over heerst door de inflatiebestrijding. De maatregelen die hiertoe genomen wor den dringen de begroting zelf naar de achtergrond. Een begroting die op zich- telf trouwens niet spectaculair is. Mi nister Witteveen de zuinige penning meester van de Kneuterdijk - zet ook in het laatste jaar van deze kabinetspe riode zijn strakke beleid voort. Opmer kelijk is dat de rijksuitgaven voor het eerst de dertig miljard gulden te boven Kaan. Tegen de geraamde uitgaven van 32.725 miljoen staan 30.663 aan geschatte inkomsten. Dan resulteert een nadelig saldo van 2.062 miljoen. Dit nadelig saldo Is de laatste jaren geleidelijk kleiner geworden. De stijging van de uitgaven beloopt 3750 miljoen ten opzichte van de ont werpbegroting 1970. Hiervan is 450 miljoen het gevolg van.de overheveling een aantal activiteiten van het gemeentefonds naar de rijksbegroting. Als dit buiten beschouwing wordt gela ten, bedraagt de verhoging van de uit gaven 3300 miljoen of ruim elf percent. Ruim een derde deel van deze hogere uitgaven g&at weg aan algemene sala rismaatregelen, die 1.2 miljard ver gen. Van de stijgende rijksuitgaven gaat het grootste deel (650 miljoen) naar Onderwijs en Wetenschappen, 350 mil joen is nodig voor kostenstijgingen op het terren van Sociale Voorzieningen, Volksgezondheid, Cultuur en Recreatie. Volkshuisvesting vergt 200 miljoen meer. Ver'reer en Waterstaat 250 mil joen, Ontwikkelingshulp 150 miljoen. Vergeleken met het tekort van 2 193 miljoen op de oorspronkelijke begroting voor 1970, bedraagt het geraamde te kort voor het volgende jaar 131 miljoen minder. Heeft het rijk dit jaar een financieringsbehoefte van 2500 miljoen, volgend jaar kan die behoefte op 2150 miljoen worden gesteld. Uiteindelijk zal het rijk slechts voor zo'n 400 miljoen een beroep op de open kapitaalmarkt behoeven te doen. Minister Witteveen memoreert in zijn slotbeschouwing van de rijksbegroting dat het kabinet-De Jong bij zijn start in 1967 geplaatst werd voor een moeilijke economische situatie. Als een van zijn grote doelstellingen zag het kabinet een structurele verbetering van de begro ting. Hiertoe moest een terughoudend begrotingsbeleid worden gevoerd. Deze doelstelling was ook richtsnoer bij de opstelling van de begroting voor 1971 Zoals uit de begroting blijkt, kon aan de normen worden voldaan, aldus de minister. Voor de toekomst blijft naar zijn mening een zorgvuldig afgewogen uit gavenbeleid nodig. Dit betekent onder meer dat men zich bij het aangaan van nieuwe taken en het uitvaardigen van nieuwe wetten tevoren steeds re kenschap moet geven van de financiële gevolgen op langere termijn. Een on voorziene explosieve groei kan te zijner tijd de ruimte voor andere taken sterk beperken. De ervaringen hebben wel geleerd dat veel inspanning nodig zal zijn om ook in de toekomst een verant woorde geleidelijke groei van de uitga ven te verwezenlijken. U kun! 60guben per uur uifgewr^tSDO' Een mens heeft ca SKSSK ISïSffiSfe Elke Nederlander kan er Q32S1 5 gul den van krijgen DEN HAAG De Nederlandse eco nomie in 1970 vertoont, aldus het Cen traal Planbureau, duidelijke tekenen van overbesteding. De loonstijgingen overtroffen de verwachtingen. De span ning op de arbeidsmarkt verhevigde. Naast een sterk toegenomen buiten landse vraag stegen de binnenlandse consumptie en investeringen aanmerke lijk. In deze oververhitte faze open baarde zich de onrust aan het loon- In deze economische spanningen en sterke prijsstijgingen staat Nederland overigens niet alleen. In een groot aan tal landen neemt de inflatie toe. Ook daar wordt geprobeerd tot een zekere afkoeling te komen. Maar zelfs in de Verenigde Staten, waar die afkoeling het verst gaat, vermindert de inflatie nog maar weinig. Deze internationale situatie is mede bepalend voor de eco nomische oververhitting in Nederland, dat in zijn economie zo sterk van het buitenland afhankelijk is. Het Planbureau heeft zijn economi sche verkenningen 1971 mede afge stemd op de maatregelen van de rege ring tot beteugeling van de inflatie. Bij een ongewijzigd beleid zouden de loon kosten per werknemer tot boven de tien percent stijgen. Hierbij wordt ervan uitgegaan dat de pas ingezette golf van uitkeringen-ineens voor 1970 neer komt op een loonstijging van 1.5 per cent. Zij wordt niet als eenmalige uit kering beschouwd maar zal haar in vloed uitoefenen op de lonen van 1971 en volgende jaren. Naast de sterke loon- en prijsstijgin gen zou 1971 gekenmerkt worden door een vermindering van groei in de pro- duktie en een groter tekort op de beta lingsbalans. De groei in de uitvoer zou trager worden, de particuliere con sumptie met 5.5 percent toenemen. Er nog steeds van uitgaande dat geen ma tigende maatregelen zouden worden toegepast, zou het reëel besteedbaar loon in 1971 met drie percent toenemen bij een prijsstijging van zo'n 5.5 per cent Bij een blijvend gespannen ar beidsmarkt zou de invoer toenemen. Dit zou resulteren in een «tijgend tekort op de betalingsbalans oplopend tot 850 milj. Onder invloed van de bestedings maatregelen die het Centraal Planbu reau de laatste weken nog heeft moeten verwerken vertraagt de toeneminn van de binnenlandse bestedingen, welke afremming het sterkst is bij de overheidsinvesteringen (2 per cent). Een gevolg hiervan is dat de invoer wordt afgeremd en de uitvoer iets meer kan toenemen dan aanvanke lijk was verondersteld. Hierdoor verbe tert de betalingsbalans, waardoor het tekort op de lopende rekening in 1971 kan worden teruggebracht tot 250 mil joen gulden. De lonen zullen minder krachtig stij gen. Geraamd is nu een loonkostenstij ging van negen in plaats van 10.2 procent. Ook de prijsstijging wordt af geremd, met ongeveer een half percent. In zijn herziene raming noteert het Planbureau nu 4.9 percent stijging par ticuliere consumptie tegen 5.3 percent in de aanvankelijke prognose. Op lan gere termijn zal het afremmende effect op de prijsverhogingen nog groter we BTW-maatregel zou toenemen, wordt de tabaksaccijns in dezelfde mate verlaagd als de BTW toeneemt. De prijs van tabaksfabrikaten kan hierdoor ge lijk blijven. Verhoging van het BTW-tarief tot 14 en 4 procent in plaats van tot 13 en 4,3 procent betekent voor de staatskas net to een hogere opbrengst van 410 mil joen gulden per jaar, voor 1971 zal het effect echter slechts 340 miljoen gulden zijn. De verhoging van het tarief tot 14 procent heeft ook invloed op de tijdelij ke heffing van omzetbelasting op inves teringen. Deze invloed levert de staat nog eens 50 miljoen gulden extra op in 1971. De miljoenennota geeft een uitga- venbedrag aan van bijna 33 miljard gulden, waarbij de inkomsten ruim twee miljard achterblijven. Dit bedrag is derhalve het begrotingstekort van de regering, die een reeks belangrijke voornemens van het kabinet in het laatste jaar van zijn bestaan aankon digt. Daartoe behoort de optrekking van de ontwikkelingshulp tot 1 procent van het nationale inkomen. Dat wil zeggen verhoging met 203 miljoen tot 970 mil joen gulden. De defensiebegroting gaat met een nog groter bedrag (269 mil joen) omhoog en bereikt daarmee het recordbedrag van ruim vier miljard gulden. Ten opzichte van het nationale inkomen dalen evenwel de defensie uitgaven. Het woningbouwprogramma wordt met 2000 woningen verhoogd tot 127.000. "Minister Beernlnk -kondigt in de be groting van Binnenlandse Zaken onder het scheppen tot het instellen eenheden; het opzetten van een landelijke op leiding van mobiele eenheden der poli tiekorpsen voor het handhaven van de orde en onderlinge bijstand; de invoering van een nationaal nummersysteem voor personen en het inbrengen hiervan in computers. In het vat van de minister van Ver keer en Waterstaat zit voor het komen- verhoging van de opcenten op de wegenbelasting (al eerder aangekon digd) in verband met de kostenstijgin gen in de wegenbouw; sluiting van de dam in het Brou- wershavense Gat, waardoor een zoet binnenmeer kan ontstaan in de Greve- wijziging van de rechtspositie van PTT; verhoging van het port voor druk werk en nieuwsbladen hierover zijn nog geen bijzonderheden vermeld. Minister Polak van Justitie zegt: er komt een betere coördinatie in het vervolgingsbeleid, speciaal in ver band met druggebruik en de handel in er wordt extra-geld beschikbaar ge steld voor de kinderbescherming. In een speciale nota kondigen staats secretaris Grosheide (Onderwijs) en mi nister Roolvink (Sociale Zaken) aan: binnen tien jaar moeten alle jonge ren tot tenminste hun 18de jaar naar school; per 1 augustus 1971 wordt de volledige leerplicht al verlengd met een er komt een jongerenstatuut, dat de rechtspositie van werkende jongeren in de bedrijven regelt. DEN HAAG Medio 1971 zal een bij zondere wet voo«- de reconstructie van het groene gebied Midden-Delfland voor indiening bij dc Tweede Kamer gereed zijn. In het gebied Midden-Delfland werd tot 1 juli '*an dit jaar 106 ha verworven- In verband met dc vraagstukken verbon den aan de inrichting van het groene hart van de randstad zullen enkele des kundige bureaus voigend jaar een studie opdracht krijgen. DEN HAAG De zorg van de ovei- heid voor het mii-eubeheer eist toene mend wetenschappelijk onderzoek. De af voer van stedeiijk vuil, de industriële (chemische) afvalstoffen en agrarisch af val vormt een nijpend probleem, waar voor een landelijk basisprogram zal wor den opgesteld, aldus staatssecretaris Kruisinga (Volksgezondheid) in de be groting voor 1971. 1. kostprijs verhogende belastingen: invoerrechten omzetbelasting bijzondere verbruiksbelasting van personenauto's benzineaccijns olieaccijns tabaksaccijns alcoholaccijns bieraccijns wijnaccijns suikeraccijns rechten van segel rechten van registratie motorrij t uigen be l a sting 1. exclusief opcenten 2. opcenten ten behoeve van rijkswegenfonds erondbelasting (rjjksopcenten) 280 890 450 150 50 25 110 310 430 245 54 270 890 440 160 55 25 115 330 465 334 56 totaal 1 12374 13580 2. belastingen op inkomen, winst en vermogen: inkomstenbelasting loonbelasting dividendbelasting kansspelbelasting vennootschapsbelasting commissarissenbelasting vermogensbelasting successierechten 4300 6950 490 8 3225 20 290 260 4900 8325 520 9 3885 290 260 totaal 2 15543 18189 totaal 1 en 2 27917 31769 aandeel van het gemeentefonds aandeel van het provinciefonds aandeel van het rijkswegenfonds 3961 225 245 4431 4242 256 334 4832 ten bate van de rijksbegroting 23486 26937 voorgestelde wijziging van de bepalingen inzake gemeentelijke en provinciale belastingen a. verhoging aandeelpercentage gemeentefonds met b. opbrengst opcenten personele belasting 0.22 —67 13 totaal ten bate van het rijk 23486 26883 Gewone dienst: winsten en andere baten van bedrijven aandeel in de opbrengst van de omroepbijdragen en opbrengst radio- en televisiereclame ontvangsten van de dienst der domeinen overige ontvangsten 439 773 288 79 544 574 1035 332 78 597 totaal gewone dienst 25609 29499 Buitengewone dienst: ontvangen aflossingen en bij het rijk belegde gelden overige ontvangsten (incl. ontvangsten wegens aflevering munt en bijdragen in de kosten van waterstaatswerken) 634 425 803 361 totaal buitengewone dienst 1059 1164 totaal gehele dienst 26668 30663 algemeen bestuur defensie buitenlandse betrekkingen (excl. ontwikkelingshulp) ontwikkelingshulp justitie en politie (inclusief civiele verdediging) verkeer en waterstaat handel en nijverheid landbouw en visserij onderwijs en wetenschappen cultuur en recreatie sociale voorzieningen volksgezondheid volkshuisvesting: huursubsidies leningen woningwetbouw overige uitgaven volkshuisvesting oorlogsschade nationale schuld (atlossingen verminderd met afschrijvingen) afschrijvingen

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9