„IK KOOS VOOR DE STEKKEN EN DAAR HEB IK NOOIT SPIJT VAN GEHAD Nieuwkoop is te groot voor het servet en te klein voor 't tafellaken'' Burgemeester v. Montfoort: „Op welke capaciteit moeten we de nieuwe voorziening af stemmen?" BIOSCOPEN Alternatief orgelconcert viel zwaar op de maag Albatros-oprichter Frans Hoogervorst: DINSDAG 15 SEPTEMBER 1970 LEIDSE COURANT Een (ntet recente) luchtopname gemeentelijk apparaat en het gebrek aan een medisch centrum en een open bare bibliotheek. Niveau (Van een onzer verslaggevers) NIEUWKOOP Oorspronkelijk eer» brok laagveen in het groene hart van Holland, maar na uit baggering een gezellige piaspoel met een intieme dorpsgeest, is Nieuwkoop de laatète jaren een beetje uit zijn krachten gegroeid. Het leefklimaat is niet naar.be horen meegegroeid met de be volkingsaanwas, welke laatste we zeer in verband kunnen brengen met de vruchtbare bodem: de gemeente zag zijn inwonertal ge durende de laatste vijf jaren maar liefst met een derde toenemen. Het voorzieningsniveau zal daar om binnen de kortst mogelijke tijd hieraan weer adequaat moeten zijn. Burgemeester H. A. van Montfoort (53) ziet dit als dé grote taak van de huidige raad, die in de komende zittingsperiode op ..planologisch gebied zeer belang rijke beslissingen zal moeten nemen. Directe problemen vormen de nypende verkeerssituatie in de dorpskern, de huisvesting van het basis- en kleuter onderwijs, het gebrek aan gymzalen, de droevige accommodatie van de sportvelden, het veel te klein behuisde „Mijn persoonlijke visie is echter deze," aldus de burgemeester, die onlangs Nieuwkoops 8000ste inwoner begroet te: „Nieuwkoop is mijns Inziens te groot voor het servet en te klein voor het tafellaken. Wil je een goede ge meenschap krijgen met daarmee cor responderende voorzieningen, dan moet je een bepaald niveau halen. Wanneer nu een gemeentebestuur verantwoord wil handelen, dan rijst telkens weer de vraag: op welke capaciteit moet ik dat afstemmen? Daarom vind ik de pas gevormde nieuwe raad zo'n be langrijke positie innemen, want deze raad zal moeten beslissen wat er op langere termijn met Nieuwkoop zal moeten gebeuren." de toekomst zijn structuurplan in zeer nauw verband met hef bestemmings plan „Landelijk gebied" moeten reali seren. Het eerste betreft de toekom stige uitgroei van Nieuwkoop en het tweede betreft meer het conserveren van het plassengebied. „Het structuurplan, dat we begin vol gend jaar aan de raad zullen voor leggen, past als regel in een streek plan, maar wij liggen in een gebied, dat nog maagdelijk is wat dat betreft. Wel hebben wij de tweede nota Ruim telijke Ordening als basis, waarin voor Nieuwkoop in een meer dan betekenen de uitbreiding is voorzien." In de drie hoek Alphen-Woerden-Uithoorn is Nieuwkoop overigens de enige gemeen te, die voor uitbreiding in aanmerking Plassengebied nen worden. Dit gebied is namelijk verschrikkelijk rijk aan flora en fauna. I Zodoende hebben we op een gegeven moment moeten kiezen. En het rap port kiest voor een vrij voorzichtige ontwikkeling van dit gebied in de richting van de natuurliefhebber. Het natuurschoon zal dus moeten blijven behouden." Sport „Wat de verbetering van de sport accommodatie betreft, we wachten op uitspraak van de Kroon, waarbij het gemeentebestuur in hoger beroep is ge gaan na de onthouding van goedkeu ring van Ged. Staten wat betreft de aankoop van de benodigde gronden. Valt deze uitspraak gunstig uit, dan zullen we vrijwel onmiddellijk daarna overgaan tot realisering van de nieuwe sportvelden." Structuurplan Waneer we hem bezoeken is burge meester Van Montfoort juist bezig te corresponderen met de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland, die met de gemeente zeer nauwe bindingen onderhoudt en grote eigendommen heeft in het Nieuwkoop- se plassengebied. De gemeente zal in De studiegroep, die onlangs hierover een rapport heeft uitgebracht, heeft zich afgevraagd: moet Nieuwkoop een domein van dagrecreanten worden, met legers dagjesmensen, of moeten we het zoeken op -een ander niveau Als u de inventaris van dit plassen gebied ziet, zou u wel eens pedant kun- TER AAR De postduivenvereni ging De Luchtsport hield een wedvlucht met oude en jonge duiven vanaf Soig- niers, afstand 185 km. De duiven wer den gelost om 8 uur, aankomst eerste duif om 10.19.23 uur, snelheid 1329 m per minuut. Uitslag: 1 en 3 B. Wassen burg; 2 en 12 A. Akerboom: 4 J. van Hameren; 5 en 13 D. Mank; 6 J. van Zaal; 7 en 9 Ph. Hoogervorst; 8 10 J. v.d. Meer, Trianon: „Mash" (18). Dag. 2.30, 7. en 9.15 u.; zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Camera: do., vrij., za. en zo.: „Dag boek van een liefdespartner" (18); ma., di. en wo.: „De eerste liefde" (18); dag. 2.30, 7 en 9.15 u; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u.; nachtv. (vr./ za. 23.30 u.) „Bedazzbed" (18). Studio: „Kom maar wflfje" (18); dag. 2.30, 7 en 9.15 u.; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u. Rex: „Dagboek van 'n halve maagd" (18); dag. 2.30, 7 en 9.15 u.; zondag 2.30, 4.30, 7 en 9.15 u.; nachtv. (vr./ za. 23.30 u.) „Meisjeshandel" (18). Lido: „De laatste rekening" (18); dag. 2.30, 7 en 9.15 u.; zondag 2.7' 4.45, 7 en 9.15 u. LEIDEN IS TOCH een merkwaar dige 3tad. De zomer orgelconcerten trekken relatief weinig bezoeker* en de K. en O.-serie is nauwelijks afgesloten of we worden verblijd met twee min of meer alternatieve orgelconcerten. De duidelijk voor het grootste deel op medische indi catie gekomen bezoekers kregen pisteren van de arts H. C. Jasper- se een orgelrecept voorgeschoteld, dat tamelijk zwaar op de maag kwam te liggen.'Een nogal zware registratie-keuze maakte het ge heel niet bepaald tot een geest rijke injectie. Zonder enige twijfel beheerste de organist zijn werken volledig, maar de geest werd niet altijd vaardig. Hel orgel leed daar kennelijk ook onder want bij Bachs compositie Durch Adams Fall isi gam verderbt" gaf het orgel direct de geest, om met enig kunst en vliegwerk weer tot de positieven te moeten worden ge bracht door Jasperses leermeester Adriaan Blankenstein. In hoeverre deze laatste mede verantwoorde lijk is voor de keuze der werken weet ik niet, maar hij had best andere delen uit de ,Jüesse d l'usa- ge des couventsvan Couperin mogen voorstellen dan we nu te horen kregen. De niet gehoorde delen zijn duidelijk interessanter. En het moeten constateren van zo iets, is te betreuren. Als afsluiting klonk een Fantasie van Bernard van den Sigtenhorst Meyer. Had den we meer van dergelijke wer ken te horen gekregen, het concert was een groter succes geweest. JAN DOOVE. LEIDEN Van 1 oktober 1970 tot 1 oktober 1971 zal dr. D. S. Mathewson, senior fellow aan de Australian National University, als gasthoogleraar aa: Leidse Universiteit onderwijs geven in de sterrekunde. Kandidaat beste jonge slager van het jaar TER AAR Gert v. d. Pijl Jz. te Lan- geraar slaagde voor het slagerspatroons diploma in Den Haag en Rotterdam met het hoogste aantal punten. Zaterdag in Delft op een bijeenkomst mocht hij tevens de zilveren S.V.O.-speld in ontvangst nemen als de beste leer ling van de cursus te Den Haag. Dit houdt tevens in dat v. d. Pijl deel mag nemen aan de nationale wedstrijd om de titel „beste jonge slager van het jaar" die volgend jaar mei zal worden gehouden. LEIDEN Bij K.B. is aan de Stichting Bijzondere Leerstoelen voor Calvinis tische Wijsbegeerte verlof verleend ge durende het academiejaar 1970/1971 aan de Leidse Universiteit een reeks voor drachten over de wijsbegeerte onder re- formatorisch-calvinistisch gezichtspunt in de ruimste zin te doen houden door drs. H. G. Geertsema te Amsterdam. DE MAN. PERSONEEL Dat het aantal personeelsleden in de afgelopen jaren ook flink is toegeno men kan men niet anders dan logisch ...EN ZIJN BEDRIJF TER AAR De kwekerij Albatros N.V. in Ter Aar, die onlangs be sloot tot samenwerking met de bloembollenveilingver. West-Fries land te Bovenkarspel, welke in het vervolg de zorg van de ver koop en afzet dr siergewassen -op zich neemt, was in 1966 nog een onbekende ster, maar is thans een Dfforijf met een klinkende naam in de Nederlandse sierteelt Een los personeel aan te trekken dan in de zomer, als er een ruim aanbod van scholieren is. De kwekerij In Ter Aar toont aan het front niet de meest aantrekkelijke kant. Daar staan kassen, die niet van re cente datum zyn. Ze zjjn gedoemd te verdwijnen en plaats te maken voor moderne warenhuizen. Wat meer naar achteren treft men hoogst moderne kassen aan. Modern, niet alleen qua bouw, maar ook wat de Inrichting en de apparatuur betreft; verwarming en verneveling zijn zaken waarom men zich nauwelijks behoeft te bekomme- De heer Hoogervorst: „Als we des maandags de knoppen instellen, be hoeven we nergens meer naar om te kijken. Het wordt dan allemaal vol automatisch geregeld. Eén verwar mingsketel blijft in reserve. We wil len niet het risico lopen dat de zaak 's winters bevriest als de ene ketel on verhoopt mocht uitvallen. Een derde ketel doet hoogst nuttige diensten bjj het stomen van de grond. Verder is de kas uitgerust met de allernieuwste be- lichtingsapparatuur. Die installatie is nodig om het gehele jaar rond de best mogelijke kwaliteit stekken te kunnen leveren. In het verleden was het niet goed mogelijk om 's winters, als de zon vaak verstek laat gaan en de licht- intensiviteit veel geringer is, gebruik te maken van Hollandse stek voor de jaar-rond-cultuur. We kregen gebrek kig en onregelmatig bewortelde stek ken." ZEKERHEID „Nu Albatros die nieuwe verlichting en bestralingsapparatuur liet Installe ren. is dat bezwaar opgeheven. Onze stek is in de winter minstens even goed als de Zuidstek. aldus de heer Hooger vorst, en daar komt nog b(J dat het kweken van stek in Holland grote voor delen heeft. We hebben controle op de groei van de moerplanten, op het tijdig plukken van de stekken, kortom: we hebben zekerheid dat geen enkel teelt- technisch aspect wordt verwaarloosd. Door het gebruik van de hogedruk kwikjodide-lampen kunnen we ln de winter bovendien meer stekken per m2 steken. En daarbij komt, dat er geen rek-effect optreedt. Wèl wordt de as similatie op gang gebracht, waardoor de stekken gaan uitzwaren. Onder de ze lampen gaat de beworteling tien dagen sneller dan onder gloeilampen, terwijl er circa 30 pet. meer wortel- vorming plaats heeft. De kortere be- wortelingsduur en de betere beworte ling resulteren in een meer gelijkma tig, goed geworteld Btek. Last but not least: het snellere weggroeien van deze stekken heeft een verkorting van de teeltduur tot gevolg plus een betere en gelijkmatige kwaliteit van het eind- produkt: de bos chrysanten." noemen. In 1966 begon men met twee man. maar nu is de vaste kern van Albatros twintig man sterk, terwijl men in de drukste maanden van het jaar van april tot september tusaen kwekerij waar maandelijks duizen den stekken van jaar-rond-chry- 1 santen de deur uitgaan, terwijl er In bepaalde perioden van het Jaar nog eens tienduizenden Euphorbia's en honderdduizenden Polnsettla'8 bijkomen. De oppervlakte glas, die aanvankelijk klein was, bedroeg in 1969 door de samenvoeging van twee bedrijven al 2500 m2 en werd in 1969 weer ver dubbeld. Op het bedrijf in Ter Aar is ruimte om het glas-areaal te laten uit groeien tot 10.000 m2. Inmiddels heeft Albatros elders al twee bedrijven met een gezamenlijke glasoppervlakte van 14.000 m2 gehuurd, terwijl met een derde bedrijf (met 1800 m2 glas) een teeltkontrakt werd afgesloten. Albatros heeft dus de beschikking over bjjna 21.000 m2 glas. Een deel daar van wordt benut om de moerplanten in onder te brengen, een ander deel om chrysanten te produceren - mogelijk heid tot selectie - en de rest dient als bewortelingsruimte. Het ziet er naar uit dat men in de nabije toekomst aan deze 21.000 m2 niet voldoende zal heb ben. Om te beginnen neemt het ver bruik van jaarrond-chrysanten nog steeds toe. Dit artikel is zo langza merhand als snijbloem naar de derde plaats op de ranglijst geklommen. .ALBATROS" Het Ter Aarse bedryf heeft daarnaast echter nog enkele zeer belangrijke t^ers in het vuur. In een party Euphor- De gebroeders Hoogervorst by hun gewassen. Rechts oprichter Frans H. Hooger vorst. links zyn broer Jan (41), die zich vorig Jaar by de kwekery Albatros voegde. bla fulgens trof men nl. een zuiver- witte mutant aan, die zeer goed bleek te groeien. Toen Albatros deze verlo- ping introduceerde bleek er meteen zeer veel belangstelling voor te be staan. Alles wijst er op dat het een „best seller" gaat worden. Kwekers recht werd aangevraagd en verkregen. Deze Euphorbia, die de naam Albatros kreeg, mag dus alleen met toestem ming van de Ter Aarse kwekerij ge kweekt en verhandeld worden. Een uit gesproken monopolie-artikel, waarvan men desgewenst liet aanbod geheel in eigen hand kan houden. Albatros N.V. brengt nóg een Euphor bia-mutant in de handel: de fraaie diep-rode Granat. Deze ia niet op het bedrijf in Ter Aar ontstaan, maar bij een Duitse kweker: de fa. Kuttler in Stuttgart. Albatros maakte een ruil: Kuttler kreeg de beschikking over de witte mutant en Albatros kreeg de al leenverkoop voor de EEG en Scandina vië van Granat. De Ter Aarse kwekerij heeft momen teel circa 80 pet. van de Euphorbia- omzet in Nederland in handen. Dat is mede te danken aan de verbreding van het sortiment en het feit dat men voor de twee genoemde verlopingen uitslui tend bij Albtaros kan aankloppen. Men heeft trouwens óók nog een verbeter de oranje Euphorbia fulgens in cul tuur, waarvoor kwekersrecht is aan gevraagd. Wat de Poinsettia's betreft: Albatros behoort bij de grootste Poin- settiaproducenten v. Europa. Tekenend voor het vooruitstrevende beleid is o.m. het feit dat het bedrijf eerder een econoom dan een boekhouder in dienst had ZELF STEKKEN Hoe het allemaal Is begonnen? Direc teur F. Hoogervorst (26) moet eens grinniken als hij nagaat hoe hij startte. Hy was ln 1966 nog bloemkweker en voerde veel pot-chrysanten aan. In plaats van stekken te kopen, zoals hy tot 1966 had gedaan, ging hij zelf chry santen stekken om in eigen behoefte te voorzien. Het ging goed en al gauw kwamen er een paar collega's die hem vroegen of hij hun misschien een paar duizend stekken kon leveren. De heer Hoogervorst: „Dat kón. Na verloop van tijd kwam er zóveel vraag naar mijn stekken, dat ik voor de keus werd gesteld: me gaan toeleggen op stekproduktie of bloemkweker blijven Alle twee tegelijk kón niet meer. Ik koos voor de stekken en daar heb ik nooit spijt van gehad. In het begin ben je natuurlijk een soort duvelstoejager. Je moet alles zelf doen: stekken kwe ken, op pad gaan om ze aan de man te brengen, de verzending, de admini- stratie, enz. In 1968 werden Euphor bia's en Poinsettia's in het produktie- pakket opgenomen." Het bedrijf groeide sterk. Op 1 januari 1969 kwam een samenwerking tot stand met de heer P. Hoogervorst, bloemkweker van beroep, en broer van de oprichter van Albatros. Beide be drijven werden ingebracht in de nieuw opgerichte N.V. Albatros. Met de bedrijfseconomisch adviseur van het rijkstuinbouwconsulentschap in Amsterdam, de heer J. Breebaart, wa ren toen ook al uitvoerige gesprekken geweest. „Samen met hem hebben wij alles uit zitten vleugelen: de calcula tie, de kostprijzen, de administratie, enz aldus de heer Hoogervorst. „Dat leidde ertoe, dat de heer Bree baart zijn job bij de voorlichtingsdienst liet schieten en als economisch advi seur en directie-assistent bij ons in dienst trad. Dat was op 1 april 1969. Op 1 maart van dit jaar werd hij be noemd tot adjunct-directeur. de dertig en veertig tijdelijke krach ten aan de slag heeft. In het voorjaar is het uiteraard minder eenvoudig om

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3