£ddóe Soincmt Bi REGERING BEZORGD OVER WELVAART Belasting tijdelijk 3 pet hoger Loonstop op 1 jan. in vooruitzicht Bezuiniging nodig voor iedereen 'I Minister Roolvink wil loonstop voor ontvangers van 400 gulden Nationale economie in gevaar KLAVERJASSEN Mr. Burger lid Raad' van State Papengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur: Drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redactie: H. P. M. Heruer. j-, Advertenties (excl. B.T.W.) 0,23 p. mm. Telefoontjes 2,10. Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement (bij vooruitbetaling) p. week f 1,26, maand 5,40, kwartaal f 16,15, franco per post 19,05. 61e jaargang, no. 18.155 T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 19.07 u. Kinderzang- festival; 20.20 u. Vanavond in Nieuws poort; 21.10 u. Andy Williams; 22.00 u. Naakt door de hel. Nederland lil 19.30 u. Modebode '70- '71; 20.20 u. Int talentenjacht; 21.00 u. Peyton Place; 21.50 u. Tele vizier. DINSDAG 15 SEPTEMBER 1970 OPKLARINGEN De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: opklaringen, maar ook plaatselijk een bui. Van nacht hier en daar mist. Iets lagere temperaturen dan vandaag. Zwakke tot matige, overdag tijdelijk vrij krachtige westelijke wind. s parlementaire redactie) OEN HAAG Een loonstop per 1 januari 1971, tijdelijke verhoging van onder meer de loon- en inkomstenbelasting met 3 procent, verhoging van de kosten van levensonderhoud met rond 5 procent; dit alles staat Nederland volgend jaar te wachten als gevolg van de overspanning, waarin de Nederlandse economie dreigt te komen. Deze maatregelen kondigt de regering I vandaag aan in de Troonrede en in de miljoenen- 3 nota-1971Geen opwekkend beeld, maar vol gens minister Witteveen van Financiën is vol- gend jaar uiterste soberheid geboden. Ook de overheid deelt daarin. De regering zal de over heidsuitgaven zo sterk mogelijk beperken. De beperkende maatregelen zijn nodig om „onze welvaart, ons welzijn en onze werkgelegenheid in de toekomst veilig te stellen", aldus de minister van Financiën in zijn voor dit kabinet laatste miljoenennota. „Alleen beheerste voort gang stelt onze toekomstige welvaartsgroei veilig". ADVERTENTIE (ADVERTENTIE) De eerste winnaar van 1000 gulden in het grote kolenspel is RU Buitink, Srautslaan 2, Baarn. Doet u dit najaar ook mee? Met een verwijzing naar alles wat zich de laatste weken aan het stakings- en loonfront afgespeeld heeft doet de rege ring een dringend beroep op iedereen, om mee te werken de welvaart in ieder geval niet in de waagschaal te stellen. De maatregelen, die de regering daarvoor nodzakelijk acht zijn per 1 januari a-s. wordt artikel 10 van de loonwet toegepast, waarover de SER eerst advies zal worden ge vraagd. Dit houdt in dat de lonen worden „bevroren". de uitgaven van het rijk worden met 140 miljoen gulden beperkt. Al in de resterende maanden van dit jaar wordt hiermee begonnen. per 1 januari a-s. worden tijdelijk met drie procent verhoogd: loon- en in komstenbelasting. vennootschapsbe lasting, de benzineaccijns en de bij zondere verbrüiksbelasting van perso nenauto's. Dit levert de schatkist op jaarbasis 550 tot 575 miljoen gulden op. een tijdelijke heffing op de aanne mingssom van bouwwerken in de sec tor industrie, handel en verkeer. Op brengst 200 mi'joen. de particuliere leningen worden be- door vertraging van de bouwopdrach ten buiten de woningbouw wordt be reikt dat de spanning op de kapitaal markt iets zal afnemen. Voorkomen moet worden, aldus het ka binet, dat prijsstijgingen via indexclau sules zo in de lonen doorwerken dat daarvan nieuwe loonsverhogingen het ge volg zijn. Intussen wordt de prijsstijging wel op 5 procent geramd- Hoger mag deze stijging zeker niet gaan. De tijdelijke belastingverhogingen per 1 januari zullen volgend jaar een netto opbrengst voor do rijkskas hebben van zo'n 600 miljoen. Dit „voordeel" wil mi nister Witteveen niet laten uitmonden in een kleiner beroep van het rijk op de kapitaalmarkt. „De doelstellingen van de „conjuncturele bijsturing" worden im mers niet bereikt", aldus de minister, „bij verruiming van de kapitaalmarkt, maar alleen bij een vermindering van de geld stroom". De verbetering van het finan cieringstekort bij het rijk zal worden om gezet in vermindering van de schuld. De tijdelijke belastingverhogingen moe- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Roolvink (Sociale Zaken) hoopt dat de Sociaal Economische Raad hem nog voor november zal adviseren over de toepassing van een loonpauze per 1 januari. Deze loonpauzc acht het kabinet nodig om de overbesteding in te dammen. Artikel 10 van de loonwet geelt het kabinet de bevoegdheid om de lonen tijdelijk te bevriezen. Minister Roolvink heeft de SER gevraagd hem uitvoerig te adviseren, of bij de toepassing van een loonstop bepaalde groepen van werknemers moeten worden uitgezonderd. Hierbij gaat het met name om werknemers die geen uitkering ineens tot maximaal 400.- hebben ontvangen. Ook wil de minister van de S.E.R. weten hoe moet worden gehandeld ten aanzien van loonsverhogingen, die al in bestaande C.A.O.'s zijn overeengekomen en met betrekking tot de zogenaamde indexclausules in C.A.O.'s, op grond waarvan prijsstijgingen in de lonen worden doorberekend. De minister van Sociale Zaken heeft in een toelichting op zijn adviesaanvrage niet willen zeggen hoe hij de loonstop wil „differentiëren". Hij wil de S.E.R. alle kansen geven om te adviseren voor welke termijn en welke werknemers de loonstop zou moeten gelden. De minister is van mening, dat er na de t weede wereldoorlog nauwelijks zo'n ernstige situatie door onrust in het bedrijfsleven is ontstaan, als nu het geval is. De recente loonbeweging door de uitkeringen-ineens heeft de beslissing over een loonstop in hoge mate beïnvloed, aldus de heer Roolvink. Wanneer de S.E.R. zou adviseren om geen loon maatregelen te nemen, zal de regering volgens eigen verantwoordelijkheid in november beslissen wat per 1 januari aan het loonfront moet gebeuren. Het kabinet zal zeker rekening houden met eventuele andere voorstellen, die van de kant van de S.E.R. zuilen komen. De regering acht toepassing van artikel 10 van de loonwet nodig, omdat de forse loon- en prijsontwikkeling aan de economie te veel schade zou bezorgen en met name de werkgelegenheid op langere termijn in gevaar zou brengen. In principe, aldus minister Roolvink, kunnen alle verbeteringen van arbeidsvoorwaarden per 1 januari onder de loonmaatregel vallen. Aan de hand van het S.E.R.-advies zal wat dit betreft worden beslist, welke verbeteringen in arbeidsvoorwaarden per 1 januari wel kunnen doorgaan en welke moeten worden opgeschoven naar een later tijdstip. De minister hoopt, dat de vakbeweging aan het S.E.R.-advies zal willen nieewerken. Zoals bekend is, hebben N.V.V. en N.K.V. zich buiten het centrale loonoverleg gesteld, omdat minister Roolvink via artikel 8 van de loonwet de bevoegdheid heeft In te grijpen in afzonderlijke C.A.O.'s. Uit de toelichting van de minister op zijn begroting blijkt dat hij het de vakbeweging niet langer moeilijk wil maken en van al of niet handhaving van artikel 8 geen politieke halszaak maakt. Hij wil de S.E.R. en de Stichting van de Arbeid namelijk advies vragen over de werking van de loonwet. De minister hoopt dat dit voor N.V.V. en N.K.V. aanleiding is om weer aan het centraal loonoverleg mee te doen. ten nog bij wet worden goedgekeurd. De nog door minister Witteveen in te dienen wet beoogt hem bevoegdheid te geven ter regeling van de conjunctuur tijdelijk een aantal belastingen met maximaal vijf procent te verhogen. Daar de omzetbe lasting per 1 januari al omhoog, gaat, zou die er dit keer buiten vallen. Minister Witteveen heeft het tweede deel van de correctie der loon- en in komstenbelasting gehandhaafd, wat een vermindering van de belastingen met 330 miljoen betekent. Ook dit punt zal onder meer in de Tweede Kamer scherpe kri tische reacties uitlokken. (ADVERTENTIE) Donderdag 17 september Aanvang 20.00 uur. Opbrengst voor de bejaardenkas. i DEN HAAG Binnenkort is de be- i noeming tot lid van de Raad van State Mr. Burger zal de vacature vervullen, ontstaan door het vertrek van mr. J. in 't Veld. Mr. Burger, die 66 jaar oud is, was van 1930 tot 1943 advocaat en procu reur te Dordrecht. Van 1943 tot 1945 was hij in het Ixmdense kabinet minis ter van Binnenlandse Zaken. Van no vember 1945 tot september 1962 was mr. Burger lid van de Tweede Kamer. Sinds juni 1963 maakt hij deel uit van Eerste Kamer. Ook is mr. Burger lid van het Europees parlement en van de Beneluxraad.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1