Happel: „Er bestaat geen probleem-Treytel" „Ik ben helemaal niet bang voor Coen Moulijn OPSTELLINGEN Oogst binnenhalen van intensieve training MOEDIGE AANVOERDER VAN ESTUDIANTES MALBERNAT: „Estudiantes zwakker dan vorige jaren" WE ZULLEN TOT ONS PLAFOND GROEIEN SPORTTOTO Ze voelen zich er happy bij WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1970 LEIDSE COURANT ROTTERDAM Aanvoerder Oscar Miguel Malberna* is de moedigste van Estudiantes. Toen coach Osvaldo Zubeldia eind vorige week met zyn spelers hardop nadacht over he' „geheime wapen" vp.n Feijcnoord: Coen Moulyn stak deze Argentijnse speler zijn vinger op en stelde voor dit Rotterdamse gevaar voor zijn rekening te nemen. „Als aanvoerder moet je leiding kunnen geven in het veld. Als je dit voorrecht wilt behouden moet je ook het zware werk #t>liK4£pe?h. Daarom vond ik het mijn plicht". fEen andbi* Vofe waar schijnlijk tien keer nadenken voor hij zo'n belangrijk besluit nam. Je inter nationale reputatie staat tenslotte op het spel. Maar Ealbernat niet- „Moulün is natuurlijk een getructe speler. -Daar twyfel ik niet aan. Maar ik heb toch geen angst voor hem. Ik heb tegenover George Best, Eusebio en Pele, eigenlijk alle beste voetballers van de wereld gestaan. En dan verlies je vanzelf de angst voor zo'n belangrijke wedstryd". Oscar Miguel Malbernat, vroeger stu dent in de tandheelkunde, nu eige naar van een porseleinzaak in La Plata lijkt evenals zijn meeste collega's volslagen ontspannen naar de wed strijd van vanavond toe te leven. „Misschien maakt dat in Nederland nogal een vreemde indruk. Maar dat is toch niet juist. Als je gewend bent om een groot deel van het jaar de wereld af te reizen, dan heeft belang- rijkdoenerij geen zin meer. We weten allemaal wat we moeten doen en daar zullen we alles voor over hebben. Voor die tijd is alleen maar belang rijk dat we ons niet vervelen". De laatste uren voor de wedstrijd zijn voor de spelers van Estudiantes bijna onverdraaglijk. Dan moeten zij zich concentreren, een eigenschap, die ze helemaal niet prettig vinden. Net als conditietrainer Jorge Kistenmaoher zegt de 26-jarige all-round verdediger dat de Argentijnen niet zwaar op de hand zijn. Ze houden niet van al die ernst, hebben liever lol. „In die laat ste uren", verklaart Malbernat, „heb ben we het waarschijnlijk moeilijker dan Feijenoord, dat zich al dagen se rieus voorbereidt op de wedstrijd. Wij zijn dan snel kribbig en geprikkeld. Maar dat verdragen we van elkaar. Het fijne van ons elftal is, dat ook na de wedstrijd niet meer over het voor gaande wordt gesproken. Dan is alles fini en daarmee basta". Als Malbernat voelt dat er aandachtig naar zijn interessant betoog wordt ge luisterd, weet hij van geen ophouden meer. Alles over vroeger ratelt de Argentijn er aan één stuk uit. Over acht jaar geleden bijvoorbeeld, toen zijn opkomst ais speler een ware sen satie in Buenos Aires was. Over hoe hij zich in de periode daarna zestien maal ln het Argentijnse elftal waar maakte. En tenslotte over het feit. dat het hem niets uitmaakt of hij links- of rechtsback staat- „Een moderne verdediger moet bruikbaar zijn op allebei de plaatsen", luidt zijn korte .conclusie. Aan het aanvoederschap hecht Mal bernat zelf weinig waarde. „Wie het ls maakt niet uit. We zijn allemaal gelijk. Mijn mening is echter wel, dat het iemand moet zijn, die door zijn functie in het elftal de mogelijkheid heeft om allerlei aanwijzingen te ge ven. Een doelman zou mijns inziens het beste een aanvoerder kunnen zijn". Maar bij Estudiantes ls Malbernat het. Als men dieper spit komt men aan de weet dat hij het aan de ene kant ook wel leuk vindt. „Het is toch wel Anti-reclame En als de herinnering aan de bloe dige wedstrijd van 1969 in Buenos Aires opgehaald wordt, komt Malber nat pas goed los. „De pers in Europa heeft heel veel drukte over die wed stryd gemaakt. Zy heeft een hele hetze tegen Estudiantes ontketend en dat zit ons nog altijd echt dwars" Door die anti-reclame heeft Estudian tes in Argentinië veel sympathie ver loren. „En dat hebben we in Buenos Aires ook goed kunnen merken. TJ moet rekenen: Estudiantes is in Ar gentinië eigenlijk maar een kleine club. Met klein bedoel ik dan: Het heeft geen hislorie en geen stadion van 100.000 toeschouwers. Clubs al: Boca Juniors, River Plate, Indepen- diente en Racing spreken de voetbal- -Van het Nederlandse voetbal wist Malbernat tot drie jaar geleden prak tisch niets af- Pas toen Ajax de vrou wen van de spelers mee op reis nan gedurende de Europese-Cupwedstrlj- den, werd bij Estudiantes voor hel eerst over een Nederlandse ploeg ge sproken. „We begrepen daar in Ar gentinië helemam niets van. Als je de vrouwen van de spelers meeneemt, kan je nooit geconcentreerd aan wedstrijd- beginnen, vinden wij". Een jaar later volgde het succes Feijenoord en kreeg Estudiantes pas echt interesse in het Nederlandse voet bal. „Vier maanden geleden kende clgen- lyk niemand in Argentinië Feyenoord. We wisten eigerdyk helemaal niets af van het Nederlandse voetbal. Totaal anders was die situatie in Italië. Por tugal en Spanje De clubs uit die lan den komen geregeld naar Zuid-Ame- rik3 en spelen daar vriendschappelijke wedstryden". (Van on ROTTERDAM. Veel later wilde Ernst Happel wel toegeven dat het glas whisky dat hij na de wedstrijd in Buenos Aires een beetje te schielijk leegdronk, niet alleen een heildronk was geweest op het gelijke spel. Er was wel wat van hem afgevallen, toen was bereikt wat het eerste en voornaamste doel was geweest: een zodanig resultaat dat in Rotterdam de grote slag geslagen zou kunnen worden. Ernst Happel liet zich toen onwaarschijnlijk positief uit in de geest van „de wereldbeker is binnen". Gestoken in het Feijenoord- e sportredactie) kostuum, kort voor het tweede duel, liet Happel zich geen greintje minder optimistisch uit. Over de slimmig heidjes van opponent Zubeldia: „Of Errea in het doel staat of Pezzano of voor mijn part Mario Gabriel Flores. laat me koud. Ze hebben geen van alle internationale ervaring. Errea is geen sterke doelman, Pezzano ook niet. Ik heb hen toch gezien in Buenos Aires toen ze trainden. En Malbernat op rechts? In de vorm waarin Coen Moulijn speelt, heeft Zubeldia wel twee man nodig om hem vast te leggen". trainer van Estudiantes blijkt een doelmanprobleem te hebben. De uitleg it Errea in de eerste wedstrijd tegen :ijenoord geblesseerd is geraakt, dient et een korreltje zout te worden nomen. Niemand heeft iets geconsta- zevenenzestigduizend toeschouwers te :eer hoort gaan. Weet hij veel hoe dat n het buitenland gaat. Ik zeg dit: in ns stadion heerst een aparte sfeer en pe zullen tot aan ons plafond groeien, eken daarop". Gedachtefout Zubeldia een doelmanprobleem, Hap pel niet? Daarvoor gaat hij even recht zitten. „Laat ik het nog eens duidelijk zeggen: er bestaat geen probleem- Treytel. Ik weet niet wie het is geweest, zaterdagavond hoorde ik, en Treytel ook, dat die jongen helemaal werd afgekraakt. Die man is of blind of voetbalanalfabeet. Die weet niets voetballen af. Treytel heeft tegen Go Ahead zéker gekeept, betrouwbaar. zwart op wit in de krant willen hebben; van die verslaggever en wat ik van Treytel zeg. Luister goed: ik heb na Buenos Aires met Treytel gepraat, logisch. Dit heb ik gezegd: „Je hebt een fout gemaakt, maar het was een gedachtefout". Treytel heeft toen geaarzeld, zal ik het zo doen of zo. Dat gebeurt dan in een onderdeel van een seconde. Terwijl hij koos, was het al gebeurd. Een gedachtefout en dat vind ik niet erg. Wel als het een tactische fout was geweest". Altijd moeilijk „Je kimt een doelman nooit afkraken, nooit. Als hij een vergissing begaat, is het een doelpunt. En een doelman bij Feijenoord heeft het altijd moeilijk. Soms krijgt hij de eerste twintig minuten geen bal. Concentreer je dan maar tot het uiterste. Daarom traint Treytel zoveel. Vier, vijf keer per week in eentje. Dan schoppen we vier tot vijf kwartier ballen naar hem toe. Ik kan zeggen, dat hij het hardst werkt allemaal. En het bestaat niet, dat iemand kan worden afgekraakt. Voor mij niet. Ik zal hem op diverse dingen wijzen, ik kan zelfs kritiek hebben, i niet kraken, nooit". Dat was Happel dan weer kwijt. Hij wimpelde een sigaret af „ik rook tóch al te veel" en er trok langzaam toch weer een lach over zijn gezicht. Geen feest „Ik vertrouw Treytel. Daarom ben ik ook optimistisch. Over die fout i: ons niet meer gepraat. Wie maakt geen fouten? Jawel, het is beroerd als het zo snel en in zo'n wedstrijd gebeurt, maar Na gelijkspel derde wedstrijd ROTTERDAM Indien ook de twee- e wedstrijd tussen Feijenoord en Estu- iantes vanavond in een gelijkspel ein digt, wordt op vrijdagavond 21 uur in het Bernabeustadion in Madrid eer derde duel gespeeld. Mocht dat, na ver lenging. eveneens een gelijkspel opleve ren, dan zal de scheidsrechter in het bijzijn van de beide aanvoerders door loting de winnaar bepalen. DEN HAAG. Op het bureau van de Sporttoto zijn van de toto van zondag 6 september tot op heden 78 meldingen van 13 goed binnengekomen, 1265 van 12 en 7800 van 11; 450 personen meldden zich voor de extra-prijs. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Van Wim van Hariegem zeiden ze: „Hij heeft zich gedrukt". Hij was niet, zoals de andere Feijenoordspelers, in de spelerskoffiekamer. Want Wim van Hanegem is een beetje bijgelovig. Vóór de Europa Cup finale in Milaan was hij ook niet te spreken. Het liep toen allemaal bijzonder goed en sinds dien heeft hij zich in het hoofd gezet dat hij voor een belangrijke wedstrijd maar liever niet moet praten. Trouwens, Coen Moulijn heeft ook een vaste gewoonte. Als het even kan, zal hij als laatste het veld opkomen. „Nou en", zeiden ze bij Feijenoord, „als ze zich daar happy mee voelen. Ze voetballen er in elk geval niet minder om, eerder beter". Twaalf extra-treinen worden ingezet voor wedstrijd Feijenoord UTRECHT Om het naar verwacht enorme aantal voetbalenthousiasten te kunnen opvangen, dat woensdagavond in de Rotterdamse Kuip het treffen tussen Feijenoord en Estudiantes gaat bijwonen, zal de NS woensdag twaalf extra-treinen naar Rotterdam-Zuid inzet ten. De treinen rijden vanuit (en weer terug naar) Amsterdam, Schiedam, Hoek van Holland, Den Haag, Leiden Feijenoord Dus feest op woensdagavond 9 sep tember. Happel: „Feest? Voor ons niet. We denken er niet aan. Dat is er niet bij. We staan aan het begin van het seizoen, we hebben een zwaar pro gramma met de Europacup erbij. Voor ons geen feest vieren. We moeten pro beren zoveel mogelijk te halen als je alles hebt. En als dat niet lukt, beginnen TREYTEL ROMEIJN ISRAEL LASEROMS VAN DUIVENBODE HASIL JANSEN VAN HANEGEM WERY KINDVALL MOULIJN Arbitraal trio Velasquez (Columbia), Barreto (Uruguay), Robles (Chili). VERON FLORES CONIGLIARO PACHAME ROMEO BIL AR DO MEDINA TOGNERI SPADERO MALBERNAT PEZZANO Estudiantes (vermoedelijke opstelling) Happel: „Wie by Estudi BASKETBALLCOACH JAN BURGERT: (Van onze basketballmedewerker) AMSTERDAM Jan Burgert is bezeten van les geven aa school aan de Keizersgracht in Amsterdam en het trainen v ketballploeg. Het is zyn passie en dat verklaart waarom hü niemand uit het veld laat slaan. Hy is gymnastieklera de middelbare n de dames-bas- i de school waar stukje jcugd- hy zelf zün middelbare opleiding kreeg, wat dus voor hem sentiment betekent. Ily traint de baskctballsters omdat hy vindt dat hy het moét doen. Dc financiële zyde van deze functie schuift hy met een achteloos gebaar terzyde en als het over accommodatie gaat, haalt Jan Burgert (40 jaar) zyn schouders op. Hy weet langzamerhand wel hoe het in Nederland noodge dwongen moet gaan en scharrelt desnoods zelf een lokaliteit op waar hü de training kan verzorgen. Een merkwaardige, open man die een pure door zetter is en ongemerkt al sinds dertien jaar de dames coacht. Als opvolger van Freek Brand trad Jan Burgert in april 1957 voor het eerst op als coach van de damesploeg tijdens een toernooi in Gent. In de basisopstelling stonden vijf gehuwde dames, die al sinds „mensenheugenis" deel uitmaakten van de ploeg van Freek Brand. Zij Burgert, die wat had gevoetbald spoedcursus voor onderwijzer met het spel om de basket in aanraking kwam. Op zijn onderwijzersacte stond de aan tekening „S", die hem recht gaf gym nastiekles te geven op de lagere school. Natuurlijk was daarbij basket ball, dat hij met zijn broer Kees eerst speelde in Musquito's en later in Herly. Omhoog brengen schoolcompetitie basketball dam te gaan leiden. Toen, zo'n twintig jaar geleden, herinnert Jan Burgert zich, vond ik het al prettig de jeugd de beginselen bij te brengen en hen te zien groeien. Later kwam je die jongens en meisjes tegen in grote(re) clubs. „Een groep omhoog brengen", was toen al het ideaal van de coach van de Nederlandse ploeg die straks gaat deelnemen aan de strijd om de Europese titel, die in toernooivorm te Leeuwarden en Rotterdam wordt gehouden (1120 september). Jan Burgert koos destijds voor de sport, haalde zijn acte m.o. lichame lijke opvoeding en toonde zich de doorbijter die hij altijd is gebleven. Twee jaar reisde hij elke week twee dagen naar Den Bosch, naar de aca demie voor lichamelijke opvoeding. „Ik had de heilige wil iets te bereiken". Dat doorzettingsvermogen, die wil heeft Jan Burgert getracht over te brengen op zijn selectie en dat is hem altijd aardig gelukt. De eigenschap pen stelden hem zelf in staat er niet zwaar aan te tillen dat hij vele malen geheel opnieuw moest beginnen. Na zijn debuut in 1958 begon hij een nieuwe ploeg op te bouwen. Hij heeft vele malen oude bekenden moeten laten gaan en moest evenzoveel keren nieuw bloed aantrekken. Dames zijn nu eenmaal minder lang „blijvertjes" dan heren. Zijn werk bleef niet onbe loond. In 1966, by de Europese kam- Bnrgerf, terecht merfbttd cfe goede weg te zijn, ging op zoek naar „nieuw materiaal" om de stijgende lijn te kunnen vasthouden. Hij vond het niet in voldoende mate en kreeg bovendien geen gelegenheid zijn dames te testen omdat er geen wed strijden werden georganiseerd. On voldoende voorbereid moest hij in 1968 naar Sicilië waar in de Europese strijd de voorlaatste plaats geen juich tonen kon losweken. Kerngroep De klap kwam zo hard aan, dat men zelfs in de basketballwereld dacht dat Jan Burgert het wel genoeg zou vin den. Maar hij begon vorig jaar op- kleine groepjes trainen om tenslotte een kerngroep van achttien darr vormen. Met volledige medewerking van zijn „baas", de i Lelylyceum, hoopt hij straks de oogst van een intensieve training binnen 1 halen. Geen topplaats, want die gereserveerd voor Rusland. Zelfs wel licht geen medaille en een plaats op het ereplatform. „We zullen het zeer moeilijk krijgen maar we hebben alles gedaan mogelijk was: intensief getraind, goed voorbereid, voldoende wedstrij den gespeeld. Maar we staan te ^Ér achter bij de ploegen uit Oost-Europa. Onze dames zijn niet hard genoeg en dat bedoel ik letterlijk. Als j« die dames uit het Oostblok ziet spelen, gaat dat veel krachtiger. We zullen wel zien". Jan Burgert zal doorgaan, hopéhd op ooit eens medische begeleiding, op een tweede trainer en iemand die alle organisatorische werkzaamheden op zich zal nemen. Dan zal hij ook wat meer tijd krijgen om het boek ove basketball te schrijven wat hij al 7 lang van plan is en te genieten va zijn grammofoonplatenverzameling.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7