.de nieuwe rage: Beheerste kapers van Jumbojet bij vertrek oppervlakkig gefouilleerd NEDERLANDSE PASSAGIERS OP SCHIPHOL JORDANIËRS EN PALESTIJNEN WEER IN GEVECHT Paardekooper wilde wanbegrip wegnemen Riskante landing in Beiroet en Caïro Hygiënische noodtoestand in gekaapte vliegtuigen Toestel Rode Kruis bij Amman geland Egyptische Manta troepen zijn paraat Belasting maatregelen Nieuwe Opel Vrouwengilde in Limburg: sexboetieks uitbannen WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 5 (ADVERTENTIE) (Vane v verslaggevers) SCHIPHOL Als captain Priddy iets minder ontzag had gehad voor een keurig gesneden kostuum, een gecultiveerd op-'reden en een diplomatentas de 72 miljoen gulden dure Boeing 747 van dc Panam in Caïro niet aan diggelen zijn geblazen. Toen de verkeerstoren van Schiphol hem zondag middag om drie uur waarschuwde, dat hij twee verdachte, door de Israë lische luchtvaartmaatschappij El Al geweigerde passagiers aan boord had, liet hij de mannen wel naar voren komen om ze te fouilleren, maar ze zagen er zo solide uit, dat hij het niet nodig achtte, hun oksel- en liesstreek af te tasten en dat waren juist de voor de hand liggende plaatsen, waar de pistolen en handgranaten verborgen zaten. hij af van het doorzoeken an de handbagage van de twee heren, die daar, zwaaiend met diploma- ieke paspoorten uit Senegal, bezwaar tegen maakten. Uitgerekend in die tas- i zaten een paar kilo springstof. ,Maar ik kan me de houding van agvoerder Priddy wel voorstellen", zegt de in Utrecht wonende en in Leu- werkende hoogleraar in de bacteri- )logie professor D. Mossel, een van de Nederlanders, die gistermiddag het kapingsavontuur loodzwaar in de benen uit Caïro op Schiphol terug dat het „De man, die de leiding had, - hij vertelde overige beschaafd in zijn optreden. Wanneer ik hem ergens op een receptie gengekomen, zou ik er ook in trapt. Toen ik hem vroeg, of hij "Mzo gevaarlijk met zijn pistool wildé maaien, omdat het de vrouwen ner- mis maakte, zei hij: maar natuur- ik" en stak het ding in zijn broekriem". Ooggetuige van de oppervlakkige fouileerde, was de Rotterdamse techni- Cor Smaling. „Wel, een half uur net boven de Engelse kust, was zover", zegt hij wrang. „De gezag- oerder kondigde via de boardluidspre ker dat Palestijnse verzetsbeweging aan boord waren en dat we in plaats van naar New York koers zouden zetten naar Beiroet. Er brak geen paniek uit. Wel wilden een paar heethoofden - Ameri kaanse studenten - erop los gaan slaan, maar die hebben we gelukkig kunnen kalmeren. We hebben ze duide lijk weten te maken, dat dit geen ka ping door een Cubaan betrof, maar-door Palestijnen met doodsverachting. Vol gens mij waren er overigens drie ka- boord en niet twee. Onder de passagiers bevond zich een man, die zich niet als zodanig bekend maakte, maar die in Caïro zich bij de twee andere vliegtuigrovers aansloot." Paspoorten ingenomen plichtige hield in de cockpit de beman ning onder schot - de paspoorten van alle reizigers in. Personen van enige importantie werden als gijzelaar naar het eerste klas compartiment opgeroe pen en daar vastgehouden. Onder hen bevond zich het hoofd van de France delegatie bij de Verenigde Naties en ook prof. Mossel. Later gijzelden de kapers de militairen aan boord: twee Amerikaanse sergeants en luitenant-ko lonel C. Marchand uit Hilversum. Deze vertelt: „De landing in Beiroet was verschrikkelijk riskant. Eerst hebben we tweeëneenhalf uur boven Liba non gecirkeld, omdat de regering van dat land het toestel niet wilde ontvan gen. De kapers onderhandelden via de radio met de autoriteiten. Uiteindelijk zette captain Priddy de Jumbo op een veel te korte, hobbelige baan neer. Hij moest heel hard remmen. De luchtha ven was afgezet. Het leek wel oorlog. Kennelijk hadden de kapers een of ander compromis bereikt, want eerst kwam er een zichtbaar gegijzelde, on gewapende Libanese veiligheidsofficier aan boord en vervolgens zes Palestijnse verzetsstrijders met kisten vol staven springstof. Ze werden door hun twee collega's wild omarmd, maar vertrok ken weer met achterlating van de man, die het vuurwerk klaar moest maken. Ze waren geen bekwame artilleristen, want bij het aanbrengen van de slag hoedjes hadden ze hun tanden nodig. Het pistool van de leider van de kapers EL KHANA (A.P.). De gijzelaars, die midden in de Joi daanse woestijn worden vastgehouden aan boord van twee door Arabische guerrillastrijders gekaapte straalpassagier vliegtuigen, hebben op een „persconferentie" gezegd, dat goed behandeld worden, maar dat de levensomstandighedi „verschrikkelijk" zijn. De eenentwintig afgevaardigden van de meer dan twee honderd passagiers en bemanningsleden vertelden, gehurkt in het woestijnzand in de buurt van de vliegtuigen, dat hun moreel goed is. Hun bewakers deden „al het mogelijke om het ons in dit gedeelte van het land gemakkelijk te maken", zo voegden zij daar aan toe. Commando's gewapend met machinepistolen stonden rond de eenentwintig gijzelaars die met de pers spraken. Ook de twee vliegtuigen met de overige passagiers en bemannings leden werden scherp bewaakt. T.W.A.-stewardess June Haesler uit New Jersey verklaarde dat alle passagiers in goede gezondheid verkeerden. Zij klaagde echter over de hygiënische omstandigheden, die zij „zeer slecht" noemde. „Het is erg vol in het vliegtuig en de kinderen zijn rusteloos", zo vertelde zij. De steward van Swissair, Michel Weiss, vertelde aan de pers dat de omstandigheden aan boord van het Zwitserse toestel ongeveer hetzelfde waren als aan boord van het T.W.A.- vliegtuig. „We hebben voedsel, maar geen water op het ogenblik. Wij hebben om thee en flessen water gevraagd", zo zei Weiss, die evenals de T.W.A.-stewardess klaagde over de hygiëne aan boord van zijn toestel. Gezagvoerder Woods van het T.W.A.-toestel zei, dat de guerrillastrijders de Jordaanse luchtvaartmaatschappij Alia wij het nog wel even uithouden' De gijzelaars waren blijkbaar nog niet op de hoogte van het ultimatum van het Volksfront waarin gedreigd was de vliegtuigen op te blazen, als morgen vóór 03.00 Ned. tijd niet aan hun eisen was voldaan. Een functionaris van het front zei, dat de passagiers waarschijnlijk naar een kamp van het front gebracht zouden worden voordat de vliegtuigen zouden worden vernietigd. In Amman is een DC-6, gecharterd door het Internationale Rode Kruis, aangekomen met voorraden voor de gijzelaars, die in hun gekaapte vliegtuigen worden vastgehouden. De twee machines staan op een landingsbaan in de woestijn, ongeveer 40 kilometer van Amman verwijderd. was trouwens ook niet veel zaaks- een zilverachtig zes cilindergeval uit de prehistorie. Maar de handgranaten, waarmee ze dreigden, waren verschrik kelijk echt." Naar Caïro Terwijl het toestel van Beiroet door vloog naar Caïro, maakte het tot drie man gegroeide kapersteam er een vlie gende tijdbom van. In de cockpit, in de bar en in het staartstuk brachten ze springladingen aan. „We gaan het toes tel opblazen, omdat we Amerika willen laten zien wat er gebeurt, als het straaljagers levert aan Israël", legde de leider de heer Smaling uit, toen die een paar minuten met hem sprak. „Dit is de dag van ons grote offensief". Dat :n tijdbom aan boord wa e reeds in de lucht werd afgesteld •ht a tien minuten, wisten de pass: deze wijk. In het oude stadsdeel zijn Palestijnen en Jordaanse soldaten in stelling gegaan, gewapend met zware mitrailleurs en raketwerpers. De ge- dertig doden geëist hebben. Ook in de noordelijke Jordaanvallei zijn voor de tweede achtereenvolgende dag vuurge Opel heelt een nieuw model op de markt gebracht. Het is de ...Manta". een sportieve gezinswagen, die in oktober in ons land leverbaar zal zijn. Er zijn vier AMMAN (AFP-AP) In Amman zijn ondanks gesloten overeenkomsten vanochtend de gevechten tussen Pales tijnse commando's en Jordaanse militai ren hervat. Er waren zware ontploffin- ten te horen, kanonschoten en salvo's van automatische wapens. Op de weg naar het vliegveld staan versperringen in brand die door de Palestijnen zijn vechten uitgebroken tussen eenheden van het Jordaanse leger en querrilla- strijders. De gevechten hadden plaats op de oever van de Jordaan, tegenover de Beisanvallei, waar de Israëlische ne derzettingen vaak het doelwit vormen voor aanvallen van de guerrillagroepen. Op Israëlisch grondgebied kon worden gehoord dat met artillerie, automatische wapenen en lichte wapenen werd ge schoten. Door de zware mist was het zicht op de gevechtshandelingen be- uitvoeringen: de standaard, die is uitge rust met een 1600-cc viercilindermotor die 79 SAE pk levert, dc SL en L met een 1600-cc-S-motor die 92 SAE pk levert en de Rally, die is uitgerust mei dc bekende 1900-cc-motor die 102 SAE pk levert. De wagen biedt ruim plaats aan vier volwassenen, eventueel kan op de ach terbank nog een vijfde persoon plaats nemen. Veel aandacht werd besteed aan de veiligheid, zowel wat betreft het opgeworpen. In het centrum van de stad wordt 'nel kanonnen en bazooka's geschoten. Mensen op straat lieten zich op de grond vallen of zochten dekking onder geparkeerde auto's. Er zijn ook com mando's verschenen in de wijk Djebel, waar de meeste ambassedes en ministe ns liggen. Tot dusver spaarden zij brachte gijzelaars van de gekaapte Amerikaanse en Zwitserse toestellen moesten opnieuw de schuilkelders op- Egypte heeft zijn troepen langs het Suezkanaal in staat van volledige ge vechtparaatheid gebracht nu Israël zich heeft teruggetrokken uit de vredes onderhandelingen, aldus het in Beiroet verschijnende blad An-Nahar. van de carrosserie en het onderstel. De Manta heeft gescheiden remcircuits met bekrachtigde schijfremmen voor en trommelremmen achter. Het uiterlijk is volkomen nieuw. De lange motorkap is tot over de dubbele koplampen verlengd. De ramen.bieden naar alle kanten een goed uitzicht en met name dc achtersteven geeft de wagen een sportief tintje. liek vlak voor en tijdens de landing en bij het ontruimen van de machine slechts licht was. Captain Priddy kreeg ook in Caïro te horen, dat hij niet welkom was, maar brulde in de microfoon „Het moet" en zette de Jumbo neer op een al weer veel te korte en bovendien onver lichte baan. „Een unieke prestatie", oordeelt luite nant-kolonel Marchand. „De passagiers waren tevoren per megafoon geïstru- eerd, hoe te handelen". Over elkaar buitelend schoven ze de glijbaan af, die normaal alleen bij noodlandingen op zee wordt gebruikt. Luitenant-kolonel Marchand hield er, evenals alle ande ren, een totaal ontvelde rug aan over. Vervolgens zochten ze zioh op hun sok sokken en kousen ze hadden hun schoenen uit moeten doen een goed heenkomen tussen de distels en steen- brokken die debodem bedekten. Prof. Mossel verleende provisorisch eerste hulp aan de gewonden, die in het woestijn zand lagen. Cor Smaling had bij de ontruiming van de Jumbo als een soort ordecommissaris gefungeerd en verliet de machine als laatste. „Ik was er nauwelijks tien meter vandaan, toen de cockpit aan flarden ging", vertelt hij. De heer Smaling, een van de Nederlandse passagiers van de in Caïro opgeblazen Jumbojet, laat zien hoe de beide kapers gefouilleerd werden. „Vervolgens zag ik een explosie in de bar en tenslotte kwam de grote klap in de staart. Het was een verschrikkelijk rot gezicht om zo'n mooie machine op zo'n onnatuurlijke manier de lucht in ANTWERPEN Brand in loods Van Ommeren BRUSSEL (ANP) In een loods, toe behorend aan de scheepvaartagentuur Van Ommeren, bij de aanlegplaats van de schepen van de Koninklijke Neder landse Stoomvaartmaatschappij in Ant werpen, heeft een grote brand gewoed. Ondanks het feit dat de Antwerpse brand weer alle beschikbare materieel en man schappen inzette duurde hel lang voor men het vuur tot staan kon brengen. (Vervolg van de voorpagina) Dis. Den Uyl waarschuwde ook tegen het risico wat de 400 gulden extra met zich meebrengt. „Wij moeten oppassen dat dit extraatje niet weggevreten wordt door prijsstijgingen", aldus de socialis tische fractieleider. Van ondernemerszijde is bij de leden al sterk aangedrongen weerstand te blijven bieden aan ongerechtvaardigde looneisen die, aldus de ondernemers, zeer grote risico's inhouden voor econo misch zwakkere bedrijven. Drs. S. C. Bakkenist, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Onderne mingen en gesprekspartner bij het over leg met de regering, zei ons gisteren dat hem het afkondigen van een loon- pauze op dit moment niet erg waar schijnlijk leek, hoewel de regering van mening was dat de economie ook reeds vór de jongste 400-guldengolf al in een levensgevaarlijke situatie was beland. Evenmin verwachtte hij de aankondiging van een loonpauze voor een later tijd stip. De 400-guldenkwestie blijft de gemoe deren bezighouden. Eén van de vraag punten is op welke wijze deze tussen tijdse Inkomensverbetering volgend jaar in de CAO's moet worden verwerkt. De centrale werkgeversorganisaties willen de verbetering zien als een uitkering ineens dan wel als een te vroeg ingegaan stuk loonsverhoging van 1971. De vak bonden huldigen veelal de opvatting dat het thans uitgekeerde bedrag boven de loonsverhoging van 1971 in de CAO- schalen moet worden verwerkt. kering in de bouwsector. De bonden hebben niet uitdrukkelijk acties aange zegd, maar wel verklaard dat zij acties van de werknemers om een dergelijke uitkering te krijgen, zullen steunen. In werkgeverskringen van de bouwnijver heid ziet men hierin een aansporing tot staking cn men overweegt de bonden via de rechter te dwingen een dergelijke aansporing in de komende tijd na te laten. Kunsthandel Martinus Liernur. Zeestr. 63 te Den Haag, exposeert van 12 septem- oktober schilderijen van Internationale \bAb shows Twintig internationaleYo-Yo kampioenen uit Japan, Mexico, Argentinië en Bolivia trekken tien weken lang kris-kras door Nederland en geven overal sprankelende Yo-Yo demonstraties. \b-\o wedstrijden met mooie prijze Let op de aankondigingen bij je Coca-Cola-winkelier. Binnenkort komen ze ook bij jou in de buurt. En dan gaat het beginnen. Zorg dat jij óók een Yo-Yo hebt, doe mee aan de wedstrijden en win prachtige prijzen.. Kijk uit naar de\b% film op deTV-redame Doe mee! Doe mee! Doe mee! „Collaboratie in België anders BRUSSEL (ANP) Dr. P. C. Paarde kooper. de Nederlandse Neerlandicus die onlangs benoemd werd tot hoogle raar aan de Kortrijkste (Vlaamstalige) sprek met „Het Vrije Volk, dat nomen is door het Belgische blad „Voor uit" de bedoeling gehad „een klassiek stuk wanbegrip bij veel Nederlanders, die Vlaanderen openlijk een racistisch land noemen, uit te roeien". Hij wijt de grole ontstemming die recentelijk in België, na zijn uitlatin gen in het vraaggesprek met Het Vrije Volk, zijn ontstaan aan een „onaange- -i misverstand". Dr. Paardekooper heeft tegenover hel Belgische persa gentschap Belga verklaard in de eerste plaats te hebben willen betogen dat het Belgische bezettingsklimaat geheel an ders geweest is dan het Nederlandse cn ten tweede dat de repressie en de houding tegenover de collaboratie in België totaal anders waren dan in Ne derland. Hij zegt dat daarom „de Ne derlanders niet het recht hebben om hun normen als enig juist voor de gehele wereld en dus ook voor België nieuwbenoemde hoogleraar. Dr. Paardekooper heeft Belga ook verklaard „door de feestdrukte van het ogenblik" verzuimd te hebben om de verslaggever van „Het Vrije Volk" in zage in de tekst te vragen. „Ik zou daarin belangrijke wijzigingen hebben aangebracht" aldus de hoogleraar. Ook verklaart hij dat in de in het Neder landse blad afgedrukte tekst zijn „be toog door een andere fout misschien wel door mijn schuld), niet overgekomen"' is. „Niettemin zou deze tekst, naar ik meende in een Nederlandse krant geen brokken maken", aldus Dr. Paardekoop- MAASTRICHT (ANP) Het katho lieke Vrouwengilde in Maastricht wil dat de sexboetieks in de Limburgse hoofdstad worden gesloten. In i W de zedelijkheids wetgeving in Den Haag, zegt het be stuur van het katholiek vrouwengilde: „Wij vragen met de meeste aandrang paal en perk te stellen aan deze golf van pornografie in het belang van de opgroeiende jeugd. Zou het niet moge lijk zijn de sexboetieks te sluiten, dan vragen wij met klem een verbod om scxlectuur en sexartikelen in het open baar uit te stallen".

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5