MARIUS VAN DONGEN Bona Stars heeft steun kinderlijke zakenman niet nodig chirurg cellist I optimist Competitie jeugdteams; reserves bij eerste teams KANDIDAAT-VOORZITTER ANDRE DE JONG WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1970 LEIDSE COURANT LEIDEN Tussen belendende percelen van nieuwe grijze, efficiënte architectuur staat aan de Stations weg een stuk „establishment" uit het begin van deze eeuw. Statig en weldoorwrocht, met een stenen trap naar de entree. Ogenschijnlijk een kruidje-roer-me-niet van patricische afkomst. Achter de hoge vensters vermoedt je de pluche ernst uit een koloniaal tijdperk, geluiddempend fluweel, een pianola (waar je met geloken oogleden naar luistert) en een halfvol glaasje ranja van een erftante Een facade vol schijn. Want als je eenmaal achter de bewerkte deur staat is er kans dat je van de sokken wordt gelopen door een van de dochters des huizes die nog niet zo lang geleden in vrij groten getale het bouwwerk bevolkten. ,,Doe maar of je thuis bent," roept een vrouwenstem en mijn gastheer zegt later: „ledereen kan hier binnenkomen of weggaan als ze daar zin in hebben Het is uiteraard geen permanente in- en uitstuif op nummer 37, maar het tekent wel de sfeer rond dr. M. A. van Dongen, wiens vitale lach het gehele interieur doet resoneren. „Het wordt leeg en be werkelijk hier, de kinderen zijn .bijna allemaal het huis uit," vertelt mevrouw G. H. M. van Dongen- te Nijenhuis, doktersvrouw en zangeres, die zovelen kennen als Truus van Dongen (ook van de „plaat"). „Ombra mai fu" klinkt uit haar mond even puur en echt als „jongens, de doppertjes branden aan!" Zij leerde haar man in de oorlog kennen tijdens een Leids ziekentriduum en sindsdien is de muziek niet meer uit dit huis verdwenen. Dokter Van Dongens lach zal er niet nóg guller om worden, maar hij viert een zilveren feest. Deze week was hij 25 jaar als chirurg verbonden aan het St. Elisa- beth-ziekenhuis. Eind van de maand zal hij het concreet tijdens een huldiging merken. Nu zegt hij alleen: „Ik vind het erg, dat het ziekenhuis Leiden gaat verlaten. Dat is heel jammer. Misschien dat het op een of andere manier toch nog voor deze stad behouden kan blijven hand verschenen talrijke publlkatic*. HU maakt deel uit van de medische staf van het St. Ellsabeth-ziekenluiis, waarvan liy van 1960 tot 1958 voor zitter was. Enkele maatschappelijke functies: lid kerkbestuur Hartebrnjj- parochle, hij was voorzitter van de Raad van Maatschappelijk en Cultureel overleg, tot voor kort voorzitter van de Leldse afdeling der St. Adelbert- vereniging. voorzitter Stichting ter behartiging verzorgingbehoevende en invalide bejaarden (restai lm VN), voorzitter Stichting Hulz« Stichting K O. Dokter Van Dongen was net een paar dagen terug van een reis naar Rusland. „Een byzonder interessante reis van 14 dagen met een zeer prettig gezelschap. Het was een geschiedeniscongres. Ik was uitgenodigd door een vrind van me. Ik heb niet alleen van dat congres erg genoten, maar ook van het vele zien: Moskou, Nowgorod, Leningrad". Hy heeft er ook kennis gemaakt met de communistische ideologie en gelooft wel, dat het Immense grondgebied daar niet anders te regeren zou zyn dan juist met deze ideologie. 1916 ln een huis aan de Leidse Haar lemmerstraat. De universitaire studies deed hij in Leiden, maar voor chirurg werd hij in Rotterdam opgeleid: de uni versiteitsklinieken hadden toen nog niet die mogelijkheden die ze thans hebben. „Als kind had ik nog geen aspiraties voor dit vak. Voordat ik mijn eindexamen op het Bonaventuralyceum deed was ik eigenlijk nog van plan geoloog te worden, maar in de crisis jaren na 1930 bleek er voor een geoloog Na de meidagen van "40 studeerde dok ter Van Dongen af. ,,In die dagen kwamen al die medici uit dienst en zochten naar een plaats. Het was dus heel erg moeilijk, een opleiding tot chi rurg te krijgen. Ik ben destijds prak tisch heel Nederland afgeweest om een assistentenplaats te pakken te krijgen, in Kerkrade, Leeuwarden, Groningen, in Den Bosch (bij Nuboer, die mij met een paar hoge Duitse leger-chirurgen ontving)". In Leiden solliciteerde dok ter Van Dongen ook, maar daar kreeg te horen, dat (hij 't als katholiek maar echt niet zo'n toeval. „Ik ben misschien een beetje conservatief in myn optre den, wat orthodox, zegt inen weieens, maar het Elisabeth heb ik steeds de hand boven het hoofd gehouden. In Rotterdam hebben ze me aangeboden toen Vos daar weg ging hem op te volgen. Maar ik heb gezegd :ik voel me in Leiden zo thuis en ik heb, nou ja, hart voor dat Elisabetliziekenhuis. Een paar jaar geleden is me ook een leer stoel in Nymegen aangeboden, in de traumatologie. Ook dat heb lk, om meer dan één reden overigens, laten schieten. Van dat Rotterdam heb ik later wel gedacht: had ik dat toen niet moeten doen? Ik had tenslotte het ge voel, dat je in Leiden zo met die zusters was opgegroeid, je had het ziekenhuis mee helpen opbouwen, helpen aanpas sen aan moderne ideeën. Je krijgt een soort van verantwoordelijkheid, waar je niet zo maar vanaf kunt stappen..." handig is; hij moet niet met een paar stijve vingers opereren, dat gaat na tuurlijk niet. Hij moet kunnen knutse len en zelfs stucadoren als ie gipst. Dat onderscheidt hem van de doorsnee-art sen. Soms denk ik: is het eigenlijk niet een apart beroep? Carp zei altijd: de chirurgie is een in een nuttig hand werk gesublimeerd en aggressief drift- Dit heeft weinig met het ka rakter van chirurg Van Dongen te maken. „Hij vermoedt 't tenminste van niet. Hij is niet zo aggressief, „of ik heb het goed gesublimeerd... Je moet als chirurg wel een bepaald type mens zyn. Je moet sterk zijn er is nogal wat nachtwerk bij er zijn lange werktijden en er is voortdurende con centratie nodig. Daarom zijn niet alleen je vakanties nodig, maar je moet ook Chirurg Van Dongen Is uiteraard geen historicus; hij volgde enkele congres zittingen vanwgee zyn zijdelinge inte resse. Op een van die zittingen was hy ook getuige van wat rumoer in casa, toen Amerikaanse en Russische me ningen botsten by een thema als „de sociale structuur roud 1900". Een Ame rikaanse hoogleraar waagde het te stel len, dat in wezen zowel fascisme als. communisme stoelen op historisch ma terialisme, wat een withete Russische reactie tot gevolg had. Ook prof. Lou de Jong (van de Tweede Wereldoorlog) had iets stekeligs opgemerkt over het nut van interviews, „als het dan maar vrye Interviews waren". Marius Adrianus van Dongen heeft iets van een zuiderling. Zijn spiritualiteit gaat nèt niet zover, dat hy geen waar derend oog zou hebben voor het goede van deze aarde. Hij is een zonne-kijker, die van elke wolk nog een weldadige dauw verwacht, een minnaar van schoonheid en van kunst, een onver woestbare optimist, een soort niet lite raire Van Duinkerken, barok en met gevoel voor versieringen. Zijn ouders komen inderdaad uit het zuiden, maar de heer Van Dongen slaakte zijn eerste kreetjes op 6 maart Voorstander van zyn werkwyze was André de Jong, die op 23 september a.s. als aftredend penningmeester kandidaat Is voor hel voorzitterschap, thans in handen van Den Hollander. Met z\jn 1.87 m. en 28 jaar is hy de nestor van de oranjehemden. Zyn zienswyze: „Voor my was het een moeilyke stap. Ik heb Kallenberg als leraar gehad. Anderen kwamen van buiten en namen dat gemakkelyker op. Zy staan achter Toth die het zeer hard aanpakt. We hebben conditie- ik m'n keuze laten vallen op de genees kunde. Dat was geen familietraditie, ik was een der eerste. Later zijn er wel heel wat neven en zo my op het „slech te pad" gevolgd, hoor." Zijn belangstelling voor chirurgie is feitelijk gewekt door de Leidse dokter Nijst, die aan 't St. Elisabethziekenhuis was verbonden. Die had graag medische studenten om zich heen en koos hen uit leden van Sanctus Augustinus. Ook de heer Van Dongen werd zwaar ge noeg bevonden en mocht dokter Nijst assisteren. „Deze man heeft zeer inspi rerend gewerkt op de chirurgie waar door ik heel graag chirurg werd. Die dokter Nijst kon bijzonder inspireren; ik heb er nooit spijt van gehad dat-ie dat gedaan heeft." trainingen gehad in de Leidse Hout, die hij later combineerde met zaal- Toth, die de Bona Stars drie jaar geleden in de eredivisie introduceer de, heeft geen keus. Hij zal het Leid se team in de top moeten laten plaatsnemen: anders is zjjn missie mislukt. EERSTE STROP De eerste strop heeft hy al gehad. Pieter van Tuyl van Serooskerken, beter bij een katholiek ziekenhuis kon proberen; „nee, in die tijd was het met die emancipatie nog niet zo veel. Niet iedere directie zag graag een roomse chirurg in de staf..." Heel veel op heeft de heer Van Dongen met prof. dr. P. A. („we noemden hem gewoon Pa") Vos, die hem vier jaar als chirurgische assistent heeft gehad. „Voor hem heb ik heel veel bewonde ring gehad. Een prima vent, hoor; in teger. eeriyk, hard werkend en zeer in spirerend ook. Erg beschaafd verder. Zijn grootste vloek (en moet u begrij pen, dat er bij operaties wel eens vloe ken vallen...) was: bliksem. Maar dan was het ook wel héél verschrikkelijk". Dat deze zilveren chirurg en „Sint Eli sabeth" by elkaar horen en bleven is Chirurgen: slagers onder de artsen? Je kunt dit vraagstuk dr. Van Dongen best voor de voeten werpen. Hij lacht dan vrij beheerst en zegt: „tja, nou... maar daar heb ik toch bepaalde ideeën over. Ons vak bestaat nog niet zo lang als een echt artsenberoep. In 1850 werd het pas verplicht gesteld voor een chi rurg om geneesheer te zijn. Daar is een heel merkwaardige ontwikkeling aan voorafgegaan. Er waren natuurlijk heel wat chirurgen die arts waren en de geneeskunde beoefenden, maar de ver plichting kwam eerst de helft van de vorige eeuw. Je vraagt je ook wel eens af: wij zijn zo technisch ingesteld, dat het toch een onderscheid geeft met de andere artsenberoepen. Allereerst is noodzakelijk voor een chirurg, dat-ie voor mij altijd een aansprekelijke zaak Maar daar blijft het niet by. Dokter Van Dongen speelt ook cello. Veel als het kan en graag. „Maar dan moet ik me wel terugtrekken, want mijn vrouw, die erg muzikaal ls, kan dat gekras niet aanhoren. Dan zit ik dus op de slaapkamer, want je moet zo weinig mogelyk anderen last bezorgen. Maar dan denk ik ook nergens anders aan dan aan die cello." Cellist Van Dongen speelt in een trio, soms ook in een orkest. Conservator Ruyrok van het Chemisch Laborato rium die ook kerkmeester van de stu dentenparochie is geweest speelt viool en góed. Notaris Verhees uit Katwijk neemt de pianoparty voor zijn rekening. wel eens nu al aan hun top kunnen zitten, omdat ze al enige maanden in trainingskampen hebben gezeten. Een van de wedstrijden, die de stu denten toen verloren was tegen Bona Stars met 63-61. Daarin bleek dat Pieter van Tuyll is uitgegroeid tot een sterke pivot. Sterker dan Jan Lohrbach. Jan Lohrbach behoort met de 4 cm minder grote Pieter v. Tuyll tot de „plafondkrabbers" in het Ne derlandse basketball. Jan is 2.18 m en is mede door zyn uitverkiezing voor het nationale team de trekpleis ter van het Groningse Donar, dat naar de hoogste klas promoveerde. In zijn rush naar de top zal Bona Stars dit Donar niet als een van de grootste obstakels aantreffen. Die zullen opgeworpen zijn in Rotterdam Zuid waar versterking is komen op dagen in de persoon van Jan Dekker, in Haarlem (thuishonk van Flamin go's dat Walter Ombre en Henk van Staveren zijn gelederen zag bin nenstappen) en in Amsterdam waar de Italiaanse automaatschappy Fiat een einde heeft gemaakt aan de amateurstatus van Blue Stars. SVE zag Roei Tuinstra vertrekken naar AMVJ en zal evenmin als Punch, dat veroudert, een rol van grote be tekenis spelen. GEEN SPONSOR ln tegenstelling tot Blue Stars heb ben de sterren van Bona zich niet gekoppeld aan een sponsor. Waarom niet André de Jong: „Wij hebben de steun niet nodig van een kinder lijke zakenman. Sponsorschap heeft alleen baat wanneer wordt gespeeld tegen gerenommeerde buitenlandse teams die per keer 3.000.- kosten. Daarnaast zijn de Nederlandse clubs geen tegenspeIers van de Nederland se zakenwereld. Qua sport ligt bas ketball niet hoog. Met geld probeert men dat op een hoger plan te bren gen. Men wil naar beroepssport toe, maar daar is men nog niet rijp voor. Laat men eerst de accommodaties verbeteren. Alles is zo amateuris tisch. Men heeft prachtige trainings pakken en tassen. Daar pronkt men En dat allemaal niet op de slaapka mer. maar beneden, „want soms is het ook best om aan te horen, hè. We zijn met dat trio begonnen in een tyd dat we alle drie kerkmeester waren: Kuygrok bij de studenten. Verhees in Katwijk en ik in de Hartebrug. Een heel mooie naam vonden we toen: het 1 rio Kerkmeester Ook voor bejaarden centra traden we op en in het Elisa beth. Nu en dan geven we een huis- concertje. Dan zingt mijn vrouw na tuurlijk". Met gemeente-secretaris dr. Van de l oei („een byzonder muzikaal en ver dienstelijk pianist, die de laatste tyd ook de gitaar ter hand heeft geno men") heeft dr. Van Dongen ook cello gespeeld. Het trio is door Joop Stok- kermans gecoached en door een voor aanstaand ttydens concerten vooraan- zittend) violist van het Residentie- Orkest, die onlangs is vertrokken. Lrahms is een favoriete componist van deze chirurg-cellist. Dokter Van Dongen vindt echter niet zo heel veel tijd om zich aan muzikaal men van een abonnement op de Resi- üentie-Orkestconcerten leverde hem laatst niet meer dan één uitvoering op. voor de overige was hij verhin derd. Een speciale liefde van hem is ook het Elisabeth gasthuishof. dat door zijn bemoeienis en die van zyn vriend ir. Van Oerle een bestemming als verpleeghuis krijgt. Verder snydt cn zaagt, past en heelt deze chirurg van de ene dag op de andere. Het is voor hem allemaal even boeiend en belangrijk. Als jc hem vraagt of hij hoogtepunten uit die 25 jaar kan noe men blijft hij het antwoord als arts schuldig. ling, waarbij h\j „een wonder in de weg heeft gestaan". Het ging om een been van een patiënt. Of het eraf moest of eraan kon blijven. De familie iras al een noveen begonnen voor een of andere broeder die zalig of heilig verklaard moest worden. Alles wees erop. dat hel been eraf moest, maar dokier Van Dongen tons daar niet van overtuigd en zocht verder. Hij was er zeker van, dat het een ontsteking was, legen de overtuiging in van sommige i ollegae. Dokter Van Dongen liet het been bestralen en nog dieper een stuk je uit het bot halen. Het bleek een ont steking te zijn en de familie was op- gelucht; het been hoefde er niet af, ierwijl iedereen een andere mening was toegedaan. „Toen kwam er een geestelijke bij me met een papier en vroeg of ik dat wilde ondertekenen in verband met een zaligverklaringsproces. Ik zei toen: hoort u 'ns, ik ben overtuigd, dat er wonderen bestaan, maar in dit geval is het werkelyk de penicilline geweest. Vroeger, toen er nog geen antibiotica bestonden en men nog weinig de be schikking had over chemo-therapeu- lische middelen, gingen er veel patiën ten met ontstekingen dood. Ik wist, dat dit een ontsteking was, van tevoren al. maar men had nog geen Idee er van wat dit produkt op die botstruc- tuur deed en dus was men er min of meer ingevlogen met dat wonder en zo. Maar dat er soms wonderen gebeu ren, dat weet ik zeker: als iets plotse ling wonderwel goed gaat wat eigen lijk fout had moeten gaan". LEIDEN Om het jeugd- basketball. vooral op die plaat sen waar geen jeugdafdeling is. op een hoger plan te bren gen heeft Bona Stars het plan geopperd een jeugdcompetitie in het leven te roepen. Naar de by de NBBB aangesloten vereniging zijn brieven verzon den en tot nu toe hebben de districten Utrecht en Den Haag, alsmede' Blitz, Rotterdam Zuid en Amsterdam positief gerea geerd. Bona Stars is er van uitgegaan dat zijn junioren A-B welhaast een monopolie positie hebben opgebouwd en steeds met meer dan 100 pun ten zegevieren. Het streven is dit seizoen van start te gaan; anders zeker het volgend jaar. Bona Stars heeft nóg een ver langen kenbaar gemaakt. Even als in het tafeltennismilieu het geval is, wil het de herenre serves ingedeeld zien bij de standaardteams. Dit idee leeft overigens al vijf jaar. De NB BB heeft indertijd geadviseerd een zgn. „schaduwclub" op te richten, Zo draaide Argus enige tijd met Heros, Wolves met Monark en kwamen de reserves van de Blue Stars dames enige tyd uit onder de naam Blue Shadows. Evenals iedere beoefenaar van een vak kun je dokter Van Dongen vragen, of hij zyn beroep boeiend vindt. Zijn vrouw zegt: „o ja hoor, hy zou nooit iets anders willen doen". Zelf vraagt hij: „wat verwacht u van een genees heer'? Voor ons is de genezing van een patiënt een heel grote pré, dat ls voor ons het genoegen in het vak bele ven; ook al zijn er wel eens dagen, dat je er bélen van hebt. Maar dit heeft iedereen bij tijden. Er zijn ook een he leboel decepties, maar als je die te ..waar gaat nemen, heb je geen leven. Er schijnt onder artser en chirurgen vooral nogal wat suicide voor te ko- Dat „keiharde" by chirurgen noemt dokter Van Dongen „de schil" die dat doet vermoeden. „Schei uit, anders kun je geen muziek maken en hele maal geen muziek waarderen". Hy is een grote optimist. „Gelukkig weL Helemaal ja. Zelfs ln deze tyd, óók voor de Katholieke Kerk. Ik heb in Moskou ervaren, dat het geloof ster ker is dan welke politiek ook. Daar heb ik een heiligdom gezien, waar slo ten pelgrims iedere dag naar toe ko men. Als je de verering van Lenin ziet zou je anders denken. Op schooltjes heb ik de „religie" van Lenin gezien: Lenin allemaal gedaan heeft op een manier waarop vroeger de nonnetjes ons opvoedden met O.L. Heer. Ik zag de werken van Lenin, beelden van Lenin. Lenin op boeken en Lenin zua en Lenin zo. Dan vraag je Je toch af hoe het mogelyk is, mei heel die grote intense ideologie, dat het geloof levend blijft. Dat is voor mij wonderbaariyk Psychologie is myn discipline niet, /.egt dokter Van Dongen. De toenade ring tot mensen is by hem niet we- tcnschappeiyk gefundeerd, gelukkig niet, vindt hy. Zijn generatie staat on- bevangener tegenover de patiënten dan de jongere gioep van medici. „Je kunt soms niet een vrindelijk gebaar meer bereiken dan met 15 minuten dia- cussie of dialoog. Als je een half uur lijdens een spreekuur besteedt aan één patiënt, gaat dat ten koste van de an dere die nog wachten. Je doet het wel eens natuuriyk". De chirurgische staat van dienst van dokter Van Dongen omvat zo'n 1000 1200 operaties per jaar. „Wy moeten eigenlijk er naar streven, het mes in de schede te laten. Dat is onze pri maire opgave. Ofschoon veel patiënten vragen: waarom maak je me toch niet open? Dat komt heel vaak voor. Dan zeggen wij „nee mevrouw" en dan be- p.i ijpen ze het niet. Niet zelden hoor je daarop: dan heb ik zeker iets, dat niet meer te opereren is. Terwyi er chirur gisch helemaal niets aan de hand ls. Begrijpt u nu, dat chirurgie een kunst is? Chirurgie moet je zodanig beoefe nen, dat de mens zo min mogelyk last heeft van „het mes". Ook het respect voor de mens als individu is een heel uelangrljke zaak. Het is nooit „een galblaas" of „een blindedarm", maar Blindedarm of breukzeiden ze vroe ger, is de boterham van de chirurg; de rest is beleg. Dat is niet waar meer. voor dan blindedarmoperaties; „ik heb ook wel periodes gehad, dat maag- breukoperaties. Daarbij komt nog, dat uc ongevalsgeneeskunde de laatste tien laar zeer is toegenomen. Dit is tegen woordig een van de grootste onderde- ien van ons vak. En dan carcinoom, de kankergezwellen! Soms denk ik wel op de een of andere •manier een psy- rhogene oorzaak f Daar staan nog een heleboel vraagtekens". En nou weg! Je kunt niet aan de sherry blijven, Het is etenstijd. TON PIETERS staan aan de bond. Zoiets vind ik onrechtmatige verryking. Niets doen en toch geld vangen. Wy als Bona Stars hebben dat geprobeerd in stemming te brengen tydens de ver gaderingen, maar de kleinere ver enigingen, die er baat by hebben, stemmen je gewoon weg. Laat de bond liever meer aandacht besteden aan de organisatie. Op een doorde weekse dag speelden we ln de Ken- nemersporthal tegen Flamingo's. Scorejury en timers waren er niet. van ons. Als je dat ziet vraag je je af waar het naar toe moet." SINDS SCHOOLTIJD „Van sponsorschap ben ik toch geen voorstander. SVE had Galeries Mo- dernes achter zich. Het trok goede spelers aan, draaide echter niet goed en G.M. trok zich terug. SVE kelder de meteen. Voor ons was dat een waarschuwing. Bovendien leent de club er zich niet voor. Anderen kun nen moeliyk doordringen tot het team. De jongens spelen immers al sinds hun schooltyd samen. Bona Stars voelt meer voor de ge dachte van Barry Hughes, die by Go Ahead in de rust een boerenkapel laat opdraven. Hughes zegt, het gaat niet om de sport alleen. Vandaar dat we ook met de entourage doorgaan." „Ook medische begeleiding staat in de basketballsport op een zeer laag niveau. Het is te kostbaar om een sportarts in te schakelen. Zelf heb ik anderhalf jaar terug een enkel blessure opgelopen. Ik ben een jaar onder behandeling geweest by het Academisch Ziekenhuis. Toen mocht ik het proberen. Een sportarts had me zéker afgeraden om weer te be ginnen. Ik heb er nu geen last meer van gehad. Voor hetzelfde geld had het funest kunnen zyn." Het enige wat ik er aan heb overgehouden is een grotere maat schoen. In plaats van maat 42 heb Ik nu 43. Voor m'n linker voet heb ik dat hard nodig. Voor m'n rechtervoet is dat een maat te ruim." JAN PREENEN de Bona Stars be- mee bij Blue Stars, m speel je op één van de vgf velden in de Apollohal met andere wedstry- taktisch praatje niet 1 kan geen stap verzetten of je botst tegen iemand aan. Haakjes om je kleren aan op te hangen zyn er am per. De NBBB vindt het allemaal best. Een gedeelte van hetgeen de sponsors geven moeten de clubs af LEIDEN Bona Stars aast dit jaar op de derde plaats in de basketbaleredivisie. Twee rangen hoger dan de beste notering, die de Leidenaren ooit hebben bereikt. En dat terwijl Cees Pley besloten heeft lager te gaan spelen. Ondanks dat willen de Stars zich gaan mengen in de titelstrijd. Hoogdravend misschien, temeer omdat ze vorig jaar hun enthousiaste prognoses niet konden waarmaken. De Stars, zo wordt geredeneerd, laten zich nu echter in de strijd gooien door Toth. Een zenuwbeul uit Hongarije. Produkt van een conflict, dat oprichter/oud-voorzitter en voormalig trainer Kallenberg als verliezer opleverde. Diens rustige benadering werd niet meer op prijs gesteld. Er waren anderen, die dachten dat met een hardere aanpak meer bereikt zou kunnen worden en dat kostte Kallenberg de kop. Hij zal nu uitsluitend als toeschouwer de wedstrijden kunnen volgen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3