NCRV voor legalisatie van radio Veronica &ïiclóe(2oMcwit Succes met „In einer kleinen Konditorei' GEEF AAN STER EIGEN ZENDER TELEVISIE VANAVOND HOOFDSTAD OPERETTE DSC gaat zelf platen produceren Jerry Lewis praat voor tv vijf miljoen dollar los SINATRA NEGEERT KLEINE LUIDEN Als mammoets vleugels krijgen PAGINA 2 LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 SEPTEMBER 197U Tussen twee vuren T\OOR de onrust, in Nederland ontstaan als gevolg van het toekennen van 400 gulden extra aan werknemers in de havens, is de regering weer tussen twee vuren komen te zitten. Aan de éne kant prikkelt haar de zekerheid dat het tot een massale con- frontatie met de vakbeweging komt, wanneer minister Roolvink gemachtigd zou worden tegen de extra-uitkering het wapen van zijn omstreden artikel in de loonwet zou gaan gebruiken. Aan de andere kant is er de verontrustende zekerheid, dat door een extra-loons verhoging - voor - iedereen overbesteding een nog acuter probleem wordt en meer zwakke bedrijfstakken in grote moeilijk heden kunnen raken. Bovendien moet het kabinet ook denken aan politieke consequenties; de loonwet-Roolvink is in het parlement niet zonder grote spanning aan de finish gekomen en het is nog maar de vraag of zelfs wanneer zakelijk gezien het nemen van beperkende maatregelen ver antwoord zou zijn minister Roolvink in de Kamer niet alleen op verwachte, maar ook onverwachte tegenstand zou gaan stuiten. Zwarte Piet MAANDAG hebben de ministers niet laten blijken dat ze tot een kracht- proef-maior bereid zijn; ze hebben zich in hun besprekingen met de werkgevers kennelijk tot niets verplicht. Wat te begrijpen valt; want wanneer de werkgevers in hun overleg met de vakbeweging nog al snel overstag gegaan zijn in de verwachting, dat de regering beter met de „zwarte piet" overweg moet kunnen, getuigt dit meer van handigheid dan van verantwoordelijkheidsgevoel. Bovendien is het voor het kabinet, tactisch gezien, nu ook weer niet zó beroerd, wanneer op het moment dat de miljardennota 1971 aangeboden moet worden en het regeringsbeleid voor het komende parlementaire jaar gepresen teerd wordt, het gevaar van overbesteding en inflatie duidelijker spreekt, dan terzake van waarschuwingen tegen financiële en economische risico's, hetzij vanuit Den Haag hetzij vanuit de Euro pese centrale in Brussel of de wereld organisaties vanuit Amerika, tot nog toe het geval geweest is- Het blijft voor het kabinet-De Jong een weinig benijdenswaardige positie, omdat het elk moment gevaar loopt zich te branden. Maar wie mag het deze regering kwalijk nemen, indien ze prijs erop stelt eerst de verantwoordelijkheid te laten dragen door hen die dachten zich door een snelle beslissing van brand wonden te vrijwaren? Planning '71 OP zichzelf gezien zou hel zo dwaas niet zijn, wanneer de regering de risico's die nu uitgelokt zijn. verdisconteert in haar beleidsplanning voor 1971? Ze moet dan alleen erop kunnen rekenen, dat de vier huidige regeringspartijen bereid blijven de fiscale gevolgen hiervan te accepteren- rr IT EN van de dingen die wij mensen met elkaar gemeen blijven hebben of we nu conservatief, traditionalist, pro gressief of vernieuwend denken is het goochelen met argumenten. Het éne moment poneren we frank en vrij een stelling en verkondigen we dat hieraan radicaal moet worden vastgehouden. In een volgende situatie, als het wat moei lijker valt wat we willen onder de noemer van die zelfde stelling te brengen, zoeken we weer een ander uitgangs punt op. Eén maatregel die de anti-revolutio naire jongeren en zij niet alleen binnen het kader van politieke ver nieuwing begeren, is: afschaffing van de kernbewapening binnen de N.A.V.O. De jongerenvoorzitter van de A.R.P. pleitte hiervoor vorige week vanuit het stand punt der evangelische inspiratie. Een opvatting die respect verdient Dezelfde jongerenvoorzitter pleitte in zijn partij ook voor andere opvattingen inzake de zedelijkheidswetgeving; hij nam stelling tegen bevoogding van de overheid in de levensuitingen van de individuele mens; overigens zonder daar bij precies aan te geven waar dan volgens Kiekeboe"-spelen hem de grens ligt voor de overheid om wel maatregelen te nemen- Vreemd genoeg putte de jonge anti-revolutionair toen niet uit de bron der evangelische inspiratie; hij zocht het toen in „de identiteit, de eigenheid van de mens"- Naar onze smaak bezondigde de jongerenvoorzitter zich op dat moment aan een fout, die hij zijn eigen mr. Bies heuvel terzake van de kernbewapening verweet: opportunisme en pragmatisme- We nemen althans niet aan, dat hij in tweede instantie ook radicale wijzigingen op het gebied van de zedelijkheidswet geving gaat bepleiten vanuit een evan gelische inspiratie; dan kan men de bijbel wel zo interpreteren, dat hiei-onder ook het kapen van vliegtuigen met het ris keren van honderden mensenlevens, het doden van gijzelaars en op vrije voeten stellen van moordenaars kan laten val len, hoewel men weet dat die, eenmaal vrij, hun vroegere bezigheden zullen hervatten. Neen, ergens speelt de A.R-jongeren- voorzitter toch „kiekeboe": ondanks zijn verlangen naar een radicale evangelische inspiratie. NEDERLAND I •18.45 uur: Pipo de clown #18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Den Haag vandaag •19.09 uur: IKOR 19.30 uur: Kenmerk NOS •20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Socutera NEDERLAND I NOS 10.45 uur: Schoolteievisie 18.45 uur: Pipo de clown •18.55 uur: Journaal VPRO •19.04 Uur: Piknik (om 20.00 uur onderbroken dooi' het journaal) •22.30 i 20.25 uur: FeijenoordEstudia n - tes (in de pauze BP- politiek) •22.15 uur: Studio Sport met zwemkampioenschap- NEDERLAND II NOS 18.45 uur: Pipo de clown 18.55 uur: Journaal AVRO Journaal NOS 18.45 uur: Pipo de clown 18.55 uur: Jurnaal 19.04 uur: Den Haag vandaag 19.09 uur: Van gewest tot gewest 19.04 uur: Als mammoets vleugels krijgen, luchtvaart •19.30 uur: Vaders tegen wil en •20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Info •20.45 uur: The Saint •21.35 uur: Affiche III •22.05 uur: Journaal 19.49 uur: Toeristische tips •20.00 uur: Journaal TROS •20.20 uur: Voyage to the bottom of the sea 21:10 uur: ABC van de accordeon •21.30 uur: Vissers van Europa •22.15 uur: Journaal NOS-begroting voor 1970 met tekort van 23 miljoen niet door Den Ni Haag en de regeringscommissaris kon (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM. Drs. M. Geerink Bakker, adj.-dirccteur radio van de NCRV, gaf gisteren op de persconfe rentie van de NCRV zün bezwaren Met In einer kleinen Konditorei" heeft de Hoofdstad Operette voor het nieuwe seizoen een keus gemaakt waarmee succes gegarandeerd lijkt. Helemaal ingespeeld is de operette nog niet; maar in de Koninklijke Schouwburg waar gisteren de eerste van een viertal Haagse voorstellingen ging bleven op vele momenten de opendoekjes niet uit, maar kregen ook meer kritisch ingestelde première bezoekers de indruk, dat de opwaartse lijn by Nederlands enige grote DEN HAAG Aan de in ons land opererende platenmaatschappijen is per 1 september j.l. een nieuwe produktie- eenheid toegevoegd, namelijk Dutch Swing College-Records NV. Deze nieuwe onderneming werd opgericht door Peter Schilperoort en Arie Ligthart. resp. mu zikaal cn zakelijk leider van de DSC- band, die tevens de directie zullen voe ren. Als eerste produktie zal een live- opname op de markt worden gebracht van het Jubileumconcert, dat het orkest presenteerde tijdens de viering van haar 25-jarig bestaan in de Kurzaal te Sche- veningen op 2 mei van dit jaar. De plaat zal omstreeks 15 september worden ge lanceerd. Er zijn voorts plannen om binnenkort een serie l.p.'s uit te brengen van de belangrijkste items uit het omvangrijke DSC-repertoire. De opzet echter omvat tevens de mogelijkheid ook andere gen res op te nemen en op de markt te brengen. De eersteling van DSC-Records Nv getiteld 25th Anniversary-concert DSC-band zal in een oplage van 5000 stuks worden geditribueerd in Ne derland en België. Bovendien zal de plaat over praktisch heel de wereld in licentie worden vervaardigd. Vooral Duitsland, Zuid-Amerika en Japan in welke landen het orkest nog altijd zeer populair is toondengrote interesse. Gisteravond werden wij in de gelegen heid gesteld deze eigen produktie nog in ontwerp te bezichtigen en te be luisteren. De fleurige hoes werd ont worpen door een jonge Duitse graficus, die tevens de affiches voor de Europese DSC-tournees vervaardigde. De stereo opname bevat van het jubileumconcert onder andere de tune met een inge sproken tekst van Peter Schilperoort, Strange Pearch, King Porter Stomp en Livery stable blues. Op de keerzijde treft men opnamen die tijdens het gala bal zijn gemaakt, zoals het duet vooi twee klarinetten Rose room, I'm crazy 'bout mv baby en Henry Hudson. Voor de perfecte opnametechniek tekende George de Bruin, terwijl de in Engeland woonachtige gitarist Wout Steenhuis de hoc-s van eun begeieid««d woord voorzag. Een muzikale hoofdprijs is „In einer kleinen Konditorei" niet; Leo Ascher j heeft veel bij Strauss moeten lenen om de eindstreep te halen. Maar met die Straussmelodieën en zijn eigeh liedjes bakerde Leo Ascher net een eigen terrein af voor de vocale mogelijkheden van de Hoofdstad Operette. Weer leverde de tenor Leo de Beer in de hoofdrol vocaal goed werk; zijn tegen speelster Lizzi Schöffmann steeds in betoverende kostuums zong veel beter dan ze de laatste seizoenen gedaan heeft. Van het andere paar waarvan een betekenisvolle bijdrage werd gevraagd zong de bariton Hans Hageman een aardige partij, terwijl de Duitse sou brettesopraan Helma Reichle een vlotte „Fini" op de planken bracht en daarbij met haar kleine stem niet indrukwekkend wel plezierig zong- waren niet alleen vocale winst punten- Herman Valsner en Claire Clairy voegden 'n nieuw succes aan hun lange rij van typeduetten toe: voor een leuk rolletje zorgde Antoni Vink als kamer heer, maar qua actie was het grote succes van de voorstelling Lilv Loerkens als hofdame Brunhilde; hun beider scene in het laatste bedrijf bleek een „topper"- Van allure als steeds was de montage; zonder dat er een woord gezongen of gesproken was, kreeg daarmee alleen al „In einer kleinen Konditorei" gisteren bij het begin van het laatste bedrijf reeds opendoekje. Daaraan gingen een vlotte choreografie van Nina Feist en een kundige regie van Walter Kochner gepaard- En het werk in de orkestbak? John Kapper hield met zijn uitgebreide orkestje de vaart erin, maar de souplesse zal nog moeten komen. Die komt er wel, want voorlopig heeft de Hoofdstad Operette met „In einer kleinen Kondito rei" dagelijks werk. G. v- L. ADVERTENTIE Kunstzaal Heuff, Hoflaan 7, Wassenaar, exposeert van 19 september t.m. 14 oktober bronsplastieken van Peter van der Meer en aquarellen, tekenin gen en etsen van Paula Sluiter. Kunstzaal Oostpoorl te Delft exposeert van 12 september tot 3 oktober aqua rellen en sepia's van Sam le Poole. Maandagavond eindigde een ma rathonuitzending van 20 uur ach ter elkaar via 65 televisiestations in de hele Ver. Staten, waarbij de acteur en komiek Jerry Lewis vrij wel voortdurend in touw was. Het was een uitzending, waarvan het geld toe kwam aan de Muscu lar Dystrophy Associations of America, een geneeskundige orga- Lewis, die dit elk jaar doet, nu al voor de 20ste maal, had ge dacht 4 miljoen dollar bij elkaar te kunnen praten. Het resultaat was evenwel nog veel beter: 5.093.385 dollar. Hij was zo ont roerd, dal dè tranen hem over de wangen liepen, toen bleek dat het een recordopbrengst ging worden. Frank Sinatra, die weggelopen is uit een kaartspel waarin volgens de autoriteiten een revolver werd ge trokken, zal een nieuwe werkver gunning moeten krijgen voordal hij weer mag zingen, zo heeft sherif Ralph Lamb verklaard. Sinatra heeft zondag geweigerd in het casino op te treden, nadat de onderdirecteur Waterman van het casino de zanger een krediet ge weigerd had om met een inzet van 16.000 dollar een spelletje bacca rat te spelen. Hij had een pistool getrokken om een eind aan het twistgesprek te maken. Tegen Waterman is een gerechtelijk onderzoek ingesteld wegens be dreiging met een dodelijk wapen. „Maar", zei de sherif. „als Sinatra hier terug komt, zal hij bij mij moeten komen om een werkver gunning te krijgen, en als hij mij ook maar de minste last bezorgt, gaat hij naar de gevangenis. Ik heb genoeg van zijn intimidatie van kelners, dienstertjes en zijn ge gooi met gebak. Hij streek hier te veel op. Het is afgelopen met zijn geneger van de kleine luiden hier". tegen de voorgestelde verruiming van de zendtijd by de radio met 14 uur per week. Voorzitter mr. dr. J. Ozinga had moeite met de plaats van Hilver sum III en zei niet te begrijpen, waar om er niet naar andere alternatieven werd gezocht. Hij dacht hierbij aan legalisatie van Veronica. Als dat niet kan. waarom maakt men dan geen vierde radiozender voor de STER. waarop men alle reclame, omgeven door lichte muziek, kan uitzenden. Drs. Geerink had fundamentele be zwaren tegen verruiming van de radio zendtijd. Het is ten eerste niet juist om de zenders Hilversum I en II ver schillend te behandelèn door óf de één 's ochtends een uur vroeger te laten beginnen óf de ander 's avonds een uur na middernacht te laten uitzenden. Dat is in het plan-Overvest (AVRO) het Voor de manoeuvre om een deel van de zenduren over te hevelen naar Hil versum III, omdat deze radioprogram ma's goedkoper zijn en men met het zelfde geld meer uren in de ether kan zijn dan op de dure middengolfzenders, had spreker weinig waardering. Hil versum moet niet gaan marchanderen terwille van Den Haag. Zijn grootste bezwaar gold, dat het onjuist is om te gaan praten over zend tijduitbreiding en daarbij alleen maar te denken aan het programmabudget. Als de omroepen meer zendtijd krijgen, dan vergt dat meer programmamensen, technici, studio's en kantoorruimte. Zo lang er in Hilversum nog geen geld is om de programma's voor de dagelijkse zenduren goed en normaal te betalen, is spreker geen voorstander van zend tijduitbreiding in welke richting dan dagen de begroting na een beperking van het tekort tot 20 miljoen wel het fiat van de overheid kon krijgen. Dr. h Ozinga vond dit een miraculeuze gang 15 Hij noemde Hilversum III een onecht kind, niet ontstaan uit een wettig huwe lijk, maar verwekt in een onderonsje ^ROF.' van de minister van C.R.M. en de (gr.). omroepleiders. „Als ik het goed be- overwe grepen heb", aldus spreker, „is Hil- versum III een politiek instrument ge- 03 v weest in de strijd tegen het schip Ve- ncrv: ronica. Als de radioprogramma's de ^rami™ inzet moeten worden van een politiek Nu: ac gebruik, dan raakt men in een jungle", ma Hawaii! (ADVERTENTIE) Kom, zwartkijker ga naar het postkantoor en geef uwTVaan (dan kijkt u véél prettiger) Op 2 juli j.l. landde op Schiphol tde eerste Boeing 747 van PanAm. de Jum bo Jet, waarmee de KLM volgend jaar ook gaat vliegen. Voor Schiphol een belangrijke gebeurtenis en voor de AVRO-televisie de gelegenheid om een documentaire op het scherm te bren gen onder de titel „Als mammoets vleugels krijgen". Met de komst van de Jumbo Jetvliegtuigen is inderdaad een nieuwe faze in de luchtvaart bereikt, wat zal blijken uit gesprekken, die producer-regisseur Phillip Bolhuis heeft gehad met mr. J. C. H. A. van Stape len, directeur van de NV Luchthaven Schiphol, drs. S. Orlandini, directeur van de KLM, drs. J. V. H. Geerlings van de Nederlandse Spoorwegen en B. Luijken, directeur van het VVV te Amsterdam. Volgende problemen kwa men tijdens die gesprekken onder meer aan de orde: aanpassing van Schiphol voor Jumbo Jets; aankoop van nieuwe vliegtuigen; geluidshinder; een vijfde start- en landingsbaan en een tweede nationale luchthaven. Tevens krijgt de kijker beelden te zien van onder andere de radarruimte, de toren en het plat- Vanavond, AVRO, Ned. 2, 19.04 uur. AVRO's Televizier Magazine sloot gis teren zijn eerste jaargang af. De ru briek van Wibo van de Linde c.s. heeft zich beter ontwikkeld dan wy na hel lachwekkende openingslawaai durfden hopen. De aanpak is wat minder lawaaierig geworden. Televizier doet nog steeds een beetje stunterig aan. maar de rubriek heeft gaandeweg wat meer gewicht gekregen. Ze mikt vooral op snelle informatie, suggereert die snelheid soms, ook als er eigenlijk geen nieuws te melden valt zoals gisteren in de bijdragen van Hans Engelman en Bob Kroon die, rechtstreeks uit resp. Londen en Genève, meldden dat er geen nieuws Het Televizicrdecor met schrijfmachine en filmcassettes is onzin, maar al lang niet hinderlijk meer. Wel hinderlijk vinden we dat medewerkerscommen taren nog altijd worden opgevoerd in dialoogvcrtaling. Mr. GBJ cn Parool man-Peereboom kunnen hun zegje natuurlijk beter in monoloog doen... Nadeel voor Televizier blijft uiteraard dat het magazine vastgeprikt zit op de avond dat ook KRO's Brandpunt in de lucht is. Bij Brandpunt is er weliswaar geen lawaai, maar wel enorme kwali teit. Opmerkelijkste onderdeel gisteren was het interview met Rotterdams burgemeester Thomassen die zei over gegevens te beschikken dat de haven onrust wordt geïnspireerd door Mao- communisten, georganiseerd vanuit Albanië en getraind en toegerust in Een hoogst opzienbarende uitspraak, die zal moeten leiden tot dieper graven van de publiciteitsmedia. Wc zien dc heer Thomassen namelijk bepaald niet als een McCarthyfiguur, die oncontro leerbare verzinsels de wereld instuurt. Brandpunt had nog zoiets: A.R.- Kamerlid Schakel, die de Maffia als kwade genius zag achter de hard-drug- handel in Amsterdam. Brandpunt leverde daarmee stof voor t.v., radio en schrijvende pers. die in beide zaken een vette kluif kregen toe geworpen. Brandpunt is toch wel erg goed! Overigens was Televizier zo attent om een twistgesprek te arran geren tussen Thor Heyerdahl en zijn Nederlandse opponent prof. Zadee uit Utrecht. Toevallig verkeerden we gis teren beroepshalve de gehele dag in excellent ethnologisch gezelschap. Onze zeer betrouwbare informanten gaven geen cent voor Heyerdahls theorieën. Reden voor ons om voorlopig helemaal aan de kant van prof. Zadae te gaan Vg.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2