LATEN WE VOOR TRAINER HAPPEL NOU EENS DIE BEKER WINNEN CLUBLIEFDE HIELD v< AN DALLE IN KUIP Boskamp-van-de -halve-wedstrijd Coen Moulijn greep naar zijn been: spierverdikking Juan Osvaldo Zubeldia weet nog niet alles „Ik geloof dat het harder zal worden DINSDAG 8 SEPTEMBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA lf relopen. Op het trapje (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Op de late avond van de zesentwintigste augustus 1970 s Mariano Mangano wat verwilderd le midden van de dringende massa di Cerberus aan de deur, die toegang van Boca Juniors, omver had gei kleedruimte van Feqenoord stonden de bestuursleden Couwenberg en Van Zandvliet: er mocht voorlopig niemand in. Een Argentijnse radioreporter stond wild met zijn microfoon te zwaaien, een jonge vrouw (van de Neder landse kolonie in Buenos Aires), die de Cerberus bü de deur op onverklaar bare wijze was gepasseerd, riep met schorre stem van emotie steeds maar „leve de trainer, leve Happel". En toen werd van het trapje af een hand uitgestoken. Mariano Mangano. de voorzitter van Estudiantes de Ia Plata, had zich door de massa gewrongen en trok aan de arm van Guus Couwenberg, die zich minzaam voorover boog en de gelukwensen in ontvangst nam. Mariano Mangano zweette. Zijn perfect gekapte haar kleefde aan zijn hoofd en hij wapperde "met zijn colbertje om zichzelf koelte toe te wuiven. Hij mompelde wat. De dame van de Nederlandse kolonie hield even op met haar „aanroeping van Happel" en zei bijna ademloos: „Hü is niet eens zo geschrok ken van het gelijke spel, meer van het publiek". Toen Fejjenoord de krachttoer uithaalde om de snelle achterstand van 20 in te lopen en behalve een oersterke mentaliteit grote klasse te tonen, gebeurde er iets ongewoons in het stadion van Boca Juniors. Het superchauvinistische publiek keerde zich af van van Estudiantes en bracht applaus op voor Fejjenoord. Een ongehoord voorval, een wonderlijke situatie, die zelfs het niet bijster populaire Estudiantes behalve linkervleugelman Veron, want kom niet aan hem of de hel breekt los schokte en de parels bracht op het voorhoofd van Mariano Mangano, de elegante voorzitter, die de wereldbeker, zoals het jaar te voren, voor negentig procent vaarwel kon zeggen. Hij trok de pochette uit het borstzakje i wreef zijn natte haar a de twee „monumentale fouten" l de Rotterdamse verdediging toon- e Estudiantes zijn ware gezicht, et is een ploeg zonder karakter, ;n lichaam zonder ziel. Op lakse wijze werd na die t i de 1 lijk i teld en geconcludeerd, dat 1 noeg was. Ernst Happel had vele len aangeboord om zoveel moge- i de Juan Osvaldo Zubeldia had kennelijk niets ondernomen. Hij wist ook niet dat zijn ploeg 'n onwankelba re, met het cement van de zekerheid en de vriendschap aaneengevoegde ploeg kreeg te bestrijden, die zich niets aantrekt van een achterstand, mits die niet in de laatste faze van de strijd ontstaat. De eindstand en de hoon van hèt publiek dat Feije- noord koos, bezorgden Mariano Man gano zweetpareltjes en Zubeldi; Het i noord van zijn pldeg een formatie maakte als een lap stof die te lang heeft gehangen en waarin eensklaps de gaten vallen. Hij moet toen al gedacht hebben aan Rotterdam, 9 september, waar zijn equipe de extra-tegenstanders ont moet die Feijenoord in Buenos Aires heeft overwonnen: oen zachter veld dan Estudiantes ooit is gewend; een minder opgepompte bal; beter licht dat niet in de ogen schijnt als de bal in de lucht vertoeft; misschien zelfs regen. En regen is onbekend in de contreien van La Plata. Er mag eens een tropische bui omlaag storten maar even daarna is alles weer even droog als het altijd is. En dan weet Juan Osvaldo Zubeldia niet eens dat hem nog meer te wachten staat. Hij meent waarschijnlijk dat „zijn" pu bliek het oorverdovendste lawaai maakt dat ooit in een stadion is gehoord. In Rotterdam zullen geen 'an Hanegem simpelweg a n zijn makkers zei: „Menec heeft al zo veel voor or Alles bereikt Europa Cup en Wereldbeker, Fe noord heeft dan alles wat momi teel op voetbalgebied in de wereld te bereiken. Tevens een zware 1 want dat legt verplichtingen op competitie. Mana „Alle» de i geldt. Estudiantes Kuip natuurlijk vol. Maar de eerste Nederlandse ploeg zijn naam laat bijschrijven in het wereldboek waarin Real Madrid. Penarol, San tos, Inter Milan, Racing Buenos Ai res. AC Milan en Estudiantes reeds staan opgetekend. Estudiantes. dat zijn ruggegraat verloor toen het het K.N.V.B.-sportcentri ribunekoor de stem verheft, zal het de ruggen van de mannen van Zubeldia striemen. Hij weet niet dat in de ploeg van Hap pel deze stemming mede heerst: Ri- nus Israel is 28 jaar, Coen Moulijn is 33, Piet Romeijn wordt donderdag 10 september 31, Theo Laseroms is 30, Ove Kindvall is zeer waarschijn lijk aan zijn laatste seizoen bij Feije noord bezig. Toen deze kernleden van de ploeg in mei van dit jaar naar Milaan gingen voor de finale om de Europa Cup zei Israel: „Dit wordt misschien mijn laatste kans voor de Cup en zo denken andere jongens er ook over". Datzelfde geldt Iers kwijtraakte: prestatie, die evenwel moet worden gezien in het juiste licht. De kamDi- Denen van Uruguay, Brazilië en Pe ru hadden vele spelers moeten af staan aan de nationale selectie die zich op Mexico voorbereidde. De Pe- kampioen zelfs het gehele Estudia elftal. Monkelend tegenstanders van Argentinië dan ook dat de ploeg slechts „surrogaatkampioen" is die profiteerde van de omstandigheden. Kan allemaal wel zijn maar Estudi antes is en blijft de officiële verte genwoordiger waarop Feijenoord de Copa Intercontinental kan verove ren. Het zou een wereldwonder zijn als dat niet gebeurde. ron is van origine Spanjaard en dan vindt men er wel iets op om de grens op een kier te zetten zodat hij Spanje kan binnenglippen -, is onge twijfeld de meest intelligente speler van Estudiantes. De aanval van Feije- op terde Hopen op derde een derde wedstrijd, die dan op 11 september in Madrid zal worden ge speeld. Hopend ook op succes met uitvallen die. zoals in Buenos Aires is gebleken, levensgevaarlijk kunnen zijn door de snelheid waarmee zij worden uitgevoerd. Juan Ramon Veron zal daarbij de grootste rol sterkte, defensie. Alles wil Zubeldia zettep op een derde wedstrijd. Het kringen van Estudiantes kent men zeer wel de uitlatingen na het duel in Buenos Aires (Happel: „Er kan met die wereldbeker voor ons niet veel meer scheef gaan.., diverse spelers: „Die is in de knip") en er wordt gehoopt het moreel aan te tasten door het niet verwachte gelijk spel te behalen. Slidings Estudiantes heeft ook nog de „pech" dat het netjes zal moeten spelen. Bij de Argentijnse voetbal bond is een- maatregel in ding - en vrijwel gereed - en de naam van Argentinië te grab bel gooit op het voetbalveld" onver wijld zal worden geschorst, voor ten minste een en ten hoogste vijf jaar. Zoiets wil wel even preventief wer ken. En hoewel de ingestudeerde trucs niet geheel en al achterwege zullen blijven, zal Estudiantes niet zo onbeschaamd kunnen optreden als in het tweede duel met AC Milan, dat overigens ook niet uit louter lieverdjes bestaat. Een vraagteken vormen scheidsrech ter en grensrechters. Uit het Zuida- merikaanse drietal Velasques Co lombia, Barreto (Uruguay), Robles (Chili) zal de leider moeten komen die in elk geval wars is van slidings want zo'n actie wordt in Zuid-Amerika als onbehoorlijk beschouwd. Dat kan een handicap zijn voor Feije noord, speciaal voor Laseroms die nogal eens op de „glijtoer" gaat. Maar als de weegschaal wordt ingesteld en het voor en tegen op de schalen wordt gelegd, zal die doorslaan naar de kant iordei an Happel be- (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Joop van Daele, een naam waarvan voetbalminnend Nederland tot de finale voor de Europa Cup tegen Celtic nauwelijks had gehoord. Toen ontstond er tumult in de groep van de zestien geselecteerden van Feijenoord, die vele maanden dezelfde samen stelling had gekend. Ernst Happel kondigde zijn selectie aan, waarin de naam Joop van Daele voor het eerst opdook en die van Ruud Geels ontbrak. Voor Van Daele was de reis naar Milaan het eerste werkelijke contact met het topvoetbal, terwijl hij toch sinds zijn dertiende jaar i>H 's van de club en sinds 1964 in het bezit van een contract. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. „Ik leef", zegt Jan Boskamp (volgende maand 22), „bij wijze van spreken altijd in het onzekere. Wat mijn voetbal leven betreft dan. Ik weet vóór elke wedstrijd dat er een reële mogelijkheid is dat ik zal worden ingezet. Ik weet nooit of ik word opgesteld". Er is een levensgroot verschil tussen ingezet en opgesteld, waaraan menig voetballer uren piekeren zal besteden maar niet Jan Boskamp, die voor het seizoen 1969-1970 door Feijenoord werd uitgeleend aan Holland Sport maar na afloop daarvan werd teruggehaald. Feijenoord kon de talentvolle midden veldspeler best zelf gebruiken. En zo werd Jan Boskamp de „man van de halve wedstrijd", of minder. Hij kijkt er niet van op. Er zijn ook in drongen dat hij i.iog) niet tot de „adel stand" is verhoven. Hij kijkt er we enigszins tegen op dat het niet altijd zomer blijft. „Als je in de warmere maanden moet invallen, ben je al los. -eet niet hoe het zal gaan als je in de kou op de reservebank hebt gezeten. Dat zou best eens goed kunnen tegen vallen". Toch zit het er in dat Jan Boskamp voorlopig niet de „man van de hele wedstrijd" zal worden. Wel een overgang sinds hij bij Holland Sport altijd tot de vedetten behoorde- „Ik heb daar een geweldige tijd gehad je stond er wel altijd onder druk- had je nog de steun van het publiek maar uit viel het nooit mee. Dat is bij Feijenoord een stuk gemakkelijker- speelt soepeler en in zo'n ploeg ga je er voetballen, alleen al omdat je de bal gemakkelijker kwijt kunt en hem ook iimpeler 'kan ontvangen. Je behoeft er liet voor te hollen en te draven. En nu zal ik niet zeggen dat ik bij Feijenoord het loopt natuur lijk allemaal wel vlotter. Bovendien kende ik de jongens al van de tijd vóór Holland Sport en dat scheelt een stuk. „Woorden, die de naast hem zittende Dick Schneider volledig zal kunnen onderschrijven want de speler die van Go Ahead werd overgenomen, is nog druk bezig aan het acclimatiseren. Reken erop Vlak voor het vertrék naar het trai ningskamp in Zeist verkeert Jan Bos kamp wederom in het onzekere. „Happel zegt altijd: reken erop dat je moet spelen maar er wordt tevoren nooit afgesproken dat ik er beslist in sta na de rust of Derhalve weet Boskamp ook weer niets van de wedstrijd tegen Estudiantes, waarover hij wel een mening heeft. „Volgens mij durfde Estudiantes in Overwinningskrans voor Van Beers WETTEREN. De Nederlandse wielrenner Jan van Beers heeft in Wetteren een wegwedstrijd over 150 kilometer gewonnen. Hij noteerde een tijd van 3 uur en 37 minuten. Hij klopte in de spx-int de Belgen Hellemans en Maes. De uitslag was: 1. L. J. van Beers (Ned.) 150 km in 3.37; 2. Hellemans (Belg.); 3. Maes (Belg.); 10. Buckacki (Ned.); 12. Kissner (Ned.); 18. Zoontjes (Ned.); 24. Wouters; 26. Van Leeuwen. JAN BOSKAMP Ik geloof ook dat het woensdag harder zal worden maar dat is geen bezwaar. Hoe moeilijker het wordt, hoe beter Feijenoord gaat spelen. Dat hebben in Argentinië ook gezien- Toen Estudian tes met 20 voor kwam, gingen wij pas Van de drie mogelijkheden wir gelijk-verliezen, kiest Jan Boskamp der aarzelen de eerste- „We hebben toch alles mee: het veld en vooral het publiek- En bovendien krijgt Feijenoord zo'n kans nooit meer". Waarop Jan Boskamp zijn enthousiaste prognose toch wat tempert: „Ach, je kunt het natuurlijk nooit met zekerheid zeggen- Vorig seizoen verloren we met 1—0 van GVAV vooi beker Jerome Drayton brak record op tien mijl TORONTO. De Canadese atleet Jerome Drayton (26) heeft zondagavond in Toronto het wereldrecord over de tien mijl gebracht op 46.37,8. Hij bleef daarmee zes seconden onder het oude record van de Engelsman Ron Hill, die dit op 9 november 1968 gevestigd. Joop van Daele ging niet tot de vaste keus van het elftal behoren, maar in de meeste gevallen kwam hij wel in de tweede helft in actie. De 23-jarige Rot terdammer heeft de kans gegrepen om de eerste indruk van „boerenkoolvoet baller" om te zetten in aanvaller met hele slimme activiteiten. En een aan- raller met een simpel maar oerhard Feijenoord' betaalde jeugdelftal toen dat nog bestond speelde hij al samen met Jan Boskamp en vooral met Wim Jansen. Van Daele en Jansen waren een bijzon der sterk duo, dat veel doelpunten op leverde. Van Daele: „Ik stond in de spits met Boskamp aan de rechterkant en Jansen erachter. Ons sterkste punt was de korte combinatie. In een seizoen scoorden we meer dan honderd en twin- ig doelpunten, waarvan ik er eenender- ig voor mijn rekening nam. Nu heeft 'erdedigende taak dan met Moulijn lukken ook goed. Dat is bij de jeugd, maa die korte combini volgens mij het enige wapen tegen versterkte defensie, waarmee Feijenoord aak te maken heeft. Ik kan ook gaan r dan moet je meestal wach ten op een mazzelgoal." Eerste kans Sinds 1964 staat Joop van Daele op de spelerslijst van Feijenoord. Door de ver kiezing van Ove Kindvall in het Zweed se elftal voor Mexico kreeg hij in feite zijn eerste kans. Ernst Happel stelde hem de laatste twee competitiewed strijden van het vorige seizoen op en zag plotseling de mogelijkheden van de lange aanvaller. Zes jaar heeft Van Daele op die kans gewacht. In die tijd kwamen verschillende verenigingen SW, NEC, HVC en St-Truiden informeren, wat hij moest opbrengen. Ondanks zijn posi tie op het tweede plan, hapte Joop van Daele niet toe. ,.Ik ben bij Feijenoord vanaf mijn dertiende jaar opgegroeid en dan ga je niet zo gemakkelijk weg." Clubliefde hield Van Daele dus in de Kuip. „Inderdaad, het klinkt vreemd, maar zo is het toch. Twee taken Het publiek, dat Joop van Daele al enige malen aan het werk heeft gezien, ziet hem vaak als een anti-voetballer. Zijn lange passen, zijn lengte en zijn zware lichaamsbouw geven hem niet bepaald het figuur van de moderne aanvalsleider. „Ik heb daar nog nooit iets van gemerkt. Een voetballer in de spits heeft twee taken: met de bal doel punten maken, zonder bal storen en zo hard mogelijk werken voor balbezit. Als het mogelijk is, wil ik echt wel voet ballen in de ware zin van het woord. Gaat het niet, dan moet er gesjouwd worden voor de overwinning." Sinds Van Daele in de selectie is opge nomen, heeft hij ook een fullprofcon- tract, voor twee jaar. Hij kon echter pas in augustus beginnen met de training van Weemaal per dag, omdat zijn baas, de PTT, hem aan de opzegtermijn hield. Ondanks het feit, dat hij dus pas iets meer dan een maand als fullprof door het leven gaat, kan hij het verschil al merken. „Het gaat al beter. Enige maan den geleden had ik dagen last van een Inleven Ernst Happel gebruikt Joop van Daele als wisselspeler. Een vaste plaats heeft hij niet. „Ik vind dat geen on dankbare taak. Voor elke wedstrijd houdt Happel een praatje voor alle vijf tien spelers. Je weet dan wat er moet gebeuren in het veld. Je houdt er van tevoren rekening mee. dat de kans be staat, dat je het veld in moet. En ik heb de gave om me vanaf de bank in te leven. Het is nooit moeilijk voor mij om er zo maar in te komen, in welke minuut van de wedstrijd ook. En tenslotte heeft Ove Kindvall gezegd aan het eind van dit seizoen weg te willen. Misschien komt dan mijn kans. De wedstrijd tegen Estudiantes? Van Daele: „Ik weet nog niet of ik zal spelen. Ik geloof, dat het van het wed strijdverloop zal afhangen. Het is logisch dat Happel het elftal opstelt, dat de Europa Cup veroverde. Die jongens heb ben zich 'n seizoen 't ongans gevoetbald voor die beker en Happel zal zeker wil len dat diezelfde spelers de wereldbeker pakken. Maar als de wedstrijd niet ver loopt zoals Happel denkt, moet ik er waarschijnlijk in. Voor die korte com binaties. Een van de Argentijnen probeert in evenwicht te 'blijven nogal vreemd vervpeimiddel. Hij voelt zich kennelijk meer i een voetbalveld dan op een fiets. (Van sportredactie) ROTTERDAM. Gisteren, tijdens de ochtend training, greep Coen Moulijn plotseling naar zijn rechterbeen toen hij een sprintje trok. Hij spoedde zich naar verzorger Gerard Meijer, die een spier verdikking constateerde. Toch vertrok hij met de andere spelers naar Zeist voor het voorbereidings kamp in het K.N.V.B.-centrum. „Ik heb goede hoop dat ik tijdig hersteld ben. Tenslotte raakte ik ook vlak voor de Europa Cupfinale tegen Celtic gebles seerd. De dokter heeft me toen snel opgeknapt. Ik merkte trouwens zaterdag, na de wedstrijd tegen Go Ahead al dat er iets niet goed zat. Ik kreeg kramp in mijn dij. Nu is gebleken dat ik inderdaad een blessure heb". Moulijn toch over zijn nieuwe tegen stander Malbernat: „In Buenos Aires heb ik niet zo op hem gelet. Ik heb wel ge hoord. dat hij de beste verdediger van Estudiantes moet zijn en dat hij in het Argentijnse elftal wel meer rechtsback speelt. Ik heb trouwens in Buenos Aires ook weinig gemerkt van die Pagnanini, want ik had een taak, die meer op het middenveld lag. Morgen zal dat wel an ders worden, want ik verwacht toch wel, dat we zeer aanvallend zullen gaan spe len. Er kleeft voor mij een nadeel aan deze wedstrijd en dat is het feit, dat Feijenoord de grote favoriet is. Maar we weten wat Estudiantes kan en Happel zal het wel weer goed uitgedokterd heb ben...". Coen Moulijns scoringsdrift in het be gin van deze competitie is een verras sing. Drie doelpunten in evenzoveel com petitiewedstrijden is niet mis. En dan te bedenken, dat Moulijn tot nu toe per seizoen maar gemiddeld 3, 4 doelpun ten scoorde. „Die doelpunten zijn •engoed Moulijn. „Het is vanzelf gekomen e zal ook wel weer overgaan". Me- rieus: „Het is voor mij louter toeval. Ik kan het niet verklaren. Ik ben er hele maal niet op uit om doelpunten te ma ken, ik moet ze voorbereiden, dat is mijn taak bij Feijenoord. Toch heb ik nu ge merkt, dat zelf doelpunten maken meer voldoening geeft dan de voorzet geven. Ik heb altijd gezegd, dat het voor mij niet uitmaakt wie hem erin trapt, maai nu weet ik, dat dat wel het geval is. Happel verbaast het trouwens ook. Hij heeft echt niet gezegd, dat ik meer moet gaan schieten in deze competitie".

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11