Ondeugdelijke handgranaat veer redt levens inzittenden ElAl-Boeing Vliegtuig- kapen Yredesgesprek door Israël opgeschort GROTE ZORG OVER BESTUUR VAN T.H. EN UNIVERSITEIT KAAPSTER OVERMEESTERD; KAPER GEDOOD 35 kapers veroordeeld in twee jaar Dramatisch gevecht in' vliegtuig Kapers kwamen als transitpassagiers in vliegtuigen Sovjetdanser krijgt asiel in Mexico Soeharto uit Duitsland vertrokken Jongeren KVP en CHU boos over fusie Hancjelsblad- NRC en De Tij d Speurtocht naar mog* met pokken besmette Deen MAANDAG 7 SEPTEMBER 1970 LEIDSE COURANT (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) I LONDEN Het heeft maar een haar gescheeld of de Israëlische Boeing 707, waarin een mislukte poging tot kaap werd ondernomen, was met zijn 148 passagiers in de lucht ontploft: de handgranaat waar een van de kapers, een meisje, dat als „beeldschoon" wordt omschreven, de pen uitgetrokken had en die tijdens het gevecht met passagiers en bemanningsleden over de grond rolde, had een defecte veer. Alleen daaraan is het te danken, dat er geen ontploffing volgde. Het toestel was van Schiphol op weg naar New York. De berichten over de toedracht van de kaap zijn niet geheel en al eensluidend. Volgens sommige passagiers werd de mannelijke kaper dood geschoten door de steward Schlomo Vider (39), volgens anderen zou een Israëlische veiligheidsofficier ingegrepen hebben. CVervolg van de voorpagina) Toen de in Cairo ten onder gegane Jumbolet van Schiphol op het punt van vertrekken stond heeft de verkeerstoren I gezagvoerder Priddy nog gewezen op de aanwezigheid van twee negers met Sene galese paspoorten, die eerder door de El Al als passagiers waren geweigerd. Prid dy antwoordde toen: „Dank u, wij waar- l deren deze soort mededelingen"» Hij steeg v op met bestemming New York en zijn I vliegtuig werd boven de Noordzee ge- 'I kaapt of wellicht eerder, want op de i verkeerstoren zag men het toestel v reem ak 4e zwenkingen maken. Desgevraagd ant- Ivroordde Priddy dot hij dit deed om „uw j mie steden beter te laten zien". Men "ajt zich op Schiphol ook af of het toe- ur itef al gekaapt ls toen het nog op de J grond stond en Priddy op onderzoek uft- I ging naar het tweetal. Het tweetal had erügo tijd in Amsterdam gelogeerd, maar F een politieonderzoek, ingesteld naar aan leiding van de achterdocht van de ik Al I leverde nnets bijzonders op. De Jumbo weid eernst gedwongen naar Beiroet te vliegen en vandaar naar Cairo Nog voor de landing in Cairo deelden I de kapers, onder wie een meisje, mede, dat het mechanisme van de tijdbommen in werking was gesteld. In vliegende haast zochten de passagiers na de lan ding een goed heenkomen, Ze waren net honderd meter ver toen de explosies I losbarstten. Passagiers ei bemanning wer den overgebracht naar het hotel op de luchthaven. De bemanning heeft Inmid dels toestemming gekregen Egyte te ver laten. Drie Palestijnse kapers zijn gear resteerd. 1 Inmiddels ls hot El 'Altoestel waarin een vergeefse kaappoging is uitgevoerd In New York aangekomen met een be manning. De oude bemanning is onmid dellijk van Londen naar Tel Aviv terug- geweerd. De Zwitserse regering is in spoed beraad bijeen geweest om zich over de eisen van de Palestijnen te beraden. Al gemeen wordt veiwacht, dat besloten zal worden de drie Palestijnen, die in Zwit serland hun straf uitzitten voor een aan val op een Israëlisch xliegtuig in vrij heid zullen worden gesteld. Men ls in Zwitserland nogal bezorgd over het lot i van enige passagiers met joodse namen. (Zie ook elders In dit blad) SCHIPHOL (A.N.P.). Tussen febru ari 1968 en februari 1970 hebben in totaal vijfendertig kapers terecht gestaan, van wie dertien in de Verenigde Staten. De veroordelingen lopen uiteen van de dood- atraf op de elektrische stoel in de Philip- Pijnen tot twee weken wegens „paspoort schending" voor zeven kapers In Algerlë. In de Philippijnen werd op 6 novem ber 1968 een kaper van een toestel van Philippine Airlines, genaamd M. Rabuya uit Manila, ter dood gebracht op de elek trische stoel. In de V.S. en Canada va riëren de opgelegde straffen van 4 tot 25 Jaar of levenslang. Voor zover kon worden vastgesteld hebben de kapingen tot nu toe nog niet lot ernstige vliegtuigongelukken geleid, maar de gevaren zijn zo groot dat de luchtvaartmaatschappijen over de ge hele wereld aandringen op strengere straffen. Woensdag vergadert de inter nationale organisatie van luchtvaart maatschappijen opnieuw over het gevaar VIZILLE (Reuter-DPA) By het Franse Vizille ten zuiden van Grenoble is zaterdag een bus met blinde bedevaart gangers verongelukt. Vier passagiers ver loren het leven en een 50-tal werd ge wond. De bus reeds een steile bergweg af en men vermoedt dat de remmen heb ben geweigerd. Zeker is dn ieder geval, dat toen hel vliegtuig zich boven de Noordzee bevond, een jonge blonde man tn het eerete-klas- se compartiment opsprong en, schreeu wend, met een pistool in de vuist tiaar de bestuurscabine rende. De steward, Schlomo Vider sprong hem in de weg. De kaper schoot de man in zijn maag Hij is ernstig maar niet levensgevaarlijk gewond en zijn toestand is thans, na een operatie redelijk. Bijna onmiddellijk zak te de kaper zelf dodelijk getroffen in elkaar- Daarmee waren de moeilijkheden niet voorbij. Een jonge vrouw was over eind gesprongen met in de hand een handgranaat. Op dat moment maakte de gezagvoerder een scherpe duik en hield hert toestel scheef. Het meisje verloor haar evenwicht. „•Ik zat als verlamd", 20 vertelde Harry Hamel, hotelhouder in Massachusetts. „Toen vloog een van de Amerikaanse passagiers overeind en viel het meisje aan. Hij hield haar achter bij de polsen vast en na een hoop geschreeuw en ge schuifel kregen we haar met een aantal andere passagiers onder controle". Het meisje wend vastgebonden met stropdassen. Intussen was er in het vlieg tuig een complete paniek uitgebroken- „Kinderen begonnen te gillen en een heleboel mensen werden hysterisch", zo vertelde mevrouw Esther Moycel uit New Jersey, „daarom begon ik maar Israëlische liederen te zingen De stewardessen na men het gezang over en daarna deden bijna alle passagiers mee. Gezagvoerder en tweede piloot kwamen vertellen dat ©lies in orde was en dat we op Heathrow zouden landen". Het vliegtuig is Inmiddels naar New York doorgevlogen zij het met een andere bemanning- De oude bemanning ls, met uitzondering van de gewonde steward, naar Tel Aviv teruggekeerd. De overmeesterde Palestijnse is licht gewond en ligt in een ziekenhuis. Als naam heeft zij- opgegeven: Leilah Khaled uit Haifa. Ze is 24 jaar en is al eerder bij een vliegtuigkaap betrokken geweest. Zowel zij als haar doodgeschoten com pagnon maakten niet de Indruk van Ara bische afkomst te zijn. Zij is weliswaar donkerharig, maar de Jongeman (24 Jaar) waa blond. Zij reisden op valse Hondu- Scherpe controle op Schiphol Solomon: geen verdachte types opgemerkt (Van correspondent Piet Snoeren) SCHIPHOL. Op Schiphol ls gister avond laat ontdekt dat het lek, waar langs extremisten de nationale lucht haven van Nederland ongestraft kunnen bereiken, ligt by hét instituut van de zogenaamde transitpassagier. Hieronder dient men te verstaan de reisiger, die Schiphol louter gebruikt als doorganga- haven naar een andere bestemming. Deze passagiers werden tot op heden op Schiphol niet gecontroleerd. Zo was het mogelijk, dat de twee kapers van het El-AItoestel van gisteren aan boord konden komen. ZIJ boekten eenvoudig in Frankfort een reis naar New York via Amsterdam. Zij hadden valse paspoorten uit Hondu ras bij zich. Op Schiphol stapten zij uit het Lufthansatoestel FrankfortAmster dam over in het El-Altoestel Amsterdam New York. Zij hoefden daarbij geen enkele controle te passeren. De Nederlandse autoriteiten zijn erg geschrokken van deze nog nooit onder kende sluipmogelijkheid, die kapers in staat stelt aan boord van aanlokkelijke objecten te komen. Bij gevolg zal de controle op Schiphol zich in het vervolg zeer sterk op transitpassagiers gaan richten. Reeds gistermiddag om vier uur werd de verscherpte controle op Schiphol kracht. Van dat moment af traden afhankelijk van de bezettingsgraad de machines allerhande vertragingen op, die varieerden van een half uui anderhalf uur en langer. Alle passagiers kregen uitleg en toonden allen begrip. Om half twaalf des nachts ondergingen de veiligheidsmaatregelen nieuwe ver scherpingen. Niet alleen werd de hand bagage doorzocht; de passagiers werden Dit Is overgebleven van de Jumbo Jet die, na vertrek van Schiphol door Palestijnse guerrilla's te zyn gekaapt, door deze Palestijnen op het vlieg veld van Cairo werd opgeblazen. ook nog lichamelijk gefouilleerd. De eerste „slachtoffers" van deze, voor Schiphol ongekende maatregel, waren !50 Amerikaanse vakantiegangers, die net een chartervliegtuig van Capitol Airways terug wilden keren naar New York. De vertraging was zeer groot. De heer Y. Solomon, stationsmanager van El Al in Nederland, verklaarde gis teravond, de bewaking van de vliegtui gen van zijn maatschappij op Schiphol voldoende te achten. „Het probleem van gistermiddag was", zei hij, „dat alle acht in Amsterdam instappende passagiers een betrouwbare indruk maakten. Er waren geen Arabische types bij anders hadden we wel opgepast. Ze maakten in alle opzichten voor ons een betrouwbare en acceptabele indruk". Voortdurende spanningen in Jordanië Israëlische militairen hebben Libanon acties ondernomen. Hier aantal van hen op de terugtocht de grens van Israël en Libanon. MEXICO (APEAlexander Silippov danser van het Russische klassieke Igor Moisjevballet. is politiek asiel in Mexico verleend. Het ministerie van Binnen landse Zaken heeft verklaard, dat het asiel verleend is omdat de danser het niet eens is met de politiek, die zijn land volgt en vreest dat hij bij terugkeer zal worden vervolgd. Zijn vlucht had plaats, nadat hij de Braziliaanse zangeres Lucy Tristiao, die optrad in een nacht club in Guadalajara, ontmoet had. Aanval op Zuid-Libanon TEL AVIV (Reuter-AP-AFP) De Israëlische afgevaardigde naar de vre- desbespreingen over het Midden-Oosten, Joseph Tekoah, gaat naar New York om VN-bemiddelaar Jarring mede te delen, dat Israël de besprekingen op schort tot de Egyptische bestandsschen dingen ongedaan zijn gemaakt. Volgens de Israëliërs hebben de Egyptenaren binnen de bestandsperiode dertien nieu we afweerinstallaties opgetrokken. Het besluit de besprekingen op te schorten werd gisteravond door de Is raëlische regering genomen. Ondanks de opschorting gelooft minister van Defensie Mosje Dajan dat Israëliërs en Arabieren op weg zijn naar een ak koord. Hij waarschuwde Egypte niet over het Suezkanaal te trekken, aange zien er dan van hen niets anders zou overblijven dan „hoopjes kapotgescho ten tanks". Israëlische troepen en vliegtuigen hebben de afgelopen dagen hevige aan vallen gedaan op wat de Libanezen „dor pen in Zuid-Libanon" noemen; Israël spreekt van „guerrillabases". Zaterdag avond besliste de Veiligheidsraad, bij eengekomen op verzoek van Libanon, dat de Israëliërs hun troepen moesten terugtrekken. Dit is gisteravond ge schied. In Jordanië blijft de spanning tussen de Jordaanse troepen enerzijds en de Palestijnen en Iraakse troepen ander zijds, voortduren. Zware gevechten in het gebied van Zarka (Noord-Jordanië) zouden 33 doden geëist hebben en 140 gewonden. De Arabische Liga probeert' in Cairo tussen de partijen te bemidde len. Koning Hoessein van Jordanië heeft nadrukkelijk verklaard niet de bedoeling te hebben de guerrillabewe ging te liquideren. MtJNCHEN (D.P.A.). President Soe harto heeft gisteren zijn bezoek van drie dagen aan West-Duitsland beëindigd en is naar Zambia gevI«C0n waar hy de morgen in Loesaka bGflnnende confe rentie van niet-gebonden landen zal bU- Soeharto heeft in Duitsland twee Am bonezen ontvangen, die hem de solidari teit kwamen verzekeren van 8000 in Nederland woonachtige Ambonezen. Het vliegtuig van „Air India" waar mee premier Indira Gandhi van India op weg was naar Loesaka, is gisteren naar het vliegveld van Bombay terug gekeerd na een telefonische melding dat zich aan boord een bom zou bevinden. Nadat de vlieger was gewaarschuwd, werd in de lucht brandstof geloosd om een veilige landing te garanderen. Drie kwartier nadat het toestel was vertrok ken, landde het met zijn 57 passagiers weer op de luchthaven. Premier Gandhi vertrok later met een ander toestel naar Loesaka. DEN HAAG (ANP) De besturen van de KVP-jongercngroepen en de CHJO hebben gisteren verklaard bijzonder ver ontwaardigd te zyn over het niet tijdig en onvolledig inlichten van de werknemers over recente fusies en samenwerkings- Een treurig voorbeeld hiervan achten zij de wijze waarop de Ver. Nederlandse Uitgeversmij en de Nederlandse Dagblad Unie tot hun besluit zijn gekomen een nauwe samenwerkingsvorm te creëren tussen de dagbladen „De Tijd" enerzijds en „NRC" en „Algemeen Handelsblad" anderzijds. Beide besturen achten het daarom van het grootste belang, dat, in dien met goedkeuring van de betrokken redacties, tot een samenwerking tussen de drie bladen wordt besloten, er water dichte garanties komen die de belangen van alle betrokken werknemers, ook die der jongeren, veilig stellen- DEN HAAG (ANP) Praktisch *lle rectores magnificl van de Nederlandse universiteiten en technische hogescholen maken zich ongerust over de discusslee rond de bestuurlijke organisatie van de instellingen van wetenschappelijk onder wijs. ZU geloven namelijk, dat het raoeilyk zal worden tot overeenstemming te komen tussen alle geledingen van het wetenschappelijk onderwijs, omdat de standpunten soms zeer ver uit elkaar lig gen. „Het is een illusie te menen, in rede lijk overleg ook maar een begin van overeenstemming te bereiken over de bestuursinrichting", aldus onder meer de rector-magnificus van Nijmegen- De rector-magnifici toonden zich over het algemeen ook bezorgd over het wetenschappelijk werk, dat steeds meer naar de achtergrond raakt, omdat er door de problemen rond de nieuwe bestuurs vormen te weinig tijd voor overblijft. Het zou volgens professor Verhagen van de Delftse th. beter zijn, wanneer de docenten („vroeger laag gesalarieerd maar hoog in aanzien, thans hoog betaald maar laag in aanzien", aldus proffessor Slagter van de Rotterdame economische hogeschool) een vrijaf kregen, om zich uiisulitend aan wetenschappelijk onder zoek te kunnen wijden. Dit zou dan moe ten gebeuren in samenwerking met promovendi en gevorderde studenten- De snelle toeneming van het aantal studenten baarde de rectores magnifici ook veel zorgen. Men zal er voor moeten zorgdragen dat de studenten die thans kiezen, straks voldoende beroepsmogelijk heden hebben. Gezien het toenemend aantal studenten is een duidelijke politieke uitspraak nodig, aldus prof. Verhagen (Delft), of de aanpassing van het studentenaanbod aan de aanwezige faciliteiten, dan wel aanpassing van de faciliteiten aan het aanbod van de stu denten moet plaats hebben. Prof- Goslings (Leiden) wierp de vraag op of de numerus fixus voor de universi teiten niet als een heilig huisje moet wor den afgebroken. Thans doet zich de krankzinnige situatie voor dat op hts-en, sociale academies en andere hogere beroepsopleidingen wel een numerus fixus bestaat, waarbij vaak het overgrote deel wordt afgewezen dat het dan maar op de universiteit gaat proberen. „Het is begrijpelijk dat op deze wijze een groot percentage van de studenten vroegtijdig met de studie stopt", aldus professor Goslings. De Noorse ontdekkingsreiziger Thov Meyerdahl en zijn papyrusboot „Ra II" waren zaterdag beide in Amsterdam. De boot, waarmee Heyerdahl van Afrika naar Barbados voer om aan te tonen, dat de Egyptenaren al voor dn jaartelling invloed hebben kunnen hebben op de Indianen in Amerika door in papyrusboten over te steken, zal tn het Kon-Tiki- muiium te Oslo geplaatst worden. SCHIPHOL (ANP) I)c quarantaine- afdeling van de GG en GD op Schiphol is op zoek naar de mogelijk met pokken besmette Deen Eivind Tarp. De Deen is vrijdag in Nederland aangekomen. Na zijn verlrck bleek dat hij in aanraking Is geweest met een Noor, die momenteel met pokken In een ziekenhuis in Kopen hagen ligt. De eerste alarmmelding kwam zater dag vanuit, Kopenhagen. Het is mogelijk dat voor de heer Tarp geen gevaar dreigt, indien hij de laatste drie Jaar is Ingeënt tegen pokken, maar de GG en GD wil geen enkel risico nemen. De man wordt verzocht zich zo spoedig mogelijk'in ver binding te stellen met de quarantaine- afdeling van de GG en GD op Schiphol, tel. 020-799181, loestel 257- Prof. De Gaay Fortman geen vertrouwensman DEN HAAG (ANP) Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman heeft de Nederlandse Dagblad Unie bericht, dat het hem on mogelijk is als vertrouwensman op te treden ter zake van de voorgenomen samenwerking van het Algemeen Han- delsblad/NRC met de Tijd. De heer De Gaay Fortman heeft geweigerd als ver trouwensman te fungeren omdat het verzoek hiertoe pas gedaan werd toen de samenwerking al vaststond en daarvan publiekelijk mededeling werd gedaan.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5