Actrice Coba Keiling in Den Haag overleden BOEIENDE FINALE INTERNATIONAAL VOCALISTENCONCOURS DEN BOSCH antenne Coronationstreet wint het van Lucy Ballshow Ovaties voor Japanner Marilyn Tyler op Promende- concert Popparlement Kaspar Hauser Hét inwendige bekeken Met de muziek mee TELEVISIE VANAVOND Zo is t maar Riskante Kerk het beste krijgtce» Nieuw licht in Frankrijk ander accent PAGINA 2 LEIDSE COURANT MAANDAG 7 SEPTEMBER 1970 Een leven voor het toneel DEN HAAG De actrice Koba Kel- llng is in de nacht van vrijdag op zaterdag op 77-jarige leeftijd overle den in de Rudolf Steinerkliniek in Den Haag. De actrice, die de laatste jaren in het Rosa Spierhuis in Laren woonde, was onlangs bij een vrien din in Den Haag op bezoek, toen haar een ongeval overkwam en zij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. f Tot voor enkele jaren was zij verbon den aan het Nieuw Rotterdams Toneel en trad zij ook regelmatig op in t.v.- spelen, meest in gulle hartelijke rollen. Zii was een rasartieste. Als twaalf jarige al stond zij op de planken in een kinderrolletje in haar geboortestad Amsterdam. Haar ouders wilden overigens niet dat zij aan het toneel ging. Na dat kinderrolletje wilde Crispijn haar voor hot vak opleiden, maar vader en moe der zagen meer in een „keurige baan" en zeiden neer.. Toch 1 troop het bloed waar het niet gaan kon. Coba ging heimelijk repeteren en optreden. Da» ging lang goed tot een tante haar in de Schouwbui g zag Maar de hang naar toneel was u> sterk- Tijdens de eerste wereldoorlog trad zij in mobilisatietroepjes op en in 1917 kwam zij bij Willem Royaards. Later speelde zij in de Amsterdamse Plantageschouwburg en bij Nap de la Mar. Meer dan vijfhonderd keer trad zij op in Jan Lemaires operette ..Mooie Juultje van Volendam". Na haar huwelijk moest zij het aan vankelijk wat kalmer aan doen. Maar zij bleef spelen, oogstte o.m. succes met Cor Ruys in ..Het Masker" van Jan Fabricius in het Haagse Odeon- theater. Met Jan Musch en Anton Ruys maakte zij in 1928 een tournee door Nederlands Indië. Terug in Ne derland trad rij op in de operette „Lach en vergeet" van Louis Davids. Sinds 1920 woonde zij in Den Haag. Zij had er eer eigen gezelschap en speelde bij Cor v- d. Lugt Melsert, Louis de Vries en Dirk Verbeek, waar zij bij het Residentie Toneel o.m. een onvergetelijke voedster cre- eerde in Romeo en Julia. In 1950 kwam zij bij het Nieuw Rot terdams Toneel, maar zij bleef in Den Haag, en ook in Delft, nog actief met het regisseren van amateurgezelschap pen. Bij haar afscheid van het NRT werd zij benoemd tot ridder in de Orde van Oranie Nassau. De zomer loopt langzaam ten einde. Zomer-tv was er dit weekeinde nog j volop, te weten in de vorm van bui tenlandse programma's en een herha ling. Die herhaling was gisteren „Mai- gret en de zakkenroller" door de VA RA al uitgezonden op 1 mei jl, boven dien een der zwakste afleveringen totnog toe. Zit de VARA in financiële moeilijkheden? De rest van de avond was nl. ook „op een koopje": Ironside en Signalement, i Dat laatste programma was een over- j enthousiaste BBC-documentaire over kunst op Vastro's Cuba. Zó-enthousiast I dat inleider Henk de By bij voorbaat tot een kritische kanttekening moest komen. Interessant was de parallel die hij trok tussen de Cubaanse kunst van nu en die van de Sovjet-Unie in de eerste jaren van de revolutie. Een boeiende vergelijking! Het enor me elan dat leeft bij de reproduceren de en. wat minder bij de creatieve, kunstenaars zal, vrezen wij, minder worden naarmate ook in Cuba de revolutie het trefwoord zal blijken dat in feite onvrijheid betekent. Het bleek al uit de geïnterviewde schrijvers die duidelijk nog wel hoopten, maar ei genlijk niet meer geloofden. Dat het kunstprogramma Signalement samenviel met het kunstprogramma Civilisatie, dat de NOS op „II" uit zond, was overigens een der verfijnde vormen van het spel „kijkertjes-pes ten" dat in Hilversum naarstig beoe fend wordt. Datzelfde spel werd zaterdag uitslui tend bedreven door overlappingen die het scbakelgrage kijkers onmogelijk maakte complete uitzendingen te zien. Tv-critici zijn schakelgraag. We zagen dus slechts een deel van het Robert Stolzconcert van Sender Freises Ber lin. Een voortreffelijke uitzending, ook visueel. In het deel dat wij zagen was er maar één solist die teleurstelde. Zijn naam noemen wij, uit chauvinis tische overwegingen, niet. Bij de AVRO maakte Simon van Col- lems „Avroskoop" een goede indruk Vooral omdat de samensteller mikt op kanttekeningen bij films die momen teel in de bioscopen draaien, derhalve actuele informatie geeft aan filmlief hebbers. „Modeshow 1970—1971" hebben we ,.op hogerhand", helemaal moeten uit zitten. Die hogere hand was niet zo enthousiast over de getoonde mode overigens. Wij vonden dit „Parijse" programma van de NDR duidelijk te Duits, teveel mikken op de tv-mogelük- heden, waardoor de mode soms in de verdrukking kwam. Alleen de tenoren stelden teleur (Van onze muziekredactie) 's-HERTOGENBOSCH. Vélen zijn geroepen, weinigen uitverkoren: dat geldt ook voor het zeventiende Internationaal Vocalistenconcours 's-Hertogenbosch 1970, waar we 104 deelnemers telden, een ongekend aantal. Doch hoeveel bereikten de eindstreep? Tien sopranen, twee tenoren, zes bassen-baritons, drie alten-mezzosopranen, eenentwintig in totaal, die ons echter zaterdag van elf uur in de ochtend tot negen uur in de avond volop hebben beziggehouden en geboeid. Echter niet de tenoren de Engelsman Charles Corp en de Griek Soto Papulkas die ons in de finale werden gepresenteerd: ze hoorden, we herhalen het, hier niet thuis. De eerste, oratoriumman, had smaak doch kon niet zingen, de tweede kon, hoewel niet gedisponeerd, wel zingen, maar had geen smaak Toch kregen ze elk een tweede prijs. Voor ons een onderscheiding, die niet op het niveau stond van dezelfde onderscheidingen in andere categorieën. Twee gedevalueerde tweede prijzen. hadden we echt meer bewogenheid verwacht, bovendien een manifestatie van speelkwaliteiten en in het wondere lied van Richard Strauss, „Zuneignung", meer lyriek, meer innigheid. Eerste prijs? Akkoord, maar waarom de speciale onderscheiding van de stad 's-Hertogen- bosch? Dat leek ons echt overdreven. Over die beroemde Verdi-aria ge sproken: door de tweede-prijswinnaar de Duitser Erich Knodt was hij 22, was hij 23? werd „Ella giammai m'amo" eveneens gezongen. Gepresenteerd kun nen we beter schrijven: zijn aria stond in de scene, was daarom voor ons veel indrukwekkender. Van de tenoren naar de alten-mezzo's: ook hier werd geen eerste prijs uitgereikt en slechts één tweede: aan de Engelse alt Helen Attfield, ons inziens zeer terecht. Want Helen Attfield voornoemd bleek over uitstekend materiaal te beschikken, toonde bovendien in muziek van Handel, Elgar en Haydn een gerijpt stilistisch besef: goed representante van de op zeer hoog peil staande Engelse zangkunst. Bij de bassen-baritons, zes in getale, was van meet af de Japanner Schuichi Takahashi bij het publiek favoriet: hij kwam, zong, overwon. En niet alleen bij het publiek, ook bij de jury, die hem niet alleen de eerste prijs toekende, doch hem bovendien vereerde met de prijs van do stad 's-Hertogenbosch, slechts „toegekend aan die zanger of zangeres, die over dusdanige kwaliteiten beschikt, dat 'n bijzondere onderscheiding gerechtvaardigd is te achten". Prijs Stad 's-Hertogenbosch Men kan zich voorstellen hoe de zaal op deze mededeling reageerde: aan het ovationeel applaus leek geen einde te kunnen komen. Eerlijk opgebiecht: we hadden onze reserves. Een Mozartaria uit „Le Nozze di Figaro" klonk niet volkomen zuiver, in Verdi's vermaarde Don Carlosaria „Ella giammai m'amo" Zangconcours in Circustheater DEN HAAG Ter gelegenheid van het 53-jarig bestaan van de Mannen- zangvereniging St.-Caecilia organiseert deze vereniging onder de auspiciën van de Nederlandse Bond van Katholieke Zangverenigingen een concours in het Circustheater te Scheveningen op zondag 13 september. Het is voor het eerst in zijn bestaan dat St.-Caecilia. oudste man nenkoor van Den Haag. een dergelijk concours organiseert Er hebben 14 koren ingeschreven, o.a. Arti et Relioni uit Naaldwijk, het 150 leden tellende Don Bosco Jeugdkoor, als gast het Christelijk Residentie Mannen koor (230 leden) en natuurlijk St-Caecil;a. De jury bestaat uit F. van Amelsfoort H. Pon te en J. Franken Jr. Wie we nog in deze categorie extra willen vermelden? Allereerst de Zuid- Afrikaan Gerd Werner Nel voorkeur lied die ons in „Amanilli" van Giulio Caccini (1558—1618) het geluk van ons leven bezorgde en onze landgenoot Tom Haenen, die de aria „II lacerato spirito" uit Verdi's „Simone Boccanegra" over tuigend bracht, doch de concurrentie was voor de nog zeer jonge vocalist in dit stadium van zijn leven nog te Toonkunstprijs Toch werden zijn verdiensten terecht gehonoreerd: hem werd de prijs, be schikbaar gesteld door de Maatschappij ter Bevordering van de Toonkunst toe gekend. En zijn Zuidafrikaanse collega ontving een studiebeurs voor de Zomer cursus voor Vocalisten in juli 1971 door de Stichting 's-Hertogenbosch Muziek- stad te organiseren. Bij de groep van veertien sopranen: daar was het een gedrang van goede tot voortreffelijke vocalisten. Sona Ghazarian De eerste prijs kreeg hier een jonge, heel jonge zangeres uit Libanon: Sona Ghazarian. De jury gaf bij haar het volgende commentaar: waaraan wij ons gaarne refereren: prachtig, materiaal uiterst intel ligent, tekstverbeelding excellent, buiten gewone acteerkwaliteiten" Die „acteerkwaliteiten" hadden in dit geval betrekking op de manier, waarop ze een aria uit Menotti's „The Telephone" „Hello, hello" zong en speelde. Waarlijk voortreffelijk. De Telefoon Die telefoon was overigens nog een keer meer een „operaobject". En wel bij de tweede-prijswinnares de ieugdige Frangaise Christiane Issartel Wij ver telden u reeds hoe ze in de demi-finale een verbijsterende weergave schonk van een fragment uit Poulencs „La voix hu- maine" (op een tekst van Jean Cocteau), waarin een verhouding tussen een vrouw en een minnaar, die haar in de steek laat, letterlijk en figuurlijk wordt „afge broken". Dit aangrijpende stuk herhaalde zij, zaterdagmiddag in de finale, tot diepe ontroering van een gespannen mee levende Casinozaal. Doch ook in Bach en Mozart wist ze de aandacht op haar beduidende, artistieke en technische kwaliteiten te vestigen. Zerbinetta auf Naxos Er was nog een tweede tweede-prijs winnares in deze categorie. Dat was Georgette Sezonov uit de Verenigde Staten. Ongetwijfeld had ze dit succes te danken aan de wijze, waarop ze ook bij de eindronde, de afgrijselijk moei lijke coloratuuraria uit Strauss' „Ariadne auf Naxos" bracht, waar Zerbinetta zich aan de treurende Ariadne ten voorbeeld stelt. Aria, die heel lang duurt, lang moet duren, omdat zij hierin al haar minnaars de revue laat passeren. Wat gebeurde tot intens genoegen van het bewonderende auditorium. Regen van onderscheidingen We zouden hiermee aan het einde van onze beschouwingen zijn gekomen, ware het niet, dat in de goede stad 's-Her togenbosch de sympathieke gewoonte be staat zoveel mogelijk finalisten opge ruimd en gelukkig naar huis te sturen. En zo kregen de Limburgse mezzo Jacqueline Jacobs en de Duitse sopraan Ingrid Kremling de duizend gulden te verdelen, die de Stichting Nederlandse Muziekbelangen beschikbaar stelt voor de beste vertolking(en) van heden daagse Nederlandse werken. Zo ver heugde men de Noorse Lilleva Lund, de Amerikaanse Patricia Barham en de Japanse Hiroko Ochiai, alle drie so pranen, nog met „eervolle ver meldingen". Dat zijn zemisschien zijn er nog wel meer. Laten wij van onze kant eindigen met een bijzonder compliment voor de oude getrouwen, het pianisten- paar George van Renesse en Gerard van Blerk „enfants chéris" bij deelnemers en publiek en onze erkentelijkheid be tuigen voor het feit, dat de jury, bij monde van Manus Willemsen, er voor het eerst toe overging haar uitspraken, althans wat de toekenning van de prijzen betreft, te motiveren. Waarmee aan een vurige door ons lang gekoesterde en meermalen uitgesproken wens voldaan is. Kirov Ballet zonder Makarova naar Nederland LONDEN (A.P.). Het Russische Kirov Ballet is zondag naar Nederland gevlogen zonder z(jn sler> de ballerina Natalia Makarova. Zij is gevlucht en wenst in Engeland le bljjven. Hel tachtig man sterke gezelschap uit Leningrad werd zondagochtend om half zeven ge wekt en ging na het ontbijt per bus naar bet vliegveld. Zij zullen in acht Neder landse steden optreden. De perschef van de groep zei, dat men zich in Londen erg had geamuseerd. Het gezelschap hoopt spoedig naai- Londen terug te keren, zo werd gezegd. Hij wilde echter geen enkel commentaar geven op de 30-jarige Makarova, die in Enge land asiel heeft gekregen. Volgens vrien den heeft zij gezegd dat zij geen poli tieke motieven voor haar besluit heeft. Ze zou alleen in Engeland haar carrière willen voortzetten. De Russische ambas sade in Londen heeft aan het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken ge vraagd om een ontmoeting met Natalia Makaio va. Inmiddels heeft de Russische danser Alexandre Filippov, die met de groep „Ballets Moiseiev" in Mexico optrad, in dat land politiek asiel gevraagd. Als reden had Filippov opgegeven „bij zijn terugkeer vervolging te vrezen omdat hij het niet eens is met het politieke kli maat" in de Sovjet-Unie. Met promenadeconcerten opent het Rotterdams Philharmonisch Orkest zijn nieuwe seizoen; zaterdagavond ging het eerste van de reeks in de Doelenzaal. Het orkest presenteerde zich met verschillende nieuwe gezichten: meest buitenlandseOm te demonstreren hoe hoog de nood aan Nederlandse strijkers geworden is: zes van de zeven in de kop van de eerste-violistengroep hadden hun wieg niet in Nederland staan; voor vier van de vijf aan de staart van deze groep geldt hetzelfde. Intussen bracht het eerste promenade concert een bekende soliste en een on bekend dirigent: Marilyn Tyler naast Bruno Amaducci. een Italiaan, die zijn domicilie in Zwitserland (Lugano) heeft. Marilyn Tyler zong aria's van Rossini en Berlioz; veel raffinement en intelli gentie naast beperkt vocaal vermogen. De grenzen van mevrouw Tylers sopraanstem liggen nog wat krapper als in de tijd dat ze geregeld bij de Neder landse Opera zong; daarentegen is ze nog knapper geworden in het- gebruik van die beperkte mogelijkheden. De colora tuur. die Rossini's ..Una voce poco fa" vergt, kwam door een en ander uiteraard niet helemaal uit de verf. Marilyn Tyler maakte dan ook zaterdag haar beste beurt met twee aria's uit Berlioz' „La damnation de Faust", uitstekend van voordracht en behoudens in het hoge register fraai qua timbre. Dirigent Bruno Amaducci is onder meer bij Jean Fournet in de leer ge weest: hij heeft van die leermeester kennelijk niet de zin voor het subtiele overgenomen. In het Italiaans-dramatische genre (Verdi-Mascagni) bereikte deze Ama ducci met het Rotterdams Philharmo nisch Orkest een redelijk resultaat: le vendige ouvertures, lyrische tussen spelen. Maar Mozarts ouverture „Die Entführung aus dem Serail" kwam niet uit de verf: te globaal, te luid en te opgewonden. Bruno Amaducci lijkt ens een diligent, die het vooral van het verisme hebben moet. In die richting wezen trouwens zijn antecedenten. G. v. L. De AVRO-begeleiding, o.m. met inge laste interviews was aardig. Maar ze schoot duidelijk te kort tegenover het merendeel van de kijkers die niet over kieuren-tv beschikken. Door nl. voor die kijkers geen enkele aandui ding te geven, over dat kleurenele- ment dat een nagenoeg verwaarloos baar aantal wel kon zien. Van de nieuwe KRO-serie „De jaren 19451950" zagen we het slot van de eerste aflevering. Het kan een onge- mecn-boeiendc serie worden. Met na me was het belangwekkend om de mening van prof. dr. J. de Quay te vernemen over zijn rol in de Neder landse Unie tijdens de bezetting en iii zijn beleid tijdens de bevrijding. As pect waar destijds dc overigens magi strale serie van Lou de Jong en Milo Anstadt De Bezetting te weinig aandacht aan wijdde. Manco dat nu door de KRO goed werd ingevuld. Reden om dc verdere afleveringen van deze serie van Hans Wortelboer met aandacht tc volgen. Vanavond zendt de NCRV de laatste zitting van dit seizoen uit van het „Popparlement". Deze keer krijgt liet vaste panel Marie-Cecile Moer dijk, Guus Oster, Leo Riemens en Hans van Eyck te maken met vragen van kijkers over de volgende onder werpen: irritatie in amusementspro gramma's voor de t.v., het gebruik van het orgel in de hedendaagse lich te muziek en het onderwijs in popmu ziek op middelbare scholen. Op de ge- tuigen-deskundigentribune treft men o.m. aan Willem Duys, Fred Benavente en de Voorburgse organist Wim van der Panne. Bovendien zullen de volgende artiesten optreden. Louis van Dijk, Joost Nuissl en de coloratuursopraan Maria Célias. Gerrit den Braber hanteert ook in dit laatste programma de voorzittershamer. NCRV NED. I 20.45 UUR. Opnieuw brengt de NCRV een docu mentair spel van de Duitse auteur Robert A. Stemmle op het scherm. Deze keer is dat de driedelige produk- tie „Kasper Hauser. de wees van Eu ropa". De delen worden achtereenvol gens uitgezonden vanavond, zaterdag 12 september en zondag 20 september, steeds via Nederland I. Hierin kan de Nederlandse kijker kennismaken met het uiterst merkwaardige mysterie van de voldeling Kasper Hauser, die met name door de strafgeleerde Von Feuerbach werd erkend als een prins van het groothertogdom Baden. Deze geschiedenis speelt zich af omstreeks 1828. In de eerste aflevering kan men zien hoe een achttienjarige jongeman in boerenkleding gehuld in Nürnberg aankomt. Hij kan zich niet of nauwe lijks verstaanbaar maken, maar heeft een brief bij zich die hem toegang verschaft tot allerlei hooggeplaatste personen. Zijn achtergrond is uiter mate onduidelijk en aangezien Kasper Hauser niet anders weet dan zijii naam, wordt hij van de ene naar de andere instantie gestuurd. NCRV NED. I 21.35 uur. Met behulp van een zogenaamde en doscoop waaraan een filmcamera is gekoppeld is het mogelijk het mense lijk lichaam van binnen te bekijken. Hoe dit in zijn werk gaat kan men zien in de aflevering „Het inwendige bekeken" uit de serie „De 21-ste eeuw" van de NOS-televisie. Dank zij veel technisch vernuft kan men in deze aflevering een kijkje nemen in het oor, de neus, de baarmoeder, de longen en in de maag, terwijl daar het proces van voedselvertering plaats heeft. NOS Ned. n 19.04 uur. Tijdens het songfestival dat dit jaar in Amsterdam werd gehouden, werd tot winnares gekozen de Ierse zangeres Dana, met haar vertolking van het liedje ..All kinds of everything". Voor de VARA zal Dana vanavond optreden in het televisieprogramma „Met de muziek mee", dat vanuit de Zutfense Hanzehal wordt uitgezonden- In Zutfen treden behalve Dana op twee vertolkers van het Amsterdamse lied: Tante Leen en Johnny Jordaan. Verder verlenen medewerking gitarist/zanger Eddy Christiani en de variété-artiest Lon Purdy. Gastheer is Jan Blaaser. VARA Ned. II 20.20 uur NEDERLAND I 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal NCRV: 19.04 uur: Scheepsjongens van Bontekoe 19.15 uur Transworld Team 19.40 uur: Nieuw licht in Frankrijk 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Hier en nu 20.45 uur: Popparlement NEDERLAND I NOS: 10.45 uur: Schooltelevisie 14.00 uur: Verkennen en ontdekken (1) 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal KRO: 19.04 uur: Bruintje de Beer 19.08 uur: Daktari 20.00 uur: Journaal 21.35 uur: Kaspar Hauser. de wees van Europa, documentair spel 22.35 uur: PIT-collecte NOS: 22.45 uur: Journaal Journaal -22.50 uur: Zwemkampioen- schappen Barcelona NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal 20.20 uur: Brandpunt 21.00 uur: Andy Williams 21.50 uur: Naakt door de hel NOS: 22.55 uur: Journaal 23.00 uur: Zwemkampioen- schappen in Barcelona NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown 19.04 uur: De 21e eeuw VARA: 19.30 uur: Coronationstreet 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Met de muziek mee 21.20 uur: Ombudsman 21.45 uur: Zo is 't maar het beste, thriller 22.40 uur: Achter het nieuws 23.05 uur: Journaal 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Den Haag vandaag 19.09 uur: Kunstsignalering AVRO: 19.30 uur: Wat nu mr. Deeds? 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Peyton Place 21.05 uur: 21.50 uur: Televizier 12.40 i Journaal In de thriller „Zo is 't maar het beste", die de VAR A-televisie vanavond op het scherm brengt, wijst alles er op dat Mark Harrison zelfmoord heeft ge pleegd. Maar inspecteur Glower van de Centrale Veiligheidsdienst heeft geen rust- Hij schakelt een oude vriend in en wat deze oude Jimmy ontdekt, is bui tengewoon verontrustend. De belang rijkste rollen in dit spannende verhaal worden gespeeld door Ann Lj-nn, Ron Moody en James Cairncross. De regie heeft John Jacobs. VARA Ned- II 21.45 uur De zeventiende eeuw is bekend als de tijd dat Rembrandt, Rubens en Velas quez een zodanige overheersende plaats innamen op het gebied van de schilderkunst, dat de talrijke meesters- 'Spanje/Tarania w de V. S. Het gaat er om in deze gefilm- (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De rubriek „Riskante Kerk" wordt het komende seizoen voortgezet, veertiendaags op de late vrijdagavond. De ondertitel bluft ..Magazine over een kerk in ontwikke ling". En die kerk is dan de rooms- katholieke. Enkele accenten komen ander te liggen dan verleden jaar. Er zal meer aandacht worden besteed aan de ontwikkeling van de kerk in andere landen in en buiten Europa. Dat gebeurt vooral om de indruk te vermijden, dat de ver nieuwing van de kerk uitsluitend een Nederlandse zaak zou zijn of een affaire tussen Utrecht en Rome. Nu de bis schoppensynode van 1971 wordt voor bereid, lijkt het eens temeer van belang om meningen te horen, die elders opgeld In dit kader past een:, serie vaa_w programma's over jonge priesters (en hun parochies) in Engeland., Joego- uit het Frankrijk van die tijd schaduw zijn gebleven. Pathé Cinema heeft nu een serie kleurenfilms ge maakt om de aandacht op een aantal van deze kunstenaars te vestigen, die zoveel hebben bijgedragen tot de luis ter van Lodewijk de Veertiende en zijn omgeving. De NCRV gaat deze korte programma's uitzenden. Het eerste komt vanavond op het scherm en heeft Philippe de Champaigne als onderwerp, de man die vooral bekend werd omdat hij de beruchte kardinaal Richelieu schilderde. Deze reeks pro gramma's kreeg de titel „Nieuw licht in Frankrijk". Subsidie Radio Blazers Ensemble HILVERSUM (ANP) Minister dr- M. Klompé, van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft na advies van de raad voor de kunst rijkssubsidie voor het jaar 1970 toegekend aan de stichting „Het radio blazers ensemble"- Dit in het voorjaar van 1968 opgerichte ensemble bestaat uit musici, die werk zaam zijn bij de verschillende orkesten van de Nederlandse omroepstichting. Het ensemble legt zich in het bijzonder toe op de uitvoering van hedendaagse composities. Het radio blazers ensemble zal binnenkort medewerking verlenen aan de internationale muziekweek van de stichting Gaudeamus. Op uitnodiging van Radio Bremen zal het ensemble in januari 1971 enkele concerten in Bremen verzorgen. Erik Thorn Leeson is op 43-jarige leef tijd plotseling in zijn woonplaats Am sterdam overleden. Hij was sinds 1963 lector in de grafische kunst bij de Rijksacademie voor Beeldende Kun sten, waar hij van 1944 tot 1949 had gestudeerd. Hij won in 1952 de gouden medaille voor grafische kunst in de wedstrijd om de z.g. Prix de Rome. de portretten te laten uitkomen, hoe deze mensen denken over een aantal zaken waar men zich in Nederland nog al druk om maakt en vooral om te ver nemen wat zij zelf beschouwen als de belangrijkste problemen. De uitzending van deze serie kan men verwachten in de maanden november tot en met meit. Voor het overige volgt „Riskante Kerk" zoals gebruikelijk de actualiteit van het kerkelijk gebeuren. De ludieke toets wordt vanaf 11 september aan gebracht door de jonge cabaretier Eelko Nobel, op tekst van hemzelf en van Michel van der Plas- (ADVERTENTIE) Kom, zwartkijker ga naar het postkantoor en geef uw TVaan (dan kijkt u véél prettiger) (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Met ruime meerder heid van stemmen kwam de vereni gingsraad van de VARA tol dc slotsom, dat in het winterseizoen op de maan dagavond de wekelijkse afleveringen van Corotationstreet gehandhaafd die nen te blijven. De trouwe kijkerskring van Lucy Ball, die veel groter is dan voor Coronationstreet, zal Lucy moeten missen. De VARA-leden waren van mening, dat de belevenissen van de Britse proletariërs in Corotationstreet meer bU de image van de VARA passen dan de Amerikaanse serie van de overigens roodharige Lucy. Voor de aanwezige journalisten was het een eindeloze kwelling om deze vorm van inspraak, overleg en medebeslis singsrecht bij de socialistische omroep te moeten bijwonen. Vooral de uren lange beantwoording van de vele sprekers cn de breedsprakigheid van het tv.-hoofd Piet te Nuyl jr was slaap- VARA-RAAD PRAATTE ER LANG OVER verwekkend. Eigenlijk kwam het hier op neer, dat de avonturen van Lucy Ball een betere trekpleister blijkt om de kijkers aan het VARA-programma te binden. Vooral de daarop volgende rubrieken als „Koning Klant" en „de ombudsman" kunnen op 1 miljoen kijkers meer rekenen, als deze program ma's worden voorafgegaan door de dol dwaze avonturen van Lucy. Het hoofdbestuur van de VARA had gemeend de verenigingsraad voor de moeilijke keuze tussen Lucy en Coro- natiostreet te moeten plaatsen. Dat was dan ook eigenlijk het enige hete hang ijzer, waarover een beslissing van het leden-parlement werd gevraagd. Dat bij de geheel nieuwe opzet van de radioprogramma's straks ook de strijd liederen van de VARA in het vroege ochtenduur zullen verdwijnen, was geen verenigingsraadslid opgevallen. Maar Jan de Troje, radio-secretaris van de VARA, maakte er toch geen geheim van. Na enige tegenwerpingen werd deze stap van de programmaleiding, die vijf jaar geleden nog ondenkbaar was, goedgekeurd. Det dien verstande, dat de VARA-machthebbers hier in feite al de beslissing hadden genomen. Toch blijken de verenigingsraadsleden van de VARA steeds beter te beseffen dat er in Hilversum heel handig wordt gemanipuleerd en de bestuurders de vergadertechniek beter kennen dan hun eigen leden. Voor de oudere socialisten is er overigens 'n pleister op de wonde, want de strijdliederen zullen straks op een grammofoonplaat worden gezet.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2