CeidaeSou/uMit Gevangen Palestijnen vrij in ruil voor 300 gijzelaars EIS GUERRILLA'S NA VLIEGTUIGKAAP: Stakersfront in beweging gekomen Jumbojet in Cairo ARBEIDSONRUST Ambonezen forceerden bezoek aan bezetters vernield: WEKT GROTE ZORG Telefoons op Schiphol in weekend bezet Duivenhouders mogelijk ziek door mest van eigen vogels Schutter verschanst zich in huis Vakbonden willen greep terug op stakende leden 6 6 szedacÜé J>> DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 61e jaargang, no. 18.142 T.V.-SELECT1E VANAVOND Nederland li 19.15 u. Transworld Top Team; 19.40 u. Nieuw licht in Frank rijk; 20.45 u. Popparlement; 21.35 u. „Kaspar Hauser", t.v.-spel; 22.50 u. Zwemkampioenschappen te Barce- MAANDAG 7 SEPTEMBER 1970 VRIJ WARM De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Tijdelijk meer bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer. Over wegend matige wind tussen zuid en zuidoost. Vrij warm. (Van onze correspondenten) CAIRO Na drie gelukte en één mislukte vliegtuigkapingen hebben de Palestijnse guerrilla's sinds gisteren ongeveer driehonderd passagiers en bemanningsleden van de gekaapte toestellen in handen. Zij zullen pas worden vrijgelaten als alle in Europa gevangen Palestijnse terroristen in vrijheid worden gesteld. Ook de licht gewonde kaapster Sheila Khaled (25) die in een El Al-vliegtuig over meesterd werd en thans in Londen in een ziekenhuis zwaar bewaakt wordt. Voorts zullen alle Israëlische en matisch hoogtepunt: het opblazen van Amerikaans-joodse passagiers wor- een naar Cairo gekaapte Jumbojet, den vastgehouden tot alle in Israël Berichten dat vijftien personen ver gevangen guerrillastrijders zijn los- mist zijn, konden niet bevestigd gelaten. Dit is de laatste ontwikkeling worden, in een reeks vliegtuigkapingen ge durende het weekeinde met als dra- Overleg in kabinet (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Ambonezen die in verband met de bezetting van de Indonesische Residen tie vast zitten in het Huis van Bewaring In Schevenlngen. hebben zaterdagavond bezoek gehad van enkele uit Zeeland afkomstige Zuid- Molukkcrs. Dit gebeurde in het bijzUn van de rechters-commissarissen mr. J. van Lelyveld en rar. J. van Goetheip en de officier van justitie mr. dr. H. van 't Veer, die gealarmeerd waren toen zich zaterdagmiddag tegen vier uur een groep van ongeveer dertig Ambonezen verza melde voor het gevangeniscomplex aan de Haagse Pompstationsweg. De meeste demonstranten waren uit Zeeland afkomstig. Hieronder bevonden zich ook de vrouwen van twee Zuidmolukkers, die deel na men aan de bezetting van het ambassadege bouw in Wassenaar. De jeugdige groep eiste zaterdagmiddag dat tenminste één van hen naar binnen mocht om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de toestand van hun gearresteerde familieleden. Aanvankelijk leek het erop dat hun komst naar Den Haag tevergeefs zou worden. Toen zij ver klaarden net zolang voor het Huis van Bewa ring te zouden posten totdat toegang werd ver leend, werden de rechters-commissarissen in kennis gesteld van de actie. Omstreeks half acht kreeg een delegatie van de groep toestemimng naar binnen te gaan. Inmid dels had de gevangenisbewaking versterking gekregen van eer. aantal bewapende rijkspoli tiemannen, terwijl de Haagse politie enkele overvalwagens stand by hield. Er gingen ge ruchten dat nog meer Ambonezen naar Scheve- ningen zouden komen. Binnen de gevangenis muren was de staat van alarm afgekondigd. Bewakers werden uitgerust met helmen en wa- Toen omstreeks kwart over acht de Ambones»» delegatie met rechters commissarissen en de of ficier van justitie weer naar buiten kwamen, ging er onder de demonstranten een wild ge juich op. nadat hun woordvoerder zei dat de arrestanten goed behandeld werden en dat zich totnutoe binnen de muren geen enkele moeilijk heid had voorgedaan. Zoals was afgesproken vertrokken de Ambone zen hierna onmiddellijk met busjes naar Zee land terug. Zondag bleef het rustig, maar er was wel extra politiebewaking bij het Huis van Bewaring in Schevenlngen. Gekaapt werden een DC-8 van Sw iss Air na het vertrek uit. Zurich met 143 passagiers en twaalf bemanningsleden. Het toestel is geland bij Zarka op 25 kilometer van Amman. Het is in handen van Palestijnse guerrilla's. Voorts een Boeing 707 van de TWA met 145 passa- giersna het vertrek uit Frankfort. Het is geland op een Jordaans vliegveld dicht (Van onze parlementaire redactie) DEN IIAAG. Gedwongen door de grote arbeidsonrust overal in het land heeft vandaag de raad voor economische aangelegenheden uit het kabinet overleg ge pleegd over de gevolgen van deze onrust. In deze raad hebben zitting minister president De Jong. minister Witteveen van Financiën, minister Nelissen van Economische Zaken en minister Koolvink van Sociale Zaken. Vanavond gaat dit overleg tussen de ministers Witteveen, Nelissen, Roolvink, professor J. Zijlstra. president-directeur van de Nederlandse Bank. enerzijds en werkgeversvertegen woordigers anderzijds verder. Onderwerp van het gesprek is het akkoord over de 400 gulden in de metaalsector en de gevolgen daarvan voor dc andere bedrijfs- Aangenomen wordt dat de regering vanavond vooral van de werkgevers wil weten, hoe zij tegen de arbeidsonrust aankijken. Verwacht wordt dat de ministers Witte veen (Financiën) en Roolvink (Sociale Zaken) van hun ernstige ongerustheid blijk zullen geven. Ongerustheid niet alleen over acties om een uitkering ineens van 400 gulden over 1970, maar ook over mogelijke verdere ontwikkelingen op sociaal- economisch terrein, wanneer de vakbonden in het najaar hun looneisen voor 1971 gaan. stellen. De regering r,»l waarschijnlijk de medewerking van de werkgevers vragen om vooral een krachtige houding aan te nemen tegenover onverantwoord geachte eisen van de vakbonden. Typerend is in dit verband dat bij het overleg dr. J. Zijlstra, president van de Nederlandse Bank, aanwezig zal zijn. De werkgevers gaan naar het overleg van vanavond alleen maar om te luisteren. Zij wachten verder af en hopen dat de werkgevers in de afzonderlijke bedrijfs takken „sterk genoeg zijn om tegen onredelijke verlangens van vakbonden neen te zeggen". Gezagvoerder Uri Bar-Lev van de El Al was de enige van de gezag voerders, die zijn toestel na kaping uit handen van de Palestijnse guerrilla's kon houden. Hij landde op Londen Airport met aan boord een doodgeschoten kaper. bij de Iraakse grens. Hot handen van guerrillastrijders. Tenslotte een Jumbojet met 182 passagiers en acht tien bemanningsleden van de Panam na het vertrek van Schiphol- Via Beiroet, waar leden van het Palestijnse bevrij- twee kapers, een man en een vrouw. De man werd doodgeschoten, of door eei steward vermomde veiligheidsofficier of door een Israëlische veiligheidsofficier die als „passagier" meereisde. Hetmeisje werd door de passagiers overmeesterd met stropdassen vastgebonden, waar het toestel in Londen landde. De steward werd zwaar gewond maar is buiten le vensgevaar. Er werd nog melding gemaakt van een vijfde kaping, oor van een El Altoestel, dit blijkt op onwaarheid te berusten. (Zie verder pag. 5, eerste kolom raakte. Vijftien personen worden vermist Drie Palestijnse kapers zijn gearresteerd, maar wellicht is hier sprake van zes kapers en op Schiphol vermoedt men dat twee negers met paspoorten uiit Senegal bij de zaak betrokken zijn. Een vierde kaping mislukte.- Een Boe ing 707 van de El Al werd kort na het opstijgen van Schiphol bedreigd door ZWANENBURG (ANP) Het hele weekeinde zijn vanuit Zwanenburg, Half weg, Haarlem, Bennebroek. Aalsmeer en Buitenveldert de telefoonlijnen van Schiphol bezet geliouden door actiegroe pen tegen de geluidshinder van de lacht- haven. Slechts met moeite heeft men enige lijnen van de luchthaven open kun nen houden voor noodgevallen. In dr Haarlemse wijk Schalkwijk werden hand tekeningen ingezameld en raambiljetten uitgedeeld. (ADVERTENTIE) OPENINGS SOIRéE A.S. ZONDAG 20 UUR ANT. CLUBHUIS LEIDEN Nieuwe dansklubs Aanvang a.s. zaterdag en zondag Prinses Beatrix, gisteren met de jarige prins Claus in Rotterdam op de CHIO-landenwedstrijd aanviezig. verscheen, tot genoegen van vele aanwezige dames, in het midi. LEIDEN (ANP) Bij duivenhouders kunnen longaandoeningen optreden, die vermoedelijk worden veroorzaakt door het inademen van uit duivenmest af komstige stoffen. Om meer zekerheid te verkrijgen over deze zogenaamde dui- venhouderszlekte, heeft de Leidse long arts prof. dr. J. Swierenga Limburgse duivenhouders gevraagd enig bloed af te staan voor onderzoek. Al eerder ging een dergelijk verzoek uit naar Leidse duiven houders. Prof. Swierenga wil nagaan of er in het bloed van duivenhouders anti-stoffen voorkomen. Waarschijnlijk is d!it wel het geval, doch openbaart de ziekte zich slechts bij een enkeling. Volgens prof. Swierenga is het be langrijk dat duivenhouders goed worden onderzocht bij eventuele 1 oogklachten. Voor duivenhouders, die zich kernge- zond voelen, bestaat er geen reden hun sport op te geven. Wel zal men naar een andere liefhebberij moeten omizen als er i inderdaad longafwijkingen worden ge- J constateerd in combinatie met antistoffen in het bloed. Behalve de duivenhoudersziekte, een allergische aandoening, kunnen duiven houders ok nog de virusziekte ornithosis door hun duiven oplopen. In dit geval is de duif zelf ziele, maar genezing is voor het beest mogelijk. Bij de mens doet ornithosis zich voor als een ziekte met hoge koorts en longontsteking. LYON (Reuter). In Lyon heeft gis teravond een man zich met zijn tien kinderen in zijn huis gebarricadeerd. Hij begon daarna te schieten op iedereen die hij zag, aldus de Frans politie. Zes politiemannen en een verslaggever wer den door zijn kogels licht gewond. De 15-jarige zoon van de man heeft even eens een jachtgeweer. Zijn vrouw ont snapte uit het huis en waarschuwde de politie, die het huis met twintig man heeft omsingeld. De man wil met zijn actie protesteren tegen zijn salaris, dat onlang* nog i* verlaagd. Tijdens de demonstraties van jonge Zuidmolukkers bij het huis van bewaring in Scheveningen, moesten rijkspolitie en marechaussee eraan te pas komen om alles in ordelijke banen te leiden. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) stakers de adviezen van de bonden om na het akkoord weer aan het werk te gaan naast zich neergelegd hebben. „Arbeidersmacht", die meent nog steeds de stakers aan rijn kant te hebben, heeft een aantal werkgevers in de haven ervan beschuldigd zelf verschillende kranen op gang te hebben gebracht, om de stakers te misleiden. Dit is door deze werk gevers ten stelligste tegengesproken. Zij wezen erop, dat steeds meer stakers het werk weer opnemen. De Nederlandse bond van vervoerspersoneel verwachtte in de loop van de dag dat praktisch alle havenbedrijven vandaag weer op gang zouden komen. ROTTERDAM In het havengebied van Rotterdam Is de rust nog lang niet i teruggekeerd. Werkwillige havenarbei- ders kunnen in leder geval rekenen op politiebegeleiding, wanneer liun moei lijkheden in de wég gelegd worden door i verder stakende collega's. Hier en daar kwam vandaag het werk in de haven bij j Hartstikke goede verschillende overslagbedrijven op gang. muziek Burgemeester W. Thomassen heeft de V haven bezocht om zich in verband met eventuele maatregelen van de situatie op de hoogte te stellen. De kans is groot, dat bü overleg zal plegen met de rege ring over mogelijke politiebijstand, wan neer de doorstakende havenarbeiders moeilijkheden gaan maken. In de loop van de dag was het nog steeds onmogelijk een duidelijk beeld te krijgen van het aantal werkwilligen en van de bedoelingen, die de stakers verder hebben. Feit is wel, dat het stakersblok gespleten is. De zogenaamde positieve groep van havenarbeiders distancieert zich steeds meer van het optreden van „arbeidersmacht" die zijn greep op het merendeel van de stakers schijnt te ver liezen. De vakbonden hebben zich van morgen in deze strijd tussen twee groe pen gemengd. Met vlugschriften, die in grote aantallen verspreid werden, riepen de bonden vanmorgen de stakers drin gend op weer aan het werk te gaan. Zij proberen hun greep op de georganiseer de leden weer te verstevigen. Het is na melijk de laatste dagen duidelijk gc- worden, dat ook za«i' vele georganiseerde (ADVERTENTIE) DE MUZIEK ZET IN moderne <le danslessen bij E.C. mee- Welkom NOG VRIJ 217 Herenplaatsen 110 Damesplaatsen Wel Opschieten Nu HOOGLANDSE KERKGRACBT48 Telefoon 01710 - 23583 BOLLENSTREEK: Ilillegom: lieden [Maandag 7 uur Sassenheim: a.s. Woensdag 7 u. Noordwijkerhout: 16 September Roelofarendsveen: 15 September DANSAVONDEN Lisse: Elke Zaterdag 8 uur LEIDEN Elke Zaterdag 8 uur Speciaal Voor Goede Dansers Elke Zondag 8 uur Veel Beat. Enorm Gezellig Toegang: 2.50 p.p. waarbij 85 et. belasting is inbegrepen. Evert Castelein Met die knots van een legpuzzel hebt u me echt een plezier gedaan. Ik kon gewoon niet wachten op de lange winteravonden en ben er vast aan begonnen. Nu staat er op het stuk dat ik klaar heb een foto van een man in een duikerpak op een stuk stFand waar het erg zonnig is. Nu ben ik toevallig een lief hebber van onderwatersport en wou ik u vragen waar die foto genomen is. Ik wou er volgend jaar met vakantie, want het lijkt me echt mooi daar. J. Goudeleeuw Naschrift Redactie: Gaat u nog even verder met de puzzel. Volgens ons is dat de foto van Aldrin, die op de maan landt. „Dass muss ein Stück vom Himmel sein", dus inderdaad een mooi vakantieland. De reis is trouwens aan te bevelen aan onder watersportliefhebbers, want er is een landing in zee aan ver bonden. Andere lezers die ons ook ren nieuwe abonnee bezorgen, kunnen dit prachtige geschenk eveneens gratis krijgen. Of naar keus een grote vicrkleurentekening over Protesterend Nederland van Jan Sanders of een zet luxe speelkaarten (2 spellen). abonnee van de Leidse Courant heb ik voor u genoteerd Straatnaam Hij/zij wil betalen per Mijn naam en adres zijn Woonplaats Ingaande Als geschenk wil ik thuis bezorgd krijger de mammoetlegpuzzel/vierkleurentekening Protes terend Nederland/set luxe speelkaarten Doorhalen wat niet wordt veriangd

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1