Terug naar kleine nummers Teleurstellend slot van Rotterdams ruitersfeest Monza eiste leven van topcoureur Rindt CONCLUSIE NA ROEISTRIJD IN CANADA Vier estafetterecords in atletiektitelstrijd ECHTGENOTE OOGGETUIGE VAN ONGELUK Floretkampioene verslagen Aegir nam revanche Ongevallen op circuits Vaals en Zandvoort Coureurs liepen hersenletsel op Weer dode op Niirburgring DWS is boos op KNVB over uitstel duel Ajax Casting kampioenschap SPORTBIJLAGE MAANDAG 7 SEPTEMBER 1970 Een dramatisch moment. De Engelse wereldkampioen Jackie Stewart spreekt Nina, de echtgenote van de verongelukte .lochen Rindt, toe. Weer werd een Formule-ééncoureur het slachtoffer van de autosport. MONZA. De Oostenrijkse autocoureur Jochen Rindt is zaterdag tijdens de training voor de Grote Prijs van Italië voor formule-l-wagens op het circuit van Monza om het leven gekomen. Jochen Rindt bereikte de leeftijd van 28 jaar. Hij was leider in het klassement van het wereldkampioenschap en was gehuwd met het Finse fotomodel Nina Lincoln; het echtpaar had een dochter van twee jaar. Rindt werd geboren in de Westduitse stad Mainz. waar zün vader aan het hoofd stond van een kruidenfabriek. De ouders van Jochen Rindt ver loren in 1943 het leven bü een bom aanval. HU verhuisd naar Graz, waar hü werd opgevoed door de ouders van zUn moeder. Jochen Rindt was vrijwel zeker van het wereldkampioenschap der cou reurs van formule-l-wagens in het seizoen 1970. H\j was reeds als eerste geëindigd in vijf van de dertien races en lag met zün totaal van 45 punten aan kop. Een overwinning in Monza zou hem onbereikbaar voor de andere coureurs hebben kunnen maken. Rindt was de belangrükste coureur van het Britse Lotusteam. Volgens officials verloor de Lotus-72 van Rindt in een bocht van het circuit een wiel en raakte van de weg. Rindt werd onmiddellük per ambulance naar een ziekenhuis in de buurt van Milaan gebracht, maar bü aankomst kon men slechts de dood van de coureur vaststellen. Oogge tuigen geven een andere verklaring voor het dodelü'k ongeluk. Zij namen waar dat de Lotus in een haarspeld bocht plotseling naar links zwenkte en Rindt zün bolide niet meer in zün macht had. De wagen kwam tegen een vangrail tot stilstand, vlak voor de ogen van Rindts vrouw. Jochen Rindt is de derde coureur van naam. die dit seizoen de dood vond. Op 2 juni verongelukte op het circuit van Goodwood (Engeland) de Nieuw- Zeelander Bruce McLaren (32). ter- wül tijdens de Nederlandse Grand Prix op Zandvoort op 21 juni de Brit Piers Courage (28) om het leven Sinds de tweede wereldoorlog zün 37 formule-l-coureurs verongelukt: 1948: Achille Varzi (It.) en Christian Kautz (Zwit.). 1949: Jean-Pierre Wimille (Fr.). 1950: Raymond Sommer (Fr.). 1952: Luigi Fagioli (It.). 1953: Felice Bonetto (It.). 1954: Onofre Marimon (Arg.). 1955: Alberto Ascari (It.), Pierre Levegh (Fr.) en Louis Rosier (Fr.). 1957: Engenio Castellotti (It.) en Al fonso de Portago (Fr.). 1958: Luigi Musso (It.), Peter Collins (G.-B.), Stuart Lewis-Evan (G.-B.) en Alexander Scott-Brown (G.-B.). 1959: Jean Behra (Fr.). 1960: Harry Schell (V.S.). 1961: Wolfgang Graf Berghe von Trips (W.-Dld.) en Giulio Cia- banca (It.). 1962: Denis Taylor (G.-B.) en Ricardo Rodriguez (Mex.). 1964: Carl Godin de Beaufort (Ned.). 1965: Tommy Spychiger (Zwit.). 1966: John Taylor (G.-B.) en Walt Hansgen (V.S.). 1967: Lorenzo Bandini (It.) en Bob Anderson (G.-B.). 1968: Jim Clark (G.-B.), Write Spence (G.-B.), Lodovico Scarfiotti at.) Jo Schlesser (Fr.). 1969: Gerhard Mitter (W.-Dld.) Lucien Bianchi (Belg.). 1970: Bruce McLaren (N.-Zeel.). Piers Courage (G.-B.) en Jochen Rindt (Oost.). Win i de i verd gisteren de Zwitser Clay Regazzoni vóó Schot Jackie Stewart, de Fransman Beltoise, de Nieuwzeelander Hulme en de Westduitser Stommelen. De Belg Jackie Ickx gaf na 25 ronden op. Leider in het klassement voor het wereldkampioenschap is thans de Australiër Jack Brabham met 20 punten. UDEN. De Nederlandse estafettekampioenschappen, die zaterdag en gisteren op de snelle sintelbaan in Uden werden gehouden, hebben vier Nederlandse records opgeleverd. Drie ervan gingen naar de Arnhemse vereniging Ciko '66: de 4 x 400 meter jongens, de 4 x 800 en de 4 x 1500 meter heren. Een prachtig succes voor trainer Henk Visct, die dan ook kan beschikken over talentvoile lopers als Haico Scharn, Gerard Tebroke, beiden Nederlapds kampioen dit jaar, en Hans de Ruiter. Vooral de eindfase van de 4 x 1500 meter was spannend. Lang hield No Opdenoordt van Kimbria Haico Scharn bü, maar tenslotte moest de Limburger, van origine geen middenafstander, zün tegenstander laten gaan. Sterk in de breedte was ook het nummer 4 x 400 meter horden. Hoewel het Nederlands record van GVAV (3.14,7) overeind bleef, kwamen zowel AVR, V en L TC als AAC onder de drie minuten 20 seconden. Rijn van den Heuvel, die als derde de laatste vier honderd meter inging, verzekerde AVR toch van de overwinning. Hij overmees terde in de slotfaze Rob Mahieu en Rudo Lievense. Opvallend was voorts ook de tijd van Holland Leiden op de 4 x 100 meter. Voor het eerst sinds en kele .jaren liep een Nederlandse club deze afstand binnen de 42 seconden. In de tijd van 41,8 (Ned. x-ecord 41,3 van AAC) had vooral Eddy Monsels een groot aandeel. Verschillende damesploegen waren verzwakt door het verblijf van Wilma van den Berg, Mieke Sterk, Josje Rade maker en Henriette Vooys in Turijn, waar zij deelnemen aan de Universiade. Iets minder verbazingwekkend werd daardoor het feit, dat de meisjesploegen in de verschillende estafettes tot tijden kwamen,- die de dames niet konden benaderen. Zo liep de derde ploeg bij de meisjes op de 4 x 100 sneller dan de derde ploeg bij de dames op dit num- Op de 4 x 400 meter dames verbeterde Stans Brehm haar eigen Nederlands record, zij het met een andere vereni ging. Met AVR vernieuwde zij het re cord van haar oude vereniging Sagitta. (Voor uitslagen zie resultaten). NKC-junioren De eerste kampioenschappen voor C- junioren, meisjes van 13 en 14 jaar en jongens van 14 en 15 jaar, die In Amsterdam worden gehouden, zijn een succes geworden. Er werden door deze jeugdige atleten enkele hoopgevende prestaties geleverd. De 14-jarige Helmondse B. v. d. Kerkhof liep de 600 meter in 1.40.2, de 13-jarige P. Jacobs van Parthenon liep de 80 meter in 10,1 en bi.i het hoog springen kwam de even oude L. v. d. Linden van Olympia '48 tot 1.55 me ter. Bij de jongens was het de AAC'er T. van Onna die twee titels behaalde: de discus wierp hij 45.12 meter ver en bij het polshoog bereikte deze 14-jarige jongen de 3.20 meter. Henk de Kort van Nurmi sprong over 1.75 meter, de 15- jarige H. van Vliet van AAC legde de 1500 meter af in 4.32 en bij het ver springen kwam B. Dietzes (14) tot 6.46 Wereldrecord vijfkamp In Erfurt heeft de Oostduitse atlete Burglinde Pollak een nieuw wereldre cord op de vijfkamp gevestigd met 5406 punten. Het oude record was in handen van de Oostenrijkse Liesel Prokop met 5352 punten. De nieuwe recordhoudster, een com puterspecialiste, verrichtte haar presta tie op de Oostduitse kampioenschappen. Tweede werd Margit Herbst met 5215, de op twee na beste wereldprestatie van dit jaar. De prestaties op de vijf nummers van Burglinde Pollak waren: 100 m horden in 13.3 sec; kogelstoten 15 m. 57; hoogspringen 1 m 75; versprin gen 6 m 20; 200 m hardlopen 23.8 sec. Wereldrecord 30 km De Schot Jim Alder heeft zaterdag op de tartanbaan van Crystal Palace in Londen het wereldrecord op de dertig km hardlopen verbeterd en gebracht op Hezekiah Nyamu, Naftali Bon, Robert Ouko en Thomas Saisi) verbeterde in Crystal Palace het wereldrecord op de 800 yards. Met een tüd van 7 min. 11.6 sec. eindigde het Zuidafrikaanse kwartet ruimschoots voor de Engelse en Westduitse rivalen. wereldrecord op de 4 x 880 yards esta fette op 7 min 11,6 sec, drie seconden sneller dan het oude record dat op naam stond van West-Duitsland sinds 13 juni 1968. Het Britse kwartet Rosemary Stir ling, Georgia Craig, Pat Lowe en Sheila Carey bracht haar eigen wereldrecord op de 4 x 800 meter estafette, dat stond op 8 min 27 sec, terug tot 8.25,0. West- Duitsland won de race in 8.22,6, maar werd wegens een foutieve wissel ge diskwalificeerd. Evenaring Europees record De Westduitser Gerd Metz heeft gis teren tüdens atletiekwedstryden op de kunststofbaan van Burg Gretsch bij Os- nabrtick het Europees record op de 100 meter hardlopen geëvenaard met een tijd van 10 seconden. Nadat Armin Hary (Wdl) op 12 juni 1960 in Zürich als eerste deze tijd liet afdrukken brachten later de Fransman Roger Bambuck (20-6-68) en de Russen Vladislav Sapeja (20-7-68) en Valerl Bortsov (18-8-69) eveneens 10 seconden op de klokken. r 31 i i 30.4 t Het oude wereldrecord stond sedert 12 november 1966 (Walton on Thames) met 1.32.25,4 op naam van Jim Hogan (GB). Aider (30) heroverde het wereld record, waarvan hij in 1964 reeds hou der was. Een Keniaanse ploeg bestaan de uit Robert Ouko, Naftali Bon, Philip Byamu en Thomas Saisi bracht het RIJSWIJK De Nederlandse floret kampioen Rini Engelbracht heeft giste ren na barrage het invitatietoernooi van Te Werve in Rijswijk gewonnen. Engelbracht had. evenals Hans Sauer- bier, vier partijen gewonnen. De beslis- singspartij won Engelbracht met 53. Rob Villerius eindigde als derde. Bij de dames zegevierde Yvonne Boomgaard-Thii-y ongeslagen. Zij was weer geheel hersteld van een langdurige blessure. De Nederlandse kampioene Lenie Kokkes-Hanepen werd tweede. Eindstanden: Heren: 1. Engelbracht (zaal v. d. Berg, Amsterdam) 4 gewon nen (na barrage); 2. Sauerbier (zaal Abrahams, Den Haag) 4 gew. (na bar rage); R. Villerius (zaal Abrahams) 3; 4. Koster (zaal Visser, Amsterdam) 2 Dames: 1. Yvonne Boomgaard-Thiry (zaal v. d. Valk. Haarlem) 5 gewonnen; 2. Lenie Kokkes-Hanepen (zaal Vander- voodt, Rotterdam) 3 gewonnen 12 ont vangen treffers; 3 Maruga Aschmoneit (zaal Abrahams) 3-14; 4. Wilma *>loos (Vrije Wapenbroeders, Den Haag) 3 15. (Vain onze speciale verslaggever) ST.-CATHERINES „We sluiten be slist niet onze ogen voor de feiten", zegt chef d'équipe ir. Toon van der Lee, na afloop van de derde wereldkampioen schappen. „De wedstrüden in St.-Cathe rines waren voor Nederland heel erg teleurstellend. Daar is een reden voor. We hebben eigenlük nog nooit een beleid voor het wedstrüdroeien gehad. De bond gedroeg zich als een kameleon, men gaf op dit punt geen leiding. Ik vind dat voorzitter Dokkum bü de jaarvergade ringen een beleid ten aanzien van het wedstrijdroeien bekend moet maken. Dan weet iedereen waar hij aan toe is". Met de heren Bazuin, dokter Wimers- ma Greidanus, chef d'équipe tijdens de Olympische Spelen van Mexicostad, en dokter Willebrand werkt hij aan een pre-advies, dat aan het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Roeibond in het najaar ter hand zal worden gesteld. „Ik weet niet wat het bestuur eruit overneemt", zei ir. Van der Lee die zelf roeibondbestuurder is. „Maar het is goed dat alles eens zwart op wit komt te staan. Neem nou de inschrijving voor de grote wedstrijden. Wij hebben zo'n 800 wedstrijdroeiers tegen Oost-Duits- land meer dan 8000. Dan is het heel duidelijk, dat je niet moet streven naar uitzending van een acht, dat moet je alleen doen als je vrijwel zeker weet een winnende ploeg te hebben. We moeten gewoon terug naar het verle den. Naar de kleine nummers. Daarin hebben we vroeger de meeste successen behaald. Je moet niet proberen van twee goede tweeën een goede vier te maken. Integendeel, maak van een goe de vier een superieure twee. Dan kan je altijd nog van twee tweeën die overblijven, als die kwalitatief daartoe de gelegenheid bieden, een vier formeren. Alleen de plakken tellen toch maar. Dat Nederland in Klagenfurt bij de achten vierde werd, spreekt in Neder land de mensen misschien enkele we ken aan. Daarna zijn ze het vergeten. In het buitenland denkt men er in het geheel niet aan". Het formeren van combinatieploegen van twee of meer verenigingen is een ander aspect waarover de commissie zich zal gaan beraden. Zo'n combina tie kan natuurlijk heel mooi zijn", was Van der Lees nuchtere mening, „maar als de verenigingen niet willen mee werken, ben je nergens. Die zijn ten slotte baas in heigen huis. Dat er snel iets moet gebeuren staat vast. Je kan nu eenmaal niet zeggen, dat de Olympische spelen nog twee jaar weg zijn, integen deel, je moet ervan uitgaan dat ze er over twee jaar al zijn". Een vierde baan haalde. „Ik meen het. zei ir. Van AEGIR was de beste prestatie, die een Nederlandse ploeg op de Canadese roei- baan haalde. "Ik meen het" zei Ir van der Lee, „ik ben blij met die vierde plaats. De ploeg heeft goed gevaren." AEGIR. dat in de series volkomen j teleurstelde, maar zich herstelde in de herkansingen, had zijn revanche gekre- In een bijzonder sterk veld hebben de Groningers van af de start in de slag gelegen. De eerste kilometer hiel- ze zelfs het brons binnen bereik. Toen echter "West-Duitsland in opmars ging moest de ploeg van ir. Doell bui- Een dieptepunt vormde de race van Willem III in de finale van de onge stuurde tweeën. „Normaal zijn we de gelijken van de Polen Sluarski en Rro- niec, de ene keer winnen wij, thans zij weer", zei slagroeier Benecke, „zij haalden nu het zilver, wij hadden een plak kunnen hebben als alles goed was gegaan. Maar het „pakte" niet. dat is in een acht nog niet zo erg, maar in een klein tweetje is het meteen funest. Dan ben Je nergens meer. Echt, we hebben geen enkel excuus, het was de boot niet, het was de baan ook niet. Het lag. helemaal aan onszelf". VAALS Bij de Heuvelklim van de KNAC, die vrijdag en zaterdag in Vaals werd gehouden, hebben zich enige ongevallen voorgedaan. De heer Bokenkamp reed met zijn wagen tegen een boom, maar raakte niet gewond. Zijn wagen werd ernstige beschadigd. De heer Van Heel vloog met zijn Lotus 31 ook tegen een boom, maar kon de strijd voortzetten. Erger was de heer N. van Liersum eraan toe. Hij reed met zijn BMW 2000 eveneens tegen een boom, waarbij zijn wagen totaal werd vernield en de coureur met een schedelbasisfractuur in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Tenslotte vloog de heer L. Sitaropoulos uit de bocht met zijn Lotus 61, die vrij ernstige schade opliep. De Nederlander Huub Vermeulen is met Lotus als derde geëindigd in een race voor formule Fordwagens op het circuit van Zolder. Winnaar werd de Belg Gourgoignie, eveneens met Lotus, die de twaalf ronden aflegde in 20 min. 58,5 seconde. Als tweede finishte de Duitser Werner Riedl met McNamara. De Nederlander Hugo van Lennep, even eens met een Lotus, plaatste zich als zesde. Nico Chiotak (Ned.) werd met zijn Alfa Romeo vierde in de finale over vijftien ronden van een wedstrijd mei twee series, die gewonnen werd door de Duitser Frölich met een BMW 2800 cs. Frölich reed de vijftien ronden In 26.43,8. Tweede werd de Belg Pilette met een Opel Commodore GS en derde de Belg Alain Dex met een Ford Escort. Op de tweede dag werd de snelste tijd genoteerd door Jan van Straaten in zijn Lotus Ford Monop met 49 sec. (Voor uitslagen zie resultaten). Tijdens de Sterrendagen van de KNMV zijn zaterdag op het circuit van Zandvoort drie motorijders en een rijdster gewond geraakt. De Utrechter Shaling sloeg met zijn BMW over de kop en de Arnhemmer Eybersen kwam bij een uitwijkmanoeuvre in een vangnet terecht met zijn Matesa 250. Boot uit Nieuw Loosdrecht verloor de macht over het stuur van zijn Yamaha 250. De eerste twee coureurs liepen een hersenschudding en schaafwonden op en de derde werd eveneens vrij ernstig aan het hoofd gewond. In de zijspanklasse werd de passagiere van de Alkmaarder Van Leyen, mej. Breedhof, eveneens uit Alkmaar, uit de bak geworpen. Ook zij liep hersenletsel op. Alle gewonden weiden per ambulance vervoerd naar het Sint- Elisabethgasthuis in Haarlem. Valpartijen Gisteren, op de tweede Sterrendag, kwamen drie valpartijen voor. Bernard Hofman uit Den Haag (Moto Buzzy), Theo Karbet uit Diemen (Kawazaki) en Pieter Johan Kalfsbeek uit Hoogkerk (Norton) liepen vei-wondingen op. Van de vijfhonderd deelnemers slaag den er slechts twee in de hoogste ster (135) te behalen. Het waren Bouwmeester uit Abbenes met een Honda en Spahn uit Amstelveen met Kawazaki. Zij no teerden een tijd van 1 min. 51,6 sec., wat neerkomt op een gemiddelde snelheid van 135,257 km per uur. De Mexicaanse Eliza de I: barrage van de Grote Prüs i Heras. met Elconora. werd pas verslagen van de stad Rotterdam. Zü moest toen haar t i de Westduitse ruiter Hauke Schmidt. ADENAU Tijdens internationale motorraces op de Nürnburgring is zon dag de 23-jarige Duitser Uli-ich Rit- kovski vex-ongelukt. De coureur raakte tijdens een wedstrijd in de 500cc-klasse met zijn BMW van de baan en sloeg door een hek. Hij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis in Adenau gebracht, waar hij kort na aankomst aan zijn zware verwondingen overleed. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Bü DWS is men «eer ontstemd over het besluit van de KNVB de competitieontmoeting tegen Ajax op zaterdagmiddag te laten spelen. Ajax had om vervroeging van het duel ver zocht omdat de Amsterdammers de woensdag daarop tegen Nendori Tirana moeten uitkomen voor de eerste ronde van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen. De KNVB besliste welwillend, maar ziet voorbij aan de problemen, die hel spelen van het duel op zaterdagmiddag voor ÖWS met zich meebrengen. „Wij hebben in onze selectie een stuk of zeven spelers, die zaterdag moeten werken. Deze spelers hebben of een winkel of staan op de markt. Juist de zaterdag is voor hen een topdag. Zü kunnen de ver diensten van deze dag eigenlijk niet mis sen. Bovendien zijn de vooruitzichten op winst tegen Ajax ook niet bepaald roos kleurig. zodat een eventuele winstpremie het geleden verlies in hun zaak niet kan compenseren. De KNVB houdt bij zijn besluiten alleen rekening met full-pro- fessionele clubs. Maar bij DWS hebben we in feite betaalde amateurs, die hun belangrijkste bron van inkomsten halen uit hun eigen zaak. Het is helemaal niet zo dat we Ajax niet terwille zijn, maar de KNVB houdt te weinig rekening met belangen van andere clubs. Morgen gaan we met de betrokken spelers van DWS praten over een eventuele inkomstender ving. Het is te hopen dat we een afdoen de regeling kunnen treffen", aldus Joop Brand, de trainer van de Amsterdamse stadionclub. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Werphengelaars uit ge heel Nederland zullen op de zondagen 13 en 20 september deelnemen aan de door de Nederlandse Casting Federatie georganiseerde nationale kampioen schappen Tijdens deze wedstrijden, die In, het Westbroekpark gehouden worden, staan niet alleen de persoonlüke titels, maai ook het clubkampioenschap op het spel. Op beide dagen wordt reeds om uur begonnen. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Door meer topruiters te inviteren en het parkoers zwaarder te maken dachten de organisa toren van het CHIO in het Kralingse Hout nog meer cachet te geven aan de Grote Prijs van de stad Rotter dam, andere jaren altijd het onbetwistbare hoogtepunt van het ruiterfeest. Maar dip veronderstelling is totaal anders uitgepakt. De voornaamste topruiters, Pessoa, Winkler en Schockemohle, lieten het op het laatste mo ment afweten, en het organisatiecomité zat toen met een te zwaar parkoers voor de kwaliteit van de ruiters. Wat gevreesd werd kwam uit. Slechts twee van de 24 deel nemers, die zich door een selectieronde hadden geplaatst, kwamen met veel moeite foutloos door het finish-oog. Slechts even. heel even maar, vroegen de vijfduizend toeschouwers zich daarna met spanning af wie zou gaan winnen. De erva ren Hauke Schmidt, met de bruine merrie Causa of de drif tige Eliza de las Heras, met de eveneens bruine merrie Eleo- Een vraag, die snel werd beantwoord. Nadat het indrukwek kende parkoers voor de barrage was teruggebracht tot acht hindernissen met elf sprongen begon Hauke Schmidt met een onnodige fout op de witte oxer en was door deze onachtzaam heid zo geschrokken, dat hij de rest van de obstakels zonder al te 'veel moeite overwon. Vier strafpunten, de Mexicaanse amazone, die de vorige week in Kopenhagen vierde werd in het wereldkampioenschap, wist welk karwei ze moest opknap pen. Merkwaardig genoeg beging zij dezelfde slordigheid als Schmidt en wierp ook de eerste de beste oxer van zijn plaats af. Nog was alle spanning niet voorbij. Als Eliza de las Heras verder ook foutloos zou doorkomen zou er altijd nog een tweede barrage komen. Maar de derde hindernis, de slóot, werd de beeldschone Mexicaanse fataal. Eleonora nam met zijn achterbenen een ongewenst bad. De beslissing was geval len. Eliza de las Heras staakte onmiddellijk de stijd. Alle ri sico's, die nu nog zouden worden genomen, waren overbodig. De conclusie van deze op een hoger niveau staande Grote Prijs van de stad Rotterdam is niet erg bemoedige'nd. Het prijzenbedrag, dat in de nieuwe opzet verdrievoudigd was, heeft géén stimulerend effect gehad. De opzet was goed, zei den de teleurgestelde organisatoren na afloop, maar we zul len het volgend seizoen alleen iets aan het deelnemersveld moeten doen. Een situatie, zoals dit jaar, dat topruiters zo maar afschrijven, mag niet meer voorkomen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11