Jeugdige Moore schaarde zich bij amazone-elite VLAG IN TOP NA SUCCES IN UTRECHT Aegir drong door tot halve linale WEIMAR EN SCHOENMAKER MAKEN IN DUEL TEGEN AIAX HUN COME-BACK HOOGTEPUNT OP UNIVERSIADE Twee records verbeterd MET „PSALM" EERSTE IN KRALINGSE-PLASPRIJS Fraai verweer van Maathuis VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 11' (Van t sportredactie) UTRECHT Sinds deze week hangt de vlag in top in het stadion Galgenwaard. I-Ioewel tien tallen Utrechtse suptiorters erlangs lopen, zijn ze als de dood zo bang om de herinnerings wimpel van de „kanaries" te strijken. Verbeeld je dat dan de voorspoed al weer voorbij is. Door de fenomenale wijze waarop de kersverse F.C. Utrecht het afgelopen weekeinde, voor het eerst voor eigen publiek acterend, een gerenommeerde tegenstander van het vorig seizoen, Go Ahead (41), oprolde, is een groot enthousiasme ont staan voor de „golden boys" van trainer Bert Jacobs. De jonge, ambitieuse vakman uit Zandvoort, stimu leert die gezellige geestdrift. Hij acht een toevals treffer van de nieuwe combinatie niet erg waar schijnlijk. „We hebben bewust echt voetbal willen spelen. Echt, goed voetbal. Dan kan je weieens een of twee keer achter elkaar verliezen, maar het is mijn stellige overtuiging dat het niet meer zal gebeuren". De belangrijkste conclusie van Jacobs na een ruime maanda inwerktijd, is, dat F.C. Utrecht de gelijk waardige tegenstander van clubs als Telstar, Go Ahead en MVV en NAC kan zijn. Zo'n prettig vooruitzicht had zelfs de „durfal" van F.C. Utrecht niet verwacht. „Ik meen dat F.C. Utrecht in de huidige opstelling veel meer kwaliteit heeft dan vorig jaar. Groenendijk, Cabo en ook de enige aankoop Adriaanse ontpopten zich in de eerste faze van de competitie als een ware aanwinst". Drie jaar geleden stond Eddy van Steyn op het verlanglijstje vanFeijenoord. Daarna is de Utrecht se onderwijzer met DOS weggezakt tot een zeer bedenkelijk niveau voor de eredivisie. Niettemin is hij een ervaren rot in het vak gebleven en. nu constateert de eerste aanvoerder van F.C. Utrecht: „De genoemde spelers zijn natuurlijk duidelijke versterkingen. Maar nog belangrijker dan die aan winsten is volgens mij de frisse wind. die er nu door het Utrechtse voetbal waait. Wat ik zelden meemaakte werd onder leiding van Jacobs verwe zenlijkt: de Spelers hebben onderling alles voor Om de F.C. Utrechtcombinatie nu al tot een succes te verklaren, is natuurlijk een voorbarige zaak. Een vergelijking met de eeuwige degradatiestrijder DOS valt echter op meerdere punten in het voordeel van de nieuwe equipe uit. Niet alleen zit er eindelijk meer lijn in de technisch voldoende verzorgde aan vallen van de F.C., maar ook de afwerking van de persoonlijke acties is punctueler. Elke kenner kan zo zien, dat er veel veranderd is aan de spelwijze van de Utrechtse voetbalworstelaars. „Het is blijer voetbal", zegt Piet van Oudenallen, de vleugelverdediger, die zo ontstellend veel arbeid kan verrichten. Daarmee precies aangevend wat er mo menteel aan de hand is bij F.C. Utrecht. Wat de oude DOS-kern nooit kende is door de aanvoer vanuit het minder bevreesd spelende Elinkwijk en Velox een feit geworden. „Je weet natuurlijk nooi.t hoe het over enkele wedstrijden zal gaan. Maar in principe wijs ik al dat geforceerde gedoe van de hand. Gewoon goed voetbal moet er in Utrecht gespeeld worden". De onverwacht snelle acclimatisatie van Groenen dijk, die het vorig seizoen Tonny van der Linden bij Elinkwijk wegspeelde, en van Cabo, een groot tech nicus die alleen nog wat traag is voor het ere divisievoetbal, heeft de voorspoedige ontwikkeling bij F.C. Utrecht aanzienlijk bespoedigd. BERT JACOBS Turijn het wereldrecord, polsstokhoog- TURIJN. Dank zij de wereld records van Heide Rosendahl (ver springen) en Wolfgang Nordwig (polsstokhoogspringen) is de tweede atletiekdag van de Univer- siade een hoogtepunt geworden. Vooral de finale van het polsstok- hoognummer was uitermate ener verend. Drie atleten, wereld recordhouder Nordwig, de Griek Christos Papanicolaou en de jonge Fransman Frangois Tracahelli kwamen in hun eerste poging over de 5.30 meter. Daarna ging de lat twaalf centimeter hoger. Deze hoogte leverde voor Nord wig en Papanicolaou geen moeilijkhe den op. Tracanelli miste zijn eerste poging waarna hij in overleg met zijn twee concurrenten de lat op 5,46 meter liet leggen. De Fransman mocht het op deze hoogte dus twee keer proberen en zijn concurrenten driemaal. Tracanelli viel als eerste af terwijl ook Papanico laou, die in 1967 met 5,30 m nog wereld recordhouder was, niet bij machte bleek de hindernis te nemen. Nordwig slaagde in zijn derde poging. Daarna liet de Oostduitser 5,50 meter opleggen, een hoogte die hij driemaal net miste. Heide Rosendahl (Wdl) bekroonde met haar vertesprong van 6,84 meter een uitstekend seizoen, waarin hij zich liet kennen als de meest constante ver- springster ter wereld. In een tijdsbestek van nauwelijks twee maanden schroef de zij haar beste prestatie op van 6,84 (8 juni) via 6,72 m (3.juli) naar 6,80 (22 aug), waarna de geslaagde aanval op het wereldrecord van de Olympische kampioene Viorica Viscopoleanu (6,82 m) volgde. De enige Nederlandse vertegenwoor digster, Mieke Sterk, die donderdag op de kunststofbaan in Turijn in actie kwam, liet om haar kansen op de vijf kamp te verdedigen, verstek gaan in de finale van 100 meter horden. De Am sterdamse veroverde op de vijfkamp een bronzen medaille met een totaal van 4.828 pnt, waarmee zij 124 pnt onder haar nationale record bleef. Behalve op het verspringen (dames) en het polsstokhoogspringen werden in de andere finales van gisteren enkele zeer goede prestaties geleverd. Naast de gouden medaille van Nordwig verover de Oost-Duitsland nog twee eerste plaatsen door Karin Illgen (discuswer pen) en Hartmut Briesenick (kogelsto ten). Bij het discuswerpen dames, 62,04 meter voor Illgen, bracht de Westduitse wereldrecordhouder Liesll Westermann (63,96) het niet verder dan een derde plaats met een voor haar matige al- stand van 56,46 m. Briesenick was op kogel een klasse apart met bijna twin tig meter (19,97 m) Teresa Sukniewicz noteerde op de 100 m horden de we reldtijd van 13 sec. Heren: kogelstoten: 1. Briesenick (Odld) Voikin (Rus) 19.31 Nordwig (Odld) 1500 m.: 1. Arese (It) 3.52.7; 2. Kirkbride (Gb) 3.52.9; 3. Del Buono (It) 3.53. Dames: verspringen: 1. Heide Rosendahl (Rusl.) 4884 pnt; 2. Nedjalka Angelova (Buig) 4859 pnt: 3. Mieke Sterk (Ned.) 4828 pnt. Illgen (Odld) f de derde pli Verweer van Cox hielp niet veel FOREST HILLS De als vierde ge plaatste Australische tennisser Tony Roche heeft zich gisteren in de derde ronde van het open internationale kam pioenschap van de VS gespeeld. H(j ver sloeg de Brit Mark Cox die zich held haftig te weer stelde, in vier sets met 3—6, 7—6, 7—6 en 6—2. Herenenkelspel (2e ronde): Stolle (Austr.)— Guzman (Ecuador) 6—1, 6—2. 6—1; Osborne (VS)—Froehltng (VS) 7—6, 6—3, 6—4; Ashe Heide Rosendahl verbeterde wereldrecord verspringen van- Roemeense Teresa Viscopoleanu i 6,82 meter tot 6,84 meter. ROTTERDAM Er zijn maar weinig landen in de wereld, die kunnen bogen op een sterker amazonekorps dan Groot-Brittannië. Frankrijk bezit weliswaar wereldkampioene Janou Lefebre, Brazilië heeft Lucia Faria, Mexico Elisa de Las Heras en West-Duitsland de jeugdige, talentvolle Marion Snoek, maar zij zijn allen eenlingen, omgeven door mannelijke top- ruiters. Groot-Brittannië ka»^ putten uit een veel breder arsenaal sterke amazones, zoals Anneli Drummong-Hay, Alison Westwood, Marion Mould- Coakes, Ann Backhouse-Townsend en Janet Smith. pas 20-jarige Ann Moore zich bij deze vrouwelijke elite. Met de 9-jarige brui ne ruin „Psalm", een volbloed aanvan kelijk bestemd voor de renbanen, maar op 4-jarige leeftijd omgeschoold, bleef Ann Moore in de barrage van het springconcours om de prijs van de Scheepvaart als enige foutloos. De klei ne Ann Moore, Europees jeugdkampioe ne in 1968, heeft nu al meer reden tot lachen in de Kralingerhout dan vorig jaar, toen zij in de beginfaze wegens een ongelukkige" val naar een" tribune plaats werd verbannen. Anneli Drummond-Hay vergrootte het Britse succes door met Xanthos 2 (een springfout) als tweede te eindigen. Van de negen combinaties, die de eerste schifting waren doorgekomen, noteerde er geen minder dan zeven strafpunten, wel een bewijs van het zware karakter van het parkoers. De Nederlandse deelnemers moesten tevreden zijn met plaatsen in de ach terhoede. Dit was des te jammer, daar dit onderdeel tevens als eerste selectie gold voor de grote prijs van de stad Rotterdam op zondag, vorig jaar een verrassende' prooi voor de nu gebles- Gisteren, op de tweede dag van het 23ste CHIO van Rotterdam, schaarde de (Mex.) 6—3 6—3, 6 Da niesen k els pel Dalton (Austr.)—Patty i (VS)—Ingrld Bent- angoise Durr (Fr.)— Teïïnéy (VS) 6—2, str.)—Margaret Coo- KEES WEIMAR LEX SCHOENMAKER ters, die al eerder dit evenement heb ben gewonnen en de ruiters, die het hoogste aantal punten hebben verza meld in de twee kwalificatiewedstrij den, tot een maximum aantal van 25 combinaties is bereikt. Deze procedure wordt voor de eerste maal in de histo rie van het CHIO in Rotterdam gehan teerd, met het doel een veld te krijgen van voornamelijk sterke deelnemers. Geducht In de overige twee onderdelen van gisteren, het jachtspringconcours om de prijs van de Kralingse plas en het concours „take your own line" om de Erasmusprijs, weerde de Nederlandse kampioenJan. Maathuis zich geducht. Hij eindigde resp. als derde en vierde, met achtereenvolgens Prince Polysson, de opvolger van de naar Duitsland ver kochte The Saint en de kleine Sunny, beide malen foutloos. De blonde ruiter uit Geesteren was bovendien licht ge handicapt omdat hij woensdag aan een val op het oefenterrein een pijnlijke rug had overgehouden. Een massage deed echter wonderen. De Westduitser Hauke Schmidt be hoefde zijn Espartaco zelfs niet zonder fout het 753 meter lange parkoers rond te voeren om te zegevieren. Zijn totaal- tijd van 92,1 sec. inclusief 6 strafsecon- den bleek onneembaar voor de concur rentie. De Canadese amazone Barbara Simpson had met „Australis" negentien seconden meer nodig. Na Jan Maathuis (98,7 sec) volgde de Nederlanders Hans Brugman met Sky High als achtste. Het laatste nummer van de dag in het kille Kralingse bos, dat nog niet bepaald een stormloop van toeschou wers te verwerken heeft gekregen, ein digde in een zege voor de onbekende Pool Wieslaw Dziadczijk, die met Via Vitae de kortste weg koos en bovendien foutloos bleef. De Brit Harvey Smith, die lange tijd de leiding had werd met Just Jim tweede op slechts tweetiende seconde. Na de Westduitse kampioen De Britse amazone Ann Moore won gisteren tijdens het CHIO in Rotterdam de Kralingse Plasprijs. Hier is Ann Moore in actie tijdens het nemen van een hindernis. Steenken Brugman genomen Pri (W.-) Maathuis volgde Hans parkoers, op de vijfde js van de Kralingse Plas: 1. Schmidt Did.) met „Espartaco" 92.1 sec.; 2. Slmp- (Can.) met „Australis" 93 sec.: 4. Ex Mehlkopf (W.-Dld.) met „Perser" 101.7 sec.; Nicolas (Fr.) met „Isola Bella" 101.7 sec. Prijs van Erasmus: 1. Dziadczyk (Pol.) via Vitae 0 fouten 64.0 sec.; 2. Smith (GB) Just Jim 0-64.2; 3. Steenken (W.-Dld.) Fair ness 0-67.1; 4. Maathuis (Ned.) Sunny 0-70.2; 5. Brugman (Ned.) Fresco 0-78.6. ■ummond Hay (GB) op Xanthos I] Bartram de Balanda (Fr.) Sigurd 7 (GB) op I (W.-Dld.) Liostro 1229 pnt.; 2. (W.-Dld.) Sokrates 1100 pnt.; 31ööi (Zwed.) Casanova 1090 pnt.: ST.-CATHARINES Toegegeven, zwaar was de opgave niet, die de onge stuurde vier van Aegir had om de halve finale van het derde wereldkam pioenschap roeien te bereiken. Gisteren tegen het vallen van de avond, zou op de Canadian Royal Henleybaan van St.- Catharines een derde plaats in de her kansing in een veld van vier boten al voldoende zijn voor een plaats in de halve eindstrijden. De wijze echter waarop de Groningers hun race roeiden was een ware revanche voor het rond uit zeer matige optreden van de for matie in de series van woensdag. Onder een tropisch aandoende regen bui gingen de vier boten van start. Eigenlijk stond al bij voorbaat vast dat het zwakke Mexico de „kansloze" van dit kwartet was. Op de eerste vijfhon derd meter deed Groot-Brittannië nog mee in het gevecht om de eerste plaats. Daarna beheersten Aegir en de West duitsers de race. De Duitse vier ging de Groningers kort voor het duizend-me termerkteken voorbij doch slaagde er pas in de slotfaze in zich los te maken van de verwoed meespurtende Neder landers, wier tweede plaats geen mo ment in gevaar is geweest. Strijdend ging, toen het meer einde- sportredactie) DEN HAAG In het Zuiderpark zal zondag Ajax moeten bewijzen dat het in vorm is. De „Michels-boys" hebben in de twee gespeelde wedstrijden een kostbaar winstpunt verspeeld (0—0 uit tegen NEC), terwijl ADO de volle buit in de wacht wist te slepen, evenals PSV, Feijenoord en Sparta. Holland Sport speelt een uitwedstrijd tegen DWS. Feijenoord komt morgen al binnen de lijnen in een uitwedstrijd tegen Go Ahead. Ook PSV gaat op stap naar Telstar en verder prijken op het programma voor de eredivisie: SpartaAZ '67,-Excelsior FC Twente, VolendamNAC, MVVHaar lem en NEC—FC Utrecht. Ajax is zonder Johan Cruyff minder mans, voor al omdat Barry Hulshof, die achter de driemans- aanval speelt, het gemis van „Johan" niet kan opvullen. Bovendien klopt het tegenwoordig niet in de Ajax-verdediging, want ook Ruud Suuren- donk heeft het nog niet waar kunnen maken, in tegenstelling tot de oud-RCH'er Johan Neeskens (volgende week 19 jaar), die op het middenveld een aanwinst van betekenis genoemd kan wor- Een ander (nieuw) gezicht is doelman Heinz Stuij, die eingelijk zijn kans heeft gekregen na het vertrek van Gert Bals naar Vitesse. Sjaak Swart is momenteel de oudste speler (32) van de formatie en Ruud Krol (21) de jongste. In het elftal van Ajax zijn geen wijzigingen aange bracht, want ik heb momenteel niet veel in huis, aldus trainer Rinus Michels. Ook spelers als Vasovic, Suurendonk, Rijnders, Van Dijk, Keizer en Suurbier verschijnen dus op het ADO-grasta- pijt. Bij ADO zijn wèl wijzigingen doorgevoerd. In het centrum van de verdediging moet Simon van Vliet plaatsmaken voor de herstelde Kees Wei- mar en op het middenveld verschijnt een geheel fitte Lex Schoenmaker, waardoor Wim Looye tot wisselspeler werd gebombardeerd. Ongewijzigd Holland Sport zal zich graag herstellen van de opgelopen nederlaag tegen ADO, maar of een en ander zal lukken in het Olympisch Stadion tegen DWS valt te bezien. De Amsterdammers verloren hun eerste competitiewedstrijd van PSV (1—0) en zijn aanzienlijk sterker dan verleden seizoen, hoofdzakelijk door de glanzende vorm van Klaas Nuninga en het aantrekken van Gerrie Deijkers (ex-Willem II), Ad Vermolen (ex-DFC) en Piet Vrauwdeunt van Feijenoord. Voorts kan DWS beschikken over een goede kern: doelman Jong bloed, Soetekouw, Dijkstra, Oevrweg, Finn See- mann, Pijlman en Frits Flinkevleugel, mits zijn opgelopen waarschuwing tegen NAC geen gevol gen zal hebben. Bij Holland Sport bleef het elftal ongewijzigd. ADO (Thuis tegen Ajax): Thiev. d. Burch, Weimar, Mansveld, KorevaarAdvocaat, de Zoe te, SchoenmakerPas, Couperus en Hestad. HOLLAND SPORT (uit tegen DWS): Louwerens- Valkenhoff, Kronshorst, Verlangen, Dorjee Muller, v. d. Bol, Milicv. Maurik, Roggeveen en Roodnat. lijk rimpelloos was, de Nederlandse dubbeltwee ten onder. Verwonderlijk was dat overigens niet. De tegenstand was eenvoudig te sterk voor deze nieu we, weinig ervaren Proteus-Eretes-Tri- toncombinatie. Een tweede plaats in de herkansing zou de Nederlanders nog juist in de finales van zondag hebben gebracht. De Amerikaan met de Neder landse naam John van Blom en dienst partner Thomas McKitobon vormden ook nu een klasse apart. De hoop dat de strijdvaardige Nederlanders in een ui terste krachtinspanning de geroutineer de Zwitsers Ruckstuhl en Isler achter zich konden houden, ging helaas ook niet in vervulling. Dat was overigens in het geheel geen schande. De overmacht was voor de debuterende Nederlandse combinatie eenvoudig te groot. Een treurige dag was het -voor de enthousiaste Canadese supporters, die elke prestatie hoe miniem ook met een gul applaus plegen te belonen. Opnieuw bevolkten zo'n zesduizend toeschouwers de tribunes, een luxe, die in Europa slechts is voorbehouden aan belangrijke wedstrijden op de idyllische Rotsee bij Luzern. Een dag tevoren waren zij getuige geweest van de ondergang van alle zeven Canadese boten in de series. In de herkansingen waren de Canade zen ook al bescheiden. Als het komende weekeinde minister-president Pierre El liott Trudeau, van wie de Canadese kranten nu nog steeds niet precies we ten hoeveel vakantie- en zakenreizen naar verre landen hij in zijn ambtspe riode heeft gemaakt, naar St.-Cathari- nes komt, zal hij geen landgenoten meer op het water aantreffen. Ook in dc herkansingen waren de zeven boten van het organiserende land te zwak om zich voor de volgende ronde te plaat- Voor het lachsucces van de dag zorg de de Pbolse veteraan Zdsislaw Bromek, nadat hij terugvoer naar de hoofdtribu ne. Bij een poging een wegglijdende roeiriem van zijn skif nog juist te grijpen, viel hij uit zijn ranke bootje om vervolgens een dankbaar object te zijn voor de gereedstaande fotografen. De Canadezen zouden toch een zege krijgen, al was het dan ook in het bijprogramma. Nog wel een ploeg uit St.-Catharines zorgde daarvoor door de eerste serie van de demonstratie lichte achten te winnen voor een steeds meer buiten zichzelf rakend publiek. Nereus deed in dc tweede heat wat de succes volle acht aan zijn stand verplicht was en zegevierde met ruim verschil De uitslag luidt: 1. Nereus 6.01.66; 2.' Po tomac Boat Club (VS) 6,04.16; 3. Broek- ville Rowing Club (Can) 6.14.79. AJIe drie ploegen gaan over naar de eind strijd.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11