Ceidóc Sou*ci/nt Soeharto één dag te gast in zwaarbewaakte vesting Haags regeringscentrum OVERLEG MET AUTORITEITEN Akkoord 400 gld. loopt uit op een nieuwe loonronde SCHOTEN ROND KAMP VAN AMBONEZEN IN MOORDRECHT Landing deed veel stof opwaaien Veiligheid voert boventoon Bedrijfstakken voortdurend i n overleg Pipo verliest kort geding Bonn neemt geen risico bij komst van Soeharto xfi 6 6 6 J>> -DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 61e jaargang, no. 18.145 DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1970 T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 19.04 u. Het kleine r« bokje; 20.20 u. Zie zo zomer; 21.20 De kampioenen»; 22.10 Muziek Midk MidheyL Nederland II: 20.20 u. Berichten uit de zomer; 20.45 u. Ziai Jeanmaire 21.45 il. Amerikaans muzikaal reis- ZONNIGE PERIODEN De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: aanvankelijk nog hier en daar een bui. Morgen zonnige perioden en droog weer, kou dere nacht, morgen overdag ongeveer (Van e'en onzer verslaggeefsters! DEN HAAG. De landing van president Soeharto heeft vootfal bij Huis ten Bosch letterlijk veel stof doen opwaaien. Nadat de eerste helikopter met daarin vertegenwoordigers van de diplomatieke dienst geland was, vlogen zand, stof en bladeren van het Haagse Bos de wach tenden voor het paleis om de oren. De rode loper was bezaaid met vuil. En terwijl iedereen vol spanning uitkeek maar de tweede helikopter, die het offi ciële bezoek (koningin, prins, president Soeharto en echtge note) zou overvliegen, kwamen drie personeelsleden van Huis ten Bosch naar buiten en onder grote hilariteit stofzuigden zij onverstoorbaar de trappen van het paleis. Tevergeefs, want nadat de officiële helikopter geland was, lag de loper op nieuw bezaaid met vuil. Zelfs de gewapende bewaking kon daaraan niets veranderen. (Van onze verslaggevers! DEN HAAG President Soeharto van Indonesië van morgen om 10.00 uur met zijn D.C.-8 veilig op het vliegveld Ypenburg geland is kort daarop even veilig per helicop ter overgevlogen naar Huis ten Bosch. Daarmee deed hij zijn in trede in een zwaar bewaakt Nederland, in een nog zwaarder bewaakt Den Haeg: De residen tie, die tot een vesting was om gebouwd. Zijn veiligheid was door de Nederlandse regering tot het uiterste gegarandeerd. Deze garantie bestond uit een grote hoeveelheid gemeente- en rijkspolitie, marechaussees en onderdelen van de koninklijke luchtmacht. De troepen hadden het vliegveld Ypen burg, de toegangswegen naar Huis ten Bosch, het Binnenhof, en zelfs de lucht wegen tussen Ypenburg en Huis ten Bosch onder toezicht en in handen. Aldus bracht het staatshoofd van Indonesië zijn verblijf van één dag in het gastland Nederland door. In de loop van de dag maakten minister-president De Jong, de ministers Luns en Udink en burgemeester mr. V. Marijnen van Den Haag hun opwachting bij president Soeharto, die als gast van koningin Juliana, prins Bernhard, prinses Beatrix en prins Claus op Huis ten Bosch verblijft. Alleen in de middaguren verliet hij dit paleis om in het gebouw van de Eerste Kamer een aantal leden van de Eerste Kamer en de Tweede Kamer te ontmoeten. Daarna zou hij zich opnieuw terugtrekken op Huis ten Bosch' om daar tot morgenochtend voor zijn vertrek naar West-Duitsland te verblijven. Het presidentiële vliegtuig de DC-8 „Bali" van de Indonesische luchtvaart maatschappij Garuda dook vanmorgen om tien minuten voor tien naar de ..vesting Den Haag", begeleid door acht Starfighters van de Koninklijke Lucht macht. Het vliegveld Ypenburg en verre omtrek werd zwaar bewaakt. Uit alle delen van het land had men troepen van luchtmacht, marechaussee, rijks- en (Van onez parlementaire redactie) DEN HAAG Steeds meer bedrijfs takken, ook die, waar koppelbazen niet optreden, willen de 400 gulden uitge keerd zien. Dit is volgens de Raad van Nederlandse Werkgeversbonden niet de bedoeling. Er mag, aldus deze verbon den, geen sprake zijn van een algemene loonronde. De industriële vakbonden, de drie bouwvakkersbonden, de gezamen lijke bonden van vervoerspersoneel en de federatie van zeevarenden echter blijven op bet standpunt staan, dat ook zü. evenals de havenbedrijven, recht hebben op de overeengekomen 400 gul den. Tot diep in de nacht heeft de metaalsector overlegd over de uitkering in de metaalsector. De werknemersorganisaties in de me taalindustrie verlangen voor iedere werknemer in deze tak van industrie een verhoging van 400 gulden over Ex-verpleegster miljardaire door uranium ADELAIDE (Reuter) De gepensio neerde hoofdverpleegster mevrouw. Gwen Stevens in Adelaide (Zuid- Australië) doet aanspraken gelden op de grootste uraniumreserve ter De exploitatiemaatschappij Queens land Mines ltd. heeft bekendgemaakt dat zij in het noordelijk terretorium van Australië een uraniumoxydere- serve heeft aangetroffen die de grootste ter wereld moet worden ge acht. De concessie is in handen van mevrouw Stevens en haar twee dochters. Volgens schattingen zullen zij ten minste zes miljoen Australische dol lar ontvangen. Dat komt overeen met ruim 24 miljoen gulden. De familie heeft de gebeurtenis nog niet feestelijk gevierd, maar dat zal er wel spoedig van komen. verkeerspolitie laten aanrukken. Het aantal bewapende manschappen liep in de duizenden. Alleen al de Haagse politie leverde achthonderd man. De veiligheidsmaatregelen blijven tot het vertrek van de president morgen ochtend gehandhaafd. De verkeerswegen in de omgeving-van het vliegveld worden nauwkeurig onder controle gehouden. Een cordon van militairen blijft met mitrailleurs gereed staan om elke verstoring van de veilig heid in de kiem te smoren. Op strate gische punten nabij het vliegveld be vinden zich pantserwagens. Boven Ypenburg eirkelen constant zes Alouette- helikopters van de luchtmacht, terwijl er vier startklaar staan. Op de gebouwen van Ypenburg staan bewapende mili tairen, die met verrekijkers de omgeving scherp in de gaten houden. In de wei landen en bossages in de omgeving wordt gepatrouilleerd. De toegangswegen tot het vliegveld worden ook zwaar be waakt. Op regelmatige afstand van elkaar staan controleposten. Elk pas serend vervoermiddel wordt aan gehouden. Slechts officiële persoonlijk heden en journalisten met geldige pa pieren worden doorgelaten. Huilende politiehonden begeleidden vanmorgen het presidentiële vliegtuig bij de landing. Twee Alouettehelikopters hadden intussen de taak van de acht Starfighters overgenomen en hingen •vlak boven het vliegtuig, dat naar het platform rolde. Lichtkogels werden af gevuurd om de vogels op de landings baan te verjagen. De allervriendelijkste begroeting be neden aan 'de vliegtuigtrap door ko ningin Juliana en prins Bernhard stond in schrille tegenstelling lot de grimmige bewapende toestand op en rond het vliegveld. Ruim honderd leden van de Indonesische gemeenschap die ter ver welkoming aanwezig waren, gaven de aankomst wat fleur en kleur. Ze zwaai den met papieren vlaggetjes. Sommigen riepen „merdeka" of „Soeharto". (Zie verder pag. 5, eerste kolom) AMSTERDAM (ANP) De acteur Cor Witschge Pipo de clown heeft zijn tegen de autenr-schrjjver Wim Meuldijk, Cinecentrum en de VARA aangespannen kort geding verloren. HU had stopzet ting geëist van de reeds op Ibiza begon nen opnamen voor een nieuwe Pipo- serie „Pipo op Bizarra". De president van de Amsterdamse rechtbank, mr- U. W. H. Stheeman, wei gerde vandaag in zijn uitspraak de door Witschge gevraagde voorziening te ver lenen. In de nieuwe Piposerie van 15 voorstellingen van een half uur speelt Cees van Oyen de rol van Pipo en Janine van Wely de rol van Mammaloe in plaats van Marijke Bakker. Witschge werd veroordeeld in de kosten van het geding, 850 gulden. 1970, ook al hebben de ondernemingen niets met de koppelbazen van doen. De werkgevers stelden vannacht echter vast, dat dit voor een aantal onderne mingen niet mogelijk is op grond van de economische positie van de onderne ming of niet redelijk in het kader van de verbetering in de arbeidsvoorwaar den. In ieder geval ligt er nu een advies voor 1370 ondernemingen met samen rond 265.000 werknemers in de metaalindustrie. Minister Roolvink van Sociale Zaken wil nog even afwachten wat het effect zal zijn op het loonfront van het ak koord in het overleg in de stichting van de arbeid. „Het hangt er van af hoeveel bedrijven en bedrijfstakken die 400 gulden gaan geven. Als het beperkt blijft tot degenen met het koppelbazen- probleem, gaat het nog wel. Maar als die 400 gulden algemeen wordt toege past, is dat iets wat de draagkracht van onze nationale economie wel eens te boven zou kunnen gaan", aldus de be windsman. De minister was er overigens ver heugd over dat de werkgevers en de vakcentrales weer met elkaar hebben gesproken op het hoogste centrale ni veau. Dit gebeurde voor het eerst sinds de vakcentrales na de invoering van de loonwet dit overleg bevroren hadden. BONN (AFP) In West-Duitsland zijn strenge veiligheidsmaatregelen ge nomen naar aanleiding van het staats bezoek van president Soeharto. die morgen in de bondsrepubliek wordt verwacht. Aanzienlijke politieversterkingen en helikopters worden ingeschakeld om al le incidenten in Bonn te voorkomen. In de Westduitse hoofdstad wordt sinds woensdag de Indonesische ambassade door militairen bewaakt. Aan de Nederlandse grens wordt streng toezicht gehouden om mogelijk» ongewenste Indonesische en Nederland se elementen buiten de bondsrepubliek te houden. Een groep Westduitse hoogleraren, theologen en schrijvers heeft al aange kondigd dat zij van plan zijn in Bonn een demonstratie te organiseren tegen iyde militaire dictatuur" van Soeharto. De studentenraad van de technische hogeschool te Darmstadt, de universitei ten van Aken, Heidelberg en Bonn en nog veertien andere studenten- en jon gerengroepen in West-Duitsland hebben in Frankfort in een resolutie geprotes teerd tegen de komst van president Soeharto. In een resolutie wordt Soeharto een „fascistenhoofdman" genoemd die „in zijn land een bloedbad heeft aangericht waaraan een miljoen mensen ten slacht offer gevallen zouden zijn". (ADVERTENTIE) Twee weken geleden gaf ik een nieuwe abonnee op. Nu stuurt u mij een grote legpuzzel, maar ik heb de pest aan "puzzelen. Zo'n protestplaat hoeft u me ook niet te sturen. Ik werk bij de klachtendienst van een groot warenhuis en hoor de hele dag al genoeg protesten. En van kaarten is m'n hele familie gek geworden. Ik moet helemaal niets hebben. Mag ik alsjeblieft een nieuwe abonnee opgeven zonder een lepeltje of weet ik veel in m'n maag gesplitst te krijgen. F. J. M. Donselaar. Een legpuzzel van de historische voorpagina van 21 juli 1969 (toen de eerste mens voet op de maan zette). Zo groot als een hele krantepagina. 1 set luxe speelkaarten (2 spellen). (hierlangs afknippen) de Leidse Courant heb ik (Van een onzer verslaggevers) MOORDRECHT Een groep van 20 Zuldmolukkers uit het kamp Moordrecht is vanmorgen om half elt b\j de afslag naar de rüksweg met geweerschoten tegengehouden, toen ze naar Den Haag wilden gaan om te demonstreren. Er vielen geen gewonden. De spanning onder de kampbewoners was rond het middaguur te snijden. Enkele honderden Zuidmoluk kers trokken geagiteeerd samen bij het punt, waar de schoten waren gevallen en toonden de voorbij gangers de karabijnhulzen. Twoe Zuidmolukkera ver gaderden op dat moment met burgemeester Vermaat van Moordrecht- De eis, die zij op tafel legden, luidde: ..Over een uur de politie weg of er vallen aan beide kant endoden". Volgens een woordvoerder van het kamp was de toestand al gespannen. Toen de politie kinderen, die naar school gingen, fouilleerden. Ooggetuigen verlkaarden dat de politie zonder reden begon te schieten vlak boven de hoofden van de demonstranten. Er zouden in totaal tien schoten ge vallen zijn. Verschillende Zuidmolukkers toonden schaafwonden, opgelopen 'toen ze met geweerkolven werden geslagen. Na zijn gesprek met de twee vertegenwoordigers van de kampleiding ging burgemeester Vermaat persoon lijk naar de honderden Zuidmolukkers meest jon geren. sommigen met de rode band rond het hoofd die bij de spoorwegovergang GoudaUtrecht samen schoolden. Hij beloofde de politiebewaking van het kamp op te heffen. De kinderen, die vanmorgen wa ren tegengehouden, mochten weer normaal naar school. Van zijn kant zegde de kampleiding toe, dat iedereen naar de woonoorden zou terugkeren en dat men geen poging meer zou ondernemen om Den Haag te bereiken. Naam Woonplaats Straatnaam Ingaande Hij/zij wil betalen per Mijn naam en adres zijn: Als geschenk wil ik thuis bezorgd krijgen de mammoetlegpuzzel/vierkleurentekening Protes terend Nederland/set luxe speelkaarten. Doorhalen wat niet wordt verlangd.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1