TE WEINIG WEDSTRIJDEN Kurt Vyth: Ik ga wat doen voor Volendam Europa op zwemgebied achtertuintje van Amerika Caballero biedt nog schrale troost Ravage compleet voor wielerprofs PLOEG VAN KRO OOK ONTBONDEN Rentmeester: „Dan maar weer in de aardappelhandel" JOOP HAM OVERLEDEN WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1970 LEIDSE COURANT (Van t e sportredactie) DEN HAAG. Nederland is ook zijn tweede grote beroeps- wielerploeg kwijt. Caballero stopt zoals wij gisteren reeds meld den aan het eind van dit seizoen na maanden van intern beraad over het rendement dat de inves tering van tonnen in 1971 zou kunnen opleveren. Dat onderzoek viel negatief uit en zo verdwijnt na Willem II/Gazelle ook deze sponsor, waarmee de ravage in de werkgelegenheid voor prof coureurs compleet is. Motief van Caballero om op te houden: „De wedstrijdmogelijkheden in Neder land zijn te klein". Dat een forse kostenstijging, die gemoeid zou zijn met het accepteren van de volledige verplichtingen als werk nemer een bijzonder grote rol heeft gespeeld bij deze beslissing, wordt ontkend. Publiciteitschef H. Zuurendonk: „Het was een bijzaak in de besprekingen, geen hoofdzaak". De enige troost die Caballero het wielervolk schenkt: de firma is bereid terug te komen als het „leefklimaat" in eigen land beter wordt. „Want", zegt de heer Zuurendonk in zijn functie van publiciteitschef de belangrijkste schakel tussen de wielrenners, hun leiders en de directie van Laurens „die om standigheden zijn momenteel te beroerd verantwoord te kunnen werken. Het aantal criteria loopt zo hard terug dat wij op die basis geen contractuele verplichtingen met beroepsrenners meer kunnen aangaan. Het werkterrein is te beperkt. Voor ons als sponsor betekent een steeds kleiner wordend recla- èffect op de koersen zelf, terwijl door de terugslag in de organisatie van wedstrijden ook de publieke belangstel ling zal afnemen. Men ziet de eigen renners te weinig aan de slag. Gelooft u, dat Feijenoord zo populair zou zijn als het zelden in Nederland speelde of bijvoorbeeld nooit in Rotterdam?" Onbehagen In een officieel communiqué dat Ca ballero uitgaf na een bespreking met de negentien renners die de firma momen teel onder contract heeft, wordt het als volgt geformuleerd: „In onze kringen heerst al geruime tijd een sterk gevoel van onbehagen over de situatie van de beroepswielrennerij in ons land. Tege nover de steeds stijgende kosten staat een belangrijke vermindering van de wedstrijdmogelijkheden. Nog te zeer is het organiseren van wedstrijden voor profs een zaak van verschillende, los van elkaar optredende comité's. Het re sultaat daarvan is bijv. een dit jaar sterk verminderd aantal criteria. De belangstelling van het grote publiek, dat bepaald niet warm loopt voor bij voorbeeld de Ronde van Spanje of van Italië, kan slechts vastgehouden worden door voldoende wedstrijden in eigen land. Niet alleen criteria, maar ook een meerdaagse ronde en enige eendaagse wedstrijden". Bij deze passage somt de heer Zuur- DEN HAAG Ook de KRO zal zjjn prof-wielerploeg ontbin den. Dat is gisteravond komen vast te staan na een gesprek tussen ploegleider Theo Sijthof en public relationsman De Zwaan. Daarmee verdwijnt de laatste profsponsor. Hoe bescheiden de KRO-Brandpunt-Buitenspelploeg ook van opzet was, ze ga randeerde een aantal „kleine" profrenners toch materiaal, kle ding en een premiestelsel. Theo Sijthof: „We gaan volgend jaar verder met amateurs. Met een vijftiental beroepsrenners wil ik 'n een amateurploeg beginnen. Renners van Willem II en Caballero zullen elkaar in het volgende wielerseizoen niet meer de eindzege betwisten, zoals hier van links naar rechts: Harry Steevens, Jan Krekels en Leen Poortvliet. Ook Caballero heeft besloten zijn wielerstal op te doeken. endonk met droeve stem op, dat er in het afgelopen jaar zo'n 750 amateur- koersen waren en nog geen 20 voor de profs, tegen in 1969 bijna 50. In zijn kritiek over deze aftakeling die tenslot te tot de ondergang van zijn wieler ploeg leidde, is de heer Zuurendonk opvallend mild. Hij wil het afscheid niet nog pijnlijker maken. „Een schul dige is moeilijk aan te wijzen. Mis schien had de KNWTJ meer initiatief moeten nemen, misschien lag het aan de activiteiten van de particulieren, de comité's dus, misschien aan de Ver. van Beroeps Wielrenners, hoewel ik vind dat die te kort bestaat om de organisa tie fouten te kunnen aanrekenen. Al is het van de andere kant wel zo dat de WBW als vakbond natuurlijk wel zeer nauw betrokken moet zijn bij de werk gelegenheid. En misschien ligt het ook aan de sponsors zelf". Ploegleider Gerard Peters (die met manager Frans van den Enden aanblijft voor de activiteiten van Caballero's amateurploeg): „Onbewust zijn de spon sors medeschuldig aan het verloop in het aantal criteria. Zij geven de coureurs zo veel geld dat ze ervan kunnen leven. Hun basis is goed en daarmee zijn zij de prikkel kwijt om geld te verdienen in de criteria. Ze spannen zich niet meer zo in en het hoeft ook niet, want ik zei het al: hun maandgeld is verzekerd". Onzeker Over diverse details heeft Caballero uitvoerig overleg gepleegd met de KNWU en de VVWB. In het communi qué werd dit als volgt geformuleerd: „Met de KNWU en de WBW is overleg gaande hoe de werkgelegenheid, de pu blieke belangstelling en het publiciteits- rendement in de toekomst beter gerea liseerd kunnen worden. Hoewel van de zijde van Caballero een positieve op stelling in deze is toegezegd, valt over de uiteindelijke totstandkoming in dit stadium niets te voorspellen". De heer Zuurendonk lichtte hierop toe: „De KNWU noch de WBW kon ons gerust stellen in deze onzekere situatie. Wel ontstond bij de WBW het plan om meer te gaan doen en daar voor een organisatiebureau te stichten. Maar daarmee verbeterde het uitzicht voor ons niet zodanig dat we konden beslissen om in 1971 door te gaan". Oriëntatietocht Punt van bespreking (gecompleteerd met briefwisselingen) tussen Caballero, WBW en KNWU is behalve de werk gelegenheid ook de verplichting van een werkgever geweest. In navolging van België zou binnenkort ook in Ne derland een werkgever aangeduid moe ten worden voor de beroepsrenners, wat aan sociale lasten een enorme verzwa ring van het budget betekent. De heer Zuurendonk ontkent dat dit punt mede doorslaggevend is geweest om te stop pen. „Er is zijdelings gesproken over de verhouding werkgever-werknemer en ik weet dat de KNWU een lid van de sportcommissie (Förster) op oriëntatie- tocht naar België heeft gestuurd. Ik weet niet of ik het mag zeggen, maar zowel de KNWU als de WBW stellen sor nooit als werkgever kan aandui- zich op het standpunt dat men de spon- Positief het Over dit probleem en. geringe aantal criteria, zal Caballero, ondanks het opheffen van de profploeg, contact houden met KNWU en WBW. „Wij willen meepraten, meedenken en proberen richting te geven over en aan een verbetering van de situatie in Ne derland. Als dat resulteert in een voor renners en sponsors gunstig perspectief zijn wij bereid onze rentree te maken. Wij blijven ons positief opstellen tegen over de beroepswierrennerij", aldus de heer Zuurendonk. Voor de Nederlandse wielersport is de wond echter groter dan deze pleister. DEN HAAG De negentien profs in Caballero hebben hun ontslag ver werkt met een gevoel van diepe teleur stelling enerzijds en met begrip voor de motieven anderzijds. Ze waren inge- op de onschuldig lijkende invitatie een bespreking, gistermiddag om half drie, op het hoofdkantoor in Den Haag. Anderhalf uur later stonden ze op straat met de droeve wetenschap dat (voor de meesten althans) veel zal moeten gebeuren willen ze in 1971 hun brood kunnen verdienen met koersen. Weinig vermoedend waren ze naar Den Haag gekomen. Van de negentien, coureurs was een aantal gealarmeerd door ons artikel van gisteren maar zij weigerden te geloven dat ze waren opggeroepen om te horen dat Caballero zou stoppen met de profploeg. Alleen Wim Schepers zei niet verrast te zijn door de beslissing van Caballero. „Want", redeneerde hij, „in andere ja ren kreeg ik mijn contract voor het volgende seizoen altijd voor de wereld kampioenschappen. Nu hoorde ik niets. Toen vermoedde ik het al". De zorg over de werkgelegenheid in 1971 was nagenoeg algemeen. Buiten landse ploegen azen op „groten" en die zijn er niet zoveel onder degenen die getroffen werden door het massale ont slag in de Nederlandse wielrennerij. Bedrukte gezichten en sombere uitla tingen kenmerkten dan ook de gemoeds toestand van de ontslag aangezegde Caballero's. Een van de weinigen die, ondanks alles, optimistisch bleef, was Harrie Steevens. Met zijn „naam" zal 't ook minder moeilijk zijn dan voor de rest om elders onderdak te komen en bovendien heeft Caballero contractuele verplichtingen („die we beslist nako men", aldus de heer Zuurendonk) aan hem in het volgende jaar. Hij en Sjaak Frijters zijn de enigen van de negen tien wier overeenkomst doorloopt. Broek en trui Dit optimisme werd gedeeld door de Zeeuw Richard Bukacki. „Toevallig kreeg ik een aanbieding van „Herte kamp". Mocht dat niet doorgaan, dan blijf ik in ieder geval fietsen". Cees Rentmeester deelde, zoals de meesten, die mening niet. Rentmeester: „Zonder contract is het bijna onmogelijk om de wielersport te bestaan. Ja, je kunt voor een broek en een trui misschien een sponsor krijgen maar dat doe ik onder geen voorwaarde. Dan maar weer de aardappelhandel in". Zo denkt ook Jan Harings erover. „Alleen voor een maandgeld waarvan ik kan bestaan, blijf ik wielrenner. Niet voor vierduizend francs bij een Belgi sche fabriek Dan stop ik liever. Ik automonteur maar ik geloof niet dat ik dat beroep weer kies. Ik zie wel...". Nieuwe baas Leo Duyndam verwacht zonder moeite elders een contract te krijgen. „Ik ben bezig met enige firma's. Ik geloof vast Wim Scherpers stelt zijn hoop op e nieuwe Nederlandse ploeg. „Dat zie als enige redding. Komt die niet, dan de wielersport hier kapot en ik geloof dat het vooral de schuld van de KNWU is, die alleen heeft geprofiteerd va beroepsrenners door geld van licenties in de zak te steken en er niks terug te doen. Als je nagaat wa bond allemaal voor de amateurs Arie den Hartog had de merkwaar digste reactie. „Caballero stoppen? Kom Die mensen zitten al zo lang i wielersport. Neen, Caballero gaat wel door, er is niks aan de hand". Wat Den Hartog tot deze kronkelige opmerking bracht, was een raadsel want met achttien collega's luisterde hij anderhalf naar de uiteenzetting van Laurens- directeur N. Kleijn en publiciteitschef H. Zuurendonk. Zij motiveerden hun besluit uitvoerig en voor die afwerking van de vervelen de zaak, bestond grote waardering on der de renners. Namens hen sprak Wim Schepers een dankwoord voor de recte handelwijze en de openheid de vergadering. DEN HAAG. Op 43-jarige leeftijd is in Nieuw-Vennep na een langdurige ziekte overleden de Nederlandse trainer en rijder Joop Ham, die vooral grote be kendheid in de paardesport ver wierf door zijn enorme reeks successen met de draver Anton. Al op jonge leeftijd werd Joop Ham assistent bij de trainer-rijder Jan de Vlieger in Nieuw-Vennep. Na diens overlijden enige jaren geleden nam Joop Ham het gehele bedrijf over, maar beperkte, in verband met de omvang dit grote landbouwbedrijf, het aan- in training zijnde dravers sterk. Succespaarden waren o.a. Allouez, Marie V, waarmee hij de Produktendraverij won, Mientje K, die in 1948 het klassieke H. van Wickevoort Crommelin Memo riaal en de draversinterland Nederland Zijn grootste successen behaalde hij met de nog steeds atcieve Anton, waar mee hij in 1967 Nederlands kampioen werd. Voorts won hij met deze draver tweemaal achtereen de Grote Prijs van Nederland. De syihpathieke en sportieve rijder die Joop Ham was, boekte in totaal 266 overwinningen. Resultaten van koersen H'sum HILVERSUM De uitslagen van de giste- en in Hilversum gehouden draverijen zijn: I.vdlaprljs (2000 m): 1. Iris Zorgenest (P. Pe- :rsen) km-tijd 1.31.1 2. Helon. 3. Hlnloplla. Toto: w. 12,80, pl. 11.40. 11,80, 12,70; kop pel 17,50; cov. 14,40; trio: 1155,30. Criterium der leerllngpikeurs (II) (2020 m): Flllette Six (C J. de Leeuw) 1.23.6, 2. Boy Toto: w. 18—pl. 1 1,90, 14,—, 11,50; kop- Criterium der leerllngpikeurs (I) (2000 m): Gudo van Bonni (H. W. Schoonhoven) .24.4, 2. Gert Jan Norton, 3. Gamecock. Toto: w. 14.20^ pl. 1 2.40. 1 6.90, 1 4.— kop- Grote prUs der vierjarigen (2000 m): Henri Buitenzorg (J. Wagenaar jr.) 1.22.8, 12.40 Sucretlaprüs (2400 m): 1. Hero Hollandia (R. J. W. Koster) 1.28.0, 2. GC K 3. Hello- Toto: 'w. 15.40. pl. 12.50. 13.20, 12,70; kop pel 110.20; cov. 16,90. LoenaprUs (2000 m): 1. Ina van Hovi (P. Pe tersen) 1.25.6, 2. Hldda Dear 3. Godlrted Toto: w. 12,40, pl. 11,50, 12,—, 19,30; kop pel 1 4.50; cov. 1 5,70. Lydiaprljs (2000 m 2de aid 1. Herlita V (C. D. Imming) 1.30.0, 2. Ivoor S, 3. Irma Toto: w. 16,30. pl. 11.80. 1 1,80. 1 1.40; kop pel 17.80; cov 14,80. LorelelprUs (2900 m): 1. Hornblower (B. de Vries) 1.26.0 2. Hovl Lady, 3. Fair Lady. Toto: w. 12,20, pl. 1 1,60, 1 2,30, 14,50; kop pel 16,30; cov. 15,50; trio: 1117,20. Criterium der leerllngpikeurs (llnale. 2000 m): 1. Flllette Six (C. J. de Leeuw) 1.23.3 2. Gudo van Bonnl, 3. Boy van Quick. Toto: w. 14.20. pl. 11,30, 11,60, 1240; kop pel 1-5,—; cov; 1*40. Totalisatoromzet1 257.060.—. SPORTTOTO DEN HAAG Vanmorgen waren er b(j het bureau van de sporttotalisator in Den Haag zeven meldingen binnenge komen van deelnemers met een foutloze De tussenstand wat betreft het aantal meldingen ziet er verder als volgt uit: twaalf goed: 156; elf goed: 1349; eerste acht goed: 901 P.S.V. won van Racing White BRUSSEL Door doelpunten van v. d. Kuylen en Devrindt won PSV gis teravond met 20, in Brussel van de Belgische eerste-divisieclub Racing White. Er waren 8000 toeschouwers. Gistermorgen deelde Kurt Vyth op een persconferentie mee, dat hij stopte met het organiseren van zesdaagsen. Dit besluit van de Amsterdamse fabrikant betekent dat de Zesdaagse van Amsterdam niet meer zal plaatsvinden. (Van c sportredactie) AMSTERDAM. De Amster damse Zesdaagse, die de laatste jaren in december is gehouden, zal geen eerste lustrum beleven. De man, die vier keer achtereen dit evenement heeft georganiseerd, de accufabrikant Kurt Vyth, heeft besloten zijn activiteiten op dit gebied te staken. Voor dit besluit voerde hij gisteren tijdens een persbijeenkomst in het Es- so-Motorhotel in Amsterdam als de drié voornaamste redenen aan: 1. Het wordt steeds moeilijker spon sors te vinden ook al omdat het aantal Zesdaagse in ons land groter is gewor- 2. de, volgens de heer Vyth, schrikba rend teruglopende publieke belangstel ling in Nederland voor de beroepswie lersport, 3. de vergrijzing van het Zesdaagse- veld, waarmee de heer Vyth doelde op het grote aantal oudere coureurs, dat, alweer volgens hem, het grote publiek niet meer kunnen boeien. „Men wil", zo stelde de heer Vyth. „niet steeds meer de oude mannen zien zoals Altig, Pfenninger, Bugdahl en Post. Dat is ook de reden dat de poor ten van de banen in Berlijn en Essen voor de Zesdaagse in dit seizoen geslo ten zullen blijven. Amsterdam heeft steeds verlies opgeleverd, dat deels werd gecompenseerd door de garanties van gemeente en RAI en dat is niet meer verantwoord". De demontabele baan die hij destijds had aangeschaft, heeft hij ter beschik king gesteld van de gemeente Amster dam die ten behoeve van de amateur wielrenners op het sportpark Sloter- meer een wielercircuit zal aanleggen. Het besluit van de heer Vyth om te stoppen met zijn activiteiten op Zes- daagsegebied heeft een gat geslagen in zijn bemoeienissen met de sport. Dat denkt hij op te vullen met zijn aan dacht te richten op de voetbalsport. Vyth: „Ik ga meer voor de voetballe rij doen en ik denk dat ik me ga interesseren voor Volendam. Ik ben be zig iets te ontwikkelen op het gebied van de recreatie, waaruit de fondsen zullen moeten komen voor de voetbal club Volendam". De heer Vyth zal dus niet onderdui ken maar opduiken, zij het op ander sportgebied. Wat de profwielersport be treft, deed hij deze bittere bekentenis: „Ik ben enorm teleurgesteld in de capa citeiten van de profs. Ik vind het bo vendien jammer dat de oude garde nog steeds zo machtig is in het Zesdaagse wereldje, maar het is nog meer te betreuren, dat zij de jonge, soms zeer talentvolle renners geen kans wil ge- Met de waarschuwende woorden „als dit zo blijft doorgaan, is de doodsklok over het fenomeen Zesdaagse geluid", sloot de heer Vyth zijn activiteiten op Zesdaagsegebied definitief af. (Van onze speciale verslaggever) BARCELONA Sneller dan ooit tevoren, zo zullen de Europese zwemkampioenschappen 1970 in Barcelona worden bijgezet in de annalen van de zwemsport. Hans Fassnacht, Santiago Esteva of Gunnar Larsson wie van hen ook de 1500 meter vrije slag mag winnen staat waarschijnlijk al op de kant als de klok is aan geland bij de tijd die Belitz Geiman vier jaar geleden nodig had om zijn titel te vergulden met een Europees record (16.58.5). Misschien maar ook dat is nog lang niet zeker zullen de winnende tijden van enige wer kelijk groten van vier jaar geleden niet overtroffen worden: Galina Prozoemensjikova's 2.40.8 (toentertijd een wereldrecord) op de 200 meter schoolslag, Christina Carons 1.08.1 op de 100 meter rugslag en Ada Koks 1.05.6 op de 100 meter vlinderslag. Zij waren fenomenen \oor wie van de ene op de andere dag geen opvolgsters zijn gevonden. Galina Prozoemsjikova, olympisch kam pioene in Tokio en tweede bij de spelen van Mexico, heeft na een pauze van twee jaar, waarin zij trouwde en moeder werd van een dochtertje, het wedstrijdbadpak weer aangetrokken. Met 2 minuten 42,4 seconden staat zij zowaar op de eerste plaats van de Europese ranglijst van dit seizoen. Tegelijk echter met die vooruitgang is er sprake van stagnatie, zelfs van duidelijke terugval. Ten opzichte van Amerika, waar bij de nationale kampi oenschappen in vier dagen dertien we reldrecords werden verbeterd, is Europa vier jaar achter geraakt. Dat wil zeg gen: in 1966 zwommen de beste Ameri kanen de tijden, die de kanshebbers voor een Europese titel straks in Barce lona hopen te maken. Sommige zwem mers zullen een titel behalen met een tijd, waarmee zij in Los Ange'^ niet eens tot de finale zouden zijn tnegela- ten. Europa is op zwemgebied du t ach tertuintje van Amerika geworden. Men kan echter niet ze; Oude Wereld de laatste ja dut. Na Mexico 1968 kwan West-Duitsland, Nederland tot een uitwisseling vens. Trainers dat de is inge- Zweden, Engeland trainingsgege- pendelden Amerika. Rusland zet te alles op alles om het verloren terrein te herwinnen Frankrijk begon met het bouwen van honderd overdekte 50-me- terbaden. Maar eigenlijk alleen het van oudsher op zwemgebied weinig beteke nende Oost-Duitsland werd een waardi ge partner in de race, althans tot vorig jaar. Toen namen Gabrielle Wetzko, Karin Neugebauer. Martina Grunert en Roland Matthes een volstrekt unieke pktats in onder de Europese elite n waren zij zelfs vrijwel gelijkwaardig aan de sterksten uit Amerika. Hoe men Tweestrijd tussen Oost-Duitsland en Rusland in Barcelona er momenteel in Oost-Duitsland voor staat, is moeilijk te zeggen. De presta ties bij de nationale kampioenschappen waren niet groots, maar het kan zijn dat de grote dirigent, die „staat" heet, pas in Barcelona wil toeslaan zonder de concurrentie tevoren in staat te stellen tegenmaatregelen te nemen. Geen toptijden In Rusland is het mis gegaan. Op basis van de overvloedig geschapen trainingsgelegenheid en' de toevoer van jong talent, waren scherpe limiettijden opgesteld, waaraan men diende te vol doen om in aanmerking te komen voor Barcelena. Toen de nationale kampi oenschappen voorbij waren, hadden welgeteld zes zwemmers en twee de limiet gehaald. In allerijl werden nieuwe selectiewedstrijden ge organiseerd, maar ook daar bleven top tijden uit. Men besloot toen maar de nummers een en twee van elk nummer naar Barcelona af te vaardigen om althans qua aantal enigszins gelijke tred te houden met Oost-Duitsland, dat 41 zwemsters en zwemmers afvaardigt. Oost-Duitsland offerde daarvoor de na tionale waterpoloploeg (twee in Utrecht) op. Toch wordt het een twee strijd tussen Oost-Duitsland én Rusland. Het ziet er naar uit dat slechts één land zich daarin zal kunnen mengen. Dat is West-Duitsland. dat een sterke ploeg op de been heeft gebracht met Hans Fassnacht, Werner en Hans Lam- pe, Uta Frommater, Angelika Kraus, Folkert Meeuw, Lutz Stocklasa en Mi chael Holthaus als grote troeven, Voor het overige zal de tweestrijd Rusland-Oost-Duitsland worden opge luisterd door enige individuele top- zwemmers(-sters): de Hongaarse An drea Gyarmati, de Zweed Gunnar Lars son en de Spanjaar Santiago Esteva Tussenstation Over de kansen van Nederland zegt de voorzitter van de Kon. Ned. Zwem- bond, mr. Jaap van der Krol: „Ik moet ernstig waarschuwen voor overdreven verwachtingen. Het kan zijn dat dit ploeg je van zestien meisjes en drie jongens in het geheel niet met ereme taal naar huis komt en desondanks volkomen aan de verwachtingen vol doet. Wij zijn niet langer een toonaan gevende zwemnatie. Toch hebben we sterk de indruk met de nieuwe opiet op de goede weg te zijn. Dat bewijst trou wens de gemiddeld zeer lage leeftijd van de jongens en meisjes wel. Ons probleem is: hoe houden we dit groepje vast tot over twee jaar in München". Barcelona is een tussenstation tussen Mexico en München. Er zijn andere tekenen, die daar eveneens op wijzen. Nog nooit heeft Nederland een zo jonge en onervaren ploeg naar zulke belang rijke wedstrijden afgevaardigd. De Europese kampioenschappen komen voor Linda de Boer, Anke Rijnders, Astrid Verver, Els Droog en Annemarie Groen, om maar enige van de aller jongsten te noemen, wellicht te vroeg. Maar ze kunnen er een schat aan ervaring opdoen, al is dat beslist geen overweging bij hun afvaardiging ge weest. Barcelona komt te vroeg voor de trainingsadviseurs, die nog geen ander half jaar in functie zijn. Barcelona komt ook te vroeg in verband met de herstructurering van verenigings-trai- ningen, waarmee de KNZB druk doen de is. Zwemmend Nederland is momen teel een bruisend wereldje vol nieuwe ideeën, het mist (nog) de kracht volop mee te gaan in de slag met toonaange vende zwemlanden van Europa.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 13