IS DE KNIE WERKELIJK FINI? Drogisterij en Parfumerie ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1970 Maak je niet dik. Dun is de mode! Dit zou een goed advies zijn aan alle door midi en maxi in de war gebrachte dames. De wereld gonst van het midinieuws, maar was dat uit eindelijk ook niet zo, toen bijde hante Londense kantoormeisjès de schaar in hun rokken zetten om de mannen tijdelijk het hele been te tonen? De moderedactrices waren aanvanke lijk verbijsterd, maar wie vandaag naar foto's van vier jaar geleden kijkt vindt zichzelf een antiek wezen. Die zoom zo keurig op de knie! Wat is mode eigenlijk? ga je je dan afvra gen. Mode is een tijdelijk, voorbij gaan. maar op zeker tijdstip algemeen gevolgd sociaal of artistiek gebruik, vooral op het gebied van de kleding. Wat is de huidige mode? Niet kort We laten de bekende Amsterdamse couturier Dick Holthaus 18 jaar ..rot in het vak" aan het woord. „De mode van de komende herfst en winter is van onder de knie tot op de enkel. Er zijn vrouwen, die hun leven lang nog nooit iets anders dan lang hebben gedragen. Ze weten niet eens. dat ze modieus zijn! Hoewel... de mode is anders van coupe geworden. Kort is nu wel definitief afgelopen, uit". Dick Holthaus. die 8 september zijn nieuwe collectip zal tonen aan de pers, wil vooraf nog niet al te veel aan de kranten prijsgeven. Toch lioht hij al een tipje van de sluier op: .,De kuit wordt moeilijk", waarschuwt hij, „er moet de nodige zelfkritiek komen. Je kunt zeggen, dat de midi- mode ouder of jonger maakt, dat is zo individueel. Als ik iemand moet kle den. die niet -tot de dunsten behoort, zal ik de rok net onder de knie laten vallen. De kuit mag dan niet al te veel worden geaccentueerd door midi, die dit deel# van het been eigenlijk door midden snijdt. Iedereen weet toch wel, wat haar beter staat. We zijn behoorlijk mode- minded in Nederland! Bij mijn wintercollectie heb ik Parijs gevolgd. Ik heb de shows van alle couturiers gezien en dit op mijn eigen wijze vertaald. Naar mijn gevoel heb ik de mooiste dingen eruit gekozen. Parijs is nog altijd toonaangevend en het zou wel heel erg eigenwijs zijn, als Holthaus het dan net over de korte boeg zou gooien! Nee, we gaan onze vrouwen weer heerlijk inpakken. De lengte van Yves St. Laurent, net onder de kuit, ligt mij het best. En ik wil wel verklappen, dat ik gek ben op die Russische mode. Geweldig roman tisch beeld geeft die. Die mini was de laatste tijd toch eigenlijk geen gezicht midimode volgen? De heer P. Deiters, een der directeuren van de fa. Berg- haus uit Amsterdam, heeft daar al een vastomlijnd idee van: „Ik ver wacht. dat minstens twintig procent van de Nederlandse vrouwen zich in midi zal steken. In leeftijd zullen ze variëren van 15 tot 4D. Allereerst het werkende meisje, dan de jong ge trouwde vrouw die 't kan betalen en in de laatste categorie ik doel nu op de leeftijd van 35-40 jaar de elegante modebewuste vrouw. Veel dames echter op reeds gevorderde leeftijd, zijn ook blij, dat ze hu toch weer modieus kunnen zijn. De lengte Wie hoeveel zullen de onder de knie is niet problematisch. Ze vinden zichzelf terug". Berghaus. die in ons land alleen al aan 3000 detaillisten mantels, mantel kostuums en japonnen levert, heeft hier al flinke orders geplaatst." Vooral de vraag naar midicapes is enorm. De lengte daarvan is gemiddeld 170 cm en de gemiddelde prijs in de winkel rond f 98.- Ook bestaat er dit jaar een uitzonderlijke belangstelling naar lange wollen sjaals. Bij panta lons van dezelfde wol krijg jedaar mee fantastische combinaties verze kert de heer Deiters. De kleuren zijn warm: aubergine, bruin, paars en steenrood. Bont Parijs gebiedt Zjivago-aohtig bont. Capuohons, afgezet met bont, mantel- zomen, mouwen. De Amsterdamse ontwerpster van bonthoeden, mevr. M. J. Bruyns-Snijders heeft haar graan tje meegepikt van de winterse mode omwenteling. „Ik heb al hele series de deur uit. Bont is tot nu toe altijd een statussymbool geweest, maar ik ben blij, dat het nu wat functioneler De vraag naar capes is gewei, dig. Gecombineerd met een jumpsuit vormt het een sportief apart ensemble. wordt: De vrouw raakt verzot op war me bontaccessoires. Opvallend dit jaar is de vraag naar grote bonthoeden voor mannen De meeste worden van vos vervaardigd. Er zijn heel wat „vosjes" door de verf gegaan. De pool vos uit Alaska is het meest gevraagd. De vrouw zal deze winter hele stro ken bont aan de jassen zien. Dit materiaal is bij uitstek geschikt voor midi en maxi. Ik was er gelukkig vroeg bij deze zomer, want in Frank furt, waar de centrale aanvoer is van bont, was de afzet enorm". ANNELIES V Nederlandse vrouw in mini, midi of maxi De visgraten maken het in midi helemaal. Bont ook, en samen maken ze een elegante mantel flinks). Capuchons zijn lang niet meer gezien, maar bij de nieuwe mode maken ze hun come-back. Deze (rechts) slank afkledende jas is bij de knopen versierd met leuke tressen. De kabouters hebben overal zo langzamerhand een vinger in de pap. Nu ook in de mode-pap. Deze jassen zijn op kabouters geïnspireerd. Voor de man een midi-jas van wollen canvas. De vrouw voelt zich in deze-prachtige suède mantel deze winter beslist heel prettig. GLANZENDE SPIEGELS VAN WELVAART De internationale Indro-Parfu- meriebeurs 1970 (volgende week in Utrecht) laat op overweldi gende wijze zien dat de drogis terij-nieuwe-stijl een glanzende spiegel van de welvaart is. De verzorging van het lichaam was vroeger het privilege voor de welge stelde (die er, in het huidige licht bezien, spaarzaam gebruik van maak te), De verzorging en verfraaiing van de huid was toen zelfs voor leden van de bezittende klasse een stiefmoeder lijke aangelegenheid. Uit het assortiment van de heden daagse drogisterij en parfumerie blijkt nu dat die verzorging 100 maal meer facetten heeft dan vroeger de meest verwende welgestelde kon dromen. En ook dat de afzet naar de massa stroomt zodat er geen gezin meer is of er worden artikelen uit drogisterij of parfumerie gebruikt. Drogist: ook in geneesmiddelen Bij de drogist (en ook bij de meeste parfumerieën) staan de artikelen noodgedwongen in praktische vakken bij elkaar. Het reclame- en etalage- materiaal komt dikwijls in de ver drukking omdat er eenvoudig geen plaats voor is. Maar op een beurs van bijna een vierkante kilometer ziet el ke fabrikant of groothandelaar graag het werk van zijn decorateur. De ruim 170 deelnemers overtroeven el kaar in een gigantische demonstratie van luxe vol flonkering van kleuren (en wolken van geuren). De omzet in drogisterijen neemt gestadig toe met 6 a 7 pet; de totale omzet van 1969 wordt geschat op 500 miljoen gulden. Men is wel geneigd te denken dat het publiek steeds duurdere artikelen koopt. Maar het is de drogist te doen om grotere omzetsnelheid en daarom specialiseert hij zich op de midden prijsklasse. (De duurste en meer luxu- euse artikelen vindt men dan ook eerder in selectieve kleine parfume- Ofschoon de cosmetische artikelen zeer spectaculair zijn, mag niet verge ten worden dat de drogist ook de man is van de eenvoudige geneesmiddelen, verband- en verplegingsartikelen, van zaken voor de huishoudelijke sector, zoals wasmiddelen, borstelwerk en plastics. In de toekomst zullen er waarschijn lijk twee types drogisterijen komen: in de ene categorie zal de man met algemeen vestiginsdiploma kunnen volstaan, maar hij mag dan geen ge neesmiddelen verkopen; in de andere waar wèl geneesmiddelen verkocht mogen woren, zal alleen de drogist kunnen blijven die daarvoor naast het vestigingsdiploma een aparte vergun ning heeft en een gespecialiseerde cursus met een examen heeft afgeslo- Onderling zijn de detaillisten het niet altijd eens over hun „randassorti- ment"; sommigen staan op het stand punt dat verf en lakken, onderhouds middelen voor auto's en boten niet in hun pakket thuishoren. Anderen, dat ze nog meer modegericht moeten wor den met bijouterieën, pruiken en haarstukken en zelfs uitbreiding moe ten zoeken op fotografisch gebied. Cosmetica Produkten met de grootste omzet zijn haarlakken, badpreparaten (schuimba- den), shampoos en deodorants. Als ge volg hiervan daalt de omzet in toilet- Ofschoon men rekening moet houden met mode-eisen bij lipsticks, oogscha duwen e.d. wil dit niet zeggen dat het assortiment heel sterk wisselt. Evenmin is er momenteel nog sprake van opval lend grote uitbreiding van 't assortiment. Op de beurs zijn dan ook niet alleen noviteiten te zien. Er wordt bijzonder veel werk gemaakt van geschenkver pakkingen (met het oog op de winter- feestdagen). Soms is de verpakking waardevoller dan de inhoud. De cosmetica voor heren worden wel belangrijker, maar de stijging is nog niet 7.o spectaculair als menige drogist zou wensen. Het draait voornamelijk no'g maar om pre- en aftershave, haarcrème en deodorant. En dat lerT wijl er al herenseries bestaan met zo'n tiental produkten! Wel staat vast dat langharige jongens zich aan veel haarlak te goed doen. Tieners kopen niet prijziger artikelen (wat menigeen denkt), maar wel méér. eenvoudig omdat zij hevig aan mode doen en geld dikwijls gemakkelijker laten rollen dan de moeders. Gehuwd werkende vrouw gebruikt meer cosmetica In vergelijking met andere landen be steedt de vrouw hier nog niet zoveel zorg aan haar uiterlijk, zij bezoekt bijvoorbeeld minder vaak een schoon heidssalon Men verbindt daaraan de conclusie dat de (in het buitenland vaker voorkomende) gehuwd werken de vrouw méér geld aan haar uiterlijk besteedt omdat zij beschikt over een eigen budget. De conclusie dat een vrouw die buitenshuis werkt zich fraaier moet verzorgen omdat zij een positie in de „buiten"wereld bekleedt, terwijl de vrouw thuis minder ver plichting voelt tot het hanteren van crèmes en verfpotjes, heeft men niet getrokken. Toch moet dit een niet onbelangrijke rol spelen; de huis- vrouw kan ook langer haar oude jurk afdragen en zij loopt meer op slippers of pantoffels dan de vrouw op kan- j De prijzen van cosmetische artikelen van eigen bodem liggen lager dan in het buitenland. Van de totale hoeveel- 9 heid is 1/3 Nederlands fabrikaat, 1/3 J \yordt hier in licentie vervaardigd, 1/3 geïmporteerd uit de EEG-landen, Ja- I' pan en de Verenigde Staten. (Maar de 1 typisch Nederlandse cosmetische zaken zijn vooral eau de cologne, reinigings- I middelen en kunstgebitten!). Oogartsen tegen grotere bevoegdheid van opticien Oogartsen in Nederland en Europa z(jn in het geweer gekomen tegen de bevoegd heden die opticiens zouden krijgen als de richtlijnen van de Economische en So ciale Commissie van de EEG worden- gevolgd. De bezwaren van het Neder lands Oogheelkundig Ge nootschap komen overeen met die van de Europese Vereniging van .Oogartsen. Ook het Permanente Comi té van Artsen in de EEG heeft zich scherp tegen de richtlijnen gekant. De opticien-brillenleveran- cier zou volgens die richt lijnen het onderhoek van de ogen zelfstandig kunnen verrichten. De artsen bren gen alom naar voren dat de volksgezondheid in ge vaar raakt, als het onder zoek niet door medici ge schiedt. Bij eenvoudig oog- meetonderzoek, zonder voorafgaand consult van een oogspecialist, kan een ernstige ziekte onontdekt blijven, en dat achten de artsen medisch ontoelaal- In de meeste lidstaten van de EEG, en ook in Neder land, is het de opticien al leen toegestaan, recht streeks corrigerende bril- leglazen aan te bevelen door gebruik te maken van de eenvoudige z.g. subjec tieve refrastiemethode: er worden brilleglazen gepro beerd tegenover een letter doos of brillendoos. De ob jectieve methode is de opti ciens verboden; alleen art sen mogen de apparatuur' gebruiken die dient om oogbrekingsafwijkingen te bepalen. Deze regeling is getroffen terwille van de volksgezondheid en om de gene die bij de opticien komt met oogklachten, niet de indruk te geven dat een volledig oogonderzoek heéfl plaats gehad, als de opti cien hem een passende bril Zowel het Nederlandse I Oogheelkundig Genootschap als de Europese Vereniging F van Oogartsen heeft drie amandiementen opgesteld, als noodzakelijke aanvul- P ling bij de richtlijnen voor j opticiens. Ze houden in dal het afleveren van een bril tot correctie van het ge- F zichtsvermogen, afhankelijk moet zijn van een voldoen- I de recent medisch voor- j Dat ook het leveren van contactlenzen afhanke- I lijk moet zijn van een re- I cept na medisch-specialis- I tisch onderzoek. De lenzen J mogen pas worden geleverd j als de arts, na controle van I de patiënt en de lenzen, het verantwoord vindt ze te la- ten dragen. Dat de bediening van apparatuur om gebreken j: van het gezichtsorgaan aan te tonen, alleen toegestaan j is onder"medisch toezicht. I Slechts op medisch voorschrift mogen verschil- I lende geneesmiddelen (zoal» I pupil ver wijdende of verdo- I vende oogdruppels) toege- past worden.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 14