Eenvoudiger aangiftebiljet op komst voor belastingbetaler goeie tip uoor'n dagtrip Verolme optimistisch naar zeventigste verjaardag Pater Puthenpura: zegen paus Paulus AFWEER VERSCHIJNSELEN HET GROTE STRUIKELBLOK Schoen 1krijgt nieuw gezicht Internationale transplantatiecongres Den Haag VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1970 LEIDSü/ COURANT PAGINA (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij hun voorstellen tot wijziging (tevens vereenvoudiging) van de Loon- en Inkomstenbelasting die zij bij de Tweede Kamer hebben ingediend, hebben minister Witteveen en staatssecretaris Grapperhaus van Financiën een uitvoerige uiteenzetting gegeven over de betekenis van deze voorstellen voor de belastingbetaler. Om hei de belastingbetaler wat eenvoudiger te maken in deze moeilijke materie komt de fiscus volgend jaar (wanneer de wijzigingen moeten ingaan) met een gemakkelijker leesbaar aangiftebiljet. Aftrek voor ziektekosten moeilijker Rijglaarzen met brede leest en lage hak passen volgens de ontwerpers wonderlijk goed by de rijbroek met ballonpijpen. Elegant? Dat moet iedere vrouw voor zichzelf maar uitmaken. (Van één verslaggeefsters) AMSTERDAM Vijftig paar schoe nen, die representatief zijn voor het na jaarassortiment van onze vaderlandse schoenwinkels, werden gisteren door het modecentrum voor de schoen- en leder- branche in Amsterdam getoond. Er is wel degelijk verandering in het modebeeld. De brede leesten met vierkante neuzen en zware blokhakken zijn teruggebracht tot slankere proporties met een ronde neus een hoog oplopende wreef en lich tere hak, al loopt die hak naar onder toe nog vaak breder trit. Lakleer trekt zich terug, maar suède treedt op de voorgrond, gevolgd door uiit- poetsleder. dat glanst in genuanceerde kleur. Geitenleer (chevreau) schoeit zowel etemmig ais extreen). dat hangt af van het model. Reptiel is actueel in alle mo dekleuren maar dan wel ais imitatie, waarbij de tekening is geprint in gewoon Het kleurengamma wemelt van bruin, daarbij ook roestrode tinten, aubergine en bois de rose, modekleuren in suède en chevreau. staan met kousen in dezelfde tint verrassend mooi De sportschol met bolle neus, ge accentueerd door stiksels. Sluit met dikke vebess in afstekende kleur en wordt ver geleken met d« voetbalschoen. Gekleder is de molière, met hogere en iets gebogen hak. sluitend met lint of veter door ringetjes. De 'wreef-veter- echoen as uitgesneden als een punt. maar brede (opengewerkte) zijbladen zijn met veter op de wreef gestrikt. Een variatie op de ronde neus is de atrijkijzerneus, die vanaf de punt schuin omhoog loopt en diie dn hoek overgaat in het voorblad. Deze neus oogstte niet veel bijval, maar in Duitsland wordt hij be wonderd. en wij exporteren veel naar de oosterburen Laarzen spelen een grote rol. De laag ste zouden vroeger hoge rijgschoenen ge noemd zijn. Wat hoger reiken rijglaarzen die passen bij de moderne pofbroek, het geheel leek ons minder elegant dan de fietsende vrouw anno 1900. Zeer nauw sluiten de hoogste rekOaarzen met schijn- vetersl uiting. De administrator-apostolicus van het bisdom Rotterdam mgr. M. A. Jansen heeft pastoor F. M. van de Zon van de Heilige Nioolaasparochie in Zoeter- meer op eigen verzoek ontslag verleend en drs. J. W. Bergen, thans kapelaan van deze parochie, tot deservitor be- Moderator A. J. C. M. Jansen van het Thomas Morecollege te Den Haag werd benoemd tot pastor van het verpleeghuis en reactdveringscentrum Anithond/us te IJsselmónde. Pater drs. C. P. H. van Maasakkers CICM werd vervolgens benoemd tot mede-pastor in de Allerheiligst Sacra mentsparochie te Den Haag. Pastoor J. A. Blonk van de Moeder Godsparochie te Voorschoten werd benoemd tot bis schoppelijk commissaris van de inter parochiële charitasinstelling te Voor schoten. Tot de thans voorgestelde wijzigingen behoort de regeling van de arbeidskosten en reiskosten. Het reizen van de woning naar het werk als het een geringe af stand is, moet voor eigen rekening ko men. Daarom is de thans geldende reis kostenaftrek voor de korte afstand (120 gulden) vervallen. Daarom ook is de 5 pct-arbeidskostenaftrekregeling gewij zigd. Nu mag men. als men meer dan 240 gulden arbeidskosten maakt, 5 pet van het inkomen aftrekken tot een maxi mum van 600 gulden, soms tot 1000 gul den. In da', geval mocht men de 120 gul den reiskosten niet nog eens extra af trekken. Volgens de nieuwe regeling mag men tot een afstand van 10 lcm tussen woning en werk helemaal geen reiskosten meer aftrekken. Bij de overige arbeidskosten van meer dan 200 gulden mag men 4 pet van het inkomen als reiskosten aftrekken tot een maximum van 800 gulden. Men hoeft dan die koeten niet „waar" te ma ken tegenover de fiscus. Heeft men in feite meer dan 800 gulden kosten, dan mag men uiteraard meer aftrekken, maar dal moet desgevraagd dan wel bewezen worden. Voor personen, die verder dan 10 km van het werk wonen is een nieu we aftrekregeling vor reiskosten gemaakt, die minde: uitgebreid, maar wel voor- Er is ook een nieuwe autokosten rege ling opgesteld- De bijtelling bij het in komen van een bedrag (10 of 6 pet van de cataloguswarde voor privé-gebruik, wanneer een werknemer voor zijn werk van een auto gebruik maakt, de zoge naamde autokostenfictie, wordt beperkt ■tot die gevallen, waarin de werknemer een auto ter beschikking is gesteld door zijn werkgever. Buitengewone lasten Ook voor de buitengewone lasten is een nieuwe aftrek regeling geconstrueerd. Ziektekosten inclusief de premie 1 ziektekostenverzekering kunnen slechts worden afgetrokken voor zover zij 10 pet van het onzuiver inkomen (met e mumdrempel van 2000 gulden) te boven gaan. Hetzelfde geldt voor kosten bevalling, invaliditeit en overlijden. Voort wordt het begrip ziektekosten i geperkt. Geen ziektekosten zijn volgens het voorstel de kosten van reizen, bloe men, fruit en andere attenies in verband met zieken- en kraambezoek. Ook diëet- kosten vallen voortaan buiten de aftrek bare ziektekosten. Uitgaven voor levens onderhoud van naaste familieleden zijn steeds aftrekbaar voorzover ze hoger zijn dan 1 pet van het inkomen (maximum drempel 200 gulden), voor studiekosten geldt hetzelfde. Werkende vrouw De aftrekregeling voor de werkende ge huwde vrouw wordt verruimd. De eerste 1000 gulden arbeidsinkomsten plus 20 pet van het daarboven uitgaande arbeidsin- komen is belastingvrij tot een maximum j van 4000 gulden. Deze maximale aftrek I wordt dus bereikt bij een inkomen van de vrouw van 16.000 gulden. Gaat het om een vrouw die meewerkt in de onderneming van haar man, dan wordt haar arbeidsinkomen gesteld op 35 pet van de winst als zij volle werk dagen of tenminste 2000 uren per jaar voor de onderneming werkt en op 22,5 pet van de winst, als zij halve werkdagen of ten minste 1000 uur per jaar voor de onderneming werkt- In beide gevallen is de minimumaftrek steeds 1000 gulden. Die minimumaftrek geldt ook, als de vrouw minder dan halve dagen doch 1 meer dan „in onbetekenende mate" werkt. Omdat dit de fiscus geld „kost", is dat minimum van 1971 nog op 700 gulden gesteld, anders zou de staatskas volgend jaar net kloppend te krijgen zijn. De regeling voor de belastingheffing van inkomsten uil de eigen woning is sterk vereenvoudigd. De nieuwe regeling is, dat bij zelfbewoning de huurwaarde van het eigen huis wordt gesteld op een bedrag, dat afhankelijk is van de ge schatte verkoopwaarde van het pand in bewoonde staat (wat aanmerkelijk lager ligt dan de thans gehanteerde economi sche huurwaarde). Die huurwaarde vari eert van 150 gulden (verkoopwaarde tot 30.000 gulden), via 300 gulden (verkoop waarde tot 60.000 gulden) en 600 gulden (verkoopwaarde tot 120.000 gulden) tot 1200 gulden. De aftrekbaarheid van kos ten en afschrijvingen vervalt, met uitzon dering van hypotheekrente en kosten van geldleningen. Gerrvddeld geeft deze rege ling eenzelfde uitkomst als de thans be staande. Aanslaggrens In verband met de voortdurende stij ging van de inkomens zal de aanslag- grens worden verhoogd van 15.000 tot 18-000 gulden. Dat betekent, dat voor de genen die slechts bij één werkgever wer ken en nier meer dan 18.000 gulden ver dienen, de loonbelasting tevens de eind- heffing is. Aangifte voor de inkomsten belasting behoeft dan dus niet meer te worden gedaan. On de laagste inkomens belastingvrij te houden zullen na nieuw jaar geen belastingaanslagen van 100 gul den of meer worden opgelegd. Hierdoor wordt bereikt, dat bejaarden, die alleen maar A.O.W. hebben of anderen, die niet tot een hoger inkomen komen, geen be lasting betalen. Zelfstandigen Om tegemoet te komen aan zelfstandi gen, die een deel van hun belastbaar in komen opnieuw m hun ondernemingen moeten investeren, zal worden bepaald dat indien de investeringen meer dan 2000 gulden bedragen, de winst wordt verminderd met 10 pet van het bedrag van de investeringen in het jaaar, waarin deze plaatsvinden. Ter gelegenheid van diens zeventigste verjaardag volgende week schildert de Rotterdamse kunstenaar K. J. een portret van Cornelis Verolme. De scheepsbouwer zelf is druk bezig met het schrijven van zijn memoires, aie oegin volgend jaar in boekvorm zullen worden uitgegeven. Voor jaren tegen winstgevende prijzen volgeboekt ROTTERDAM (ANP) Scheepsbouwer Verolme, die volgende week vrijdag 4 september 70 jaar wordt, verwacht dat zijn bedrijf weer spoedig op eigen benen zal kunnen staan en dat hij zijn schuld aan de staat kan gaan afbetalen. Cornelis Verolme is ook zeer optimistisch gestemd over de Nederlandse scheepsbouw in het algemeen: „Nadat ik mij als president- directeur had teruggetrokken kwam er midden februari opeens een enorme hausse in de scheepvaart. De markt voor tankervrachlcn maakte een geweldige opleving door. Er ontstond een enorme vraag naar schepen boven de 20.000 ton", aldus de heer Verolme. Het, Verolmeconcern heeft van de (ADVERTENTIE) De DZH bust u er heen. Dagelijks Voor een plezierige dag met.de kinderen m bas, zwembad, kanoryrers, sprookjes tuin en speeltuin. Stap ot>.' NZHAijn 43. Oegstgeest (Leidsebuurt), Rijnsburgerweg, welke ran het Station af doorgaai ais NZHAijn 45, Stalion.Rapenburgl Noordeinde, De Vink, Voorscholen elk half uur. Stap uit: Wassenaar, Dmnrett. opleving in grote mate kunnen profiteren- „Voor jaren zijn we tegen zeer winst gevende prijzen volgeboekt", aldus de heer Verolme „We hebben 4 miljoen ton aan scheepsruimte in de orderportefeuille; 2!a miljard gulden aan opdrachten. We zijn nu uit de hoek van de klappen gekomen". Verolme zegt ondanks alles wat er is gebeurd nog steeds enig aandeelhouder te zijn. „Mijn aandelenbezit fungeert tijdelijk als garantie voor de hulp die de regering ons heeft gegeven, toen er moeilijkheden waren, ik heb me slechts tijdelijk als president-directeur terug getrokken. Als men mij vraagt om voor enkele jaren mijn ervaring in dienst van het bedrijf te stellen, dan doe ik dat Misschien kom ik ook terug om mijn opvolger in te werken". Terugkijkend op de gebeurtenissen noemt Verolme de overneming van de NDSM In Amsterdam de oorzaak van alle problemen. „Daardoor kwamen we te zitten met verliezen van 60 tot 80 miljoen op de mammoettankers, die daar in aan bouw of in portefeuille waren. Maar als ze toen die verliesgevende orders niet hadden genomen, was de werf allang failiet geweest. Onze liquiditeitsmoeilijk- heden zijn het gevolg geweest van tegenvallers met het aantal manuren. Door de orders toen tegen wereldmarkt prijzen te accepteren hebben we inder daad grote verliezen geleden. Maar door mee te doen hebben we een enorme „know how" in de tankerbouw gekregen, Daarvan profiteren we nu". Beate Klarsfeld uit Polen gezet WARSCHAU (AFP) Beate Klars feld, de Westduitse vrouw die destijds naam heeft gemaakt door dc klap die zij de toenmalige bondskanselier Kie- singer toediende, is uit Polen gewezen. Dit is van officiële zijde in Warschau vernomen. Zij is op een vliegtuig naar Parijs gezet. Zij had in Warschau pam fletten verspreid waarin geprotesteerd werd tegen het antisemitisme in Po len. „Wijzig program Soeharto aan Amsterdam AMSTERDAM (ANP) De Raad van Kerken in de agglomeratie Amsterdam heeft de regering en B. en \V. van Am sterdam dringend verzocht in verband met de moeilijkheden in de hoofdstad het bezoek van president Soeharto aan deze gebeurtenissen aan te passen. De Raad van Kerken schrijft in dit verband: „Wij hebben niet de behoefte onze mening uit te spreken over de oor zaken van en de aanleiding tot deze gebeurtenissen. Wat ons wel bezighoudt is het feit, dat op dit ogenblik in Am sterdam een sfeer is ontstaan die een adequate benadering vereist. Daarbij denken wij niet alleen aan maatregelen ter verbetering van de sfeer, maar ook aan stappen die kwaadaardige conse quenties daarvan tot een minimum be perken. In dit verband is het volgens ons een eis van zedelijke moed dat regering en stadsbestuur het programma van het bezoek van president Soeharto aan Am sterdam aan deze feitelijke situatie aan passen. Volgens onze overtuiging, ge baseerd op door ons geconstateerde span ningen, is het zo goed als zeker dat er anders tijdens dat bezoek nieuwe en nog meer gecompliceerde uitbarstingen van vijandschap en geweld zich zullen voor doen. Wij kunnen daarom als Kerken eenvoudig niet nalaten regering en stads bestuur te waarschuwen en met klem te wijzen op de noodzaak van een opnieuw doordenken van een programma." De brief was ondertekend door de de ken van Amsterdam mgr. J. van der Ir. J. A. Manusama, leider van de Zuidmolukkers in Nederland, heeft in een open brief aan „het Nederlandse volk" iedereen opgeroepen een brief kaart te sturen naar „Door de Eeuwen Trouw", Eindhoven, waarin adhesie be tuigd wordt met het vrijheidsstreven van de Zuidmolukkers. ZAAK INDIASE NOVICEN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Van 7 tot 11 september zal in het Congresgebouw te Den Haag het derde internatio nale transplantatiecongres plaatshebben. Hieraan nemen 1200 tot 1300 deskundigen, de beste ter wereld, deel, om de recente ontwikkelingen in dit onderdeel van de geneeskunde te bespreken en nieuwe theoriêën, experimenten en klinische ervaringen met elkaar uit te wisselen. Technisch-chirurgisch bezien levert al jarenlang geen enkele orgaantransplantatie grote moeilijk heden op. De grote problemen zijn geconcen treerd op die merkwaardige eigenschap van het menselijk lichaam om ingebrachte vreemde li chamen, of dit nu een bacil is of een hart, als vreemd op te merken en dientengevolge af te stoten. Het is als met de bijen. Een bij, die niet de speciale geur van de korf heeft, wordt als indringer beschouwd en gedood ook al is hij naar uiterlijk niet van zijn aanvallers te onder scheiden. Aldus geschiedt met cel of orgaan dat niet de typische „nestgeur" van het lichaam heelt. Het opheffen van deze afstotingsverschijn- selen is het grote probleem bij orgaantransplan taties, maar ook een terrein waarop gestaag vooruitgang wordt gemaakt. Men zoekt te dien aanzien in verschillende rich tingen, die, in combinatie met elkaar gebracht, wellicht de grote oplossingen zullen kunnen brengen. Op de eerste plaats is daar de weefsel typering; donor en ontvanger moeten zoveel mo gelijk weefselkenmerken gemeen hebben. Deze overeenstemming wordt bepaald door bloedon derzoek. Belangrijk zijn de kenmerken van de witte bloedlichaampjes (leukocyten) de „bijen" die, aan de hand van de „nestgeur" de vreemde indringers te lijf gaan. In dit verband moet de naam genoemd worden van de Leidse professor, dr. J. van Rood, die op dit punt belangrijke onderzoekingen verricht heeft en met zijn Euro- transplant internationaal voor (niertransplanta tie in aanmerking komende ontvangers heeft geregistreerd. Een computer bepaalt welke donor voor een bepaalde ontvanger het meest geschikt Daarnaast zijn er chemische middelen, die optre dende afstotingsverschijnselen kunnen onder drukken, maar aan de horizon doemen nieuwe methoden op, volgens welke men de ontvanger een soort „gewenningskuur" laat ondergaan aan liet specifieke weefsel van de donor ofwel ge bruik wordt gemaakt van enkele merkwaardige eigenschappen van de afweerlichamen, met als gevolg dat die het vreemde lichaam beschermen in plaats van aan te vallen. Deze afweerstoffen worden om zo te zeggen „met blindheid gesla gen". lijn. Van hen, die van een familielid een nier ontvingen is thans na een jaar negentig procent nog in leven. Van hen, die de nier ontvingen van een overleden donor is na een jaar zeventig procent nog in leven. Ook de tijd waarin men een zogenaamde kadavernier (nier van een over leden donor) kan bewaren is aanmerkelijk lan ger geworden. In de VS is dat al vijftig uur; in Nederland heeft men door middel van een hart- longmachine al tweeënzeventig uur gehaald, maar dit is nog slechts een experiment. Harttransplantaties. Er zijn tot dusverre 164 harttransplantaties verricht. Op 1 augustus van dit jaar waren er nog twintig patiënten In leven, van wie zeven langer dan 21 maanden. De beste resultaten heeft tot dusverre het Amerikaanse chirurgische duo Shumway-Lower (Shumway is een van de deelnemers aan het congres) gehad. Er zijn voorts 109 levertransplantaties verricht. Acht patiënten zijn nog in leven. Een van hen zevenentwintig maanden. Op achttien patiënten is een alvleeskliertransplantatie uitgevoerd. Vier van hen hebben inderdaad een werkzame al vleesklier; een zelfs al tien maanden lang. Veel perspectief biedt heden ten dage de beenmerg transplantatie en men heeft alle hoop binnen niet al te lange tijd een beenmergbank te kunnen oprichten. Ondanks het feit dat de resultaten van alle soorten transplantaties steeds beter gaan worden en men zich duidelijker gedachten kan vormen over de wijze waarop het lichaam zich verzet tegen de transplantaten, hopen de deskundigen toch van harte, dat het transplanteren van orga nen eens tot het verleden zal behoren, omdat het ten allen tijde beter is die ziekten weg te nemen, die tot transplantaties nopen. Ook wat dat be treft beeft men goede hoop. Leven als prinsessen LONDEN' (AP) Pater Puthenpura, de voornaamste organisator van het zen den van Indiase meisjes naar Europese kloosters, heeft in het Britse blad The Statesman verklaard, dat hy de zegen had van paus Paulus voor zün werk. Pater Puthenpura's instituut in Kerala leidt meisjes op voor hun toekomstig kloosterleven in EnroDa. De toezending is begonnen in 1964; de eerste tweeëntwintig meisjes gingen naar een klooster op Sardinië; het jaar daarop vijftien naar Turijn. Sedertdien zijn er vijfhonderd in Frankrijk, Italië en Engeland geplaatst, maar niet in Duitsland. Dit jaar heeft hij 40.000 tot ADVERTENTIE 50.000 dollar voor het zenden van 150 meisjes ontvangen. Dat is meer dan de kosten voor opleiding en reis. Het overschot werd gebruikt voor liefdadige acties door zijn instituut. Hij juicht een onderzoek naar de levensomstandigheden van de meisjes in Europa zeer toe, maar meent, dat zij daar leven „als prinsessen". Met deze laatste opvatting is de speciale correspondent van de katholieke „The Tablet", O'Grady het niet eens. Volgens hem hebben de meisjes in Italië „een verschrikkelijke tijd" en in West-Duitsland zouden zelfs Indiase meisjes in het rosse leven zijn gevlucht om aan de diseipiline-in het klooster te ontkomen. O'Grady merkt op, dat het ronselen van postulanten de keerzijde is van de roepingencrisis. De bedoelingen van de organisatoren zijn wellicht goed. maar dat betekent niet, dat er geen kritiek geleverd zou mogen worden. Volgens O'Grady is de eerste opgetogenheid over al het nieuwe bij de meisjes voorbij als zij ervaren dat zij opgesloten zitten in een klooster en hun eigen taal niet meer mogen gebruiken. Zij klagen niet bij hun ouders om die niet ongerust te maken en weten ook niet terug te kunnen keren zonder beschouwd te worden als „door God afgewezen". „Zij hebben een ver schrikkelijke tijd in sommige Italiaanse kloosters. Zij worden zich voor het eerst van hun huidkleur bewust", aldus O'Grady. De in de Verenigde Staten verschij nende „The National Catholic Reporter" schrijft, dat Indiase postulanten in een Italiaans klooster een solidariteitsbrief hebben geschreven aan een andere groep Indiase novices, omdat zij zich daar voelen „als slavinnen die door de zusters waren gekocht".

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7