&2idkc<2Qu/ïa/nt Cor Witschge vraagt Pipo recht te doen TELEVISIE VANAVOND Het proces In kortgeding verwijt van halsstarrig heid VPRO gaat Amerika en onderwijs doorlichten Bromsnor wordt les gelezen TWEE HIPPIES HUWEN OP POPFESTIVAL WIGHT Koers van KRO blijft pluriform-katholiek Moeilijkheden rond Radio Nordsee PAGINA 2 T.KTOSE COL-RANT VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1970 Mogelijkheden voor de Ned. Antillen COMS leek het er in het verleden op, u dat de toekomst van het Statuut en de daaraan gekoppelde staatkundige verhouding tussen Nederland en de koninkrijksdelen in de West een kwestie was, waarover men zich vooral in Nederlandse politieke kringen druk maakt Natuurlijk werd er in Suriname en de Antillen herhaaldelijk over gesproken, maar de indruk leefde, dat Nederlandse politici meer aanstuurden op andere staatkundige verhoudingen dan de meeste van him collega's ln de West Premier Petronia van de Antillen heeft het, kort vóór zijn werkbezoek aan Den Haag, over een andere boeg gegooid. Bij de begrotingsbehandeling in de Staten te Willemstad heeft hij betoogd er rekening mee te houden dat het Antiliaanse volk, na gedegen voor lichting, in de gelegenheid zal worden gesteld om zich bij een volksstemming uit te spreken over verschillende moge lijkheden, dus ook over alternatieven r het Statuut Opdienen en eten de laatste vraag beaamt, zal bij nadere lezing van de rede van de heer Petronia weer concluderen, dat ook hier de soep wel niet zo heet gegeten zal worden, als ze werd opgediend. De Antilliaanse premier is boos over de navraag van de Nederlandse ambassa deur in Venezuela bij instanties in Den Haag, toen hem vanuit Willemstad een bepaald verzoek was ingediend en daarom zal hij wel met kracht gaan aansturen op meer actieve inschakeling van dc gebiedsdelen in de West bij de buitenlandse aangelegenheden van het gezamenlijke koninkrijk. Voor het overige heeft de heer Petronia maar weinig bindends gezegd; hijzelf heeft ook uitlatingen gedaan, die bewijzen hoe hij als mogelijkheden van een goed-fungerend statuut onder meer garanties ziet voor de stabiliteit, demo cratie en sociaal-economische toekomst voor de rijksdelen in de West met hun kleine omvang en/of kleine bevolking en niet in de laatste plaats voor de oplossing van daar levende materiële problemen. Voorlopig stipt de heer Petronia alleen nog maar aan het belang van oen duide lijke eigen uitspraak van het Antilliaanse volk. Hij voelt ervoor dat deze bevolking ach, mits grondig voorgelicht, zelf uit spreekt over het vóór en tegen van wijziging van het Statuut, volledige zelf standigheid, een dominionstatus andere landse Antillen de wegen waard is. de Neder- a het over- VARA zou onwaarheid verteld hebben Uitspraak NEMEN we nu aan, dat de heer Petronia dit niet allemaal aan de orde stelt bij wijze van drukmiddel om bepaalde wijzigingen in het Statuut ge realiseerd te krijgen hij kan trouwens weten, dat Den Haag voor elk gesprek hierover open staat, waarbij alleen een groot probleem is, dat Suriname en de Antillen maar zelden synchroon lopen dan zou er inderdaad het nodige voor te zeggen zijn, dat het Antilliaanse volk goed voorbereid wordt op het doen van een uitspraak en dan ook de gelegenheid 't die uitspraak krijgt. In Nederland gaan immers periodiek stemmen op, die praten alsof de koninkrijksdelen in de West permanent onder druk gehouden worden om te blijven bij de huidige staatkundige ver houdingen en bij de tekst van het gel dende Statuut. Voor het ogenblik zien wij, zowel voor Suriname als de Antillen, diverse problemen rijzen, wanneer tot een drastisch andere status zou worden besloten, maar in belangrijke mate blijft dit een kwestie waarin Surinamers en Antillianen hun eigen mondigheid toeten kunnen bewijzen. Nederlands verplichtingen terzake brengen evenwel mee, dat dit dan blijkt uit een echte uitspraak van het An tilliaanse en Surinaamse volk; niet uit een referendum van het soort waardoor de Papoea's in het vroegere Nieuw- Guinea voor Indonesië hebben moeten opteren. Nederland moet de Antillen de andere mogelijkheden laten, zo ze die zien. Wel en wij als huidige partners in het koninkrijk ook helpen voorkomen, dat ensen om wie het gaat zich knollen citroenen laten verkopen. Bobby Seale, Huey Newton en Eldridge Cleaver richtten in 1968 de Black Panther Beweging op, aanvankelijk om gelijke toegang te vinden tot de bushatles, later om het hele kapitalis tische systeem te overwinnen. De be langrijkste tegenstanders van de be weging zijn politie en rechtbanken. Aan beide kanten vallen doden; politie en leden van de Black Panther. Huey Newton werd gearresteerd op doodslag; "Bobby Seale op moord. Vanavond kan men getuige zijn van een zeer unieke reportage van een rechtszaak tegen een van de leden van de Black Panther- beweging: Lauren R. Watson. Geen in scene gezette, mara een authentieke rechtszaak ln Denver, Colorado, in maart 1969, de enige maal dat de televisiecamera's een rechtszaak regi streerden. Lauren R. Watson bracht od 6 november 1968, een dag nadat Nixon president werd, eén speech naar een universiteit in een andere stad. Maar hij kwam niet ver, omdat de politieagent Cantwell hem tegenhield. Hij wilde Watsons papieren zien, die Watson weigerde, omdat Cantwell naar zijn zeggen de papieren al gezien had. Het kwam tot een handgemeen, waarbij Cantwell met dood dreigde. Watson werd gearresteerd, ln deze reportage kon^t duidelijk naar voren welke emo ties en beweegredenen liggen in de ver houding zwart-blank. De microfoon registreerde niet alleen wat verdediger en aanklager hardop zeggen, maar ook wat zij fluisteren. Vanavond, KRO, Ned. I, 22.10 uur. AMSTERDAM (ANP) Voor de presi dent van de Amsterdamse rechtbank heeft het kort geding gediend, dat de acteur Cor Witschge Pipo de Clown heeft aangespannen tegen de schrij ver van de Piposerie Wim Meuldijk, de N.V. Cinecentrum en de VARA. Witschge vraagt de president Meuldijk en Cinecentrum te bevelen de opnamen te staken van een nieuwe Piposerie. „Pipo de Clown op Bizarra", die Cine centrum in opdracht van de VARA maakt, op straffe van een dwangsom Witschge en Cinecentrum konden niet tot overeenstemming komen over een contract voor zijn medewerking aan deze serie. De eerste opnamen zijn reeds gemaakt met een nieuwe Pipo (Cees van Oyen) en een nieuwe Mammaloe (Janine van Wely in plaats van Marijke Bakker). Ten aanzien van de VARA vraagt Witschge deze te verbieden om in de toekomst op enigerlei wijze tot uitdruk king te brengen, dat het niet engageren van Witschge voor de rol van Pipo in de door de VARA opgedragen tv-produktie van de nieuwe serie veroorzaakt is doordat Witschge financieel onaan vaardbare eisen stelde. De VARA moet als dit verbod wordt toegewezen aan het ANP een communiqué ver strekken dat de door VARA-persdienst en tv-dienst gedane uitlatingen, on rechtmatig zijn. De VARA moet dit communiqué ook in de VARA-gids op nemen. Ook hierop is een dwangsom van tien mille gesteld. Witschge heeft bezwaar tegen de ln het concept-contract van Cinecentrum opgenomen commerciële uitbuiting van deze produktie door middel van bio scoopvoorstellingen, verkoop van ge deelten daarvan, ook van afzonderlijke foto's of fotoseries aan derden. Dit wa6 volgens de dagvaarding in strijd met de aan hem- in zijn overeenkomst met Meuldijk toegekende fotorechten. In het concept-contract van 5 juni j.l. was men bereid Witschges daghono rarium van f250 tot f300 per dag te verhogen, maar dan moest hij het con tract integraal accepteren, hetgeen in hield dat hij het percentage bij her- vertoning enz. moest laten varen en afstand doen van zijn fotorechten. Witschge pleegde overleg met de Neder landse Vereniging van Toneelkunste naars (NVT), die zei dat de voorwaarden niet in overeenstemming waren met de tussen de NVT en de NOS op dit punt getroffen regeling. Witschge zond toen door hem zelf gemaakt concept- Cinecentrum, met een van f250 per opnamedag. Ten a daarii Wat betreft de exploitatie als fill de verkoop van foto's en het uitbrengen van grammofoonplaten was de schrifte lijke toestemming van Witschge vereist. Op 22 juni ontv ing de acteur een brief dat men van zijn verdere medewerking Als Meuldijk en Cinecentrum van mening mochten zijn geweest, dat de VARA, dan zou het naar de mening an Witschge v oor de hand hebben ge legen, dat zij dit aan hem hadden be richt. Volgens Witschge heeft Meuldijk gehandeld in strijd met de goede trou' bij de uitvoering van zijn contract hem. maar zich bovendien schuldig maakt aan wanprestatie, zo werd in de dagvaarding gesteld. Meuldijk en Cine centrum hebben zich schuldig gemaakt aan een onrechtmatige daad jegens Witschge, n.l. bewuste verkorting van diens rechten, welke ook aan Cinecen trum bekend waren. Witschge heeft door deze gang van zaken aanzienlijke schade geleden, doordat hij zich op ver zoek van Meuldijk en Cinecentrum vrij heeft gehouden van andere afspraken voor de periode dat de bewuste produk tie hem geheel zou opeisen. De raadsman van Meuldijk en VARA, mr. J. A. van Waarden, zei dat de Nederlandse wet geen bescherming toe kent aan acteurs ten aanzien van de rolbezetting hoe exclusief die ook mag zijn. Bescherming heeft eenacteur slechts krachtens kent geen apart recht rende kunstenaars. contract tussen Witschge en Meuldijk beoogde een commerciële terreinafba kening. Er is geen verplichting Meuldijk om te eisen, dat Witschge de rol zou moeten vervullen, aldus pleiter. Er is geen sprake van wanprestatie of OPINIES LOS VAN EMOTIES ïroepcorrespondent) In VPRO-Piknik werd uiteraard com mentaar geleverd op Amsterdam en de enge dingen die daar dezer dagen ge beuren. Men weet het, daar is voor ton nen achade aangericht, er ia geplunderd en brand gesticht, autobandieten heb ben aanslagen op het leven van politie mensen gepleegd en marinemensen heb ben ten onrechte recht ln eigen hand Bij de VPRO geen kwaad woord voor de oproerlingen, de brandstichters, de plunderaars en de bandieten. Wel heel veel kwade woorden voor die marine mensen. Dat is meten met één maat: die v de a irchie Dat ligt een beetje in de VPRO-Hjn, zoals het uiteraard ligt in de lUn van een ondervraagd a.a. kabouter-raadslid. Maar er waren ook anderen gestrikt. Een gloednieuw PvdA-Kamerlid, Een beetje komisch deed de oproep aan van ene stichting Release (vrijla ting), die zo deed men voorkomen is opgezet om druggebruikers uit de bajes te houden, maar die nu alles in het werk wil stellen om marinemensen erin te krijgen. Wéér die ene maat, dachten wij. Wü moeten overigens melden dat we over Piknik louter vriendelijke zaken horen van mensen die zelf zo'n geval meemaakten. De sfeer schijnt er aller prettigst te zijn: beetje muziek luiste ren, beetje praten, eten en drinken. En zich vooral niet druk maken om wat er op de aanwezige t.v.-schc;rmen gebeurt. De huiskamerkijker is maar slecht be deeld. Van die sfeer komt voor hem slechts weinig over, ook al omdat hij er telkens wordt uitgehaald om te kij ken naar een vervelend stuk oude film of te luisteren naar een onbeholpen in terviewer. En wat de muziek betreft: neem zo'n Richie Havens. Die man maakt een ge weldige act, bestaande uit spiritual teksten. kreten en een dwingende rit mische kracht. Als je daar in een groep handenklappend bij zit moet dat iets fascinerends opleveren. Op t.v. bleef er weinig meer van over dan een schreeu wende en vooral hevig zwetende man die zich stond aan te stellen. Men begrijpe ons goed: dit is geen kri tiek op Richie Haven, maar op de ge brekkige wijze waarop hij op 't scherm overkomt. Er \vordt voor zo'n man een ambiance geschapen waarin zijn per soonlijkheid domweg niet kan over komen. En hij moet optreden onder omstandigheden waarin de t.v.-tech- niek tekort moet schieten. Vg. Nu da polarisatie van meningen over de binnen- en buitenlandse politiek van de V.S. steeds weer dreigt te ontaar- der in louter emotionele pro- en contra opinies, wü de VPRO-televisie niet al leen trachten na te gaan hoe de „Ame rikaanse droom" zich ook historisch heeft ontwikkeld tot de werkelijkheid van vandaag, maar bovendien aan de hand van een aantal eigen reportages en documentaires een beeld geven van de Amerikaanse samenleving van. nu. Het tweede informatieve thema is van binnenlandse aard en betreft de situa tie van het Nederlandse onderwijs. Op het programma staat de behandeling van zes deel-onderwerpen, waarvan genoemd worden: het kleuteronderwijs, democratie op school, en de leraren- du Disque Classique (gr ïrheldsvoorllchtlng J uistebesllssinger Tientallen Vorming van eigen platform voor discussie (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Bijna de helft van dc KRO-medewerkers heeft deelgenomen aan een tweedaags beraad in het jaar beurscongrescentrum te Utrecht. Het dc hand lig uit de zes gespreksvoorbeeldei KRO als pluriforme-katholieke a-om roep vormde uiteindelijk de basis voor onderstaande deels vage en deels apo dictische conclusie. Hierin wordt ten eerste betoogd, dat de KRO bij het realiseren van zijn doelstellingen zijn verbondenheid be te stimuleren tussen verschillende standpunten, in het bijzonder binnen het katholieke volksdeel. Deze pluri formiteit zal niet mogen leiden tot het achterwege blijven van een eigen stel- lingname. Praktisch-programmatisch kan hieraan gestalte worden gegeven door het re gistreren, signaleren, doorlichten en commentariëren om zo hulp te bieden bij de standpuntbepaling van de kijker- Tenslotte wordt opgemerkt, dat de doelstellingen van de KRO feitelijk in een programmapolitiek moeten worden verwoord. Dit zal de eerste taak zijn van een daartoe in te stellen democra tisch discussieplatform, dat mede tot Hilversum, zijn de opnamen voor de mwe avonturen van Swiebertje jonnen. Burgemeester Louis Dorel leest Bromsnor (Lou Geels) de les. kelingen. Voor wat dit laatste betreft heeft de vergadering besloten, dat met name het punt van het discussieplat form nader dient te worden uitgewerkt. In hoeverre de meer dan 500.000 KRO- begunstigers zullen begrijpen wat voor een nieuwe ontwikkeling zich binnen de KRO gaat voltrekken, vergeleken bij de koers van thans, is voor ons een voor de tweede maal zijn gehele per soneel in staat stelt zijn mening te uiten over de koers en de structuur van de katholieke omroep. Wat dit betreft loopt de KRO ver voorop bij de andere zendgemachtigden. De conclusie na twee dagen beraad on der voorzitterschap van drs. H. Hoek stra O. Carm. werd aanvaard met 94 r, 20 tegen en 18 blanco. drugverkopers gearresteerd (Van onze correspondent) WIGHT De belangrijkste gebeurte nis van het popfestival op het eiland Wight waa het huwelijk tussen de 19- jarige Carol Kelly, die toezicht houdt bij de wasgelegenheid op het festival terrein. en Allan Funnell (23). een elektricien uit Nieuw-Zeeland. Het huwelijk werd gesloten door de plaatselijke anglicaanse geestelijke. Tot het gehoor behoorden hippievrien den, zeven oude dametjes uit het na bijgelegen dorp Mottistone en journa listen op zoek naar nieuws. De specia le vergunning voor bet huwelijk Onderzoek naar Bolsreclame 's middags ter kerke te gaan. Zowel bruid als bruidegom verschenen op blote voeten. De geestelijke zei erg blij te zijn, dat zij zijn kerk hadden gekozen. De festivalorganisatie bood de heer en mevrouw Funnell als hu welijkscadeau VIP-kaarten aan. de wegens het in bezit hebben. Jij nader onderzoek bleken stoffen kerriepoeder te zijn. De arrestaties waren verricht door de speciale drugspolitie-eenheid, waar van sommigen als hippies vermomd Een inspecteur zei, dat de ivaarschu- meeste jongeren wing vrij zouden komen. Ook heeft de politie verricht per helikopter. Een politieman op de grond zag een man over het veld vluchten en waarschuwde politie mannen in de helikopter. Hij bleek drugs in zijn bezit te hebben. Gisteravond stroomden er nog steeds zo'n 1000 popliefhebbers per uur toe. Met het oplopen van de temperatuur gingen er steeds meer hemden en bloezen uit. De politie schatte, dat de massa niet ver meer van de 100.000 af Buenos Aires Benny Hill HILVERSUM ANPl Door dc NOS HILVERSUM (ANP) Door dc zal een onderzoek worden ingesteld naar de herkomst van de omvangrijke en opzichtige Bolsreclame in het voet balstadion te Buenos Aires, waar eer gisteren de voetbalwedstrijd Estudian- tcsFeüenoord werd gespeeld. het oog op de televisie-uitzending. In Europa bestaan afspraken, volgens welke geen tijdelijke reclameborden in verband met televisie-uitzendingen mogen worden aangebracht. Wanneer blijkt dat de reclame kennelijk uit sluitend met het oog op de televisie uitzending is aangebracht, zal de NOS in een brief aan Bols zijn ernstige mis noegen hieromtrent uitspreken, zo heeft de heer Rengelink, programmacom missaris televisie van de NOS ver klaard. De Benny Hill-show is een bedenksel van Benny Hill zelf, die bijzonder goed weet hoe hij zichzelf tegen allerlei zotte situaties moet uitspelen. Meer dan zijn persoon aan wie de nodige vis comica niet ontzegd kan worden zijn het de situaties, die het komische effect bewerkstelligen. Of Benny nu optreedt als leider van het spel „Dit is uw leven", als inkoopchef van televisiefilms of als lifter, steeds geraakt hij in perikelen. De onvenvachte wending in iedere situatie is bepalend voor de amusante werking van Benny's verschijning. Hij fungeert als slachtoffer en held beide en dat altijd tegen wil en dank. Een uitstekende formule als verstrooiing gaat, die neigt DEN HAAG (ANP) Ambtenaren van de bijzondere radiodienst van de PTT hebben woensdagavond in samenwer king met de Haagse politie ontvang en zendapparatuur ln beslag genomen op de kamer van de eigenaren van Radio Nordsee International in het Grand Hotel in Schevenlngen. Het waren vüf draadloze afluisterappa raatjes van enkele centimeters groot, waar zendertjes inzitten, alsmede twea zendontvanger. Een van de zendontvangers stond „stand by", klaar voor gebruik. Geconstateerd werd, dat deze zendontvanger bestemd was voor het onderhouden van een verbinding met het zendischip van Radio Nordsee International, dat voor de kust ligt tussen Schevendngen en Noord- Er was op het moment van inbeslag neming niemand van Radio Nordsee In ternational in de kamer van het Grand Hotel aanwezig. De eigenaren van Radio Nordsee linternational, Envin Bother en Edwin Meister, bleken te zijn „af gereisd". Tegen hen zal procesverbaal worden opgemaakt Hen is door de PTT ook gevraagd om de storing op te heffen, die het gevolg is van de uit zendingen vanaf het radioschip. Hier over zijn vragen gesteld in de Kamer. Cees Manders is een geschil ontstaan over de aangekondigde benoeming van laatstgenoemde tot directeur. aMnders heeft daarvoor beslag laten leggen op de bevoorradingscoaster Mebo I van Radio Nordsee. De Zwitsers hebben tegen Manders nu een eds van één mil joen gulden ingediend wegens de aan tasting van hun eer en goede naam door Manders, die zioh onvriendelijk over de Zwitserse eigenaren zou heb ben uitgelaten.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2