Nederlanders tevreden met lotingslij sten OPMARSJEUGD STIMULEERT PIET OLOFSEN Argentijnse pers bewondert Feijenoord RIVA EIST MEER GELD VOOR NIEUW CONTRACT VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1970 LEIDSE COURANT FAGINA 13 BUENOS AIRES Europees bekerhouder Feijenoord is woensdagavond in de wedstrijd tegen Estudiantes in de strijd om de wereldbeker niet alleen op het hobbelige veld van het Boca Juniorsstadion overeind ge bleven maar ook in de Argen tijnse ochtendbladen. Over het algemeen heeft de Ar gentijnse pers grote bewonde ring voor de Rotterdammers, van wie men dan ook aanneemt dat zij in de thuiswedstrijd be slag zullen leggen op de we reldbeker. De ochtendbladen vonden de sportieve sfeer waar in de wedstrijd werd gespeeld het grote winstpunt van de eer ste ontmoeting. „La Nacion" schrijft: „Feije noord heeft door eigen verdien sten een zeer waardevol gelijk spel behaald, dat vermoedelijk zeer goede vooruitzichten biedt op het veroveren van de we reldbeker". Het Argentijnse blad met we reldfaam „La Prensa" meent: „Estudiantes heeft zijn ervaring niet benut. Feijenoord heeft in tegenstelling tot Estudiantes zeer moedig en ridderlijk ge speeld. Bovendien kwamen de Europeanen soms tot zeer goed voetbal". In „Clarin" staat te lezen: „Het gelijke spel was volkomen ver diend. Zeker wanneer men de manier beziet waarop de Neder landers zich in de tweede helft herstelden". Niet alleen volgens de ochtend bladen maar ook bij de Argen tijnse radio- en t.v. -reporters waren Kindvall, Hasil, Jansen en Israel de grote uitblinkers bij Feijenoord. Grote lof krijgt ook scheidsrechter Rudi Glöckner (O-Dld.), die de wed strijd voorbeeldig leidde. In Argentijnse voetbalkringen is men er algemeen van overtuigd dat de kansen van Estudiantes in de return-wedstrijd van 9 september niet al te rooskleurig zijn. „Cronica", een blad met ge woonlijk zeer scherpe sportcom- mentaren stelt: „Het zag er naar uit dat Estudiantes zijn tegenstander zou afmaken. De Nederlanders wekten in de be- ginfaze zelfs medelijden op, maar in de tweede helft waren de rollen volkomen omgekeerd". Het blad gaat verder: „Feije noord maakte in het eerste kwartier de indruk een onbete kenende ploeg te zijn zonder sterke punten en met een zwakke verdediging. Op het moment dat voor de Europeanen alles voorbij scheen, verspeelde Estudiantes zijn kans en maakte de indruk vön een stierenvech ter, die zeker is van de over winning. Tenslotte zakte Estudi antes zelfs volkomen ineen ter wijl Feijenoord met steeds meer allure ging spelen". Ook de kranten en sportbladen in Italië hebben ruime aandacht geschonken aan de wedstrijd om de wereldbeker tussen Feije noord en Estudiantes. De Ita lianen. die bij deze strijd om de wereldbeker de laatste jaren ten nauwste zijn betrokken - AC Milan veroverde de Cup vorig jaar en ook in de periode daar voor hebben clubs uit Italië de degens gekruist met Zuidameri- kaansc verenigingen om het be zit van het officieuze wereld kampioenschap der clubs - had- De Italiaanse middagkranten zongen lof van Feijenoord, voor het in Buenos Aires be haalde gelijkspel tegen Estudi antes de la Plata. „Een spectaculair Feijenoord speelt gelijk tegen Estudiantes in het Boca Stadion", schreef „Paese Sera" over drie kolom- „Door het gelijke spel heeft Feij enoord de grote prestatie gele verd. het moeilijke terrein van het Boca Stadion onverslagen te verlaten". „Feijenoord schijnt klaar te staan om de wereldtitel te vero veren alleen een ploeg van hoge kwaliteit kan gelijk spelen in een wedstrijd waarin zij al tien minuten na het begin met twee doelpunten achterstond". „Feijenoord", aldus het blad, „heeft bewezen dat het een groots team is en heeft beves tigd dat het de titel van Euro pees kampioen ten volle ver dient". Het blad achtte het on waarschijnlijk dat Estudiantes op 9 september in Rotterdam zou slagen, waar het voor eigen publiek in gefaald had: het be halen van een overwinning. Andere kranten in Rome kwa men met uitgebreide verslagen van de wedstrijd. II Giornale d'Italia schreef in een kop over vijf kolommen: „Feijenoord op weg naar de we reldtitel". Momenta Sera had als kop: „In tercontinentale beker: Feije noord is dicht bij de wereldtitel. Het speelde met 22 gelijk in de Bombonera". Zaak Moore' nadert einde BOGOTA. De recherche van de Columblaanse hoofdstad Bogota, die belast is met het onderzoek in de zaak-„Bobby Moore", heeft gisteren verklaard een man gevonden te hebben, die in mei twee andere mannen had horen praten ovèr een gouden armband, die zij uit een fuwelierswinkel in een hotel hadden gestolen. Een van de twee had dezelfde lichaamsbouw als de aanvoerder van het Engelse elftal, maar leek overigens in het geheel niet op hem, aldus Miguel Patino, die door de politie verder wordt ondervraagd. Kapitein Jaime Ramirez, hoofd van de geheime dienst, verklaarde dat het tweetal nog niet nader was geïdentifi ceerd. Hij zei verder dat Patino voor rechter Pedro Dorado zal verschijnen, waarna volgens Ramirez de beschul diging van Bobby Moore eindelijk in getrokken zal worden. Een moeilijk moment voor de Deen Borge Krogh in de zesde ronde tegen de Fransman René Rogue, die met succes zijn titel in het lichtwelter- gewicht verdedigde. Bokstitels met succes verdedigd KOPENHAGEN De Fransman Re né Roque heeft gisteravond in Ko penhagen zijn Europese bokstitel in het lichtweltergewicht met succes verdedigd tegen zijn Deense uitdager Borge Krogh. Het gevecht in het Valby sport park eindigde na vijftien ronden onbe slist. De Deense bokser Tom Bogs heeft zijn Europese titel in het middenge wicht met succes verdedigd tegen de Engelsman Chris Finnegan, die hij op punten versloeg. H. Koomen leider ol. atletiekploeg DEN HAAG De Koninklijke Neder landse Atletiek Unie heeft de heer Hans Koomen (Den Haag) benoemd tot chef d'équipe voor de ploeg, die in 1972 aan de Olympische Spelen van München deel neemt. De heer Koomen, die op de Unieraadsvergadering van maart zijn vice-voorzitterschap zal neerleggen, treedt ook op als leider van de Neder landse afvaardiging naar de Europese atletiekkampioenschappen. die volgend jaar augustus in Helsinki worden ge- De KNAU heeft zijn chef d'équipe nu reeds aangewezen om de technische voor bereiding en de mogelijkheid tot maat schappelijke begeleiding van de atleten op maximale wijze gestalte te geven. Hans Koomen, die de opvolger wordt van Jo Moerman, zal in de komende twee jaar geen commissiewerk in de KNAU doen. Met de benoeming van de heer Koomen als chef d'équipe voor Helsinki en München is de KNAU be wust afgeweken van de traditie dat deze functie met het bestuurslidmaatschap verbonden dient te zijn. Omdat het Nederlands Olympisch Co mité formeel de chefs d'équipe voor de Olympische Spelen benoemt, zal de heer Koomen te zijner tijd als zodanig wor den voorgedragen. UNIVERSIADE TURIJN OFFICIEEL GEOPEND (Van t speciale verslaggever) TURIJN Een ellenlange ceremonie die toch steeds weer imponeert door zijn orginaliteit: de offiële opening van spelen met de omvang van een Universiade. Paraderende troepen in de bontste kleuren, mensen die op veertig meter afstand hun vrienden menen te herkennen, als het zelfs met een verrekijker nog moeilijk gaat; atleten die trouw beloven de wetten van de amateurs streng te zullen volgen, vlammen die het (Van c sportredactie) TURIJN Luigl Riva, de succesvol le schutter van de Italiaanse voet balkampioen Cagliari en het natio naal elftal, heeft nog steeds geen overeenstemming bereikt over de voorwaarden tot verlenging van zijn contract met de Sardijnse club. Nu heeft Riva ook wel een aardig som metje gevraagd. Hij wil een salaris verhoging van 80 miljoen lires, waarmee zijn jaarinkomen op hon derd miljoen lires (ongeveer 600.000 gulden) komt. Riva zegt dat zijn bazes best kunnen betalen. Het hoeft niet geheel onmogelijk te zijn. maar de bazen van Riva zijn niet bereid deze som voor Riva op tafel te leggen. Nu heeft Riva gisteren een ander voorstel gedaan. In een bui van goedmoedigheid wilde hij zijn krab beltje onder het contract zetten als Cagliari met 400.000.000 lires over de brug kwam. „Want" zei Gigi „jullie laten me nooit gaan. Ik ben te belangrijk voor jullie." En daar moet Gigi Riva dan gelijk in krijgen, want toen de annonce door Turijn ging dat Cagliari zonder Riva tegen Sporting Lissabon, ter opluistering van de officiële opening van de achtste universiade, zou spe len bleef de verwachte rij voor het Stadio Communale weg. Een Caglia ri zonder Gigi Riva is geen Cagl ia- In dat geval zou het zaakje rond de verwende vedette erg op de spits gedreven worden, omdat Gigi zijn leiders al genoeg zorgen heeft ge baard. Hij is pas vijfentwintig, maar hij heeft de ai van een doorgewin terde zakenman, die in getallen met zes of zeven cijfers denkt. Nu al staat hij bovenaan de lijst van Itali aanse voetballers die het er lekker van nemen. Hij verdient het twee dubbele van Helmut Haller en staat hoger genoteerd dan Gianni Rivera, die niet bepaald arm is. Maar dat contract tekenen, nooit. Eerst, moet de brug ko- dat Het mooie van het hele geval het hele land beroerd is dat Gigi tegenover journalisten heeft ver klaard dat hij geen salarisverhoging van tachtig miljoen lire heeft ge vraagd alleen maar een handgeld van 200.000.000 lires, en ook daar suizen je oren wel even van. Giste ren heeft Gigi zijn vijfde onderhoud gehad, maar hij houdt zijn been stijf. Want hoe uitgekookt zijn baas ook is, Gigi weet altijd een tegen- Het spelletje schaak duurt nu al ruim drie weken en in Cagliari heeft de bevolking de hoop al opge geven Zeg maar dag met je handje tegen het kampioenschap, tegen de Italiaanse cup en tegen Gigi. Dat kan namelijk, omdat de plaatselijke held heeft verklaard dat als zijn De Universiade wil hij tussen haak jes niet in de steek laten, maar hij heeft de organisatoren wel zover weten te krijgen dat zij eventueel de breuken zullen lijmen die hij op kan lopen. Nou en dat schadepostje kan er ook nog wel bij, want zeggen de heren van de Universiade, zo'n vaart zal het nu ook wel niet lo pen. Zwart op wit Het wordt overigens wel tijd dat Gigi en Cagliari tot een akkoord komen omdat op de avond van de 29ste de markt wordt gesloten. En als Gigi dan nog niet heeft getekend, kan hij twee dingen doen: Spelen met zijn grote teen en niet meer voetballen, of toch spelen maar dan voor hetzelfde contract als waarvoor hij vorig jaar tekende. De rood-blau- wen zullen het dan wel zwart op wit moeten zetten, want het oude contract schijnt te zijn vernietigd omdat men inderdaad vond dat Gigi wel een loonsverhoging verdiende. Gigi zit nu ergens in de bergen bruin te worden, terwijl de mensen van Sardinië zich ernstig zorgen maken, in allerijl spandoeken in el kaar hebben gedraaid en voor het huis van de directeur van de club patrouilleren. Net zo lang totdat hii hen kan verzekeren dat Gigi blijft voetballen in de club die hij en hij alleen heeft groot gemaakt Ze hebben eigenlijk ook liever niet dat hij naar Turijn gaat. omdat he' een publiek geheim is dat Juventw er een heleboel geld voor over heef' Riva toe te voegen aan de format^ die al zo sterk is. Gigi zelf blijft hardnekkig volhouder niet te zullen voetballen als zijt nieuwe contract niet in orde komt alhoewel hij in het afgelopen jaar a meer dan tien miljoen lire opsla - heeft gekregen eeuwige vuur moeten aansteken en lichtenspel dat boeit door zijn Maar achter de opening schuilt de bezinning, dan gaat een Australiër, die op eigen kosten vierentwintig uur in vliegtuig heeft gezeten voor vijf duizend dollar zich afvragen of die lange reis niet erg nutteloos is geweest. Dan krabben de kleine landjes zich op het hoofd, omdat ze hebben gezien dat hier weinig eer te behalen valt. Dan plotseling, wordt ook de Universiade het spel van de grote jongens en meis jes die de kaarten allang hebben ge- En temidden van al die bezinnende landen zit Nederland. Zij hebben voor hun afscheid Ad Paulen moeten beloven goud, of zilver, of als het dan moet, brons te delven. Als zij maar eenmaal het vliegtuig zaten, dan zagen ze wel Zucht van verlichting Maar als de lotingslijsten binnenko- en slaken zij zuchten van pure ver lichting, omdat je er toch maar liever niet meteen wordt uitgeschopt. Dan is volleybalcoach Hans Kranenburg die de wrijving in zijn dameskorps bijna niet meer kon afstoppen eensklaps weer een betninnelijk mens. Dan ver geet hij even de drie geblesseerde meis jes die hem kopzorgen hebben bezorgd. Dagenlang. Dan zegt hij: „Als we het nu niet halen, dan halen we het ook nooit meer". En inderdaad. Hans Kra nenburg heeft gelijk. Nederland „Paissie Bassie" zoals het hier wordt genoemd zit in een poule met Haïti, waarvan men niet eens wist dat ze volleybal speelden en met Italië, dat dan wel thuiswedstrijden speelt, maar toch als het erop aankomt op talent ten onder zal gaan. En dus is Hans Kranenburg een tevreden mens. Na het eclatante succes van woens dagmiddag, toen het waterpolozevental België kopje onder dompelde (100) lacht ook George Geurtsen met 'n brede lach Zijn mensen, die er eigenlijk een beetje uitschieten in het serieuze gezelschap van de Nederlandse kolonie, maar die toch uitblinken in strijdlust, zullen waarschijnlijk rechtstreeks naar volgende rondje zwemmen. Omdat ook al toont Hongarije zich een sterker tegenstander de nummers eer twee van promotie verzekerd zijn. Oprollen Ja en dan de basketballers, van men algemeen dacht dat ze elke tegen stander in de eliminatiepoules zouden oprollen, maar die in hun eerste strijd een flink pak op de broek kregen van de Cubaanse geweldenaren die 82 tegen 54 niet eens genoeg vonden, dat het krachtsverschil inderdaad ook Zo gaat het tijdens de eerste dagen van een Universiade. Als men nog niet weet wat men aan zichzelf heeft, als ook bijvoorbeeld een Herman Hofstede, de kleine trainer van de damesatleten die verschillende ijzers in het vuur heeft, zich dagenlang over recordlijsten buigt die hem dan wel niet kunnen helpen zijn meisjes sneller te laten lopen, maar die hem wel een inzicht geven in de kracht van de andere naties. En de tennissers tenslotte, die zich aanvankelijk erg druk hebben gemaakt over het plaatsingsschema dat niet erg in de haak bleek te zijn. Ada Bakker staat nu vierde op de damesranglijst, maar daar heeft ze dan ook recht op, gezien haar oogst tijdens de laatste Universiade van Tokio. Peter Soeters komt op het lijstje helemaal niet voor, alhoewel er onder de geplaatsten man nen zijn die hij net als de tennisbal len in zijn zak steekt. Op deze eerste avonden van de Uni versiade wordt alleen gedacht en ge praat. Misschien wel over de eerste kampioenen die zich al aandienden voordat er nog maar een lichtje ontsto ken was. Dat zijn dan de zwemmers, die haast moeten maken omdat hun programma zo lang is. Over een paar dagen dan begint de Universiade pas echt. Dan vergeet men dat Chi Cheng door een blessure niet kon komen en Mark Spitz een beetje moe is. Dan zegt men: „Karin Balzef is toch ook mooi en Heide Rosendahl kan ook wel voor vuurwerk zorgen. Ja zo gaat dat in Turijn. De Verenigde Staten hebben gisteren hun medaillevoorraad bij het zwemmen aanzienlijk vergroot. Van de zes num mers werden niet minder dan vijf ge wonnen. Alleen de Russin Galina Stepa- nova doorbrak met een overwinning op de 100 meter schöolslag de Amerikaan se hegemonie. Het Nederlandse studentenbasketbal- team beeft gisteren ook zijn tweede wedstrijd verloren. Polen bleef met 8273 in de meerderheid, en gaat nu met Cnba uitmaken wie de winnaar wordt van groep 7. (Van sportredactie) HOORN Voor de oppervlakkige krantelezer leek het einde van de sportieve sportcarrière van Piet OIofsen al in zicht. De drievoudige Nederlandse kampioen speerwerpen was immers tijdens de laatste nationale kampioenschappen al gepasseerd door twee jonge atleten. En was zijn leeftijd van 35 niet een prachtig excuus om er definitief mee te stoppen. De atletiekkenners en Piet OIofsen zelf dachten er heel anders over. Piet OIofsen: „Die derde plaats bij de Nederlandse kampioenschappen betekent juist een prikkel voor me om te gaan trainen. Jaren heb ik het zonder werkelijke concur rentie moeten doen en nu zitten er opeens drie jonge knapen achter me die alle drie 68 meter gooien". De nieuwe Nederlandse kampi.-on Pau Verschoor, Ad Slaman en Willy van Wissem zijn alle drie van onge veer gelijk niveau en bovendien veel jonger dan ik. Maar dat geeft niet. Ik wil nog wel even laten merken dat ik nog steeds de beste ben" Ook de keuzecommissie van KNAU liet Piet OIofsen na hef voor hem onge lukkig verlopen Nederlands kampi oenschap niet vallen. De Hoornse atleet werd afgelopen weekend ge kozen voor de nationale ploeg die in Groningen tegen Denemarken uil- kwam In die interland stond Piet OIofsen voor het eerst na de natio nale tegen Nederlands kampioen Ver schoor. Het werd een vernie tigende confrontatie voor de kersverse kampioen. De geladen Piet OIofsen wierp ondanks de slechte omstandigheden het goot al toen we de Afsluitdijk over gingan en het goot nog toen we terugkeerde"), ruim 69 meter en dat was tien me ter verder dan Paul Verschoor. Piet OIofsen daarover: „Natuurlijk was het wel leuk om revanche te nemen. Maar voor die jongen vond ik het toch wel triest. Ik heb hem echt een beetje over de klap heen geholpen. Ik ken zelf ook te goed dit soort teleurstellingen. Tien jaar te rug heb ik ook iets dergelijks mee gemaakt. Toen verwachtten ze ook alles van me en toen viel het mij dik tegen". De Hoornse atleet die achter de ver rassend sterk werpende Deense kam pioen tweede werd heeft voor ko mend weekend nog een uitnodiging liggen om deel uit te maken van de Beneluxploeg die in Londen uit komt tegen de Engelse B-ploeg. Piet OIofsen: „Ik ben eigenlijk zelf ver baast dat ik na de Nederlandse kampioenschappen nog gehandhaafd ben. Tenslotte waren het twee jon gere knapen die me voorbij waren gegaan. Maar misschien hebben de keuzeheren wel mijn worpen van dik over de zeventig in de kwalifica tie en een ongeldige worp van 73 meter die buiten de sector kwam in de finale meegeteld. Daarna kreeg ik kuitkramp in beide benen. Dat heb ik nu al jaren en steeds op de gekste momenten. Ik ben zelf in de vrije tijd die mijn baan bij de PEN me rest sportmasseur, maar ik weet nog steeds niet hoe ik aan die krampen kom. Misschien is het wel nervosi teit, want de volgende dag had ik nergens last meer van. Dat is echt niet zo gek hoor, om nerveus te zijn voor een wedstrijd. Dat heb ik on danks al die jaren nog steeds. En dat heb je gewoon als wedstrijd atleet nodig om goede prestaties te leveren. Een prestatie wil Piet OIofsen nog in elk geval leveren voordat hij kapt met de wedstrijdsport (trainen dat blijf ik wel doen tot ik tachtig ben). En dat is zijn eigen Nederlands re cord verbeteren. „Dat record dat nu staat op 74 meter en 78 centimeter, daar loer ik al drie jaar op. Ik gooide in het voor seizoen al 73 meter 50. En dan moet het mogelijk zijn om verder in het seizoen zo'n 77 of 78 meter te gooi en. Maar opeens lukte het niet zo best meer. Waarom dat weet ik zelf niet. Ik ben in een beste conditie. En die 69 meter in Groningen onder zware onstandigheden geven me wel meer moed. Misschien lukt het in Londen wel en anders komen er nog wel wat andere wedstrijden. Verdo rie, het moet toch mogelijk zijn om dat record te breken". ZOON VOOR PELE SANTOS Peie, de wereldberoemde Braziliaanse voetballer, heeft sinds gis termorgen een zoon. Het tweede kind van Pele en zijn vrouw het echtpaar heeft al een dochtertje zal evenals zijn vader Edson gaan heten. Deze merkwaardige aanblik leverden de drogende zeilen van de Franse ploeg, die deelnam aan de strijd om de Amerikaanse beker. Na de voorwedstrijdeu werden de zeilen op het gazon voor het Franse „hoofdkwartier", een schoolgebouw, iij. het zonnetje gelegd. Goede speerworp Fin Nevala SEINOE-JOKI Tijdens atletiek wedstrijden in Seinoe-Joki heeft de Finse speerwerper Pauli Nevala gister avond voor de beste wereldprestatie van het seizoen 1970 gezorgd. Hij kwam tot een afstand van 92.38 meter, slechts 32 centimeter onder het wereldrecord van zijn landgenoot Jorma Kinnunen. Nevala, die in 1964 in Tokio Olym pisch kampioen was met 82.66 meter, leverde de op een na beste prestatie in de atletiekgeschiedenis. Feijenoord speelt dag eerder DEVENTER De competitiewed strijd in de eredivisie tussen Go Ahead en Feijenoord, die oorspronkelijk was vastgesteld voor zondag 6 september is verplaatst naar zaterdagavond 5 sep- De besturen van beide verenigingen hebben over deze wijziging overeen stemming bereikt. Feijenoord had erom gevraagd in verband met de thuiswed strijd tegen Estudiantes de la Plata om de wereldbeker, die op woensdag 9 september wordt gespeeld. BRANDS OOK VOORZITTER DEVENTER De heer Er Brand*, sinds 4 november 1969 werkzaam als manager bij de Deventer eredivisieclub Go Ahead, is gisteren tevens gekozen als voorzitter van de vereniging. Hu volgt in deze functie de heer N. Oosting op.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 13