Uns mals braadkuiken malse riblappea GEORG HEGEL BEHEERST VIA MARX NOG STEEDS HELFT VAN DE WERELD 778 "698 Een der grootste filosofen uit de geschiedenis Tweehonderd jaar geleden geboren in Stuttgart ZON OF GEEN ZON 5-DAAGSE RIJNREIS lekker lui m Treffer .10 kalfslappen of rollade paigrookwiH'stii leidse leverworst nu 349 900 gram voorde ongelooflijk lage prijs v. extra kilo /aO schouder karbonade ONGELUK MET AUTO WERD BENDE FATAAL Aantal gasten uit buitenland 17,2% gestegen donderdag 27 augustus 1970 leidse courant pagina 7 Georg Hegel, vandaag tweehonderd geleden geboren. Het is vandaag precies tweehonderd jaar ge- den, dat Georg Wilhelm Friedrich Hegel, die door velen beschouwd wordt als een van de allergrootste filosofen uit de geschiedenis, in Stuttgart geboren werd. Zijn vader, ook Georg geheten, was ambtenaar in dienst van de hertog en zijn moeder heette Maria Magdalena From- me. En om nog even door te gaan in deze stijl die ik zozeer bewonder in het bock dat Karl Rosenkranz in 1844 over Hegel publiceerde: tus sen de jaren 1788 en 1793 studeerde hij theologie en filosofie aan de universiteit te Tübbingen, waar hij hechte vriendschap sloot met Hölderlin, de dichter die door Hegels tegenpool en landge noot Heidegger zo hoog wordg aangeslagen, en met de dichterlijke en vroegrijpe wijsgeer Frie drich Schelling (1775-1854). Na zijn studie was hij achtereenvolgens huisle raar in Bern en in Frankfurt, redacteur van een krant, privaatdocent in Jena, rector van het gymnasium in Neurenberg, hoogleraar te Heidel- berg en vanaf 1818 in Berlijn, waar zijn roem een hoogtepunt bereikte en waar hij in 1831 aan de cholera overleed. Sinds 1811 was hij gehuwd met de meer dan twintig laar jongere Marie von Tucher en hij had drie kinderen. Het aantal van Hegels ambachten is niet repre sentatief voor het aantal van zijn ongelukken. Rosenkranz beschrijft hem als een gelukkig en harmonisch mens. Hij werkte langzaam en dege lijk en hierdoor is het te verklaren dat hij wat later en langs meer omwegen dan zijn brillante vrienden zijn uiteindelijke bestemming bereikte en het niveau waarop hij zich het beste kon ontplooien. Aan deze degelijkheid die gepaard ging met een sterk realisme, zal het ook wel te danken zijn dat zijn invloed groter en bestendi ger is dan b.v. van de komeet Schelling. Via Marx die een "links" Hegeliaan is en de leer van zijn meester materialistisch vertaald heeft, be heerst die invloed ook nu nog de helft van de wereld, zij het ook niet helemaal als filosofie Maar ook buiten het marxisme vallen filosofen van diverse pluimage telkens weer op Hegel terug. Redenen genoeg om zijn geboorte na twee eeuwen te herdenken en om zich te verbazen over het feit dat dit zo weinig gebeurt. Rosen kranz die een grote bewondering voor Hegel had. geeft uitvoerige voorbeelden van de degelijkheid waarmee de filosoof al op het gymnasium zijn taak opvatte. Hij legde zich daar speciaal op de klassieken toe en op de natuurkunde, later kwam de theologie en tenslotte de wijsbegeerte. Akelig leergierig Maar Hegel las alles en wist alles. Hij was een akelig leergierige jongen. Van alles wat hij las maakte hij uitvoerige uittreksels en hij bewaar de die zorgvuldig. Om zich te oefenen in het Latijn hield hij als vijftienjarige een dagboek bij waarin hij Latijnse aantekeningen maakte. Bij voorbeeld op 30 juli 1785 over de lotgevallen van een uitgave van Cicero uit 1582 die na meer dan 200 jaren van allerlei omzwervingen in zijn handen opnieuw tot leven komt. Hegel is een van de meest strenge systematici uit de geschie denis van de filosofie. Hij herschreef zijn werken tot ze aan alle eisen voldeden, soms tot vijf keer toe. Zijn eerste werk verscheen toen hij 31 jaar was. Zijn stijl is niet direct appetijtelijk, maar zeer persoonlijk en verzorgd. Er zijn filosofen die zeggen dat die stfjl slecht is en onleesbaar, maar ze bedoelen dan waarschijnlijk dat de alomte genwoordigheid van het systeem aan woorden nis „geest", „begrip" of „onmiddellijk" een bepaal de lading meegeeft, waardoor ze pretentieus en duister lijken. Maar het gaat toch wat te ver om, zoals van Klinkeberg in een pas verschenen boekje doet, Hegel niet als een filosoof te be schouwen omdat men moeite heeft met zijn Niets prijsgeven Hegel is niet alleen een systematicus van het type, dat één gedachte tot in alle logische conse quenties wil uitwerken. Zijn systeem is eerder een poging om alles te omvatten, het een en ander, deel en tegendeel. De taaie verzamelaar van gegevens die Hegel is, wil niets prijsgeven aan de onzinnigheid. Alles moet, oneerbiedig gezegd, in zijn grote kosmische worst gestouwd Zijn systeem is de gelijktijdigheid van alles, maar die gelijktijdigheid wordt voorzover ze logisch onmogelijk is, uitgesteld en opgetild. Het een slaat om in het ander. De logica van de gelijkheid wordt opgeheven in het ruimere kader van een dialektiek van tijd en geschiedenis. Do gelijktijdigheid van het zijn en het niets is het worden. Er is geen rechtlijnigheid, maar gelijk tijdigheid van tegendelen die elkaar opheffen. Dit woord, door Hegel zeer bewonderd, betekent zowel liquideren als: naar een hoger niveau verplaatsen, grotere gelijktijdigheid geven. Hegel past dit beginsel toe op het recht, de esthetica, de logica en op de geschiedenis. Misschien is het vooral zijn filosofie van het historisch gebeuren waarin hij via Marx en buiten hem om zijn grote en onontkoombare invloed uitoefent. Verwijt Systemen zijn verleidelijk voor het denken; zij fascineren door de belofte dat zij „alles" omvat ten en verklaren. Er zit iets moederlijks en beschermends in het systeem. Tegelijk wordt Hegel wel eens verweten dat hij teveel heeft toegegeven aan de neiging om de geschiedenis te laten eindigen met zijn eigen tijd en zijn eigen systeem en dat hij van de Pruisische staat een sluitsteen van zijn systeem gemaakt heeft. Daar door zou hij bijgedragen hebben aan de verabsolu tering van de staat en allerlei vormen van totalitarisme. Ik geloof niet dat het zinvol is na tweehonderd jaar na zijn geboorte dit probleem aan te snijden. Want op de eerste plaats zouden we de fout kunnen maken aan de Pruisische staat van toen allerlei kenmerken van latere staten toe te dichten. En wat veel erger is: van filosofie zouden we dan zonder meer politiek maken en die gelijkstelling is zeker niet Hegeli- CORN. VERHOEVEN DE BJLT. Boven Tsjecho- Slowakge bevindt zich het cen trum van een omvangrijk hoge- drukgebied, dat in een zeer groot deel van Europa het weer be heerst. Het brengt vrijwel overal helder weerIn de nacht daalt, ten gevolge van de sterke uit straling, de temperatuur op veel k.n.m.i. Zelfde deelt mede: weertype plaatsen tot omstreeks tien graden, hoewel hier en daar ook lagere minima, tot vijf graden, voor komen. Dit gaat vaak gepaard met mistvorming. Depressies worden alleen aangetroffen ten zuiden van IJsland en lussen Janmayen en Noorwegen. Zi}- oefenen geen di recte ip.vloed uït-op het uwer bij~ ons. De luchtdruk in onze naaste omgeving blijft hoog en het fraaie zomerweer duurt ook morgen met kans op een bui. Weersvooruitzichten voor zaterdag in cijfers gemiddeld over ons land: aantal uren zon: 4 tot 12; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: 0 tot 5 graden bonen normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent: kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. WEER IN NEDERLAND WEER IN EUROPA Sb '3 ADVERTENTIE voor de lezers van Het Binnenhof en Leidse Courant Het Lïnnenhof en Leidse Courant bieden hun lezers in september vier 5-daagse reizen per luxe touringcar langs de Rijn. Prachtige, volledig verzorgde tochten met diverse excursies, onder meer naar het romantische Ahrdal en Eifelgebergte. En bovendien een gezellige boottocht op vadertje Standplaats is Aegidienberg, een schilderachtig dorpje in het Zevengebergte. De directe omgeving biedt volop gelegenheid tot het maken van wandelingen. Op ongeveer 200 meter van hotel Dahm, waar onze lezea-s een aantal dagen gastvrijheid en een uitstekende verzorging zullen genieten, beginnen dc bossen. Dicht in de buurt is ook de Himbergersee, waarin zwemmers hun hart en visliefhebbers hun dobbers kunnen ophalen. Alle vier tochten beginnen op een maandagmorgen en eindigen vrijdags avonds. De vertrekdata zijn: 7, 14, 21 en 28 september aanstaande. De prijs van een volledig verzorgde reis bedraagt 148.per persoon plus 5 gulden reisbelasting. (Ook alle excursies zijn in dit bedrag begrepen; entrees, kabelbanen e.d. echter niet). Hier volgen de adressen en telefoonnummers: Den Haag: Spuistraat/Gr. Marktstraat Telefoon (070)-924211 Rijswijk: In de Bogaard Telefoon (070) 906668 Leiden: Aalmarkt 'Brcestraat Telefoon (01710) - 41241 (ADVERTENTIE) lakens en slopen blanke kilo 250 gram 98 prachtige normaal 500 gram 398 279 500H-.3Z5 g. g. f. extra mooie magere 500 gr.469 "inO 500 gram 329 Am. corned beef sappig pekelvlees cervelaatworst gekookte lever naar keuze QQ 150 gram PO LUCKY LUKE: ew het vee staat uu alleeh onoee oe STBOMEHDe VEGEN OE ce uiTcesrgetre WSlOeGQOUDEH VRUCHTBAAR cT K1ESEGEM - BREDA. Een zware muur van de pastorie in het Belgische Meensel/Kiescgem is de beruchte bende, die de laatste maanden in de Neder lands-Belgische grensstreek talrijke radio- en t.v.-zaken op Wild-Westwij ze heeft gekraakt, fataal geworden. Beladen met rijke buit van v(jf kraken in Char leroi zjjn de drie bendeleden in Kiese- gem met een gestolen Citroën in de nacht van maandag op dinsdag uit de bocht gevlogen. Deze keer hadden de i juwelier bezocht Eén van de drie, de 18-jarige E. S., is ernstig gewond geraakt en werd in een andere snel gestolen wagen naar een ziekenhuis in Diest gebracht, waar de zaak niet vertrouwd werd. Kort daarop werd de 19-jarige H. B. gearresteerd. De hoofddader, de 26-jarige L. T.. is nog voortvluchtig. Het drietal heeft voor vele tienduizen den guldens aan radio's, t.v.'s, band recorders, platenspelers e.d. geroofd. Ze opereerden in minstens vijftig zaken in Nederland en Belgié. De werkwijze van de bende was steeds dezelfde: er werd een aantrekkelijk object uitgekozen om daarna met een gestolen auto achteruit de winkelruit aan diggelen te rijden waarna twee man zo snel mogelijk zoveel mogelijk uit de etalage gapten. DEN HAAG (ANP) Het aantal geregistreerde overnachtingen van bui tenlandse gasten in hotels is volgens het CBS in het eerste kwartaal van 1970 vergeleken met het overeenkom stige kwartaal van 1969 met 17,2% van 600.000 tot ruim 700.000 gestegen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7