Raad Amsterdam valt Dambeleid B. en W. af STAKING OP WERVEN BLIJFT VOORTDUREN Amerikaanse vrouw weinig belangstellend voor vrijheidsactie CHABAN-DELMAS SPEELT TROEF UIT VOOR BORDEAUX Volgende week Kamerdebat over rellen n Israël neemt Algerijnen in hechtenis Ondanks akkoord overleg metaal Openbaar vervoer steeds grotere prioriteit Eierprijzen diepte punt gepasseerd Razzia op wapens in Engeland DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1970 LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De gemeenteraad an Amsterdam is allerminst tevreden iver het door B. en W. gevoerde beleid rond de Damslapers. Dit is gistermiddag overduidelijk gebleken tijdens de spoed zitting in verband met de rellen van de laatste dagen. De fractie van de P.v.dA., waartoe burgemeester Samkal- den behoort diende zelfs met de P.S.P. en de C.P.N. een motie in waarin de verontrusting van deze fracties kenbaar gemaakt werd over dit beleid. De raadsleden waren vooral niet te spre ken over het feit. dat B. en W. hel slaapverbod uitgevaardigd hadden zon der een advies van de raadscommissie van bijstand. Ook de Tweede Kamer toonde zich gisteren verontrust over de gang van zaken in Amsterdam. Temeer nu ver schillende groeperingen zich tegen el kaar opstellen en aldus een explosieve sfeer in Amsterdam scheppen. De rege ring zal nog voor volgende week dins dag een nota aan de Kamer overleggen over de gebeurtenissen van deze week in de hoofdstad. De Tweede Kamer zal hierover woensdag of donderdag discuS- De socialistische fractievoorzitter drs. J. den Uyl veroordeelde gisteren het optreden van de matrozen en mariniers dinsdagavond op de Dam en omgeving in felle bewoordingen. Hij eiste van de regering met spoed een verklaring over dit optreden. De Kamer ging ermee Demonstratie akkoord maar wenste in de nota na drukkelijk het totale beeld van de rel len uiteengezet te zien. Niet alleen het optreden van de maritieme jongeren, j maar ook het oproer van vele andere j jongeren gedurende de laatste avon- i De motie van de P v.d A.-P S.P.-C.P.N. 1 fracties in Amsterdam was één van de I grieven tegen het beleid van Burge meester en Wethouders. Vooral toen burgemeester Samkalden de raadsleden toegaf dat hem en de politie de gebeur-- tenissen van maandag- en dinsdaga vond hadden verrast. Dr. Samkalden zei wel wat publiek op de Dam te ver wachten, tengevolge waarvan hij wat ..speelse reacties" niet onmogelijk aeht- j te. Hij had wel rekening gehouden met enkele incidentele ernstige zaken. De verklaring van dr. Samkalden ontlokte in de raadszaal het nodige tumult vooral bij provo-kabouter-raads lid Roel van Duyn, toen deze een uitgebreid debat over de affaire eiste. De burgemeester wees dit af. Ofschoon de raadsleden duidelijk niet de mening van Van Duyn en zijn paci fistische collega deelden, levenden zij toch ernstige kritiek op de maatregel van burgemeester en wethouders om de Damslapers vanaf maandag het slapen te beletten. Drs. Ed van Thijn. fractievoorzitter van de P.v.d.A. en politiek geestverwant van de burgemeestvinoemde diens be- sissting zelfs „een grove ergissing" Op de werven in Rotterdam staakten vanmorgen nog steeds duizenden werknemers ~over de verschillen in beloning tussen hen en de tijdelijke werkkrachten. Dit ondanks de overeenkomst in nachtelijk Den Haag bereikt, om de metaal-C.A.O. te wijzigen. voor „vrouw van onbekende soldaat (Van onze correspondent) WASHINGTON De actie van de Amerikaanse vrouwen tegen hun ver- neende achterstelling heeft minder be- angstelling gekregen dan de organisa- rices hadden gehoopt. Weinig vrouwen hebben gehoor gegeven aan de oproep niet naar het werk te gaan. In New York was het verzuim bü de grote onderne mingen nauwelijks groter dan op andere dagen. In Washington hielden rond het middaguur een duizendtal vrouwen een demonstratie, waarbij gepleit werd voor ^osleloze abortus en de oprichting van gratis kinderdagverblijven. Bovendien is in Amerika een actie begonnen tegen enkele produkten een ligarettemerk, een af wasmiddel ,een leodorant en een tijdschrift waarvoor reclame „aanstootgevend, beledigend vernederend" voor de vrouw wordt lenoemd. Helen Gurley Brown, hoofd- edactrice van Cosmopolitan Magazine, India onderzoekt v west ie verkochte Indiase meisjes NEW DELHI (Reuter) De Indiase linister van Buitenlandse Zaken, Swa- Singh, heeft in het parlement erklaard, dat de regering een onder- oek instelt naar de beweerde verkoop an Indiase meisjes aan Europese iloosters. Als er schuldigen worden gevonden, uilen zij gestraft worden", aldus de linister. Hij voegde eraan toe, dat er een aanwijzingen zijn, dat de meisjes iderdaad zijn verkocht. >e kwestie was ter sprake gebracht door rechtse hindoe-afgevaardigde Kanwar -al Gupta, die de verkoop van deze leisjes „de slavenhandel van de twin- eeuw" noemde. Hij zei, dat de /an de 2000 meisjes die naar luropa zijn vertrokken, nog geen 21 aar waren. De meesten komen uit de taat Kerala. Het Vaticaan heeft inmiddels bekend- emaakt, dat de recrutering van Indiase leisjes voor kloostersin Europa is stop- ezet. Pas na afloop van het onderzoek, at de Vaticaanse autoriteiten momen- eel instellen, zal deze recrutering weer nogen worden opgenomen, al zullen aarbij andere middelen dienen te wor- i gebruikt. Dit heeft gisteren pater L. Heston, secretaris van de Congre- tie voor de Religieuzen in Vaticaan- ad, meegedeeld. Bisdom Milaan veel te rijk MILAAN (K.N.P.). Aartsbisschop olombo van Milaan heeft van veertig >n zijn priesters en tweeduizend leken •n open brief van 215 pagina's gekregen, aarin hem verweten wordt, dat het irtsbisdom geketend is aan het ipitalisme en dat de gezagsdragers in et aartsbisdom op bureaucratische anier ieder onafhankelijk initiatief tot irnieuwing dood drukken. De schrijvers de open brief, die als boek itgegeven is, zeggen van zichzelf, dat j geen contestatiemensen zijn, maar at zij een belangrijke groep van itholieken vertegenwoordigen, die in Kerk blijven omdat zij in haar Zij verwijten aartsbisschop Colombo it het aartsbisdom veel te rijk is. De aarde van de onroerende goederen van et aartsbisdom bedraagt volgens hun ief „miljarden lires". Zij wijzen er nslotte op, dat het aartsbisdom de atste jaren immense sommen heeft isteed aan de bouw van 150 nieuwe ;rken. Dat kapitaal, aldus de open ief, zou voldoende geweest zijn om ïizen te bouwen voor 180.000 mensen, ilaan is de zetel geweest van kardinaal ontini voor zijn verkiezing tot paus. wordt ervan beschuldigd haar lezers on gerust te maken over hun aantrekkings kracht op mannen. Zij antwoordde: „Ik kan me niet voorstellen dat ze ons blad gelezen hebben. We zijn erg voor de be vrijding van de vrouw. Wat betreft de klacht dat de vrouwen niet meer zijn dan seksuele objecten, geloof ik dat het geweldig is voor de vrouw seksueel aan trekkelijk te zijn, al denk ik dat daarin haar hele aantrekkingskracht ligt." Een sigarettemerk werd aangeklaagd in verband met de door haar gevoerde re clame: „Sigaretten zijn als vrouwen, de betere zijn slank en rijk". De politici haastten zich gisteren de gunst van de vrouwen te winnen. Presi dent Nixon beloofde een nog hangend grondwetsamendement te tekenen, waar- an de vrouw gelijke rechten worden gegarandeerd. De veiligheidsdienst kon digde aan dat voor het eerst zeven vrou waren uitgekozen om bij de politie macht voor het Witte Huis te dienen. In Parijs hebben enkele vrouwen ge probeerd een krans te leggen onder de Are de Tjriomphe voor ..de vrouw van de onbekende soldaat". Volgens hen is er fUhjd,opg iemand onbekender dan de onbekende soldaat: diens vrouw. TEL AVIV (Reuter). De twee Alge rijnse passagiers, die op 14 augustus bj> de tussenlanding van een Brits vliegtuig in Tel Aviv zijn opgepakt, zijn nu offi cieel gearresteerd op last van de Israë lische stafchef, luitenant-generaal Hayim Bar-Lev. De twee mannen, Djelloel Chatib en Ali Bel Aziz, werden tot nu toe vastgehouden in een hotel, waar z(j werden ondervraagd door de Israëlisch* veiligheidsdienst. De stafchef, en ook de minister van Defensie, kunnen bevel tot arrestatie geven als mensen verdacht worden van het in gevaar brengen van de veiligheid van de staat. Eerder deze week is bekendgmaakt dat Ali Bel Aziz een hoge functionaris van de Algerijnse veilig heidsdienst is. Djelloel Ohatib zou heb ben deelgenomen aan de ondervraging van de Israëlische passagiers en be manningsleden die in Algerië werden aangheouden nadat him vliegtuig twee jaar geleden door Arabische verzets strijders was ontvoerd. ROTTERDAM. Ondanks het van nacht tjjdens het overleg tussen werk nemers en werkgevers bereikte akkoord over een wijziging van de CAO, staakten de werknemers op de werven van Wilton-Fijenoord, de R.D.M. en de Nieu we Waterweg vanmorgen nog steeds. Intussen voerden ondernemingsraden en directies van de werven onafgebroken besprekingen over het akkoord. De Raad van Overleg in de metaal industrie kwam vannacht tot de con clusie dat de metaal-CAO gewijzigd moet worden in verband met de werf- conflicten in Rotterdam. Deze conflicten vinden Ihun oorzaak in het optreden van de koppelbazen. Werknemers, die via koppelbazen op de werven geplaatst worden, krijgen van deze koppelbazen een hoger loon uitbetaald dan de vaste werknemers verdienen. Dit heeft in het verleden al spanningen en stakingen veroorzaakt. De laatste dagen groeide het conflict opnieuw uit tot een massale Kamervragen over dienstplicht' staatssecretaris DEN HAAG (ANP) „Is het juist dat staatssecretaris Haex in een vraag gesprek gezegd heeft, dat de tijd waar in de overheid de burgers kan verplich ten tot staatsdienst eigenlijk tot het verleden behoort en heeft de staatsse cretaris gezegd dat de dienstplichtwet niet meer in deze tijd past?" aldus twee vragen, die het kamerlid T. J. Walburg (ARP) gisteren schriftelijk gesteld heeft. Het kamerlid verzoekt de staatssecre taris duidelijk te maken waarop hij zijn mening grondt. Ook wil hij weten of de staatssecretaris gelooft dat bij de dienstplichtigen de bereidheid ontbreekt om land en volk te dfcuMti voor vrede en vrijheid, hoewel tallozen trouw hun dienstplicht vervullen. Voorts vraagt de heer Walburg zich af of het idee van de staatssecretaris, om door middel van een contractpresta tie met premie en opleiding tot een functie in de burgermaatschappij vol doende vrijwilligers te verkrijgen de krijgsmacht niet veel te duur komen te staking, die vanmorgen nog steeds voort duurde. In het tussen partijen bereikte akkoord in Den Haag blijft het verschil in be loning tussen vaste werknemers en tijde lijke krachten, die door koppelbazen worden geplaatst, aanwezig. Het verschil moet echter kleiner worden dan tot nu toe het geval is. Als gevolg daarvan is in de Raad van Overleg in de metaal industrie overeengekomen dat de metaal- CAO opengebroken moet worden. Nieuwe onderhandelingen tussen werk nemers en werkgevers moeten thans uit-, maken hoeveel de vaste werknemers o'p de werven méér moeten verdienen onn het beloningsverschiil geringer te makeo, Bovendien moeten in de CAO bepaliq- gen komen, hoelang een werknemer a/is tijdelijke kracht mag blijven werken. STAATSSECRETARIS KEYZfiR: (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Als u dc begrotin gen van dc laatste jaren naast elkaar legt, is het wel duidelijk, d?(t de priori teit die aan het openbaar vervoer wordt toegekend, steeds groter wordt. U zult dit op prinsjesdag ook weer kunnen constateren". Staatssecretaris Keyzer (Verkeer) zei dit vanmidd?u; legen bur gemeester Samkalden va» Amsterdam bü het slaan van de eerste paal voor de costlyn van de Amsterdamse metro. De staatssecretaris wees er op dat het openbaar vervoer in de toekomst steeds belangrijker zal gaan wcxrden omdat er et voldoende plaats meer zal bMtaar Hij noemde vijf punten als plechtanker lor het openbaar vervoer: de noodzaak van het door de reizi gers als zeer hinderlijk ondervonden overstappen moet zoveel mogelijk wor den beperkt; de reiziger moet zo min mogelijk wachten, kunnen schjjilen en niet op de tocht; het overstappen moet zo gemakkelijk mogelijk worden gemaakt; zoveel mogelijk snelheid en zoveel mogelijk comfort. Fordfabriek niet naar Charleville (Van onze correspondent) PARIJS In september moet voor Bordeaux een tussentijdse verkiezing worden gehouden. De plaatsvervanger van eerste minister Chaban-Dclmas is gestorven, en aangezien Bordeaux, een belangrijk district is dat de gaullisten niet mogen verliezen, heeft Chaban- Franse competitie NantesAngers 10; ReimsNice 11; SochauxStrasbourg 1—0, Ren- nesNimes 20; MarseilleSedan 5 0; MetzBordeaux 1—0; Bastia—Red Star 21; Valenciennes-«-St Etienne 01; LyonAjaccio 30; Angouleme Nancy 10. Klemgereden door de motorpolitie roerden deze jongeren gisteravond in Amsterdam hardhandig tot de orde geroepen. De politie had gisteravond de derde avond van de rellen duidelijk opdracht gekregen steviger op te treden. Deimas zichzelf kandidaat gesteld. De zetel zal Chaban-Dclmas betwist wor den door een communistische en een niet-communistische kandidaat. Laatst genoemde hoopt de steun te krijgen van de gehele niet-communistische linker- De tussentijdse verkiezingen in Bor deaux zouden zonder veel spektakel zijn verlopen, wanneer Jean-Jacques Ser- van-Schreiber niet besloten had per soonlijk naar Bordeaux te komen om daar eerste minister Chaban-Delmas te bestrijden. Schreiber is de nieuwe lei der van de Franse liberale partij, die in de staat Nancy (Lotharingen) glansrijk een kamerzetel heeft gewonnen ten koste van de gaullisten. Hij is een man van grote allure en maakt gebruik van de modernste publiciteitsmiddelen. Nog voor de verkiezingscampagne in Bordeaux is begonnen, is er al volop leven in de brouwerij. De inzet is een Fordfabriek. Die fabriek zou oorspron kelijk gebouwd worden in Charleville in de Franse Ardennen. Om die indus trialisatie op te vangen had Charleville al arbeiderswoningen laten bouwen en nieuwe wegen laten aanleggen. Plotse ling is bekend geworden dat Ford zich niet gaat vestigen in Charleville, zoals toegezegd, maar in Bordeaux. Chaban- Delmas kon dat gisteren in een pers conferentie te Bordeaux aankondigen, en legde daarmee een zware troef op tafel. Bordeaux krijgt daardoor, zei hij, werk voor tienduizend man, voor hon derdduizend mensen zal dat een zekere toekomst worden. De tweede klap op de vuurpijl was dat Servan-Schreiber ook in de persconferentie aanwezig was. Niet als kamerlid, maar als journalist. Hij heeft als de vroegere hoofdredac teur van het weekblad l'Expres nog altijd zijn perskaart in zijn zak. Hij was in de persconferentie vergezeld van de socialistische burgemeester van Charleville. die anzelfsprekend razend is dat Ford niet naar Charleville komt. maar naar Bordeaux. Met zoveel woorden werd dat door deze burgemeester en door Schreiber niet gezegd, maar 't is duidelijk dat zij er een verkiezingsstunt van Chaban-Delmas in zien. De waarheid zal wel zijn, dat Ford van Bordeaux goedkopere voorwaarden heeft gekre gen dan van Charleville, en dat Ford onder grote druk heeft gestaan van Pompidou als president van de repu bliek en van Chaban-Delmas als eerste minister. Het laatste woord over deze zaak is nog lang niet gezegd. In de komende verkiezingscampagne heeft de regering met Ford in de schaal een zeer sterk argument. Heel wat kiezers zullen re deneren: als Chaban-Delmas het ver liest, raakt Bordeaux een nieuwe Ford fabriek kwijt. PRODUKTIE VERMINDERD (Van eei rslaggevers) ZEIST De eif rprUzen zü" hun diep tepunt gepasseerd, aldus gistermiddag de voorzitter van bet Produktschap voor Pluimvee en Eieren, de heer H. H. Gar- DEN HAAG Ten behoeve van de adverteerders krygt Dén Haag in het komend najaar een eigen blad: „Jour naal 2000" gcriaamd, dat maandelüks gratis huis aan huis zal worden ver spreid. De anonieme redactie kondigt enkele medewerkers aan, die de redac tionele kolommen en rubrieken gaan vullen. Het blad zal zich, zo meldt een inleiding in een kennismakingsnummer, intensief gaan bezighouden met „uw eigen stad en uw eigen buurt", waar naast een beroep op de lezers wordt gedaan met brieven te reageren. relds, tydens een vergadering van het schap in Zeist. HU noemde het „een dra ma", dat de producenten bü een kostprijs van ongevor twee gulden per kilo eieren over de eerste zeven maanden van dit jaar gemiddeld slechts 1,46 hebben ont vangen. Een algenele verbetering van de situatie voor de cierproducenten wordt echter niet voor oktober verwacht. De producentenprijs lag tot en met juni gemiddeld drie cent per ei lager dan vorig jaar; de winkelprijs slechts één tot twee cent. Daaruit zou kunnen worden afgeleid dat de detailhandel de prijsverlaging niet volledig aan de consument heeft doorge geven. Dit zal door het schap nog nader onderzocht worden- De eierproduktie is in het tweede kwar taal 150 miljoen stuks onder de prognose gebleven, waarschijnlijk door het afslach ten van oude leghennen, terwijl ook in andere EEG-landt-n minder eieren wor den geproduceerd De inleg van broed- eieren gedurende de eerste helft van dit jaar verminderde in ons land met 26 pro cent, in West-Duitsland met 11 en in België met 13 procent. De heer Garrelds was bang dat er opnieuw een crisis zou ontstaan, i idien Nederland verder door gaat met nel beperken van de produktie. LONDEN (AFP) Honderden Britse politiemannen hebben in heel Engeland naar wapenbergplaatsen gezocht. Huizen, waar Jeden van het verboden Ierse republikeinse leger of linkse ex tremisten plegein te komen, werden doorzocht, in het gebied van Londen deed de politie wel vijftig invallen. In Croydon, een zuidelijke voorstad van Londen, werd een grote hoeveelheid wapens gevonden. Een verdachte is aangehouden. Amsterdamse Kunst tiendaagse Het Cultureel Informatie- en Service Centrum Amsterdam (CISCA) organiseert een Kunst tiendaagse als feestelijke opening van het seizoen 1970—1971. In de Stadsschouwburg, de Kleine Komedie, het Studiotheater De Brakke Grond en in het Concertgebouw worden tien dagen lang zeer gevarieerde programma's geboden, waaraan de grote Nederlandse toneelgezelschappen meewerken, de beide grote orkesten, het Nationaal Ballet, het Nederlands Danstheater en de Neder landse Operastichting. Bovendien zijn er een aantal Kleine-Zaalconcerten ge pland me«t grote Nederlandse musici en enkele losse interessante manifestaties. Er is een algemene prijs ingesteld voor alle manifestaties: f 2.50. De gebouwen zullen feestelijk verlicht worden. CISCA heeft dnizenden affiches verspreid en liet op -eenentwintig punten in de stad spandoeken aanbrengen om deze Kunst- tiendaagse die op 18 september begint en de zevenentwintigste eindigt, meer bekendheid te geven.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5