RzidózQoiiïcmt Wightfestival begon met schade en weinig muziek Winterschema NOS: weinig verrassingen Open brief van Rus aan Solzenitsjin Beatles zullen nooit meer samen spelen Gratis reizen LEIDSE COURANT Bevreesd voor hogere BTW IN de vakbeweging steekt men niet onder stoelen of banken, dat men daar ongerust en zelfs bevreesd is over toekomstige B.T.W.-verhogingen. De vrees is vooral, maar niet uitsluitend, ontstaan door berichten, dat het kabinet-De Jong in het laatste jaar van zijn optreden naar B.T.W.-verhogingen zal grijpen als middel om overspanning in de economie te bestrijden. Niet daardoor alleen hangen B.T.W.- verhogingen in de lucht. Als we ons niet vergissen, houden ook sommige vakbondsleiders er naarstig rekening mee. dat in de toekomst de belasting op de toegevoegde waarde wel eens op getrokken zal moeten worden om de overheid de middelen te verschaffen, die voor een goede uitvoering van de ge meenschapstaak nodig zijn. Waarschijn lijk vrezen N.K.V. en andere vak centrales nu. dat de éne noodzaak om de B.T.W. te verhogen op de andere zal worden gestapeld en in dat geval hebben ze gelijk met hun bezorgdheid, omdat dart de prijsontwikkeling met schokken in opwaartse richting zou kunnen gaan en als gevolg hiervan de spiraal van lonen en prijzen volop gaat draaien. „In feite komt dit neer op het blussen van een brand met benzine betooet het N.K.V.-blad Ruim Zicht. ..En het is ons niet bekend, dat dit ooit een positief resultaat heeft opgeleverd". Alternatieven ONS standpunt is altijd geweest, dat de overheid met B.T.W.-verhogingen over de ganse linie heel voorzichtig be hoort te zijn; onze conclusie is lang zamerhand ook. dat op het politieke en sociaal-economische vlak bij het tot stand komen van de B.T.W. over be paalde risico's van deze fiscale ingreep wat te gemrfkelijk is heengestapt. Ruim Zicht heeft veel begrip voor het feit dat de overheid zorg draagt voor een solide dekking van haar uitgaven, zodat het nieuwe kabinet In 1971 niet de ngen komt te staan, waarmee vrijwel alle ka binetten van de laatste tien jaren zich geconfronteerd hebben gezien. Maar voor B.T.W.-verhoging noemt deze spreekbuis van de vakbeweging dan vlug enkele alternatieven: verhoogde vermogensbelasting, opschuiven van de investeringsaftrek en een speciale conjunctuurheffing op de inkomsten- en vennootschapsbelasting. Verder betwijfelt Ruim Zicht, maar gelukkig in wat voor zichtiger termen dan wel eens door beweging wordt gedaan of de overheid 1 zich op dit moment wel zo druk moet maken over hoogspanning in de con- Terzake van dit laatste weten we over een paar weken, wanneer de miljarden nota met de daarbij horende stukken op tafel komt, meer. Voor dit ogenbl: willen we erop wijzen, dat de alte: natieven van Ruim Zicht maar betrekke lijk bijdragen tot het binnen de perken houden van de bestedingen en in som mige gevallen bijvoorbeeld bij een deel van de, investeringsfaciliteiten ongewenste gevolgen met zich mee zouden kunnen brengen. Uitwisseling van radioprogram ma's met Rusland Radio hem alleen nog maar in grotere ver legenheid. Van de noviteiten bij de NOS-radio willen wij allereerst uitwisselingsprogramma met Rusland, dat op maandagavond 16 november zal plaatsvinden. Begrenzing de opzet ren. Dit bii het financieel-economisch t kabinet-De Jong. Zelfs ter zake van het loonbeleid in de nabije toekomst is hiermee al min of i rekening gehouden. De regering over sterke troeven beschikken. neer ze betoogt bij dit i moeten blijven. Maar hier ligt dan o< Heeft de overheid meer middelen nodig of acht ze inderdaad een bestedings beperking noodzakelijk, dan beperking niet tot de B.T.W. blijven, maar moet het hele fiscale rein in ogenschouw genomen worden. En de extra-B.T.W.-verhogingen moéten dan maar die produktendie die, in ruimere zin, voor de in aanmerking komen. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Een blik in het win terschema van de NOS-televisie maakt duidelijk, dat de kijkers in het komende seizoen weinig verrassingen te wachten staan. In het kader van de ontmoetingsopdracht zullen rubrieken als „Kort geding", „Panoramiek", „Zienswijze" en „Video" worden ge handhaafd met dien verstande, dat „Video" thans eenmaal in de veertien dagen wordt uitgezonden. Voorts leeft de gedachte om uitzendingen als „Pa noramiek" en „Kort geding" in voor komende gevallen op één avond te bestemmen voor speciale thema's, dan wel als variant op het gebruikelijke schema enige totale thema-avonden te zijnde biografieën van bekende Ne derlandse kunstenaars. „Scala", dat zoals bekend in de vooravond niet terugkeert, zal worden vervangen Graag opgave van redenen door zelfstandige progi Elke vrijdagavond zal een parlemen taire rubriek worden uitgezonden, met zo mogelijk een weergave van de resultaten van de kabinetsvergadering op deze dag en de daarbij behorende ..Follow up". „Van gewest tot gewest" krijgt elke donderdagavond zendtijd van 19.00 tot 19.49, een belangrijke uitbreiding, die vergroting van de redactiestaf noodzakelijk maakt. Op maandagavond wordt van 19.04 tot 19.30 uur de educatieve serie „Kijken Tinderen" getoond. Het is een De aankondigingen in dit radiopro gramma. dat tegelijkertijd in .-Moskou en Amsterdam wordt uitgezonden, zijn zowel in het Russisch als in het Ne derlands. Eind september zal een proefprogramma tussen beide landen worden opgenomen, waarbij de lijn- kwaliteit wor ma bevat eer te voeren door het Pbilharmonisch Orkest van Moskou en het Concertge- is Hei Een ander nieuw progi ben met tape". Teams van geluid; gers uit België en Nederland k< tegen elkaar uit in dit nieuwe i wedstrijdprogramma, wordt uitgezonden in samenwei met de gewestelijke zender Ai pen. Voorts staan er nog enige t selingsprogramma's met Belgi Duitsland gepland. IYEFENSIE komt de belangen van het onderwijs (en impliciet ook die van jonge leraren!) tegemoet met verlenging en verruiming van de maatregel, waar door vrijstelling kan worden verkregen van dienstplicht. Dat bepaalde zekerin gen in deze regeling aangebracht zijn om te voorkomen, dat iemand één jaar gaat les geven om daardoor zijn dienst plicht te ontlopen, valt natuurlijk te billijken zoniet toe te juichen. Toch nog één enkele kanttekening. De minister behoudt zich het recht voor om in bepaalde gevallen bezwaar te maken tegen het verlenen van vrijstelling. In de publikatie van het ministerie van geerd: „De minister van Defensie kan om redenen die buiten het verband lig gen van de functie bij het onderwijs, bezwaar maken tegen het verlenen van vrijstelling aan een dienstplichtige. Hij behoudt zich het recht vóór in zo'n de vrijstelling te weigeren, die op van deze regeling is aangevraagd." We hopen dat in die gevallen de wei gering duidelijk geschiedt met opgave van redenen; liever nog dat de minister publiekelijk bekendgemaakt, wat voor gevallen hij bij zijn voorbehoud Dat is een stukje rechtszekerheid mee waarbij individuele personen en de gt meenschap gediend zijn. n de nacht Estudian- tesFeijenoord hebben uitgezeten was die bevredigende 22-uitslag de moeite van het uitzitten dubbelop kwaliteit van de beeldreportage viel nogal tegen. De Argentijnen bleken geen grote tv-kunstenaar en zij lieten de bal vaker van het scherm verdwij nen dan nodig was geweest. Bovendiei ideriijk vaak via een satelliet naar de NOS. Die dingen hebben kuren en de beelden konden gemeenlijk niet tippen aan wat. Herman Kuiphof: ving dat niet op. Zijn zicht was ken nelijk ook slecht; beide Feijenoordse doelpunten durfde hij pas annonceren toen de scheidsrechter heel nadrukke lijk naar de middenstip had gewezen. zwijgen, juist op elke voetballie Tot zover voetbal. We hebben in geval een betere reportage vt hopelijk betere wedstrijd in h< het scherm. De NOS lie honkbal zien, maar inti vooral door een gesprek Vissers van de (bijna ex-) wielerploeg reportage over de positi vrouw in Ierland. Voorts, c KRO, een welgedokument programma over de India Verenigde Staten dat wein van de nobele romantiek zc in de meeste Westerns wordt Kuiphof kon overigens de gehele wed strijd geen sprankje enthousiasme op brengen voor de Nederlandse ploeg. En het is juist dat enthousiasme, den ken we aan zijn befaamde Ajax-re- heel aantrekkelijk karakter kunnen geven. Op de Estudiantesspelcrs bleek hij helemaal niet ingeschoten, zodat we geen ander inzicht in hun indivi duele kwaliteiten kregen dan de schimmige beelden veroorloofden. De Studio Sportbegeleiding van de studio uit was goed. We noemden Cor Veldhoen. Hij maakte deel uit van een team dat verder bestond uit Eddy P. G, Frans Henrichs en Koen Ver hoef!. Zij gaven voor-, tussen- en nabeschouwingen die goed uitvielen. Vooral omdat wat de heren vooraf en tijdens de rust te berde brachten door de einduitslag niet gelogenstraft werd. Vooraf was er bovendien een geslaagde filmimpressie van Frans van Dusschoten. In het stadion was er overigens iets geks aan de hand. Er werd volop reclame gemaakt voor Ginebra Bols. We kennen geen Spaans en vermoe den dat Ginebra een wasmiddel of zoiets is. Natuurlijk had het niets te maken met de toevallig gelijknamige jeneverstokers. Want dan had de NOS volgens de geldende regels de gehele (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) De Amerikaanse zanger-guitarist Ri chie Havens, die vanavond optreedt in Piknik van de VPRO, zong in het begin van de zestiger jaren tijdens de grote .,folk"-explosie in c zen van Greenwich Village. In '67 werd hij opeens bekend door zijn interpretatie's van songs van Bob Dylan zoals: „Woods of Spanish lea ther" en „Maggie's farm". Dylan heeft een bijzonder grote waardering Richie Havens en wel in die mate hij er voor zorgde dat Richie met hem mee kon gaan naar het popfestival in Whight vorig jaar. Naar aanleiding van dit optreden schreven de critici over Richie Havens nog bijna enthou- over Dylan zelf. Van Ri chie Havens wordt verteld dat hij een vilde jeugd heeft gehad en in geboorteplaats Brooklin deel jeugdgangs uit die jai de beruchte Hij LONDEN (Reuter) Een brief, vaar in een zoon van een bekende Rus- iische dichter de geestelijke kwellingen COMMUNICATIE ZONDER PRATEN (Van onze correspondent) WIGHT Ilet popfestival op het eiland Wight is gisteren op gang ge komen met de eerste fans (de voorhoede van naar men hoopt 250.000 bezoekers), huilende honden, een blindganger, een waarschuwing voor giftige slangen en nog maar weinig muziek. De politie heeft de popliefhebbers geprezen voor hun ge drag op het terrein Afgezien van wat kleine schermutselingen hebben zich geen moeilijkheden voorgedaan. Een groep Franse studenten heeft 's nachts een deel van de omheining rond het festvalterreln afgebroken. Via de luidsprekers werd hen gezegd, dat als er nog meer van dit soort schade werd toegebracht, de lokale auto- Een kleine groep weigerde te betalen en wilde toch naar de muziek luisteren. Daarom gingen deze popliefhebbers op duintoppen naast het festivalterrein zit ten. Vandaar uit kon je toch het po dium zien. Ondanks de waarschuwing dat er daar adders onder het gras zaten, hebben honderden anderen zich inmid dels bij hen gevoegd. •nnelijk onderschat. Er moesten nu al extra voedselzendingen worden aange voerd. Op het terrein zelf was er voldoen de te el en en te drinken. Toen de zon te voorschijn kwam en de kleren uit gingen, liep de vraag naar verfrissende drankjes stevig op Een speciale politie-eenheid houdt een oogje op het gebruik van drugs. Deze politiemannen droegen hip piekleren, en één van hen heeft zelfs speciaal voor deze gelegenheid zijn baard latei Een Belgische kunstenaar trok veel be kijks met het beschilderen van lichamen. Hij kon zich het eerst uitleven op het ontblote bovenlichaam van een 20-jarige Engelse. Onder de vele vreemde en min der vreemde vogels, die al naar Wight zijn gestroomd, bevindt zich „Hugo", een religieus fanaticus uit Ceylon. Hij zegt dat hij te oud en te nieuw is. Dat be tekent :<2 jaar hier op aarde. Maar de jaren tellen niet alleen. God zal komen", zegt hij en „Ik, Hugo zal de pelgrimstocht naar de hemel leiden". Hij is naar het waarschuwen, dat ze in gevaar zijn. „Het hun honger door vrienden gestild. Beiden gebruiken ze drugs „omdat iedereen het doet" en omdat het de tijd verdrijft. Eric (19) komt uit de Verenigde Staten en studeert antropologie aan de universi teit. Hij kwam naar het eiland via Am sterdam „waar iedereen alleen maar over Wight praatte". Het is een mooie gelegenheid De open brief van Volpe telt vijfdui- end woorden en is gericht aan de Russische romanschrijver Alexander Solzenitsjin. Volpe. de zoon van de Sov jet dichter Serge I. Esenin, schrijft dat de gepensioneerde generaal-majoor op zijn daad. Grigorenko jaar in Tasjkent gearresteerd voor ver- ide anti-Sovjet activiteiten. Hij mag volgens Volpe in zijn brief geen gebruik maken van enig schrijfmateri aal. „Iemand lange tijd in een positie te brengen waarin het zelfs verboden is te schrijven lijkt er meer op dat men hem gek wil maken in plaats van hem te genezen van zijn ziekte. De psychiaters moeten hier eens ernstig over nadenken' Volpe doet op Solzenitsjin en op de publieke opinie een beroep de leus aan te heffen: „Een pen voor Pjotr Grigore- vitsj Grigorenko". Volgens „The Times" is de brief langs betrouwbare kanalen naar het westen gekomen en was hij gedateerd op 20 juli. Solzenitsjin is uit de Russische schrijversbond gestoten nadat zijn anti-Stalinistische romans in het westen zijn gepubliceerd. PAUL MCCARTNEY: ucht 1 de oeilijkheden verhin- hoeft geen praten In de duim hebben een p plofte bom uit de tweede wereldoorlog gevonden, half verborgen onder het zand. De mijnopruimingsdienst heeft de bom onschadelijk gemaakt. LONDEN (AFP) Paul heeft verklaard, dat de Beatles nooit meer samen zullen spelen. „Wij zullen om geen enkele reden financiële of andere samen meer optreden", zo zei hij. McCartney, die al verscheidene maanden met zijn vrouw Linda en zijn dochtertje teruggetrokken leeft op een Schotse boerderij, voegde hieraan toe, dat Denis Scott Clark, een Engelse kunst schilder, zal zijn waterverftekeningen tentoonstellen in Panorama Mesdag van 11 tot 27 september- Zijne excel lentie Sir Edward Tomkins zal de expositie openen. Mariabeeld uit 15e eeuw gestolen ROOSENDAAL (ANP) De politie van Roosendaal probeert achter de identiteit te komen van degenen, die uit een bedevaartkapel tussen Roosendaal en Oud-Gastel een ongeveer 550 jaar oud Mariabeeld hebben gestolen Het eeuwenoude Mariabeeld is in 1421 in de toen ook gebouwde kapel gezet, door tijdens de St-Elisabethsvloed in moeilijkheden verkerende schippers. Deze beloofden een kapel te bouwen op de plaats waar zij behouden aan land (ADVERTENTIE) 2 septemberdagen Kies de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die 3-Maandskaart f20.- echtpaar f 30.- Jaarkaart f 50.- echtpaar f 75.- Legitimatie en pasfoto vereist. x voordelig uit met NS Kunst en kunstenaars In Huize Krakeling (Westeinde 200) worci een weekendtentoonstelling gehouden van schilderijen van George Lampe. Bij de opening op zaterdag 29 augustus om 16 uur zullen enkele films van de Cineworkshop Psychopolis gedraaid worden. De tentoonstelling duurt v< weekend tot weekend dus t m maai dag 7 september. Paul van Vliet heeft de tekst geschrev» voor een fotoboek over Nederland waaraan enkele bekende fotografen als Aart Klein. Karei Hofland, Chris-Paul Stapels. Ger Dekkers en Jan Roede hun medewerking hebben gegeven- Het boek zal in november bij N.V- Uit geverij W- van Hoeve uitkomen. Dc Haagse dichter Johan van Nieuwen- gewoonte dat dichters tentoonstellin gen van schilders en beeldhouv openen. Zijn activiteiten terz maakten een herdruk nodig van sinds enige tijd uitverkochte dicht bundel „Achter een naam verborgt De tweede druk gaat verschijnen bij de Oude Degel in Rijswijk. „Oosti verzen - Hollandse wijzen" is de van een concert van moderne Ne< landse composities, dat op 27 septem ber in het gebouw van de Haagse Kunstkring, Denneweg 64, wordt ge geven door Meta Bourgonjen, Made leine Margot, Ton Hartsuiker en Paul Niessing. Phil van der Klundert zal van 7 tot 24 september in de Haagse Kunstkring rubberobjecten laten zien, de eerste expositie van die aard in Nederland. De Haagse kunstenaar, die voor dit soort werk vorig jaar de Jacob Maris jeugdprijs verwierf, streeft naar een speelkunst, waarbij de magische wer king van het rubber uitnodigt tot aanraken. Van der Klunder exposeer de deze objecten al eerder met succes in Frankrijk en België. De openings avond wordt opgeluisterd met fluit-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2