BIKKELHARD SPELEN" Feijenoord in tip-topconditie „We zullenzegt Happel correct niet brutaal of provocerend, maar laatste loodjes wegen het zwaarst „RECORDRECETTE" IN BRAZILIË Henk Groot assistent van Rinus Michels Nooit op zondag TOENSDAG 26 AUGUSTUS 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Jeijenoord Treijtel Vneifn Israël Lasaroms Van Duivenbode Jansen Hasil Tery Kindval Van Hanegem Moulijn rbilrale trio badetla (Italië) - Tschenscher (W.-DId.) - Glöckner (O.-DId.) eron Ecbecopar Conigliaro Pachame Flores Bilardo ëedtna Togneri Spadaro Malbernat Errea Estudiantes Boodschappen doen in Zuid-Amerika is voor voetballers een riskante zaak (denk aan de zaak-Bobby Moore). Dit heeft de Feijenoorders er echter niet van kunnen weerhouden gisteren Buenos Aires in te gaan om enige winkels met een bezoek te „vereren". Eddy Treijtel vermaakte zich best. Onder het toeziend oog van een Argentijns politieman, een van de permanente begeleiders van de Rotterdammers, strijkt hij de verkoopster kennelijk niet tegen de haren in. Piet Romeijn en Ernst Happel kijken geïnteresseerd toe. Da Feijenoordspelers werden gisteren door Ernst Happel aan een van de laatste trainingen onderworpen. In het immense Boca Juniorstadion, waarvan het inmiddels vast staat dat het de „speelplaats" voor de ontmoeting EstudiantesFeijenoord is, doen de Rotterdammers eniga gymnastische baloefeningen. BUENOS AIRES De Argentijnse radio en televisie heeft zich bijna bloeddorstig geworpen op de Nederlandse begeleiders van Feijenoord. Er is een programma dat op Willems vuist lijkt. Het wordt geheel geïmprovi seerd en gaat live de lucht in. Nederlanders rijn in die paar dagen vertrouwde verschijningen geworden op televisieschermen in Buenos Aires en verre omgeving. Twee supporters hebben, lichtelijk vals, het schone lied van „hand in hand" gezongen. Er wordt via tolken naar meningen gevraagd en er is een optreden geweest van het duo Happel. Ernst Happel heeft zijn zoon Ernst junior meegenomen op de trip en via een ingewikkeld vertalings systeem van Spaans naar Engels, dan naar Oostenrijks en weer terug kwamen nogal moeizaam vragen en antwoorden tot stand. Happel jr. is al zo bekend dat hij op straat wordt aangesproken. Happel sr. heeft het achterste van zijn tong niet laten zien, zoals zijn gewoonte is. Maar gisteren verklaarde hij onomwonden in de „eigen omgeving": „We zullen correct spelen, niet brutaal, niet provocerend. Maar we gaan er wel bikkelhard tegenaan. Ik zeg het nogmaals, bikkelhard." Feijenoordaanvoerder Rinus Israel werd gisteren voorgesteld aan de Argentijnse president, Roberto Marcelo Levingston (rechts),' tijdens een ontvangst door de regering. In het midden Feijenoordverzorger Gerard Meijer. BRASILIA Een voetbalwedstrijd tussen de Braziliaanse voetbalclubs Civil- san en Carioca, die eindigde in een over winning van 61 voor Civilsan, heeft een diepterecord gevestigd wat betreft het aantal toeschouwers. Bü deze wedstrijd was zegge en schrij ve één betalende toeschouwer aanwezig, terwijl de toegangsprijs van twee crucei- ros (ongeveer één gulden vijftig) toch niet onoverkomelijk leek. De man, wiens naam niet bekend is, verdient volgens de Braziliaanse voet balbond in Brasilia een medaille voor zijn trouw. i de Een min of meer opzienbarende ver klaring van een trainer, die zijn man schappen dagen op het hart heeft ge drukt zich vooral te beheersen en niet de aanleiding te zijn van eventuele misstanden. Er wordt van Argentijnse zijde tot in den treure gezegd dat er niets zal gebeuren. Ernst Happel, niet geheel onbekend met het Zuidamerikaanse voetbal, dat hij aan den lijve meemaakte toen hij in Rpid Wien speelde, is daarvan niet zo overtuigd. „Er kan in deze landen altijd wat gebeuren. Een vechtpartij is snel ontbrand en ze willen een gevallen speler ook nog wel eens een trap na geven". Als het aan hem ligrt, wil hij volledig meewerken om uitwassen te voorkomen. Het is in deze landen de gewoonte dat de tegenpartij in belang rijke duels het veld betreedt met de Argentijnse vlag. „Als ze het vragen, zullen we dat zeker doen, niet uit onszelf. Ze moeten het verzoeken", al dus Happel, die geen moment angst heeft gehad voor het elftal van Estudi antes, dat bepaald niet populair is in Buenos Aires waar River Plate op de eerste plaats komt. Er heerst een op merkelijk optimisme bij Feijenoord. Toen de ploeg maandagavond een lichte training onderging, klonk op de tribu nes waar altijd mensen zitten die profi teren van de gratis entree, herhaalde lijk applaus. Wim van Hanegem was aangewezen om doelman Treytel onder vuur te nemen. Hij trok zijn hele arse- Door Herman van Bergem, onze speciale verslaggever bij EstudiantesFeijenoord naai open en liet een schiettechniek zien, waarvan de Argentijnse kijkers amulden. Enorme schoten, ..kromme", eensklaps dalende ballen, alles haalde Van Hanegem uit zijn linkertovervoet. Geïmponeerd Toen een oefening werd gedaan waarbij elke speler om de beurt op Treytel toestormde, waren de Argentij nen geïmponeerd door de geweldige knallen die Treytel kreeg te verwerken. Een stukje psychologische beïnvloeding van Happel, die zijn mannen had bevo len alle kracht in de schoten te leg gen. Intussen waren timmerlieden bezig een keten van reclame aan te brengen, waarbij een Nederlandse firma die het „elke dag een glaasje" propageert, het leeuwendeel opeiste. Deze firma heeft ook voor een belangrijk deel de uitzen ding per televisie mogelijk gemaakt door de helft van de kosten voor zijn rekening te nemen. Directieleden zien het rendement duidelijk, „want er wordt in Argentinië en omliggende landen (Van onze sportredactie) BUENOS AIRES In het turbulente Buenos Aires, waar de een de ander compleet in de metro draagt, waar het gedrang bijkans levens gevaarlijk is, in de stad die een chaotisch verkeer kent dat door elkaar kronkelt en zich ook van stoplichten niets aantrekt, zodat de grote boulevards racebanen zijn waar iedereen zijn auto van links naar rechts slingert en omgekeerd en het recht van de sterkste zegeviert, in die stad is het duel om de wereldbeker geen evenement waarvoor men op de kop gaat staan. Niettemin worden tussen de vijftig- en zestigduizend kijkers verwacht. Sinds het „optreden" van Nederlanders voor de televisie is, tot grote opluchting van de bestuurders van Estudiantes, de belangstelling groter geworden dan zij in hun stoutste dromen hadden durven vermoeden. Ondanks de uiterlijke losheid waar mee bestuur en spelers van Estudi antes het duel tegemoet zien, wor den hier en daar somberder klanken vernomen. Estudiantes, dat er nau welijks in slaagde zicht te plaatsen voor de nationale competitie omdat in de competitie van „Groot Buenos Aires" een plaats werd bezet die een beslissingswedstrijd nodig maakte, mist drie spelers. Dat zijn Poletti, Madera en Aquirre-Suarez, de boos doeners van de wedstrijd tegen AC Milan. Omdat het niet de minsten van de elf waren, is het team duide lijk verzwakt. Ernst Happel, nauw lettend alles volgend wat met Estu diantes heeft te maken: „Het gemis van de drie spelers heeft waar schijnlijk consequenties misschien kunnen wij daarvan profiteren want we zullen ons niet van streek laten maken door allerlei trucs. Het kan best zijn dat Estudiantes wat geremd speelt. We blijven rustig. En alle spelers zijn in tip-top conditie. Er mankeert niets. helemaal niets Compleet stilzwijgen Over de opstelling bewaarde hij, als vanouds, een compleet stilzwijgen, maar er mag worden aangenomen dat Feijenoord in de vertrouwde ba sissamenstelling aantreedt, dus met Romeijn als rechterverdediger en niet Dick Schneider, die ook bij de trainingen geen moment de indruk wekte dat hij op een plaats re kent. Belangrijk punt blijft voorts de scheidsrechter. Happel„Daarover heb ik mijn gedachten, maar die kan ik niet openbaar maken". Waar schijnlijk heeft hij het liefst de Westduitser Tschenscher want de Oostduitser Glöckner heeft minder prettige ervaringen met het Neder landse voetbal opgedaan en de Itali aan Sbardella heeft te veel dezelfde mentaliteit als Zuidamerikanen. Om dat mag worden aangenomen dat hij een integere figuur is en geen „wraak" zal willen nemen voor de nederlaag van AC Milan tegen Feijen oord ,noch voor de. voetbaloorlog die Estudiantes voerde tegen AC Mi- Wim van Hanegem is door de t van Estudiantes, Osvaldo Zubeldia, een van de gevaarlijkste Feijenoor ders genoemd. Veel zal van het spel van de „Kromme" afhangen of Feijenoord in Buenos Aires een gunstig resultaat behaalt. lan, kan hij met zijn Italiaanse mentaliteit, die overeenkomsten ver toont met de Zuidamerikaanse, voor Feijenoord eerder een na- dan een voordeel zijn. Happel zei er niets over. Alleen dit: „Ik hoef hem niet mee te hebben, maar ik wil hem ook niet tegen hebben". Een sfinxachtige uitspraak van een trainer, die enige uren voor een voor hem en zijn ploeg belang wekkend duel staat, dat toch niet zo veel heeft losgewoeld als de Europa Cupfinale. Het is ook te ver om een legioen te trekken. De zes man en de Nederlandse kolonie in Buenos Aires zullen het moeten opnemen tegen tienduizenden Argentijnen. „We moeten in Rotterdam onze slag slaan", oordeelt Happel. Dan zitten op de tribunes ten hoogste honderd Argentijnen, die zich nu al raison van duizend dollar voor een veer tiendaagse trip door Europa plus be zoek aan de tweede wedstrijd heb ben opgegeven. Toch een leuk aantal voor een stad waar iedereen twee baantjes heeft omdat hij er van een niet kan komen..." Zwaar op de maag Er wordt bij Feijenoord al wat ver der gedacht dan het duel met Estu diantes. De competitiewedstrijd te gen AZ '67 ligt Feijenoord zwaar op de maag. Als de ploeg vrijdag in de namiddag na een lange reis arri veert op Schiphol is er slechts een dag om „bij te komen" voor de uitwedstrijd in Alkmaar. Happel is er niet gerust op. „AZ zal natuurlijk proberen hiervan profijt te trekken en er dubbel tegenaan gaan. Maar ja, de KNVB wil niet van uitstel weten. Misschien vinden ze daar een wereldbeker niet zo belangrijk". Feij enoord zal wel trachten de competi tiewedstrijd tegen Go Ahead, een week later, van zondag naar zater dag te verzetten omdat voor 9 sep tember de return tegen Estudiantes op het programma staat". Dat scheelt altijd een dag en die kan in verband met eventuele blessures heel belangrijk zijn", aldus Hap pel. Ook Henk Wery middenen Dick Schneider mochten niet zonder geleide op stap. Dick Schneider, die vannacht waarschijnlijk niet het Feijenoordshirt draagt (hij is reserve) heeft daarom als compensatie maar een poncho aangetrokken. meer sterke drank gedronken dan in Nederland. Zo in de geest van: een fles in Nederland is een krat in Argenti nië". Bovendien heeft de firma nogeens tachtigduizend dollar aan reclame uit gegeven want de wedstrijd wordt ten slotte ook in verscheidene Europese lan den op het scherm gebracht. Drie tegenstanders Happel over het door hem als „bik kelhard" aangekondigde duel, waarin hij niet Estudiantes als gevaarlijkste tegenstander ziet. „We hebben drie te genstanders die ik gevaarlijker acht: het licht, het veld en de harde bal". Over hiet licht zei Rinus Israel: „Die lampen staan verkeerd. Ze hangen alle maal aan de zijkanten en als er een hoge bal komt, word je verblind omdat je recht in de lampen kijkt, die niet hoog genoeg hangen". Over het veld zei Coen Moulijn: „Dat wordt oppassen om niet geblesseerd te raken want er zitten allerlei verrader lijke bobbels in". Omtrent de bal is een slimmigheidje bedacht. Eddy Treytel legt een naald in zijn doel en als hij de bal moet „ophalen" steekt hij die gauw in de nippel en laat lucht ontsnappen. Een „truc-special" van Happel, die, evenals iedereen in het Nederlands ge zelschap, verwonderd keek naar het bord waarop de prijzen voor de kaarten vermeld staan. De goedkoopste vier gul den (voor leden) en de duurste zestig gulden. Dan zijn er ook nog loges, die door zes personen bezet kunnen worden en waarvoor vijfhonderd gulden moet worden betaald. Forse prijzen in een stad waar iedereen, die niet tot de „bovenlaag" behoort, twee betrekkingen heeft omdat één niet toereikend is om zich enigszins behoorlijk te kunnen roe- (Van c sportredactie) DEN HAAG Als het bestuur van Ajax zUn toestemming geeft, zal Henk Groot zich binnenkort weer gaan bemoeien met het betaalde voetbal. Niet als speler weliswaar, daarop is geen uitzicht meer na zijn knieblessure die hU heeft opge lopen in de interland tegen Polen, maar als „rechterhand" van AJaxtrainer Rinus Michels. Tijdens een gesprek dat Henk Groot gisteren in Amsterdam had, heeft de Zaan dammer zich bereid verklaard beschikbaar te zijn wanneer trainer Michels graag een wedstrijd wil observeren .Ik kan me voorstellen", zegt Henk Groot, „dat de heer Michels in bepaalde gevallen wil weten hoe eon voetballer, die pas nieuw is, speelt. Het is dan de bedoeling dat ik over zijn spel een rapportje maak". De kans bestaat dat Henk Groot ook zal worden ingeschakeld om komende tegen standers van Ajax in de Europa Cup voor landskampioenen te volgen- Van den Oever tekende alsnog (Vai sportredactie DEN HAAGa Gisteren is tussen het bestuur van ADO en Jan van den Oever overeenstemming bereikt over de voorwaarden voor een nieuw contract. Van den Oever, die niet akkoord ging met de condities die ADO hem aan het eind van het afgelopen seizoen aanbood, heeft alsnog een verbintenis aangegaan met de Zuiderparkers. Het contract, dat geldt voor twee jaar. is gesloten op de voorwaarden, die ADO destijds stelde. Het gesprek, tijdens welke club en spieler tot elkaar kwamen, was I gearrangeerd door reserve-aanvoerder j Ton Thie, die mede namens de overige 1 ADO-spelers Van den Oever had be naderd. Henk Groot, de onfortuinlijke Ajacied, die in de interland tegen Polen een knieblessure opliep, die hem noopte een streep onder zijn •ctieve carrière te zetten, gaat Rinus Michels assisteren. (Van onze speciale verslaggever) BUENOS AIRES. Van de zes supporters, die Feijenoord vergezellen. is er één die nooit naar competitiewedstrijden gaat kijken. H\j blijft 's zondags thuis, maar gaat wel met alle uitwedstrijden van Feijenoord ook wel Ajax soms" mee voor de Europa Cup. Interlandwedstrijden wil hij af en toe nog wel bezoeken. Voorts gaat hij bij tijd en wijle de grens over om grote motorwedstrijden te volgen „Ik ben laatst nog r de Grote Prijs van Spanje geweest om Aalt Toersen te zien" en volgt hij de schaatsers in de kampioens- toernooien. Toch wel een sportfan. deze eigenaar van een aannemers bedrijf, die „nooit op zondag" voet bal ziet. Er is iemand in het kleine gezelschap, die bij terugkomst duizend gulden rijker is. Hij had in Nederland gewed dat hij niet op de dag van de wed strijd EstudiantesFeijenoord in Volenöammerkostuum op straat durfde verschijnen. En of hij durft. Gisteren al liep hij met wijde broek en rood buis te flaneren en een foto graaf verzocht hfj, als overtuigend bewijs, een plaat te maken in het stadion van Boca Juniors. Er was op dat moment niemand die vreemd op keek. toen h(j zich liet vereeuwigen. In een stad met ruim zeven miljoen inwoners lopen wel meer ..vreemde figuren" rond

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7