Militaire tactiek bij actie POLITIE OVERROMPELD „Vaticaan wist alles van evangelische slavinnen" COR WITSCHGE: „Meuldijk heeft zijn eigen kind vermoord" STUDENTENPASTOR HARRY HAAS: „KOEHANDEL IN INDIASE MEISJES" Moeder vecht met leeuwin om dochtertje „Ik wil weten of ik morgen met mijn kop als reclame tussen de damesslipjes 197( WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 5 gel psyci onderdlr an Natu enoemd ■olutiebicii; ntaar in :ing Boul hreven eactie da (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Tientallen mare haussecs en politiemannen stonden gis' f iravond min of meer verbaasd werkloos hij th ,e te zien, toen een honderdtal matrozen ustitie v n mariniers plotseling in Amsterdam de te te lui am en omgeving bezetten, schoonveeg- ip bed li en en weer verdwenen. Voordat het tot >Je politietroepen goed en wel doordrom sschilckii en was. werd deze maritieme actie reeds rechtba fgesloten. „Een spontane actie", aldus actievoerders, die onder het zingen h an moderne strijdliederen als „Zorg dat erbö komt" en „Hand in hand kame- aden" opgetrokken waren- Pas toen zij in looppas en tenslotte in lormpas overgingen, begreep de politie, at hier iets anders gaande was, dan zo de breedte van het Damrak in be- ag te nemen. Maar politie e:i marechaussee hadden et kunnen weten. De zogenaamde spon- ine actie van de matrozen en mariniers Den Helder, Amsterdam, Hilversum Doorn was namelijk voorafgegaan r een bijna massale gelijktijdige aan- omst op het Centraal Station. Boven- had het leger vrijwilligers kort in tien ma inge burge: ..verkenningspatrouille" ingezet, die uiteraard door rond de Dam gemolesteerd Dit was voor de honderd man voldoen- aanleiding om in linie en looppas op trekken tegen deze molestatie en krant o „bezoedelen" van het monument te Leidse C reken. Binnen twee minuten hadden ze de compleet schoongeveegd. Daarna ihtervolgden ze de vluchtende menigte nog lot diep in de Warmoesstraat. wil li un actie werd met gemengde gevoelens tdegeslagen door de tientallen mare- taussees en agenten van de gemeente- jlitie, die achter hun rieten schilden >eens tot werkeloosheid genoemd wa- i. Evenwel niet voor lang. Commissaris Lagerwaard van het Dam- itachement keurde achteraf het eigen achtig optreden van de mariniers en atrozen in scherpe bewoordingen af. In 'erleg met zijn korpschef had hij nog :en uur tevoren aangekondigd, dat van zijde van de politie elke provocatie ieder ;rmeden zou worden, w En ondertussen hadden de honderden he jenten van de Dam een bastillon ge- ;lf toegej aakt. In een wijde kring rond het mo- |iment hadden ze stegen en steegjes, ook verkeersaders als Damrak itieman |okin, hermetisch afgegrendeld- Binnen de ring de verdedigingsexperts, '11 (Van een onzer verslaggevers) HEERLEN „Ik wil niet zeggen de paus, maar toch pastoraat in Heerlen. Haas heeft begin 1964 al, toen hij zeker de kardinalen waren op de hoogte van de grote studentenpastor voor buitenlanders in West-Duitsland aantallen Indiase meisjes, die naar West-Europa was. alle Duitse kerkelijke autoriteiten gewaarschuwd, kwamen", aldus een verontwaardigde Harry Haas, voor wat hij nu „koehandel" noemt in zeventienjarige studentenpastor aan de hogeschool voor theologie en Indiase meisjes. De bliksemactie is afgeslopen grimmig en tot hard terugslaan bereid, als het tot dezelfde taferelen zou komen als de vorige nacht Buiten de ring, ste nen gooiend on provocerend, geen damslapers meer, geen jonge buiten-? landse hippietoeristen die had den een veilig heen komen gevonden naar rustiger slaapplaatsen maar wel rel- lustige jongeren uit Amsterdam en wijde omgeving. Buiten de ring cok de geruchten: er zit :n Engelsman met een mitrailleur in hotel Kras, er zijn 150 mariniers onder weg met geschut; er zijn twee doden ge vallen; er is door burgers geschoten. De gewonden, die gisteravond echter werkelijkheid gevallen zijn, waren een jonge vrouw, tegen een auto gelopen; jonge demonstrant, die al stenen gooi end naar een tram onder een auto was gevallen en een paar knapen die wat schrammen opgelopen hadden. Het Provo-gemeenleraadslid Roel van Duijn heefi B. en W. nu schriftelijk ge vraagd of zij bereid zijn het slaapverbod op te schorten voordat er nieuwe con flicten tussen jongeren en politie losbre ken en „opdat de betrekkelijke tolerantie, die er in Amsterdam heerste vóór het verbod weer tot haar recht kan komen" Ook het bestuur van de afdeling Am sterdam van de onafhankelijke liberale jongerenorganisatie J-O.V-D. zegt in een verklaring de gebeurtenissen van de af gelopen dagen in Amsterdam als een teleurstelling te beschouwen voor al diegenen, die hadden gehoopt dat een andere levensstijl dan de gevestigde, zich in de stad onbelemmerd en vreedzaam had kunnen ontplooien. „Het door B. en W. afgekondigde slaap verbod keuren wij volkomen af. Iedereen moet in principe kunnen slapen waar hij dit wenst. Indien in bepaalde gevallen van ernstige overlast sprake is, zou daar individueel tegen kunnen worden opge treden", aldus de J.O.V-D. De persfotograaf Daniël de Koning, die maandagavond door een kogel uit een politiepistool in de rug werd geraakt, verkeert thans buiten levensgevaar. Hij ls gisteren twee keer geopereerd- De kogel heeft "volgens de doktoren ook zijn wervelkolom beschadigd. De heer De Koning is de ernstigste gewonde van de ruim 40 mensen die zich onder behande ling moesten stellen- Intussen willen zeventien juristen, ver bonden aan de juridische faculteit van de Amsterdamse universiteit, een straf vervolging instellen tegen de mariniers en matrozen, die op de Dam in actie zijn geweest. Het is volgens deze juristen „onaanvaardbaar dat georganiseerde groepen onbevoegdelijk de reehtshand- havende taak van de politie overnemen- Dit klemt te meer nu het hier een in overheidsuniformen optredende groep be trof". Tot de ondertekenaars behoort on der meer mr. Eric Jurgens, tot voor kort voorzitter van de Politieke Partij Radi- Afgelopen zondag is de trek van meisjes uit Kerala naar Europese kloosters door de Sunday Times aan de kaak gesteld. Er werd daar over ronselen gesproken, een term die door Haas niet wordt weerlegd. „Ik heb veel van die meisjes uit Kerala in West-Duitsland gesproken. In 1963, meteen toen ik in Duitsland aankwam al, kwamen ze naar me toe. Ze wilden studiebeurzen, ze wilden geld voor de terugreis. Och, het is allemaal zo onschuldig begonnen. Een Indiase bisschop droeg bij een Duitse congregatie de mis op en er werd gevraagd te bidden voor meer roepingen. Dat vei'baasde de man, want in India waren roepingen genoeg. Er kon dus wel iets aan gedaan worden. Zo is het begonnen. Op kosten van de, vaak zeer kleine, congregaties kwamen Israëlische minister wil choleraconferentie JERUZALEM (Reuter) De Israëli sche minister van Volksgezondheid Vic tor Shem-Tov, heeft de ministers van Volksgezondheid van de aangrenzende Arabische landen, Perzië en Cyprus uit genodigd voor een conferentie op neutraal gebied ter bespreking van gemeenschap pelijke maatregelen, die de uitbreiding van de cholera in het betrokken gebied moeten voorkomen. de 17-jarige meisjes dan naar Duitsland, waar ze tot verpleegster zouden worden opgeleid. Meestal gebeurde dat ook wel. Maar er was in India niet bij verteld dat ze eerst een jaar moesten poetsen en schrobben om de overtocht te kunnen terugbetalen. Dan moesten de meisjes drie jaar studeren, om andermaal een jaar te poetsen om de terugreis te be kostigen. En kwamen ze dan. na Vijf lange jaren in Kerala terug, dan was de huwbare leeftijd voorbij, en dan bleek ook wel eens dat hun diploma's niet geldig waren in India". Samen met de jezuït Albert Otto heeft Haas de hele affaire van dc „evange lische slavinnen", die soms met charter vliegtuigen tegelijk' aankwamen, gede tailleerd onderzocht. „Wij hebben er eerst in beperkte kring over gepubliceerd, met het verzoek om reacties. Je had ze moeten horen: of we wel priesters wa ren; of we dan helemaal geen vertrou wen meer in de Heilige Geest hadden. Ja, die geest zagen we wel, maar die kroop over de grond", zegt Haas nog steeds geweldig boos. „Daarna hebben we iedereen die er in Duitsland iets mee te maken had, en ook de Duitse bisschop penconferentie, ingelicht. Onder leiding van kardinaal Frings is er daarna ook heel wat tegen gedaan. Maar ik wist niet dat die praktijken nu nog beston den. In 1965 dachten we: Nu zal het wel afgelopen zijn. maar het terrein is blijk baar alleen verlegd: Naar Italië. Nota bene onder de neus van het Vaticaan. Het is onvoorstelbaar dat dit kan ge- En dan die priester, die in mei als visi tator een onderzoek zou hebben inge steld. Ik ken hem, dat is Josef Vilan- gaden. Hij is zeker niet voor zo'n onder zoek gekwalificeerd. Hij heeft zelf aan die handel meegedaan. En het zal me niet verbazen als er bij hem ook wat aan de strijkstok is blijven hangen". Inderdaad, ook de handel in evange lische slavinnen had zijn financiële con sequenties. Haas: „De overtocht werd inderdaad door "de congregaties betaald, wel moest het met poetsen terugbetaald worden. En als er dan meisjes waren gekomen, betaalde Duitsland natuurlijk aan de missie in India. De bisschoppen konden er in Kerala kerken van bou wen. Van studenten in Duitsland heb ik wel eens gehoord, dat er duizend Mark per meisje voor de missie werd gegeven. Maar ik kan het niet bewijzen; dat er betaald werd, daar ben ik van overtuigd. Maar nogmaals, ze kunnen in het Vati caan niet zeggen dat ze het niet geweten hebben". LONDEN (AP) Een moeder heeft gisteren in het dierenpark van Woburn Abbev gevochten met een leeuwin om haar dochtertje te bevrijden. Het beest had de vijf jaar oude Sian Symons-Jo- nes door een autovenster gegrepen. Haar been werd lelijk toegetakeld, maar na een operatie werd haar toestand be vredigend genoemd. De moeder van Sian, de 30 jaar oude mrs. Garland Symons-Jones moest in het ziekenhuis worden opgenomen voor won den op armen en handen na haar ge vecht met de drie jaar oude leeuwin, Twiggy genaamd. De moeder vertelde dat de raampjes wat open waren gelaten, omdat het zo verschrikkelijk heet was rAAI ILEN 4 uur f ort van aanhang il, twi •erde per chadigd. i-den weg a Oosthai die wat i is de op, innig Eigen aal dus hippe niet inmakers denken, steken wil de vogel- komstige tradidio- tige gla- uurwerk- .nderzijds niteit zijn laat- manier •g wijzen Jlastieken waaronder blijft open, zondag, chter nr. parochie- ;g om de ld te lei- AMSTERDAM Vanmorgen lag er in het trapgat van het aamborstig grachtenhuis Amstel 54 in Amsterdam weer een gefrankeerd bewijs van medeleven. Afzender was ditmaal een dominee uit Hilversum, die er 25 cent, een enveloppe en een ongelinieerd kwartovel tegenaan had geworpen om zijn verontwaardiging over de be handeling van de enige echte Pipo der lage landen te ventileren. „Ik hoop", schrijft hij, „dat er alsnog een oplossing gevonden wordt, die u in ere herstelt." Bij het raam, vijf meter boven Am- ilerdams Peil, vier meter boven een 'erchoormde caféjukebox, die tot diep n de nacht de kwalijke meezingers uit de stallen van Johnny Hoes door de poreuze vloer pompt en schuin onder een schilderij, waarop een be wonderaarster jaren geleden de clown Nederland I en II in bange kleu- gevanken heeft, schudt acteur Cor Witschge zijn peper en zoutkleurige n. Incognito, zonder schmink, dopneus, bolhoed en fladderjas, wekt hij geen moment het vermoeden, dat hij twaalf jaar als televisieclown zijn leeftocht bij elkaar heeft vergaard. Toch heeft hij bij de Vara 38 uren met zijn milde Pipo-act volgemaakt imens de NTS-NOS 444 maal 5 minuten dag met zijn handje gezegd tegen de vogels, de bloemen en de kinderen. De bewijzen daarvan liggen nu in istdikke plakboeken en in koffers: luizenden kranteknipsels, foto's en sies. Stille getuigen van een pe riode, die voor Pipo voltooid verleden ijd is geworden. ,Het is onbegrijpelijk", zegt Witschge, ,ik ben gisteren nog opgetreden voor ilecht ziende kinderen. Had je de reacties moeten zien. Ze wisten gelijk, dat ik de echte Pipo was. Ik heb een aar jaar geleden meegedaan aan een -edstrijd „Wie van de Drie" We had den alle drie hetzelfde pak aan, we eender geschminkt, maar voor- ve één woord gesproken hadden riepen de kinderen al: „Pipo drie is de echte". Dat was ik. Mijn God, ik heb die twaalf jaar van alles meege- naakt. Ik heb aan het sterfbed ge daan van kinderen, die nog één keer Pipo wilden zien. Ik kan je foto's laten zien van massale verkeersop stoppingen in Rotterdam. Ze konden irenlang niet meer voor of achteruit >n dat alleen, omdat Pipo een rijtoer naakte. Ik heb in Sonsbeek voor 15.000 mensen gespeeld. Mag het asje blieft aan me vreten, als ik straks een andere Pipo op het scherm zie. Krankzinnig Ik heb echt niet de illusie, dat ik als Pipo terugkom. Die hoop heb ik allang jpgegeven. Maar ik wil wel, dat uit gemaakt wordt, wie in dit geval de schuldige is. Er heeft in de kranten gestaan, dat ik uit de nieuwe serie x-n gegooid, omdat ik naast mijn schoenen liep. Ik was maar een ac- leurtje van niks en ik moest me niks eerbeelden werd er gezegd. Ik heb interviews gelezen, waarin stond, dat Witschge krankzinnig hoge bedragen vroeg, dat hij een VIP-behandeling wilde hebben. Weet je, wat de waar- ïeid is? Dat ik uiteindelijk genoegen iam met een honorarium, dat nog ager was dan de beloning, die ik bij de NOS voor vijf minuten Pipo kreeg. En dan had ik ook nog de brutaliteit om voor de filmperiode op Ibiza een éénpersoonskamer te vraken. Dat leek me redelijk voor een vent, die de hele dag geschminkt en in zware kleren in de brandende zon heeft staan werken. Achteraf begrijp ik pas, dat je dan over het paard bent getild. Ik heb een brief gehad van een Vara- lid uit Winschoten. Ik heb altijd ge weldig met de Varamensen gewerkt, maar toch heeft de VARA die man een briefje geschreven, waar de hon den geen brood van lusten. Ik heb hem aan mijn advocaat gegeven. Er staan de smerigste dingen in. Die man had alleen aan de Vara om opheldering gevraagd over de ver dwijning van mij uit de nieuwe Pipo- serie. Dat wilde hij weten, omdat hij lid is van die club. In het antwoord stond onder andere, dat meneer Witschge te veel geld vroeg. „Van dat bedrag", schreven ze. ..kan een arbei der een jaar lang gelukkig leven". Als die man mij dat briefje niet. had toegespeeld, zou ik nooit hebben ge weten, dat er achter mijn rug een vuil, gemeen spel wordt gespeeld. Ze weten donders goed, dat het contract nergens op leek. Waarom zou de Ne derlandse Vereniging van Toneelkun stenaars Adèle Bloemendaal. Marijke Bakker en mij anders hebben geadvi seerd om het niet te ondertekenen? Er stond een clausule in. dat we geen enkel recht hadden op deling bij re- layering, verkoop aan het buitenland, herhaling of reclame-objecten. Zelfs als er een bioscoopfilm van gemaakt wordt, zou ik geen rooie cent zien. En dat. terwijl er in 1961 pl een contract is gemaakt tussen de schrij ver van de serie Wim Meuldijk en mij, waarin de rechten zijn verdeeld. Ik had de revenuen van de foto's en het toneel, hij van de tekeningen én de tekst. Dat vond ik toen safer. Ik wilde zelf bepalen, tussen welke soep soorten mijn kop zou komen te liggen. Die jaren oude regeling hebben ze bij Cinécentrum en de Vara aan hun laars gelapt. Ze hebben geroepen: film is iets heel anders dan televisie en me voor het blok gezet. Of "tekenen en automatisch afstand doen van alle rechten of opdonderen. Dat het onbe hoorlijk is om een vent, die twaalf jaar Pipo is geweest, op een zo unfai re wijze aan de kant te zetten, is geen moment bij de heren opgeko- Kort geding Witschge gaat nu proberen via de rechter orde op kwalijke zaken te stellen. Hij heeft een kort geding aan gespannen tegen de producers van de nieuwe Pipo-serie, die momenteel ge maakt wordt. Op 27 augustus zal de zaak dienen voor het Amsterdamse kantongerecht, dat dan op de publieke tribune een invasie zal beleven van verontwaardigde toneelspelers. Initia tiefnemer van deze georganiseerde claque is acteur Henk Molenberg, die tijdens de bedroefde apologie van Witschge met een boodschappentasje aan de Amstel 54 aanspoelt en roept: ..Wij acteurs staan achter Cor. Wat hier gebeurt is ook ons brood". En passant onthult Molenberg nog, dat de producenten van de nieuwe Pipose- rie hem ook benaderd hebben voor een bijrol. „Toen ik het honorarium hoord'e, heb ik ze gevraagd, of ze de draak met me staken. Het was een bedragje, waar je de werkster niet eens voor in je huis krijgt. Er wordt op dit ogenblik gemarchandeerd met honoraria, dat het een lieve lust is. En de pest in, dat er altijd wel een paar acteurs bereid worden gevonden om voor een schandalig bedrag mee te werken. Ze hebben niks te doen. ze moeten aan de kinderen denken,afijn, de bekende redenen. Het is in feite te zielig om er over te praten". Witschge vindt nu dc tijd gekomen om met de feiten op tafel te komen. Hij zet daarvoor zijn bril op en dic teert met aangevreten stem: „In fe bruari ben ik door Meuldijk opgebeld. „Je kunt een goede sherry drinken Cor" zei hij, „want Pipo gaat door. Mei en september moet je vrij hou den". Daarna werd ik opgebeld door Joop Vis van Cinécentrum: „Het gaat om vijftien televisieprogramma's in kleur. De zaak is helemaal rond". Wat denk je dan? Ik ben tijdens de opnamen van het Schaep met de vijf poten nog voor de zekerheid bij MeuJ- Cor Witschge (Pipo incognitovoor zijn eigen schilderij: „Het Nieuwe Pipo Enkele dagen later werd Pipo de clown voor het blok gezet. Hij moest het oude contract accepteren of weg gaan. Het zou aanvankelijk op een donderdag worden opgehaald door de Cinécentrummensen, maar het werd uiteindelijk vrijdag. Zaterdags lag er op de deurmat van het pand .Afstel 54 een telegram van Meuldijk uit Ibiza: „Moet naar Holland komen om een nieuwe Pipo te zoeken". Drie da gen later kwam ook de langverwachte brief: „Stellen niet langer prijs op uw medewerking". Het moeizaam touwtrekken tussen Witschge en de Vara (die uiteindelijk de Piposerie op het scherm brengt) kreeg farce. Verantwoordelijke man, Piet de Nuyl hief de roze armen ten hemel en zei, dat hij van niks wist. Hij zegde een nadere verklaring toe en trok zich daarna haastig terug. Liet vervolgens via zijn vazallen we ten, dat hij de zaak zou onderzoeken. Dat hij Witschge nog nader zou infor- Toen eindelijk de confrontatie plaats vond tussen VARA-bonzen, Ciné- centrumproducers en een onge schminkte Pipo bleek na anderhalf uur debateren, dat de beslissing al ge vallen was. De naam van de nieuwe Pi- po, Cees van Oyen was al bekend. „Sor ry Cor", zei producer Vis, „maar er is echt niks meer aan te doen". Com mentaar van een verbitterde Witsch ge: „Ze hebben me die maandag in fei te anderhalf uur voor gek laten zitten. Ze hadden allang een ander, die wel de krankzinnige voorwaarden accepteerde". Hoog te paard Als hij achteraf emotioneel de balans opmaakt constateert hij dit: „Meuldijk heeft zijn eigen kind vermoord. Hij heeft overal in interviews gezegd, dat ik hoog te paard zit. dat Kluk Kluk belangrijker is dan Pipo. Dat ik het aan mezelf te wijten heb, dat ik uit die nieuwe serie ben gegooid. Mijn God, hoe verzint de man het? Hij weet donders goed, dat het contract niet deugd, dat de geldende regels ontdo ken worden. Maar hij zwijgt wijselijk, omdat hij zelf mede-producent van de serie is. Hij heeft ondertussen gezien, hoe Thijs Ohanowsky het heeft ge daan met zijn Fabeltjeskrant en dat wil hij nu ook met Pipo zien te bereiken. Alle rechten in zijn eigen hand en de acteurs de kruimels. Me neer moet immers denken aan zijn huis in Ibiza, aan zijn status, die hij uitsluitend aan Pipo te danken heeft. En daarom wordt Pipo aan de kant gezet. Als een Iedenpop zonder herse nen, zonder gevoel. Daarom worden et- dingen over hem verteld, die niet waar zijn. Dat Witschge het opeens hoog in de bol heeft, dat hjij fortui nen vraagt voor zijn medewerking. dijk langs geweest en die zie toen: „Sorry Cor. maar de opnamen in mei gaan niet door. Het wordt augustus" Dat was alles. Daarna kwam het contract. Ze hadden gezegd: het gaat maar om een paar artikelen. Je hebt ze zo gelezen en we hebben het graag gauw getekend te rug. Hel waren welgeteld 25 artikelen en het honorarium was zo belachelijk, dat ik dacht: „Ik heb het verkeerd gelezen. Ik moet mijn leesbril opzet- Blokkade je zo moet onderhandelen, dan is het toch een hopeloze zaak. Toch was ik op dat moment nog bereid om er over te praten. Het gaat mij niet om het geld. Het gaat me wel om de rechten van de acteur. Ik wil weten, waai- ik aan toe ben. Ik wil weten, of ik morgen met mijn Pipokop als reclame tussen de damesslipjes lig". Tien dagen heb ik niks gehoord. Toen zeiden ze: iedereen heeft getekend met uitzondering van jij. Ik zei: wie heeft er dan getekend? En ze noemden de naam van een acteur die al sinds tijden in de WW liep. Mijn God, als De vrouw van Witschge, die de telefo nische stormloop op het pand Singel 54 opvangt, somt vervolgens in adem benemend tempo de saillante punten op. die de ondergang van haar enige echte Pipo markeren. Te beginnen met een brief van Meul dijk. waarin hij huilerig mee deelde, dat elk dubbeltje, dat Witsch ge meer zou vragen, de lont zou zijn, die de bom deed barsten. Daarna liet telegram van de Witschges: „Willen niet kinderachtig zijn. Gaan akkoord met het (overigens belachelijke) hono rarium". Vervolgens de aangetekende brief, die klaar lag op hun vakantie- adreh in Bergen. De beheerder van hel postkantoor bleef voor hen tot half één wachten om hen het begeerde con tract in handen te spelen. Het bleek bij bestudering een bittere pil te zijn: een hoop plichten en hoegenaamd geen rechten. Terzijde van mevrouw Witschge: „ik was op dat moment al bezig aan een leuke verjaarsbrief voor Kaars Het is triest. Intens triest, dat de ene mens zoveel onwaarheid kan spuien over de andere mens. Gelukkig heb ik fijne reacties gehad. Een brief van Hans Croiset. „Ik sta pal achter je". Een brief van een vrouw, die ik niet eens ken: „Ik zal een kaars voor je laten branden". Dat zijn zaken die de woede bekoelen. Pipo is voor mij voltooid verleden tijd geworden. Een paar koffers en een stel knipselboeken. Dat is alles. Het enige, wat ik- nu nog zoek is mijn recht. Ik wil, dat de rechter zegt, hoe ver ik nu precies buiten mijn schoenen sta". LEO THURING

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5