c< ei Schoolhoofd A. H. v. Eisen meent: „VGLO IS MISLUKT DOOR TE VEEL ENTHOUSIASME" Dubbel feest bij zilveren S.J.Z. Roodenburg leeft zich uit tegen VNL Bijna 1300 zwemdiploma's Ludieke beelden voor s=S-s allemans-plezier in rsSSSSf kerk te Oude Wetering PAGINA 4 LEIDSE COURANT WOENSDAG 26 AUGUSTUS 197f Oud-burgemeester van Leidschendam ter ruste gelegd LEIDSCHENDAM Gistermorgen half elf had in de St. Josephkerk in te genwoordigheid van ontelbare piëteit volle belangstellenden, onder wie een aantal burgemeesters uit de wijde om geving en raadsleden de plechtige uit vaartdienst plaats voor wijlen burge meester H. A. C. Banning. De beide priesterzoons van de overledene waren aan het altaar. De jongste priesterzoon leidde de be grafenis in. Na het evangelie volgens Johannes 12 hield de oudste priesterzoon de predikatie waarin hij op indruk wek kende wijze de hoedanigheden van zijn overleden vader benadrukte. Vooral de liefde voor de evenmens had hij tot zijn enig levensdoel gesteld waardoor hg met liefde, geloof en verstand zyn bur gemeesterschap voor het welzijn van de gemeente heeft kunnen brengen. Daardoor was hij niet alleen gemeente-, maar ook burgervader waardoor hij de harten van alle gemeentenaren had ge wonnen. Voor ieder had hij belangstel ling in lief en leed. Op treffende wijze heeft de priester zoon zijn vader gekenschetst als een verstandig man, die zijn verstand in harmonie bracht met de liefde voor de gemeente en haar Inwoners. Na deze indrukwekkend» toespraak werd de H. Mis vervolgd en besloten met de ab- soute. ruste werd gelegd. Een grote schat i bloemen dekte de baar o.a. van de neente Rijswijk, de Vlietstreek, het ie Kruis, van de Zuidhollandse ge- iet verschil van vijf klassen, dat heidt van VNL met zeven goals ikt. In de eerste helft, waarin toz wart en nieuwe systemen be lde maker van het doelpunt was Isaac Klinkhamer. Na rust werd Isaac van Weerlee vervangen door Jan Rietkerken wat tot gevolg had dat Hennnie Roden burg naar het centrum van de defensie verhuisde. Al te druk heeft hij het daar niet gehad. VNL, dat tijdens de eerste akte van dit oefenduel leuk tegenstand had geboden en zich dapper aan zijn tegenstander had opgetrokken, werd duidelijk overspeeld. Hennie de Klerk 12Sam den Os (2), Jan Rietkerken li) en nogmaals Isaac Klinkhamer voerden de voorsprong tot 7-0 op. Vriendschappelijke wedstrijden staan ook vanavond weer op het programma. Op het UVS-terrein ontmoeten dm 18.!,5 uur elkaar de UVS-regionalen en Dobos. Tegelijkertijd treden tegen elkaar aan Alphia en Wet. Boys, alsmede ZLC en (Van onze stadsredactie 1 LEIDEN „Ik heb me de laatste tjjd meermalen afgevraagd: is ons bij zonder onderwijs wel zo katholiek, zo cliriatelijk Christendom betekent voor mij onder meer dat je je richt tot de armen, de armen van geest, de sirapelen, waar niemand zich iets van aantrekt. In het christelijke, in het ka tholieke onderwijs zou het dus eigen lijk zo moeten zyn, dat men speciale aandacht besteedt aan kinderen, die niet kunnen leren, of die bijvoorbeeld niet passen in het klassikale systeem. Ik geloof niet, dat dat het geval is. Uitzonderingen natuurlijk daargela ten. Ik ben van mening dat de men taliteit van het katholieke onderwij zerscorps onjuist is. Ik heb er natuur lijk wel een verklaring voor. Vroeger, vóór de gelijkstelling, had het bijzon der onderwijs (het prot. christelijk en regen red) de De stelling het bijzondei wierp op de leerstof school moest beter worden dai openbare school. Er moest dus i geleerd worden. Dat werd doo ouders gestimuleerd. „Mjjn kind 'gehoorde eis. Ik vraag me niet i gedrang is gekomen. Begrjjp me goed, dit is geen verwijt, of zo, maar zo maar een persoonlijk ideetje van me. Ik heb volledig begrip voor de ge groeide situatie, ik heb er zelf aan meegewerkt, maar toch nu begin ik me af te vragen of het niet tjjd wordt dat het bijzonder onderwijs zich met name gaat richten op het achter gebleven kind, liet kind, dat met min der verstandelijke vermogens is be giftigd." Deze ontboezeming komt uit de mond van Albertus Hendrikus van Eisen (64). die nog voor het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd af scheid heeft genomen van het onder wijs. De school, de oude katholieke VGLO waarvan hij jarenlang 't hoofd is geweest, is opgeheven. Hij voelde er weinig voor het laatste half jaar nog aan een andere school verbonden te De heer Van Eisen heeft een eerbied waardige onderwijscarrière achter de rug. Hij werd geboren in 's-Heeren- berg, bracht zijn jeugd door in Rot terdam („In zo'n grote stad wordt je veel vlugger zelfstandig dan in een klein plaatsje") en bezocht de kweek school Vroenhoven bij Maastricht („Daar heb ik me voorgenomen m'n kinderen later nooit naar een inter naat te sturen".) In 1918 kwam hij ïaar Leiden, waar hij eerst drie maan- ien aan de Herensingelschool stond, .vaarna hij overging naar de Peli- in die tijd e tatholieke lagere scholen binnen de stadssingels. De andere was de school lan het Rapenburg, die meer was oor de zgn. „bevoorrrechte" kinderen. school aan de Peliki heette ook wel de armenschool. De heer Van Eisen kan zich de tijd van de gemeente Daarom gaf ik ze 's morgens eerst wat brood, dan hadden ze tenminste wat in hun maag. 's Middags heette de school ook wel „het soephuis", want dan kreeg iedereen uit een melkbus een bordje of pannetje soep. Het kwam niet zelden voor dat de kinderen twee keer kwamen om ook Op kre< armenschool de dag van gisteren. „De kinderen van die school waren verschrikkelijk arm. Ze gapten van alles van elkaar. Tot eikaars klompen toe. Het eerste jaar was je de vijand van de kinderen, het tweede jaar werd je geaccepteerd en het derde jaar hoorde je er ein delijk by. Dank zy de Vincentiusver- eniging kon er voor de kinderen wat gedaan worden. De meesten werden dat het r n toen werd bepaald, ;er mocht. Het voedsel was voor de varkens bestemd. We zijn toch gewoon doorgegaan. Wat moesten we anders? Toen ik op die school kwam kreeg ik van collega's als advies: zorg dat je de jongens de baas bent en ouders moet je als ze de klas hebben Feitelijk andere taak weggelegd voor het katholiek onderwijs? Een paar jaar later stapte de heer Van Eisen over naar de school In de St. Ceciliastraat. „Wat me daar on middellijk opviel was het gestommel in de klas. Wat was het geval? De kinderen van die school droegen schoenen. De kinderen van de armen school droegen klompen en die moes ten ze in de gang uitdoen." De heer Van Eisen vertelt, dat ook in die tijd er genoeg onderwijzers waren, die met goede ideeën over het onderwijs rondliepen. „Er kwam echter niets van terecht, omdat de ouders wilden, dat hun kind zo gauw mogelijk klaar kwam en dus van school af kon. In het oorlogspaar 1943 kwam de VGLO van de grond. Een onderwijs vorm, waarvan de heer Van Eisen nu constateert dat ze mislukt is door het enthousiasme van de onderwijs krachten die er mee begonnen. Hfj verklaart het aldus: „De leraren onderwijs uitermate geschikt. De school moest uit de grond gestampt worden en daartoe waren zy ook wel bereid, maar de leerstof was er niet en ook de wijze van verwerking stond niet vast. Daarbij kwam dat de ouders de nieuwe vorm van onderwijs maar niets vonden. De kinderen behoefden bijvoorbeeld geen rijtjes meer te le ren bij aardrijkskunde, huiswerk kregen de kinderen bijna niet mee. De ouders concludeerden: onze kin deren leren op die school niets, dus moeten ze er maar niet heen. Ook van het lager onderwas kregen we weinig steun. Er werd al gauw deni gierend over de VGLO gepraat. Op de lange duur kon het personeel bo vendien zijn taak niet meer aan. In het begin had ik uits'tekende kracn- ten als Pompee, Ripperda, Van Schie. Montanus, Van Hameren en een eigen broer van me, maar later liep de kwaliteit terug. Dat werd funest Ik heb wanhopig gezocht naar eëti manier om de VGLO te redden, maar het is me niet gelukt. Met de in voering van de Mammoetwet kwam het einde van de school. Het afge lopen schooljaar zat ik nog met een klas leerlingen, waarvan ik vooral met medewerking van het oude schoolhoofd Van Adrichem nog velen hebben kunnen opleiden voor he: middenstandsdiploma." De heer Van Eisen, die eerst 7 jaar met zijn VGLO aan de Pelikaanstraat heeft gezeten en de laatste twintig jaar aan de Boommarkt. vindt het jammer, dat de VGLO in feite is mis lukt. Hij. die vele functies vervulde in vooral het parochiële verenigings leven, hoopt dat het onderwijs door al te wetenschappelijke benadering niet wordt geschaad. „Ik zou nog wel een jaar of dertig jonger willen zijn om een stuk onderwijsvernieu- Lood en zink als forse „bijverdiensten" DEN HAAG Een 27-jarige bouw vakarbeider iut Boskoop had een forse bijverdienste ontdekt. Die begon met 'n klein beetje snippers lood en zink die op bouwwerken achterbleven. Doch gelei delijk aan werden de „stukjes", stuk ken. zodat de bijverdienste flink aan- telde. Eenmaal op dat verkeerde pad, ging de bouwvakker uit inbreken en stelen, o.a. in Bodegraven, Boskoop en andere plaat sen in de Rijnstreek. Een deel van het gestolene werd in Zwammerdain ver kocht. Eenmaal werd pl.m. 800 kg lood gestolen. De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank constateerde, dat dit soort diefstallen op bouwwerken steeds meer inburgeren en men vindt het reeds lang niets bijzonders meer. Doch het ligt alle maal onbewaakt, zodat de diefstallen ge makkelijk zijn te plegen. In verband hiermee eiste de officier te gen de bouwvakarbeider, die reeds eer der is veroordeeld en tweemaal voor waardelijke straffen ontving, een jaar gevangenisstraf met aftrek van het LIEVER LUI DAN MOE DEN HAAG bank heeft zich te verantwoorden geh een 19-jarlge leerling-bankwerker Alkemade, die zich schuldig zou li Hij reed daarmee naar Rijpwete.rlng %'ervolgens naar Leiden. Onderv kwam hij in botsing auto. Ook in de omgeving van Bodegi ven zou verdachte zich aan diefstal ben schuldig gemaakt. Volgens verdachte was gevolg van onenigheid had. doch de officier weet verdachte, dat hij t allemaal elke hij th Justitie feite te li liefst op bed De eis luidde drie maanden gevang» straf en voorwaardelijk ter beschikkii stelling van de regerin AMST1 uavond drie I trisch 1 De rechtbank veroordeelde verdachte tot tien maanden gevangenisstraf met af trek van de tijd in voorarrest doorge bracht. OEGSTGEEST Uit overwegingen van efficiency stellen b. en w. van Oegst- geest de raad voor, dat voortaan in plaats van vier, drie leden van de raad in een raadscommissie zitting ni LEIDEN Dr. J. Th. Wiebes. onderdii teur van het Rijksmuseum van Natui ïyke Historie te Leiden, is benoemd gewoon hoogleraar in de evolutiebicfi; gie aan de Leidse Universiteit. tal zal Nieuwe voorzitter en hogere inkomsten voor ESTO C heeft op zyn ma JAN LEUNE zilv» tegelijk r H i jubilé in het t :ekend het nplex de nomen. Met 17 elftallen op het ene veld in de Loethe was de nood dan ook wel hoog geste gen. In de laatste jaren moesten di verse noodgrepen (zoals liet instellen van een zaterdag-seniorenafdeling en het spelen op zondag om 10 uur) worden toegepast om liet steeds uit breidende ledental in de gelegenheid te stellen te kunnen spelen. Mét de problemen rond de veldennood is er door de jaren heen ook altijd eey grote mate van zelfwerkzaamheid geweest Deze heeft nu een absoluut hoogte punt bereikt in het imposante ge bouwencomplex dat afgelopen maan den door een grote ploeg enthousiaste werkers uit de grond Is gestampt. Met de overige voorzieningen, die rond het terrein door eigen mensen zijn tot stand gebracht, zoals een fraaie trai- ningsverlicliting, is het totaal aan uit gespaarde loonkosten becijferd op 70 duizend gulden. Opvolger van ASC Het ichte LS.C. Sport Club) uit de vooroorlogse jaren moest een opvolger krygen. Dat stond de initatiefnemers van de vergadering in september 1945 voor de geest. Er bleek volop belangstelling voor dit Btreven, men kon zich aanmelden voor atletiek, gymnastiek en voetbal. Al leen de laatste afdeling is direct goed van de grond gekomen. Jaren later kwam ook een afdeling damesgym- nastiek van d zen. Erg lang heeft deze bestaan omdat er nog een andere ver eniging deze naam bleek te voeren en de Zoeterwoudse voetballers kozen toen voor S.J.Z. Het eerste terrein lag langs de Stompwykse weg. Daarna werd een nieuwe speelgelegenheid ge vonden achter de Dorpsstraat waar inmiddels het bestemmingsplan West einde tot ontwikkeling is gekomen. Ook daar had men. evenals aanvanke lijk op het veld in de Loethe, niet de eigen kleedge- hiervoor gast- I vrijheid in de garage of werkplaats van een der omwonenden. Later werd n de „Loethe", waar voorlopig nog agere elftallen zullen spelen, een hou- :en gebouw geplaatst. Bij de promo- worden aangepast V reemdelingenlegioen Omdat Sint Jan een van de eerste verenigingen was die werd opgericht vas er aanvankelijk een grote toeloop van leden uit plaatsen uit de omge ving. Het „vreemdelingenlegioen" creeg een dergelijke omvang dat er op 'n bepaald moment slechts drie „ei- jen" spelers, Bert van Velzen, Bert Klink en Piet Schouten, in het eerste elftal stonden opgesteld. Toen clubs als Stompwijkse Boys en Sint Bernardus op het toneel verschenen kwam hieraan een eind. Jarenlang kwam het standaardteam van de ju bilerende vereniging uit in de tweede klas van de L.V.B. Daar werd in 1963 het kampioenschap bereikt. Men bleef op het zegepad want één jaar later volgde opnieuw promotie, nu naar de K.N.V.B. Het verblijf daar duurde pre cies één seizoen want na een beslis singswedstrijd tegen Z.L.C. waaraan zelfs een verlenging moest komen duikelde men terug in de L.V.B. De groenwitten hadden echter de smaak te pakken en eindigden daarin direct weer op de bovenste plaats. Deze moest gedeeld worden met Sint Ber nardus en V.T.L. welke laatste in de beslissingscompetitie zegevierde. In 1967 werd opnieuw het vierdeklasser schap een feit. De vereniging telt ruim 300 leden. Zij had een eerste voorzitter in de heer H. Friebel, later Dpgevolgd door de heer J. J. Bosman. De groenwitten worden nu al 'n groot aantal jaren geleid door de heer L. Veel supporters In de loop der jaren heeft SJZ. zich een grote plaats verworven in de dorpsgemeenschap en biedt aan tal lozen aktieve en passieve recreatie Daarom kunnen Louis Bosman en zijn mannen dan ook altijd bij de uitwed strijden rekenen op de steun van een zeer aanzienlijke supporterschare die door de penningmeester van de tegen partij steeds met vreugde wordt be- Ook op het eigen terrein kan hen nu meer service worden geboden want It de laatste hand gelegd aan elite zittribune een indruk- gcschenk aan de jubilaris, ide maakt zich op voor een DOSR-voorzitter INBRAAK MET stapt terzijde ROELOF ARENDSVEEN Op vrijdag 28 aug. des avonds te half negen wordt in de kantine op het sportveklencomplex c»e jaarvergadering van DOSR gehouden. Naast de gebruikelijke jaarverslagen en vaststelling van de begroting is de bestuursverkiezing ditmaal een belang rijk agendapunt omdat de huidige voor zitter, de heer C. J. van Berkel, zich voor zijn functie niet meer beschikbaar stelt. Hiervoor wordt ter aanvulling van het bestuur als kandidaat voorgedra gen de heer Aug. van Berkel. Na de DIEFSTAL „IN-UP-GO" BLIJFT JN-UP-GO" OEGSTGEEST De Contactgroep Europese Vorming in Onderwijs organiseert samen met de Stichting Oud-Poelgeest op 25 en 26 september een kritische conferentie voor j docenten bij het voortgezet onderwijs. de financiële toestand. Of- opbrengsten niet zo slecht t bestuur met een redelijke an de contributies. Het niei ;iet er aldus uit: pupillen j senioren j 12,50 p. kw.; niet- spelende senioren 5,- p. kw. Met en kele opmerkingen van de kant van de leden kwam deze verhoging er zonder bezwaar door. De nieuwe elftalcommissie zal bestaan uit de heren VV. van Doorn. C. Jacobi en W. Jansen. Le bestuursverkiezing bracht een flinke verandering. De heei H. van der Moolen die 6 jaar de vereniging leidde, kon we gens tijdgebrek en persoonlijke motie- Ook de heer Kippersluis. De heer F. van der Poel zal als conlactman optre den voor de spelers. De heer van der Lans sprak de schei dende voorzittei loffelijK toe en over handigde hem een presentje, terwijl me vrouw van der Moolen ir. de bloemetjes werd gezet. Als terrelnknecht zal de heer N. Weerdenburg optreden. De heer van der Moolen bood de nieuwe voor zitter als aardige geste een nieuwe voor zittershamer aan. Man en paard Het Noordwijkse nieuws- en a tentieblad „De Zeekant- gereageerd op ons commentaar Leidse Courant, twee weken ge n.a.v. de rellen bij de dancing B in de badplaats. Daarin hadden wij geschrevet val op de Leidse C rant werd gedaan, uit de koker de politie kwam. Wij hebben t niet man en paard willen noemen Nu ..De Zeekant" in zijn reactie da op ons echter „uit de droom wil 1 pen" en de lezers wil suggereren i of het artikel door een van hun va medewerksters zou zijn geschrev vinden wij dat man en paard nu 1 genoemd moeten worden. Het artikel werd namelijk geschre' door een politieman die in Noordv bladen. liste", zoals „De Zeekant- doen geloven. „De Zeeka: niet blijkt te doen. Daarom zijn van mening dat zowel de politiei als „De Zeekant" buiten hun boe zyn gegaan. ïtacheme ïrmeden En ondc laakt. In CIRCUSKARA VAAT „LOSTE" 2 WIELElS SASSENHEIM Omstreeks 4 uur termorgen zijn by een transport van C cus Sarrasani door de Hoofdstraat Sassenheim van een dubbele aanhang claden met tribune-materiaal, twee v len losgeraakt. Een geparkeerde per nenwagen, werd ernstig beschadigd, aanhangwagens moesten worden weg sleept en werden op het plein Oosthai gerepareerd, waarna het transport g termiddag z'n weg kon vervolgen. EN In de nacht van zondag op maandag hebben onbekenden zich toegang verschaft tot de bungalow van de heer Philipsen jr aan de Zuid geldkistje verdw waardepapieren 2 getaxeerd op cir Voorbereidingsbesluit polder Rijnsaterwoude komen van terreinen voor de bouw van woningen en van de ontwikkeling van plannen voor het gebied ten westen van de Herenweg tussen de Leidse Vaart en het Dorp 1» het gewenst in afwachting uitwerking tellet I te besluit Jigsplan plan voor dit ge- ALKEMADE Voor de in café bied wordt voorbereid. Heemskerk gehouden vergadering van De totstandkoming van dit besluit geeft dt volleybalvereniging „In-Up-Go" be- de mogelijkheid in afwachting van het stond een goede belangstelling. Het gereedkomen van een ontwerp bestem- was voor het bestuur een genoegèn de mingsplan reeds uitgewerkte gedeelten Gedepu- medededing te kunnen doen dat de j daai •ereniging blijft voortbestaan, omdat NeVoBo alsnog toestemming heeft ver leend tot het spelen van wedstrijden in de veiling. De begroting 1970/1971 met een totaal aan inkomsten van 5.418,- waaronder 223,- als réserve werd goedgekeurd. De trainingsa hedei wordt hervat. De maandagavond schoven naar dinsdagavond terwijl de vry dagavond gehandhaafd blijft. De competitiewedstrijden zullen voor wat de thuiswedstrijden betreft gespeeld worden op maandagavond Opgave voor deelname aan de competitie kan ge- uiterlijk 10 september a.s. bö bij Juffermans. evr. v.d. Hai BODEGRAVEN Zaterdag slaagden weer 218 kandidaten voor een zwem diploma. Onder leiding van de heer en mevr. de Vries, de heci C. Edelman en H. Zwart, official namens de KNZB leg den de candidaten hur proeven af. Elze den als vierjarigen hun A-diploma De o jarige Ageeth Kcoistra behaalde haar zesde zwemdiploma en slaagde voor di ploma F. Nog 5 9-jarigen volgden haar teerde Staten vooruitlopend op het defini tieve plan te doen uitvoeren. Een en an der is o.a. van belang voor het verkry- gen van nieuwe terreinen voor woning bouw en de mogelijkheid om daarop op korte termijn bouwplannen tot uitvoering te doen brengen. Het voorgaande in aan merking genomen, geven b. en w. de raad in overweging te besluiten, dat een be stemmingsplan voor bovenbedoeld gebied wordt voorbereid. Bounrijpmaken ran grond in „Prolkade" NIEUWKOOP Gebrs. v. Dijk N.V. te Nieuwveen werken aan een bouwplan aan de Prolkade te Noorden, waar 11 premiewoningen en 18 bungalows ge bouwd worden. Van de premiewoningen liddels 15 aan de Chrysanten- gereedgekomen. Vo bouwrijpm de vullend krediet van f 350.000, boven de i f 250.000. die reeds eerder beschikbaar waren gesteld. De totale kosten bedra gen dus f 600.000. LEIMUIDEN De raad van Lei- muiden komt dinsdagavond 1 september I om 9.15 uur in openbare vergadering Thea van Wijk, Henn.v LEIDEN Dr. H. M. Buck is aan de i Ariens, Frans van der Leidse Universiteit herbenoemd tot bui- j de Jong. Dat alles brengt tengewoon lector in de theoretische or- de dit seizoen behaalde ganisclie chemie. Dr. Buck vervult dit 3 op bijna 1300. buitengewone lectoraat reeds sedert '65. rijtjes van Paula Nanninga die wat I I II anecdotisch aandoen. Mooi is de beurs) maar in originele, toch niet 1 extravagante vormen worden ge- ook het wat karikaturale „Schand- I m 1 |Aff jl paal" maakte, herinnerend aan de EBRUIKSAARDEWERK laat |"XE GROEP Zuidhollandse beeld- de eerste categorie noteerden we VJ Haniia Scliuitema zien, maar U houwers houdt momenteel in een „Man-vrouw" en het vloeiend gemo- de overdryving van het grappige tot minimuseum ingericht deel van delleerde „Water". Zij weet een goed kon ons (persoonlijk) maar ma de voormalige katholieke kerk te gebruik te maken van de structuur tig bekoren. Het handvat van een het Braassemermeer en de Hymans- wetering, een gevarieerde tentoon stelling van beelden, plastieken, aar dewerk en z.g. speelobjecten. Hoewel op deze expositie geen schok kende dingen zijn te zien is het de laatste categorie, die haar een uit gesproken aantrekkelijkheid geeft. Het ludieke element in de beelhouw- sculptuur wezeniyk aan expressie selyk oor is ons wat te extravagant, wint. Er hangen van haar ook enkele hoewel er wellicht grappenmakers goede wandkleden. Mooi is ook het zyn. die daar anders over denken, ontwerp voor een kleuterspeelplaats. Ken bal, waaruit twee voeten steken die opgebouwd kan worden uit een- ZOu nog kunnen woiden gezien als vormige betonelementen, maar toch tijdsbeeld, maar op dergelyke pro- alle ruimtelijke mogelijkheden open- ducten raakt men. dunkt ons, spoe- laten. dig uitgekeken. Een uitzondering wil len we echter absoluut maken voor enkele zeer fyn gemodelleerde vogel- en op de hedendaagse samenleving; een tydsverschynsel, nu het spel, hoe gevarieerd dat ook moge worden beoefend, een steeds groeiende plaats daarin gaat innemen. Dat ludieke vinden we zelfs terug in z.g. zonne- wyzers, die een groot deel van het plaveisel van trottoirs en pleinen benutten voor de meest natuuriyke tijdaanwijzing die we kennen, door middel van het zonlicht. rvE HAGENAAR Rob Blote (ate- lier in Voorschoten) is de man. die er op deze tentoonstelling het opzettelijkheden echte juweeltjes zyn GEVARIEERDE Margaret do Korte. Mooi, zy hel EXPOSITIE pShtïf'X: zuren. Haar naamgenoot Bertus VAN GROEP df' Kort" ™ekt hef weer in het vmi^l r\ L. D extravagante, dat echter zeker niet van geest en originaliteit is ontbloot. ZUIDHOLLANDSE »*«*- w l iw^L. wel.1( kapprdraad en o m uurwerk- BEELDHOUWERS 2 echter niet altyd in homogeniteit zijn derspeelplaatsen, zoals klimpalen en -rekken van geraffineerd uitgekiend doch weloverwogen model, waarbij de veiligheid van het kind voorop staat), maar ook in plein- en park- plastieken. zoals een fontein van zeer ongebruikelijk doch plastisch aan trekkelijk model. Ook drijvende speel- beelden voor zwemmers en vaarlie- den behoren tot het repertoire van Blöte. dat tot het meest markante van deze tentoonstelling mag wor den gerekend. Voor het overige is er voor ledereen wel wat van zijn kunstgading. Agnes Bercli exposeert enkele fraaie por- Mooi en origineel is echter „De laat ste vlinders", een op eigen manier WAN Erna Pdstuma zagen we een bewerkte aanklacht tegen de milieu- grappig beeldje van een jong vervuiling. hondje, alsmede „Kindersirkus". een Tenslotte willen we dan nog wijzen aardig geval in gebakken klei. Ze op een speelbeeld van Henk Krou- loont ook grotere dierplastieken idie wers en enkele schrootplastieken in de tuin zijn opgesteld), alsmede van Ad van Moorsel. waaronder een „Liggende vrouw". een uit pikhouwelen toch wel zeer Een tweetal stoere portretkoppen in fraai gemodelleerde vogelfiguur, chamotte laat Ineke van Dyk zien. naast wat kleinplastiek, waaronder rxE TENTOONSTELLING blijft het half-figuratieve „Tweeling". Ook mJ (voorlopig) deze week nog open, enkele mooi gemodelleerde pennin- in ieder geval tot en met zondag, gen zagen we van haar. Rob Mangay f-Iel adres is Veersiraat achter nr. exposeert een tweetal ontwerpen voor 27, de voormalige, thans als polycs- buitenplastieken in staal en nlastic. tergieterij in gebruik zijn parochie- kleinplastiekjes van gebakken klei. niet groots maar wel aantrekkelijk. Minlca Roorda zoekt het in het ab stracte en ook bij het schroot. Van Afgewacht dient echter te worden hoe kerk. Rob Blote is aanwezig om de deze (in ontwerp wel sierlijke) vor- belangstellende bezoeker rond te lei- men het in grotere proporties zullen den en voor te lichten." doen. Er zijn een tweetal poppenschilde- WILLEM PRINS 55J_ Witschge dopneus, stdikk luizender recensies, iode, die :ijd is ge\ .Het is c ,ik ben :lecht zi akte. Jlieft aan andere Pi; krani

Leidse Courant | 1970 | | pagina 4