.de nieuwe rage: VOLGENS BELGISCHE POLITIE Veel drug, weinig zeden °P popfestival ^n Bilzen Het jaar van de draak DEBBIE REYNOLDS Amerikaans honkbal Zangeres zonder naam gaat door met levenslied tot ze van Drees trekt Brandpunt: bezoek van BBC moet Het verdwenen India verlaten fotomodel 9 pet. tegen Soeharto PAGINA 2 LEIDS'ü. COURANT WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1970 De moed van Septuagint ÜET begint er op te lijken, dat Septua- gint een conflictsituatie met het epis copaat niet langer uit de weg wil gaan. Wij betreuren dit; omdat als aanleiding dient de ons inziens zeer bijkomstige kwestie van de volledige ambtsuitoefe ning van de huwende priesters- Dan wordt het twijfelachtig of Septuagint een wegwijzer is naar evangelisch christen dom, wanneer ze tegenover de waarschu wing van kardinaal Alfrink stelt, dat de oplossing van het cellbaatsprobleem een doorbraak kan bewerken naar veel we zenlijker veranderingen". Want de communicatie tussen gemeen ten en gehuwde priesters zal even heil vol of formeel zijn als die tussen gemeen ten en celibatalre priesters, al naar ge land die priester zich alleen maar een ambtsdrager voelt of een man die vooi en door Christus werkt binnen de ge meenschap waar hij staat. Tragiek CEPTUAGINT verwijt de officiële Kerk gebrek aan moed bij het veroordelen van priesters „die een eigen weg gaan in een prediking die niet evangelisch meer is of in een geestdodende verkondiging en pastoraal waarin het Evangelie is vervan gen door klein burgerlijkheid of pupu- lariteit". Het begint erop te lijken dat de tragiek van Septuagint wordt: gebrek aan moed om te onderkennen dat de crisis van Kerk en Geloof in haar kern iets anders ls dan de crisis om de status van de pries, ters, welke status dan ook. Landelijke „nummer één" OCHAARS zullen de momenten zijn waarop drs. Den Uyl wensen moet als politiek leider van de Katholieke Volkspartij te kunnen optreden. Wel licht deed zich gisteren zo'n moment voor, toen de socialistische fractieleider het bericht onder ogen kreeg, dat het dagelijks bestuur van de KVP kort en krachtig de partij aanbeveelt om bij de Kamerverkiezingen met één landelijke lijsttrekker te gaan opereren, terwijl in de Partij van de Arbeid fel gediscussi eerd wordt over een plan om niet alleen met zes lijstaanvoerders te gaan opere ren, maar bovendien de fractievoorzit ter te vervangen door een collectief leiderschap van ongeveer vijf of zes parlementariërs. Drs. Den Uyl is daar beslist tegen en niet in de eerste plaats vanwege zijn eigen positie. Zijn bezwaren liggen voor de hand, want terwijl de PvdA-fractie tot nog toe, vergeleken bij het socialis tische partijbestuur, een redelijk geheel vormde, zou een collectief leiderschap wel eens kunnen betekenen, dat de fractie een soort van commune gaat worden met alle lol en misère van Bovendien komt daar nog bij, dat bij één nationale PvdA-lijstaanvoerder de kans groot is, dat de keuze op iemand gaat vallen die het vertrouwen heeft van de gematigde meerderheid die nog achter het partijvaandel staat. Bij zes lijstaanvoerders zullen in bepaalde ge vallen kandidaten van Nieuw Links aan het langste eind trekken en daar mee wordt dan de kans voor DS'70 om bij de verkiezingen een redelijk aantal geestverwanten in de Tweede Kamer te krijgen aanzienlijk groter. Geprolon geerde oppositie lijkt dan voor de PvdA onvermijdelijk en een akkoord met andere dan links van centrum links staande partijen uitgesloten. In hun hart moeten politici als drs. Den Uyl, mr. Vrolijk en waarschijnlijk ook dr. Vondeling dit vooruitzicht onaantrekke lijker vinden dan ze hardop sprekend wel eens beweren. Natuurlijk ligt bij de Katholieke Volkspartij de realisering van de „lan delijke nummer één" nog niet voor het oprapen. Gaan alle beslissende partij instanties (waarbij de gewone leden in begrepen) met het plan akkoord, dan moet nog vastgesteld worden: „Wie?". Schakelen we drs. Schmelzer die andere plannen heet te hebben en minister Klompé die nu echt vastbesloten schijnt te zijn (helaas!) om het meer persoonlijke leven te gaan leiden waarop ze al lang recht had, dan blijven nog altijd verschillende namen over: minister Veringa, minister Nelissen, de zittende minister-president De Jong; ook moet nog rekening gehouden worden met ver rassingen als mr. Cals of andere promi nente KVP'ers die de laatste vier jaren wat op het achterplan gebleven zijn. Toch zou het ons verbazen, wanneer de KVP op dit punt nog levensgrote problemen te venverken krijgt. Eigen lijk zien we meer moeilijkheden wat betreft de rest van de vier kandidaten lijsten. Vooral de lijst in het westen, als men tenminste weer de beide Hollanden en Utrecht aan elkaar gaat klinken, lijkt ons geen gemakkelijk geval. Men zal ook die lijst aantrekkelijk moeten maken voor „burgers en buitenlui", voor jongeren en ouderen, voor zeer vooruitstrevenden en wat meer voor- zichtigen. Ze moet tevens voldoende „aanspre- kelijk" zijn voor de KVP-aanhang in zeer uiteenlopende en tevens heel van de afzonderlijke grote steden vol doende vertrouwen wekken; niet als specialist, maar als capabele all-round politici, die weten wat de problematiek de grootstad in de zeventiger jaren zal z „Argelozen high van hooi ANTWERPEN Als het Jazz- en popfestival van Bilzen volgend jaar niet van nabij kan worden gecontroleerd door rijkswaoht en politie, zal het niet meer doorgaan. Dat zei gisteren, tijdens een perscon ferentie, de luitenant van de bijzondere opsporingsbrigade Theeten. De luitenant was verantwoordelijk voor het handha ven van de orde tijdens het festival, dat tijdens het vorige weekeinde werd be zocht door ongeveer 20.000 jongelui. Luitenant Theeten van de BOB noemde het festival, in het zuiden van de Belgische provincie Limburg, nabij Maastricht, „een oord van zedenverwil dering" en een „drugbeurs". Alhoewel er slechts vier personen werden gear resteerd wegens gebruik, verkoop of bezit van verdovende middelen, waren er toch meer mensen met drugs op het terrein aanwezig. De presentator van het festival, de weekbladjournalist Guy Mortier werd door de luitenant gelaakt, omdat hij het publiek attent maakte op de aanwezig heid van politiemensen. Allerlei gevon den spullen wijzen erop, dat velen het verdachte goed weggooiden voor de po litie kon ingrijpen. de Herenstraat te Voorburg, worden op 3 en 4 september concer ten bij kaarslicht gegeven door Drie- da van Engelenburg, alt, Alain Win kelman, fluit en Christian Lambout clavichord en klavecimbel. Voor de pauze worden o.m. Nederlandse wer ken uitgevoerd, zoals de Pathodia van Huygens. Na de pauze is het pro gramma gewijd aan J. S. Bach. Lon Pennock. de jonge Haagse beeld houwer, heeft de eervolle uitnodiging van een Tsjechische kunstenaarsvere niging gekregen om deel te nemen aan een symposion, dat van 25 au gustus tot 25 oktober in Kosice wordt gehouden. Naast zeven Tsjechen zijn ook nog een Amerikaan en een Joe- go-Slaaf uitgenodigd, die in deze peri ode ter plaatse een werkstuk zullen maken en ervaringen zullen dalig dat jongens en meisjes samen in één slaapzak kropen. De „gescheiden kampeerterreinen" waren slechts een fictie", aldus luitenant Theeten. „Als men denkt dat vrijheid gelijk staat met uitspattingen, zullen wij in de toekomst harder ingrijpen". vier arrestanten zullen zo lang mogelijk worden vastgehouden. De politie hoopt dat zij meer zullen vertellen over de drughandel op festivals. De aflevering „Het jaar van de draak" van de natuurfilmserie „Survi val" is gefilmd op het Vogeleiland ten oosten van Pretoria in Zuid-Afrika. In de meeste gevallen is het zo dat de komst van de industrieën in bepaalde gebieden een bedreiging vormen voor de dierstand. Op het Vogeleiland is het tegenovergestelde het geval. Want daar kan alleen de mens (de indus trie) de vogels beschermen tegen hun grootste natuurlijke vijand, de moni tor-hagedis. Vanavond KRO Ned. II 19.04 uur. Wanneer Jim, Debbie's man een vervelend artikeltje heeft geschreven over een nogal heetgebakerde hoc keyspeler maakt Debbie zich zorgen om Jims veiligheid. Ze- besluit daar om, samen met haar vriendin Charlot te, een lijfwacht te vormen. Vanavond KRO Ned. II 19.30 uur Het programma "Studio Sport", van vanavond is geheel aan honkbal ge wijd. Uitgezonden wordt namelijk, in kleur, een film over de World Series 1969, de Amerikaanse honkbal kampi oenschappen. Het commentaar bij deze uitzending wordt verzorgd door Theo Reitsma. Vanavond NOS Ned. I 22.15 (Van onze correspondent) GELEEN Haar café aan de Geleense rijksweg was gisteravond gesloten. Maar dat had een speciale reden. Een paar honder meter verderop in hotel de Hanenhof werd de Zangeres zonder Naam gehuldigd wegens 12'/t jaar be wezen diensten, alsmede Johnny Hoes en zijn distributeurs van het levens lied. Al die tijd lang is er heel veel leed door haar op de plaat gezet en om die prestatie duidelijk te laten uitkomen sprak Johnny Hoes een half uurtje uit het vuistje, af en toe links en avond helemaal warmpjes bij. Met een cadeau gekregen nertsmantel om de schouders niet helemaal de juiste maat volgens haar eigen mening mocht ze drijvend in tranen een dank woordje spreken tot de ongeveer 300 aanwezigen: „Johnny heeft lang ge leden eens gezegd: Mary, meid, jouw geluk gaat pas over een jaar of tien komen". Hij lijkt wel paranormaal be gaafd, want nu ben ik volmaakt ge- lukkig. Echt. Hij heeft ook eens zegd: „Ik richt voor jou dan standbeeld op. Al moet ik het zelf kostigen. Maar ik geloof dat de manier van mij houden, dan ga ik door tot ik van Drees trek". De grote belangstelling van de Neder landse pers greep Johnny Hoes dank baar aan door „de stille medewerker" in het avondlicht te zetten. Arrangeur Jean Kraft: „Je bent een kei, een geweldenaar, maar dan moet je me natuurlijk gelijk om opslag komen vragen". Hij kreeg een paar gouden manchetknopen. Tekstdichter Jaap Koeman „een eenvoudige bankwerker, een pareltje in de gemeenschap van de werkende mensen" was goed voor een gouden Telstarspeld en een stereo-installatie. Jo Servaes tenslotte, de man van de Zangeres zonder Naam, glunderde bij de aanblik van een gouden plaat voor 1 miljoen gereden kilometers. Hij kreeg ook een paar gouden manchet knopen. Maar er was nog meer goud meer dan dat was er edelmetaal van 100.000 Mexico's en 25.000 liedjes die je nooit vergeet. TELEVISIE VANAVOND 17.00 uur: Parmantig Paultje 17.10 uur: Kijk zelf maar. Stichting Socutera met film van het Koningin Wilhelminafonds 20.25 uur: Film „Sabrina" Schooltelevisie 23.15 uur: NEDERLAND II KRO: 18.45 uur: Pipo de Clown Journaal 19.04 uur: Het jaar a de Indianen r •21.15 uur: The Outsider 22.05 uur: 0.30 uur Inleidend sportprogramma 1.00 uur EstudiantesFeijenoord, verslaggever Herman Kuiphof NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: TROS: 20.20 uur: Voyage to the bottom Een hyper-aandoenlijke Zangeres zonder Naam zij mag ook geen drie gouden schijven. (ADVERTENTIE) Internationale "Yb Y) shows Twintig internationaleYo-Yo kampioenen uit Japan, Mexico, Argentinië en Bolivia trekken tien weken lang kris-kras door Nederland en geven overal sprankelende Yo-Yo demonstraties. Y> Yo wedstrijden met mooie prijzen Let op de aankondigingen bij je Coca-Cola-winkelier. Binnenkort komen ze ook bij jou in de buurt. En dan gaat het beginnen. Zorg datjij óók een Yo-Yo hebt, doe mee aan de wedstrijden en win prachtige prijzen. Kijk uit naar deY>\b film op deTV-reclame Doe mee! Doe mee! Doe mee! cy^»usej De „moeilijke stad" kre< volle aandacht van de tv Vto.,w. kwam met een goede reportage, Tele- *u-"° S»°or mno u m -nIi vizier gaf zijn bijdrage en het NOS- f2; r p8roijrimnia voor journaal leverde heel actuele beelden van de Amsterdamse rellen zoals die zich nog dezelfde avond hadden afge- Beste van de drie was het NOS- joumaal, omdat ze het meest-actuele beeldmateriaal gaf. Brandpunt en Te- levizier schoten naar onze mening te kort. Brandpunt bracht weliswaar een goede beeldreportage en Televizier poogde (telefonisch!) helemaal actueel 8.32 Touringclub: vakantietlp: te zijn, maar beide rubrieken gaven Vlek vroede NrouwV geen werkelijke achtergronden. 1 Immers, de moeilijkheden van de laatste twee dagen werden niet op de eerste plaats veroorzaakt door de Damslapers. Die hadden al lang hun biezen gepakt. De echte moeilijkheden pel" en tegenwoordig „de onbegrepen generatie" heet. Als de tv echt goed in Nu kregen we een verontwaardigde Samkalden, een bezorgde jeugdzaken- deskundige, een teleurgestelde politie man en vele Amsterdamse toekijkers. Wij hadden via tv liever de stenen- smijters, de barricadebouwers, de plun deraars aan het woord gehoord. Om dat we dan geïnformeerd zouden zijn over de echte achtergrond van de rellen. Omdat alleen hun mening ook bepalend is voor de vraag in hoeverre rellen, als in de afgelopen dagen, met Brandpunt kwam overigens verder voortreffelijk voor de dag met o.m. een reportage over -de Indonesische concentratiekampen en met informatie over de geronselde Indiase nonnen. Brandpunt had ook interessante cij fers over een enquête i.z. het a.s. bezoek van Indonesië's president Soe- harto. Die bleken vrij gunstig te lig gen en mogen derhalve de toekomsti ge protesterenden tot enige reserve ma- Bij de AVRO zagen we de tweede aflevering van Nana, de verfilming van het boek van Emile Zola. Een schandaal vonden we! De BBC die tekent voor een zo miserabel tv-spel dat dermate slecht wérd gebracht dat het een drakerige giller werd. De respectabele BBC behoorde zich te generen dat ze het geval produceerde, maar meer nog voor het feit dat ze het voor export aanbood. Dat de AVRO koper werd is een van die onbegrijpelijkheden van het bestel. „Er komen relletjes van (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Tijdens een tv-uit- zending van gisteravond maakte „Brandpunt" de cijfers bekend van een enquête, welke is gehouden naar aanleiding van het bezoek van presi dent Soeharto aan ons land. Dit on derzoek werd verricht door de Neder landse Stichting voor Statistiek te Den Haag. Op de vraag of men voor of tegen dit bezoek van Soeharto is, was 35 pro- onbeslist en 10 procent tegen. Geen oordeel had 28 procent. Van het totaal der ondervraagde vrouwen was 38 procent voor, 17 pro cent onbeslist, 8 procent tegen en had liefst 37 procent geen oordeel. De bezwaren van degenen, die tegen dit bezoek zijn, bestonden op de vol gende gronden: Drie procent verklaar de: „Soeharto is onze vroegere vijand. Hij heeft meegedaan aart de strijd tegen Nederland, onze militairen ge dood en bezit van Nederlanders ontei gend. Twee procent vond Soeharto als onbekwaam en corrupt, De „Outsider" David Ross. die als privé-detective opereert," wordt gecon fronteerd met een hoogst onaangena me zaak. Een fotomodel verdwijnt plotseling, en al spoedig blijkt dat ze vermoord is. De enige aanwijziging die David Ross heeft zijn madeliefjes, of liever gezegd de vraag „Wat voor bloemen zijn madeliefjes?". En David Ross koestert de hoop wanneer hij dat weet, ook de moordenaar van het fotomodel te kennen. Vanavond KRO NIEUW DELHI (A.P.) Het Indiase ministerie van Buitenlandse Zaken heeft opdracht gegeven dat de B-B-C. tegen zaterdag een einde moet hebben gemaakt aan zjjn activiteiten in India en haar correspondent in dat land moet terugoepem Dit besluit is vanmorgen meegedeeld aan de Britse hoge commissaris in Nieuw Delhi, nadat men had verno men, dat de B.B C. in Londen had ge weigerd de vertoning van een televisie serie over de armoede in India stop terwijl een andere twee procent ver klaarde: „Soeharto ls een dictator die politieke tegenstanders vermoordt of in kampen opsluit". De beweegredenen van de resterende vier procent tegenstemmers luidden als volgt: „Soeharto is mij als persoon onsympathiek", of „hij komt alleen maar geld vragen en dat kost ons weer belastinggeld", terwijl één pro cent van hen antwoordde: „er komen hier in Nederland relletjes van". Waar zijn de Indianen nou? Vele Wild-Westfilms hebben tot on derwerp de strijd tussen de Indianen en de blanke kolonisten. In vele van deze films werd de rol van de blanke geromantiseerd, werd zelfs de blanke als een held afgeschilderd ten opzichte van de autochtone bevolking, de Indi anen. De documentaire „Waar zijn de Indianen nou?", die vanavond wordt uitgezonden, tracht het ware - tragi sche verhaal weer te geven van de strijd om het bestaan van de Indianen in het verleden en het heden. Het ver haal van de Indianen is een grote un wild. ja lijk zelfs het recht ben afgenomen. Voor vele Amerika nen zijn de Indianen enerzijds een toeristische attractie, bezienswaardig heid, anderzijds zijn zij voor de rege ring een bron van ergernis, omdat deze Indianen toch een menswaardig bestaan eisen. En dat wordt hen niet gegeven. De Amerikaanse regeringen hebben altijd getracht de Indiaan te assimileren door hem zijn eigen le venswijze te ontnemen. In alle reser vaten wordt de Indiaanse kinderen geleerd, hun verleden te vergeten. Maar Indiaanse kinderen zijn trots op hun eigen cultuur en nemen de cul tuur van de blanken niet aan. Deze documentaire gemaakt door Thames Television geeft een beeld van de uitzichtloze situatie waarin de India nen zich bevinden. De titelsong van deze documentaire wordt gezongei LISS gast! De b rond slhier enste

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2