£eidae Qoma/ni Onderzoek naar maritieme actie MATROZEN EN MARINIERS VEGEN DAM EN OMGEVING SCHOON „SCHADE HALF MILJOEN GULDEN' ISRAËL: NIEUWE SCHENDINGEN WAPENSTILSTAND Eén optimist: Feijenoord haalt de wereldbeker! Nieuwe onrust en plundering Vliegende dank aan marine Cëntru rnblank aanleiding tot Kamervragen DANSLES IS IN Evert Castelein Amsterdamse winkeliers verbolgen op burgemeester Jarring begon besprekingen WAT ZEGGEN DE CRACKS VAN VROEGER? 99 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 61e jaargang, no. 18.138 WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1970 T.V.-SELECTIE HEDENAVOND WEINIG WIND Nederland I: 19.04 uur Puffenstuf; 20.25 u. Sabrina, film met Audrey Hepburn, 22.15 uur Studio Sport; 22.45 uur School-t.v 0.30 u. Inleidend sportprogramma1-00 Estudiantes Feijenoord. Nederland II: 19.04 uur Het jaar van de draak; 19.30 u. Debbie Reynolds; 21.15 uur The Outsider. rwachting van het KNMI te De Bilt tot morgenavond luidt: Droog en zonnig weer met weinig wind en ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag- (Van agge\ AMSTERDAM. De speur tocht van de marechaussee naar de matrozen en mariniers, die gisteravond tijdens een korte bliksemactie in Amsterdam de Dam en omgeving schoonveegden, is nog in volle gang. Het waren rond honderd matrozen uit Den Helder, Amsterdam en Hilversum, en mariniers, voornamelijk uit Doorn, die 's avonds even vóór acht uur in actie kwamen zoals destijds op het Centraal Station tegen de „stationsnozems". Minister-president P. J. S. de .Long zteW oud-marineofficier was de eerste d\e het optreden van de jonge marine- afkeurde. ,.Nïe- marad heeft hel recht eigen rechter te spelen", aldus de premier, die staats secretaris Van Es van Marine onmid- deMijit venaoeht een onderzoek naar het gebeuren te laten instellen. De toele avond bleet het gisteren in ds binnenstad van Amsleidam onrustig. Opnieuw werden vernielingen aange richt e» traden plunderaar." op. Zelfs een aantal ruiten van het. stadhuis moest het ontgelden. Vanmiddag zou de ge meenteraad van Amsterdam na 'n korte verklaring van burgemeester dr. I. Sam- kakJen over de gebeurtenissen van de laatste dagen, een debat, houden over i»* slaapverbod en over de gebeurtenis sen van maandagavond en gisteravoni De matrozen en mariniers spraken gisteravond van een bliksemactie die zij hadden ondernomen om te tonen dat in korte tijd Deun en omgeving schoonge veegd kunnen worden. Het was echter allerminst een spontane aangelegenheid, omdat de deelnemers aan deze actie bijna gelijktijdig van verschillende marinetoases op het Centraal Station arriveerden. Dit maritiem optreden was binnen een half uur afgelopen, nadat de politie een kordon getrokken had rond de Dam en omgeving. Maar het bleef onrustig. Een onrust, die tenslotte (hoewel lang met zo ernstig als maandagavond) op nieuw uitliep op botsingen tussen politie en vooral jongeren. Etalageruiten van een groot aantal zaken, vooral van de kleinere winkels in de zijstraten van Dam en Damrak, werden vernield, ter wijl de politie opnieuw aanvallen met stenen en zelfs met molotovcocktails te verduren kreeg. Drie betogers liepen tijdens deze aanvallen verwondingen op. Tien andere betogers, onder wie een jonge Duitser, werden gearresteerd. De driehonderd man politie en mare chaussee bleef tot middernacht in actie tegen de rellenechoppers, hield deze be togers voortdurend in beweging en zorgde ervoor dat er zo weinig mogelijk 9chade aangericht kon worden. Een snelle actie van een honderdtal matrozen en mariniers gisteravond in Amsterdam was voldoende <im het monument en de Dam zfj het voor korte tijd schoon te vegen, deels onder afkeuring, deels onder bijval van vele toekijkers. (Van verslaggevers) AMSTERDAM Boven Amsterdam verscheen vanmiddag in de lunchpauze een vliegtuigje met een sleep. Met ver bazing lazen de Amsterdammers op de aleep de woorden: ,,Dank aan de Marine". Kortheidshalve (iedere letter kost immers extra geld) waren de mariniers vergeten. Deze „stuntvlucht" was kennelijk bedoeld om dank te brengen aan de honderd ma trozen en mariniers, die gLsteravond een bliksemactie op de Dam uitvoerden. DEN HAAG (ANP) Het kamerlid drs. A. J. Lems (P.v.d.A.) zal morgen, tijdens het wekelijks vragenuurtje van de Tweede Kamer, minister Nelissen van Economische Zaken en minister Roolvink van Sociale Zaken, mondelin ge vragen stellen over de Centrum- bank. Deze vragen, die vorige week reeds schriftelijk gesteld werden gaan vooral over de transacties van de Centrum- bank met betrekking tot een aantal textielbedrijven. De vragen van drs. Lems monden uit In het verzoek een wettelijke regeling te ontwerpen waar aan fusies en overname van onderne mingen worden onderworpen. De Stichting Totalisator Nederland, die zich bezighoudt met paardesport, heeft inmiddels nadrukkelijk ontkend iets te maken te hebben met de financiën van de Centrumbank. In enige dagbladen hadden berichten gestaan als zou de Stichting via de Bank Landry en Van Till gelden aan de Centrumbank ver strekken. (ADVE^KSTIE) Weer helemaal in. dank zü onze moderne aanpak voor moderne jongelui. Elke week ..feestelijk" uit z(jn met anderen. ALLE goed willende jongelui hartelijk welkom! BOLLENSTREEK: Sassenheim: heden woensdag 7 uur, zaal „De Ontmoeting". Lisse: a.s. zaterdag 6.30 uur. Noordwijkerhout: 16 september. Roelofarendsveen: 15 september. LEIDEN Beginners: zondag 1 uur ir Gevorderden: zondag 4 uur Andere klubs: 6 september Inschrijving dagelijks 25 en T8 HOOGLANDSE KERKGRACHT 48 Tel. 01710 - 23583 of 32710 DISCO DANSAVONDEN Lisse: Elke zaterdag 8 9 Leiden: Elke zondag 8 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De winkeliers in de binnenstad van Amsterdam hebben door de rellen van maandagavond seker een half miljoen gulden schade geleden. Dit is nog maar een voorlopige schatting, vooral omdat de gevolgen van de plun deringen nog niet berekend konden wor den. Bjj deze schade zijn bovendien de nieuwe vernielingen van gisteravond ge- 1>- wLnkoUvartd geeft van dit alles de schuld aan burge meester Samkalden, die aldus de beer J. van der Laan, bestuurslid van de winkeliersfederatie en bedrijfsleider van C. en A.-Damrak in deze kwestie een slecht beleid gevoerd heeft De federatie wil dr. Samkalden aansprakelijk stellen voor de geleden schade. Niet de Damslapers zijn, aldus de win keliers de schuld van de rellen, maar de „rebellustigen en nieuwsgierigen, die ge dekt door de anonimiteit en gesteund door groot aantal „dagjesmensen" hun slag geslagen hebben. Men is het er met vele burgers over eens, dat het slaapverbod een slecht voorbeeld van beleid is. Maandenlang hebben de Damslapers gedaan, wat nu tot het slaapverbod geleid heeft Toen is er niets tegen ondernomen, terwijl nu de zomer en dus ook het Damslapen praktisch voorbij is ineens dit verbod De binnenstad van Amsterdam ls zeer geprikkeld over de vernielingen en plunderingen, vooral ook omdat daarmee de Damslapers in een volledig verkeerd daglicht geplaatst worden. Toen de win keliers het gemeentebestuur verzochten de vervuiling op en in de omgeving van de Dam tegen te gaan en maatregelen te nemen om het winkelend publiek niet te storen, was dat niet bedoeld om het Damslapen tegen te gaan", aldus de winkel iersf ederatie. Niet alleen in België, ook Nederland kent kostelijke viswaters, aldus burgo- meester L. Craeybeckx van Antwerpen. Zijn bezoek aan verschillende E.M.S.- projecten in deze omgeving was volgens hem dan ook niet af, voordat htf niet burgemeester mr. M. Geertsema van Wassenaar en de heer R. Zwols- man van de E.M.S. een hengeltje had uitgeworpen. Het kan ook zijn dat dit alles symbolische betekenis had voor zijn gesprekken over eventuele gelijk waardige projecten in en rond Antwerpen. WASHINGTON. De Israëlische afgevaardigde Josef Tekoah heeft giste ren bij de opening van de vredesbespre kingen over het Midden-Oosten tegen V.N.-bemiddelaar Gunnar Jarring ge zegd, dat de Egyptische schendingen van de wapenstilstandsovereenkomst een ernstige bedreiging voor de onderbands- Volgens Israëlische bronnen in Wash ington wacht Israël nog steeds op een antwoord van de Verenigde Staten met betrektóng tot de contacten me Moskou en Cairo over de schendingen van het bestand. Intussen heeft Israël zijn vijfde (Van c sportredactie) DEN HAAG Ook zij. de Feijenoordcracks van vroe ger, zitten vannacht met het zweet in hun handen voor bet televisietoestel. De herinnering aan het „gouden" voetbalverleden in Rotterdam-Zuid laat ze nauwelijks meer los en een zekere verwantschap met het grootse spektakelstuk in Buenos Aires is bij praktisch iedereen nog merkbaar. Eén duidelijke uitzondering vormt Piet Kruiver (38), die in 1964 in Rotterdam het „onvergetelijke" doelpunt- op-zijn-Zaans tegen het toen nog bijna onverslaan baar geachte Real Madrid maakte. De huidige markt- verkoper op het Amster damse Waterlooplein dis- tancieert zich van de mas- sa-hysterie. De drie jaar geleden bij DWS roemloos vertrokken Piet Kruiver wil vannacht de aftrap van Estudiantes niet meer mee maken. „Deze man moet momenteel weer hard sab belen om aan zijn brood te komen. Wat ik verlies dooi io lang op te blijven, want tenslotte moet ik 's morgens vroeg op, kan ik aan Feije noord niet terug verdie nen". Een opmerking vol verbittering. De veel bekri tiseerde spitsspeler van Feijenoord, die eens in Ita lië de „golden boy" van La- nerossi was, erkent volledig zijn wrevel. „Ik ben door het publiek vergeten. Daar over ben ik verbitterd. Vooral het feit, dat alles zo snel is gegaan, heeft me getroffen. Ik wil vannacht per se geen televisie zien. Wat ik nu doe, bevalt me best: Ik kom helemaal tot Collega Henk Groot vormt een schril contrast met Piet Kruiver. Geen teleurstel ling. maar grote bezorgd heid kwelt de Zaankanter. die in 1968 na de interland tegen Polen met de wed strijdsport stopte. „Ik vrees dat het weer net zo'n hel wordt als het vorige jaar. Wij kunnen ons dat niet indenken, maar elke week breekt er in een Zuidame rikaans land wel een voet balrevolutie uit Zij vinden dat daar lang zo erg niet als hier. Waar ik me zo zorgen over maak is de vraag: Kunnen de spelers van Feijenoord zich vol doende inhouden? Het gaat om business en daar doe je veel voor in anderhalf uur voetballen". Andere beroemde Feije- noorders tillen niet zo zwaar aan Henk Groots verontrusting. Zij beleven net als de meeste Ne derlanders het voetbal spektakel in Buenos Aires met spannende afwachting Vooral Reinier Kreljer- maat, eigenaar van slijterij ,,'t Beertje" in Rotterdam- Zuid. „De tijd van Feije- noords eerste EC-successen kan ik op die momenten nooit vergeten. Wij hebben de basis voor dit succes ge legd. Daarom denk ik nog vaak: Wat zou het leuk zijn wanneer ik dat nog eens kon meemaken". Net als Ie andere Feijenoorders-met- een-geduchte-reputatie heeft Kreyermaat er weinig moeite mee om toe te ge ven dat het huidige elftal van trainer Happel meer inhoud heeft. Hans Kraay de meest miskende verdedi ger in Nederland, die bijna nooit in aanmerking Vwa*~ voor selectie van het Oran je-team valt Kreyermaat bij als hij vervolgt: „Feije noord is misschien niet be ter, maar het is wel moei lijker te kloppen. Het bl'jft onder alle omstandigheden zijn eigen spel spelen. Dat is, dacht ik, dè grote kracht van Feijenoord". De mening, dat het Feije- noord-van-vroeger artistie ker voetbalde en het pu bliek daardoor meer be haagde, wordt door de ex- cracks onderschreven. „De taktiek is veel belangrijker geworden", verklaart Cor van der Gijp, de voormali ge aanvalsagitator van de Kuipploeg. „Daardoor werd -« "opfbal van Feiienoord misschien saaier, maar wel degelijker". Deze ontwikke ling verontrust de nog even begeesterde trainer van Sliedrecht nauwelijks. „Dit soort voetbal is gewoon een aansluiting op een tendens in onze samenleving om al les zo zakelijk mogelijk te doen. Dat heeft Feijenoord zeer goed begrepen". Ook Reinier Kreijermaat, als Ausputzer nog actief bij de amateureersteklasser Over maas, deelt Van der Gijps mening. „Toen ik nog bii Feijenoord voetbalde speel de het elftal bijna zonder taktiek. Alleen voor belang rijke wedstrijden deden Die situatie is veranderd. Alles ken". wordt echt professioneel aangepakt. Maar dat kan nu ook: zij zijn full- De grootste optimist van het Feijenoord-van-toen is Jan Klaassens, de onver moeibare kanthalf, die zich in het begin van de zesti ger jaren in dienst stelde van de stadionclub De Ve'nlose sigarenwinkelier verwacht de wereldbeker over veertien dagen in Rot terdam. „De manier, waar op Feijenoord de Europa cup won was enorm indruk wekkend. „Ook Klaassens is geen vurige voetbalsup porter meer. Wanneer hij de laatste vijf jaar drie keer MW of Fortuna heeft gevolgd is dat betrekkelijk veel. Ik heb gewoon geen •nkele behoefte om naar het voetballen te gaan kij- en zesde kladht bij de Verenigde Nat»» ingediend. Egypte zou nog steeds door gaan met de opbouw van raketeenheden binnen de bestandszone lanas het Sues- De verklaringen, die de afgevaardig den van de verschillende partijen ne him gesprek met dr. Jarring aflegden, samen met de schendingen van bet staakt het vuren, bewijzen dat de V.N.- bemiddelaar nog een grote kloof te over bruggen heeft. Na een bespreking van drie kwartier met dr. Jarring, zei de Israëlische afgevaardigde dat hij de grondprincipes van Israëls positie naar voren had gebracht „Als de Arabische leiders echt met ons over vrede willen praten, dan zal dat doel bereikt worden- We zijn er ons echter allemaal van be wust, dat de oplossingen voor de moei lijkheden, na 22 jaar aggressie, niet een voudig zullen zijn", aldus de Israëlischs vertegenwoordiger. Tekoah is inmiddels naar Tel Aivhr vertrokken om verdere instructies van zijn regering te krijgen. Daarvóór had hij nog een kort gesprek met dr. Jarring. Waarschijnlijk zal Tekoah binnen twee of drie dagen in New York terugkeren. De Jordaan ambassadeur bij de Ver enigde Naties, Abdoel Sharaf, en zijn Egyptische collega Mohammed Hassen el Zayyat hebben ook ieder afzonderlijk met de V.N.-bemiddelaar gesproken. Na afloop zei de Jordaanse vertegenwoor diger: „Onze positie is dr. Jarring dui delijk, we zullen hem echter nog eens helemaal naar voren brengen. Wat we willen is volledige terugtrekking ven Israël uit alle bezette gebieden". De Egyptische ambassadeur gaf sis commentaar dat „mensen die in se* dagen een oorlog kunnen voeren, zeker in negentig dagen tot een oplossing kun nen komen". De basis van een oplossii* moet volgens hem liggen in de resolutie van de Veiligheidsraad van 1967. Deoe doet een beroep op Israël zich uit de. bezette gebieden terug te trekken. El Zayyat benadrukt échter de noodzaak voor het land „veilige en efficiënte grenzen" te hebben. Aslri. Vijf Polen hebben In Denemarken asiel gevraagd na muiterij en gevechten op een treiler, die ln Neoe op het eiland Bornholm binnenliep, zo heeft de politie meegedeeld. Vier van het kwintet hadden zich schuil gehouden, nadat zij door de vijfde man. een lid van de bemanning van de treiler, aan boord waren gesmokkeld. (ADVERTENTIE) Natuurlijk is er voor u ook 'n gezellige DANSKLUB! NU kunt u inschrijven

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1