Hoofdstad onder geweld gebukt HUWELIJK BEJAARDEN VERANDERT AOW NIET goeie tip uoor'n dagtrip Aartsbisschop: nooit geld voor meisjes ontvangen PvdA-fractie wil slechts één leider Septuagint blijft streven naar opheffing celibaat Vredesberaad Midden-Oosten vandaag begonnen KVP met één lijsttrekker in verkiezingen Stijgend aantal ziekmeldingen DINSDAG 25 AUGUSTUS 1970 LEIDSE COURANT PAGINA (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Amsterdamse politie is gisteravond na enige tijd de situatie te hebben geobserveerd tenslotte hard opgetreden tegen de Dam- slapers en rellenschoppers die de kant van de Damslapers kozen. In het begin van de avond was dit al merkbaar. Elke ingewijde wist dat het zou gaan gebeuren na het slaapverbod. Toch duurde het tot half tien voor enkele overvalwagens van de politie, bemand met oproeragenten, in actie kwamen. De eerste charge werd uitgevoerd op de Damslapers die zich rond het mo nument op de Dam verzameld hadden. Hoewel er niet direct sprake was van slapen meende de politie toch dat hier eerst opgetreden moest worden, vooral omdat de menigte bij het Nationale Monument voor een groot deel uit herrieschoppers bestond. Reeds rond zeven begon het publiek naar de Dam te stromen en een ander half uur later zag het zwart van de mensen. Om zes uur was het slaapver bod ingegaan en het merendeel was kennelijk gekomen om de situatie rond het monument in ogenschouw te nemen en verdere ontwikkelingen af te wach ten. Op het monument liepen in het begin van de avond jongelui met bor den, waarop in het Engels en Neder lands werd opgeroepen tot een „Sleep out" resp. „Sliep uit" op het Damrak bij C. en A. en bij de ambtswoning van burgemeester Samkalden op de Heren gracht. Een van de opschriften luidde ..Samkalden biedt slaapplaatsen aan op Herengracht 502". PROTESTEN Tegen negen uur trokken groepen van in totaal zo'n driehonderd man in de richting van het Centraal Station maar keerden vandaar weer terug naar de Dam. Inmiddels arriveerden ook wa gens met manschappen van de mobiele eenheid en werd het publiek op de Dam gelast zich te verwijderen. „Weest u nu verstandig, blijf niet staan wachten op de dingen die komen gaan. Als u blijft zijn de risico's voor u zelf. Er zal geweld worden gebruikt", zo klonk het over de Dam. Korte tijd later rukten de wagens van de mobiele eenheid op naar het Nationaal Monument waarbij zij met stenen en andere projectielen wer den bekogeld. De politiemannen verlieten de wa gens en veegden vervolgens het plein schoon. De jongelui keerden echter weer terug begonnen vuurtjes op het monument te stoken. Het werd binnen de kortste keren een gooien met straatklinkers, met fles jes en allerlei wapenen waar de politie in eerste instantie geen tegenwapenen tegen had. Het eerste resultaat was dat twee overvalwagens van de politie kwamen te staan met lege banden en dat een motoragent werd gewond. Hij moest worden afgevoerd door de GGD. CHARGES De Damslapers zelf kwamen er beter van af. Dat wil zeggen, een Duitse toeriste, een nog vrij jong meisje. liep een gebroken been, en een Marokkaans student hoofdwonden op, niet" door de politie toegebracht maar door stenen die anderen gegooid hadden. Tussen deze charges door werd het tien uur, half elf. In de Damstraat, op het Damrak, op de Dam zelf, bleef het onrustig. Herhaalde malen chargeerde de politie op de menigte, evenwel zon der direct resultaat. Waar zij een char ge ondernamen groepeerden zich de rellenschoppers in een andere straat. De eerste vonk, die de situatie plotse ling veranderde kwam zeer waarschijn lijk, toen enkele surveillerende agenten een ijscoventer wilden bekeuren, omdat deze het ventverbod overtrad. Dit was voor een aantal jongeren voldoende om de agenten lastig te vallen en zich met de surveillance-auto te gaan bemoeien. Toen even later andere agenten ver sohenen werden ook dezen belaagd. Daarna liepen de verhitte gemoederen zo hoog op. dat rond half tien de politie zich geplaatst zag voor een grote me nigte rellenschoppers. Toen pas begreep KWESTIE INDIASE ZUSTERS NEW DELHI (AP) Mgr. Benedict Marc Gre garious, de aartsbisschop van Trivandrum, de hoofdstad van Kerala, heeft op een persconferen tie tegengesproken dat zijn aartsbisdom 720 dollar ontvangen zou hebben voor elk van de zeker 1200 meisjes uit het bisdom die de laatste jaren naar Europese kloosters zijn gestuurd. Wel, zo vervolg de hij, werden voor elk meisje de reiskosten be taald door de verschillende kloosters. Drie mensen werden gewond door twee schietende motoragenten, die door een dertigtal rellenmakers in het nauw gedreven waren. Zoals een gewonde student later verklaarde: „ZU waren inderdaad In nood geraakt". Ook een persfotograaf werd door een kogel getroffen. Omstanders stonden hem zoveel mogelijk bij. de leiding, dat het zonder een behoor lijke politiemacht mis zou gaan. Rond half elf zag de politie zich genoodzaakt de waterkanonnen te hulp te roepen. Het aantal gewonden was inmiddels opgelopen tot tien, waarvan zeven politieagenten. Zij werden ge wond door straatklinkers en tegels die door de opstandige elementen uit de straat waren gerukt. De anderen waren toeristen, die wonden opliepen. SCHOTEN wapens gebruik maken. Na een waar schuwingsschot in de lucht schoten zij op het publiek. Hierbij vielen drie ge wonden waaronder een persfotograaf van het dagblad De Tijd. Het aantal gewonden steeg in de loop van de avond tot ongeveer 20. Volgens inspecteur Lagerwaard, die de leiding had van de politieacties, bedroeg het aantal gewonde politie-agenten 14. Het zijn op één uitzondering na geen ernsti ge verwondingen. De politie die aan vankelijk met een te zwakke eenheid op de plaats van de relletjes gearri veerd was, kreeg later in de naoht ver sterking van mareohauss PLUNDERING De rellen liepen in korte tijd uit op vernielingen en plunderingen. Straten werden opengebroken en de etalagera- men van een aantal grote zaken vielen onder het geweld van de stenengooiers. De vernielde etalages werden bovendien leeggeplunderd floor een aantal bij de rellen betrokken personen, die niet meer te achterhalen waren. De schade aan vernielingen en plunderingen zelfs bij benadering niet te schatten. Pator C. v. Puthenpura gaf toe dat zijn instituut in Ettumrnoer in Kerala sinds het vier jaar geleden werd opgericht bijna 500 meisjes van de middelbare scholen naar Europese kloosters had gestuurd. Het doel van zijn Instituut is de leerlin gen op te leiden voor sociaal werk, zoals de verpleging, christelijke volmaaktheid te proberen te bereiken. Van de meisjes die het instituut naar Europa heeft ge stuurd, zijn er slechts tien naar India teruggekeerd, zes wegens ziekte en vier om andere redenen Pater Puthenpura had in de afgelopen vier jaar drie maal Italië, Frankrijk on Engeland bezocht en vastgesteld dat de Indiase meisjes het in de kloosters zeer goed hebben. Aartsbisschop Benedict zei dat hij 30 toekomstige zustors naar kloosters in Mainz en Fulda had gestuurd. „Ik heb hen drie of vier maal bezocht en zij waren allen gelukkig. Hun was een eer lijk beeld gegeven van het leven dat hun het buitenland stond te wachten en ze aren daarvoor opgeleid". Een woordvoerd; r van de aartsbisschop m Cochin, eveneens Kerala, heeft in een verklaring laten weten dat onder auspi ciën van het aartsbisdom 135 meisjes met toestemming van hun ouders naar kloos ters in het buitenland zijn gestuurd, na melijk 91 postulanten naar Italië, 36 naar Frankrijk en acht naar Duitsland. Vol gens de verklaringen hadden zij allen het erlangen uitgesproken in kloosters in het buitenland in te treden. Kardinaal Gracias, de voorzitter van de Indiase bisschoppenconferentie heeft een rondschrijven gericht aan alle bisschop pen in het land waarin hij er bij hen op aandringt „verantwoordelijk te blijven" alle meisjes die naar buitenlandse kloosters gaan. Het rondschrijven is uit- geatuuurd na de publikatie van uittrek sels uit het artikel van de Sunday Times waarin gesproken wordt van „handel in meisjes". Uit betrouwbare bron wordt vernomen dat de Indiase regering bijzonderheden verzamelt over de berichten van de meis jes uit Kerala die naar Europese kloosters worden gestuurd. Minder Britse troepen in Noord-Ierland BELFAST (Reuter). Het Britse leger heeft bekendgemaakt dat in de komende drie dagen vijfhonderd man Britse troepen uit Noord-Ierland, waar het itihains betrekkelijk rustig is, zullen wonden teruggetrokken. Er blijven dan nog ongeveer negenduizend man Britse militairen in Ulster over. Als de rust in Noord-Ierland voort duurt, zullen wellicht meer Engelse troepen naar Engeland terugkeren (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er wordt een hard gevecht om de bezetting van de nieuwe P.v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer verwacht, waarbij met name Nieuw Links rich zal roeren. Blijkens een nota aan het partijbestuur staat de huidige P.v.d.A.-fractie op het standpunt, dat er één lijstaanvoerder moet komen. Met name bij Nieuw Links gaat de voorkeur uit naar een team van vijf of zes lijstaanvoerders, met later een soortgelijk team van fractie leiders. In de nota wijst de huidige fractie dit echter als „niet uitvoerbaar" van de hand. Nota oneens met Nieuw Links De nota is gisteravond behandeld in >en vergadering van het partijbestuur, iat er volgende week maandag wederom >ver zal praten. Daarna zal het W egeninf ormatie (Van t verslaggevers) - Tot 11 september zal DEN HAAG de verbindingsweg tussen de rijksweg Lelden-Bodegraven en rijksweg 4 in de gemeente Leiden, voor het verkeer in de richting Amsterdam, voor alle verkeer worden afgesloten. Dit in verband met werkzaamheden aan de weg Amsterdam- Den Haag. Eveneens zal tot deze datum de ver bindingsweg tussen rijksweg 4 (Amster dam-Den Haag) en de secundaire weg nr. 6 in de gemeente Woubrugge voor alle verkeer worden afgesloten. Deze afslui ting geldt tot het \-iaduct over rijksweg 4. Achtereenvolgens zullen de oostelij ke en westelijke rijbaan van rijksweg 4. tus sen de brug over de Oude Rijn bij Leider dorp en het. aquaduct onder de ringvaart van de Haarlemmermeer gedeeltelijk worden gestremd voor het verkeer. Dit is nodig in verband met reconstructie werkzaamheden. Tijdens de werkzaam heden zullen de rijbanen op dit punt in afwijkende rijstroken zijn verdeeld, terwijl tevens via de middenberm de mogelijkheid werd geschapen om het verkeer van de ene rijbaan naar de andere te leiden. Op het deel waar ge werkt wordt gelden maximumsnelheden terwijl tevens op sommige gedeelten een inhaalverbod van kracht is. Deze ver keersmaatregelen duren tot 1 juli 1971. partijbestuur advies over de samenstelling van de fractie uitbrengen aan de vijftien gewesten en afdelingen, die de kandidatenlijsten moeten opstellen. In de nota wordt ook gesteld, dat men in 1971 niet moet streven naar gemeenschappelijke lijsten met andere partijen. Politieke vernieuwing krijgt de meeste kans door verwezenlijking via voor kiezers herkenbare partijen en personen: „De P.v.d.A. kan het zich niet veroorloven haar herkenbaarheid als democratisch-socialistische partij op het spel te zetten", aldus de nota. De nieuwe fractie moet volgens de nota fungeren als een „wezenlijk onderdeel van een alternatieve regerings coalitie. Daarom moet bij de kandidaat stelling gelet worden op ervaring en bestuursbekwaamheid, maar ook op continuïteit. Dit houdt in, dat de marge voor personele vernieuwing van de fractie beperkt is. De nota stelt voorts, dat er een gerede kans is, dat de P.v.d.A. zich na de verkiezingen opnieuw in de oppositie zal bevinden. Omdat echter de kiezers het beslissende woord spreken, mag niet bij voorbaat van een oppositierol worden uitgegaan. Hervormingen dienen volgens de nota plaats te vinden langs de weg van ge leidelijkheid. Daarom wordt ook een principiële keuze voor de oppositie, zoals door Nieuw Links bepleit, afgewezen. Tijdschrift Kunstrip. De Educatieve Dienst van het Rijksmuseum gaat in een nieuw tijdschrift „Kunstrip" de in het museum bewaarde kunstwerken bespreken. Het blad is een ingrijpend gemoderniseerde voortzetting van h*t maandblad ;,Vain Tijd tot Tijd", dat elf jaar heeft bestaan en een oplage van 10.000 exemplaren bereikte. Kunstrip zal zich voornamelijk gaam richten op de scholen van het voortgezet onder wijs. Het blad zal tien keer per jaar verschijnen. (ADVERTENTIE) De DZH bust u er heen. Dagelijks yVoor een plezierige dag met de kinderen in bos. zwembad, kanovijvers, sprookjestuin en speeltuin. Stap op: NZH-lijn 43. Oegstgeest (Leidsebuurt), Rijnsburgerweg, welke van het Station af doorgaat als NZH-lijn 45, Station.Rapenburgl Noordeinde, De Vink, Voorschoten elk half uur. Stap uit: Wassenaar, Duinrell. NEW YORK (AFP-Reuter-AP) De indirecte onderhandelingen tussen Israël, Egypte en Jordanië onder leiding van VN- vertegenwoordiger Gunnar Jarring zün vandaag in New York begonnen. Aan dit gesprek wordt deelgenomen door Moham med el-Zayyat (Egypte), Joseph Tekoah (Israël) en Abdel Hamld Sjarlff, ambas sadeur van Jordanië in Washington, die de in Amman verblijvende Jordaanse VN- vertegenwoordiger El Farra vervangt. Het Is de vraag of de laatstgenoemde alsnog aan de besprekingen zal deel nemen, want in Amman doen geruchten de ronde dat hij weigert om ook maar indirect met Israël te praten. Om twee uur vanmiddag had Tekoah zijn eerste onderhoud met Jarring, twee uur latei- gevolgd door Abdel Hamid Sjariff. Mo hammed el-Zayyat zou om vijf uur aan de beurt zijn. In Sidon (Libanon) hebben langdurige gevechten plaatsgehad tussen Palestijnse guerrilla's en Libanese aanhangers van president Nasser. Daarbij zijn twee doden en zeker dertig gewonden gevallen. AMSTERDAM (KNP) Septuagint blUft priesters, die omwille van het bu- welUk hun ambt moeten neerleggen be schouwen als ambtsdragers, die ten on rechte in hun functie geschorst zün. Dit ondanks de waarschuwing, die de groep •ind vorige week van kardinaal Alfrink gekregen heeft, dat gehuwde priesters, die in de Eucharistie blijven voorgaan en de geloofsgemeenschap, die hiermee ak koord gaat. zich buiten de Kerk plaatsen. In hun commentaar op de schriftelijke uiteenzettingen van rt« bisschoppen schrijven de leden van Septuagint, dat zij begrip en waardering kunnen opbren gen voor do poging van de bisschoppen valse verwachtingen te doen verdwijnen. „Wij menen echter, dat de priesters en de gelovigen en niet op de laatste plaats de leden van het Pastoraal Concilie er recht op hebben, dat de bisschoppen in niet mis te verstane woorden laten weten of zij inderdaad nog steeds wensen dat priesters die een huwelijk sluiten onder bepaalde voorwaarden in hun ambt kun nen worden gehandhaafd.aldus het commentaar- Nogmaals stelt Septuagint nadrukkelijk vast in de komende tijd te blijven door gaan met „het doorgaan met onze inven tarisatie van de gemeenschappen, die be reid zijn de gehuwde ambtsdrager te ac cepteren". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Wanneer twee bejaarden, die ieder voor zich een ongehuwden-AOW-uitkering ge nieten, gaan trouwen, houden zij recht op die twee uitkeringen. Deze uitkeringen worden dan dus niet omgezet in een gehuwden uitkering, die lager is dan de som van de twee ongehuwden- uitkeringen. Wat dit betreft be hoeft pastoor Jean Slots uit het Limburgse Wanssum de wet niet te overtreden door bejaarden „clandestien" in de ecjit te ver binden. Pastoor Slots hteft, zoals eerder be richt, mensen keikelijk getrouwd zondei dat zij vooraf een burgerlijk huwelijk hebben gesloten. Hij zou dit hebben ge daan en aldus de wettelijke voorschrif. ten hebben overlieden omdat de be trokkenen afzien van een burgerlijk hu welijk in verband met de financiële con sequenties en anderzijds niet in concu binaat willen leven. Die financiële con sequenties zouden dan liggen in het vlak van ouderdomsuitkeringen. Voor wat betreft de AOW en de AWW behoeft men dus geen consequenties te duchten van een burgerlijk huwelijk. An ders is de situatie, wanneer de vrouw ouder is dan 65 jaai en de man nog geen 65 is- In die situatie heeft de vrouw «en ongehuwdenuitkering krachtens de AOW. Gaan deze twee mensen trouwer, dan verliest de vrouw aanspraak op uitkering. Te zijner lijd komt er een gehuwenden uitkering uit de bus en wel als de man 65 jaar wordt. Een derde situatie doet zich voor als er bij een huwelijk sprake is van een vrouw beneden dc 65 jaar, die weduwe is en dus een AWW-uitkering geniet. Gaat deze vrouw huwen, dan houdt de weduwen- uitkering op. Zij loijgt dan nog een „af koopsom" van een jaar weduwenrente (tenzij ze ouder is dan 64 jaar; in dat ge val krijgt ze een afkoopsom over de manden, die haar nog resten tot haar 65ste jaar). In de „Limburgse" kwestie is wezenrente niet in het geding. Wezen rente wordt namelijk slechts verleend ten behoeve van „volle' wezen. In sommige gevallen kan een huwelijk wel consequenties hebben voor pensioen uitkeringen van de onderneming, waar de vrouw of haar overleden man heeft ge werkt. Die consequenties verschillen van geval tot geval, afhankelijk van de in houd van de pensioenreglementen. Beperken we ons tot het overheidspen- sioen dan zien we, dat een gepensioneer de mannelijke of vrouwelijke ambtenaar (militair, onderwijzer) onder alle omstan digheden zijn volle pensioen houdt, ge- hu\Vd of niet. Ook het pensioen van de weduwe van een gepensioneerde ambte naar verandert niet als zij een tweede huwelijk aangaat. Wanneer echter de we duwe van een bij overlijden nog actieve ambtenaar tot een tweede huwelijk be sluit, dan kan hei wel gevolgen hebben voor haar weduwepensioen, maar het zou te ver voeren, hierop dieper in te gaan- Voorstel dagelijks bestuur: DEN HAAG (ANP) Het dagelijks bestuur van de KVP heeft in zijn ver gadering van gisteren besloten aan het partijbestuur aan te bevelen dat de KVP bij de komende Verkiezingen voor de Tweede Kamer uit zal komen met één nationale lijsttrekker in vier lijstgebie- den. Het dagelijks bestuur grondt deze aanbeveling mede op zijn bevindingen uit het in de afgelopen maanden gevoer de overleg met de kringen. AMSTERDAM (ANP) Groeiend zijn de belangstelling en de bezorghcid voor het voortdurend stijgende ziekte verzuim. Het is duidelijk dat dit niet het gevolg is van één bepaalde factor, maar van een samenspel van diverse oorzaken. Volgens het verslag over 1969 van het gemeenschappelijk Administra tiekantoor, waarin dit wordt opgemerkt werden vorig jaar bijna 1,9 miljoen ziekmeldingen gcreglsteerd van werk- nemers die direct bij de bedrijfsvereni gingen zijn verzekerd.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7