ZOMER 1970 IS DEFINITIEF VOORBII: Scheveningen is niet meer in Lou Rassenstrijd neemt toe in V S-leger „Ik kom volgend jaar nog grootser terug" „Toerisme is in Nederland kind van de rekening Brand legt fabriek in as Onderhandelen over ontruiming Vrijdorp was niet mogelijk YS-hulp voor Cambodja .A J 23 AUGUSTUS 1970 KIDSE COURANT SCHEVENINGEN Het is een bittere pil voor alle goeddoorregen Duitsers, die in Scheveningen zijn blijven hangen en nu op de valreep hun braadworst eten onder de stervende zomerzon. Het is ook een wrede slag voor alle inheemse hossers, die avond aan avond naar de feesttent op de Boulevard oprukten om daar de onversneden vreugde uit de bouten vloer te stampen. Zondagavond waren ze nog met 1200 getrouwen samengestroomd rondom het wrakke podium, waar Onkel Lou zijn dubbelgebeide dijenkletsers en zijn puntgave potpourris over de verhitte koppen uitstrooide. En weer greep men elkaar bij de schouders en weer verbroederden Duitsers en Nederlanders op de stampende maat van „héla, hola" en „Janus pak me nog een keer". ONKEL LOU: Om elf uur precies kwam het defini tieve einde: nog éénmaal borrelde een hartverscheurend gekwaak uit de tu ba's, nog éénmaal riep de muzikale rattenvanger zijn zwetend volk op om in een ordeloze processie door de tent te trekken. Het leek op dat moment alsof men adem genoeg had om tot het ochtendgloren door te dansen, maar helaas: de vreugde aan Neer- lands smalle kust is altijd een kwestie van politievergunningen, waarin nauwkeurig omschreven staat, tot hoever het volk kan gaan. Voor Onkel Lou was de sluitingstijd aanvankelijk bepaald op één uur 's nachts, maar vermoeide buurtbewo ners, die in hun sponden synchroon lagen mee te steigeren op de decibel len van de feesttent, klaagden hun nood bij de plaatselijke politie en zorgden ervoor, dat het klokje van gehoorzaamheid voor Onkel Lou al om elf uur 's avonds zijn verzadigings punt bereikte. „Een pure schande", stelt Van Burg alsnog vast, „hier in Scheveningen is het toerisme steeds het kind van de rekening. Duitsland heeft de naam, dat het dichtgeplakt is met „Verboten", maar mijn God, hier kunnen ze er ook wat van. Ik wilde ezeltjes door Scheveningen laten lopen met borden op hun rug: „Ik ga niet naar ome Lou". Dat is toch een vrolij ke noot voor de badplaats nietwaar? Nou vergeet het maar rustig, want de heren vonden weer een verordening, die het reclame maken via ezeltjes verbiedt. Weet je, wat het ons gekost heeft, dat we al om elf uur op moes ten houden met het orkest? Anderhal ve ton. Dank u wel beleefd. En de man, die de grootste bek had tegeno ver de politie heeft zijn huis de hele zomer verhuurd voor 1000 gulden en zelf woonde hij in het kippenhok in de tuin. Dat zijn dan de mensen, die het toerisme in Scheveningen helpen bevorderen". Sensationeel Toch is hij bij het opmaken van de eindrekening geen verbitterd mens. „We hebben waanzinnig gedraaid", zegt hij smakkend, „ik wil bescheiden zijn, ik wil de zaak niet overtrekken, maar dit was toch wel sensationeel, dit was overweldigend. Noem mij één zaak in Scheveningen, die avond aan avond uitverkocht is geweest? En dat twee maanden lang. Ik had hier elke dag elfhonderd, twaalfhonderd men sen. De helft Duitsers, de helft Neder landers. Het is beslist niet waar, dat Onkel Lou is zondag zelf vast begonnen met het verwijderen van de reclame borden. Het tijdperk Van Burg is wat 1970 betreft afgesloten. Pasen 1971 geht es wieder los Mensch. mijn tent er één was van Deutschland, Deutschland über alles. Ik kan wel zeggen, dat er geen Duitser in Sche veningen is geweest, die niet bij On kel Lou is binnengewipt. In Duitsland is Onkel Lou even bekend als Coca Cola. In Duitsland ben ik een begrip. Ik ben drie jaar geleden voor het laatst op de Duitse televisie geweest, maar mijn populariteit bij de ooster buren stijgt nog steeds. Mijn succes "boy, is increasing. En weet je waar om? Omdat ik de herausgeschmiesse- ne ben. Ik ben de underdog, die in de ogen van het volk op een oneerlijke wijze is weggewerkt. Onkel Lou werd weggejaagd, omdat hij de brutaliteit had om te hei-trouwen met een jonge re vrouw. Het Duitse volk zegt: „Na also. Als Lou daar trek in heeft, moet hij het vooral doen". Dat zegt het volk. Een toevallig hebben ze in al die jaren geen vervanger voor Onkel Lou kunnen vinden. Er is geen andere artiest, die in een tent overeind blijft". Uitkniepsels Naast hem knikt een kleine, zwartha rige vrouw nadrukkelijk. Ze wordt door Onkel Lou exclusief aangespro ken met „mammie" en krijgt van de meester ook af en toe een vaderlijk kneepje in de bovenarm. „Lou ist fenominaal", zegt ze zuchtend, „wir haben thuis die uitkniepsels, honder- den uitkniepsels. Als u die ziet, weet u gelijk, dat Lou alles kan. Lou ist ein grosser Showmaster. Heute spielt hij in een tent, morgen in ein musical. Zo komt er van A nach B. Lou heeft gezongen, Lou heeft die operette ge daan, Lou heeft in Zirkussen gespielt. Voor mij ist das ein bewijs, dat man ook ohne teevee kann existieren". Onkel Lou pakt een zakdoek en veegt het eerlijk werkmanszweet van zijn rose voorhoofd. Hij heeft in de laatste vijfentwintig jaar geen dag vakantie gehad, zegt gulzig, dat de arbeid voor hem al een feest is. „Ik was maandag even in Berlijn voor de eerste bespre kingen van Sweet Charity". Op 18 oktober geht es los. Dan begin nen we met die musical in het Thea ter Des Westens. Daarna Oostenrijk tot eind november en dan weer terug naar Duitsland. Waarschijnlijk Miinclien, Frankfurt en Hamburg. Ik speel de rol van Vittorio Vidal, een Italiaanse zanger op zijn retour. In de tekst staat op een gegeven moment „Ein abgetageltcn Filmheld". Daar hebben ze op mijn verzoek van ge maakt „Ein abgetagelten Bildschirm- held". Ik ben gek op zelfspot. Humor is mijn grootste wapen. Er wordt van mij altijd geroepen, dat ik de vrouwen kus, maar mijn God, dat is gewoon het gevolg van 30 jaar Franse opvoe ding. Ik heb niet anders geleerd dan een kusje links en een kusje rechts. Weet je, wat ik in één van mijn televisieprogramma's heb gedaan? Ik kwam op en gelijk werd er een kooi over me heen gegooid. En op de spij len stond: „Gevaarlijk Kust". Dat is humor. Dat is zelfspot. In Berlijn was ik gelijk frontpage- news. Lou van Burg terug in Duits land stond er met grote letters. Mam mie heeft de knipsels allemaal thuis. Als je geïnteresseerd bent, wil ze ze wel even halen. Dat is een kleine moeite". Pleetjes Aan zijn tafeltje in het midden van de lege feesttent heeft zich inmiddels een ernstig gebrilde heer gemeld, die hevig geïnteresseerd in de opstallen van Lou's vermaakpaleis is. „Je moet eens achter gaan kijken", adviseert Lou, „daar ligt nog een hoop bruik baar spul. Kijk ook gelijk even naar de pleetjes. Misschien is dat ook nog wat voor je". Hij wijst stralend naar de buffetten en roept op oorlogssterkte: „Dit is toch zeker een geweldige tent, dit is toch het einde. Toen hij nog niet was aangekleed, dacht ik: „Hoe maken we hier een succes van, maar met die leuke buffetten en die heerlijke plak katen is het toch een feest. Er zijrf mensen geweest, die hebben geroepen: „Lou is op zijn retour. Lou heeft zich verlaagd om in een tent te gaan staan. Maar wat wil je, dit idee is opgekomen als buikpijn en toen zaten alle zalen in Scheveningen al vol. Snip en Snap jn het Circus, Paul van Vliet in de Kurzaal, Wim Kan in het Paviljoen. Vertel mij maar eens, waar ik een ander endroit had gevonden, waar ik twee maanden continu kon Het spijt me, maar ik vind dat ge klets. Voor mij is er geen verschil tussen een vast huis en een tent. Als leven is. Ik heb een jaar in de groot- ste Duitse circussen gestaan en ik heb er heerlijk gewerkt. Ik wil bescheiden blijven, maar ik wil wel dit zeggen: „Toen ze wisten dat ik de 23e augus tus naar Berlijn moest voor Sweet Charity, hebben ze stad en land afge beld voor een vervanger. Alle impres- sario's hebben ze aan de lijn gehad, maar het resultaat was rien. Te belangrijk Ik zal je zeggen, hoe dat komt. Er zullen in Nederland best artiesten zijn, die in een tent kunnen werken. Maar ze willen het niet. Ze voelen zich te belangrijk, te groot. Ik zing hier een mooi Frans liedje, sourire la vie. En gelijk ratelen er zes kisten bier de ijskast uit. Dat maakt mij niks. Ik zing rustig door. Ik heb hier in de hoek een bruiloftsgezelschap van 30 man. Die mogen rustig dwars door mijn nummer „lang zullen ze leven" zingen. De tent is groot genoeg. Laat Hier gaat het om de gezelligheid en niet om het artistieke geweten van ome Lou. Zo is dat. Ik ben geen man, die zijn cover kwijt is, als iemand in de zaal kucht. Ik zeg: „Laat ze hun Onkel Lou: „Ze springen op de stoelen, ze grijpen elkaar bij de arm en hossen door de tent. Dat is een geweldig moment. Iedereen is dan gelijk. Jong gang maar gaan". Een leuke polonai se, een beetje hossen, een spelletje tussen een Duits koppeltje en een Hollands stelletje. Dal vind ik gewel dig. Ik zeg: Duitsers en Nederlanders kunnen beter met elkaar drinken, dan op elkaar schieten". Ze mogen doen en laten wat ze willen, als ze zich maar niet gaan uitkleden. Geen strip tease bij Ome Lou, want het moet gezellig blijven. Van de week brengt servetje op het toneel. Of ik even mijn handtekening wil zetten voor een paar bezoekers. Nou heeft Lou al meer met die bijl gehakt. Ik draal het servetje om en ik zie, dat ze er op hebben gezet: zes bier. zes worstjes". Ik schrijf er onder: „Hadjeniemaar". Die ouvreuse brengt het servetje te rug en ik hoor een homerisch ge lach. Begrijp je, zo moet je je mensen en zes worstjes". Ik ga ook in het begin van de avond langs alle tafelt jes om kennis te maken met mijn publiek. Vinden ze fijn. Onkel Lou een hand geven. Ik klop eens op een schouder en ik zeg: „Alles naar wens. Het bier koud. De vrouwtjes warm?" Dan zit gelijk de stemming er in. Er is in die twee maanden ook niet één bezoeker geweest, die tijdens een Duitse conference riep: Hé vader, kun je niet in je moers taal praten?" Ze begrepen donders goed, dat het een internationale zaak was. Dat echte vreugde geen grenzen kent. Op de stoelen Laten de Nederlandse collega's dan maar zeggen: „hij ken niks". Laten ze hun schouders maar ophalen en roe pen: Lou van Burg, kan dat nou wel wat wezen? Ik heb bewezen, dat ik een tent met 1200 mensen op de stoelen krijg. Ik weet ook wel, dat ik geen ijzersterke cabaretteksten breng, dat ze van mij geen pointes hoeven te verwachten. Dat laat ik graag over aan mijn gewaardeerde collega's uit de kleinkunstsector. Ik heb bij de pre mière van Wim Kan's programma in Scheveningen bloemen laten bezorgen bij het Kurhaus en ik kreeg een snoezige brief terug. Die wordt inge lijst en in mijn kamer gehangen. Daar kun je op rekenen. Hij schreef: „Ik kan u het beste bedanken met een mopje, dat ik elke avond vertel. De ene Hagenaar zegt tegen de andere. Weet jij nou, waarom Lou van Burg 's avonds al om elf uur op moet houden?". Zegt de ander „Omdat het binnengebeuren buiten te heuren Dat vind ik ijzersterk. Paul van Vliet heeft ook een grap over mij, maar die vind ik minderwaardig. Hij zegt „Lou van Burg heeft op de Bóulevard een tent, waarin hij zijn vrienden ont vangt. Dan moet hij ze wel uit Beie ren halen, want hier heeft hij ze niet". Kijk, dat vind ik misselijk. Ik heb gelijk het .affiche van zijn pro gramma laten bverplakken met een reclame van Boldoot. Het rook gelijk een stuk frisser". Hocperdepoep De aannemer is ondertussen van zijn inspectietocht teruggekomen en zegt, dat hij niet ontevreden is. „Heb je ook nog wat aan die pleetjes?", vraagt Lou nadrukkelijk. De aannemer knikt tevreden. Hij zou het wel denken. Lou glimlacht en legt zijn hand op de bovenarm van mammie. „Weet je wat ik het mooiste vind?", zegt hij, „als je voelt, dat zo'n zaal in beweging komt. Dat die honderden gaan trillen. Ik sta dan op het toneel en ik denk: „Nou moet Van der Glas erin. Dat is de oerbekende potpourri met „hela hola houd er de moed maar in" en „hoe- perdepeop zat op de stoep". Dan gaan ze langzaam staan, ze springen op de stoelen, ze grijpen elkaar bij de arm en hossen door de tent. Dat is een geweldig moment. Iedereen is dan go- lijk. Jong en oud, arm en rijk vormen een grote familie. Dit is ook de enige tent in Nederland, waar ze staande hebben gezongen „ik heb u lief mijn Nederland". Dit is de enige plaats in Europa, waar jongeren met dc tranen in hun ogen zongen: „waar de blanke top der duinen". Ik zweer het je. Ik heb in die twee maanden ongelooflijk veel jeugd in mijn tent gehad en ze waren zonder uitzondering razend enthousiast. Pesterijen Daarom kom ik volgend jaar nog grootser terug. We beginnen met Pa sen in een vast gebouw midden in Scheveningen. Het dichtsbijzijnde huis ligt 100 meter verder en ik hoop dus verschoond te blijven van alle kleine pesterijen. Ik word nu nog steeds elke nacht opgebeld door een waanzinnige, die roept: „vuile moordenaar". Goed. die man is gek, maar je bent toevallig wel klaar wakker. Ik hoop dat ze in Scheveningen einde lijk zullen inzien, dat ik een attractie breng, waar de hele badplaats wat aan heeft. Ik sta hier niet alleen voor mezelf. Ik sta hier toevallig ook, om dat ik niet wil, dat Scheveningen naai de bliksem gaat". Meezingers Daar kan Scheveningen het voorlopig mee doen. Onkel Lou slaat op deze zondag nog eenmaal een dampende krater van vertier. De laatste polonai ses worden gedraaid, de laatste mee zingers golven over de kartoffelnsa- lat. Om elf uur komt het einde. De Lausbuben van de Tiroler Kapel stappen beheerst uit hun vetleren broeken en buiten worden de borden met de naam van Onkel Uou van de tent gewrikt. Van Burg zelf is dan reeds in zijn grijze droomslee op weg naar Berlijn, op weg naar nieuwe musicalsuccessen. Maandagmorgen weten voorbij gangers, dat Onkel Lou nicht mehr da ist. Het is duidelijk dat de zomer definitief voorbij is. Scheveningen is niet meer in Lou. LEO THURING HALF MILJOEN SCHADE SCHIJNDEL (A.N.P.). lil de afge lopen nacht is rond het middernachtelijk uur brand uitgebroken in drie maga zijnen van de Eerste Schijndelse Klein kunst Industrie ESKI. Enige uren te voren waren hier grote orders gereed gemaakt. De brand richtte voor rond een half miljoen gulden schade aan. Dé fa briek, waar kaasplankjes en kruiden- en lepelrekjes gemaakt worden, is tegen brand verzekerd. Het personeel kon vanmorgen toch aan het werk gaan, omdat de apart op het terrein gelegen expeditie gespaard is gebleven. „Vrije recreatie" groeit dagelijks MEERKERK (ANP) Meer dan 30 boeren in ons land hebben hun terreinen opengesteld voor kampeerders, die op overvolle kampeerterreinen geen rustige plaats kunnen vinden, of de staangelden niet kunnen of willen betalen. Op circa tien boerderijen verspreid over ons land, zijn inmiddels stadsmensen te gast bij vrije recreaticboeren. Initiatiefnemer, veehouder W. van deu Berg in Meerkerk, wacht nog steeds af of de justitie zal in grijpen. Er is een proces-verbaal tegen hem opgemaakt, maar van een vervol ging beeft hij tot dusver niet gehoord. Vastbesloten zijn „vrije recreatie" door te zetten wacht hij af hoe officieel Ne derland gaat reageren. „Als er iets ont ruimd gaat worden, dan zullen wij zorgen cu met een 50 man bij te zijn". Hij voegt er, geruststellend, aan toe „Niet om op de vuist te gaan". De heer Van den Berg is inmiddels een bemiddelaar in de vrij' recreatie geworden. Vechtpartijen aan de orde van de dag r correspondent) BONN Na een vechtpartij tussen blanke en negersoldaten van het Ameri kaanse leger, die vorige week donderdag in de McNairbarakken in West-Berlijn plaats had, zijn acht soldaten in het zie kenhuis opgenomen. Dit heeft een woord, voerder van het Amerikaanse leger be vestigd. Tientallen blanke en zwarte soldaten waren bü de relletjes betrokken. Toen de militaire politie tussenbeiden kwam. begonnen zowel blanken als negers de politiemannen met stenen te bekogelen. Het is het eerste inoident van deze aard in West-Berlijn geweest. Het Amerikaan se leger in West-Duitsland wordt echter al een jaar geplaagd dooi- spanningen tussen blank en zwart. Afgelopen vrijdag deed zich in het Beierse Schweinfurt een incident voor. Vijftig Amerikaanse negers drongen het Duitse politiebureau binnen en bevrijdde er een negersoldaat die on der arrest was na een gevecht waarbij één blanke en zes negens betrokken wa ren. Wekelijks worden zo'n zes nieuwe soortgelijke gevallen gemeld. Het Ameri kaanse leger schildert de spanningen in het openbaar veel kleiner af dan ze in werkelijkheid zijn. De nieuwe solidariteit onder de negers is voor het leger een moeilijk punt Er i« een grote verscheidenheid van, groepen: Mau-Maus, 7-jus, Ron Karenga's en vooral de Black Panterpartij. die onver zoenlijkheid op basis van het marxisme predikt. Zich aun de militaire discipline onderwerpen geldt voor velen als ver raad aan de zwarte revolutie. Het leger heeft een aantal maatregelen verzacht, maar dat is niet genoeg voor de jonge rebellen van vandaag. Comman danten vinden dat als blanken buiten het militaire terrein hippe kleding dragen en negers elkaar met de gebalde vuist van de Black Panter groeten, het militaire gezag rechtstreeks wordt uitgedaagd. Zij hebben er nog geen antwoord op gevon- ZUID-AFRIKA Yrijgesprokenen opnieuw voor rechter gebracht (Van onze correspondent) PRETORIA De verdedigers van negentien van de twintig negers die in Pretoria terecht staan wegens overtre ding van de Tcrrcurwet hebben gesteld dat hun cliënten niet nogmaals berecht konden worden, omdat zij al eerder van dezelfde beschuldigingen waren vrijge sproken. De twintigste verdachte. Benjamin Sello Ramotse. bracht naar voren dat hij niet berecht kon worden door het hooggerechtshof van Pretoria, omdat hij gevangen was genomen door de Rhode- sische politie. Zijn verdediger zei dat hij gemarteld was door de Rhodesische en Zuidafrikaanse politie en tegen zijn wil onder de jurisdictie van het hof gebracht was. in strijd met het internationaal recht. De negentien waren destijds na hun vrijspraak opnieuw door de politie gevangen genomen en opnieuw verhoord. Burgemeester Marijnen KABOUTERS VERWIJDERD (Vai i onzer verslaggevers) Liz Taylor werd toen zij met haar man, Richard Burton, in hun jacht i haven van Monte Carlo aan waren gekomen, zo hevig door kiespijn gekweld, dat ze zich drie dagen niet vertoonde. Daarna trok zij de stoute schoenen aan en toog, gesecondeerd door haar man, naar de tandarts. DEN IIAAG TUdens een zeer rumoerige vergadering van de Haagse gemeenteraad heeft burgemeester Ma rijnen gisteren een verklaring afgelegd over de ontruiming en sloop van het .Milvakamp rijdorp"). De burgemees ter stelde, dat het zonder twijfel was, dat tegen wederrechtelijk han- dlen moest worden opgetreden. De mogelijkheid tol onderhandelen met cle Kabouters, die het kamp had den bezet, wees hij van dc hand: „On derhandelen met groepen of personen, die zich buiten de wet menen te moeten stellen, is niet mogelijk", aldus dc burge meester. Na de verlilaring moesten Kabouter» tot tweemaal ice uit de raadzaal verwij derd worden. De eerste maal waren twaalf Kabouters de zaal binnengedron gen en de tweede maal. toen vanaf de publieke tribune spreekkoren werden aangeheven. De burgemeestej verklaarde dat loco burgemeester Dankelman de opdrachten van B. en W. t(?n uitvoer had gebracht. Eigenlijk had men al een-der tot ontrui ming willen overgaan, maar het inten sieve overlag met andere instanties, zo- aLs de Dienst der Domeinen, had ver tragend gewerkt „Achteraf bezien", al dus de burgemeester, „zou het psycholo gisch misschien beter geweest zijn, als de sloop van een gedeelte van het kamp wat later had plaatgevonden". Een voorstel van de PvdA om over de kwestie te discussiëren- werd door de meerderheid van de raad verworpen, na dat de KVP-fraotie zich hierover nader had beraden. De stemmenverhouding was 20 vóór en 23 tégen. Onder de tegenstem mers bevonden zich de twee PvdA-wet houders. Hierna drongen twaalf Kabou ters de raadzaal binnen. In de nacht vóór de raadsvergadering was het woonhuis van loco-burgemeester Dankelman beplakt met leuzen. Hetzelf de lot onderging een aantal auto's ln de omgeving. WASHINGTON (A.P.). De Ameri kaanse regering heeft officieel bekend gemaakt dat de Verenigde Staten de regering van Cambodja tot een bedrag van 40 miljoen dollar militaire steun zullen geven. Deze hulp zal bestaan uit kleine wapens, munitie, verbindingsmateriaal, reserve-onderdelen en training.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5