DE HEIDE BLOEIT HET AFSCHEID VAN ZESTIEN RAADSLEDEN Hoe rot staat Leiden ervoor ver gelei iten met 20 steden? Gaat zwembad de Zijl wel of niet dicht? Bezorgdheid en teleurstelling bij het jubilerende Warmunda Veel lof voor wethouders Vergelijkend onderzoek van socioloog v. d. Weiden BEN JE 15 JAAR. Onze man in 't Heempark bericht: Toekomstige detaillisten met Winkel van Sinkel op Leidato MARKTEN KRANTENWIJK DINSDAG 25 AUGUSTUS 1970 LEIDSE COURANT PAGINA LEIDEN Nadat gisteravond laat de Leidae raad „de overige werken" na de demping van de Trekvliet in de schoot der toekomst had gelegd was om kwart voor twaalf het uur der weemoed aange broken. Er moest afscheid worden geno men van 16, de volgende week niet te rugkerende, raadsleden, onder wie twee wethouders. „Dit is een moeilyk ogen blik", zo leidde burgemeester A an der Willigen zijn lange speech ln, waarna hij de verdiensten en kwaliteiten scheidende op 2 met af en toen reehtwyzing, opsomde. verholen te- t-,iteraard stond de burgemeester in het bijzonder uitvoering stil bij het afscheid van de wethouders Piena en Sannes, twee bewindslieden op het gemeentelijk vlak voor wie hij amper loftuitingen genoeg werd uitgeluid was de nestor van de oude had- Mevrouw Piena en mevrouw Sannes raad, de heer K. de Bree van de KVP- ontvingen een huldigend boeket bloemen, fractie, waarin hij 17 jaar lang zitting heeft gehad. De heer De Bree was, in De heer Piena, zo vertelde de burgemees- verband met zijn gezondheidstoestand, in- ter, is sinds september 1939 raadslid ge- middels al naar huis gegaan, maar de weest, de laatste acht jaar was hij boven- hartelijke dank van college en raad zal dien wethouder. De heer Van der Willi- hem zeker bereiken. gen prees de heer Piena voor zijn liefde en trouw voor de gemeente het jéudig enthousiasme v houder, die een wel zeer feuille te torsen heeft gehad. „Zoals de goede zaak behartigde heeft steeds jaatste woord Ook hij is 8 jaar wethouder geweest, be last met eveneens een zware taak voor sport, onderwijs en cultuur. „Uw helder, weloverwogen oordeel zullen we node missen", zei de burgemeester, „eerlijk gezegd, het is een ramp voor Leiden, dat u weg gaat. Het onderwijs was bij u in uitstekende, handen. U was een fijne en beste wethouder. Wie er ook onder- wijs-wethouder mocht worden: als het maar „een Sannes" is..." Voor de heer Sannes was er een projectiescherm, ik van De heer pina Sprait zyn dankwoord als wet- feesteling, sinds 35 minuten na midder- porte- nacht was hij jarig: 62 jaar. De helft die jaren had hij in de raad gezeten. de heer Sannes als ieders grote bewondering gehad," aldus wethouder de heer Van der Willigen, die namens cie laal de raad de gemeente Leiden in de gemeente de heer Piena een hengelgarni- toekomst, bestuurbaar houden... tuur overhandigde dat de oud-wethouder ongetwijfeld zo spoedig mogelijk in de In de Burgerzaal werd het afscheid in- Friese wateren op zijn kwaliteiten zal f0rmeel voortgezet en kregen de schei- beproeven. denden ieder de gemeentelijke presse-pa- De heer Sannes 1958 raadslid. iVan c stadsredactie) LEIDEN Het bericht dat de curatoren van de Rijksuniversiteit besloten hebben binnenkort door een onafhankelijke instantie (het Nederlands Economisch Insti tuut) een onderzoek te laten instellen, dat populair gesteld als vraag meekrijgt „Hoe komt het dat Leiden zo in de puree zit?" heeft in vele kringen verbazing gewekt. De stelling: „Leiden ligt krom voor de universiteit, maar de universiteit trekt zich geen barst aan van Leïdens vaak penibele (financiële) positie," wordt daarmee eindelijk weggevaagd. Verbaasd omdat hy er uog niet eerder van gehoord heeft maar toch wel blij met het komende onderzoek is onder andere drs. J. M. van der Weiden, wetenschappelijk medewerker aan het Sociologisch Instituut van de Leldse universiteit. Drs. Van der Weiden had al overwogen in het eindrapport te adviseren 'n groot ser onderzoek te laten plaatshebben. Hij zelf zou alle zin hebben om desnoods enkele jaren fulltime onderzoeker te worden, temeer daar er de laatste jaren naar zyn mening op liet Sociologisch In stituut veel te weinig wetenschappelijk onderzoek wordt verricht. „Daarom was het voor mij een uitdaging dit toch be trekkelijke kleine onderzoek op me te nemen. Vooral omdat ik weet, dat als je door de stad loopt alles zo makkelijk ïykt. Als je de moeilijkheden echter gaat onderzoeken kom je e zwaar en zwaar tegen JAN LEUNE Sinds het begin van dit jaar is hij met vyf studenten bezig met een onderzoek, waarvan hy zegt dat de vraagstelling vrijwel identiek is aan het grote komen de onderzoek van het NEI, dat waar schijnlijk enkele tonnen gaat kosten en dat geheel door de universiteit zal wor den gefinancierd. Het onderzoek van drs. Van der Weiden daarentegen is niet meer dan een vrije- tijdsonderzoek. Een vrijetijdsonderzoek overigens, waaraan hij en zijn studenten ieder apart zich zeker 15 uur per week wijden. Drs. Van der Weiden, die het geheel uitvoert onder supervisie van prof dr. H. Philipsen, noemt het onder zoek voor hem zelf niet meer dan een vingeroefening, Voor de resultaten waar van hij echter volledig instaat. Toch constateert hij dat het niet meer is dan een licht oriënterend vergelijkend onderzoek, een analyse van bestaand statistisch materiaal. De gemeente Lei den verleent haar volledige medewer king aan het onderzoek. De kosten (njet meer dan een paar duizend gulden) wor den ook door haar gedragen. Begin van dit jaar zijn prof. Philipsen en drs. Van der Weiden enerzijds en bur gemeester Van der Willigen en gemeen tesecretaris Van de Poel anderzijds aan de tafel gaan zitten om te bespreken of er geen oriënterend sociologisch onder zoek mogelijk was, dat na moest gaan of de situatie van Leiden problematisch is. De besprekingen resulteerden in een vrqblijvende opdracht aan drs. Van der Weiden. De in Heemstede woonachtige socioloog probeert nu met zijn vijf studenten na te gaan welke plaats Leiden Inneemt tussen nog een twintigtal andere Ne derlandse steden, die ongeveer dezelfde problemen kennen als de Sleutelstad. Aan de hand van dit vergelijkend om derzoek kan men de plaats van Lelden bepalen, welke specifieke problemen bui tengewone aandacht verdienen. Drs. Van der Weiden geeft toe. dat zijn onderzoek beperkingen heeft. Tekort aan mankracht en het feit, dat gewerkt moet worden met vaak jaren oude statisti sche gegevens zijn er debet aan, dat dit toch wel professionele onderzoek niet al les omvattend is. Over de resultaten en conclusies van het onderzoek, waarvoor men ontgetwij- feld belangstelling zal hebben in de ste den waarvan men statistisch materiaal heeft gebruikt, kan drs. Van der Wedien niets zeggen. Hij hoopt het vergelijkend onderzoek eind van dit jaar. uiterlijk eind januari volgend jaar. gereed te heb ben. Dan kan men ook de inventarisatie opmaken en zich afvragen of enkele sectoren van het onderzoek niet verdie nen uitgebreider te worden onderzocht. Het onderzoek richt zich onder meer op de bevolkingsopbouw, de verkeersproble matiek, de binnenstadsproblematiek en de werkgelegenheid in de 20 steden, waaronder Groningen, Haarlem en Apel- Nieuwe fabriek voor ophangrekken in Katwijk KATWIJK In het nieuwe industrle- j gebied 't Heen te Katwijk wordt mol menteel een fabriek gebouwd voor Pla- ting Efficiëncy. Deze onderneming Is 1 voortgekomen uit Diana Plating Rack 1 Service te Leiden, producent van spe- 1 ciaal aangepaste ophangrekken voor industrieel gejbruik, in het bijzonder ten I behoeve van galvano-technische bedrij- ven en lakspuiteiljen. Deze nieuwe ves tiging aan de Ambachtsweg in Katwijk zal een belangrijke uitbreiding bete- kenen van de huidige capaciteit. Hier- I door zal men niet alleen meer binnen- 1 landse bedrijven kunnen bedienen, doch men zal tevens meer aandacht kunnen besteden aan de export. Vroeg in het komende najaar hoopt men de nieuwe fabriek in gebruik te nemen. l heeft, zeker wel gezien dat de heide bloeit! Nu stellen heideplanten, waar toe ook azalea's en rhododendrons behoren, zeer speciale eisen aan de grond. Ze wensen een zuur reagerende grond met veel lucht erin, dus los van struktüur zoals zand- en veengrond, en daaraan mankeert het juist rond om Leiden. Hier hebben we meren deels zware kleigronden niet een rijm, korrelstruktuur en kalkrijk. Dc mees te lieidesoorten verdragen dit niet en gaan dood. Daarom kunt u in uw tuin alleen door toevoeging van heel veel tuinturf of turfmolm aan de grond met succes rhododendrons en heide kweken. In ons heempark was dit hetzelfde, maar gelukkig troffen we in de on dergrond bij het graven van de vij vers veen aan en dit hebben we in een dun laagje van ca. 8 cm (rfieer hadden we niet) rond de vijvers aan gebracht. Het was echt een gok, maar de heide groeit er goed op en ver meerdert zichzelf, door uitzaaiing. De vernieuwing van de heide is dus verzekerd, want na een aantal jaren verouderen de planten snel en de heide gaaat achteruit. Vroeger op de Drentse en Veluwse heide graasden ei' schapen. Deze aten eerst het on kruid weg, zoaLs gras, jonge berk- en dennebomen. Ze hielden de heide kort en daardoor in stand. De boeren plagden elk jaar een deel af en ge bruikten de heideplag als strooisel in de stal (potstal) ln het vorojaar werd de aldus verkregen mest op de roggc- akker verwerkt. Oude stukken heide werden met zorg afgebrand en aldus verjongde de heide zich en bleef in- takt. Bij het verdwijnen van de scha pen kregen grassen en berken de overhand en zo verdween de heide 0111 plaats te maken voor bos. Dat is zo de natuurlijke kringloop. In ons parit worden dus ook gras, zaailing, berk en andere planten met zorg uit de heide gewied. De heidebloem is een van de laatste leveranciers van honing voor de bijen In ons parkje is deze oogst miniem, er zijn veel te veel bijeen en te weinig heide, maar op de grote heidevelden worden nog steeds korven en kas- de stal (potstal). In 't voorjaar werd oogst rijk, eigenlijk geeft de heide maar ééns in de vijf jaar een goede oogst aan honing. De helde is zeer afhankelijk van het weer! Is het te droog, dan groeit de heide slecht, is hel te koud en nat weer niet veel onweer, dan honingen de bloemen niet. Het juiste midden komt slechts zelden voor, vandaar dat de prijs voor echte heidehoning zeer hoog is. Het Is heerlyk 0111 lang uit in de heide te liggen: de heide is droog, veerkrachtig en ruikt lekker. Maar doet u liet s.v.p. niet in ons parkje, we hebben er zo weinig van en de hei is hij ons zo kwetsbaar. Drs. Van der Weiden van het Sociologisch Instituut, die niet medewerking van nkeie maanden werkt aan een vergelijkend onderzoek, aan de 1 kan bepalen hoe slecht (of misschien wel hoe goed) de positie vergeleken met nog een twintigtal andere Nederlandse steden. LEIDERDORP „De standhouders van de toekomst." Zo zullen de leerlingen van de in de Leiderdorpse Bruggestraat gevestigde Leidse school voor de De tailhandel zich ook dit jaar weer pre- sentere.n in de eind deze maand weer tot Leidato-markt te metamorfoseren Groenoordhal. In de drie gebouwen van de school (minstens no^ twee jaren zijn de 160 leerlingen van dit moment - drie jaar geleden werd gestart niet 38 leer lingen - verspreid over de dependances nieuwe en oude Meijpgaardschool en het hoofdgebouw aan de Bruggestraat) zijn de voorbereidingen in volle gang. Door de verhuizing en de vakanties is de tijd zo krap geworden dat in tegen stelling tot vorig jaar de leerlingen zelf de persconferentie niet konden ver zorgen. Die werd nu geleid door de directeur van de school, de heer Van Britsum, die er naarstig naar streeft dat de nieuwe school, die naast het huidige LOI-gebouw aan de Leidse Dreef moet verrijzen, over 2 jaar zijn deuren opent. Bleef de deelname van de toekomstige detaillisten vorig jaar beperkt tot één stand, die overigens goed genoeg was voor een eervolle vermelding van hel, Leidato-bestuur, dit jaar zal ook ge bruik gemaakt worden van de galerij, vorig jaar domein van een aantal sport verenigingen. Op een oppervlakte van 80 m2 zal een zgn. „Winkel van Sinkel" verrijzen, geheel gerund door de leer lingen. Alles zal opgezet worden in de stijl van het jaar 1900, compleet met directeur, chefs en boekhouding. Geheel volgens de regelen der stage zal hierdoor nuttige ervaring worden opgedaan. Tevens zal een aantal leer lingen ,.in dienst treden" bij collega standhouders. Die zullen van hun nieu we krachten stage-rapporten opmaken, die later in het cursus-jaar zullen wor den doorgenomen door de leraren. De verdiensten van de leerlingen vloeien toe naar het schoolfonds voor aankoop van een tweede bandrecorder. De kosten, die gemoeid zijn met de „Winkel van Sinkel" en de op de begane grond ge plande. 35 m2 omvattende stand, zullen worden bestreden met een lepeltjes- aktie (er zijn 2500 lepeltjes met het em bleem van de school erop) en geëmail leerde briefopeners. Wordt 't succes van vorig jaar geëvenaard dan behoeft di recteur Van Britsum zich geen zorgen te maken. Een Iucifersaktie verliep zo soepel dat 2.500,binnenkwam. Bovendien sloeg de introductie van de Leidse school voor 1 de Detailhandel zo aan bij het publiek j dat zich prompt nieuwe leerlingen aan- meldden. Onder hen jongens en meisjes uit Hoofddorp, Lisse en Nieuw Vennep. Burgerlijke Stand LEIDEN Geboren: Hendrika J., d.v. D. J. J. Hollebeek en N. H. Oostindie; Marjanne, d.v. A. Stigter en M. J. Blok: Johanna, d.v. J. v. d. Niet en J. v. d. Wiel; Linda K. J„ d.v. P. A. Hobo en W. M. Mesman; Michiel, z.v. T. J. de Jong en T. Z. Bloemhof: Adriana C., d.v. C. M. de Borst en P. Schaap: Angé- lique Y., d.v. B. J. Disseldorp en S. M. van den Berg; Elisabeth H., d.v. H. C. Meijer en E. C. Schnell; Brigitte M., d.v. J. J. Zonderop en H. W. Rombaut; Michel, z.v. J. Pen en F. Hillebrand; Mireille, d.v. J. Correljé en B. Hubel; Ferdinand A. J., z.v. A. J. Leuering en H. A. S. Belt; Pieter, z.v. F. M. Masurel en M. van der Bent; Chantal E. B,, d.v. W. Samson en I. N. Meijer; Robbert J., z.v. H. J. Ubbink en J. E. Huszar; Loes, d.v. G. van Laatum en R. Nieuwen- burg; Maurice J. J., z.v. J. F. M. Bon net en M. C. C. Schouten; Maria M., d.v. P. M. I. Fehres en A. R. Lakeman. ZOETERWOUDE Teneinde, in af wachting van een totale reconstructie, de Weipoortseweg in redelijke staat te kun nen houden is het aanbrengen van een nieuwe slijtlaag dringend gewenst. Al vorens hiertoe kan worden overgegaan moet de weg op diverse plaatsen worden uitgevuld met koud asfalt. De totale kosten worden geraamd op 10.000,-. ZOETERWOTJDE In verband met haar benoeming aan de Rinke Tolman- school te Soest zal aan mej. M. G. v. d. Kolk eervol ontslag worden verleend als onderwijzeres aan de openbare school voor basis-onderwijs. BODEGRAVEN, 25 aug. Raas Aan voer 56 partijen. Prijzen in p. kg: le en extra kw. 4.21-4.38, 2e kw. 3.90- 4.20, zware kw. tot 4.58. Handel matig. LEIDEN Actie-comité verzamelde reeds 10.000 handtekeningen. Enkele tien tallen Kooi-bewoners zijn bereid om een aantal avonden op te offeren teneinde zich in te kunnen zetten voor liet behoud van een klein stukje leefbaarheid in Leiden-Noord. Gaat zwembad De Zijl volgend jaar dicht of niet? Reeds vorig jaar was er sprake van. Veel later dan gewoonlijk begon men aan de voorberei dende werkzaamheden in het oude Kooibad, maar medio mei konden de pooi voor de kleine schare zwenienthousiastelingeu geopend worden. Voor het laatste seizoen? De lieer Werter meende gisteravond op een vergadering Aan enkele tientallen verontrusten Leidenaars in de Technische school aan de Medusastraat van Wel. Daarentegen stelde ex-wethouder Jongeleen (öp de vergadering aai wezig als fervent zwemmer, die ruim 30 jaar dag in dag uit verkwikking De Zijl zocht) afgaande op informaties ingewonnen bij een tweetal wethouders (die overigens nog slechts enkele dagen in functie zijn), dat het zwembad I De Zyl zal blijven voortbestaan. Aktiecomité verzamelde al tienduizend ba ndteken ingei i De initiatiefnemers stonden niet alleen. Bij hun handtelceningenaktie ontvingen 7.ij vele positieve reacties („Eindelijk, wordt er nu eindelijk iéts gedaan") en het aantal handtekeningen schoot om hoog. Werd verleden week het respec tabele aantal van 7.000 reeds bereikt, nu stonden al 10.000 namen ouder het petitionnement aan het gemeentebestuur. Realiteitszin kan men het actiecomité niet ontzeggen. Ook zij weten dat het bezoekersaantal van De Zijl, vergeleken met De Does, Poelmeer en De Vliet laag is. Verleden jaar ongeveer 55.000 en de jaren daarvoor 36.479 en 42.748. Ook de tekorten zijn aanzienlijk in '67 73.425, in '68 51.263, terwijl het vo rige jaar een nadelig saldo van 60.315 gulden te zien geeft. Wat dit betekent in. vergelijking met De Vliet de volgende cijfers. Per zwemmer legt de gemeente er in de Zijl 1,30 bij tegen 0,35 in de Vliet. Wat zyn de nadelen van het zwembad De Zijl? Het zwemwater? Ex-wethouder Jongeleen ryst waardigd omhoog. Het water stekend en de rapporten zijn immer goed. Wat dan? Een aantal punten zijn 1 gevonden. Het waanzinnige feit, dat i 0111 half twaalf uit 't bad moet. om fr uur 's middags weer in de, rij te 1 CLUBBLAD VERDWLJNT DOOR GEBREK AAN MEDE WERKLNG moest een minder prettig geluid laten 1 vangen waren en de 912.- aan Sport-, Bouterse en P. van Kempen, die beiden horen, n.l. het nadelig saldo van 848.41 j keuringsgelden die de vereniging voor 1 werden benoemd. Zij kwamen in de dat het boekjaar had opgeleverd. Dit j de leden had betaald. j plaats van de heren J. van der Hulst w as vooral te wijten aan de 1600.- Als nieuwe bestuursleden waren door en C. G. van Winsen, welke laatst ge- die dit jaar minder aan Toto-gelden ont- 1 het bestuur voorgedragen de heren P. I durende 10 jaar secretaris is geweest. (Van correspondent WARMOND Op de jaarvergadering van sportvereniging Warmunda, gisteren gehouden in het clubgebouw op het Overbos, vonden zowel voorzitter G. Schaven maker als secretaris C. van der Vooren resp. In hun openingswoord en jaar verslag dat het afgelopen verenigingsjaar ondanks een aantal zeer positieve punten reden tot bezorgdheid en ongerustheid geeft. Naast; de zeer geslaagde festiviteiten ter gelegenheid van liet 25-jarig bestaan \an de vereniging, waarvan vrijdag 4 september de officiële receptie zal wor den gehouden, het complimenteren van de jubileumcommissie, bet herleven van de afdeling dameshandbal die in ile komende competitie mee gaat draaien en de aanleg van een lichtinstallatie, waarmee deze maand wordt begonnen, kom dan zo spoedig mogelijk even bij ons op kantoor. PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TELEFOON 01710- 22244 1 zijn er namelyk ook problemen bi, Warmunda. Dat is niet de toezegging van het ge meentebestuur voor de verbouwing var de kleedaccommodatie, die pas na dc volgende competitie geeraliseerd za kunnen worden, want men was blij dat de gemeente het sportpark Overbos zo mooi voor het nieuwe seizoen in orde heeft gemaakt. Nee, de ontevredenheid gaat uit naar de slechte resultaten die de vereniging het afgelopen seizoen in de competitie heeft behaald. En de spor tieve resultaten komen tenslotte op de eerste plaats. Slechts één elftal, de junioren, heeft namelijk het kampioen schap kunnen behalen. Geen medewerking Daarnaast moest 't bestuur constateren dat nog te weinig leden zich in willen zetten voor het werk van de vereniging, zodat alles steeds op een paar mensen neerkomt. Speciaal werd hierby de ver zorging van het clubblad „Warmunda- nieuws" genoemd, dat voor het eerste ln de 25-jarige geschiedenis van de ver eniging niet meer uitgegeven kan wor den bjj gebrek aan mankracht. Ook penningmeester L. J. van Noort De r ste ureu van de dag kan je buiten staan en daar bedanken velen voor. Ook de zondagsluitiug is een steen des f stoots, terwijl de aanwezige moeders in koor om een kleuterbad smeken. Verder het te kleine gazon, terwyl achter het zwembad een behoorlijk stuk land braak ligt. Allerlei punten, die in overweging geno men kunnen worden. Wellicht, de zand bodem eruit en een betonnen bak. Hier valt de gezaghebbende stem van Jonge leen weer in. Dit zou, aldus de oud-Zijl zwemmer kapitalen gaan kosten in ver band met de erbarmelijke bodemgesteld heid. Wat wil het actiecomité, dat gisteravond gevormd werd en waarin de dames F velaar, Meiman, Witteman en de heren Douma, v. Duuren, Werter en West broek zitting namen? In ieder geval moet De Zijl niet dicht, voordat er vervangende zwemgelegen- heid geschapen is, stelt men. De leef baarheid in Leiden ls weinig rooskleurig. En met de zwembaden is het allerbe droevendst gesteld. De Vliet is Leiden-Noord veel te ver. De Overdekte is beslist ook geen bad dat aan de r derne eisen voldoet en dat is echt zwembad eu beslist geen recreatie-oc Moet Leiden dan aangewezen zijn op de randgemeenten De zwemverenigingen weten er van mee te praten, 's Winters wijken zij voor hun competitiewedstrijden uit naar Katwijk en vriendschappelijke wedstrijden zoals De ZijlNed. Studen- tenteam en L.G.B./De ZijlCanada dle- neu noodgedwongen ln Poelmeer plaats te hebben. „Zwembad de Zijl is oud, maar het Is tenminste iets. Laten we dat In leder geval behouden en proberen om het ln ieder geval voor het publiek aantrekke lijker te maken, want dat is ln feite nog nooit goed geprobeerd," aldus het aktle-conilté. (Sympathisanten met de actie kun nen hun handtekening opzenden aan Postbus 217, Leiden). ZOETERWOUDE Het noordelijk ge deelte van het bestemmingsplan „West einde biedt de mogelijkheid tot beschei den industrievestiging. De gronden in dit gebied zijn deels eigendom van Stikvoorts Bouwbureau en deels, 9700 m-, in han den van de gemeente. De N.V. Stikvoort streeft er naar ook deze in handen te krijgen. Zij kan zich verenigen met de ge vraagde verkoopprijs van 125.000,-.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 4