mening Demping Trek vliet en overige werken in gefaseerde uitvoering VVD moet wellicht 'n veer laten in bolwerk Wassenaar Tiny Eikelenboom jaar naar het hof Farah Diba .UW uiood/tock GROTE AANVOER VAN CHRYSANTEN LEIDSE RAAD LAAT HET NOODGEDWONGEN AAN G.S. OVER Sassenheimse in september naar Teheran H. C. J. Bakker kwart eeuw leraar aan de KTS (vh BNS) Voorhout E.M.M. Roelof arendsveen Kans op zetel voor Open Appèl BIOSCOPEN MARKTEN DINSDAG 25 AUGUSTUS 1970 LEIDSE COURANT WETHOUDER HARMSEN: GEDEPUTEERDEN BIEDEN WENKEND PERSPECTIEF? (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN „En nu maar afwachten, waar het op uit draait." Met deze gevoelens is gisteravond een groot deel van de Leidse raad in zijn oude samenstelling van vier jaren aan het einde van de bestuurlijke arbeid geraakt. Het dempen van de Trekvliet gaat - naar men stellig aanneemt - op vrij korte termijn door. Maar de mist, al eerder door de socialist Van Aken gesignaleerd, nam naarmate de kleine wijzer dichter de twaalf naderde, steeds meer toe. PvdA'er Verboom zei wat velen van de raadsleden voelden: „Ik vind het een rare poppenkast, maar ik stem tegen". Wat tenslotte met 20 tegen 14 stemmen werd aan genomen was een inderhaast door b. en w. geformuleerd gewijzigd voorstel: het raadsbesluit van 1 september 1969, sub III, werd inge trokken en de bedoelde werken in dat besluit sub I worden gefaseerd tot uitvoering gebracht en mitsdien De rest ging in algemene vaagheid verloren. De raad nam, om kort te gaan, voor een deel bewust, voor een deel onbewust, aan, dat 7.100.000 gulden beschikbaar wordt gesteld voor het dempen van de gehèle Trekvliet en als gevolg van de fasering wordt een krediet van 14.900.000 gulden ter beschikking gesteld voor de overige werken. Even tevoren was een voorstel van de heer Van Aken met 8 tegen 26 stemmen verworpen. Dit luidde: de raad blijft bij zijn beslissing van l september 1969. De heer Driessen (KVP) ging in dat vaarwater mee en zei„het voorstel Van Aken lijkt ons wel aantrekkelijk". Maar bij de stemming bleek de KVP- fractie verdeeld en hetzelfde beeld ga ven de prot. christelijken, de bondgeno ten in de rechtse groeperingen, te zien. Voor de stemming moest op verzoek van de PSP'er Amptmeijer het voorstel van b. en to. in delen ontrafeld worden, hetgeen de situatie niet duidelijker maakte. Het lijkt er nu op, dat de Leid se bestuurderen in een soort blind ver trouwen wachten op de goedkeuringen van Ged. Staten („u hebt een morele zekerheidzei wethouder Harmsen) tie dempina van de Trekvliet komt wel in orde. voor het overige is het hopen op een verbetering van de budgettaire positie van Leiden. „Zeer" gelukkig een jfroot vraagteken boven alle discussies hing de onzekerheid: hoe vat de universiteit deze beslissing op? Bur gemeester Van der Willigen, terug van vakantie, verzekerde, dat curatoren met het voorstel van b. en w. „zeer" geluk- waren. Anderszins viel dezer dagen te beluisteren, dat de universiteit vast houdt aan de voorzieningen, die het nieuwbouwplan aan de Witte Signel moeten helpen ontsluiten. Voor de zoveelste keer hadden wethou der Harmsen en de heer Van Aken het i politieke zin met elkaar aan de stok. Van Aken: „Eigenlijk onbegrijpelijk, dat b. en w. met dit voorstel komen". Hij verweet, dat het college voor G.S. door de knieën was gegaan; demping en ove rige werken (22 miljoen gulden) is al tijd als één pakket beschouwd en dat moet zo blijven. De socialist vroeg om zwart op wit garanties van G.S., dat de nodige financiële middelen binnen het bereik komen. „Die llf.9 miljoen ko- i te eniger tijd op de lijst van niet goedgekeurde raadsbesluiten", waar schuwde hij. „Had de universiteit niet zo staan drin gen met nieuwbouw dan had het col lege geen haast gemaakt met de uitvoe ring van de demping en bijkomende werken, immers Leiden zit tot aan de in de zorgen", aldus de heer De Wilde (KVP). Hij vond het maar een moeilijke beslissing. Zijn vragen waren: welke alternatieven zijn er om zoveel mogelijk ongerief te laten vallen bij de uitvoering; is er inzake de voor het totale complex uit te voeren werken overleg geweest met de betrokken in stanties De heer Versnel DS'70 suggereerde het stuk Witte Singel aan de universiteit in erfpacht af te geven; „dat gaat straks gemakkeijlk onder het nieuwe college". PSP'er Amptmeijer: „Ik ben het zelden volmondig met b. en w. eens: ik zeg ja tegen het voorstel om het besluit van >iig jaar in te trekken. Ik ben tegen de rest van het besluit, want als de Trekvliet niet gedempt, komt het uni versiteitsgebouw er niet Beleidsuitzicht? „Heeft u beleidsuitzicht voor de komen de jaren, of heeft het college het hoofd ln de schoot gelegd?" wilde de heer Kret (Prot. Chr.) weten; waar houdt het meedenken en meedoen van G.S. op De heer Portheine (WD) zag de moei lijkheden elders en sprak van zich nog niet te willen binden aan vaag aange kondigde voorstellen over een viadukt afsluiting van een deel der Witte Singel: „ik denk vooral aan de conse quenties voor de bewoners van 70 be trokken panden aan de Rijn en Schie- kade". De heer Pompe (Boeren) bleef tegenstander van de geplande universi taire bouw. „Indien de indruk gewekt is, dat het college door de knieën is gegaan, is dat een verkeerde indruk. Wal hier gebeurt is. dat slechts ten aanzien van de finan ciering dit plan in tweeën is gesplitst, 'n wezen is het geen terugtrekking van :en eerder ingenomen standpunt; alle betrokkenen, zoals G.S., het Rijk en de minister, zijn ervan overtuigd, dat het e niet los gezien kan worden van he ander", zo verdedigde wethouder Harm sen het voorstel van b. en w. „Het is evenwel niet denkbaar, dat we thans een totale zekerheid zouden hebben voor die 22 miljoen gulden. We zijn niet helemaal tevreden, maai er bestaat de zekerheid, dat het vervolg van de wer ken er zal komen". De heer Harmsen zei in dit verband van gedeputeerde Buijsert te heboen opgevangen een zinsnede die luidde: wij bieden u hier een wenkend perspectief". Deze uitlating werd in de raad met scham per gelach géhonoreera. G.S. staan ook aan de zijde van het col lege wat betreft het overleg met de Spoorwegen aangaande de verhoging van de spoorlijn. De heer Harmsen ten slotte: „Het is onjuist als we de bewe ring van alle betrokken instanties in twijfel trekken". Wethouder Piena wees op het stand punt van de Spoorwegen, een bepaald bedrag bij te dragen inzake de spoor wegverhoging. G.S. vinden dit bedrag te weinig; het overleg wordt voortgezet. De mist ingestuurd Voordat hij zijn voorstel tot het hand haven van het in september vorig jaar genomen besluit formuleerde bouwde de heer Van Aken nogmaals een fikse aanval op het college op. „De garanties zijn niet gegeven. Het antwoord van de wethouder is slechter uitgevallen dan ik voor mogelijk had gehouden. Het be toog van de heer Harmsen heeft ons echt vanavond de mist in gestuurd. Wij bewijzen de universiteit een slechte dienst als we het voor ons liggende be sluit nemen. Als je met die 14,9 miljoen niet uit de voeten kunt, kan ik me voor stellen, dat de universiteit zegt: we zet ten het voorlopig maar uit ons hoofd". De heer Portheine zag wel iets van dat wenkend perspectief in het antwoord van de wethouder. De heer Kret vroeg: betekent het voorstel van de heer Van Aken een goede dienst aan de universi teit of wil het zeggen, dat dan het hele pakket van de baan gaat? De heer Driessen: Het voorstel Van Aken lijkt ons aantrekkelijk. Wethouder Harmsen hield voet bij stuk. „Als we terugvallen gebeurjt er niets. Volgens ons is de uni versiteit heel gelukkig met ons voor stel' hetgeen de voorzitter beaamde. Tegen middernacht was de zaak beklon ken. Het voorstel Van Aken werd van tafel gestemd en het gewijzigd voorstel van b. en w., waarin de nadruk op de fasering werd gelegd kreeg het fiat van de raad. Maar vraagt u ons: wisten al die raadsleden nu precies wat ze met hun stem moesten doen*, wél, we zou den het echt niet weten. De overige agendapunten vielén in het niet bij het gewicht van de dempings affaire. Alleen het voorstel tot verkoop van grond, gelegen in het zuidwestelijk deel van het Morskwartier, deed de heer Amptmeijer spreken over de erfpacht. De heer Driessen vroeg om duidelijk heid inzake het PvdA-fractiestandpunt betreffende de erfpacht. De heer Van Aken: op dit moment zou het een valse beslissing zijn als we zouden stellen, dat van erfpacht dient te worden uit gegaan gezien het eenmaal door de raad uitgesproken standpunt, maar per 1 september wordt dat anders SASSENHEIM Voor Tiny Eike lenboom uit Sassenheim zal het sprookje „duizend en één nacht" werkelijkheid worden. Zij heeft het zeer vererend aanzoek ge kregen een jaar bij de bloemen hofleverancier van de Sjah van Perzië, in Teheran te komen wer ken. Haar speciale taak zal zijn om aan het hof voor ontvang sten, diners, bals e.d. van Sjah Heza en Farah Diba, bloemstuk ken gereed te maken. Tiny (27 jaar) zal hiervoor medio september a.s. per KLM naar Teheran vertrekken. Dat het oog op haar is gevallen komt omdat zij reeds haar sporen op het terrein van de bloem- sierkunst heeft verdiend. Zo werd ze al drie achtereenvolgende jaren (febr. "68. "69 en '70) naar Moskou uitge zonden door de Werkgroep Exportbe vordering Oost-Europa, waar ze haar medewerking verleende aan het in richten van bloemententoonstellingen. Na het volgen van de huishoudschool wilde Tiny graag de artistieke rich ting uit. waarbij haar hart uitging naar de bloemschikkunst. Daarom be zocht ze, als enig meisje de Tuinbouw- avondcursus te Sassenheim, waar ze haar diploma behaalde. Ondertussen kreeg ze gedurende enkele jaren, een prima nraktische omleiding bn de plaatselijke bloemenhandelaar Pree- nen. Na de tuinbouwcursus, behaalde ze nog twee diploma's resp. van de Vakschool voor Bloemsierkunst te 's Gravenhage (met het hoogst aantal punten), en het diploma Aalsmeer. Verder was ze nog werkzaam in eer ste klas bloemenzaken te 's Graven hage, Leiden en Kiel (Did.). De laatste jaren doet ze dienst als as sistente op de afdeling broeierij van het Laboratorium voor Bloembollen- onderzoek te Lissc. In haar vrije tjjd bezoekt ze allele! tentoonstellingen in den lande, om ideeën op te doen, ter wijl ze '8 avonds aan diverse groepen lames, maar ook aan heren, cursussen bloemschikkunst geeft. Tiny weet nog niet of ze haar jaarcontract zal ver lengen, dat zal afhangen van de erva ringen, die ze in Perzië zal opdoen. De Leidse fractie van de Boerenpartij houdt voor de laatste maal een onderling beraad. Het drietal keert' volgende week niet terug In de gemeenteraad en de fractie heeft opgehouden te bestaan. VOORHOUT Op 4 september 1970 is secretaris van de lerarengroep, kring het 25 jaar geleden dat de heer H. C. 4.1 Leiden. De 4e september is een dag om Bakker als leraar in dienst is getreden dankbaar feest te vieren. Na de festivi- van de Katholieke Technische School te teiten in de school zal op vrijdag 4 sep- Yoorhout (voorheen Bisschoppelijke Nij- tember te 17.00 uur een receptie gehou- verheidsschool). Voor het bestuur van de den worden in een der zalen van het school is dit een reden om feest te vieren, internaat. De heer Bakker is op die dag niet alleen 25 jaar aan de school verbonden, maar ook 25 jaar bij het onderwijs. In die 25 jaren heeft hij honderden jongens gehol pen bij de moeilijke eerste beginselen van de opleiding in de elektrotechniek. De feesteling heeft in die jaren getoond een leraar te zijn die zijn vak, nl. het over brengen van zjjn kennis en de vorming van de jeugd door hen te interesseren voor echte cultuurwaarden, grondig ver staat. Al zijn collega's en leerlingen heb ben respect voor de grondige wjjze waarop hij zijn taak als leraar weet te volbrengen. Bovendien is de heer Bakker al jaren de promotor van de activiteiten van de vereniging St. Bernardus als WASSENAARSE RAADSFRACTIES STELLEN GEZAMENLIJKE UITGANGSPUNTEN OP H. C. J. Bakker (ADVERTENTIE) Nieuwe bezoekuren Academisch Ziekenhuis LEIDEN De nieuwe bezoekuren van het Academisch Ziekenhuis Leiden (tel. 01710-47222) zijn als volgt: dagelijks behalve op dinsdag van 19.00-19.45 u.; dinsdag van 13.00-14.00 uur; zaterdag en zondag van 14.30-15.30 uur. Vrouwenkliniek: dagelijks van 19.00- 19.45 uur; zaterdag en zondag tevens van 13.30-14.30 uur. Prematuren alleen voor oudersmaan dag t/m vrijdag van 19.00-19.15 uur; zaterdag en zondag van 14.15-14.30 u. Kinderkliniek: maandag t/m vrijdag van 18.15-19.00 uur; zaterdag en zondag van 14.30-15.30 uur. Op Algemene Christelijke en Nationale feestdagen gelden de bezoektijden als vanaf a.s. donderdag In LUXOR THEATER ROELOFARENDSVEEN Het chrysantenseizoen draait weer op volle toeren. In grote hoeveelheden komen deze prachtige herfstkleuren dagelijks weer voor de klok. Men mag daarom weer spreken van top-aanvoeren, temeer daar er nog een vrij omvangrijk aanbod is van andere bloemen zoals Gladiolen, Irissen. Montbretia, Dahlia's, Asters etc. en daarnaast niet te vergeten de anjers en rozen. In haar laatst gehouden bestuursvergadering heeft het bestuur van de veiling zich over deze toenemende aanvoeren beraden en daarbij het besluit ge nomen, om vooral ten gerieve van de kopers, met Ingang van 1 sept. een half uur vroeger met het veilen te gaan beginnen. Over het prijsverloop voor de bloemen in de afgelopen week kon men over het algemeen wel tevreden zijn. Vooral de anjers maakten op sommige dagen bij zonder goede noteringen waarbij voor Rode Sim zelfs nog tot boven 40 ct. per stuk werd genoteerd. Ziet men kans om met een goede nieuwe variëteit op de markt te komen zoals b.v. Charmeur, dan kan men eveneens van een goede prijs verzekerd zijn, want hiervoor be taalde men tot 46 ct. per stuk. De rozen kregen thans ook een iets betere waar dering. Niet dat de prijs met sprongen omhoog ging. maar over het alge meen werd toch wel een betere prijs verkregen. De aanvoer hieiwan is nog vrij omvangrijk met als belangrijkste de meer klenie roosjes en middelgroot, zo als Garnette, Carol, Zorina. Sonora, Co- ral Prnicess, Carina, Faberge, Nordia etc. Voor Irissen, vooral Prof. Blaauw, had men vooral van exportzijde een bij zonder goede belangstelling. Op som mige dagen werd dan zelfs nog tot f 4, per bos betaald. Trouwens een prijs van f 3,60 voor een bos paarse Liatrix doet hier bepaald niet voor onder. Gladiolen kwamen op een iets lager prijsniveau en noteerden van 50 tot f 1,25 p. bos. Trouwens over de prijs van de buiten bloemen, waarvan een vrij groot aan bod van Asters, Montbretia. Dahlia'*), etc., had men eveneens geen reden tot klagen. Zoals reeds vermeld begint het chrysantenseizoen weer op volle toeren te draaien. Het sortiment breidt van dag tot dag uit, zowel bij de tros als de ge plozen middelgrote stuks chrysanten. Zeer belangrijk is hierbij de afname dooi de toeleveringsbedrijven aan de groot winkelbedrijven. Mede hierdoor konden ondanks de zeer grote aanvoer de prij zen zich op een redelijk niveau hand haven. Begrijpelijk werd hiermede de prijs voor de jaarrondchrysanten min der gunstig beïnvloed. Slechts enkele partijen kwamen nog tot een prijs van boven de f 2,per bos. Overigens zit men momenteel wel ln een periode waar in men een extra bloemetje weet te ge bruiken. We denken daarbij met name aan de bloemencorso's, tentoonstellingen (Van onze correspodent) WASSENAAR Ook in de gemeente Wassenaar is inmiddels het overleg gestart over de verdeling van de wethoudersportefeuilles die op dit moment nog in handen zijn van 2 KVP en 2 VVD-raadsleden. Het is echter niet onmogelijk dat de VVD, die nu met burgemeester Geertsema (WD) de meerderheid heeft in het college, gezien de nieuwe samenstelling van de raad, een veer zal moeten laten. Door samenwerking van verschillende partijen is de Wassenaarse raad er als volgt uit gaan zien: 9 CCP, (KVP. ARP en CHU), 7 WD, 3 Open Appèl (PvdA en D'66), 1 Lijst Oosterling en 1 Party Wassenaar ex-Boerenparty Er zyn inmiddels drie formules voor ze telverdeling opgesteld, die er als volgt uitzien: een verdeling waarbij do CCP twee zetels krijgt, zoals de KVP nu, de VVD 1 zetel, dus een minder, en één zetel naar Open Appèl zou gaan, dat drie van de overige vijf raadsleden heeft. Volgens een andere verdeling zou de CCP drie wethouders moeten leveren en de VVD één. De derde constructie komt ongeveer neer op de huidige samenstel ling, waarby de CCP en de VVD elk twee wethouders leveren. Welke raadsleden deze zetels eventueel zouden gaan moe ten bezetten Is nog niet bekend. Gemeentebeleid Wel zyn de gezameniyke partyen het eens geworden over het gemeentebeleid voor de komende vier jaar en zyn er gezamenlijke uitgangspunten vastgesteld. Dat zijn: een zo groot mogelijke open heid, zo veel mogelijk inspraak van de burgers, bijzondere aandacht voor de wo ningzoekenden ln Wassenaar en aandacht voor het beleid op sociaal en cultureel gebied. Op het punt van de zetelverde ling wordt het overleg nog voortgezet. Burgerlijke Stand Gehuwd: C. H. Zitman en 1. Cancrinus; G. van den Bovenkamp en E. M. Huigen; A. J. P. van der Blom en J. Schuchhard; E. T. L. Halverhout en E. M. Schipaan- boord; L. L. Blanken en M. G. van der Hout; A. J. Schaap en E. R. van der Heiden. Trianon: Remmen lof (14 jr.) Dagelijk: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur Camera The sterile Cuckoo (14 jr.) Dagelijk: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Nachtv. vr.-za. 23.30 uur: De man met de wassen beelden (18 jr.) Studio: Samen uit, Samen thuis (a.l.) Dagelijk: 2.30, 7.00 en 9.15 uur - Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Rek: De Sexzoekers (18 jr.) Dagelijk: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.30, 7.00 en 9.15 uur Nachtv. vr.-zat. 23.30 uur: Via Ero tica (18 jr.) LuxorDe stryd van Cable Hogue (14 jr.) Dagelijk: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Lido: West Side Story (14 jr.) Dag. en zondag: 2.30 en 8.00 uur. ROTTERDAM, 25 aug. - Vee - Aanvoer totaal 2843, weekaanvoer 4466, slacht- runderen 175, gebruiksvee 550, vette kal veren 100. graskalveren 203, nuchtere kalveren 1308, paarden 1, veulens 2. schapen, lammeren 465, bokken, geiten 39, slachtrunderen 510-545, 445-485, 390 -425, 375-385: vette kalveren 365-380. 345-365, 335.-345; stieren 450-515, worst koeien 370-380, kalf- en melkkoeien 1100-1600, vare koelen 775-1225. vaarzen 925-1100, pinken 675-900, graskalveren 275-475, nuchtere kalveren 135-175, mest- kalveren 220-355, schapen 65-105, lam meren 65-130, slachtrunderen; iets gro ter, flauw, als gisteren; kalf-, melkkoei en: .korter, willig, lets styver In prijs; vare koeien: gewoon, rustig, onveran derd; vaarzen, pinken: kleiner, stil, staande prijzen: graskalveren: groter, stroef, nauwelijks prijshoudend: vette kalveren: als vorige week. redelijk, iets styver ln prijs: nuchtere kalveren: iets korter, stug, konden met moeite gehand haafd blijven: schapen, lammeren: groot, matig, gedrukt in prys. Kankerbestrijding Elk jaar sterven in Nederland bijna 25000 mensen aan kanker, bijna de helft van deze kankerpatiënten is jonger dan 65 jaar en vervult nog een zeer belang- ryke functie ln gezin en maatschappy. Moeten wy ons hlerby neerleggen en dit als onvermijdelijk accepteren? Dank zij het speurwerk in laboratoria en ziekenhuizen is in de laatste jaren onze kennis betreffende de factoren, welke een rol spelen by het ontstaan van kanker snel toegenomen, wy zijn thans beter geïnformeerd over het gedrag van vele kwaadaardige gezwellen en het is mogeiyk geworden de ziekte te diagnostiseren in een stadium, waarin genezing vaak nog mogeiyk is. Kan kerpreventie en kanker genezing is geen utopie! Kankerbestryding vergt gelden enthousiasme. De materiële en morele steun van de gehele Nederlandse be volking is noodzakeiyk. Het stelt de genen. die kankeronderzoek en de be handeling van kankerpatiënten tot hun levenstaak gemaakt hebben in staat hun werk op hoog niveau te verrichten. In de afgelopen jaren was het Koningin Wilhelmina Fonds, mede dank zy de steun van velen van U, ln staat de Nederlandse centra, waar kankeronder zoek en behandeling plaatsvindt met jaarlijks ruim twee miljoen gulden te stuenen. Ook de Leidse gemeenschap heeft zich steeds van haar goede kant laten zien. Nadat wij enkele Jaren ge leden bij onze jaariykse collecte de vijfentwintigduizend gulden overschreden hebben wy vorig jaar dit bedrag niet bereikt. Laten wij dit jaar trachten deze teruggang goed te maken. Eén dezer dagen ontvangt U een zakje, dat in de loop van de volgende week wordt opgehaald. Op zaterdag 5 september vindt de straatcollecte plaats. Mocht, door een vergissing, het zakje met uw gave niet afgehaald worden, dan kunt U het in een der bussen gedurende de straatcollecte deponeren. Het Bestuur van de Stichting Koningin Wilhelmina Fonds Afdeling Lelden. Prof. dr. A. Schaberg. LEIDEN Tot conrector aan de Louise de Coligny-scholengemeenschp voor atheneum, h.a.v.o. en m..v.o. ia door de Leidse raad benoemd de heer C. L. Schotel.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3