FEIJENOORD ONTSTEMD OVER BIKKELHARD VELD Trainer Jezek blij met irote inzet van ADO (3-0) REL MET VAN RAVENS Gastvrij onthaal in Buenos Aires SPORTBIJLAGE DE LEIDSE COURANT (Van onze sportredactie) BUENOS AIRES Feijenoords verzorger Gerard Meijer kwam de trap af die van het veld van Boca Juniors naar de kleedruimten leidt. Er rolde i hartgrondige verwensing over zijn lippen, gevolgd door: Wat een veld is dat. Manager Guus Brox deed er later nog een schepje bovenop door te zeggen: Dit is toch geen terrein waarop je een wedstrijd kunt spelen voor de wereldbeker. Ze doelden beiden op iets anders. Meijer beoordeelde de grasmat, Brox het geheel. Onder het gras zit het vol stoppels en omdat de Argentijnen graag de bal oppompen tot het een steen is maakt het ding nogal eens vreemde capriolen. Wie valt, laat een wolkje stof achter want i het winterse Buenos Aires, dat toch altijd nog temperaturen tussen de negen en twintig graden oplevert, hoewel dat van de ene dag op de andere kan wisselen tot twee graden, is het kurkdroog. De diagnose van ADO's clubarts Slager veroorzaakte op de tribune in hei Zuiderpark de nodige paniek, toen hij bekend liet maken dat Lex Schoenmaker zijn been had gebroken. Het bleek bijzonder mee te vallen. Schoenmaker kon na behandeling naar huis gaan met een omzwachteld been. Trainer Rinus Loof met spons probeert het hoofd van de onfortuinlijke ADO'er koel te houden. Guus Brox keek in de avonduren van zaterdag, toen trainer Happel en zijn men met grote moeite uit een ver kwikkende slaap na een reis van negen tien uren waren gewekt, met toegekne pen ogen om zich heen. Zijn gezicht •aadde „Het kan ermee door". Maar geïmponeerd door het bouwsel de troetelnaam „La Bombonera" is toe bedacht en met enige fantasie is ook wel een bonbondoos uit te halen was hij niet. Wel door de hulp en de gastvrijheid, die ploeg en begeleiding genieten in het trainingscentrum van Boca Juniors „La Candela, dat een der tig kilometers verwijderd is van het )EN HAAG Trainer Jezek, de vriendelijke, bemin nelijke Tsjech, liep gisteren in de ADO-kleedcabines weer net als het vorige seizoen na elke competitie wedstrijd in gedachten verzonken rondom de nassagetafel. Wie hem in het verleden zo zag lopen, dacht altijd dat Jezek een somber gestemd man was. Haar gisteren, na afloop van de goede wedstrijd tegen ÏAC (30) bleek die reactie meer een gewoonte te zijn. )oor rust te zoeken in de massagekamer raakte hij zijn wedstrijdemoties kwijt. Hij vond het echter helemaal niet erg om gestoord te worden, want zijn vreugde over 21. 22, eigei s 22; ;ring utobed 710-333 Een i bij Lutobe< water L710-33 Door Hans de Bruijn Het beslissende moment van de wed- trijd brak aan na een half uur speel- zeer handige en ook slimme i Manoeuvre van Piet de Zoete resulteer- M Ie in een doelpunt van de Noorse aan- V dnst Harry Hestad. De twaalfduizend beschouwers, die ADO in het Zuider- ark succesvol uit de startblokken za- komen, moesten na rust met min- snel voetbal tevreden zijn, maar maakten toch het genoegen nog twee oelpunten te zien. Eerst Couperus en invaller Looye brachten de rt Gal| laagse ploeg definitief in veiligheid. „storm"-achtig applaus vormde na et laatste fluitsignaal van scheidsrech- Pijper een overtuigend bewijs van 00 19 e tevredenheid van het publiek. Slot- na onelusie van Jezek: „Na al die oefen wedstrijden ben ik voor het eerst echt ïvreden. Vooral de nieuwelingen Hes- Couperus werkten zeer hard oor de overwinning". s een geluk voor ADO. dat 1-13 iAC in de verdediging niets voorstelde, de Hagenaars zich zonder moeite irllanaf het eerste fluitsignaal volledig utomot ouden uitleven op de Bredase speel- >rt Gal nberekenbare acties onophoudelijk len 01* erwarring in de linies voor de zwak 9-13 pelende Peter van der Merwe. Maar oewel de NAC-doelman teveel risico's door alle hoge voorzetten onnodig HadiOI eg te stompen, en niet zoals het hoort, vangen, bleef de Bredase defensie Pr vereind. Centrale verdedigers Van Gorp en raaumans grepen zeer solide in en ■ekten niet de indruk gemakkelijk het oofd te zullen buigen voor de ADO- anval. Maar aan die rust en zelfverze- erdheid bij NAC kwam door een on- te kc 'huldig incident onverwachts een ein- Co) e. Toen Lex Schoenmaker, die al een 9-13 ee' gescoord, maar dat doelpunt 'erd afgekeurd wegens hands, in de egende minuut weer alleen op avon- etfJur ging, nam de keiharde verdediger -raaumans geen hlave maatregelen, ij haalde Schoenmaker naar de grond. uvre leek aanvankelijk ern- 01 ''ge gevolgen voor ADO te hebben. 9_l3 impend van pijn bleef de „jarige" choenmaker (hij werd gisteren 23) mi- langebo 1, b.j. Cletre het harder geworden spel van ADO was van zijn gezicht af te lezen. Trainer Jezek, die al maanden schreeuwt, dat ADO met meer inzet harder moet gaan voetballen, ontdekte voox-al in de eerste helft van het vaak boeiende duel, dat zijn streven niet voor niets was geweest. Terwijl het offensief niets voorstellende NAC aanvankelijk ver rassend goed stand hield, liet de Haagse ploeg zich niet ontmoedigen door een op het eerste gezicht vrij ernstig lijkend incident met Lex Schoenmaker (eerste diagnose van clubarts Slager: kuitbeenfractuur) en bleef de tegenstander energiek onder druk zetten. i brancard. Na nutenlang smeken kort onderzoek veronderstelde club arts Slager dat Schoenmaker zijn kuitbeen had gebroken en bestelde on middellijk een ambulancewagen. Na fo to's gemaakt te hebben bleek de blessu- ee te vallen. Het kuitbeen was niet gebroken, maar gekneusd. Het verlies van Graaumans. die en kele minuten na het incident met Schoenmaker last kreeg van een ver rekte spier in zijn bovenbeen, was veel erger. Dit het elftal van NAC verdween op slag alle rust. Kattestaart, die op de backplaats de taak van Van den Dries overnam, die Van Gorp in het centrum assistentie ging verlenen, was geen ver betering. Hij moest de beweegelijke Re- né Pas afstoppen, maar slaagde er zel den in. Daardoor bleef ADO een grote veldmeerherdheid behouden. Iedereen voelde aankomen, dat de Haagse spelers voor die inzet zouden worden beloond. Technisch superieur spelend gleden zij constant de verdedi gingshelft van NAC binnen. Het kon doodeenvoudig niet anders of deze over macht moest een doelpunt opleveren. Dat gebeurde dan ook na een half uur. De opgedrongen Van den Burch schoof de bal slim door naar de vrijstaande De Zoete. Net als de meeste toeschouwers dacht Peter van der Merwe dat hij zou gaan schieten, deed daarom een stap vooruit om zijn doel te verkleinen, maar beleefde daarna een grote teleur stelling. De Zoete had de manoeuvre van Van der Merwe door, „boog" de bal zeer slim over hem heen en bereikte de Noorse aanwinst Hestad, die deze fraaie actie mocht afronden met een „jubel- tocht" naar de middenstip. Wat het publiek zo aanstond de enor me stijdzin, bleef ook na dit doelpunt bekoren. Voor de rust leverde dat niets meer op. maar in de tweede helft viel al snel de beslissing. Weer vormde Van den Burch de inleiding. Hij schwitchte met een opvallend gemak door de Bre dase verdediging, gaf de bal net op tijd aan Couperus, de andere ADO-: winst, die keihard en meedogenloos uit haalde. Het elftal van NAC was aangeslagen. Geen greintje inspiratie zat meer in de ploeg. De definitieve beslissing was ge- stadion. waar ondanks alle geruchten, woensdagavond wordt gespeeld. Brox: „We hoeven maar te kikken en het is er. Ik heb de sleutel van het kantoor, dokter Abarbanel heeft er een van de fantastische dokterskamer en ze doen alles om het ons naar de zin te maken. Het is een complete vriendelijkheidsac tie, want na de ellende die ze hebben gehad met de wedstrijden tegen Celtic en AC Milan is het geen zaak meer van Boca of Estudiantes, maar van Argentinië. Ze zijn als de dood dat we straks teruggaan en zullen vertellen dat we het niet naar ons zin hebben gehad en dat het allemaal bar is tegengeval len. Moet je nagaan, het trainingscen trum wordt dag en nacht bewaakt door twintig agenten. Er is een commissaris van politie op bezoek geweest, die ons de stellige verzekering heeft gegeven, en nu komt het, dat de spelers zeker tot op het veld niets zal gebeuren". Dat is dan tenminste een toezegging die rust en zekerheid garandeert tot woensdaga vond negen uur plaatselijke tijd als het eerste fluitsignaal wordt gegeven. Er wordt achter de schermen toch een koud oorlogje gevoerd. Van de zijde van Feijenoord is aanmerkingen ge maakt op het te hard oppompen van de ballen en op de outillage van het stadi on dat tussen een grauwe huiaenmassa ligt. Estudiantes blijkt alle mogelijke moeite te doen om niet eerder dan vlak voor de wedstrijd de arbiter te laten aanwijzen om te voorkomen, zo luidt de officiële verklaring van de Zuidameri- kaanse voetbalbond, dat invloed kan worden uitgeoefend op de scheidsrech ter. Er zal pas vlak voor het duel worden geloot tussen de Westduitser Tschenscher, de Oostduitser Glöckner en de Italiaan Sbardella wie als leider en wie als grensrechter zal fungeren. Maar al deze zaken horen nu eenmaal bij een duel van importantie en er wordt dan ook niet zwaar aan getild. De leiders van Feijenoord maken zich wel enigszins bezorgd over het veld in het „bakbeest" van een stadion, dat de hele dag is gevuld met lieden die in de catacomben schermen, boksen, judoën, aan ringen of rekstok hangen of een van de andere sporten beoefenen waar over Boca Juniors zich, behalve voetbal, heeft ontfermd. Smaller Dat veld, zo stelde de voorzitter van Estudiantes, Mangano, is 105x76 meter. Dat deed trainer Happel de wenkbrau- Door Herman van Bergem, onze speciale verslaggever bij EstudiantesFeijenoord wen fronsen. Hij liet iemand met forse passen van doelpaal tot hoekvlag lopen en schudde zijn hoofd. Het is zeker tien meter smaller. Niettemin schreef de praeses nogmaals met duidelijke cijfers: 105x76 meter. Hij gelooft er zelf heilig in. Vriendelijk en voorkomend had de heer Mangano zaterdagmiddag aan het hoofd van zijn bestuurders het gezel schap ontvangen op het vliegveld Ezei- za. Als een volleerde goochelaar had Feijenoords eerste man. Guus Couwen- berg, ergens bossen anjers in de kleu ren rood en wit vandaan getoverd en 'daarmee daalden de "spelers de vlieg tuigtrap af. De aanvoerder van" Estudi antes, Mal hernat, en middenvoor Conig- liaro en trainer Zubeldia waren even eens ter verwelkoming aanwezig. De bloemen werden aan toevallig aanwezi ge dames gesleten en toen zag het vijfenveertig man sterke gezelschap zestien spelers, zeven begeleiders, zes supporters en voor de rest vertegen woordigers van de vaderlandse schrij vende. fotograferende en „pratende" pers eensklaps een groot spandoek met in king size letters het woord „wel- In kleinere letters stond de naam van een oervaderlands produkt vermeld, want men wilde er best voor uitkomen dat deze firma een vestiging bij Buenos Aires heeft en men zijn borreltje voor het eten ook in Argentinië niet hoeft te missen. De forse Nederlandse kolonie was en grand complet verschenen en hief hartstochtelijk het strijdlied „hand in hand kameraden" aan. Later werd nog een diepe duik gedaan in de liede renschat van enige tientallen jaren her en werden mannen als Piet Hein ten tonele gevoerd. Dat alles onder de niet- begrijpende blikken van Argentijnen, die dan wel op de hoogte zijn van „het grote voetbalgebeuren" maar zich nau welijks kunnen voorstellen dat je daar voor met vlaggetjes moet zwaaien en zo hard moet zingen. auto's zonder [chauffeur J f 3.- per dag lager I 6.- vanaf 1 sept. B(j aankomst van de Feijenoordploeg in Buenos Aires ontbrak uiteraard Estudiantes niet, dat op allervrien delijkste manier de Rotterdammers in de hoofdstad van Argentinië wel kom heette. Aanvoerder Oscar Mal- bemat drukte zijn Europese collega Rinus Israël hartelijk de hand. Ho pelijk wordt de amicale stemming met vier etmalen verlengd. derlanders woensdagavond zo ongeveer zal verdrinken tussen de aanhangers van Estudiantes dat in „groot Buenos Aires" met Boca Juniors, River Plate. Independiente, Racing, Huracan en Ve- lez Sarsfield de elite van de voetbalge- mecnschap vormt. Toch moest Estudiantes verhuizen voor deze wedstrijd want het eigen stadion in La Plata is te klein. Het immense bouwwerk van Boca Juniors werd de uitwijkplaats. Aan drie zijden torenen drie „ringen" in de lucht, een meer dus als bij Feijenoord. Aan de vierde kant zijn de loges, vier hoog. Negen lichtmasten moeten voor de no dige helderheid zorgen, maar de Neder landers zijn er niet kapot van. Er is redelijk licht maar „volmaakt daglicht" is het bij lange niet. De voor Lex Schoenmaker ingevallen Wim Looye was voor de NAC-defen- sie een permanente stoorzender. vallen. Het enige interessante aspect, dat de toeschouwers bleef boeien, was de onzekerheid van de ervaren doelman Peter van der Merwe. Hoge voorzetten onderschepte hij door de bal hardnek kig weg te stompen, met alle risico's van dien, of door ze te vangen, waarna hij de bal meestal losliet. Dat uit de paniekerige situaties, die daaruit ont stonden, niet meer dan één doelpunt voortkwam, was soms miraculeus. De derde treffer kwam tot stand door Wim Looye. Uit een hoekschop, die Hestad nam, belandde de bal bij aanvoerder Mansveld, die nauwelijks raakte. Wél kwam de bal daarna voor de voeten van Looye terecht, die onmiddellijk re ageerde, 30. (Van onze sportredactie) DEVENTER Het is allemaal een beetje ingewikkeld, maar scheidsrechters mogen tegenwoordig, behalve spelers uit het veld sturen en waarschuwingen ge ven, ook boekingen verrichten. Wanneer een speler eenmaal „geboekt" is, mag bü rustig doorspelen. Het is hem dan na tuurlijk wel geraden zich in bet verdere verloop van de strijd koest te houden, maar voor het overige behoeft hü niets te vrezen. Ook niet van de zijde van de strafcommissie, die vanzelfsprekend wel kennis neemt van die boekingen. Achtereenvolgens werden gistermiddag de namen van Koopman, Burgers, De Goede en Paternotte aan het papier van Van Ravens toevertrouwd. Drie boekin gen, één waarschuwing en één weg gezonden speler. Dat is in totaal vijf. Eén meer dan verwcht, maar dat klopt, want Joop Burgers kreeg een dubbele notering. Lau van Ravens over die merkwaar dige gebeurtenissen: „Kijk. Peys duwde Beek tegen de grond. Dat is een directe vrije schop. Binnen het strafschopgebied, zo klaar als een klontje. Toen ontstond dat tumult. Koopman trok mij aan een arm. Dat valt onder boeking. Ik heb hem dus opgeschreven. Toen trok Burgers mij ook aan een ann. Dat ls dus ook een boeking. Toen volgde die scheldpartij. „Vuile flikker", zei Burgers tegen mij. En dat moet je nu precies niet tegen Van Ravens zeggen. Burgers moest er dus uit. Daarna dat geval met De Goede. Dat was geen boeking. De Goede gaf Koenders een trap en kwam bij mij in het boekje te staan onder het hoofdstuk „waarschuwing". Tenslotte doelman Paternotte. Dat was weer wel een boe king. Paternotte was al een hele tijd vervelend geweest. Dat valt bij mij on der onfatsoenlijk protesteren bij de scheidsrechter. Anders gezegd, dit is spelbederf. En daar staat een boeking op. Lau van Ravens had het tijdens de wereldkampioenschappen in Mexico minder moeilijk dan in de ontmoeting tussen Go Ahead en Haarlem. De Haarlemse speler Burgers was het er niet mee eens dat de Nederlandse toparbiter hem het veld uitstuurde en moest door zijn medespelers tot andere gedachten worden gebracht. ADVERTENTIE /ercomi ik, km k, allemaal hetzelfde merk.'t is sterk, allemaal hetzelfde merk. 't is sterk, allemaal hetzelfde merk.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9