„Vergelijking met Okker onbillijk" Sterk ruitersveld in CHIO-R'dam Happel haalde FC Utrecht tegen stunt uit BOB GEEN SCHOUTSEN IS BUITENBEENTIE ax tegen aj Brugge 2-2 J Gebroken enkel HENK WERY „BEVRIJDE" VOETBALLER DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Tenniscoach Buytelaar: (Van onze sportredactie) DEN HAAG Rinus Buyte laar is een beminnelijk man. Hij praat graag over tennis, maar zodra bestuurlijke of organisa torische zaken ter sprake komen, zwijgt hij als het graf. „Daar kan ik niets over zeggen", is zijn antwoord op een dergelijke vraag. Daarvoor moet je bij de heer Lijsen zijn." De heer Lijsen de vorig jaar aangestelde mental coach is echter niet aanwezig, zodat het gesprek zich beperkt tot het spel. Rinus Buytelaar, die juist het ten- nistenue, waarin hij enige uren les heeft gegeven, heeft verwisseld voor een bruin kostuum was afgelopen zondag op de Metsbanen, waar de nationale kampioenschappen werden gehouden, een, in kleine kring, veel besproken figuur. Op het moment dat zijn pupil Fred Hemmes tegen een vrijwel hopeloze achterstand aankeek in de finale tegen Evert Schneider verscheen hij even op de baan. .Het gevolg was dat Hemmes na een bijna onoverbrugbare achter stand terugkwam en de nationale titel veroverde. Een titel na een toernooi, waarop nogal wat kritiek is geweest. Op de eerste dag was die voornamelijk gericht op een aanvan kelijk genomen, maar later herroe pen, besluit van de toernooileiding twee spelers onder wie Fried Schmitz, een door Buytelaar getrain de en door het plaatsingscomité met een achtste plaats waardig geachte speler wegens afwezigheid te dis kwalificeren. Maar naarmate het toernooi vorderde, werd het spelpeil in Nederland het onderwerp van gé- Uitzonderingen Vindt Rinus Buytelaar, die als bonds- trainer behalve Fried Schmitz en Fred Hemmes ook onder meer Jan Hordijk, Lex Constandse en Maarten Ruys onder zijn hoede heeft, deze kritiek gerechtvaardigd? Het ant woord van Buytelaar is kort. maar laat niets te wensen over: „Neen'. En na enig nadenken: „Bij de laatste vier van de nationale kampioen schappen waren drie jonge jongens: Schmitz, Hordijk en Hemmes. Bo vendien vind ik dat je Evert Schnei der niet kan beschouwen als „oud". Hij is 28. En dat is slechts enige jaren ouder dan de leeftijd, waarop de meeste topprestaties worden gele verd. Kijk maar een naar een Rod Laver. Hij behaalde ook op die leef tijd zijn beste prestaties. Er zijn maar weinig spelers, die op de leef tijd van onze topmensen al interna tionaal volkomen meetellen. Een John Alexander en een Phil Dent zijn uitzonderingen. Jongens als Schmitz, Hordijk en Hemmes beho ren eigenlijk nog niet aan de top te staan, maar bij gebrek aan beter vormen zij de Nederlandse top. Hoe wel zij internationaal nog niet veel bereiken vind ik hun niveau niet slecht. Amerikaans „Tijdens' de nationale kampioen schappen werd het spel van Hemmes nogal gekritiseerd, omdat hij zo wei nig de achterlijn zou verlaten. Maar een week eerder werd hij om dat zelfde spel geprezen. Toen speelde hij in Rotterdam tijdens een inter nationaal toernooi tegen de Ameri kaan Van Dillen en stak Iedereen de loftrompet over het typisch Ameri kaanse spel van Hemmes. Nu is het ineens niet goed meer. Je moet niet vergeten dat het spel op de achter lijn het begin van de aanval is. Slechts op de juiste momenten moet je naar het net gaan om met een volley een punt te scoren. Ik geef echter toe, dat ze soms nog wal te weinig naar voren komen. Maar dat is het gevolg van gebrek aan routi ne, aan zekerheid, die je pas krijgt als je een groter aantal internatio nale wedstrijden speelt. En dat vormt een probleem, want daarvoor Dat een tennisser behalve routine en zekerheid ook mentaal sterk moet zijn, wordt door Rinus Buytelaar erkend. „De jongens hebben nog niet voldoende zelfvertrouwen. Door een nederlaag kunnen ze zo worden beïnvloed dat hun prestaties daaron der lijden. Daarom is de kritiek zo belangrijk. Het is jammer dat er een tendens is alles af te kraken. Er worden vergelijkingen gemaakt mei Okker, maar dat is een speler, die eens ïn de zoveel tijd opkomt. Het is onredelijk om de topspelers van nu te gaan vergelijken met Okker. Waarom in Australië wel steeds nieuwe spelers van internationale klasse naar voren komen? In dat land is tennis een volkssport. Daar beginnen ze eerder. Dat moet ook hier gebeuren. Er moeten leeftijds groepen worden ingesteld. Je moet, net als in Amerika en Australië, kampioenschappen per leeftijdsgroep krijgen. Dan krijg je een bredere basis en daardoor een bredere top". Stukken beter „Laatst bleek dat de techniek van onze spelers ruim voldoende was, zelfs stukken beter dan die van de Italianen. Maar die zijn meer in beweging. Ze kunnen op een baan veel meer. Dat komt omdat ze daar vroeger zijn begonnen. Daardoor spelen zij eerder internationale wed strijden. Een ander punt is; als ie jonger begint, heb je op die leeftijd minder andere dingen aan je hoofd. Tennis is dan alles. Later wordt de concentratie minder en de opoffe ringsgezindheid kleiner, omdat de afleiding groter Is. De jongens krij gen belangstelling voor de meisjes en omgekeerd, en dat gaat ten koste van het spelpeil". Rinus Buytelaar Is bondstrainer in parl-timedienst. Ook dat ziet hij als een bezwaar. Met een trainer in volledige dienst is meer te bereiken. Is Buytelaar ooit gepolst hiervoor? „Dat is te ingewikkeld om over te praten", zegt hij. „Bovendien speelt hierbij de financiële beperking van de bond weer een rol'k Bezwaar Binnenkort gaan twee pupillen van Buytelaar, Hordijk en Hemmes, in militaire dienst. Ziet Buytelaar naast de bekende nadelen van zo'n periode misschien ook voordelen op het men tale vlak, in de trant van „in dienst word je een kerel?" „Het leger kan positief werken. De jongens kunnen er mentaal misschien sterker door worden. Het bezwaar is echter dat zij gedurende hun diensttijd geen buitenlandse wedstrijden kunnen spelen". (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Na de Brit David Broome, die in 1967 in het sfeer volle Kralingerhout Europees kampioen werd, namen vrijwel geen vermaarde topruiters meer deel aan het C.H.I.O. in Rotterdam. De oorzaak tan de waardevermindering van het internationale concours was het weinig atractieve prijzenschema en het niet op topsport af gestemde parcours Het organisatiecomité wil dit jaar daarin ver andering brengen Er werd een kwalitatief sterk ruitersveld ge contracteerd, wat blijkt uit de namen op de deelnemerslijst: de Brazi liaan Nelson Pessoa. de Duitsers Winkler, Schockemöhle en Steenken en de Europese kampioen 1970 David Broome. Het C.H.I.O.-Rotterdam (van 2 tot en met 6 september) wordt op een gunstig tijdstip gehouden, want het ls de laatste landenwedslrijd op het continent. De animo was ook dit keer overstelpend. Niet minder dan tien officiële equipes schreven in voor Rotterdam. „Als op een gegeven moment geen stop was ingevoerd", verklaarde AMSTERDAM Ajax en F.C. Brugge hebben gisteravond in het Olympisch Stadion gelijk gespeeld: 22. Bij de rust had Ajax een voorsprong van 10. In de eerste helft van het aantrekke lijke en stevige duel weerstond de uit stekende Belgische doelman Sanders de stormlopen van Ajax, tot hij vlak voor de rust blunderde op een effectvol schot* van Krol. Na de rust ging Brugge meer in de aanval en Rensenbrink maakte gelijk na een mistrap van Suurbier (11). De Bel gische bekerhouder nam acht minuten prong nadat vice-voorzitter Chouffour niet zonder trots, „was het aantal nog groter geworden. Wij hadden dan zeker dertien of veertien landenploegen gekregen. Maar onze accommodatie is daarop niet berekend". Het organisatiecomité heeft ook de tekortkomingen in het verleden weg gewerkt. Parcoursbouwer Jurgens. een vermaard expert die zelfs de Olym pische piste uitdacht, weet al maanden dat hij het moeilijker moet maken voor de topruiters en heeft aangekondigd dat hij hen het vuur na aan de schenen zal Ook het Rotterdamse prijzenschema, waarvoor de internationale ruiters vroeger schampertjes hun neus op haalden, is opgetrokken. De Grote Prijs van de Stad Rotterdam het onbe twistbaar hoogtepunt van het C.H.I.O. bracht de winnaar (Harry Wouters van den Oudenweyer) vorig jaar niet meer dan 4800 gulden op. Wie op de slotdag, 6 september, het internationale springconcours wint, zal nu het lieve sommetje van 15.000 gulden rijker worden. doelman Stuy lage nzet Houwaart had gemist en de bal via Krol op hel hoofd van Lambert kwam, die rustig kon inkoppen (12). Twee minuten voor het einde maakte Vasovic gelijk uit een voorzet van Krol (22). Feijenoords klasse te groot (Van onze sportredactie) ROTTERDAM De conditie van een ploeg hangt mede af van de klasse. Het zwoegende team is snel ler uitgeblust dan het gemakkelijk spelend elftal. Dat was het verschil tussen Feijenoord en F.C. Utrecht in het vervroegde competitieduel. Eén helft verbaasde de Utrechtse combinatie de 46 000 toe schouwers; daarna werkte de klasse van Feijenoord frustrerend op de mannen van F C. Utrecht, die op conditionele gronden naar de nederlaag werden ge speeld (41). En voor Feijènoord kwam alles ook nog precies op tijd, want Wexy (twee doelpunten) hervond zijn schot en onderging meteen de metamor fose die hem van een terughoudende speler tot een .bevrijde voetballer" maakte. Er viel zelfs grote winst te boeken met Coen Moulijn, die niet bepaald de schutter van de ploeg is, maar een geweldig doel punt maakte. Daarenboven mag Feijenoord zichzelf overtuigd achten van een grote inhoud. Alles kwam precies op tijd voor het eerste duel om de wereld- Voor Harry Wouters van den Ouden- weyer is een herhaling van de stunt J van 1969 uitgesloten. Hij gleed dinsdag j thuis uit en kwam daardoor zo onfor- I luinlijk ten val, dat hij zijn enkel brak. Wouters van den Oudenweyer zal zeker enige maanden niet kunnen uitkomen in de wedstrijdsport, j Het heeft de organisatie veel moeite gekost om het C.H.I.O.-Rotterdam op een hoog niveau te brengen. Maanden werd i bij het zakenleven in de Maasstad aan geklopt voor financiële steun. Het be roep op die instanties en ook op de ge meente, was niet tevergeefs. Het totaal bedrag aan prijzen dat op de C H.I.O.- dagen Ie verdienen valt, bedraagt meer dan een halve ton. Engelse league LONDEN De uitslagen van de wedstrijden die gisteravond in de eerste divisie van de Engelse league werden gespeeld, zijn: Chrvstal PalaceMan chester City 0—1; Manchester United- Chelsea 0—0; Stoke City—Newcastle United 3O; Tottenham HotspurLeede United 02; Wolverhampton Wanderer- sDerby County 24. Franse competitie SB'S!; Trainer Bert Jacobs werd meteen voor de vuurproef geplaatst. Zijn on langs in de haast bijeengegrabbelde ploeg een selectie uit DOS, Elink- wijk en Velox had al enige succes- Jes behaald In de intertotocompetitie. De ware kracht kon hij gisteravond afmeten. Trainer Jacobs kan tevreden zijn. Met een overrompelende start bracht FC Utrecht het eerste doelpunt in de competitie 1970—1971 op zijn naam. De razendsnelle Groenendijk spurtte op Try tel zeer betrouwbaar af, schoot tegen hem op maar kreeg de bal nogmaals en maakte geen fout (01). Er was geen spoor van enige ontreddering te merken bij Feijenoord, dat wel moeite had het cordon te ver breken, dat FC Utrecht voor het doel van Lelyveld had geformeerd. Slechts Teunissen en Gxoenendijk wachtten op de uitvallen, die ook kwamen, want FC Utrecht verdedigde niet alleen knap, het speelde ook sterk vanuit de defen sie. Met een opvallend gemakkelijk zich bewegende Olsen als bouwer op het middenveld, werd menige aanval opge zet. Opzienbarend Halverwege de eerste helft viel de eerste klap. Uit een hoge pass van Moulijn werd de bal geheel onnodig door Van Sijn weggeslagen. Tot dan toe was FC Utrecht de baas in de lucht geweest en op dat moment was zelfs geen acuut gevaar te duchten. Straf schopnemer nummer een, Hasil, schoot feilloos in (11). Het uitvallen van de geblesseerde Groenendijk, voor wie Geurtcn werd ingezet, verzwakte de aanvalskraclit van FC Utrecht danig. Bovendien lan- opzienbarende stunt. Hij verving rech- terverdediger Komeijn door de in de oefenwedstrijden succesvolle schutter Van Daele. waardoor Treytel nog slechts drie man voor zich had en. zo hoopte" Happel, de vuurkracht zon zijn toegenomen. ceerde Ernst Happel Dat gebeurde ook, dachte zijde. Uit een Van Hanegem de bal ije liap tikte lar Wery, die via het muurtje ontstellend hard raak schoot (21). Vier minuten later de monstreerde Wery, lange tijd onfortuin lijk met schieten, zijn volledig hei-won nen zelfvertrouwen door rakelings langs de paal te scoren (31). Waarschuwingen De tijd was daar, dat FC Utrecht ten gronde was gegaan aan de mindere conditie, die het gevolg was van de veel mindere klasse dan Feijenoord. De voor de rust zo keurig spelende ploeg werd ook harder, geïrriteerder. Dat kostte Cabo een waarschuwing omdat hij de bal bruusk wegtrapte. Hildebrand één duel omdat hij de voor hein te rappe Mou lijn tegen de grond kwakte en zowaar ook Feijenoorder Rinus Israël, omdat hij aanmerkingen maakte op de leiding van de heer Dorpmans. die inderdaad in sommige gevallen te ver afstond om alles juist 1e kunnen beoordelen. Als excuus konden de Utrechters later aan voeren, dat Laseroms zich tevoren had vergeten, door rijkelijk fors in te grij pen. Intussen had Hasil twee keer enorm hard ingeschoten, waarbij Blaauw eenmaal de bal van de doellijn werkte. Feijenoord wervelde om de Utrech ters heen, Van Hanegem legde op onna volgbare wijze de bal op de schoen van Van Daele, die tegen doelman Lelyveld schoot, waarna Moulijn zich na lange >cht 1 (4—1)... door kei- Die twee punti petitie zijn niet voor Feijenoord, in de nieuwe com- ins het belangrijkste el de wijze waarop n behaald, want tijdens het FC Utrecht groeide de ZEIST Bob Schoutsen ondergaat de centrale voor bereiding van de zwembond op de Europese kam pioenschappen in Barcelona niet als een opgeslotene. De Amsterdamse rugslagzwemmer, die op grohd van vroegere ervaringen weinig voelde voor een trainings- l'olledig I kamp, geniet in het KNVB-centrum in Zeist een grote ndaan. En die j persoonlijke vrijheid. In het zwembad Den Hommel in nderogen der het laagje vernis ee treffers van Wei> en het doelpunt (Ttrec-ht, tvaar de geselecteerden voor Barcelona trainen, mpensat?" voor ifeYV'U^dat Kmdv'jH beschikt de Amsterdammer zelfs over een eigen baan. gemarkeerd met vlaggetjes, zoals bij dat graag ziet. zeer weinig aan de bal was. W daaraan schortte het nog te zeer Feijenoord: vuurkracht, en die was gisteravond met de .twee „leruggekon schutters" wel. Hij kan komen en gaan wanneer hij wil en traint geheel volgens de schema's die hij heeft meegekregen van zijn trainer Joop Bartelsman. Vandaag is hij zelfs naar Amsterdam geweest om in het laboratorium van de VIJ zijn conditie te peilen op de fietsergometer. Schoutsen medaillekandidaat op de 100 meter rugslag behoeft zich in het trainingskamp („noodzakelijk voor het kweken van ploeggeest", aldus sportcommissievoorzit- ter Klaas van de Pol) beslist niet als een gevangene te beschouwen. Goed begin van Sneekamateurs OUD BEIJERLAND Sneek heeft de eerste wedstrijd om het amateur voetbalkampioenschap "van Nederland tegen de titelhouder van de zaterdag sectie SHO met 21 gewonnen. Voor Sneek scoorden Abma en Westerhof; voor SHO De Groot. Wereldrecord gewichtheffen STOCKHOLM De Zweedse ge- wichtheffer Haijs Bettembourg heeft zijn eigen wereldrecord in het half- zwaargewicht verbeterd en gebracht op 176 kilo. Het oude record stond op 175,5 kilo. „De persoonlijke vrijheid, die Schout- haar een tweede kans gegund. Ze finishte meter vrije slag: Anke Rijnders en Liïida j seu geniet, is niet iels exceptioneels", in 1.11.8. „Onvoldoende om in Barcelona i de Boer (Naarden)800 meter vrije slag: I aldus trainer Nico van Dam. „Iedereen een kans te maken. We selecteren niet Linda de Boer en Astrid Verver (PSV); lieell bij ons die faciliteiten. Wij passen op verwachting", aldus Van Dam. „Maar 100 meter schoolslag: Alie te Riet (Zwem- ons geheel aan 'bij de wensen die de daardoor hadden we in feite geen reserve Insl); 100 meter rugslag: Cobi Buter club trainers op dit punt hebben". Tijdens meer voor de rugslag in de wisselslag- I (Zwemlust) en Marjan Vermaart (VZC); iet drieweekse trainingskamp, dat aan estafette. Annenuu ie Groen en Els Droog 200 meter rugslag: Els Droog (De Kikker) iet vertrek naar Barcelona (30 augustus) zijn weliswaar geselecteerd voor de 200 en Amneiruuie Groen (Naarden); 100 •oor'afgaat, houdt Nico van Dam zich meter rugslag. maar komen op de 100 meter vlinderslag Marie Jose Janeen u hoofdzaak bezig met degenen die meter nauwelijks onder de 1.13.0, terwijl MOS A) en Frieke Buys (VZC); 200 meter {öselecteerd zijn voor de korte afstanden. Marjan Vermaal zo'n twee seconden snel- wisselslag: Hennie Pentermann (HDZ) en ei wijl Jo Schreurs de stayers en de wis- Ier zwemt. Di- twee seconden kunnen Gerda Lassooy (HDZ); 400 meter wissel- elslagzwemsters voor zijn rekening beslissend zijn of de ploeg in Barcelona slag: Hennie Pentermann en Gerda Las- eem:. „De trainings resultaten zijn bij- de finale haalt of niet. Daarom besloten sooy; 4 x 100 meter vrije slag: Cora onder goed aldus Nico van Dam. „Zelfs we haar erbij te nemen. Trainings- Schouten, Yvonne van Kuilenburg, Sia 'obj Buter. die meestal op wedstrijden technisch waren er geen problemen. Telkamp (De Kikker). Frasquita Smits oei harder gaat dan tijdens de training, j Clubtrainer Jaap Ploeg had gewoon door naakt tijden van 1.10.4 tot 1.11.0 op de lalen trainen toen hij in de gaten had .00 meter rugslag. Ze heeft zelfs een tijd dat Mia Plantinga niet goed ging ;emaatot die zo opzienbarend is dat we Marjan een kansje maalcle gekozen te lopig maar geheim zullen hou- worden" stoord Blindedarm Schoonspringen 3-meterplank domes: Marriette Dam mers (Joop Stotijn) en Eljo Kuiler (Joop Stotijn); 10 meter toren: Anita Smith (GDZ). Bob Schouten (links) in gesprek Het is nog tong niet zeker of Yvonne De rust in het groepje is tweemaal i van Kuilenburg, Nederlands kampioene eioord: vorige week donderdag, toen j op de 100 en 200 meter vrije slag in Mia Plantinga na het tijdzwemmen op de I Barcelona aan de start zal kunnen ver- IUU meter rugslag de ploeg moest ver- schijnen. De HPC-zwemster, die zowel aten en maandag door de ziekte van voor de persoonlijke nummers als de Yvonne van Kuilenburg. Mia Plantinga estafettes was geselecteerd, ligt thuis in werd vervangen door Marjan Vermaat. I bed met alle symptomen van een lokale De voorgeschiedenis was. „Mia Plantin- I afgekapselde blindedarmontsteking. Deze ga kwalificeerde zich van de winter zowel beschrijving is afkomstig van KNVB- voor de 100 als de 200 meter rugslag met I arts Kessel. die de zwemploeg tijdens de bijzonder goede tijden. Wegens eeq in Europese kampioenschappen zal begelei- Waterpolo: Leeuwarden opgelopen handblessure kon i den. Evert Kroon (De Robben), Feike de zij bij de nationale kampioenschappen i Vlies (Neptunus, Amersfoort); Hans haar vorm niet bewijzen, die kans kreeg j Naar Barcelona Wouda (Meeuwen), Jan Evert Veer zij anderhalve week geleden in Den (ZIAN), Hams Hoogveld (Neptunus, Haag. Mia Plantinga kwam er niet verder Dames: Amersf.); Mart Bras (Polar Bears). Piet dan 1.13.0. Enige dagen eerder had zij 100 meter vrije slag: Cora Schouten Reedijk (DZV), Goirit Jansen (Neptunus echter aL een uitnodiging ontvangen deel j (VZC) en Yvonne van Kuilenburg (HPC); 1 Arnhem): Wim Hermsen (De Robben), te nemen aan de centrale voorbereiding j 200 meter vrije slag: Anke Rijnders Hans NoMing (DJK), Harm Drenth Zwem- ln Zeist Vorige week donderdag werd I (AZPC) en Yvonne van Kuilenburg; 400 1 lust). (Zwemlust), Anke Rijnders en Marie Jose Janzen; 4 x.100 meter wisselslag; hiervoor komen im principe alle meisjes Heren: 1500 meter vrije slag: Ton van Kloos ter (Naarden); 100 'meter rugslag: Bob Schoutsen (De Dolfijn); 200 meter rug slag: Bob Schoutsen; 100 meter vlinder slag: Arnold Rood (Het IJ).

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7