Gratis reizen lip KSfl COR DE RUITER: „IK ZOU DE PLAYBOY KUNNEN SPELEN MAAR TOEVALLIG HOUD IK VAN HARDE NOTEN KRAKEN" LA COURTINE VALT NIET TEGEN M I „Onroerend" getuigenis van opkoper en gros 2septemberdagen voor65+ers voordelig uit met NS Kamerleden: Cholera dringt door tot Guinee 910 DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1970 LETDSE COURANT PAGINA 5 TekstLeo Thuring Foto's Simon E. Smit DEN HAAG Achteraf geeft Cornelis de Ruiter ongrijpbare mysteryman van het vaderlands onroerend goed met een schalkse glimlach toe, dat de overmeestering van drie kwij nende Nederlandse textielreuzen Schroder, het Lingeriehuis en Gerzon niet in de mistbank van een verpletterend stilzwijgen had hoeven plaats te vinden. „Ik weet het", zegt' hij opgeruimd, „er had meer openheid moeten zijn. Helaas is het nu te laat, maar ik ben echt niet te beroerd om toe te geven, dat ik het beter anders had kunnen spelen Weet je, wat de ellende is Ik ben gewend om mijn zaken in stilte te regelen. Dat is normaal bij onroerend goed. Ik ben met Gerzon zes maanden bezig geweest en ik dacht, dat ik me aan de fusiecode heb gehouden Er is een bericht naar de aandeelhouders gegaan, waarin de motivering wordt ge geven. Ik heb er ook ingezet, wat mijn waardering van het bedrijf is. Gerzon is een zaak, die aan de afgrond staat. Vorig jaar een ver lies van 2,8 miljoen gulden. Een kwestie van verkeerd manage ment. Ze zijn niet met hun tijd meegegaan. Dat is het Ik vroeg gisteren aan mijn vriendin: „Als jij een jurk nodig hebt, ga je dan naar Gerzon?". Ik vraag het aan haar omdat 'k de mening van anderen wil horen. Ik heb mijn ogen en oren altijd open. Ik loop op straat en ik kijk. Ik luister. Het buitengebeuren, daar moet je het van hebben. Ik kan toch moeilijk door de brievenbussen gaan loeren om te achterhalen, wat het volk wil. Daarom onder handel ik ook het liefst op een terrasje. Lekker in de zon en op een plaats, waar ik kan zien, wat er rondom me heen gebeurt. Mijn vriendin zegt: „Gerzon. Ben je gek. Ik koop niet in zo'n tutten- zaak". Cornells de Rpiter Cor voor zijn spaarzame vrienden ontvangt zijn gasten temidden der zeventiende eeuw- se meesters, die de wanden van zijn negen kamer villa aan de Haagse Bui- tenrustweg 1 bedekken. Enkele schil derijen, waarvoor nog geen plaats is gevonden, staan in het souterrain op de grond. In een zijkamer kijkt een middeleeuwse engel met afgehouwen armen intens bedroefd naar een gif groene papegaai, die door het plotseling gedruis om hem heen met stomheid is Daar komt nog bij, dat de textiel me aantrekt. Ik ben een modisoh man. Ik houd van mooie dingen. Mooie schilder ijen, inooie mensen ook. Wat ik nu opbouw beschouw ik als een artistiek werkstuk. Een ander maakt een mooi gedicht, een fijn'schilderij. Ik ben toe vallig huizenman, ik ben koopman en ik probeer het anders te doen dan anderen. Beter, als het kan. Bij de meeste textielzaken wordt twee keer per jaar ingekocht, maar bij mij ge beurt het zes keer per jaar. De mode van nu ls snel, flitsend, Je kunt niet zes maanden met diezelfde collectie doen. Ik heb gisteren nog twee meisjes naar Londen en Parijs gestuurd om fijne dingen te kopen voor de boetiek, die ik in het ouwe Schröderpand ga maken. De ene is 17, de andere 21. Zo hoort het. Jonge mode moet door jonge men sen verzorgd worden. Ik heb wel een oudere man meegestuurd, die de porte monnee beheert". Vastenprediker Wat denkt hij van de lavi publicaties, die na zijn ontroerende ci pe is losgekomen? „Gerzon is een zaak die aan de afgrond staat" Boerenzoon uit Genderen grossiert in kwijnende textielreuzen De Ruiter steekt een nieuwe sigaret op, inhaleert krachtig, tikt vervolgens de as op het kleed. Hij beent tijdens het gesprek voortdurend vief door zijn forse salon en onderstreept zijn zinnen met de zalvende armgebaren van een vas tenprediker. „Een communicatie-stoor nis", zegt hij. „Van den Oever heeft al die dingen alleen maar gezegd om mij te helpen. Hij dacht echt, dat hij mij er een groot plezier mee deed. Gisteren stond er nog in een krant, dat ik overspannen zou zijn. Mijn hemel, zie ik er overspannen üit? Ik heb alleen maar gelachen om die artikelen. Laat ze maar schrijven. Ze mogen van mij schrijven, wat ze willen, want we leven in een democratie en we hebben vrij heid van drukpers. Zo is dat toch. En ik neem het de heren ook niet kwalijk, want succes maakt altijd argwanend. Dan gaan ze denken: waar doet meneer het van? Ik bekijk dié dingen met humor. Humor is mijn grootste compag non. Voor mezelf weet ik in elk geval, dat ik de moed heb om iets van die „Ik houd van de kunst uit de gouden eeuw", zegt de Ruiter, „ik houd er van, omdat ons land toen op het toppunt van de welstand stond. Wij stuurden de koopvaarders over alle oceanen, wij dreven Kandel met de hele wereld. Dat zie je terug in. die schilderijen. Zè zijn vitaal. Waarom altijd zo denigrerend gesproken over geld, over het kapitaal? Ik begrijp dat niet, want geld, welstand betekenen automatisch meer onderwijs, meer boeken, meer vrijheid voor ieder een. Ik weet, wat u wilt zeggen. U wilt zeggen: „geld brengt ongeluk en mis schien komt u ook nog met iemand aandragen, die door het geld ongeluk kig is geworden. Maar tegen die ene van u zet ik er tien, die door het geld wel gelukkig zijn geworden. Je moet er alleen voor zorgen, dat het een rand motief blijft. Als ik aan een zaak bezig ben, denk ik niet aan geld. Dat zou op de anderen frustrerend werken. Voor mij is het de uitdaging, die fascineert. In zijn -stille stadstuin, met in het midden een blote engel op een mollig been, wijst De Ruiter met veldheer manuaal op een kloek geschapen land huis naast zijn villa: Dat heb ik net gekocht". zaken te maken. Ik zou toch ook met mijn kapitaal de playboy kunnen spelen aan de Franse Rivièra. Maar toevallig houd ik van harde noten. Die kraak ik het liefst. (ADVERTENTIE) Vier regels In september kunt u met NS op uw 65+kaart twee dagen gratis en onbeperkt reizen. Welke dagen? Kiest u er maar twee uit: elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag in september is er goed voor. Hoe? Door simpelweg uw 65+kaart aan bet loket te laten afstempelen. Hebt u nog geen 65+ kaart? Koop er dan een aan bet loket. Verkrijgbaar voor iedere 65-plusser. Uw vrouw mag jonger zijn. Legitimatie en pasfoto meebrengen. De 65+reductiekaart geeft recbt op reizen tegen de balve enkele- Een driemaandskaart kost f 20.-, voor echt paren f 30.-. Jaarkaart f50.-, voor echtparen f75.-. septemberkalendertje. weer. Dan begin ik aan een nieuwe transactie. U ziet, dat ik nog steeds vol goede moed ben. Als de heren dan komen, zorg ik voor een bloemetje. Dat verhoogt de sfeer". Blote engel Zeg nou niet, dat ik hard ben, want wat is dat: hard? Als je zonder omwe gen op je doel afgaat, ben je dan hard? Mijn brieven zijn nooit langer dan vier, vijf regels. Ik heb een hekel aan die plechtige in- en uitleidingen, want daar koop je niks voor. Als de mensen bij mij thuis onderhandelen, krijgen ze bij het weggaan de notulen mee. Dan zet ten ze zulke ogen op, maar ik vind het normaal. Waar heb je anders een secre taresse voor? Er blijft bij mij ook geen stuk liggen. Alles wat 's morgens bin nenkomt, is 's avonds weer de deur uit. Hoe ik dat doe? Door gewoon een uur eerder op te staan dan de anderen en een uur langer door te werken. Als een ander gewend is om om zes uur te beginnen, zorg ik, dat ik er om vijf uur ben. Ik ben gelukkig matineus, ik stap uit mijn bed en ik lach. Ik heb elke ochtend een vreselijk goeie zin. Ik loop dan als een jong veulen door de kamer en kan de gekste kwajongensstreken uithalen. Maar als er gewerkt moet worden, dan ook goed. Kort en goed. Ik zeg altijd tegen mijn medewerksters: maak ze meteen duidelijk, wat je be doelt. Telefoneer ook niet ellenlang. Ik heb er een hekel aan, als mijn tele foonlijnen geblokkeerd zijn. „De tele foon is de étalage van mijn zaak, zeg ik. Dat lijkt misschien hard, maar het is gewoon een kwestie van snelheid. Overigens, als hier een zacht ei stond, had u ook geen belangstelling voor me Achter hem is de deur discreet geopend door een statige heer van duurzaam perkament, die enkele vazen met bloe men voor de snlal geschapen tors „Een feestje, meneer de Ruiter, eer verjaardag in de familie?". De Ruiter schudt zijn hoofd. -„Neen' zegt hij, „vanavond begint de polonaise Even later in zijn stille stadstuin met in het midden een blote engel op één mollig been, wijst hij met veldheersma nuaal op een kloek geschapen wit land huis naast zijn villa. „Dat heb ik net gekocht", zegt hij, „van Mees van de Unilever. Daar komt straks het kantoor van mijn nieuwe beheermaatschappij GBS. Aan de andere kant zit de ambas sade van India en de tuin grenst aan de ambassade van Frankrijk. Zeg nou zelf: je kunt het slechter treffen". De glimlach, die hij boven zijn licht blauw lichtgewicht costuüm produceert is er één van een uitzonderlijke mild heid. Als een dame komt vragen, of ze nu de salon kan stofzuigen, geeft hij vaderlijk zijn fiat. „Een fijn huis en een goeie garderobe", zegt hij zacht, „dat is eigenlijk alles, wat ik nodig heb. Vier maanden geleden heb ik mijn ouwe huis aan de Duinroosweg 9 ver kocht aan de Bulgaren. Een pracht van een huis, ik zal u straks een fotootje laten zien. Maar het was alleen te groot. Drie en twintig kamers. Dat merkte ik pas, toen een paar perso neelsleden ziek werden. Zo'n kast kun je alleen maar als ambassade gebrui- Hij loopt naar binnen, pakt in het voorbijgaan een antiek zilveren kistje van de salontafel en zegt: „Weet je, wanneer je voor mij een koopman bent? Als ik jou dit kistje geef en je weet het voor vanavond met een leuke winst te verkopen. Dat is handel. Je moet het ook kunnen met een leuk verpakte straatsteen. Ik zeg altijd: „als je de paus in Rome een trouwkostuum kunt aanpraten, ben je voor mij een goeie verkoper". Kan hij ook nog aan het volk medede len, uit welke dankbare bron hij de gelden opschept, waarmee hij de laatste maanden het vaderlands textielwezen per strekkende meter opkoopt? „Dat ls weer zo'n vraagje", zegt hij. „Als lk nou bewezen heb, dat ik een verrekt goeie timmerman ben, als ik je kasten kan laten zien, die je nergens anders ziet. Wat geeft het dan, of ik mijn hamer en mijn nijptang van een andere timmerman leen? Wat maakt het nou uit, waar "het geld vandaan komt? Dat is toch mijn zaak. Ik moet alleen zorgen, dat de zaak marcheert. Ze vragen me ook: „wat gaat er met Gerzon gebeuren?". Daar kan ik op dit moment ook geen antwoord op geven. Gerzon is doodziek en ligt op de opera tietafel. Dan ga je toch tevoren niet aan de chirurg vragen: „kan ik straks verder leven en hoe?". Dat wordt pas tijdens de operatie duidelijk. Ik kan je wel vertellen, dat ik niet zal aarzelen om de zieke plekken er uit te snijden. Dat wel. Gerzon is gewoon overshopped. Er werken teveel mensen en er zullen er dus moeten afvloeien. Dat kan overi gens nooit problemen opleveren, want de reserve op de arbeidsmarkt is met name in de textielbranche tot het abso lute nulpunt gedaald. Je kunt zelfs geen behoorlijke krachten van vijftig, zestig jaar meer krijgen". En de vele employees, die dertig, veer tig jaar bij Gerzon en Schröder ge werkt hebben en in zijn dynamische binnengebeuren geen plaats meer krij gen, heeft hij over deze groep al enige minuten in stilte gemediteerd? Nou reken maar. De Ruiter: „Voor de ouderen ben ik ook niet bang. Per slot, van rekening hebben we altijd nog De Bonneterie". Salto mor la les Tien kilometer zuidwaarts, op een sop- pige miniatuur-akker in Rijswijk volgt de 72-jarige vader De Ruiter de finan ciële salto-mortales vpn zijn uiterst goed boerende zoon met welwillende aandacht. „Die jongen doet maar", zegt hij vol vertrouwen, „straks koopt hij ook nog Verolme op". De 47-jarige zoon, die op 4 maart 1923 geboren is („ja, je hebt ook vissen, die tegen de stroom in zwemmen") vindt het een steengoeie van de oude heer, maar hij geeft zelf toe, dat de godvre zende scheepsbouwer te groot is voor overname. Hij houdt het er daarom op, dat vader in overdrachtelijke zin heeft gesproken. „Die man kan mijn zaken nauwelijks omvatten", zegt hij vergoei- lijkend. „dat is allemaal te groot voor hem. Hij is zelf als klein boertje begon nen in Genderen in Noord-Brabant. We zaten daar als streng gereformeerden tussen allemaal katholieken. Bij ons was het altijd: „wie op God vertrouwt gaat niet verloren". Bij een beschieting in de oorlog zaten mijn ooms en tantes rustig in hun huiskamer, terwijl de granaten om hun oren vlogen. „Je moet vertrouwen hebben", zeiden ze. Als ik langs een voetbalveld liep, zei vader altijd: „Voor je kijken Cor. Op zondag wordt gerust. Ik zag dat even anders. Ik begreep ook niet, waarom mijn vader in de crisisja ren naar Den Haag trok en een armoe dig zuivelbedrijfje begon in een buiten wijk. Ik zei: „pa. waarom gaat u niet in De Venestraat zitten, daar komen tenminste mensen langs". Ik had nooit anders dan armoe meege maakt. Drie dagen na mijn geboorte stond moeder alweer op het land, want pa had geen geld voor een knecht en ze kon niet gemist worden. Ik herinner me nog. dat ik als kind in een ton werd gezet, zodat mijn moeder op het land kon helpen met de oogst". Ik heb in mijn jeugd tegen mezelf gezegd: „Jij moet het anders doen Cor" Ik begon te handelen. Ik verkwanselde knikkers en drop, mijn zakken zaten altijd zo vol, dat mijn moeder ze op een gegeven moment dichtnaaide, omdat ze steeds uitscheurden. En de meester schreef op het schoolbord: „Cor de Rui ter koopt alles". Kun je nagaan. Toen De Ruiter laat regelmatig zijn metaalkle urige Lancia werkloos achter, springt op Dobberman-pinchers van Den Haag door de duinen naar r- rijdt met zijn twee Laatbloeier Toch ben ik in de grote handel een typische laatbloeier. Mijn echte succes is pas rond 1955 begonnen; voor die tijd heb ik van alles aangepakt. Ik ben slagersknecht geweest, ik heb in het fruit gezeten lk kocht hele boomgaar den op en die verkocht ik dan weer door. Ik heb ook nog een tijd dia-strips geproduceerd, die ik sleet aan mensen zoals Sijtje Boes. Pittoreske doorkijkjes In het onroerende goed ls mijn zaak pas goed gaan lopen. Toen ben ik het groot gaan denken. Ik deed leuke trans acties, ik heb in de Haagse binnenstad honderden huizen gekocht en verkocht. Achteraf zeggen ze: „De Ruiter heeft zijn kapitaal aan de onderwereld te danken", omdat er toevallig in een paar van mijn complexen prostituees zaten. Maar die goeie mensen zaten er al 22 jaar en die kun je niet zomaar de straat opgooien, omdat je toevallig hun huisjes hebt gekocht. In de Romeinse tijd zat het centrum van een stad al vol met koperslagers, antiquars en toevallig ook prostituees. Dat is in al die eeuwen niet veranderd. Van mij mogen ze er nog 22 jaar blijven zitten". Rieleks Achter één van de hoge ramen staan zijn twee Dobberman-Pinchers Graaf Alexander van Neerlands Stam en Gra vin Isis van Neerlands Stam. Ze hebben inmiddels begrepen, dat het er vandaag niet meer in zit, maar zondag zal de grote baas weer met hen naar de gara ge gaan en daar op zijn sportfiets springen. Luid blaffend zullen ze hem dan voorgaan door het doodstille Zorg vliet in de richting van Noordwijk. De Ruiter wijst op zijn licht overblousend overhemd en zegt: „Fietsen is een ge weldige rieleks voor een zakenman. Je bent in de natuur en je kunt tegelijk over alle dingen nadenken". Terwijl hij voor zijn huis poseert met de hand losjes op het rijwielstuur de metaalkleurige Lancia staat achter hem werkeloos in de oprit ventileert hij gulzig zijn enige wensdroom: „Ik zou er alles voor over hebben om nu, op dit moment, weer twintig te zijn. Ik zou desnoods van voren af aan willen be ginnen. Zonder één cent op zak: Ik vind het jammer, dat ik nu al 47 ben, dat ik misschien niet meer meemaak, wat er in de volgende eeuw gebeurt. Dit is een geweldige, onstuimige tijd. Ik zou het fijn vinden, als de tijd niet zo drong". Toch wel sneu, dat Gerzon, Schröder en het Lingeriehuis hem op dat punt niet terwille kunnen zijn. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De Eerste- en Tweede-Kamerleden die gisteravond zijn teruggekeerd van een tweedaags bezoek aan het militaire oefenterrein in het Franse La Courtine, hebben aan dat bezoek een positieve indruk overgehouden. De meeste Kamerleden wezen er gisteravond op het vliegveld Ypenburg tijdens een persconferentie op dat het terrein in La Courtine niet ideaal is, maar dat de oefenmogelijkheden toch wel zijn meegevallen. De heer Berkhouwer (VVD) zei niet de indruk te hebben gekregen dat de oefeningen in La Courtine zijn georganiseerd om het aanleggen van nieuwe oefenterreinen in Nederland erdoor te drukken. GENcVE (AP) Een ziekte, waar schijnlijk cholera, heeft in de West- afrikaanse staat Gninée 27 mensen het leven gekost, 230 moesten in het zieken huis worden opgenomen, zo heeft de Wereld Gezondheidsorganisatie in Ge- nève bekendgemaakt. Op verzoek van de regering van Gui- née zijn twee medische teams uit Ge- nève en uit Manilla op weg naar Conaky, om een onderzoek in te stelen. De Libische regering heeft ter be strijding van de cholera-epidemie reizen in het gehele land verboden, de café's en restaurants laten sluiten en de zieken huizen opdracht gegeven dag en nacht open te blijven. Al sinds zondag doen in het land geruchten de ronde over het voorkomen van cholera, maar dit is pas dinsdag officieel toegegeven. Cholera gevallen zijn gemeld in de stad Tobroek bij de Egyptische grens en te Zawia, 45 kilometer ten westen van de hoofdstad Tripoli. Staatssecretaris Heax van Defensie deelde mee dat er overleg is geweest tussen de Nederlandse minister van Defensie Den Toom en zijn Franse col lega Debré over het gebruik van andere oefenterreinen in Frankrijk, die didhter bij Nederland gelegen zijn. De staats secretaris meende dat de kosten van de oefeningen in La Courtine 1,75 miljoen gulden) gerechtvaardigd waren. Het ter rein is goedkoop, maar de transport kosten maken het duur. Het Kamerlid Jansen (KVP) noemde de bruikbaarheid van het terrein zeer groot; een dergelijk terrein is in ons land niet te vinden. Als we met een tekorte aan oefenterreinen ziten, dan is iedere oefening in compagnies- en bataljonsverband meegenomen. Het transport naar bijvoorbeeld het oefen terrein in het Duitse Hohne is minstens zo duu, terwijl dat errein op zrich duur der is dan La Courtine, aldus de heer Jansen. Dr. J. van Hulst (CHU) meende dat in La Courtine de wendbaarheid van de tanks goed beproefd kon worden. „De mensen doen daar routine mee op." Hoewel niet ideaal, had het terrein hem niet teleurgesteld en het was daarom toch goed geweest daar te gaan oefenen. De heer Dankert (P-T.d.A.) was het hiermee eens. 50-JARIG JUBILEUM VOETBALBOND SURINAME Ter herdenking van het 50-jarig bestaan van de Surinaamse Voetbalbond (S.V.B.) zal de postadmini stratie van Suriname op 1 oktober een serie van vier bijzondere postzegels zonder toe slag uitgeven. De door de ingenieurs L. C. Johanns en A. Ver- kuyl, beiden uit Pa ramaribo, ontworpen zegels hebben de vol gende waarden en voorstellingen: 4 cent donkerbruin, zwart en oker; de bal bij de aftrap; 10 cent (don kerbruin, zwart en geel-groen); de bal in .«Si. SIIS isr SU RIN Ai ME 10c •H' *w»ttoaltond SURINAME de hoekschoppositie; 15 cent (donkerbruin, zwart en lichtgroen); de bal over d (inworp); '25 (donkerbruin, SI |V1 j;«u< +iHrnsv vQ(fÜw>C Suriname zijlijn en groen); de bal over bijzondere tekst „Su- cent de doellijn (doelpunt). rinaamse Voetbalbond zwart De zegels hebben als 19201970".

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5