GEVAAR POLITIE WETHOUDERS mening Katwijkse visserij school haalt rijksnorm nog net Vondst van schipper wellicht eerste van serie spectaculaire nieuwe ontdekkingen LEIDSCHENDAM EN STOMPWIJK IN MIJMERINGEN Bouwfragmenten duiden op een nederzetting £eictae(Souttmt DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1970 LEIDSE COURANT LEIDEN Wie nu al als vaststaand aanneemt dat het Leids college van b. en w. de komende vier jaar zal be staan uit burgemeester Van der Wil ligen, mevr. Den Haan-Groen en de heren Menken, Harmsen, Kret, Hjten en Duyverman, kan op 1 september bij de uiteindelijke officiële wethouders verkiezingen in de Leidse gemeente raad wel eens heel bedrogen uitkomen. De mogelijkheid moet namelijk niet worden uitgesloten dat DS '70, de afge scheiden socialisten van de PvdA. voor stampij gaat zorgen. Zoals bekend heb ben KVP. de Prot. Chr. Groep en de WD de democratisch socialistische voorman Sannes laten vallen voor de liberaal Duyverman. De onderhandelingen van het Progres sief Akkoord, de heren Van Aken en In 't Veld, hebben aangekondigd dat de bij het PAK aangesloten partyen (de PvdA, de PSP en D'66) op 1 sep tember bij de wethoudersverkiezingen komen met tegenkandidaten, uitgezon derd voor de KVP'er Lijten en voor de anti-revolutionaire dominee Kret. De PAK'ers hebben, zoals bekend, met name grote bezwaren tegen een her benoeming van de wethouders Harm sen en Menken. De uitspraak „onaan vaardbaar" is reeds gevallen. Het ziet er naar uit dat 1 september het volgen de spel gespeeld wordt. Stel dat de verkiezing van de heren Menken, Harmsen aan de orde is. WD, Prot.- Chr. Groep en KVP stemmen voor deze 2 kandidaten en het PAK tegen. Dat is zeker. Resten de twee stemmen van de CPN, één van de Kabouterpartij en één van DS '70. De CPN heeft al aan gekondigd voor maximaal drie PAK- wethouderskandidaten te stemmen. De kabouter in de Leidse raad heeft zich ook al aan de zjjde van het PAK ge schaard. Op dit moment is de stad dus negentien tegen negentien. Beslissend wordt dus de stem van DS'70 in de figuur van Sannes. De democratisch socialisten hebben er geen twijfel over laten bestaan dat zij met het beleid door wethouder Harmsen de afgelopen jaren gevoerd niet instemmen. Of hij nu voor de PAK-kandiaten stemt of blanco, in beide gevallen dreigt een po litieke impasse. Stemt hij voor de PAK- kandidaten, dan worden zeer waar- schijnljjk 2 PAK-wethouders en 4 wet houders uit het confessionele-liberale blok gekozen. De PAK-overeenkomst eist dan van de 2 PAK-kandidaten dat zij zich terugtrekken. In deze overeen komst staat immers, dat het PAK al leen bestuursverantwoordelijkheid zal dragen indien het PAK een meerder heid krijgt in het uit zeven personen bestaande college van b. en w. Het leed is dan niet te overzien. Stemt de heer Sannes blanco dan staken de stemmen. Er bestaat echter nog een mogelijk heid dat de heer Sannes wel voor het confessionele-liberale blok stemt. Maar dan zullen KVP en Prot.-Chr. Groep met andere kandidaten moeten komen voor de heren Menken en Harmsen. Is dat mogelijk? Bij de KVP voelen mej. Van Buel en de heren Driessen en Cornelissens om privé-redenen niets voor het wethoudersschap, terwijl de heer Ham waarschijnlgk voor het PAK onaanvaardbaar is. De heer Menken zit dus vrq vast op zyn stoel. Zqn poli tieke tegenstanders kunnen hem trou wens ook niet zulke beleidsfouten in de schoenen schuiven, als de heer Harmsen, die het de afgelopen jaren in de Leidse raad menigmaal zwaar te verduren heeft gehad. De vraag 1b nu: heeft de Prot .-Chr. Groep een andere kandidaat voor de heer Harmsen. Wil er geen tweespalt ko men in deze proepering dan zal de kan didaat gezocht moeten worden ln CHU- kring, de ARP levert immers al ds. Kret. Of de CHU onder haar raadsle den eenkandidaat heeft, die bereid is, valt te betwijfelen. Misschien echter wel onder de kandidaat-raadsleden, die by de in juni gehouden gemeenteraads verkiezingen niet gekozen zyn. In dat geval zal de heer Harmsen voor de raad moeten bedanken, waardoor er in de Prot.-Chr. Groep een plaatsje vrijkomt. Dit lijkt vooralsnog de enige mogeiykheid een dreigende impasse uit de weg te gaan. Het politieke leed is niet te overzien als de Prot .Chr. Groep en de heer Harmsen die knieval niet maken. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Er bestaat een niet geringe mogeiykheid, dat de archeologische vondst van de Zeeuwse garnalen visser K. J. Bout in de Oosterschelde de eerste van een serie spectaculaire oudheidkundige ontdekkingen is. Aanvankelijk bestond het vermoeden, dat het bijna achttien eeuwen oude altaar, gewqd aan de vruchtbaar- heldsgodin Nehalennia, dat nabij Colijnsplaat werd opgevist, vanaf Domburg met de zeestroming was meegevoerd. Maar bouwfragmenten en dakpannen, daterend uit dezelfde periode (plm. 200 na Chr.) bevestigden later de gedachte, dat hier sprake is van een eeuwenoude nederzetting, wellicht een thuishaven voor reizigers alt Brittannla. De eerste ontdekking in deze richting werd gedaan op 15 april van dit jaar, toen dr. P. Stuart, conservator van de Romeinse afdeling in het Ryksmuseum van Oudheden te Lelden, eeu tip kreeg dat er bij Coiynsplaat benevens enkele geologische vondsten ook enkele ze r oude stukken steen waren opgevist. De heer Stuart: „We dachten eerst te ma ken te hebben met een madonnabeeldje, maar toen we vernamen dat er in de steen naast het beeldje ook een hondje was gebeeldhouwd ging ons een licht op. Dit moest Nehalennia zqn. Geweldige waarde Daar gekomen bleken het inderdaad altaarfragmenten te zijn. Later ben ik met drs. Louwe Kooqmans en nog een paar collega's eenzelfde reisje met die I «hipper gaan maken en toen deden we die belangryke vondsten: een stel Ro meinse dakpannen,' een bouwfragment" met daaraan gemetselde dakpannen, een reusachtig blok tufsteen en natuurlijk' de meest spectaculaire vondst: het fyne puntgave Nehalennia-altaar, een vondst van geweldige wetenschappeiyke waar de." Wat betekent die waarde in materieel op zicht? „Tja, als een particulier deze vondst gedaan zou hebben, dan zou hq er wellicht tienduizend gulden voor kun nen vragen. En als ons eigen budget te kort zou schieten, dan zouden we ge noodzaakt zijn een extra subsidie aan te vragen, want zoiets hoort natuurlijk in een museum thuis. Bestaat er na geen mogeiykheid, dat, met het oog op nog meer oudheidkundige stukken, particulieren in de buurt van Coiynsplaat zullen gaan rondneuzen „Dat is natuuriyk mogelijk, maar dit is wëtteiyk verbodenE ris 'n monumenten wet, die vermeldt, dat particulieren niet opzettelijk naar oudheidkundige vondsten mogen graven of zoeken. Bovendien zul len we dezer dagen de politie aldaar ver zoeken een oogje in het zeil te houden." Wanneer wordt het onderzoek voortge zet? „Zo gauw mogelijk. Vrijdag varen we weer uit en mogelijk vinden we weer iets. Het bijna puntgave Nehalennia-altaar, dat vorige week in ilt Oosterschelde werd opgevist en thans in het Rijksmuseum van Oudheden te Le.den wordt ont tilt en daarna tentoongesteld. Een vondst van onschatbare waarde. Een prettige bqkomstigheid zqn de aan- diepte waarop we het altaar vonden, biedingen van diverse duikerverenigin- dat nog mogelijk, maar dat is dan ook gen, die hulp willen bieden. Dit is na- wel de grens. De sterke stromingen (na tuurlijk veel effectiever dan het zoeken ken dieper duiken daar zeer gevaarlqk. met een boot met netten. Een moeilijk- Het liefst hebben we daarom beroeps heid is echter, dat het zoeken daar niet duikers van het leger, een zaak, die spoe- zonder gevaar is. Op twintig meter, de dig zal worden onderzocht. Demping Trekvliet Als de leden van de huidige, oude, ge meenteraad a.s. maandag voor hun laatste vergadering byeen komen, wacht hen een zeer moeilijke en belangryke beslissing. Wij bedoelen de demping van de Trekvliet van Haagweg tot Telders- kade. De raad heeft reeds op 1 septem ber van het vorige jaar een 22 miljoen omvattend plan aanvaard, waar deze demping een onderdeel van was. Dit raadsbesluit is echter door G.S. ver nietigd. Het masker is nu gevallen. Voteerde het oude plan, behoudens 7,1 miljoen voor de demping, 14,9 miljoen voor noodzakelijke en aantrekkelqke voorzieningen op verkeersgebied ten bate van de Leidse gemeenschap, het nieuwe voorstel verzekert uitsluitend de demping om de bouw van de omstreden Witte Singel-toren mogelijk te maken. Het prae-advies van b. en w. bevat n.l. geen enkele concrete aanwijzing, dat de resterende 14,9 miljoen binnen afzienbare tijd ter beschikking zullen komen. Dit is des te merkwaardiger, omdat in het prae-advies van het vernietigende be sluit door b. en w. bewust de voorgeno men werken als een geheel aan de raad werden voorgelegd. B. en w. schreven: „De praktyk zou ons in de heersende omstandigheden nameiyk snel leren, dat. indien wij ons zouden beperken tot het werk, dat in de eerste plaats tot uit voering moet komen, te weten de dem ping van de Trekvliet, er aanleiding is voor de vrees, dat het nog zeer geruime tijd zou duren alvorens financierings middelen zouden worden verkregen voor een volgen donderdeel van de werken". (Einde citaat). Het huidige voorstel brengt voor de gemeente Leiden geen enkele verlichting in de benarde ver keerssituatie, integendeel. Het dient louter en alleen de vermeende belangen van de universiteit. Naar onze mening mag de oude raad het nieuwe college van b. en w. en de nieuwe raad niet opschepen met de gevolgen van de aan vaarding van dit voorstel. Wij bepleiten dan ook met klem: verwerping of minstens aanhouding, zodat de nieuwe raad, na eigen onderzoek hierover te zijner tyd kan beslissen. M. BOSCH-GANS T. MULDER A. SEVENSTER HET KAN BE8T ZIJN. dat de con fessionele partyen in Lelden vin den, dat de Kabouter, DS'70 en de CPN heel wat leuker zitten ln de nieuwe Leidse gemeenteraad. De mini- part tjtjea zitten niet alleen op de wip (wat wel eens de nodige verrassingen kan opleveren by de verkiezingen van de wethouders op 1 september) zy hebben zich tevens kunnen onttrekken aan het zgn. polarisatieproces, dat plaataeiyk door de PAK-overeenkomst in beweging is gezet. Vasthoudend aan de principes van „collegiaal bestuur" en „afspiegelings college" zyn de confessionele fracties naar de WD getrokken, een party met een duideUjke politieke signatuur by wie het heel erg moeilijk zal zyn het eigen gezicht te handhaven: de signa tuur van centrumpartij, die een syn these en een verzoening probeert te bewerkstelligen tussen de uiteenliggen- de politieke standpunten „rechts" en f,links", tussen conservatief en pro gressief. Links laat zich niet verzoe nen. In dat kamp zyn „haalbare kaart" en „compromis" vieze woorden gewor den. In de landspolitiek (Nieuw Links, die direct in de hoogite boom klimt als een PvdA-'er af wil van de anti- KVP resolutie), maar sinds vorig jaar ook plaatselijk, waar een dwingende PAK-overeenkomst in elkaar getim merd is. Met het Leidse PAK zijn geen „zaken te doen", scheuringsbewegin gen kan men direct de kop indrukken door met de PAK-overeenkomst in de hand raadsleden te vervangen door mensen die wel de PAK-gezindheid hebben. HET ZOU ONS niet eens verbazen als de heer Sannes maandagavond bewust (of gedwongen door de lande- lqke achterban) een politieke keuze gemaakt heeft. Voor het kiezersvolk, dat volgend Jaar weer mag spreken in de kamerverkiezingen, zou DS'70 haar image van linkse partij verloren hebben als men zitting zou nemen ln een college, dat op voorhand al het etiket opgeplakt gekregen heeft van „rechts conservatief college". HOE DE CONFESSIONELE par tijen zich ontworstelen aan het pijnlijk dilemma waarin men noodge dwongen terecht is gekomen (gedwon gen door de harde opstelling van het PAK) is voor ons „voer voor politico logen". Het PAK zal niet nalaten de confessionele fracties te dwingen tot een politieke keuze (het wethouders- beraad heeft voldoende principiële conflictstof opgeleverd). Wat zal op een bepaald moment het zwaarst we gen: de formule waarop de WD en de onfessionelen het nieuwe college moe ten gaan vormen of 't politieke stand punt? Gaan de confessionele partyen ten koste van alles proberen het col lege in het zadel te houden Men moet dan maar afwachten hoe de kiezers zullen reageren. Dat dc confessionele partijen, maar ook groepjes van men sen binnen die partyen, in een breuk positie gemanoeuvreerd zyn staat voor ons vast. De confessionele partyen kunnen daarmee ongewild wel eens een te hoge prijs betaald hebben voor het „gewin" van twee wcthouderszetels. Zy zullen constant bloot staan een seheuring8dreiging naar rechts (WD) of naar links. PvdA Oegstgeest voor openbaar wetboudersoverleg OEGSTGEEST De PvdA-fractie ln de Oegstgeester gemeenteraad heeft positief gereageerd op een voorstel van D'66 te komen tot een openbaar overleg van alle fracties aangaande de ideuwe samenstelling van het college van h. en w. PvdA-fractievoorzitter A. van Belle- Van der Ster stelt voor het overleg niet eerder dan volgende week te doen plaats hebben. Ondanks goede boterham in visserij teruglopend aantal leerlingen De Katwijkse visserijschool Veel leerlingen maken na praktijk op zee de studie niet af (Van één onzer verslaggevers) KATWIJK Er is nog een beste boterham te verdienen in de vis serij. Daarom is het merkwaardig dat de belangstelling voor de vis- serijschool in Katwijk aan Zee min der wordt. De school heeft maar nét het aantal van twaalf nieuwe leerlingen bereikt. Het aantal dat het ministerie als minimum eis stelt. „Een behoorlqk percentage van de leer lingen maakt de studie niet af. Zq ver trekken tussentyds, aanvaarden een baan in het bedrtjfsleven, of gaan ter visserij. Gelukkig vindt er nu per 1 Januari een verandering in de opleiding plaats. Tot nu toe is liet zo dat de leerlingen vqf maanden op school zqn, dan gaan varen en dan weer naar school komen. Als zij weer terug zqn op school, blijkt dat zij veel zyn vergeten en dat komt de studie niet ten goede. Nu wordt het zo dat de opleiding achter elkaar wordt afge maakt. Deze verandering gebeurt op aan dringen van de departement," aldus di- rekteur Aschmoneit, die vindt dat de huidgei gang van zaken traditioneel is gegroeid, maar op het ogenblik ver uit de tijd is. Daarom ook juicht hy die ver andering van harte toe. Geen resultaat Onderwystechnisoh heeft de door de praktyk onderbroken schooltijd, grote be zwaren. Als zy eenmaal na vijf maanden op school te zyn geweest, het zeegat uit varen, voelen ze er niets .meer voor om nadien weer eens vijf maanden De opleiding voor stuurman of motordrij ver werd vroeger gelijk gesteld met het lager beroepsonderwijs. Dat het onderwijs steeds op een hoger niveau komt, blijkt uit het feit dat de opleiding nu onder het middelbaar beroepsonderwqs valt. „De eisen, ook binnen de visserij, worden steeds hoger", zegt de heer Aschmoneit. Een probleem is dat er steeds jongens zijn die de opleiding niet afmaken, om dat zq geld willen verdienen en wel zo spoedig mogelijk. Het is nu eenmael niet vereist diploma's te hebben, wil je als visser de zee opgaan. In vrywel alle andere beroepen is een diploma nodig. Bij de visserq niet. ,,Ik zeg wel eens tegen de jongens: jullie halen het geld er dik en dwars uit als je eerst de studie afmaakt, maar men ge looft er vaak niet in. Toch krijgen de leerlingen nog een behooriyke toelage." Schoolboekje in de schoolbank te zitten." De heer Aschmoneit vindt het byzonder belang rijk dat een derde klas kon worden ge vormd voor de opleiding motordryver en stuurman en dat dit jaar examen werd gedaan. Eerst stond men er nogal scep tisch tegenover, maar het geweldig ge gaan. Het was voor de eerste maal dat leerlingen uit Katwyk na een 3-jarige op leiding examen deden. Zq kwamen met schitterende cqfera voor de dag. De gemiddelde leeftyd van de jongens was 15 Jaar. Zij kunnen nu met het di ploma in de zak alle kanten uit. Want als zy uiteindelijk niet veel voor de vis serij voelen kunnen zy en dat geldt vooral de jongens met een technische op leiding terecht in de industrie. „Voor de jongens met een nautische opleiding ligt het misschien iets moeilijker", aldus de heer Aschmoneit. De visserij heeft volgens de directeur van de Katwijkse visserijschool nog altqd een goede toekomst en er is een dik belegde boterham in te verdienen. Daar heeft de heer Aschmoneit een boekje over ge schreven, bestemd voor de leerlingen van de lagere scholen, dat binnenkort van de pers rolt. In dit boekje worden de gages genoemd, die voor de jongsten toch al rond de 150,- liggen. Gages van 1500 tot 2000 per maand worden aan de lage kant genoemd. De vissery is niet alleen voor jongens die de vissery willen beoefenen. Ook zq die een voorliefde hebben voor de techniek en electronics, kunnen hun hart ruim schoots binnen de vissersvloot ophalen. Qwipiigue Het ligt In het voornemen van de Kat- wqkse visserijschool volgend jaar een grote campagne te voeren, om meer leerlingen te trekken. Tot nu toe adver teerde de school alleen In kranten die verschenen binnen een gebied waar de vissery wordt bedreven. Volgend jaar zal er landeiyk worden geadverteerd. „Het is best mogelqk dat een boerenzoon geen zin heeft om te boeren, maar visser wil worden. De Delftsekade in 1905, gezien vanuit het zuiden naar het Sluisplein. Veldwachter P. Blom, die in 1S91 in Stompwijk werd benoemd, laat met eat collega twee arrestanten vrij uit het cachot van de gemeente. EIDSCHENDAM en Stompwyk èn Veur ditmaal op de gebundelde oude ansichten, die deel uitmaken van de reeks „In oude ansichten", met stijgend succes uitgegeven door de Europese Bibliotheek te Zaitbommel. Sinds 1 januari 1938 zijn Veur en Stompwijk samengevoegd tot één ge meente Leidschendam. Beide gemeentedelen hebben een eerbiedwaardige geschiedenis, maar ook uit het minder grijze verleden valt een verheugende hoeveelheid aanschouwelijke herinneringen te puren. De samensteller van dit deeltje is de heer C. H. Voorhoeve. Ook Veur en Stompwyk waren in de vorige eeuw gezien als oorden voor lusthoven en buitenplaatsen van welgestelde Rotterdamse en Amsterdamse kooplieden en rijke Hagenaars. Er waren zo'n 23 van ln de polder rond Stompwyk en Veur, maar er is weinig meer van over. De hertog van Brunswijk Lünenburg heeft in Stompwijk, tegenover het kasteel Hofwyck, zyn buiten gehad. Hij is slechts een van de talrijke „vooraanstaanden" die in de polder tot rust kwamen. Het boekje weet evenwel heel boeiend te vertellen (en vooral te laten zien) over het minder aanzienlijke van Stompwijk en Veur, maar misschien Juist daardoor is deze bundel zo aantrekkeiyk geworden. Oudere Inwoners van beide gemeentekernen zullen er hun plezier aan op kunnen. Alle oude schilderachtigheid herleeft in beelden. Voor het nageslacht vastgelegd ziet men niet alleen organist Leonardus van Hagen achter zyn instrument, maar ook de eerste bus van de heer S. Luinenburg, de stoomtramhalte by het oude raadhuis in Veur en de heerlijke rust van een landelijke Damlaan. Niet minder enerverend zijn de foto's van de door brand geteisterde panden van de fabriek van Blonk, van het eerste bestuur der Veursche Groenten- veiling in 1910, het ringrijden op de Stompwijkse-achterweg (nu Nieuw - straat), het kruldenlerswlnkeltje van Jaan Vis ln 1890, en het vrijlaten van arrestanten door twee koddebeiers. Kaarten met „Groeten uit Stomp wyk" ademen dezelfde sfeer: de schooljeugd uit 1912, een klasje van meester Fleuren, de „gezeten" geestelijkheid bij pastoor Bekkers instal latie in 1891, de ernstige waardigheid van het r.-k. zangkoor (1891) of zomaar de statigheid van de oude Meerlaan en de heer Jos. Suyten, de tweede inwoner van Stompwijk die een auto bezat en in 1932 mede-oprich ter was van de Spar in Nederland. Het boekje bevat nog veel meer prachtigs. Het zal, naar wy stellig aan nemen, „zijn weg wel vinden". De deeltjes Hillegom, Lelden en Llsse zyn reeds uitverkocht. Er zullen herdrukken worden gemaakt. Het café ,Jlet Biesse Paardomstreeks 1910. De Meerlaan met bomen beplant eindigde or] de schoolbrug. De kolf- en kaatsbanen uit de vroegere trjd zijn nog in tact. alleen zijn ze met een planken vloer bedekt. Vóór 1800 heette dit café „De jonge Prins", genoemd naar Willem I, de latere koning. Omstreeks 1780 was Frederik Oroenewegen eigenaar.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3