E MERCKX VEROORZAAKTE CHAOS IN WIELERNACHT Bennie Muller wil keihard aan vorm werken Ondanks vaste afspraken toch te laat TRAGEDIE VAN HONSELERSDIJK UEFA strenge dreigt: straffen M KEN WE Estudiantes-Feijenoord Ik kan me niet in tweeën delen Stadion van Estudiantes gesloten WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1970 PAGINA 7 in i Joego-S in Oost-B nsdagmidf t uit prot beschikb; aardoor le lonen 500 in pi (160 guit »f en Leiden (Van onze sportredactie) HONSELERSDIJK Wat de glorieuze apotheose van een geweldige wielerdag had moeten worden, is geëindigd in een compleet drama. Het scenario voor deze Honselse tragedie werd geschreven door de man van wie de fraaiste superlatieven verbleken bij diens capaciteiten. Eddie Mercltx, het kasstuk van alle wielercriteria, liet gisteren dertig duizend wielerfans in Honselersdijk ver hongeren. Met veel aplomb was aangekondigd dat de tweevoudige Tourwinnaar naar het Westland zou komen, de enige maal dat hij in Nederland zou starten. Wel, hij is gekomen, maar toen lag de helft van de toeschouwers al op één oor. Zij maakten de start van het Bel gische fenomeen om vijf minuten voor één in de nacht niet meer mee. Nadat het voor programma was afgewerkt en Jules Brues- stng als winnaar van de amateurs over de streep ging, gonsde het in de jurywagen al van zenuwachtige activiteit. „Merckx is onder weg, neen, hij rijdt nog in België", sprak men elkaar tegen. Niemand kon exact zeggen wat er precies gaande was. Het was half tien. Speaker en mede-organisator George van den Enden had met enkele grapjes al laten door schemeren. dat het tijdstip van Merckx' komst wat later zou zijn, en dat de profronde van Honselersdijk ook later zou aanvangen dan half elf. er,nedic Intussen liet het publiek zich enter- tisehp ainen rï°or en'oele potsierlijke figuren op tandems die wat clownsnummers ten beste gaven. Dit ging ten lange leste ook vervelen. Intussen hadden ngebergte geplande tijdrit van tien uur zich al jdiverse coureurs op het parcours bege- w_. Onder ben geen Belgen Merckx, ""d4Godefroot en Monseré. hun De tijdrit werd toch verreden zij het vertraging, maar het publiek kon bich in elk geval twintig minuten be- vrjjdags- zighouden met wielrennen. De berich- De prijs ten die bij de officials binnendruppel 5 gulden den, waren dermate verwarrend dat ei entrees nauwelijks iets zinnigs uit te halen viel. "Wel kwam vast te staan, dat de komst Merckx nog wel enige tijd "'eiy?en vergen. Hoofdschuddend trokken gezichten liepen organisatoren rond. Waar bleef Merckx? George Del- brassine bleef anekdotes debiteren George van den Enden kon door de 58 emoties nauwelijks een woord over zijn - 412411'PPen krijgen het ontging de menig- niet, dat er iets mis was. Het ontlok- de nodige reacties. Ook sommige van |de aanwezige renners waren niet al te jest te spreken. Leo Duyndam: ..Dat vachten is waardeloos. Ik was hier al •m half tien en nu is het al half twaalf. Nu het zo laat is geworden, veet ik niet of ik morgen nog wel in België rijd". Ook Eef Dolman esbehalve in zijn nopjes: „Ik vind Rini Wagtmans zag het niet Jos van der leuten daartoe aangezet door Ton fisser probeerde hij met enkele buntjes hèt publiek gunstiger te stem- De stemming op de tribune en rondom het parcours was echter al tot onheilspellend minimum gedaald, de rit over een half uur die de •ganisatie om kwart voor twaalf als loodmaatrqgel inlastte, vermocht het >g aanwezige publiek niet te inspire- Men had betaald" om Merckx te zien. Maar Merckx was er nog steeds _J Een inwoner van middelbare leèftijd speciaal uit Hellevoetsluis gekomen zei zeer verontwaardigd: „Dit is schande lijk. Ze moeten die knul geen cent uit betalen. Als ik te laat bij mijn baas kom, krijg ik ook geen cent uitbe taald. Tijdens deze ingelaste koers, trachtte George Delbrassine op tactische manier de aanwezigen op de hoogte te houden. Om kwart voor twaalf zou Merckx over tien minuten komen, en om kwart over twaalf over enkele minuten. De stem ming werd onder het publiek steeds grimmiger. Inmiddels bekende feiten waren, dat Merckx, Godefroot en Mon- seré pas vijf voor half twaalf vanuit Beek waren opgestegen, en dat terwijl het vliegveld normaliter om elf uur sluit. Voor Honselérsdijk had men ech- r een uitzondering gemaakt. Consul J. de Jager had als KNWU- official nog niet zoiets meegemaakt. „Ik ;n afgrijselijk kwaad", zei hij. Vijfen- vintigduizend mensen zitten op die goser te wachten". Cryptisch Ton Vissers, de manager van de Hon- lse organisatie, bleef kritisch glim- lachen en ontweek alle vragen. Inmid dels was het parcours volgestroomd met verontwaardigde toeschouwers, een complete chaos dreigde. De situatie trachtte men te redden door de renners voor de tweede maal naar de meet te commanderen. „Dames en heren", zei de onvermoei bare Delbrassine. „Nog enkele minuten, Merckx is in Honselersdijk. En als hij er over twee minuten niet is dan star ten we toch. Het duurde nog tien minu ten. Eindelijk om vijf minuten voor één verscheen Merckx aan de start. Applaus was er niet meer bij. Een kakofonie van gehuil, gejoel en gefluit daalde op hem neer. Ha, ha, ha Op de tribune werd gescandeerd „Merckx ha, ha, ha, geroepen. De opge kropte emoties en het lange wachten ontlaadden zich in hoon voor de Belgi sche vedet. Een ander probleem deed zich voor. Kan je om één uur nog starten. Ton Vissers stelde voor Merckx alleen een ereronde te laten rijden. Dit stuitte begrijpelijk op enorm verzet van de Honselse organisatie. George van den Enden wendde zich tot de tribune waar ook burgemeester Hordijk van Naaldwijk had plaats genomen. Deze gaf ter plaatse zijn toestemming om alsnog te starten. Gestart werd er nauwelijks, er werd geroepen „Rijden jongens". Er werd ge reden; vijftien ronden. Dat moest de Ronde van Honselersdijk zijn. In die vijftien ronden deed de Belg niets. Het waren twee landgenoten die op de meet afkwamen. Godefroot en De Vlaeminck. In een wedstrijd die geen wedstrijd was, dank zij Eddie .Merckx en zijn manager Jean Buggenhout, werd het Nederlandse wielervolk inclusief de te levisie want die zou om tien uur een interview met Merckx uitzenden in het hemd gezet. De heer J. Nieuwenhuyzen Kruseman van het ministerie van Cultuur, Recre atie en Maatschappelijk Werk zei: „Het ■is bijzonder spijtig voor de organisato ren. Zij kunnen er niets aan doen dat de zaak in de soep is gelopen. Ze moeten die kerel op het matje roepen. Ik ga tooh ook niet 's middags in Rotterdam een sporthal openen en 's avonds in Groningen nog een". Hij ver volgde: „Ik vind de houding van burge- Een lachende Merckx laat zich door het gejoel van de toeschouwers niet ontmoedigen. Hij is vannacht om één uur toch aan de start gekomen voor de wielernacht van Honselersdijk. meester Hordijk zeer coulant, want hij had kunnen weigeren, en ik moet zeg gen dat het publiek zich zeer netjes heeft gedragen". BERN De Europese Voetbal Unie heeft gisteren een brief ver stuurd aan Feijenoord en Estu- diantes, waarin aan deze ver enigingen woidt gevraagd zich sportief te gedragen in de twee wedstrijden om het officieuze wereldkampioenschap. r>r> speciale verslagge- (Van HONSELERSDIJK Ten slotte, rond drie uur in de dra matische wielernacht van Honselersdijk, keek Tour-fe nomeen EddieMerckx in dorpscafé Bij 't Hof de ver moeide organisatoren nog één keer verontschuldigend aan, wees met beide handen op zijn hart en zei bang bijna: „Ik kan er ook niets aan doen. Ik kan me niet in tweeën Wat een sensatie en dramatiek was aan deze goudeerlijke be kentenis van de Belgische wielerkeizer voorafgegaan. Nog nooit had Merckx in zijn hele carrière een organisatie comité zó in zijn hemd laten staan als vannacht in Honse lersdijk. Twee en een half uur moesten ruim dertigduizend toeschouwers, wat een groot aantal is voor een nachtcrite rium overigens, blijven wach ten voor de vedette uit Ter- veure arriveerde in het West landstadje. Toen dan, één mi nuut voor de gemeentelijke toestemming zou verstrijken, Eddie Merckx het ovale par koers in Honselersdijk opreed, werd hij verwelkomd door een fluitconcert en boegeroep. Eddie Merckx, de laatkomer, kon in de ogen van het woe dende publiek geen goed meer Niet Merckx, maar zijn mana ger Bruggehout trof echter al le schuld. Hij weigerde gister- grijpen. toen de inrichters een wielerwedstrijd in Bilzen het startsein uitstelden tot j acht uur, omdat het verwachte bezoekersaantal niet was ko men opdagen. „Nog geen ramp", dacht contactman Fred Racké. In het reisschema zat nog wel wat ruimte. Maar de schrik sloeg hem om het hart, toen hij weer een foefje van de Belgen ontdekte. Zij zou den, zo was afgesproken, de afstand terugbrengen tot 100 km, maar zij draaiden dood leuk zeventig ronden op een parkoers van twee kilometer. Merckx, de onverstoorbare, gaf zich er geen rekenschap van, won de koers en incasseerde nog even zijn vorstelijk start bedrag. Op dat moment, dat het Belgi sche wielervolk zijn idool be jubelde, begon in Honselers dijk de onzekerheid los te ko men. Geruststellende medede lingen van de speaker George van den Enden konden die twijfels niet wegnemen. Na een uur wachten schree.uwde een verontwaardigde toeschou wer. Merckx zien of anders mijn geld terug. Deze harte- kreet was het sein voor grote paniek bij de organisatie. Wat moest men doen met een hor de woedende wielerenthousias- ten? Een wanhopige manager Ton Vissers riep toen jnaar wat renners bij de start, stelde voor om eerst een wedstrijdje van een half uur te houden en wist niet hoe snel hij het sein daarvoor moest geven. Zo, als er maar renners in actie wa ren, bleef het publiek tenmin ste rustig. Toen het einde van het „pauze-spektakel" naderde, steeg de onzekerheid. Zou Merckx nog wel komen? Ge lukkig, toen het merendeel van de aanwezige Westlanders de moed al bijna had opgege ven, kwam in de dramatische wielernacht de verfoeide Eddie Merckx nog opdagen vanuit de duisternis. Zijn ontvangst in Honselersdijk zal de Belg niet gemakkelijk vergeten. Als ooit een kampioen onsympathiek werd ontvangen dan was het wel Eddie Merckx. de vedette, die geen schuld trof. 's Nachts, in café Bij 't Hof, toen de gemoederen over dit sfeerrijke wielerspektakel maar niet wilden bedaren, moesten de doodvermoeide or ganisatoren Dick van Staal duinen en George van den En den nog een onverwacht vuur proef) e doorstaan. De twintig duizend toeschouwers, die zij urenlang geweldig in bedwang hadden gehouden, bleken hel doodvermoeide duo nog niet voldoende hinder bezorgd te hebben. Zij moesten ook de ontevreden renners, de kleine re goden uit het wielervak. j nog van hun lijf houden, toen I deze niet de premies voor de eerste wedstrijd ontvingen, i waarop zij hadden gerekend. Eddie Merckx maakte zich er nauwelijks druk over. Zijn premie van slechts vijf cn twintig gulden deed hem niets. Ondanks alle misère had de Belg toch een gunstige werk dag achter de rug. Naar men i schat was hij bijna dertien- duizend gulden rijker gewor- „Moóht dn deze wedstrijden toch sprake zijn van onsportief gedrag", zo ver klaarde een woordvoerder van de UEFA gisteren in Bern, „dan zullen de streng ste maatregelen worden genomen". Zowel de UEFA als de Internationale Voetbalfederatie (FIFA) hebben reeds vertegenwoordigers benoemd in een commissie die de wedstrijden in Buenos Aires en Rotterdam zullen bijwonen en eventuele onrechtmatige daden van de spelers zullen rapporteren. De woordvoerder van de UEFA zei voorts dat „deze maatregel was genomen ten gevolge van de ongelukkige gebeur tenissen tijdens de wedstrijden van vorig jaar tussen Estudiantes en AC Milan". Organisatiecomité overweegt sancties legen Eildie Merckx HONDELERSDIJK Misschien dat de ontstemming over de vertraging van Eddie Merckx nog een vervolg zal krü- gen. Het organisatiecomité van de wie lernacht van Honselersdijk maakte I vannacht bekend tegen de gang van j zaken waarschijnlijk protest aan te te kenen. De kritiek trof vooral manager Bruggehout. die met Merckx en de inrichters van het wielercriteriura in Bilzen alle afspraken had gemaakt. „Zij zijn ze niet nagekomen", zo concludeerde contactman Fred Rackc. Als we de zaak een beetje hebben laten bezinken en over alles nog eens goed hebben nage dacht bestaat de kans dat we beslag zullen laten leggen op de gage van Merckx. Het was een schande zoals de Belgen ons in de steek hebben gela- 1 ten". DEN HAAG Beslaat Bennie Muller, de „terrier" van Ajax, nog? In Den Haag, bij Holland Sport, twijfelt men daaraan na zijn teleurstellend debuut in de oefenwedstrijden. Supporters ergerden zich aan zijn ogenschijnlijke passiviteit cn veroordeelden Muller, de vedette, al snel. Trainer Cor van der Hart en bestuurs lid Hans Kattenburg maakten de laatste weken geen geheim van hun verontwaardiging. Zij verweten Bennie Muller gebrek aan in zet. De reputatie van Muller, de „bijter" van Ajax, staat momen teel op het spel. De 32-jarige Amsterdammer blijft er (te) rustig onder. „In oefenwedstrijden neem ik nooit risico's. De kans op blessures is anders te groot." De ook bij Ajax altijd moeizaam in vorm komende Muller meent niet te zijn veranderd. „Ik heb nog steeds dezelfde instelling. Ik wil het nieuwe seizoen bij Holland Sport dolgraag bewijzen dat ik ten onrechte ben afgedankt bij Ajax. Ik ben nog lang niet versleten." Terwijl driftig kloppende timmerlui bezig zijn een ijzeren hek om het veld van Houtrust aan te brengen, dat klaar moet zijn voor de eerste competitiewedstrijd van Holland Sport probeert Muller op de verlaten tribune een verklaring te geven van zijn spel. „Het is volgens mij een kwestie van conditie. Ik heb het vorige seizoen veel op de bank geze ten en weinig wedstrijden gespeeld Daardoor was de ambitie nagenoeg weg, dat is logisch. Zeker twee en een halve maand heb ik toen hele maal niets gedaan. Bovendien kwam er die affaire met Ajax nog bij. terwijl mijn komst naar Holland Sport geruime tijd onzeker bleef. Het is voor een kerel van mijn leeftijd geen kwestie van enkele da gen meer om weer in vorm te ko men. Je moet er keihard voor wer ken, en dat ben ik van plan". Klap Toen trainer Cor van der Hart hem afgelopen zondag niet opriep voor de eerste helft van de bekerwedstrijd tegen RBC, was die beslissing voor de altijd nog eerzuchtige Muller een keiharde klap in zijn gezicht. „Ik had me helemaal ingesteld op die wedstrijd. Ik wilde een goede beurt maken voor het Haagse publiek. Na zo'n besluit ben je helemaal weg". Muller gelooft niet in deze remedie van Van der Hart. „Zo'n besluit on dermijnt je zelfvertrouwen. Je gaat denken hoe het komt, wat kan ik er aan doen. Een voetballer is in dit opzicht erg kwetsbaar" Aanpassen Ondanks zijn (begrijpelijke) argu menten blijft het legioen van Hol land Sport in onzekerheid. Wat wil Muller doen? „Hard trainen", zegt hij. Of dat voldoende is, is de vraag. Muller zal zich ook moeten aanpas sen. Trainer v.d. Hart wilde hem in de transferperiode graag inlijven in de selectie van Holland Sport om zijn middenveld te versterken en Holland Sport beter voetbal te laten spelen. Die opdracht leek Muller ook wel wat. Maar het blijkt moeilijker dan hij dacht. Bij Holland Sport spelen natuurlijk niet van die begaafde spelers als bij Ajax. De bal wordt dan ook niet op de schoen aange speeld. Daaraan moet hij nog wen nen. Maar na een redelijke acclima- tieperiode verwacht Holland Sport toch dat hij daarmee geen moeite meer zal hebben. Beter De aanpassing van Muller verloopt nog moeilijk, andere zaken stemmen hem volledig tot tevredenheid. Hij vindt de sfeer nog gezelliger dan bij Ajax. Een Cor v.d. Hart is zijns inzien een betere trainer dan Rinus Michels. „Zijn oefenstof is enorm ge varieerd. Je traint bij hem echt met plezier". BUENOS AIRES De gemeentelijke autoriteiten van Buenos Aires hebben vijf voetbalstadions gesloten. Een van die stadions is dat van Boca Juniors, waar Estudiantes de la Plata op 26 augustus de eerste wedstrijd in het toernooi om de wereldbeker moet spelen tegen Feüen- De gemeentelijke autoriteiten hebben voor onbepaalde tijd de stadions van Boca Juniors, River Plate, Huracan, Pla- tense en Atlanta gesloten omdat deze clubs zich niet hebben gehouden aan de voorschriften ten aanzien van de veilig heid en hygiëne van de 'bezoekers. De clubs zullen op 30 augustus een be gin maken met dc wedstrijden om het nationale kampioenschap. De gemeentelijke autoriteiten hebben de clubs meer dan een jaar geleden ge waarschuwd, dat de verlichting in de gangen en op dè trappen en de sanitaire faciliteiten verbeterd dienden te worden. Indien het Boca Juniorsstadion (75.000 plaatsen) niet op tijd voor de wedstrijd EstudiantesFeijenoord heropend kan worden zal een ander stadion gekozen moeten worden. (ADVERTENTIE) k, allemaal hetzelfde merk.'t is sterk, allemaal hetzelfde merk. 't is sterk, allemaal hetzelfde merk.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7