£cidóc Qowta/nt Aktiekomitee richt grote ravage aan KABINET GEVOLMACHTIGD MINISTER VAN SURINAME BEZET EN WEER ONTRUIMD 55 Het einde was de grote chaos KNVB onderzoekt mogelijkheden uit impasse te komen Leven niet veel duurder ondanks huurverhoging In de houdgreep eruit Protest tegen armoe Suriname GODIN IN LEIDEN ONDER DE LOEP Te harde klap voor Huis van Bewaring A. Kloos voorzitter VARA? DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Papengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur: Drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redactie: H. P. M Beroer. Advertenties fexcl. B.T.W.) 0,23 p. mm. Telefoontjes 2,10. Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement (bij vooruitbetaling p. week f 1,26, maand 5,40, kwartaal 16,15, franco per post 19,08 Gle jaargang, no. 18.131 - T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland 1: 19.04 u. Vaders tegen wil en dank; 19.30 u. Wat nu, mr. Deeds?; 20.20 u. Peyton Place; 21.08 u. Nam. Nederland 2: 19.30 u. Muziek in vrije tijd; 21.00 u. Andy Williams; 21.50 u. Naakt door de hel- DINSDAG 18 AUGUSTUS 1970 KOUDE NACHT Koude nacht met weinig wind «e\ hier en daar mist. Morgen eerst vr# zonnig, maar van het zuiden ui» toenemende bewolking gevolgd «Vwf regen. Matige wind uit oostelOVs richtingen en ln het algemeen Wil hogere temperaturen dan vandaagt (Van een onzer verslaggevers) DEN 11AAG. Vierendertig leden van het „Aktiekomitee arbeiders en studenten" hebben vanmorgen tijdens een anderhalf uur durende bezetting in het kabinet van de gevolmachtigd minister van Suriname, dr. J. D. Polanen. aan de Alexander Gogelweg 2 te Den Haag, talrijke vernielingen aangericht- werden tenslotte door vijftig politie - agenen. die een geblokkeerde deur ge forceerd hadden, uit het gebouw ver wijderd. Dr. J. D. Polanen trof na afloop een chaos aan ln de verschillende bureaus, die het werken voorlopig onmo gelijk maakt. De bezetters, die met overvalwagens werden weggevoerd, krijgen een proce6-verbaal lokaal vredebreu k Het protest geschiedde, aldus het aktie komitee, „tegen de uitbuiting en armoede van het Surinaamse volk". De bezetters, afkomstig uit onder meer Den Haag en Leiden, waren vanmorgen even "óór half negen met drie bussen aangekomen- Na de zaak eerst bekeken te hebben werd omstreeks tien over negen door vijftig man politie en recherche, gewaar schuwd door dr Polanen, een door de bezetters gebarricadeerde deur aan de zijkant van het gebouw geforceerd, on danks waarschuwingen van de bezetters, dat bij actie van de politie de Inboedel naar buiten gesmeten zou worden. Toen de poHtfe eenmaal binnen was, brak het verzet van de bezetters spoedig. Men liet zich gewillig van de eerste verdie ping naar beneden leiden. Alleen bij het overbrengen naar de overvalwagens werd door sommigen hardnekkig weerstand geboden. De gehele actie duurde onge veer twintig minuten. De inboedel van het gebouw was door de bezetters duchtig kort en klein geslagen. LEIDEN (A.N.P.). Het Rijks museum van Oudheden te Leiden stelt een uitgebreid onderzoek in naar enkele archeologische vond sten ln de Oosterschelde ter hoogte van ColUnsplaat. Op een diepte van circa 30 meter zijn daar de afgelopen maanden drie Nehalen- nia-altaren opgevist, waarvan één nagenoeg onbeschadigd. Hiermee zijn twee heiligdommen uit de Romeinse tijd gelokaliseerd. De vruchtbaarheidsgodin Neha- lennla werd rond het jaar 200 na Chr. vereerd door reizigers, die de gevaarlijke oversteek moesten maken naar Britannia. Volgens recente geologische onderzoekin gen heeft in de Romeinse tijd tussen Domburg en Colijnsplaat een brede monding van de Schelde gelegen, waar de twee heiligdom men gebouwd werden. De godin Nehalennla is uitgebeeld met een schaal vruchten op haar schoot, een mand met vruchten op de grond naast haar en vruch ten bovenop het altaar. Aan haar rechterzijde zit veelal een hemd. De godin is gekleed ln een lang gewaad met daaroverheen een mantel. Typerend voor haar is een schoudermanteltje met geschulpte lansles Gezellig! Inschrijving van 2-5 en 7-9: HOOGLANDSE KERKGRACHT 48 TEL. 01710 - 23583 of 32710. Evert Castelein Het door de Surinaamse bezetters, voornamelijk studenten, in allerijl opge hangen spandoek met de leuze „Suri naamse bodemschatten in handen van het volk", gaf de beweegredenen van de bezetters weer. „De bezetting is onder deel van onze strijd tegen de onderdruk king en uitbuiting van het Surinaamse volk door een selecteen zeer kleine binnenlandse elite. Deze elite, waartoe ook dr. Polanen behoort, speelt Ameri kaanse en Nederlandse bedrijven mono- Enkele bezetters van het kabinet van de Surinaamse gevolmachtigd mi nister moesten letterlijk door de sterke arm afgevoerd worden. ADVERTENTIE Politieonderzoek naar ongeluk bij stockcarracing (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Bij het ongeval afgelopen «rockend na afloop van de Europese kampioenschappen stockcarracing op het torrein van de Groenoordhal, waarbij de coureur Eppo van Veen uit Den Haag zwaargewond raakte, wordt door de po- Htio de mogelijkheid niet uitgesloten, dat opzet in het spel is geweest. Volgens oogetuigen reed de auto van een Belgische coureur direct na afloop van de finalerace in de richting van dc verder op het terrein stilstaande wagen van de Hagenaar. De botsing die hierop volgde veroorzaakte niet alleen grote schade aan de wagen, maar tevens liep de bestuurder naast inwendige kneu zingen een zo zware beschadiging van zijn milt op, dat hij nog diezelfde avond in het academisch ziekenhuis geopereerd moest worden. BEIROET, (A.P.) In Libanon zijn vier personen aan cholera gestorven en zijn drie nieuwe gevallen van de ge vreesde ziekte geconstateerd, aldus meld den de kranten in Beiroet vandaag. De regering heeft de berichten niet beves tigd. De bladen schrijven dat inenting op nation ie schaal tegen cholera moei lijkheden ood-rvindt door schaarste van kot vaccin. DEN HAAG De recente huurverhoging beeft de kosten van levensonder" houd slechts weinig omhoog- gestuwd, dank zij het feit, dat in enkele andere secto ren prijsverlagingen zijn geconstateerd. Dit is de conclusie die te trekken valt uit de indexcijfers per half jnli van de kosten van levensonderhoud die het CBS (Centraal Bureau voor de Statistiek) gisteren pu bliceerde. Die kosten zijn tussen half juni en half juli met 0,2 procent toegenomen. Van de huurverhoging werd een stijgend effect verwacht van iets meer dan 0,5 pro cent. De stijging van de huren ging echter gepaard met een daling van de aard appelprijs en van de prij zen vankleding en schoei sel. De prijsstijgingen van groente, fruit, eieren en brandstof was minder groot. Eerlijkheidshalve dient te worden vermeld dat de huurverhoging nog niet volledig in het index cijfer tot uitdrukking komt, maar een verschil van be tekenis maakt dit niet. Het leven was half juli onge veer 3,45 procent duurder dan half december van het vorige jaar. Aangezien het hier om een geleidelijke stijging gaat, ligt de ge middelde kostenstijging duidelijk lager. Het Cen traal Planbureau had voor het hele jaar een gemiddel de kostenstijging van 4 procent voorspeld. Het ziet er naar uit dat de feitelijke ontwikkeling er niet bo venuit zal gaan. Een aan wijzing daarvoor vormen ook andere vergelijkingen. Zo ligt de gemiddelde prijs stijging in de eerste zeven maanden van 1970 3.6 pro cent boven die in dezelfde periode van 1969. Voorts was in elk der maanden van 1970 het leven wezen lijk minder dan 4 procent duufder dan een jaar eer der. Juli vormt echter een uitzondering, want half juli 1970 was het leven 4,9 pro cent duurder dan half juli 1969. maar hier doet de re cente huurverhoging haar invloed duidelijk gelden. Een zeer boze dr J. D. V. Polanen ontmoette in zijn kabinet een ravage aan vernielingen en opgestapelde meubelen, waarmee deuren en ven sters geblokkeerd waren door de bezetters. polieposities in handen bij de exploitatie van de natuurlijke rijkdommen in Suri name. Zij strijkt daar zelf een behoor lijke winst bij op, maaT houdt het volk arm", aldus een woordvoerder van de actiegroep. Eén van de ooggetuigen van de bezet ting was de gevolmachtigd minister van Suriname zelf: „Ik kwam om iets over half negen aan en zag een groep Suri- namers staan, die met bussen gekomen waren. Ik dacht aanvankelijk dat het een groep nieuw-aangekomen Surina- mers was, die bij ons inlichtingen over Nederland kwam vragen. Ik liep toen rustig naar het kabinet toe, maar zag dat ik niet naar binnen kon omdat de deur gebarricadeerd was. Ik vond toen dat het tijd was om de politie te waar schuwen". Naar zijn mening vormden plannen tussen de regering van Suriname en een groot Amerikaans bedrijf om in Suriname de exploitatie van bauxiet ter hand te nemen de aanleiding voor deze Op het moment van de bezetting waren vier van de zevenendertig personeels leden aanwezig. Zij werden door de be zetters correct behandeld. Onmiddellijk na het binnentrekken van het gebouw werden de deuren en ramen gebarrica deerd. Daarvoor werd alles wat los en vast zal gegrepen. Deuren werden uit de sponningen getrokken, planken wer den voor de ramen geslagen. Meubels werden in een hoek geslingerd, tafels door midden geslagen, de inhoud van bureaus over de grond geslingerd en in de fraaie werktafel van dr. Polanen werden spijkers geslagen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het dagelijks bestuur van de KNVB onderzoekt op zeer korte termijn de mogelijkheden alsnog uit de impasse (e geraken, die is ontstaan na het afbreken van de onderhandelingen tussen een delegatie van de sectie betaald voet bal en de NOS over de vergoeding voor het uitzenden van voetbalflitsen op de televisie op zondagavond. Dit is gisteravond na afloop van de vergadering van het dagelijks bestuur van de KNVB bekend gemaakt. Jos Coler: onderhandelen enige uitweg Het dagelijks bestuur wijst er in verklaring op dat de extra-vergoeding die tijdens de onderhandelingen met de NOS is gevraagd op unaniem verzoek van de algemene vergadering van de tie betaald voetbal; dus van alle clubs in het betaalde voetbal- Aan die betaalde clubs zal die vergoeding ook uitsluitend ten goede komen en dus niet aan de KNVB. Ook de Sporttoto heeft niets met het conflict te maken. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In Den Haag is van morgen een deel van het oude Huls van Bewaring aan dc Casuariestraat opgebla zen. De klap was kennelijk harder, dan men had verwacht: twee toeschouwers die op zo'n tweehonderd meter afstand stonden, raakten gewond. Eén van hen, bevond zich enkele meters voor de af zetting van de Haagse politie. Het ande re slachtoffer liep op „veilige" afstand- In de opgeblazen vleugel bevonden zich vijftig cellen. Het gedeelte, waar onder anderen Mussert heeft gezeten, werd met Duitse springstof met de grond gelijk Inmiddels heeft het confliit ook de be- langtelling van juridische deskundigen opgewekt. De belangen van voetballers, die voor het publiek „optfeden" worden niet beschermd door de Auteurswet. De Vereniging van Contractspelers meent zelfs dat de spelers juist geschaad worden door het niet-uitzenden van voetbalflit sen. De wet beschermt wel tegen aan toonbare schade. Slechts als zou blijken dat er bijvoorbeeld minder publiek de wedstrijden zou bezoeken door het uit zenden van voetbalflitsen, dan zouden de clubs een schadevergoeding kunnen Het recht van vrije nieuwsgaring is niet in de Nederlandse wet vastgelegd. Wel wordt het omschreven in het Ver drag van Rome (Europese Conventie voor de rechten van de mens). Artikel 10 van dit verdrag garandeert de vrijheid van inlichtingen verzamelen en doorge ven. De voorzitter van de sectie betaald voetbal van KNVB (tevens voorzitter van de onderhandelingsdelegatie van de KNVB), de heer Jos Coler, heeft in een interview toegegeven, dat er juridisch niets valt te ondernemen tegen het opne men van voetbalflitsen door de NOS- De heer Coler meent dat het conflict aan de onderhandelingstafel moet worden opge lost. (Van onze radio- en t.v.-redacteur) HILVERSUM. Enkele maanden geleden werd ons bericht, dat N.V.V.- voorzitter André Kloos (48) medio vol gend Jaar de leiding van de VARA zou gaan overnemen van voorzitter J. B. Broeksz. speculatief genoemd. Thains blijkt dat het dagelijks bestuur van de VARA vorige week maandag de heer Kloos heeft gepolst voor deze belangrijke functie. De kans is nu zeer groot geworden dat de heer Kloos, die dit verzoek nog in beraad heeft, het N.V.V. gaat verlaten. Dat de heer Kloos ook nog het leiderschap van de P.v-d.A. op zich zal nemen, gelooft men in poli tieke kringen niet meer.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1