ROLLS ROYCE KOMT MET DIESEL-WANKELMOTOR DE AUTOMOTOR WORDT SCHOON Russische vloot wordt groter SCHOOLAGENDA'S SOMS ZOUTELOOS Bestudeerde expansie op lange termijn Commerciële druk achter aggressieve koopvaardij Humor van middelbare scholieren onderschat Luchtmacht krijgt basis overlegorgaan VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1970 LETDSE COURANT Van belang voor vrachtwagens LONDEN Rolls Royce is de uitvinder van de wan] mkelmotor te ontwikkelei dieselbrandstof loopt. Felix Wankel heeft sinds ankelmotor uitvond hard gewerkt aan een motor, i li door Rolls Royce ontwikkeld is. De Rolls Royct en hebben al enige tijd een motor die werkt, m; gelooft dat Wankel zijn motor nog niet heeft laten 1 ijn nog zes andere maatschappijen hard bezig ieselversie van de wankelmotor te ontwikkelen. ege het lage gewicht cn grote kracht zeer belang unnen zijn voor vrachtwagens. Rolls en Wankel hebben een dubbele motor gek én boven de ander. De onderste dient als een coi n decompressor voor de bovenste om de druk te die nodig is voor de spontane ontbranding van brandstof. Andere Duitse maatschappijen, waaronder Mercedi Krupp. en Yanmar Diesel in Japan hebben •nkele motor te doen, maar dan 1 geweldig groot en heeft de vorm van een ipressie te bereikei Curtiss-Wrigth uit de VS heeft een Wankelmotor gebouwd, waarin meer dan één brandstof gebruikt kan worden, onder meer dieselolie, maar het compressieprobleem is opgelost door terug te keren naar ontsteking met behulp van een bougie. Het resultaat is goedkope brandstof en groot vermo gen en men heeft al één motor gebruikt aanvankelijk ontwikkeld voor helikopters voor lichte vliegtuigjes. Men zegt dat deze motor een van de rustigste is die ooit voor vliegtuigen gebruikt zijn. Rolls Royce werkt met de hulp van het ministerie van ien motor voor militaire voertuigen. Maar als eft zal men ongetwijfeld de motor ook voor markt gebruiken. De snelheid van de machine >zen, de bedraagt tussen de 4.000 en 4.400 omwentelingen per minuut, ipressor wat tweemaal zo hoog is als de snelheid van een conventionele krijgen, diesel met gelijke kracht. Ook is de nieuwe motorkleiner dan de conventionele. De man achter de wankelmotor van Rolls is Frits Feller, hij heeft er al zeven jaar aan gewerkt. >rdt de warmtegeleiding. Erg zeld aangeraden De nieuwe motor i6 ook van belang in verband met de luchtverontreiniging. Dieselmotoren hebben namelijk geen problemen schadelijke uitlaatgassen (slechts de rookvorming is soms nne niet hinderlijk), voordat ze een verbrandingsproces hebben met een overmaat van lucht. Copyright The Guardian Pers In het kader van de anti-luchtvervuilingsactie van het gem eent Shinjuku (een hoofdstraat in Tokio) en Akasaka. Voor één dag zonder gevaar overreden of vergiftigd te worden. Tijdens deze "okio was er een „wandeldag in Ginza, langer koning en wandelde en winkelde zakte de luchtvervuiling tot eenderde in AMSTERDAM Bü de luchtverontreiniging wordt vrij algemeen de beschuldigende vinger naar de auto geheven, die een kwart tot een derde want de automotor wordt schoon. Dit zal echter wel een verhoging van de kosten van het autorijden betekenen, even goed als de maatregelen in andere sectoren geld gaan kosten. Dit wordt vastgesteld aan het slot van een artikel over de bestrijding van luchtverontreiniging door auto's, dat in het officieel orgaan van de Ned. Ver. de Rijwiel- en Autoindus trie (RAD week De schonere motoren zul len het resultaat zijn van maatregelen die de auto industrie thans treft om te kunnen voldoen aan de j dit voorjaar afgekondigde j EEG-richtlijnen ter be strijding van luchtveront reiniging door uitlaatgas sen. De eerste faze hier van wordt op 1 oktober van kracht, de tweede zal op 1 oktober 1971 ingaan. Volgens de RAI zullen de maatregelen, die qua uit voering maar vooral qua research kostbaar zijn. al in 1971 een aanmerkelijk schonere auto op de weg brengen. Opgei :rkt wordt, dal komen in een verhoging van de autoprijzen. Deze verhoging wordt geraamd op enkele tientjes tot honderden guldens, af hankelijk van de oplos sing die de autofabrikant verbetei wordt. Gesteld strengere eisen, die de Amerikaanse president Nixon in het vooruitzicht heeft gesteld, ook hun weerslag op Europa de automotoren een zoda nig geringe emissie van schadelijke bestanddelen zullen hebben, dat zij in feite als onschadelijk kunnen worden be schouwd. Twee gebieden zijn aldus het artikel (nog) niet door de wetgever aangeraakt het bestaande autopark en het in goede conditie houden van de nieuwe, schone motoren. Het eer ste punt wordt niet zo'n groot probleem geacht. Na 1971 verdwijnt door gelei delijke vervanging het bestand aan niet-schone auto's vanzelf. Bovendien zou nader in EEG-ver- band een norm gesteld kunnen worden ten aan-, zien van het bestaande park, zoals ook in Zweden is gebeurd. De zijr dit land zodanig ge steld, dat er aan kan worden voldaan als car burateur en ontsteking juist zijn afgesteld. Wat de onderhoüdsfacto ren betreft wordt ver wacht dat nog de nodige problemen zullen Heteluchtmotor in Philips bus EINDHOVEN. Dit najaar komt er een stadsbus in het Philips- verkeer, die met een Stirlingmotor is uitgerust. Het chassis is afkom stig van DAF. Het is de eerste bus voor praktisch gebruik, die met een heteluchtmotor zal louen. De motor wordt thans b|| DAF in de bus gemonteerd. De hetelucht- Meyer. die jarenlang in het exp rimentcle stadium bleef verkerc Tot dusver werd de motor alle stationair beproefd. (Van onze correspondent David Fairhall) LONDEN Als de Russische oorlogsschepen ter hoogte van Zuid-Afrika het enige bewijs ervan waren dat de Russische vloot steeds groter en machtiger wordt, hoefden wü ons geen zorgen te maken. De on middellijke militaire betekenis hiervan is dat hun aanwezigheid aldaar gezien wordt als een gelegenheid om Zuid-Afrika fregatten en marinevliegtuigen te leveren. Maar in feite vormen deze schepen een facet van een expansie op lange termijn, stevig gebaseerd fisch speurwerk waarbij aan alle aspecten van de scheepvaart aandacht geschonken wordt: marine, koopvaardij en de vissersvloot. In de laatste tien jaar zijn vanaf de Baltische, Zwarte en Japanse Zee schepèn gevaren naar ge bieden die nog nooit eerder de Russische vlag hadden gezien. In 1961 was een oceaanreis zoals die van de kruiser Dzerzhinsky een buitengewone gebeurtenis voor de Russische zeelieden, die een lange tijd van te voren uitputtend gepland was en waarover lang daarna nog gesproken werd. Maar sinds die tijd zijn dat soort reizen een routinezaak geworden. In dezelfde periode is de koopvaardijvloot uitgegrof niddelde per zich r mgev. i mil de handel, in het bijzonder de handel tussen Europa en Australië gaan bemoeien. De visvangsten van de USSR zijn de afgelopen tien jaar meer dan verdub beld, waardoor de Russen nu, na de Peruvianen en de Japanners, op de derde plaats zijn komen te staan. Vanuit militair oogpunt heeft de expansie zich (chronologisch) aldus voltrokken: 1963 (het jaar na de Cubaanse crisis» groepen Rus sische schepen verschijnen voor lang tijd op de Atlantische Oceaan. 1964 een klein squadron brengt een deel van het jaar in het Middellands-Zeegebied door. 19651966 wederom bevinden zich schepen in de Mid dellandse Zee, met nu meer schepen voor langere tijd. 1967 (het jaar na de Israelisch-Egyptische oorlog) het squadron in de Middellandse Zee wordt permanent en research-schepen beginnen hun onderzoekingen op - dan de Amerikaanse zesde Uitdaging et men rekening houden als Sir Alee Douglas-Home zijn bezorgdheid uit over de aanwezig heid van Russische schepen bij de Kaap. Het is onzin beweren dat een paar rtieer Zuidafrikaanse fregat- :n en vliegtuigen alleen al de olieleveranties aan i de Kaap aangevoerd). Maar /er dat Rusland nu de Anglo- Amerikaanse overheersing ter zee weloverwogen en fundamenteel uitdaagt. Met de woorden van admiraal Gorhkov: „De vlag van de Russische Marine wappert over de wereldzeeën. Vroeg of laat zal Amerika moeten begrijpen dat het niet langer de Wanneer we echter de motieven achter de Russische maritieme expansie willen beoordelen, moeten we niet al te gealarmeert te werk gaan omdat we hier door soms niet meer kunnen zien wat de Russen wer kelijk gepresteerd hebben en welke les we hieruit kunnen trekken. Hypothetische discussies of in het geval van een wereldoorlog de Amerikaanse zesde vloot opgewassen zou zijn tegen het Russiche squadron in de Middellandse Zee, leidt onze aandacht af van de manier waarop de Russische maritieme activiteit geïntegreerd is in een campagne om de .Arabische wereldpolitiek en economisch te infiltreren. De Russische pogingen zijn gebaseerd op de Anglo- Amerikaanse blunders van de Suezcrisis in 1956. Er is nooit sprake geweest van een gevecht met Navo- Jn de laatste i schepen. Maar het gaat waarschijnlijk niet te ver als we spreken over de mogelijkheid dat op een dag de Russische schepen de toegang tot een heropend Suez- kanaal zullen beheersen en er in naam van de Egyp- tenaren zullen patrouilleren, dat de Russen zullen helpen het kanaal weer bevaarbaar te maken door ge zonken schepen op te ruimen en dat er Russen toege voegd zullen worden aan de toezichthouders op het kanaal als „garantie" - te brengen geen enkel bewijs bestaat behalve dan dat elk oorlogs schip een mogelijk gevaar inhoudt de aandacht af van de Russische hoop om in Zwart-Afrika vrienden te maken en regeringen te beïnvloeden waarvoor ge noeg bewijsmateriaal bestaat. De bombastische Russische uitdagingen aan het adres van de NAVO-schepen weerspiegelden ook deels de binnenlandse strijd voor onafhankelijkheid van de vloot binnen de defensieorganisatie in Moskou. Ad miraal Gorhkov heeft moeten vechten voor de nieuwe vrijheid van zijn schepen op de oceanen; hierin stond hij tegenover invloedrijke strategen die van mening waren dat de juiste rol van de marine was een „trouwe helper van 't Rode Leger te zijn", en daarom een rol moest zijn die beperkt moest blijven tot de verdediging van de kust en tot ondersteuning. Commentatoren discussiëren tegenwoordig graag over de vraag of de traditionele defensieve opvatting van de Russische marine plaats heeft gemaakt voor een offensieve strategie. Ik dacht dat er vanuit een zuiver militair oogpunt als dat nog bestaat alleen maar een paar tekenen zijn die daar op wijzen; zoals het reactiveren van de mariniers, het bouwen van speciale onderzeeërs en het gebruik van Noordafri- kaanse vliegvelden voor verkenningstochten. Maar als diplomatiek wapen, om de Egyptische moraal te steunen, militaire hulp voor India te organiseren at om de vlag in Cuba te laten zien, is de Russische marine duidelijk al jaren in bet offensief. De Russische koopvaardij is soms beslist aggressiefK bijvoorbeeld toen ze zich een plaats veroverde in de ciële druk in het bijzonder het gebrek in Rusland aan Het uitbreiden van de operaties van de Russische issersvloot wordt op bijna militaire leest geschoeid» in tegenstelling tot het indi europese vissers. Maar ook hier en heeft niets met de politiek 1 feit dat op trawlers elektroni de West- het motief duidelijk naken ondanks het materiaal geïnstal- eer voedsel en pro- goede manier om hier aan te komen, en het is een manier die nog waardevoller zou kunnen blijken te zijn als het voedsel zo schaars wordt als geleerden ons willen doen geloven. De reden waarom deze andere facetten van de Rus sische zeemacht de aandacht van Westerse politici behoeven in verband met de expansie van de mari tieme activiteiten is dat de Russen geneigd zijn dit zo te zien. In de Russische economie wordt «lies centraal geregeld, en als het een met het ander, als zeevaart met politiek verbonden kan worden, zal men dit ook doen. Bijvoorbeeld, het Russisch oceanogra- fisch researchprogramma is even belangrijk voor de operaties van de grote vloot onderzeeërs als voor de vissersvloot. Hoewel er gemakkelijk herkenbare economische rede nen zijn om nieuwe trawlers te bouwen, het feit dat dit voorrang heeft, parallel r (Copyright The Guardian) koppeld aan keuringen. investe- ?rgen. De I DAF BOUWT PROEFBAAN VOOR AUTO'S (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN —Bij de provinciale weg tussen de Brabantse gemeenten Lieshout en St. Oedenrode heeft DAF een 45 ha. groot terrein gekocht, waar nog dit jaar zal worden begonnen met de aanleg van een complex proefbanen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Nog een paar dagen en de scholen voor /ader (die bij te zien. die agenda's. Vooral lie Rijam is altijd de moeite waard geweest. Maar er zijn andere gekomen die best tegen Je Rijam aan kunnen. Het ge- /olg is dat Rijam moeite heeft i doet bete beprc •erheidswe- bedrijft de periodieke Ook dit zal zich meebren- aldus het artikel. Het is de bec Daardoor is de agenda delbaarder geworden lm vendien niet altijd eve slaagde grapjes. Zoals h< gende: Je kijkt je aget cn komt een bladzijde Range Rover h Ley land Motor Corporation een nieuwe versie van de Land- uitgebracht. Het is de Range uitgerust met een V8 alumini- km per uur. De Range Rover heeft twee deuren en een achterklep. Op de twee stoelen en de achterbank is plaats voor in totaal vijf volwassenen. Bovendien is er achter de achterbank nog een flinke bagageruimte. De Ran ge Rover is uitermate geschikt in het Aangelegd inelheidsbaan, waarop' Itoersstabilit-it, wegligging en bestuurbaarheid en rem- gedrag kunnen worden gemeten; een „Belgische keiweg", waarop levensduur- spanningsmetingen kunnen worden ver tal verschillende soorten slecht wegdek worden aangebracht om de gedragingen van voertuigen te kunnen bestuderen; en bandenkarakter, evenals vering kun nen worden vastgesteld. Voorts zullen worden aangelegd een croos-country- baan, hellingen, waadplaatsen, een «lipbaan en een stoltunnel. dini die •r weer zo'n lijst, door tot en met 71. Je gaat dar Het tweede mogelijke nadeel van deze agenda: de data zijn bijzonder groot en kleurig aangegeven, maar dit gaat ten koste van de ruimte. Huiswerk is wel iets vervelends, maar je moet het dan toch maar De Rijamagenda kost f2,95. Er is een plastic kaft bij te krij gen in leuke kleuren. Niet sterk, wel duur fl,75. De doorzichtige plastic omslagen van vorig jaar zijn er ook nog (f 1,15). Hierbij krijg je gratis 10 verschillende Hallmark- wenskaarten met enveloppe. Het mapje erom is nieuw en aantrekkelijk, het is spijtig dat de kaarten vergeeld agenda's zijn praktisch fde als de Rijams van :r: iets kleiner formaat, opsmuk, duidelijk Toeg< Paashazenjacht; en overzichtelijk. Universeel (f2,95), Vendex en D.-merk f 1,50) en de Hei agenda (f 1,50). Al deze agenda's zijn krijgbaar in diverse frisse kleuren. Wat de inhoud betreft verschillen ze weinig: ruimte voor verschillende lesroosters, voor een persoonlijk memo randum, te lezen boeken, be haalde cijfers, rooster (Rijam heeft er boven staan: geen rooster zonder doornen), va kantiedata, vakantieadressen (wat bedoelen ze ermee?), ver jaardagen en adressen. De ruimte voor adressen is te klein. De vriendenkring van de middelbare scholier wordt sterk onderschat. De ruimte voor aantekeningen laat ook te wensen over, de Hema- agenda beeft wel ruimte, twee bladzijden per maand. Tjeenk Willink brengt twee agenda's uit: de Gymnasium (f 3,50) en de Algemene Schoolagenda (f 2,80). Ze zijn zelfs nog iets groter van for- Ze lege bladzijden: plak bier je eigen lievelingsfoto. Plaats voor vriendje of vriendinnetje. Deze agenda's bieden ook ruimte voor uitgeleende boe ken en platen, uitslagen van sportwedstrijden (waarom in 's hemelsnaam?), nummers van fietsenstalling en kapstok. De posttarieven zijn niet verge ten, zeker eem pluspunt. Praktisch alle agenda's hebben een bijlage en wel met Fran se, Duitse en Engelse gramma tica, vaak met wiskunde en met natuurwetenschappen, de gymnasiumagenda zelfs met Griekse en Latijnse weder waardigheden. Over het alge meen hebben de leerlingen vrij goede boeken niet? Zo'n bijlage is dan ook totaal over bodig, zo niet irriterend. Vrij praktisch, maar eenderde gedeelte van de ruimte is ge wijd aan (technische) adver tenties. Voor degenen die alle luxe schuwen, de kleine Ven dex (t 1,—), de NK-agenda (f 1,50) of een lagere schoola genda (f 0,40). De data moet hierbij zelf invullen. De V.V.D.M. NIET GELUKKIG (ANP) BU alle onder delen van de Koninklijke Luchtmacht wordt een Basis Overleg Orgaan (BOO) ingesteld. Dit heeft minister Den Toom gisteren in een brier aan alle luchtmacht- bases in Nederland meegedeeld. In het BOO zullen alle geledingen van het luchtmachtpersoncel zitting krijgen, van manschappen tot officieren. De voorzitter van het orgaan Is de commandant van de luchtmachtbasis. Niet alle zaken, die betrekking hebben op de luchtmacht kunnen in dit minimaal eens per twee maanden samen komende orgaan naar voren worden gebracht. Uitgesloten a;ijn zaken omtrent de rechts positie en het eigenlijk werkoverleg. Verder zijn alle onderwerpen voor be spreking vatbaar, als maar rekening ge houden wordt met de uitzonderingen en het plaatselijk karakter. De WDM, (Vereniging van dienst plichtige militairen) deelde mee, niet erg gelukkig te zijn met de instelling van het BOO. De voornaamste bezwaren gelden de bevoegdheden. De regeling van de BOO is dermate vrijblijvend dat er slechts ruimte wordt geschapen voor het naar voren brengen van wensen en klach ten, zonder dal ar op enigerlei wijze de garantie is gegeven dat de commandant werkelijk gehoor geeft aan de wensen van de vertegenwoordigers, zo vindt da vereniging.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7