„Ik pedagoochel nog net zo hard" G StoXd&i (Bouïant antenne z< M Schrijver krijgt ruim 7miljoen voorVlinder' Nieuwe show Seth Gaaikema LEIDSE COURANT uUAü 14 AUGUSTUS lb. de Retour voor Bogaers W'IE vooral kijkt naar de lijn va politieke tactiek, zal niet veel nut zien in de suggestie van KVP-jongeren om dra. Bogaers weer namens de Katho lieke Volkspartij naar het parlement af te vaardigen lp het woelige toneel van de politiek in de jaren 1967 en 1968 is de energieke oud-minister voor de Volkshuisvesting immers de centrale figuur in het con flict binnen de KVP geweest en tevens ae man die de Politieke Partij Raöikalen haar eerste prestige gaf. Momenteel is drs. Aarden daar de concertmeester, maai- aanvankelijk stond drs. Bogaers met de dirigeerstaf in handen en is in die kwaliteit zowel door politieke vrienden als tegenstanders MAAR kijkt men niet in de eerste plaats naar de politieke tactiek doch naar de politieke logica, dan is de suggestie van de KVP-jongeren nog zo dwaas niet. De Katholieke Volkspartij van het nieuwe conceptprogram is een partij waarvan de politieke bedoelingen in hoge mate moeten beantwoorden aan Bogaers' visie; de klimaatsverandering die de Laatste jaren in de KVP niet abrupt maar gestadig plaatsvond, heeft een politieke sfeer geschapen die de breuk in de toen malige KVP-fractie had kunnen voor- Verbazing zing gewekt heeft in kringen van de Politieke Partij Radikalen. Van deze partij is Bogaers immers één van de mannen van het eerste uur en zelfs voorzitter geweest. Dat voorzitterschap duurde overigens nauwelijks één jaar, omdat drs. Bogaers op doktersadvies zijn activiteiten drastisch moest inper- i ken. Sindsdien heeft de als „zeer hard werkend" bekend staande politicus zich uit de politiek teruggetrokken. Dit be schouwen politieke insiders als een zeer opmerkelijke stap en - zij hebben zich i steeds afgevraagd of er niet meer ach- ter stak, dan alleen maar gezondheids- I redenen. We vragen ons bijvoorbeeld I af, in hoeverre het PAK waarvoor de I PPR blijft ijveren nog congruent k met het progressief akkoord waarvan drs. Bogaers destijds hardop droomde. Niet onlogisch j OF de actie van de KVP-jongeren j waarover vrij als eersten berichtten nu succes zal hebben, of niet. I voor de politiek in Nederland zal het j een positief gevolg kunnen hebben. Bo gaers zal, nadat hij van zijn buiten landse vakantie is teruggekeerd, zich ongetwijfeld uitspreken of hij al dan niet gecharmeerd is van de jongeren actie. Daarbij zal duidelijk kunnen worden hoe hij staat tegenover de PPR, de partij waarvan hij thans waar schijnlijk nog Irid is. hoe hij staat tegen over zijn oude partij, de KVP, en wat nog belangrijker is, hoe hij staat tegen over een meer actieve rol in de poli tiek. Naar onze meniing 'is het retourtje voor drs. Bogaers misschien wel een praktisch moeilijk haalbare trek, maai- politiek - programmatisch gezien geen onlogische RADIOVADER WIM QUINT; HILVERSUM De K.P.O. en Wim Quint, twee vielen, één gedachte. Het kar ook bijna niet anders. Zaterdag 15 augustus is Wim Quint officieel vijfentwintig jaar in dienst van de K.R.O Officieus nog veel langer, want reeds voor de oorlog wijdde hij zijn beste stemkrachten en die zijn er vele aan de K.R.O-programma's. We zijn hem in zijn Hilversumse woning gaan opzoeken en hebben hem laten praten over die vijfentwintig jaar. Nu 58 jaar oud. heeft hij nog dezelfde begeestering voor zijn werk als in vroeger dagen toen het allemaal nog zo veel simpeler ging. Geloof in jeugd nog ongeschokt Academieraad hij reeds enkele malen gedaan heeft tot democratisering van onderwijs en bestuur bij het hoger beroepsonderwijs; op deze onderwijsinstellingen (kunstacademies, journalistenschool, pedagogische en so ciale academies) hebben zich terzake van structuurhervorming even scherpe con flicten voorgedaan als in de sector van het wetenschappelijk onderwijs. Volgens een ter discussie gesteld sche ma van mr. Grosheide moeten de scho len voor hoger beroepsonderwijs een Academieraad kunnen krijgen die een deel van de bevoegdheden van overheid en schoolleiding overneemt. Een en ander evenwel binnen de wettelijke voor schriften (inclusief de rechtspositie van docerend en ander personeel), zonder een beslissend woord terzake van het budgetrecht en met handhaving van de dagelijkse leiding in handen van de directeur. Deze beperkingen zullen vermoedelijk bij de studenten en een minderheid van docenten nog wel op verzet stuiten; mis schien nemen de studenten ook wel geen genoegen met de tot de helft beperkte omvang van hun zetelaantal in de voor gestelde raad. Niettemin valt te hopen, dat de rede lijkheid van deze beperkingen wordt in gezien. Op basis van het schema-Gros heide is een democratisering mogelijk die het onderwijs ten goede komt. Dat kan niet van vele andere bestaande democra tiseringsplannen gezegd wov '- "1. Moord blijft nu eenmaal moord TVE moord op de Amerikaanse diplo- maat Dan Mitrione en de dreigemen ten ten aanzien van de beide andere ontvoerden door Uruguay se verzets strijders-stelt de regeringen die bij een dergelijke misdaad betrokken zijn voor een onoplosbaar probleem. Moeten zij het been strak houden en daarmee het leven van diplomaten in de waagschaal stellen? Of moeten zij na elke ontvoering opnieuw capituleren en daarmee het systeem van ontvoering en gijzeling waarmerken als een methode die voor de guerrillastrijders bijzonder deugdelijk blijkt? In het eerste geval eist de keuze onherroepelijk slachtoffers, maar zij heeft het voordeel van de preventie. Immers: er zullen minder diplomaten worden ontvoerd wanneer het doel van de ontvoering niet wordt bereikt. En bovendien zal elke moord op een in wezen onschuldige, zich als een anti- propaganda tegen de verzetsstrijders keren. In het tweede geval worden er men senlevens gespaard. Het aantal -ontvoe ringen echter zal zodanig toenemen dat binnen een jaar of wat geen enkele diplomaat in Zuid- en Midden-Amerika zich meei veilig kan voelen. Deze situa tie laat in feite geen keuze toe en wel j ir" om de eenvoudige en klassieke reden f dat er. hoe dan ook, levens van onsohul- digen op het spel staan. Men moet het politieke argument maal laten voor wat het is en moord hier gewoon moord durven noemen. Ook al kunnen de politieke doeleinden van de guerrilla vaan te verdedigen zijn: het doel heiligt nu eenmaal nooit de mid delen. Het is een kwestie van de ene afgrond die de andere afgrond oproept. „Nee, de jeugd is in die tijd niet veranderd in die zin dat ze slechter is geworden. Dat bestrijd ik ten hevig ste. Ik heb zulke verrukkelijke erva ringen. zowel bij kleineren als bij tie ners of twens. Als ik ergens in geloof, maar dat ligt dan helemaal in de benadering, dan is het in de jeugd, hoe oud ze ook zijn. Als je bij d- ze jongeren komt met een goed idee, waarin je ze de hand reikt en rugge- steunt en het ze toch zelf laat doen, nou jongens dan komen er grandioze dingen uit. Maar ze moeten gewoon de kans krijgen. Dan staan ze alle maal open voor gewoon goeie din gen". Dat zegt radiovader Wim Quint. Hij zegt het fel en met overtuiging. Zijn 25-jarige ervaring met jeugdprogram ma's heeft hem dat geleerd en daar voor zijn ervaring in het onderwijs. „Ik heb veertien jaar in het onderwijs gezeten. Als ik daarbij was gebleven had ik nu al mijn 40-jarig jubileum gevierd. Een heerlijk vak. Het werd ik spreek van de vooroorlogse ja ren beestachtig betaald en dat heeft ook de doorslag gegeven dat ik overgestapt ben naar de radio. Maar beslist niet. omdat ik het vak niet fijn vond. Het is een hartstikke fi.in vak. Voor de oorlog had ik al bij de KRO als free lancer meegewerkt. In die periode heb ik hevige vriendschap gesloten met Alex van Wayenburg. We maakten samen zijn uitzendingen over de vleugelen van de nacht, een programma op de late zomeravond. De overgang naar de brave roomse zon dag na een ontspanningsprogramma kon zo maar niet. Er moest iets netjes tussenin. Dat nette was ik dan, kun je nagaan, pardon. Ik zei gedichten en stukken proza. In 1944 heb ik gesolliciteerd naar een school in Hilversum, omdat dat een eerste-klasplaats was. Dat scheelde me acht procent in mijn salaris. Het lukte me en ik haalde de oude connecties met Alex weer op. In 1945 ging hij voor Herrijzend Nederland ziekehuit- zendingen maken. Maar alleen ging dat niet. Enfin, ik kom een keer bij hem koffiedrinken en toen zei-ic: .Willem, kom bij mij werkenToen dacht ik. wat doe je nou. hè? Ik had het in het onderwijs geweldig naar mijn zin, maar ja ik had voor de oorlog aan dit werk geroken. Ik heb de gok gewoon gewaagd. Daar kwam bij dat ik driemaal zoveel ging verdienen. kun je nagaan. Ik had het grote voordeel, dat ik bij Van Wayenburg kwam. die een doorgewinterde radio- Toen ging de KRO weer draaien. We zaten er maar met een paar mensen, Iedereen moest alles doen. Dat was een groot voordeel. Ik heb het bedrijf leren kennen als geen ander. Ik heb reportages gemaakt, op de hoorspelaf deling gezeten, religieuze uitzendingen verzorgd. Ik heb zelfs in die beginpe riode en dat heb ik angstvallig anoniem trachten te houden mor gen- en avondgebed voor de microfoon gebeden. Een van mijn vrienden merkte op toen hij het hoorde: ..Ver rek. Willem, was jij die vent. die 's avonds wijwater zat te huilen!". Dat vond ik zo groots, die typering. ZONNEBLOEM Ik was toen primair voor de zonne bloemuitzendingen. maar daarnaast was er een jeugdprogramma onder leiding van Roos Lippes. Die zei al heel gauw: „Ik vind het maar niks tegenover al die jongens dat er alleen maar een vrouwenstem te horen is. Ik heb behoefte aan een mannestem". Nou, zo kwam ik ook bij dat pro gramma. Roos ging in 1948 trouwen. Toen was er nog de kuise gewoonte, dat getrouwde vrouwen eruit moesten. Ik ben toen chef van de jeugdpro gramma's geworden. Daarnaast bleef ik aan de Zonnebloem meewerken. Na een kort poosje het huwelijk van Roos bleef kinderloos is zij weer als free lancemedewerkster teruggeko men. tot op de dag van vandaag. We hebben al die jaren zo samengewerkt dat de kinderen altijd dachten dat we een echtpaar waren, ondanks het feit dat ze gewoon onder haar eigen naam optrad. Daar hebben natuurlijk uit zendingen als de Wigwam en het ra dioprentenboek sterk aan meegewerkt Het werk werd op e'en duur zoveel dat ik me langzamerhand r en be slist contre cocur heb moeten te rugtrekken van het Zonnebloem- werk. Het was gewoon niet meer te doen Ook al leefden we nog in die periode dat we moesten knokken voor de jeugduitzendingen. Er werd wel wat toegelaten, maar het waren ten slotte toch maar jeugduitzendingen. niet al te veel geld! Als ik dat verge lijk met nu. joh! daar is wel wat in veranderd. Als ik zie wat ik nu ge daan krijg, bijvoorbeeld budgettair, en ik kom nogal eens om extra-geld, vooral bij wedstrijdjes en klusjes, en dan die zangwedstrijd niet te vergeten die nu al tien jaar gedraaid heeft! Nu per januari is er een nieuw beeld gekomen om de boel, laai ik zeggen, handzamer te maken. Men heeft hoofd afdelingen gecreëerd. Van een zo'n afde ling: gerichte programma's waaronder vallen jeugd-, schoolradio-, vrouwen-, zieken- en bejaardenuitzendingen ben ik hoofd geworden. Dat impliceert dat ik me van de jeugd, althans van 't prak tische werk, moet terugtrekken. Geluk kig heb ik een stel, leuke, jonge en thousiaste medewerkers. Daar komt bij en al vorig jaar hebben we daar ons hoofd over gebro ken de vraag of het in deze ti.id nog wel zin heeft om 'n specifieke jeugduit zending te hebben. Er zijn andere leef gewoonten, 'n ander leefklimaat, andere luistergewoonten. Een makkelijker te stellen dan te beantwoorden vraag. Want waar baseer je het op? Eigenlijk alleen op je ervaring en je intuïtie, want er is in dat opzicht verdomd weinig onderzoek geweest. Z1 pratend met elkaar zijn we toch tot de conclusie gekomen dat we het een seizoen moesten proberen. De jeugd hebben we nu geïntegreerd in het gezinsprogramma HAI. Bij mij gaf voor deze vorm eigenlijk de doorslag, dat de kinderen een beetje voelen als volwassenen behandeld te worden. In de praktijk blijkt, dat ze dat hartstikke fijn vinden. Om nou een beetje met de praktijk geconfron teerd te blijven doe ik nog dat uitzen- dinkje voor de kleuters met Roos Lip pes samen. Dat doe ik gewoon natuurlijk ook omdat ik het lollig vind omdat ik zo de studiopraktijk blijf kennen. Ja. in dat opzicht is er veel veranderd in die 25 jaar. Ik had laatst bijvoor beeld nog eens mijn eerste draaiboek voor mijn neus. Dat is toch eigenlijk wel een giller als je dat met 1970 vergelijkt. Het is veel pedagogischer (Wim Quint zegt het geaffecteerd), je kent dat wel, het ligt er allemaal veel dikker op. Het gekke was: het \yerd gevreten in die tijd. Want als ik naga wat ik in de felicitatierubriek van een half uur in de Wigwamuitzendingen op verzoek van de ouders aan pedago gische kreten moest slaken! Er waren van die dingen bij dat je dacht: Nou. vader en moeder moesten deze kans benutten, anders redden ze het niet meer. Maar om zo'n kind daar voor het Nederlandse publiek voor schut te zet ten. nee. daar deed ik niet aan mee. Ik hield het altijd op goedmoedige op merkingen. PEDAGOGIE Het kan er misschien op lijken, dat dat stuk „pedagogie" er nu afgevallen is. maar dat is beslist niet waar. Ik vind. als je het bekijkt naar de jeugd toe, dat dat allemaal hetzelfde is ge bleven. alleen je benadert, je ver woordt het anders. Maar ik peda- goochel eerlijk gezegd nog net zo hard. maar dan in moderne vorm. Neem nou eens een hoorspel. Je zou toch zeggen dat je anno 1970 met een heel modern hoorspel moet komen. Helemaal niet. vergeet het maar. Dal slaat niet aan. Wat wel aanslaat? Alleen op de wereld en t dingen. Het is toch in de tienerwereld ook alleen maar romantiek, hippies. Waar wij het candlelight allang ver geten zijn halen zij het binnen. Ze moeten sfeer hebben. En ik vind. dat in mijn jeugdprogramma's die sfeer nog steeds zit. Alleen heb ik het een ander jasje aangetrokken. Die sfeer heeft het in mijn Wigwam programma's altijd geweldig goed ge daan. Ik heb zo'n 1350 van die uitzen dingen verzorgd en toen vond ik dat, ik er eindelijk eens mee moest stop pen, maar toen kreeg je allerlei klachten, zo van hè, waarom houd je er nu mee op! Ja het was een fijn programma. Trouwens, waar ik ook nog steeds gelukkig mee ben is met die tien jaar kinderzangfestival. Dat je die scholen even een i uggesteuntje kon geven in het hele repertoire, dat is gewoon leuk. zeker om dat het in de praktijk bleek door te werken. In mijn verhaal heb ik eigenlijk één faze overgeslagen, de t v. Ik ben vijf jaar de enige geweest die een functie had én bij de radio én bij de t.v. In die periode is bijvoorbeeld het programma Oebele ontstaan. De grondidee was van mij, de uitwerking was van Bram van Erkel. Ik liep er al jaren mee rond. Ik zocht echt naar een andere vorm, waarin de jeugd wat volwassener werd benaderd. Bij de radio had ik 's zomers altijd de vakantieprogram ma's Hoera, vakantie bij die programma's kwam je door. het hele land. In kinderstad. jeugdland en noem maar op. Wat mij zo aantrok was, dat hel eigenlijk altijd zo'n verrukkelijk georganiseerde chaos was. Dat troi me. Ieder kind voelt zich dan als visje in het water, want of ze hardlopen, of schreeuwen, dat doei geen donder, want het is meest grote lokaliteit. Maar ze zijn wel di hele dag intensief bezig met en nog wat en ze glimmen van genoe gen. Iets van die sfeer wilde ik programma brengen. Dat is Oebel< geworden. En toch. in de goede, nuchtere zin het woord bekeken, ben ik te voor televisie. Ja, daar kun je lachen, maar wat een commentaa krijgt nu bijvoorbeeld Frils Thoi niet, zoals die daar zit met zijn' witt koppie. Natuurlijk is dat onzin, ik heb ook een witte kop! Ik heb da! altijd een probleem gevonden als een programma moet presenteren n- zijn tweeën. Wat krijg je dan xiaas je? Een jong meisje? Dan zeggen weer: daar staat vader en dochter Niet dat ik dat nou op zichzelf vind, maar ik vind het ten opzicht van zo'n kind zo vervelend. Voor d' rest: televisie is hartstikke boeiend Maar dat is het radiowerk ook. Wa we in al die uitzendingen allemaa niet beleefd hebben. Ik herinner een van die felicitatierubrieken in Wigwam. Een overvolle lijst, dus v nig tijd. Je raffelt de namen en merkingen af. Ik zie daar de naam van een kind staan met daarachter poppenmoedertje. Ik ben zover. I Lippes en ik zitten op de randen onze stoelen van de zenuwen, hebben nog maar nauwelijks tw« minuten zendtijd en we hebben noj zoveel namen doorjassen dus. Ik ben bij de naam van het kind zeggen: dag poppenmoedertje. Daai zeg ik me glashard voor de microfoon dag poepenmoddertje. Ik zie twee dingen: Roos naast die met haar armen omhoog over tafel valt en gilt van het lachen verder een technicus die onder taf? duikt. We konden niet meer. Hij heet toen als de donder de microfoon dichtgedraaid en een plaatje oogelegd Daar heb ik een reacties op gehad En dan die Wigwamtijd. O, guttegut jongens. We werden eens uitgenodigd in Tilburg om een soort kinderfanc; fair te openen. Voorwaarde was d we in Indianenkledij zouden komi per trein. Dat was op zich al een lie toestand. Maar het ergste was dat di kinderen als ze verkleed warer Indiaan gratis toegang kregen, dat betekende dat geen enkel kippenho! in Tilburg meer veilig was voor jong- verenrovers. In de duisternis werder hele strooptochten ondernomen. En dan de ijdelheid van de ouders, hé Ik hield audities voor kinderen zalen in heel het land. Staat er heel klein opduveltje. een schat eep kind in Beiers kostuum. Ik ft even met die ouders praten. Wat zinj ze? Een jodelliedje. Nou moet je n gaan dat het een radiouitzending wa Enfin, we hebben even gerepeteerd, geef het opnamecommando, ik maa de aankondiging. Ik sta te pratt naar dat kindje toe. zodat ze dus als uitgesproken ben kan gaan zinge Ineens: een en al beweging en deinii-*^ in de zaal. Stop opname, roep i denkend dat er beslist heel wat aa de hand is. Daar komt de moeder va dat kind het podium opgeklommen, hei moeizaam en zegt: ,,Ja neemt u met kwalijk meneer, maar ze heef haar hoëdjè'nög niet op. O KAT\ u te die g mevr Zee. plant Schil van Mevi woor melij spaa Ene Zij w B vik Schil weg die 1 «te f f NEW YORK (AP) Het boek Papillon (Vlinder) van de Fransman Henri Char- rières over zijn ervaringen gedurende 10 jaar in strafkolonies in Frans Guyana heeft in de VS reeds meer dan 2 mil joen dollar (rond llA miljoen gulden) op gebracht, hoewel de Engelse vertaling pas over een maand op de markt komt. De schrijver zal die twee miljoen dol lar ruwweg delen met de uitgever. De paperbackrechten zijn voor 1 miljoen dollar verkocht aan William Morrow and Company, die in september 100.000 in gebonden exemplaren tegen een prijs van 8.95 dolar per stuk op de markt zal brengen. Bovendien heeft de Walter Eade organisatie een miljoen dollar be taald voor de filmrechten, de boek van de maand Club en Reader's Digest. Stierenvechter Seggara aan lager wal LONDEN (Reuter) Fernando Seg gara, die eens als beroemd stierenvechter in Spanje en Portugal meer dan 850.000 gulden per jaar placht te verdienen, is gisteren in Londen tot een boete van 170 gulden veroordeeld, omdat hij als parkeerwachter vijftig gulden uit een auto zou hebben gestolen. Seggara die op het hoogtepunt van zijn loopbaan in zijn geboorteland Portugal over een luxieuze villa, een jacht, drie grote auto's en een particulier vliegtuig beschikte, werd in de ja. en 1950 twee maal door een stier op de horens ge nomen en ernstig gewond. Hij raakte uit de gratie bij het publiek en verloor snel zijn geld. Vier jaar geleden kwam hij naar Londen waar hij de leiding zou krijgen van een restaurant. Hiervan is echter nog niets gekomen. Debbie Reynolds In de aflevering van de Debbie Reynoldsshow van de KRO houdt de onvervaarde Debbie zich bezig met een wonderlijke sport. Ze worstelt. Wil ze zich scharen in de rijen van zulke geëmancipeerde vrouwen als „Ver schrikkelijke 'Tessie" en ..Stella de Wurgster"? Deze dames zijn in elk geval de gewaardeerde gasten van Debbies echtgenoot, die in zijn sport- rubriek aan alle aspecten van het worstelen aandacht wil besteden. Debbie zeir heeft zich op het worstelen geworpen, omdat zij meent dat alleen een „life-story" van een zelf geworsteld hebbende vrouw, de grote journalis tieke kraker zal zijn. Enfin, men ruikt al de verwikkelingen. KRO. Ned. II. 19.30 uur. W ereldson gf estival Vanavond zendt de KRO-televisie een reportage uit van het in 1969 in Rio de Janeiro gehouden Wereldsong festival. Vertegenwoordigers van de lichte muziek uit alle landen waren bij dit festival aanwezig. De eerste prijs van dit gigantische evenement ging naar de Braziliaanse Eva. Ook Nederland had een afgevaardigde in Rio. namelijk Ben Cremer. Verder zullen in deze reportage optredens te zien zijn van Bill Medley, Malcolm Roberts. Henry Mancini, Antione en vele anderen. KRO. Ned. II. 20.20 uur. T ier wonderkinderen Het gezin in Wales, waarmee KRO- televisie de kijkers laat kennismaken, heeft niet ten onrechte de televisie ..gehaald". Alle vier de kinderen tonen er een uitzonderlijke begaafdheid. De oudste zoon, elf jaar, heeft het I. Q. van Einstein, de tweede zoon van negen is een tweede Rubinstein, nummer drie van zeven heeft alles mee voor ballet en de jongste van vier toont alle ken merken van het bezit van een enorme woordenschat. In dit gezin is geen radio en geen televisie. Moeder doet haar huishouden 's nachts. Ze is Italiaanse, wenst haar kinderen op te voeden in vrijheid, schuwt de invloed van onze dagelijkse informatiebronnen en houdt haar kinderen in haast volledig isole ment. Het resultaat is verbazing wekkend. KRO, Ned, II, 21.10 uur. Met Decision to surrender, de NBC- documentaire over de Japanse capita- latie, die gisteren op hel scherm kwam, heeft de TROS beslag weten te leggen op een document, dat niet slechts in hoge mate boeiend was om de wijze waarop de feiten verteld werden, maar dat ook In ander opzicht belangwekkend was. AU achtergrondinformatie n.I. over de wijze waarop de strijd door de Amerikanen beëindigd werd en met name over de vraag of het gebruik van de atoombom militair en moreel ver antwoord was. Gegeven het feit. dat die atoombom er eenmaal was, leek het ons wat al te simpel, zeker na het overzien van het materiaal dat dit programma bood. om zonder meer vol te houden dat de bommen op Hirosjima en Nagasaki lichtvaardig geworpen werden. Die in druk kregen we nog niet op de eerste plaats door verklaringen van Ameri kanen, maar juist door die van Japan ners wier getuigenis deze uitzending een uitermate lucide karakter gaven. Uit die verklaringen bleek, dat zelfs na Hirosjima het Japanse militaire apparaat de strijd tot het bittere einde wilde voortzetten. De oorlog was toen op papier reeds verloren, maar de be zegeling daarvan zou ongetwijfeld meer mensenlevens en grotere verwoestingen geëist hebben dan de beide atoombom een derde bom op Tokio regelrecht tot de capitulatie hebben geleid. Dat daar mee vele Amerikaanse en nog veel meer Japanse levens gespaard bleven lijkt niet overdreven om te veronder- We vonden de documentaire een uit nemend voorbeeld van t.v.-journalis- tiek. Omdat alle uitspraken autentiek waren, d.w.z. uit de mond van degenen die destijds de beslissingen namen, dan wel van mensen, die deze beslissingen direct hebben kunnen waarnemen. Het boeiendst daarbij was de visie van de Japanners, van wier mening we tot dusver ternauwernood kennis hebben kunnen nemen. Heel belangwekkend was ook het ge tuigenis van de „vader der atoombom", Robert Oppenheimer. Hij verklaarde dat een derde atoombom inderdaad operationeel was. Een feit. dat. ge loven wij. totnogtoe slechts aan weini gen bekend „Tien miljoen geboden" is de titel ran Seth Gaaikema's nieuwe show, die zoals we dezer dagen al meldden dit najaar in première gaat, waarna een tournee volgt langs alle grote schouwburgen van Neder land met onder andere als hoogte punt in de kersttijd een serie voor stellingen in Carré. De regie is in handen van Paul Melton en Henk van Dijlc heeft de muzikale leiding. Sylvia Alberts („Textpierement" en Shaffy-ChantateRiet Henius (Jaap v. d. Merwe) en de Blue Diamonds zingen en spelen de songs ran deze nieuwe show samen met Seth, die zelf meer een spreker is. NEDERLAND I NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal EV. OMROEP: 19.04 uur: Een meisje tussen 14 en 16 19.29 uur: op het strand NOS: 20.00 uur: Journaal NEDERLAND I NCRV: 16.00 uur: Journaal 16.02 uur: Het dier in de sp 16.30 uur: Schoonmoeders 16.55 uur: Koeboe de koe 17.20 uur: Het cadeau NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal NCRV: 19.04 uur: Scheepjongens van Bontekoe AVRO: 20.20 uur: Sportpanorama 20.55 uur: High Chaparral 21.4 5uur: Voor de vuist we 22.50 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal 19.10 uur: Eddy Ready Go 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: De regels van het spel 21.30 uur: Lang leve de operette 22.20 uur: Hier en nu 22.45 uur: Evangelie 22.50 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 15.30 uur: Wereld kampioenschappen wielrennen 19.04 uur: Vrij-uit KRO: 19.30 uur: Debbie Reynoldsshov 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Wereldsongfestival 21.10 uur: Vier wonderkinderen in één gezin 21.55 uur: Bonanza 22.45 uur: Journaal 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal VARA: 19.04 uur: Rawhide 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Zomaar een zomeravond 21.45 uur: Mannix 22.35 uur: Journaal E,

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2