Coach Mahn ontevreden na ervaring-Leicester Kessler gokt op Klijnjan SPRINTDUELS EINDIGDEN IN WILDE RODEO MVV wil meer dan vroeger aanvallen TRAINER KNOBEL MENS ACHTER VOETBALLERS 1970 WOENSDAG? 1? AUGUSTUS *976 LETDSE COURANT PAGINA 7/ KRITIEK OP BELEID KNWU BARSTTE LOS BIJ RENNERS WEINIG RESPECT VOOR MAHN (Van onze sportredactie) LEICESTER Op de zesde dag m de wereldkampioenschappen Wielrennen is de Nederlandse de putatie in Leicester eerlijk gewor- Eerlijk in de gemaakte fouten en climax kregen met de ver hanging van Nanno Bakker in de ïchtervolgingsDloeg. Op dat on- lerdeel spitste de kritiek zich toe i uitschakeling van Klaas 3alk, Frans van de Ruit, Peter Meuwenhuis en Henk Brand (ze 'erloren nagenoeg kansloos in de achtste finale van Italië) onder wierpen renners en begeleiders an een zelfonderzoek dat tot ipziènbarende uitspraken leidde. Chef d'équipe Arie Zwartepoorte gaf ronduit toe maar kon hij anders? de voorbereiding faalde. Frans van tuit onthulde dat hij tegen zijn zin .maar om meneer Zwartepoorte een plezier te doen") startte, en coach Frans Mahn in zijn functie aan zijn eerste (rote toernooi bezig stelde teleurge- -ast dat hij zich heel wat anders liad voorgesteld van dit baantje en zijn teggenschap. „Ik zal na dit wereldkam pioenschap eens goed gaan praten over ie dingen, die me niet bevallen". Frans Mahn (37 jaar en per 1 januari in dit jaar voor drie seizoenen aange steld door de KNWU die daarmee zijn betaalde coach aantrok) is duide- en teleurgesteld man door zijn •rvaringen in Leicester. „Zoals het hier ;egaan is, kan het nooit meer". Wat vooral dwarszit, is de inconse- luentie in de leiding. Voorbeeldje: „Er i", zegt Frans Mahn, „twee soig- ïieurs aangewezen, Jan Heil en Moos Maar toen we in Amsterdam de pakten om naar Engeland te zat er bagage van de verzorger in Dintheren tussen. Wel had ik vermoeden wat er ging gebeu- ant bij het Nederlands kampioen- chap bemoeide hij zich al met een op zaken. En Jawel. Jan van Dinthe- a ging mee. Omdat Piet de Wit hem traag bij zich had. Ik vroeg hoe dat e Wit L,.uieuaar in nooiaaorp was «u Juut geweest. Wat afgesproken is. doorvoeren, vind ik. Geen gekonkel jchteraf, daar heb ik een hekel aan. Set werkt bovendien door op de men- waar je, zoals ik in mijn functie coach, mee werkt. Er worden bij de vNWU teveel uitzonderingen gemaakt. Pat is de kern". Frans Mahn was in Leicester teleur- (esteld over zijn bevoegdheden, die wa- minimaal. Frans Mahn praat er eigenlijk liever niet over, „want" ■edeneert h ij begrijpelijk „Ik wil lerst met de bondsmensen praten". In dat gesprek zal Frans Mahn ko en met een lijstje van klachten en ensen zoals hij die optekende in Lei ster. De KNWU altijd gewend' met tmateurl eiders te werken, en nu wor stelend met een betaalde kracht Iroeg hem die, ongewild misschien, aan. lovenaan het rijtje schrijft Frans Mahn dan ongetwijfeld het verzoek om nauwkeurige taakomschrijving, ik begon zag ik er het nut niet in". Ik dacht: dat loopt wel los. Maar nu is gebleken dat je niet kunt londer een duidelijke verdeling van be- •oegdheden. Het voordeel van mijn er varing hier in Leicester is, dat ik pre- ies weet, waarover ik ga praten. Nu ;an ik met argumenten' komen. Ik heb cverigens dit hele wereldkampioenschap leerschool beschouwd. Als ren- ik de zaak altijd van een mdere kant, en ik moet zeggen dat wat beleef, gecompliceerder is dan ik Maar het maakt het me wel iemakkelijk om straks in discussie te iet de KNWU-leiders. Ze kun- n.u niet onder de tafel klet- Lieve vrede Frans Mahn zegt zijn karakter ver- oochend te hebben door de kritiek op zouten ter wille van de lieve vreden de ploeg. „Dat is eigenlijk helemaal in aard niet". Met die rechtdoorzee-, ntaliteit heeft het Frans Mahn ook diep getroffen dat hij kennis moest nen van de houding die met name Frans van de Ruit aannam, toen hij (met Klaas Balk) voor de wereldkampi oenschappen zijn excuses maakte op basis waarvan hij nieemoclit naar Lei- Frans van de Ruit maakt geen ge heim van zijn bedoelingen er omwonden: „Ik sloot die hier geen ruzie te krijgen. In mijn oart mag ik Frans Mahn helemaal niet. Ik ben dan ook niet voor hem, maar Zwartepoorte gestart in de ploegachtervolging. Hij praatte (Van sportredactie) -9654 ROTTERDAM George Kessler was als bondscoach al een man, die graag alles zo goed mogelijk deed. Zijn overgang naar het Roterdamse Sparta heeft daar niets aan veranderd, en wie Kessler goed kent, zal zich daar niet over verwonderen. Kessler is een voorstander van discipline. Dat is alom bekend. De verande ringen zijn dan ook groot op Spangen, waar Sparta zijn „Kas teel" bewoont Kessler, die van zijn bondscoachschap heel wat grijze haren heeft overgehouden, begon met het speelveld over de lengte in te krimpen. De reden, Kessler gaat ervan uit, dat zijn verdediging het meest gemakke lijker zal hebben. Wie de periode van Wiel Körver heeft meegemaakt bij Sparta, weet dat het nogal eens ongeordend toeging op de training. De spelers van de selectie- groep kwamen een voor een of in groepjes op het veld. Ook daar heeft perfectionist Kessler een stokje voor gestoken. Als de training begint, ko men alle spelers tegelijk op het veld, onder aanvoering van Kessler, die wordt bijgestaan dooi de assisten-oe- fenmeester Jan van Baaren en Leo Steegman. Zelfs de attributen, die Kesles nodig acht bi) de training, staan strak in het gelid over het terreinachtige Kasteel verdeeld. Kessler is een echte perfectionist. Een perfectionist, die echter een moeilijk seizoen tegemoet gaat. Secretaris Kleingeld van Sparta licht een klein tipje van die sluier op als hij zegt „Nadat Wiel Körver bij ons op non- actief was gesteld, heeft Pim Visser, tot op dat moment onze hulptrainer, het voortreffelijk gedaan. Uit 19 wed strijden haalde we toen meer dan 30 punten. Het zal dus moeilijk zijn voor wedstrijd. We zijn er achter gekomen dat hij dat nodig heeft. Wanneer we Kessler dus als trainer-coach-manager hebben, zal hij het wel klaren met Jan Klijnjan. Tenminste dat hopen we, want doelpunten trekken de men- In JAN KLIJNJAN pupillen daarbij „Ik denk, dat ik de jongens wel goed kan bezighouden. Nadat wij het trai ningskamp in het Drentse Exlao ach ter de rug hadden, zijn we gestart met twee trainingen per dag. Mis schien zal dal in de nabije toekomst wel worden uitgebreid tot driemaal per dag. Maar het blijft een feit, dat wedstrijden de t de eerste tien wedstrijden draaiden j enorm zwak. Op het moment dat Vis ser het overnam en het veel beter 'ging, was voor ons het seizoen finan cieel gezien al helemaal naar de maan. De mensen bleven gewoon De§ concurrentie van SVV is wegge vallen Sparta heeft de afwezigheid van de Schiedammers wel degelijk in de portemonnee gevoeld en er if door de komst van Excelsior in Rot terdam weer een moeilijke situatie ontstaan. Kleingeld: „We hopen, dat de KNVB rekening zal houden met de specifieke problemen, die deze toe stand met zich meebrengt. Het is hu eenmaal een gegeven d.it de Kuip de meeste mensen trekt. Wij hebben dan ook verzocht om samen te mogen spelen. Wij kunnen dan beetje de „buit" van Feijenoord de vorige zondag verdelen". Concurrentie het vertrek van Jan van Bcveren naar PSV had Sparta in de afgelopen transferperiode heel wat geld te be steden. Maar dc spectaculaire aanko- wacht de aanhang vierde plaats acht zelf laat het seize toekomstdromen Omgerekend ver van Sparta dus een r Feijenoord, Ajax oefenwedstrijden zich vlak de Frans van de Ruit: „We zijn veel te laat begonnen met de training. Daarbij kwam, dat de samenstelling steeds wis selde. Reed je even niet goed, dan lag je eruit. Mij krijgen ze niet meer voor een ploegachtervolging". Klaas Balk: „Van voorbereiding was geen sprake. Dat zullen ze bij de KNWU in de anders moeten doen. Regelma- ;n met een stuk of zes goede bijvoorbeeld". Henk Brand: .Ik ben acht keer naar de training in Olympisch Stadion geweest, Balk anderen. Toen gingen Dat vond i hadden er nooil keer reed ik i Ruit als res leuk, want getraind". Peter Nieuwenhuis: „Een maand of twee geleden reed de ploeg zijn eerste wedstrijd in Oost-Duitsland. Ik ben de enige die ervan overbleef. Op het laat ste moment begon ik hem flink te knijpen. Ik zag ze allemaal komen en gaan en ik was bang dat ik er ooit ook uit zou moeten". Dit beleid, wordt door Arie Zwarte poorte verklaard met „Een goede voor bereiding is een kwestie van tijd en geld. Centen heeft de bond er niet genoeg voor. en aan tijd ontbrak het dikwijls, doordat het Olympisch stadion in Amsterdam bezet was. Ik geef toe dat het niet hoort zoals het nu gebeur de, het 1 die dat in de h het sportpalies in Rotterdam opengaat staan we er heel wat beter voor". Maar eer het zover is zal er binnens kamers nog wel het een en ander besproken worden over de opleiding en begeleiding van de Nederlandse ama teurs, want daarvoor gebeurde er ge noeg bij dit wereldkampioenschap. n middenweg vinden tussen spelschoonheid en wed- strijdkracht. Een soort gemene deler van het spel van Brazilië en West- Mexico. Daarbij niet uit ■erliezend over welke capaci- spelers beschikken. Secretaris Kleingeld zoen, dat Jan Klynjan de man. die enkele jaren geleden vol verwachting werd overgenomen van PSV, en totnu- toe over het geheel genomen tegenviel, zal doorbreken naar de top van de Nederlandse aanvallers. „Het was voor ons altijd opvallend, dat Klijnjan zijn beste wedstrijden speelde in vertegen woordigende elftallen. Onder leiding van Kessler dus. Wat bleek nu. Kess ler praatte veel met Klijnjan voor de Aad Koudijzer de op het laatst falen de schutter van SVV. maakte het overstapje naar Spangen cn verder liet Kessler \erdediger Drijver van het Dordtse DSV overkomen. De aankopen geven een kleine indica tie hoe Kessler het komende seizoen zal gaan spelen. Hoogstwaarschijnlijk zullen Koudijzer en Klijnjan de aan vallers in de voorhoede zijn en voor de rest zal het accent op de defensie liggen. Sparta wil echter niet alleen met voetbal de concurrentie verscherpen, ook de accommodatie zal worden aan gepast. Kleingeld: „In de loop der jaren wil len we een en ander laten verbouwen. Dat we van Philips een lichtinstallatie zouden krijgen in ruil voor Jan Ven Beveren, dat is kletskoek. Wel weten we, dat de KNVB met plannen rond loopt om alle eredivisieclubs, die nog geen licht hebben, daartoe een goed kope mogelijkheid te bieden". naiüi LEICESTER Het sprintkam- pioenschap voor profs heeft meer weggehad van een wilde „rodeo" dan van een vibratie van een der fijnste baannummers. Er werd gezwiept, geduwd met ellebogen, gevallen en het regende protesten. En uit de chaos kwamen tenslotte dan ook nog vier halve finalisten, onder wie Leijn Loevesijn. Tsjecho-Slowaklje. het spektakel i want tegenstander de openingsreeks, begon p de baan stelt i Ik wilde zelf helemaal zich af mocht vragen wat hem bezielde op die manier een ploeg voor het wereldkampioenschap op te bouwen, daarbij aangetekend dat AnncJ Bakker alle opofferingen vandien) gewipt werd. „Ik deed het", verklaart Zwarte poorte, „omdat Balk en Van de Ruit geweldige routine beschik- brandende vraag stellen. Waarom bereidde de ploeg zich gebrekkig voor en. de b-vraag werd de samenstelling ervar eerder bekend? Zonder uitzondering klaagde^ de de jury echter niet hoefde te'bestraffen omdat Loeveseijn won. manche begon chaotisch Van Lanker van de baan gleed en na de hernieuwde start ook Loeveseijn. Er moest voor de derde ki worden en ook nog ten vierde male, voordat Loeveseijn had gewonnen en als zodanig ook geannonceerd was door de loudspeakers protesteerde Van I Lanker met succes tegen hinderen Daarop ging ook weer de KNWU in beroep, maar zonder resultaat. Het duel tussen Loeveseijn en Van Lanker draaide daarmee uit op een belle en die won de Amsterdammer indrukwekkend. Vanuit bijna geslagen positie kwam hij uit het wiel van de Belg en klopte hem met een katachtige sprong in de laatste meters. or die prestatie tribunes langdurig de experts vol De bewondering zo groot, dat applaudisseerden bewondering naar deze de profsprinterij opkeken. „Ongelofelijk", zei toen ook Loeveseijn van zichzelf. Maar Jan Derksen, zijn adviseur, wist weer een verklaring. „In een normale wedstrijd presteert hij zoiets niet. Het geweldig opvangt, dokter Rozijn voor en na dc Het knetterde van de incidenten, 'opper van de woeste taferelen \sjs ngetwijfeld de confrontatie tussen de lustralische veteraan Ron Baensch en de Icine geblokte Italiaan Angelo Damiano. De in dit wereldkampioenschap weet I met fietsen begonnen Baensch zegevierde in de eerste manche, de enige die reglementair verliep. zoveet overtredingen, dat de wedstrijd werd onderbroken en opnieuw gestart werd. Damiano bleek z n streken al geleerd los. De jury declasseerde hem en verklaarde Damiano tot winnaar, wal een derde optreden tussen dit duo tot gevolg had. Toen viel de grootste klap van de avond. In volle spurt, zij aan zij met Damiano, begon Baensch zo te wringen dat hij er zelf het slachtoffer Mares springt t MAASTRICHT MVV gaat zeer nuchter de nieuwe competitie in. Trainer Knobel zegt: ,,Het vorig seizoen hebben we geluk gehad. Het heeft ons meegezeten". Vanwaar die nuchterheid? Je kunt ook pech hebben en daar is men zich bij MVV dat vele jaren maar net degradatie kon ontlopen, zich terdege van bewust. Bij MVV zal men dan ook dik tevreden zijn als de positie van het laatste jaar gehand haafd blijft. De winst is dan de verjonging vafi het elftal. Want daar was MVV, steunend op routiniers als Prins, Körver, Quaedackers en Toennaer echt aan toe. MVV hoopt het te kun nen oplossen met centrale verdediger Jos Klingen, die als „schaduw" van gevreesde schutters een zekere reputatie heeft, en mid denvelder Jan den Rooyen, afkomstig van O zaterdagclub SSC uit Sprang Kapelle. Maastricht terug Nico Mates. Hij wordt de nieuwe spits, speciaal aangekocht om in 't nieu we seizoen meer aanvallend te kunnen spelen. Knobel: „Door de komst kan Mfaz eindelijk meer op rechts gaan spelen Dal deed hij vroeger in Tsjecho- Slowakije ook. Op links blijft Brokamp gehandhaafd 7.o kunnen we het nieu- Knobel heeft bij het zijn eftal nu keuze genoeg, want moch-" ten de nieuwelingen om wat voor reden ook tijdens de competitie niet voldoen, dan kan hij altijd nog terugvallen op men met ADO, Sparta en FC Twente. Die clubs hebben iets meer inhoud en beschikken ook over meer geldmiddelen dan de rest, die bestaat uit potentiële degradatiekandidaten. Wij zullen dit jaar eerst moeten bewijzen dat we de degradatie ontgroeid zijn." MVV, nu zo'n anderhalf jaar geleden veel veranderd. Ook organisatorisch. En dat alles draagt bü tot het succes dat nu even lang duurt. Ook in het Heynen, Jo Jo Toennaer en MW i Jan den Rooyen en Gerard i graag oral Jo Toennaer, die aan au het jaar 37 wordt weet hij heeft het al zo lang De Italiaan Angelo Damiano verloor zijn euenioicht op de baan .van Leicester en viel. Zijn band kwam precies onder de fiets van de doorrijdende cht. Ogenschijnlijk: een pijnlijke affaire. overtuigd van zijn schuld en hij gooide er acht pound (zon zeventig gulden) 1 tegenaan als voorgeschreven bedrag vooi protestgeld. De jury bleef echter bij zijn beslissing en verklaarde Damiano defi nitief tot winnaar, waarmee hij zich voor de halve finales plaatste naast Loeveseijn, Giardoni en Johnson. De I „rodeo" was ten einde. seizoen regelmatig in de opstelling zal MVU probeert dus zijn iu het afgelopen enomen positie te hand haven. Knobd „En toch wordt de kloof steeds breder. Ajax, Feijenoord en PSV nemen door hun grote (gevulde) geldbuidel steeds meer afstand t denveld én sle linie. Knobel: „We moeten hiermee natuurlijk ook de nodige punten bin- Gaat dat niet dan zullen we terug moeten vullen op de be de en praktisch gegur En waarschijnlijk i dan vorig jaar. Dat komt voor een groot deel ook door zijn menselijke benadering van de voetballers. Knobel is hard, maar toch ziet hij altijd de ■HlHl)w

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7