Seth doet Paul in eigen Kurhaus concurrentie aan Uithoorn bouwde woningen zonder toestemming GS Zuid-Italië viert afgevoerde heilige „TIEN MILJOEN GEBODEN" IN DE MAAK mensen wat een mensen Nederlandse zeelui in hongerstaking Beroep op Pompidou Keizer: 800 m in 2.04.6 min. Vraag naar het NS- zomermenu Laatste kind van zesling overleden NS-Vakantie- dagtochten Twee kikkers in de ruimte Inwoners in kortgeding tegenover gemeente Protest uit Florida tegen dumping van zenuwgas WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1970 LEIDSE COURANT In het leven van Seth Gaaikema, de Uit- huizense domineeszoon, zijn zich op het ogenblik enige belangrijke processen aan het voltrekken. Net als Jan Wolkers is hij nog steeds niet los van zijn vader, een psychologisch behendigheidje om de schuld af te schuiven op een oude man, die in zijn jonge jaren met vrucht een Seth is altijd idolaat geweest van Lammegien Aalders, het meisje dat hij over het lastige parket van de dans vloer heen in zijn armen en dromen heeft meegedragen. Lammegien was een grote vrouw, groot van hart en groot van gestalte, een meter of twee. Seth heeft altijd tegen haar opgezien, omdat hij niet verder reikte dan borst hoogte, als gevolg waavran zo be redeneert hij nu actheraf hij het bij haar nooit verder heeft kunnen brengen dan boezemvriend. Van die tedere gevoelens heeft Seth intussen afstand kunnen nemen. Hij slaat nu meteen wild door en tekent met grote regelmaat verbale spotprenten op de voorwerpen van verering in zijn jeugdjaren. Hij komt er nu rond voor uit, dat elke, maar zeker de Groningse vrouw; in eerste instantie vergeleken moet worden met een geweer. Hiermee wil hij niet betogen, dat je er op moet schieten, maar wel dat beiden be oordeeld moeten worden naar hun loop. Groningse vrouwen lopen trou wens niet. Die planten zich voort. Als ze een hupje maken, maar dat doen ze niet zo vaak, dan komen ze niet neer, maar landen ze. Als je met Groningse vrouwen te maken krijgt, kun je geen poot meer verzetten, want ze staan wel met beide benen op de grond. Met zulk een vrijmoedige opvatting over vrouwelijke beheptheden kun je in Groningen, in het hol van de leeuwin natuurlijk niet terecht. Daar om heeft Seth momenteel domicilie gekozen in Mokum, waar hil nochtans oprecht protesten Als feéri Klifizenaar zich heeft ingegraven in een kamer met uitzicht op een trage, groene gracht, die hem de inspiratie moet verschaffen voor een verpletterendé vertoning in het najaar, eerst in Gro ningen de première, daarna rond beurt gevallen, waarvoor ik het door artiestendom geblaseerde Amsterdam voor enige dagen heb geruild met Scheveningen, dat deze maand bol staat van gere nommeerd cabaret. Moet Je nagaan, Paul van Vliet, die ik persoonlijk be schouw als een Nederlandse Yves Montand en tevens als een van mijn grootste concurrenten, heeft mij als gast in zijn Kurhausprogramma ge vraagd. Ik heb dat aanbod direct aan vaard, omdat zee, Kurhaus en Paul elk afzonderlijk al inspirerend wer ken; kun je nagaan als ze samenval len. Het tekent de grootheid van Paul, dat-ie mij durft vragen. .En het pu bliek is hier ook magnifiek. Dat heb ik in het afgelopen weekeinde ziels diep ervaren. Er zit respons in het Scheveningse volk. En men reageert met begrip op improvisatie, zoals toen een dame haar kopje liet vallen en ik prompt riposteerde: „Mevrouw, het is natuurlijk wel leuk wat u hier hoort, maar u moet wel even het kop- pie erbij houden". Nu moet je je grootste concurrent in zijn eigen huis natuurlijk niet de loef af willen steken en daarom houdt vrouw heeft bemind. Om deze pil, die hem nog steeds als een brok in de keel steekt, te vergulden, heeft Seth zich in tussen wel vrij gemaakt van Groningen, waar het protestantse geloof in veertig kerken per nederzetting wordt beleden. Hij heeft zich op de Amsterdamse Brou wersgracht gevestigd, waar hij contem platief en geconcentreerd op een nieuw programma werkt, dat er in het najaar uit moet. Maar wat de verbijsterende buitenstaander vooral boeit is, hoe hij zich met huid en haar heeft weten te onttrekken aan de greep, die ooit de struise Groningse vrouw op hem heeft uitgeoefend. nen waar het journaal gaat beginnen. Toch blijft Seth een zondagskind met zijn vroege succes op de planken en evenzeer een zondagsschoolkind, die elke zaterdagavond naar binnen mocht gluren in het kerkertje van God, het werkkamertje waar zijn vader de predikatie op papier uitwerkte. Dit geest van Seth's rotsvaste overtuiging: het is wel waar wat de protestanten geloven, maar niet zo gezellig. Wat Wim Kan kan heeft Seth ook bewezen te kunnen. Hij was de man, die toen Kan op oudejaarsavond niet kon, een bulderende show op de buis bracht, met fanfares, Hairdansers, Cruyff en ds. Buskes, die toen inha kend op Gaaikema's geestigheden een gloedvolle, met tal van glossen ge vulde predikatie weggaf, die Seth het aanheffen Wat een spreker is die man. Onder aanvoering "van Seth werd op die gedenkwaardige avond het al jaren illegaal in het algemeen beschaafde spraakgebruik opgenomen Seth zich kalm, ofschoon hij zelf zegt gek van geldingsdrang te zijn. Hij ge draagt zich in zijn voordracht bijna net zo bescheiden als de krenterige minnaar, die zijn geliefde een dagje de grotten van Han, •g goedkoop zijn, omdat deze remd uitlevert aan het publiek, nede rig afdaalt naar zijn volk, in tegen stelling tot de kristallen luchters hoog aan de zoldering, die zo hoog hangen, dat je er niet tegen kunt tikken en derhalve het glas voor kristal kunt laten doorgaan. Seth is trouwens een en fervent ingeluid en gelegaliseerd. Bij ons beste weten is dit woord al leen in de Kamer tot nog toe niet ge vallen, maar daar noemen ze nooit precies bij de naam wat ze doen. Seth beschouwt die avond nog steeds waarop Zijn Grote Door als virtuoze hoogtepunten de lingen van drie musicals uit h< ergens anders ligt, en wel in de entourage, in de happening, in het Grote Gebeuren van compleet gekke toestanden op het toneel, in welks midden hij wil staan als grote anima tor, als de aanblazer van al wat tot uitbundige abondantie voegt. Daarom gaat hij zijn nieuwe pro gramma onder de titel „Tien Miljoen tristische lekkerbekken, brok kleinkunstig Totaal-Theater, waarvoor hij o.a. The Blue Diamonds uit de vergetelheid van hun Ramona heeft gehaald en in een totaal nieu we sound heeft gestopt. Nieuwlichters als Sylvia Alberts en Riet Heenius zullen alle banden mfet het verleden mede helpen verbreken, want Seth wil niet teren op Oude Roem, maar des noods zijn tanden stuk bijten op een Maar eerst moet hij donderdag, vrij dag, zaterdag en zondag nog door vier dood hen scheidt: het leven, tot de ndkunstenaar" TON OLIEMULLER Gevangen in Franse cel (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De vrouw van kapitein Adri Sibtsen van de kustvaarder Holchart, die wegens smokkel van boter in Boulogne gevangen zit, heeft een beroep gedaan op de Franse president Pompidou persoonlijk haar man vrU te Kapitein Sibtsen uit Rotterdi Dotsman F. Zelle al sinds dit jaar vast, nadat de KEULEN Ilja Keizer (De Spartaan) leeft bij internationale atletiekwedstrij den in Keulen de 800 meter voor dames gewonnen in 2 minuten en 4.6 seconden. De Zweedse Annemarie Nennzel eindigde op 0.8 seconde als tweede. De tweede Nederlandse vertegenwoordigster Annek. de Lange (Sparta) bezette in 2.06.4 d< vijfde plaats. douane in de Franse haven Calais beslag gelegd had op 18 ton boter, die als smokkelwaar van de kustvaarder ge haald was. Behalve tot gevangenisstraf werd de Rotterdamse kaDitein veroordeeld tot een boete van 200.000 gulden. De gevangenis straf van een half jaar zit er op, maar omdat de twee tori geldboete niet be taald kan worden door de Nederlandse zeeman wordt hij voorlopig nog vast gehouden. De twee Nederlandse zeelieden zijn thans in hongerstaking gegaan. Zij vin den namelijk, dat hun straf nu lang genoeg geduurd heeft en willen met deze hongerstaking de aandacht op zich de Franse autoriteiten en de Nederlandse scheepvaartwereld. Volgens mevrouw Sibtsen zit haar man onschuldig vast. Het was namelijk zijn eerste reis als kapitein van de kustvaar der, omdat hij een collega moest aflossen. Hij zou niets geweten hebben van de 18 ton Russische boter als smokkelwaar. De papieren zouden op het eerste gezicht geklopt hebben. Na motorstoring moest de .kustvaarder Calais binnenlopen is nooit een spoor gevonden Zij blijft (ADVERTENTIE) Deze zomer kunt u in 50 stationsrestaurants compleet menu r6.5(L7.50 yx. x. voordelig uit met NS ROME, (AP) In Rome is gisteren het laatste kind overleden van de zesling die mevrouw Loredana Luzzitelli Petrone een week geleden ter wereld heeft ge bracht. De 35-jarige mevrouw Petrone was 11 jaar lang kinderloos gebleven in haar huwelijk en bracht na behandèling met een vruchtbaarheidsmiddel twee maanden te vroeg de zesling ter wereld. Het laatste kind. een meisje, is volgens artsen aan hart- en vaatmoeilijkheden (ADVERTENTIE) Een dagje naar Scheveningen of de Ef te ling, naar Volendam of Avifauna, naar Giethoorn of Texel. Alle informatie in de brochure Vakantiedag tochten op de stations. x voordelig X. X-J uit met NS (Van en ze correspondent) WASHINGTON Twee kwieke brui- kikvorsen worden vandaag door kenningsraket in een baan om de aarde gebracht. De lancering vindt plaats op Wallops Island in Virginia. Het experi ment moet gegevens opleveren over d< effecten van gewichtsloosheid in d< het binnenste van de oren van de kik vorsen ingeplant. Zo zullen ze in staat zijn afwijkingen van het gehoorsteentje te bestuderen. Deze afwijkingen hebben bij astronauten tijdens de ruimtereizen onder meer misselijkheid veroorzaakt. AMSTERDAM (A.N.P.). Twee inwo ners van Uithoorn hebben een kort ge ding aangespannen tegen de gemeente Uithoorn, omdat deze volgens hen tegen over hun koophuizen een blok woningen heeft laten bouwen, waarvan de uitvoe ring in strijd is met het bestemmingsplan en niet de goedkeuring heeft van Ge deputeerde Staten. Zij eisen afbraak van de woningen, subsidiair stopzetting van de bouw of verhindering van de bewo ning. Dit geding heeft gisteren gediend voor de Amsterdamse rechtbank. De raadsman van eisers, mr. D. Schut, merkte op dat een gemeente die haar eigen voorschriften negeert, gelukkig een uiterst zeldzaam verschijnsel is. G.S. hebben uitdrukkelijk geweigerd de door de gemeente gevraagde afwijking v^n het bestaande bestemmingsplan goed te keuren, maar de gemeente ging rustig door. B. en W. van Uithoorn hebben verklaard dat alles in orde is. De be wuste woningen zijn twee meter hoger dan In het oorspronkelijke plan was opgenomen (totale hoogte 6 meter) en het blok heeft twee woonlagen in plaats van één. Dit geeft grote bezwaren voor de privacy van eisers, die nu geen vrij uitzicht meer hebben. De raadsman van de gemeente Uit hoorn, mr. J. P. Wijn, erkende dat de woningen gebouwd zijn in afwijking van het bestemmingsplan en de gemeente de vereiste goedkeuring nog niet heeft. Er is een formaliteit over het hoofd gezien. Maar er is gehandeld in het algemeen belang, gezien de woningnood. Mede in overleg met de maatschappij van de koophuizen en de provinciale planolo gische ddenst is de wijziging tot stand gekomen. Het besluit is meegedeeld aan de directie volkshuisvesting. Vergeten is om formeel vergunning aan G.S. te vragen. langhebbenden bezwaar worden gemaakt bij de kroon. Afbraak zou een strop voor de gemeente betekenen van zo'n twee miljoen gulden. Uitspraak 18 augustus. Ooievaars slapen tijdens vlucht MOSKOU, (AP) Volgens deskundigen in de Sovjet-Unie slapen ooievaars, tij dens hun lange tocht naar het zuiden, gedurende de vlucht. Door middel van hoogst-gevoelige instrumenten die men aan de vogels heeft vastgemaakt, is ge constateerd dat de vogels ieder tien tot vijftien minuten slapen, hetgeen genoeg voort te kunnen gaan. De vogel die aan de beurt is om een oogje dicht te doen neemt een plaats in terwijl hij kan horen of aan de vleugelslag van de anderen. Daarop stelt hij zich dan automatisch in en blijft, slapend, precies op zijn plaats vliegen. Is de vogel uitgerust dan schuift zijn buurman op naar zijn plaats en breekt er voor deze een rustperiode aan. ROME In Zuid-Italië is er een herdenkingsmis opgedragen voor een hei lige, die nooit heeft bestaan. De bisschop van Aversa, Antonio Cece, besloot een beslissing van paus Joannes XXIII te tarten. Deze hield in, dat de heilige Philomena nooit heeft geleefd of als er vroeger in Rome iemand van die naam bestaan heeft, dat zij nooit een gemartelde heilige is geweest. PHILOMENA BLIJFT WONDERDOENSTER VAN MUGNANO (Van onz« ;spondent) De mis werd opgedragen in Mugnano del Cardinale in Zuid-Italië. Sinds haar „uitvinding" in de 19de eeuw, is Philo mena een van de meest populaire heili gen in Zuid-Italië geworden. Op de een of andere manier hebben haar overblijf selen hun weg naar Mugnano gevon den. Daar staat een schrijn van haar, en verricht ze nog steeds wonderbaarlij ke genezingen. Veel meisjes in Mugnano heten Phi lomena, evenals de plaatselijke herberg, kapperszaak, slagerswinkel en bioscoop. Zij is de enige die Mugnano een beetje beroemd kan maken. Een andere indus trie bestaat er niet. Geef de bisschop van Aversa eens ongelijk, dat hij naar Mugnano ging, om de arme dorpelingen opnieuw te verzekeren, dat ze nog steeds heilige beenderen bezitten. In 1961 ver klaarde Paus Joannes XXIII dat aan de verering van Sint-Philomena even- Mr. A. v. Rappard van Heemstede overleden HEEMSTDE (ANP) Op 62-jarlge leeftijd Is gisteravond in een siekenhnis in Haarlem overleden de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard. Het ambt van burgemeester van Heemstede bekleedde h(J sedert 15 februari 1950. De heer Van Rappard was al enige maanden ziek, maar hoopte In september zijn werkzaamheden te her vatten. Dezer dagen verergerde zijn toe stand echter en opname in een ziekenhuis was nodig. »rd geleverd. Met Kerstmis jaar verbood hij een opvoering in zijn gemeente van een kerstspel, waarbij een doodkist meegevoerd zou worden. In 1966 zou Sieto Hoving in Heemstede optreden. De heer Van Rappart kondigde aan, dat Een dode en drie gewonden na vechtpartij in woonwagenkamp EERSEL (A.N.P.) Tijdens •arty op het terrein van vagenkamp in Eersel (N.- komen, terwijl drie wond. De oorzaak v: niet vast. Er zou g een familievete. De woonwagenfamilie Van Herk dronk een biertje in een café te Eersel met een familie uit een naburig woonwagenkamp in BLadel. Er ontstond een woordenwis seling, die ontaardde m een vechtpartij, waarbij aan beide kanten van messen gebruik werd gemaakt. De familie Van tijd aftocht steken gewond waren geraakt. De andere familie vond kennelijk, dat er nog niet voldoende was afgerekend en arriveerde omstreeks half elf bij de woonwagen van de familie Van Herk. Toen deze naar buiten kwam, werden pistoolschoten gelost. De jongste zoon van de familie Van Herk, de 14-jarige J. van Herk, werd dodelijk getroffen. Zijn 20-jarige broer Eddy kreeg een schotwond in de hand en zijn 31-jarige broer Anton werd in de borst en arm geschoten. De 16-jarige Catharma van Herk, werd door een kogel in het dijbeen getroffen. andere heiligen als Bisschop Cece rechtvaardigde zijn her denkingsmis als volgt: „Men moet een onderscheid maken tussen iemands aardse leven, waarover dikwijls weinig bekend is, en wat men duidelijk weet over een heilige na zijn of haar dood". Het ls allemaal in 1802 in Rome be gonnen, toen een graf van een 14- jarige meisje in de catacomben van Sint- Priscilla werd gevonden. In het graf trof men een flesje met bloedsporen aan. Daarom veronderstelde men dat het ging om iemand die gemarteld was. De vrome Franse priester Jean Vianney, pastoor Van Ars (die zelf in 1925 heilig werd verklaard), kreeg daarop visioenen van Philomena. Daarnaast traden er nog an dere verschijnselen op, zoals klopgees ten en de mysterieuze verplaatsing van meubilair. Hij heeft samen met een Italiaanse zuster, die een biografie van Philomena schreef, haar verering op gang (Copyright Guardian) WASHINGTON (DPA) De gouver neur van de staat Florida, Claude R. Kirk heeft een federale rechtbank in Washington verzocht te verhinderen, dat het Amerikaanse leger 12.500 gra naten met dodelijk zenuwgas voor de kust van Florida in de Atlantische Oce aan tot zinken brengt Volgens de advo caten van Kirk zou bij de dumping van deze granaten tot een diepte van onge veer 5000 meter gevaar op explosie De formule van het zenuwgas „GB" dat nu tot zinken zal worden gebracht, heeft het Amerikaanse leger gevonden in geheime Duitse documenten over een gasoorlog, die na de tweede wereldoor log zijn ontdekt. Amerikaanse geleer den hebben het zenuwverlammend gas in het begin van de jaren vijftig ont wikkeld. Binnen tien jaar had Amerika zoveel van dit gas dat er 100.000 grana ten mee konden worden gevuld. In voor cprroBl* begonnen de Amerika en Europa opgeslagen grana ten te vernieuweh. De afgekeurde pro jectielen werden in beton gegoten en In de Atlantische Oceaan tot zinken ge bracht. Alleen al nabij New York lig gen op de bodem van de zee ruim 1700 betonblokken met ongeveer 50.000 gra- Deze dumping trok nauwelijks aan dacht. De protesten tegen deze wijze van vernietiging ontstonden eerst het vorig jaar toen in een legerdepot in de staat Utah gas ontsnapte, waardoor binnen een minuut een kudde van 5000 schapen werd gedood. Bij een ander ongeluk met het zenuwgas, op het Amerikaanse steunpunt Okinawa, lie pen 24 mensen verwondingen op. De nationale academie van wetenschappen adviseerde het gas langs chemische wij- vernietigen en de granaten te De nooit geheel afgebouwde Amsterdamse „Sint-Willibrordus buiten de Veste zoals de grote neogotische kerk aan de Amstel officieel heet, is evenals zoveel gebouwen uit die periode aan afbraak toe. Bouwmeester Cuypers had zich aan het einde van de vorige eeuw een kathedraal voorgesteld met vijf torens. Het is nooit zover gekomen. De middenkoepel werd pas in de twintiger jaren opgetrokken en vormde een markant centraal punt aan de brede rivier bij de eerste Berlagebrug. De Willibrordus hóórde bö de ,J>ijp". de bekende Amsterdamse volksbuurt, die echter ook ontvolkt én meer onkerkelijk wordt. Sic transit gloria Amstelodami

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5