n MARINEFREGATTEN THUIS NA ZES MAANDEN VLAGVERTOON Liever V erkiezingsduel dan bloedproef Chaban-Delmas eii. Servan-Schreiber n Restaurant door brand verwoest Rust aan front Suezkanaal: Palestij nen dubbel actief Bezoek aan Kaapstad dieptepunt ademtest IJ Transavia haalt in Spanje 93 gestrande vakantiegangers op Geen vervoer achter voor 45 reizigers van World Air Ité Met Pop naar de kerk CAIRO WIL PRATEN IN NEW YORK Vijf doden fe bij autoraces He" in Zweden z LEIDSE COURANT MAANDAG 10 AUGUSTUS 1970 DEN HELDER Na een vlagvertoon- reis van ruim zes maanden zijn de beide Marinefregatten de H.M. van Speijk en Van Galen zaterdagmorgen weer de ha ven van Den Helder binnengelopen. Hoogtepunten tijdens deze reis waren voor de ruim 500 koppentellende beman ning de medewerking aan de Nederland se dag in het kader van de wereldten toonstelling tc Osaka, de Captain Cook herdenking in Sydney en Wellington alsook het eerste vlootbezoek aan Dja karta en Soerabaja na de souvereiniteits- overdracht. Direct na aankomst in de Marinebasis in Den Helder ging het merendeel van de bemanningen met zomrverlof, beladen met soevenirs uit alle werelddelen. Dieptepunt van de reis: Het bezoek aan Kaapstad, waar zich driemaal een apartheidsincident voordeed met drie gekleurde bemanningsleden aan wie de toegang tot openbare restaurants werd geweigerd, ondanks de verzekering van de Zuid-Afrikaanse regering dat aparts- heidswetten niet van toepassing zouden zijn op Nederlanders, mits zij in uni form zouden lopen. Over de incidenten zei de comman dant van de Van Speijk, kapitein-luite nant-ter-zee J. J. Valk, tijdens een pers conferentie zaterdagmorgen: „Ik geloof dat deze incidenten niet bevorederlijk zijn gweest voor de goede verhouding tussen de twee landen. Het is beslist ook geen aansporing om oplkorte termijn nog eens een bezoek aan Zuid-Afrika te brengen". Overste K. V. Venema de commandant van het andere fregat, vond het jammer dat de grote publiciteit rondom het apartheidsincident de indruk heeft ge wekt alsof de Marine een speciale cruise naar uZid-Afrika had ondernomen: „De enorme ontvangsten die wij hebben ge noten in andere grote wreldsteden heb ben dardoor minder aandacht gekregen dan verdiend het pnthaal in Sydney onvergetelijk i: weest, te meer omdat de federatie geëmigreerde Nederlanders uitgebreide feestelijkheden op touw had gezet. Over het Zuid-Afrikaincident zei over ste Valk dat het in twee gevallen ging om Surinaamse matrozen en éénmaal om een bemanningslid van Indonesische afkomst. Naar aanleiding van de vraag of hij kennis genomen had van de ver klaring van de Zuid-Afrikaanse minister van Buitenlandse Zaken Botha, die had gezegd dat de incidenten een opzettelijke uitdaging zijn gweest van kwaadwillige elementen, die Zuid-Afrika in één slag in het slechte daglicht wilde stellen zei overste Valk dat „deze uitspraak vol-» ledig voor rekening van minister Botha blijft. Toen ik van de incidenten vernam heb ik direct contact opgenomen met Den de Zuidafrikaanse Marin- In de stromende regen wachten honderden familieleden totdat ze hun Jantjes na zes maanden weer kunnen omhelzen. attaché, die het gebeurde betreurde en die onmiddellijk een officieel politie onderzoek gelaste. De uitslag van dit onderzoek heeft mij niet bereikt aldus overste Valk. Hij zei nog dat het bezoek aan Zuid- Afrika noodzakelijk was mede omdat de beide fregatten een oliestop moesten ma ken. De Surinaamse en Indonesische be manningsleden die niet aanwezig waren tijdens de persconferentie hebben wel direct protest aangetekend tegen de be handeling die zij in de restaurants heb ben ondervonden. Maar waren daarna direct naar het schip teruggekeerd. Tij dens het bezoek aan diverse werelddelen heeft de marine, naar overste Valk mee deelde. op onnpvallende wijze reclame gemaakt voor Nederlandse produkten. Voordat de reis begon is het bedrijfs leven van deze propagandamogelijk- heden op de hoogte gesteld. Bedrijven die interesse toonde waren: Philips, Fok ker, Viconlandbouwmachines, Van der Grinten, Teletraser. Vrijwel in elke ha ven die werd aangedaan hebben buiten landse technici de snufjes bekeken die door Nederlandse ingenieurs in de beide fregatten zijn ingebouwd. DR. ESSER TT I "I "1 DEN HAAG (ANP) Wil men bij de wetgeving niet alle gebruik -van alcoho lica bij snelverkeer verbieden, dan is dé ademtest te verkiezen boven de bloed proef. Men moet daardoor de bloedproef rompslomp afschaffen en de verkeers politie uitrusten met een deugdelijke- ademtestapparatuör. Hier kwam de voor dracht op neer, die de psychiater dr. P. H. Esser uit Haarlem zaterdag in Den Haag heeft gehouden voor de algemene vergadering van de gereformeerde ver eniging voor drankbestrijding. Dr. Esser betreurde het. dat de wet gever niet gebiedend voorschrijft „bij snelverkeer geen alcohol". Als voordelen van de ademtest in vergelijking met de bloedproef noemde hijde aanzienlijk ge ringere kosten, de tijdwinst door hét niet hoeven inschakelen van een arts en door het vlugger verkrijgen van resultaten, het feit, dat de verdachte zichzelf van de uitslag van de test kan overtuigen en het aan de hand van de uitslag al dan niet direct uitsluiten van verdachte aan deelneming aan het verkeer. Kunst en Kunstenaars De Amsterdamse organist Thijs Kramer concerteert morgen, dinsdagavond op het orgel van de Vaste Burchtkerk aan de Potgieterlaan te Voorburg. Op het programma staan werken van Swee- linck, John Bull, Buxtehude, Bach en Widor. Dinsdag 18 juli concerteert de Amerikaanse organist David Ulrich in de Vaste Burchtkerk. (Van een onzer verslaggevers) REKEM Een café-restaurant met keuken, kantine en danszaal van een camping in het Belgische plaatsje Rekem, vlak bij Maastricht is gister morgen door brand totaal verwoest. De brand brak rond kwart over vier uit. Ook de woning van de bedrijfs leider, die zich in betzelfde pand bevindt, werd volledig in de as ge legd. Op de camping bevonden zich onge veer 1500 mensen, voor het grootste deel afkomstig uit Maastricht. Onder hen brak paniek uit. Mensen renden in het wilde weg naar een nabijge legen voetbalveld en de weg op. Door de vlammen zagen de bedrijfs leider, zijn vrouw en twee kinderen zich de weg naar buiten versperd. Het echtpaar gooide de kinderen door een raam naar beneden, waar zij door omstander werden opgevan gen. De ouders durfden zelf niet te hun hoofden naar het dak reikten, duwde de man zijn vrouw naar bui ten en sprong vervolgens zelf uit het raam. Beiden kwamen zo ongelukkig terecht, dat zij in een ziekenhuis met vrij ernstige verwondingen moesten worden opgenomen. Gisteravond brak op twee plaatsen in ons land brand uit. Een woning in Zeist ging totaal in vlammen op. De bewoners waren afwezig, maar al spoedig ontdekte de politie dat het vuur door de hoofdbewoner was aangestoken. Een buurmeisje moest bedwelmd door rook in een zieken huis worden opgenomen. In Amsterdam brak vannacht in een huis aan de Kinkerstraat een brand uit, die nogal hardnekkig bleek. Het vuur ontstond door nog onbe kende oorzaak in een schoenenzaak. Drie etages en 'n zolderverdieping brandden volledig uit. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De brandweer had de grootste springen.Toen de vlammen al oVer moeite het vuur te blussen. (Van onze correspondent Lucas Kleijn) PARIJS In het linkse weekblad L'Expres kon men vandaag lezen dat liberale leider Servan-Schreiber de leiding op zich gaat nemen van de komendi verkiezingsstrijd in Bordeaux. Daar is namelijk het volgende gebeurd: Chabanj Delmas is burgemeester van Bordeaux. In diezelfde stad is het plaatsvervanger kamerlid van Chaban-Delmas overleden. Chaban-Dclmas was er weliswaar gekozenl maar hij moest aftreden toen hjj eerste minister werd, omdat volgens de grondwef een kamerlid niet tegelijk minister mag zijn. BORDEAUX TOETSSTEEN Na de dood van de plaatsvervanger moest de Gaullistische partij voor Bor deaux een nieuwe kandidaat aanwijzen. Maar omdat deze partij er zonder De Gaulle niet zo heel florissant voorstaat, achtte men het beter dat Chaban-Delmas zelf kandidaat werd in de stellige ver wachting, dat hij én als eerste minister én als burgemeester met vlag en wimpel zou worden herkozen. Is dat het geval, dan staat Chaban-Delmas onmiddellijk zijn plaats af aan zijn plaatsvervanger omdat hij eerste minster blijft. Wat velen hebben zien aankomen, is gebeurd. Servan-Schreiber heeft dat niet op zich laten zitten en kondigde zondag aan dat hij persoonlijk naar Bordeaux komt om Chaban-Delmas te bestrijden. Niet op persoonlijke, maar op zakelijke gronden. „Ik zal Chaban-Delmas vragen", heeft Schreiber gezegd, „wat hij tot dus ver gedaan heeft voor de nieuwe maat schappij, die hij met zoveel ophef heeft aangekondigd. Volgens de grondwet is het de eerste minister die de politiek van de regering bepaalt, maar al het gras is voor de voeten van Chaban-Delmas weg gemaaid omdat het Debré is, als minister van landsverdediging, die de leiding heeft van de Franse militaire- en buiten landse politiek, terwijl het zesde vijf jarenplan geheel is toevertrouwd aan de minister van Financiën, Giscard d'Es- taing. Na het vertrek van genei'aal De Gaulle moet Frankrijk eindelijk een wer kelijk democratisch beheer krijgen, waarvan op het ogenblik geen sprake is". Men herinnert zich nog wel de strijd bare figuur Schreiber. Toen tussen de twee steden Nancy en Metz een koude oorlog werd gevoerd over de nieuwe weg verbinding tussen Parijs en Straatsburg, koos Schreiber de partij van het ver waarloosde Lotharingen en werd kandi daat tegen een Gaullist, die als Kamer lid ontslag had genomen. De Gaullis tische partij werd zo benauwd, dat zij de tussentijdse verkiezing in Nancy zou verliezen, dat niet minder dan vijf pro minente ministers tegen Schreiber het veld in werden gestuurd. Niettemin won Schreiber glansrijk en wist een groot deel van de linkerzijde achter zich te verzamelen. Hetzelfde gaat hij thans in Bordaux proberen. Chaban-Delmas zal daar alle zeilen moeten bijzetten om het niet van Schreiber te verliezéh. Eén nederlaag van Chaban-Delmas als eer ste minister zou voor hem en zijn rege ring bepaald fnuikend zijn. De mariniers worden op de kade allerhartelijkst begroet. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. Een groep van 93 Ne derlandse vakantiegangers heeft het afgelopen weekeinde op het vliegveld van het Spaanse Gerona veertig uur op vervoer naar huls moeten wachten. Dat zü uiteindelijk zondagmorgen toch nog op Schiphol terechtkwamen is te danken aan een geste van de Nederlandse char termaatschappij Transavia. De reizigers hadden onder auspiciën van het Eind- hovense reisbureau World Air Ité twee weken vakantie in Spanje doorgebracht. Zover is het niet gekomen voor 45 vakan tiegangers, die via dit reisbureau hun vakantie in Spanje geboekt hadden. Hun vertrek vrijdag was op het laatste mo ment uitgesteld tot gisteren, maar werd toen definitief afgelast. Zij zullen dc Spaanse zon niet zien. Vijf weken geleden al begonnen de moeilijkheden met het reisbureau World Air Ité. De Spaanse chartermaatschappij Air Spain weigerde toen een vlucht uit te voeren, omdat World Air Ité-direc- teur G. Gesling zijn financiële verplich tingen niet kon nakomen. Transavia- directeur John Block werd toen echter bereid gevonden de gedupeerde vakan- tiegangers alsnog naar Spanje te laten richt op beschuldigingen vliegen. Gesling betaalde die vlucht met bruik. een cheque, die 'echter niet door de bank werd geaccepteerd, omdat Geslings saldo niet toereikend niet zou uitvoeren, waardoor zowel 93 Nederlanders in Spanje als 45 Nederlan ders, die naar Spanje vervoerd moesten worden, werden gedupeerd. Volgens Air Spain was World Air Ité niet vlot genoeg met betalen. Het reisbureau deed daarom wederom een beroep op Transavia, dat toezegde de vlucht te zullen uitvoeren als deze en de vorige tijdig zou worden betaald. Dat gebeurde niet en de vlucht werd geannuleerd. De 45 vakantiegangers, die sinds vrij dagmiddag op Schiphol hadden zitten wachten, dropen teleux-gesteld af naar huis. In de loop van zaterdag besloot Transavia uiteindelijk de in Spanje ge strande groep van 93 vakantiegangers in de loop van de nacht uit Gerona op te halen in de hoop dat Gesling ooit aan zijn financiële verplichtingen zal vol doen. De Caravelle vloog leeg naar Spanje, omdat het volgens Transavia geen zin had de 45 op vervoer naar Spanje wachtende reizigers mee te nemen, aangezien die immers over twee weken vermoedelijk ook weer in Spanje zouden stranden. World Air Ité-directeur Gesling is sinds vrijdagmiddag spoorloos verdwe- Arrestaties tijdens Kockfetival in V.S. JACKSON, MICHIGAN (AP) In I totaal 109 mensen zijn tot nu toe gearres teerd tijdens het x-ockfestival van Goose Lake, dat door naar schatting 200.000 j jongeren wordt bijgewoond, zo heeft sheriff Charles Southworth zaterdag mee- I gedeeld. De meeste arrestaties zijn ver- drugge- j Southworth verklaarde dal zijn agenten voor naar schatting 50.000 dollar aan ver- dovende middelen uit een auto hebben Air Spain liet vorige week weten, dat j gehaald Het Rockfestival begon vrijdag het vrijdag de vlucht World Air Ité 1 en zal drie dagen durer (Van onze correspondent Lucas Kleijn) PARIJS Om de honderdduizenden toeristen, binnen- en buitenlandse, langs de kust van de Middellandse Zee een behoorlijke nachtrust te garanderen, zijn de laatste weken in Aix-en-Provence en Saint-Raphael nog al wat popvoorstel lingen met orkesten verboden. De hip pies mogen overdag doen wat zij willen, en dat is toch al veel, maar 's nachts moeten zü ook aan anderen denken. Jacques Collard was op het idee ge komen zijn veertigste verjaardag met zijn orkest Maschou-Beach aan het strand van Cannes te vieren en daar had hij nog al wat vedettes uit zijn milieu voor uitgenodigd. De popforma tie „Les Commodores" zou voor de muzikale begeleiding zorgen. Maar Jacques heeft een brief van de burge meester gehad. Ik heb niets tegen uw veertigste verjaardag, schreef monsieur Le Maire en wat mij betreft mogen er zoveel vedettes komen als u wilt, maar de „Commodores" moeten hun muziek instrumenten in de vestiaire achter laten. Cannes is een rustige stad en wil dat blijven. Dan is er nog de harmonicaspeler Aimable. Ooit van gehoord? hij schijnt vooral aan de stranden een beroemd man te zijn en van de burgemeester heeft hij heel wat minder last dan ge noemde Jacques. Per jaar legt hij zon kleine 120.000 kilometer af kris en kras door Frankrijk om op zijn accordeon tc spelen en dat schijnt hem allerminst windeieren te leggen. Hij is naar Cannes gekomen om zijn dochter op te zoeken en wat vrienden en vriendinnen om zich heen te verzamelen. Het moet een dolle nacht zijn geweest. Van Cannes ging het naar Chauve in de Loir-Atlantique en wie kwam daar op de dansvloer, 's morgens om vijf uur? Niemand minder dan mijnheer pastoor. Natuurlijk niet om te dansen. Oh non. mon dieu! Hij klampte Aimable aan en zei: luister, beste jongen, ik celebreer iedere ochtend om zes uur de vroegmis en dan zit er geen kip in mijn kerk. Ik sta daar als regel voor niemandal. Hou jij er om vijf uur mee op, dan komt er helemaal geen stex-veling. Maar speel je door tot zes, dan heb ik grote kans, dat ze nog allemaal naar de mis komen voor te gaan slapen. Dat heeft Aimable gedaan. En waarach tig, voor de eerste maal in jaren was het kerkje 's morgens om zes uur stampvol. Zij het dan met popaanbidders. Maar dat hindert niet, want Gods wegen zijn wonderlijk. De Italiaanse litterator Buzzati, verteller van korte verhalen, heeft eens geschreven, dat van Gods barmhartigheid nog wel een kleine v oorraad over is, al wordt daarvan in deze tijden een overdreven gebruik ge naakt. Verheugen wij ons met de pastoor van Chauve. deze dramatische foto werd genomen enige seconden nadat de wagen in het publiek terechtkw AMMAN-TEL AVIV (AP-Reutez) Aan het Suez- front is, als gevolg van het door Israël en Egypte gesloten bestand alles volmaakt rustig, maar aan de oveivge fronten zijn de Palestijnse guerilla's ac tiever dan ooit; zij hebben opgeroepen om van het Midden-osten een tweede Vietnam te maken ter bevrijding van Palestina. Ze zijn zelfs tegenover elkaar actief: in Jordanië zijn pro- en anti-Nasser- groeperingen met elkaar slaags geraakt, wat doden en gewonden heeft veroorzaakt. Hoe vriendelijk de toestand aan hel Suezfront is. bleek uit de omstandigheid dat vier Israëlische straaljagers op grote hoogte boven het Suezfront vlogen. Ex- werden enkele harde knallen gehoord. Een Egyptische officier verklaarde aanvankelijk, dat hier sprake was van een duidelijke bestandsschending. Later trok hij deze verklaring in de vliegtuigen waren boven eigen gebied gebleven en de knallen waren afkomstig van het doorbreken van de geluidsmuur. Waax-schijnlijk zagen de betrokken vliegtuigen toe op de naleving van het bestand door de Egyptenaren; bij de situatie van thans is dit de enige mogelijke manier, zolang geen andexe regelingen overeengekomen worden. In Tel Aviv weigerde men te bevestigen dat dit inderdaad de opdracht van de vliegtuigen was geweest. Egypte heeft V.N.-onderhandelaar Gunnar Jarring voorgesteld New York aan te wijzen als plaats voor onderhandelen tussen Egypte en Israël. Dit bericht Al Achram. Naar onze correspondent mededeelt probeert Cairo uit alle macht de Palestijnse guerx-illaorganisaties te be wegen het bestand in acht te nemen. De Egyptenaren zouden dreigen steun in geld dan wel geheel in te trekken. Tsjechen kapen vliegtuig naar Oostenrijk WENEN (Rcuter-AFP) Drie gewa pende mannen hebben zaterdag een II- joesjin 11-14 van de Tsjechoslowaakse staatsluchtvaartmaatschappij gedwon gen in Wenen tc landen. Zü werden daar gearresteerd. Dc kapers, een vader met zün twee zoons, zün Tsjcchoslowaken. Het toestel maakte met 27 passagiei-s drie piloten en een stewardess een bin- hun uenlandse vlucht van Bratislawa naar wapens te beperken j Kosice. Hel vliegtuig landde zaterdag middag op» de luchthaven van Wenen. het dit Arab fiepr De hoofi Rom Communisten gearresteerd in India NEW DELHI (AFP-Reuter) De In diase politie heeft in het zuiden van het land als voorzorgsmaatregel ruim vier duizend Russischgezinde communisten gearresteerd. De communisten hadden aangekondigd dat zü zondag landerijen zouden gaan bezetten. Mevr. Gandhi heeft onlangs alle regio nale regeringen opdracht gegeven het project van verdeling van braakliggende gronden snel uit te voeren. Onbekenden hebben zatex-dag de algemeen secretari van de x-echtse Swatantra-partij in Pen jaab. Basant ingh. doodgeschoten- Dé mooxd wex-d gepleegd op do boerderij scha van Singh in h<* dorp Then- ding gehc jaar pas rj i ,ai" KARLSKOGA Bij toerwa- genraces op het Gelleraascircuit in het Zweedse Karlskoga zijn vijf toeschouwers om het leven geko men, toen twee wagens het pu bliek inreden. Zeker vijfentwintig toeschouwers werden gewond, waarvan vijftien ernstig. De twee auto's beide Ford Escorts, weiden bestuux-d door de Fin Vitanen en de Zweed Tobiassen. Hel ongeluk gebeurde, toen de Zweed met zijn rech tervoorwiel bleef haken achter het lin kerachterwiel van de Fin. De wagens hadden een snelheid van 100 km per uur. De Zweed bleef ongedeerd, terwijl de Fin-twee bnen brak. Het is het eer ste ongeluk op het circuit, dat 25 jaar Na het ongeluk werd een stemming gehouden onder de organisatoren en de rijders en besloten werd twee van de vier wedstrijden, die op het programma stonden, doorgang te laten vinden. Twee van de beste Zweedse coureurs, Picko Troberg en Torsen Palm, besloten echter na het gebeurde niet te starten in de belangrijkste wedstrijd, de Zweedse Grote Prijs. De directeur van het circuit zei na het drama, dat het Gelleraascircuit voorlopig zal worden gesloten om de beveiliging te verbete- Grote prijs van Zweden voor sport wagens groep V tot 5000 cc, groep VI tot 3000 cc en prototypes: 1. Craft (Gbr) met McLaren Mie, 40 minuten 6,3 se conden, 2. Marko (Wdld) Porsche 908, 40.11,9, 3. Bonnier (Zwe) Lola, 40.40.4. 4. Gijs van Lennep (Ned) met Porsche 917,40.46,3. Minder boeren in Zuid-Holland DEN HAAG In vüf jaar tüd (1963- 1968) verminderde in Zuid-Holland hei aantal akkerbouwers en veehouders, dat een agrarisch bcdryf als hoofdberoep exploiteerde, met 4,3 procent. Door be roepsbeëindiging en overlüdcn bleek in die tüd 17,9 procent van het aantal land bouwers te zün verdwenen. Dit blijkt uit het onderzoek, dat het Landbouweconomisch Instituut (LEI) in stelde. Naar schatting zijn er van '63'69 ongeveer 500 landbouwers van beroep veranderd. De meeste van hen verlieten de landbouw. Ongeveer een vijfde slaag de er in om na beroepsverandering zelf standig- te blijven. Bijna de helft van de voormalige landbouwers kwam als werk- nemer buiten de landbouw terecht. Nog geen tien procent ging naar de fabriek.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 4