VAN VIANEN VOOR VOETBAL VERLOREN Leicester kon van ADO wat leren T0PPLAATS IS VOOR AZ NIET BEREIKBAAR Holland Sport weer niet imponerend Trainer Rab rekent op Telstar-kern Blauw Wit hield Hagenaars op 1-1 Voetbalsupporters maakten café met de grond gelijk SPORTBIJLAGE MAANDAG 10 AUGUSTUS 197 Mankeert er iets aan medische begeleiding (Van onze sportredactie) DEN HAAG De voetbalcarrière van Martin van Vianen, doelman van Holland Sport, is abrupt beëindigd. De arts van de verzekeringsmaatschappij keurde hem definitief af met de woorden: „Hel is niet verantwoord nog te spelen. Ik moet je afkeuren." Na een jaar sukkelen, na een meniscus operatie en de hoop dat alles nog goed zou komen, heeft Martin van Vianen moeten aanvaarden dat hij voor de sport is verloren. Ook het voornemen reeds gedeeltelijk uitgevoerd om als assistent van trainer Cor van der Hart te fungeren, heeft hij moeten opgeven. ..De Lange", zoals hü wordt genoemd in voetbalkringen, heeft de Haagse clubs jaren gediend: eerst ADO, daarna Holland Sport. ben bezig met de studie voor C. Ik mag wel een amateurvereniging trainen maar in verband met de financiële zijde mag ik niets meer met betaald voetbal te maken hebben waarbij ik zelf actief ben. Het zal dus bij kijken blijven. Ik krijg van de verzekering een uitkering en na een jaar wordt weer bekeken hoe het erbij staat". Martin van Vianen begon vorig jaar te sukkelen met een knieblessure- Hij werd geopereerd aan de meniscus maar ook de kruisbanden bleken beschadigd. „Er zit een enorme ruimte tussen dij- en kuitbeen, wel een centimeter of tien- Be gin augustus heb ik nog met Van der Hart gesproken en die zei: Ik heb Lou- werens en Van Elleswijk maar ik zal je toch nodig hebben. Ik ging trainen en bij de derde training werd mijn lin kerknie dik- Dat was het begin van het eind want eind vorige week ben ik definitief afgekeurd". Martin van Vianen heeft het onver mijdelijke aanvaard maar piekert er toch nog over. „Je krijgt zo veel schoppen in een wedstrijd, dat er maar iets hoeft te gebeuren, een trap op een ongelukkige plaats, en het is afgelopen met je. De gevallen liggen voor het oprapen: Jac ques Smit, Lambert Maessen, Willy Dul- lens en er zijn er nog veel meer. Dan ga je je wel afvragen of er iets man keert aan de medische begeleiding. De dokters zeggen zo gauw: loop nog maar even door, dan zullen we wel zien. Dat is mij ook gebeurd en het gevolg is dat je net even te veel doorloopt en dan is het te laat". Martin van Vianen moet nog verwer ken „dat je ineens overal bent buiten gesloten". Misschien dat het trainen van een amateurclub hem daarbij kan hel- (Van c sportredactie) Sf 9T i Doelman Shilton is eerder b(j de bal dan Harry Hestad, die hem AMSTERDAM In zijn voorlaatste oefenwedstrijd heeft Holland Sport gisteren in Amsterdam op het sfeervoMe veld van Blauw Wit, naast het Olympisch Stadion, opnieuw niet kunnen imponeren. De Hage naars kwamen tegen eerstedivisieclub Blauw Wit niet verder dan een gelijkspel: 1-1. Van een groot krachtsverschil was in het duel geen sprake. Blauw Wit had in enige fazen van de ontmoeting zelfs een licht overwicht. De Amsterdammers voerden hun aanvallen sneller uit, maar wanneer het op schieten aankwam haperde het in de voorste linie. Doelman In deh ierop volgende periode waren de Hagenaars iets sterker, wat geaccentu eerd werd door gevaarlijke schoten van Van Maurik, de immer zwoegende aan- valsspits. en de nog naar zijn juiste vorm zoekende Sj^ak Roggeveen. Zeven minuten voor de pauze was Roggeveen dicht bij een treffer. Uit een vrije trap van de uitstekende spelende Muller, die vaak fel op de huid werd gezeten, bereikte de bal Van Maurik, die om een Amsterdamse verirdiger heendraaide en Roggeveen bediende. Op het schot, dat volgde, reageerde Ron Boomgaard echter bekwaam. DEN IIAAG ..Jazeker", beaamde trainer Vac'az Jezek, „we heb ben volgens hetzelfde recept gespeeld als vrijdag tegen Cardiff City". Een recept, dat beoogt in de eerste helft zonder risico's te spelen en in de tweede volop in de aaival te gaan omdat dan de mogelijkheden zijn afgetast cn ADO weet hoe ver het kan gaan. Leicester City. toch een gerenommeerd Engels team. al sukkelden de spelers opvallend met de conditie, heeft gisteren ondervonden hoe dat recept uitpakt. Met 3-0 zegevierde ADO. Drie kwaliteitsdoelpunten, waaraan zelfs doelman Shilton niets meer kon doen. Trainer Jezek heeft duidelijk meer lijn gebracht in de ploeg, waarvan vooral de aanval het zorgenkind profiteert. Waist" ook dit seizoen leek de aanval de grootste zorgen tebaren. Defensie en middenveld zitten goed in elkaar. Het verlies van Harry Vos en het ontbreken van v. d. Oever niet getekend is afdoende opgevangen door hel opstellen van Korevaar en de uitstekende Simon van Vliet. De „oude getrouwen" op het middenveld bleven, maar de aanval werd opnieuw geformeerd. Harry Hestad, in het begin nogal schroomvallig en niet op zijn gemak, ontpopte zich gisteren als een gevaarlijke schutter, die twee van de drie treffers voor zijn rekening nam. Wytse Couperus speelt minder in de spits dan in zijn vroegere club, Haarlem. Maar hij is wel de, zij het niet sterk opvallende, man die de combinaties opzette waaruit de doelpunten voort kwamen. Lex Schoenmaker groeit snel naar zijn oude, grote vorm en gisteren speelde René Pas, die na de rust werd ingezet voor Wim Looye. een knappe (gedeeltelijke) wedstrijd. Fraaie doelpunten ADO speelde als een harmonika Vol doende mankracht achter bij een Engelse aanval, voldoende spelers voor bij eigen offensief. Dat resulteerde na de rust in drie fraaie doelpunten. Simon van Vliet snelde door de Engelse defensie en het passje naar Hestad werd gevolgd door een daverend schot (10). Goed door- n Pas werd afgerond met „maatwerk" naar Lex Schoenmaker, die feilloos inschoot (20) en een korte, snelle en precieze combinatie leverde door Hestad de derde treffer op. Het publiek gisteren 5.000 even moeten wennen aan van ADO. dat na de rust veel aan trekkelijker voetbal kan garanderen dan ervoor. Maar dat is het gevolg van de professionele inslag. Het veroveren van punten is primair. Vandaar een helft de kat uit de boom kijken en dan toe slaan. Dat lukte tegen Cardiff City wonderwel, tegen Leicester City nog beter. En dat met een zware tournee achter de rug. Ook op het punt van conditie kon Leicester City nog het nodige van ADO opsteken. Degelijk In de Haagse voorhoede moest het meeste gevaar komen van de rechter vleugel, waar Roggeveen en Roode ope reerden. Van Paul Roodnat, die vrijwel geen meter ruimte kreeg van zijn di recte tegenstander Dc Groot, ging wei nig uit. Op het middenveld deed Ben Woody Louwerens heeft gedurende de volle negentig minuten vrijwel geen enkel gevaarlijk schot te ver werken gekregen. De Amsterdammers hadden hun vizier zo onzuiver afgesteld, dat zelfs de unieke kans op een voorsprong door middel van een strafschop toegekend na een overtreding van de somstijds fors ingrijpende Theo Valkenhoff, verloren ging. Schem- mekes richtte weliswaar op de rechterhoek, maar zijn schuiver miste de noodzakelijke snelheid. Woody Louwerens kon nog vrij gemakkelijk de bal tot hoek schop verwerken. waaruit hij met Mulbr en Milic Joop van Maurik aan het werk zette. De Amsterdamse verdeiging had er echter goed oog in en met name Rudge gaf weinig kansen weg. Met Van der Vaart voor Milic en Coenen voor Roodnat, die bij een poging een dieptepass van Rog geveen te bereiken werd geblesseerd, behield Holland Spoil een licht over wicht. Blauw Wit trachtte met snelle uitvallen tot doelpunten te komen maar dank zij het ingrijpen van Kronshorst en Valkenhoff kwamen de Amsterdam mers slechts tot enige ongecontroleerde schoten. Kort voor het einde kreeg Blauw-Wit toch loon naar werken. Bos dijk verraste Kornshorst en Van der Maas, die in de mening verkeerden, dat Bosdijk de bal in builenspelpositie had ontvangen en daarom bleven staan. De bebaarde Amsterdammer liep door, plaatste nog even naar binnen, naar Schemmekes, en schoot de weer terug ontvangen bal onhoudbaar voor Louwe rens in het doel: 11. Muller zo op het oog het meeste werk. maar de onopvallend, maar degelijk opererende Milic vormde eveneens een nuttige schakel tussen voor. en achter hoede. waarin Olsthoorn het moeilijk had met Schemmekes, die hem nog al eens op snelheid klopte. De soms wat omslachtig opgezette Holland Sportaan- vallen resulteerden pas na een klein half uur in de tweede helft in het eerste doelpunt. Sjaak Roggeveen sprintte tijdig op een dieptepass, pas seerde twee Amsterdammers en schoot beheerst diagonaal in 01 Vrijwel onmiddellijk na zijn treffer trok Rogge ven zich terug op het middenveld, van LONDEN De Schotse en En gelse politie is er zaterdag duide lijk achter gekomen dat er weer gevoetbald wordt. In Derby moest de politie voor de Watney Cupfina le tussen Derby County en Man chester United honderd voetbalsup porters arresteren nadat in een vechtpartij een plaatselijk café vrijwel met de grond gelijk was gemaakt. Tijdens de ontmoeting liepen twaalf personen verwondin gen op toen er met flessen gegooid Bij de wedstrijd ChelseaEverton arresteerde de politie tien heet hoofden en werden tientallen jon gere supportérs van het veld ver wijderd. Zeventien Schotten zullen zich maandag voor de rechter moe ten verantwoorden wegens ongere geldheden die zich zaterdag tijdens de wedstrijd voor de Schotse league tussen Glasgow Rangers en Dun fermline Athletic voordeden. (Van onze sportredactie) VELSEN „Natuurlijk had ik graag een topspeler in mijn elftal gehad. Wie wil dat niet?" De beperkte financiële mogelijkheden van Telstar hebben de wens van trainer Jan Rab niet kunnen vervullen. Maar geen nood. Immers Telstar is een van de vele clubs, die ondanks het gebrek aan sterren en ondanks het tekort aan een groot kapitaal, de laatste jaren tevreden is met een bescheiden rolletje in de hoogste j divisie van het betaald voetbal. Het ergste wat hen kan gebeuren is degraderen, het gunstigste is een plaats bij de Runners-up. Dat eerste is de schrik, het laatste een ideaal. Op deze twee punten is dan ook het aan- en verkoopbeleid van de Velsena- ren gericht. De voornaamste aankopen werden gedaan om de leemtes, die het afgelopen seizoen naar voren waren, gekomen, zo goed mogelijk te vullen. Driessen en Molenaar moeten de ver dediging versterken en De Jong en Lecherman de aanval. „Ook voor het middenveld ha« ik nog wel een aan winst kunnen gebruiken", zegt Jan Rab. „maar dat zal er niet in zitten Nu. voor de rost zal ik het moeten hebben van de kern. die ik al had, de eieen snel er s Er zit talent genoeg. De vraag is enkel- wanneer zal dit zich voldoende ontwik keld hebben? In ieder geval heb ik nu mogelijkheid om via de vleugelverdedi gers de aanval te stimuleren. Afgelopen seizoen is dat door gebrek aan mate riaal niet helemaal uit d" verf geko- Jan Rab is met zijn 26 jaar. de jongste eredivisietrainer. Gebrek aan ervaring en routine lijken een grote handicap „Dat vond ik niet", oordeelt hij /.elf „Ik heb een goede opleiding gehad en kiik od de jongste ontwikkeling in hel topvoetbal. Vandaar dat ik meen u kunnen zeggen dat Telstar met dit ell'tal voor aüe clubs, die Aiax er» Feijenoord volgen, inclusief PSV. een moeilijke tegenstander zal worden" Ondanks het gemis aan sterren ziet Jan Rab kans om van de Velsense ploeg een gevaarlijke middenmoter te maken. Wei stelt hij daarbij als hoofdvoorwaarde dal het team moei zijn ingespeeld daarom is hij dan ook al snel begonnen met de training, die in de voorberei dingsperiode erg intensief zal gebeuren Ik moet de nieuwkomers in het team inpassen voo?-da< de competitie begint" stelt de Telstartrainer, „want dan gaan de klappen va'le. Als je in het begin een aantal punten verliest, zal het op het laatst van de competitie moeilijk ziin die achterstand weer in te halen. Uiteraard zijn er nog meer factoren, die hier de hand in hebben. Neem nu al leen maar de competitie-indeling. Het begin is bijzonder belangrijk. Kom ie dan tegen de sterkste elftallen en haal je nauwelijks een punt, dan is je elftal geneigd om weg te zakken. Daar moet je allemaal rekening mee houden Ondanks de bescheiden rol. die Telstar het afgelopen seizoen in de competitie heeft gespeeld blijkt hel, publiek toch in grote getale te zijn opgekomen, een bewijs dat het de club niet vlug in de steek laat en dal de prestaties van de Velsende senüprofs heus wel op prijs stelt. „We hoeven ook geen kampioen te wor den". zegt Jan Rab. „Hoeven niet en kunnen niet Dat weet het publiek ook Jk vind dat we het dit jaar behoorlijk hebben gedaan en als alles een beetje gemakkelijke: gaat lopen zullen we het nog beter doen Kijk. de kern van hel elftal heeft een heel redelijk peil. Met de i isten i hoop verschil met vorig seizoen. Als dat verschil in iets positiefs is om te zetten, speel je ook beter. En waarom niet? Per slot van rekening hebben we niet voor niets aankopen gedaan. Al zijn het dan geen grote. Als je goede spelers kunt samensmelten tot een draaiend team is dat meer waard dan een dat minder soepel speelt en een '2-i auj». aftrap ere divisie Hilll iiiiiiiiiiii ALKMAAR Twee jaar gele den stelde Klaas Molenaar, de grote man achter de schermen van AZ'67, een ambitieus vijf jarenplan op. Volgens dat plan zou het toen pas gepromoveerde AZ in vijf jaar naar de top moe ten doorstoten. Molenaar is er na twee jaar, waarin de gestelde doelen: be houd van het eredivisieschap en een twaalfde plaats zijn bereikt, eigenlijk van overtuigd, dat zijn vijfjarenplan een illusie is. Klaas Molenaar: „Om de totale top te halen waarin nu een-Ajax, Feijen oord en PSV zitten zouden we de hele opzet van AZ moeten veranderen. Er zou een goed stadion moeten komen. Meer geld voor spelers. Meer geld ook om hogere salarissen te betalen. En dat lijkt voor AZ '67 niet haalbaar. Ik zie voor AZ '67 voor volgend seizoen een tiende of negende plaats in het verschiet. Net boven de groep van staartclubs die dit jaar groter zal zijn dan vorige seizoenen". Een plaats dus in de middenmoot. Het lijkt een vrij veilige prognose gezien het spel van vorig seizoen en de wei nige veranderingen die in het elftal hebben plaatsgevonden. Klaas Mole naar: „Van de eerste-elftalspelers is alleen Chris Dekker verkocht aan NEC. Maar we hebben volgens ons een ge lijkwaardige middenveldspeler in Abe van der Ban van ZFC teruggekocht. Bovendien is onze voorhoede versterkt door de Poolse international Sigmund Schmidt, die samen met de al gecon tracteerde Pool Jan Liberda een ge vaarlijk sohutlersduo moet gaan Klaas Molenaar deelt het allemaal wat mat mee. De man, die geslaagd is als amateurvoetballer en later in de zaken wereld, ziel zijn plan voor een top club onder de naam AZ '67 de mist in gaan. De blauwdrukken van een pre- tentieos vijfjarenplan lijken al in het derde jaar op science fiction tekenin- Een man die wat nuchterder over voetbal denkt is de AZ-trainer Robert Heinz. De man die in één jaar AZ tot een eenheid smeedde. Een team dat op eigen terrein voor elk eredivisie-elftal een bijzonder moeilijke tegenstander was, vooral door de sterke verdediging. Trainer Heinz wil dit jaar meer het accent leggen op de aanval. „Vorig seizoen waren we door een slechte start wel gedwongen elk punt te grij pen, wat wé nodig hadden. Nu kunnen we dacht ik ons zeker voor eigen pu bliek wat meer risico's permitteren". De ploeg, die nu veel meer ervaring heeft in het eredivisievoetbal, zal dan ook meer tactische opdrachten krijgen van de Duitse óefenmeester. Vervolgt hij in verrassend goed Hollands na één seizoen in Alkmaar: ..Bovendien kun nen we ook technisch nog vooruit gaan". Bij alles is Jan Rab een van de weinige trainers, die het woord degradatie nie: in de mond heeft gehad. Wat betreft prestaties van zijn club is hij vrij zelf verzekerd. Hij houdt niet van veel ar gumenteren, maar stelt de dingen, zoals hij ze ziet, zoals hij ze zich heeft voor gesteld. Jan Rab. optimist of realist Hij haalt de schouders op. Men zal we zien. Laat hef publiek zelf maar kornet Trainer Heinz zegt hét-in bot be-,j sef dat de mogelijkheden van*'r* AZ beperkt zijn. Hij ds wel beren om binnen de enge werkruimte alles eruit te halen wat er inzit Dat is hem wel toevertrouwd Trainde hij niet zeven jaar het nationale team van Luxemburg dat hij tot dusver naar een onge kende, maar i oor de buitenwacht weinig spectaculaire hoogte voerde. Zijn taak bij AZ lijkt identiek. De Polen Jan Liberda en Sigmund Schmidt komen alsnog naar Alkmaar Een AZ-delegatie naar Polen, bestaan de uit de heren Henk Schouten Henk van der Hoeff. heeft telefonisch laten weten dat de komst van hel veelbesproken tweetal in de loop var deze week tegemoet kan worden ge zien. Wanneer alles volgens plan ver loopt zal Liberda morgén in Alkmaai arriveren en Schmidt zal donderdag volgen. De beide bestuui-sleden AZ zullen de Poolse spelers op hun reis naar Nederland vergezellen. ffl'ISSitWfitS!

Leidse Courant | 1970 | | pagina 10