PRINS CLAUS TROTS OP NEDERLAND ;n ET Foto van dode Sharon te veel voor Linda Toekomst van zéér Britse Times blijft nog onzeker GETUIGE OVERLEDEN Problemen toekomstige gemeenteraad van Breda VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1970 LEIDSE COURANT Interview met joods weekblad (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Plotseling ontdek je dat je trots bent op iets dat Nederlands is of dat door Nederlanders gepresteerd werd en wordt. Om een duidelijk voorbeeld te geven: als sportliefhebber zijn het olympisch goud van Ada Kok, het wereldkampioenschap van Ard Schenk en de Europacup van Feijenoord plotseling dingen waarvoor je een halve nacht slaap opgeeft." Dit verklaart prins Claus in een interwiew met het Nieuw Israëlitisch Weekblad van deze week, het eerste exclusieve vraaggesprek dat hij een Nederlands blad heeft toegestaan. Als ander voorbeeld waaruit blijkt dat hij zich Nederlander voelt noemt hij het taalgebruik. „Ik denk en droom in het. Nederlands (behalve rekenena ls het heel snel moet gaan). Ik voel me ook intensief be trokken bij het politiek gebeuren in Neder land. Ook voor verkiezingsuitslagen offer ik graag mijn halve nachtrust op." Op de vraag of hij de monarchie in ons land als iets blijvends ziet, antwoordt de prins: „Zeer zeker beschouw ik op dit moment de monarchie in Nederland als blijvend. Daar moet je gewoon van uitgaan Wij moeten er in ieder geval van uitgaan Als hoofdredacteur H. Knoop van het N.I.W. hierbij opwerpt of hij dat geen struisvogelpolitiek vindt, omdat de monarchie toch even goed kan verdwijnen als tal van andere instituten, zegt de „Alle instituten die door mensen zijn geschapen, kunnen verdwijnen. Een en ander lijkt mij in eerste instantie ainankelijk van die mensen, die die instituten dragen en daaraan vorm en inhoud geven. Als echter het Nederlandse volk een eind aan de monarchie zou willen maken, dan geloof ik niet dat u ledeh van het Koninklijk Huis op de barricade zou vinden om het instituut van de monarchie als zodanig te verdedigen. Ik zelf heb zeker niet het gevoel dat wij bezig zouden zijn aan het schrijven van het laatste hoofdstuk van de monarchie in Nederland, maar als jongste lid van het Koninklijk •comer", natuurlijk niet erg veel Moordzaak Tate LOS ANGELES (AFP-Reuter-AP) De kroongetuige in het moordproces Sharon Tate, Linda Kasabian, is bij het zien van een foto van het stoffelijk overschot van flimster Sharon Tate in tranen uitgebarsten. Tevoren had jpe gezegd zich verantwoordelijk te voelen voor de moorden. De verdediger van hippicleider Manson had Linda gevraagd of zij zich verant woordelijk voelt vcor de moord op de actrice en haar gezelschap. Linda Kasabian antwoordde: „Ik weet niet of ik het toen voelde, maar ik voel het nu". Zij voegde hieraan toe veel spijt te hebben, maar logde er de nadruk op I 1 mijn oordeel i Huis, als „new Ik ben wel van door de leden worden geschrevc volk en Koninklijk Huis zo ervan overtuigd dat ook vo» heel duidelijk zullen zijn Streeft de prins bewust iemand die niets fout doet? Alles wat hij heeft ondernomen heeft hij immers tot een goed eind weten te brengen. Hij heeft de vierdaagse uit- i echte'kloof tussen i ontstaan, dan ben ik r ons de consequenties Plotseling ontdek je, dat je voor Feijenoord graag heeft nog geen uitglijders gemaakt. Hij 5g niet bekeurd wegens te hard rijden. Op deze vraag volgt een ontwapenend antwoord Ook bekeuringen „Natuurlijk streef ik ernaar alles wat ik doe zo goed mogelijk te doen, maar die image van feil loosheid is bepaald niet in overeenstemming met de werkelijkheid. Er is niemand die geen fouten maakt en ik maak er zelfs veel. Ik veronderstel alleen dat de mensen zo aardig zijn die fouten niet te zien. En daarnaast heb ik veel geluk gehad. Ik heb ook al enkele keren bekeuringen gehad en wel voor verkeerd parkeren. In mijn gevallen is de zaak niet in de publiciteit gekomen. Die vierdaagse heb ik inderdaad uitgelopen, maar bepaald niet zo feilloos als wel verondersteld wordt. De mensen die dat dachten, had ik graag mijn voeten laten zien. Het belangrijkste is, dat je probeert het zo goed mogelijk te doen. Er zijn altijd menden die het beter zullen kunnen." Begrip voor Joods standpunt Een belangrijk deel va.i het interview met het N.I.W. gaat uiteraard over de verhouding tussen het joodse deel van het Nederlandse volk en prins Claus ^en omgekeerd. De kritische reactie van de 43, tel. fijkver- ua, tel. Wllhel- Voor- lijn. 1-2250. 01717- kt. De eenschap bij zijn verloving met prinses Beatrix is voor hem onverwacht gekomen en is hem niet meegevallen. In Duitsland is zeer veel bekend geworden over Duitse oorlogsmisdaden en de jodenvervolging im het bijzonder, maar dat had vooral betrekking op de gebeurtenissen in Oost- Europa. en veel minder op wat er in Westeuropese landen is voorgevallen. Bij het gesprek, dat hij en prinses Beatrix voor hun huwelijk ten huize van de vroegere burge meester van Amsterdam met de leiders van de joodse gemeenschap hebben gevoerd, heeft hij pas een volledig besef gekregen van alle achtergron den, en was het begrip bij hem en zijn vrouw volledig. „Natuurlijk", aldus prins Claus, „hadden wij er al dikwijls over gesproken: we deden in die tijd bijna niets anders. Maar zoiets komt toch veel sterker over als je het uit de mond van de betrokkenen zelf hoort. De ontmoeting bij burgemeester Van Hall met de rabijnen en met enkele oud-venzets- strijdens is een van de indrukwekkendste geweest, die ik heb gehad in de tijd waarin ik werd gecon fronteerd met groeperingen, die tegen ons huwelijk grote bezwaren hadden Verlovingstijd niet de fijnste Zijn verlovingstijd noemt prins Oiaus, „om het heel eerlijk en duidelijk te zeggen, nu niet de periode die ik tot de funste van mijn leven zou willen rekenen. Het was een heel moeilijke tijd, die alleen maar te doorstaan was door hetgeen tussen mijn vrouw on mij bestond. Het was een vuurproef. Het wa« allemaal heel moeilijk te ver- Verlovingstijd niet de fijnste uit zijn leven werken, temeer daar ik voorheen in de persoon lijke sfeer nooit veefl moeilijkheden met menseD had gehad. Dan vaat zon explosie van allerlei gevoelens dlie tegen ie persoon zijn gericht, je natuurlijk niet makkelijk." Vóór zijn verloving wist prins Claus, naast dat wat Schiller over Nederland heeft geschreven, weinig over ons land. Hoe heeft hij zich geïnformeerd? „Ik heb o.a. „De ondergang" yan Presser gelezen en dk heb verder alle t.v.-films gezien, die prof. De Jong over de bezettingstijd heeft gemaakt. Die films hebben we regelmatig, eens per week, gedu rende enige maanden laten draaden. Vele mensen die bij de verschillende gebeurtenissen betrokken waren, hebben we hierbij persoonlijk uitgenodigd en met hen na afloop vaak uren gediscussieerd. Ook prof. De Jong zelf was samen met de heer Sijes bij die gelegenheden aanwezig". „Fouten? Ik maak ze ook. Misschien zijn de mensen zo aardig ze niet te willen zien" meeste memsen is hun trouwdag een van de ple zierigste dogen dn hun leven. Dat zou ik voor miin trouwdag niet zo absoluut willen stellen. Ik be waar aan de elfde maart bepaald plezieriger her inneringen dan aan de tiende". Sympathie voor Israël Zijn gevoelens ten opzichte van Israël omschrijft prins Claus, na enig madenken, als „gevoelens van grote sympathie". Waar dat op stoelt vindt hij „eerlijk gezegd niet erg belangrijk. Als je het ge voel hebt dat die gevoelens echt zijn en niet voort gestuwd worden uit alleen maar schuldgevoelens, dan vind ik het verder niet zo belangrijk om ze te •analyseren". De prins zou dolgraag eens naar Israël willen gaan, maar of hij dat ook inderdaad gaat doen? „We hebban nog geen concrete plan nen. In onze positie moei je helaas met heel wat gevoeligheden rekening houden. Een bezot-k aan een bepaald land word*, onmiddellijk uitgelegd als antivult u maar dn'" De prins verleende liet vraaggesprek, dat bijna twee uur duurde, in zijn werkkamer in het paleis Lange Voorhout. Studenten Artibus in ongelijk gesteld UTRECHT (ANP) Het kort geding dat zeven studenten van de Utrechtse academie voor Beeldende Kunsten Ar tibus tegen het schoolbestuur aanspan den, nadat zü de mededeling kregen na de vakantie niet meer op school te hoe ven terugkomen, hebben dit verloren. Na een roerige rechtszitting begin deze week stelde de rechter een compromis voor. Dit werd echter door het school bestuur niot aanvaard. De president van de Utrechse rechtbank, professor Van Dijk, kwam tot zijn uitspraak in de overweging, dat de studenten zich tegen over het schoolbestuur en de voorzitter met name bij de acties van het af gelopen voorjaar nodeloos kwetsend en grievend haddenu itgelaten. Slechts op één punt werden twee van de zeven studenten in het gelijk gesteld. De president sommeerde het bestuur de twee het overgangsrapport toe te zen den. dat hangenyde de uitspraak was achtergehouden dat zij niemand gedood had. Zij brak in snikken uit en zei geen vragen meer te kunnen beantwoorden toen Mansons ver dediger haar een kleurenfoto liet zien van het doorstoken en met bloed bevlek te lijk van Sharon Tate, die op het ogen blik van de moord acht maanden in ver wachting was. De rechter schorste het proces voor tien minuten om de 21-jarige Linda op verhaal te laten komen. Zij kwam echter niet meer terug in de zaal. Haar verdedi ger tekende protest aan tegen het optre den van Mansons advocaat, die volgens hem gepoogd had haar de foto met ge weld in handen te duwen. Inmiddels is een boerenarbeider, die als getuige geboord zou worden, over leden. De man, die werkte op de boer derij waar Manson w oonde, zou aan her- senvlicsontstekiiv; gestorven z(ju. De autoriteiten hebben lijkschouwing bevo len- De boerderij bij Los Angeles werd gebruikt voor t devisie-opnamen. De boerenknecht vc.-zorgdc daar de paarden. Rookbommen ongepast? Van de rookbommen, pip op zijn trouwdag U Amsterdamse Raadhuisstraat de gouden koets het gezicht onttrokken, heeft hij achteraf de vang beter gezien op foto's dan tevoren in koets. Vond de prins die actie ongepast? „Wat is ongepast? Ik wist dat er mensen oo huwelijk tegen waren en hadden gekozen vooi soort protestacties Je vindt persoonlijk iedex- de dit poging om je trouwdag het is heel moeilijk op in de gedachtengang v. ren en er begrip voor te verstoren ongepast jc'n dag je te verplaatsen ri degenen die demonstre- >o te brengen. Voor de SPOORLOOS VERDWENEN IN OOSTENRIJK Geen hoop op terugvinden 8-jarige Philip Gaaikema (Van een onzer verslaggevers) ROLDE De heer P. T. Gaaike ma uit het Drentse Rolde heeft geen hoop meer ooit iets van zün 8-jarige zoontje Philip le zullen vernemen. liet gezin Gaaikema (twee kinderen) op thuisreis van vakantie had op 22 juli langs de weg aan de voet van de Gross- glockner in Oostenrijk een par keerplaats opgezocht. Na een hall' uur was Philip nergens meer te bekennen. Vele speuracties bleken tevergeefs. Di' Oostenrijkse politie heeft het gebied rond het dorp Fusch af gestroopt, terwijl de bergbeek bij de parkeerplaats over een lengte van 30 km eveneens werd door zocht. „We moeten nu maar aan nemen. dat Philip in die beek is gevallen", adus de heer Gaaikema. De theoretische mogelijkheid, dat een eveneens op de parkeerplaats staande witte Taunus 17M uit Ne derland Philip heeft meegenomen is gisteren ontzenuwd door een telefoontje van de eigenaars van de auto, de familie Pronk. De heer Pronk zegt Philip ook niet te heb ben gezien, waarmee het laatste beetje hoop bij de familie Gaaike ma is weggeëbt. De heer Gaaikema meent nog dat hij veel medewerking van de Oos tenrijkse politie heeft gekregen. „Niettemin staan we machteloos... BREDA (ANP) De kans bestaat, dat Breda in september zijn nieuwe gemeenteraad nog niet zal kunnen in stalleren. Dat hangt af van de snelheid waarmee dc kroon de bezwaren van het huidige raadslid J. Woestenbcrg van de Praktische Politieke Partij behan delt en een uitspraak doet. De bezwaren van de heer Woes ten- berg. malversaties bij de gemeente raadsverkiezingen van 3 juni jl. in Bre da, zijn woensdag door de beroepska mer van het provinciale bestuur >n Noord-Brabant niet ontvankelijk ver klaard. Aan deze unieke situatie zitten enke le haken en ogen. Volgens de kieswet mag de nieuwe raad vergaderen als de benoeming van meer dan de helft van de nieuwbenoemde raadsleden onher roepelijk is. De bezwaren van de PPP waren gericht tegen toelating van het deel dat nog geen deel uitmaakt van de nu in functie zijnde raad. In Bneda komen 19 van de 39 raadsleden als n iouwgekozenen. Volgens de kieswet zou de nieuwe raad met 20 personen bijeen mogen komen. Dile zouden dan ook op de eerste dinsdag in september de wethouders moeten kiezen. Omdat de nieuwkomers ongelijk over de par tijen verdeeld zijn. zou er een geheel andere politieke samenstelling in de raad ontstaan, dan door de kiezers werd bepaald. Kennedy jr. en Shriver jr. voor kinderrechter HYANNISPORT (Reuter) Achter gesloten deuren is gisteren de zaak tegen de zestienjarige zoon van Robert Kenne dy en z(jn even oude neef Robert Sargent Shriver behandeld. Ztf waren beschul digd van het in bezit hebben van roari- Het resultaat van de zaak, die voor de kinderrechter van het district Barn stable. rechter Henry Murphy speelde, is niet bekendgemaakt. Volgens de wet in Massachusetts worden alle zaken van de kinderrechter achter gesloten deuren behandeld. Men neemt aan dat de rechter de gebruikelijke gang van zaken heeft ge volgd en de zaak voor zes maanden aan zal houden zonder uitspraak te doen. Dit betekent dat de twee jongens een proef tijd krijgen. Robert Kennedy jr, zijn moeder Er ward op (Van [•respondent Roger Simons) LONDEN De toekomst van de Times, die gedurende vele jaren Groot-Brittanniës meest gezaghebbende krant was, blijft onzeker. Aan de geruchten in Fleet Street dat de Thomson Organisation de Times zou ver kopen, werd een einde gemaakt door een ingewikkelde transactie van de boekhouding. Van vandaag af wordt de Times, die tussen 1966 en 1969 een verlies van 17 miljoen pond heeft geleden, gepubliceerd door de Thomson Scottish Associates, een privé holding company van de familie Thomson. Deze maatschappij bezit het. grootste deel van het kapitaal van de Thomson Organization. In het verleden heeft zij evenwel de meeste dividenden van de Thomson Organization, waarop zij recht had, afgewezen. Vorig jaar ging het om een bedrag van 1.239.000 pond. In de toekomst zal de Thomson Scottish Asso ciates de dividenden echter wel opstrij ken, om 't verlies goed te maken voort spruitend uit de exploitatie van de Times. Eventuele winst, die door de Times zou gemaakt worden, komt natuurlijk ook ten goede aan Thomsons houdster maatschappij. Volgens waarnemers in Fleet Street is dit lord Thomsons manier om toe te Populariseri ng mislukt geven, dat zijn pogingen om van de stijf deftige oude Times een meer populaire krant met een grotere oplage te maken, mislukt zijn. De Times is nog niet ten dode opgeschreven, maar het ziet er wel naar uit, dat de oude tante opnieuw het kwaliteitsblad- van de Britse mensen aan de top. zal proberen te worden. Op redactioneel vlak is met dit doel de nodige reorganisatie al begonnen. Zelfs de positie van de huidige hoofdredacteur verkeert naar verluidt in gevaar. De kosten van dc pogingen om van de Times een „quuli-pop" (populair kwali teitsblad) te maken, werden hoofdzake lijk gedragen door de Sunday Times, lord Thomsons eerste grote Londense verovering, die veel geld opbracht. Tijdens het afgelopen financiële jaar is de winst van de Sunday Times echter aanzienlijk gedaald, met het gevolg, dat voor deze zondagskrant de last van de Times te zwaar werd. Dank zij de be slissing van lord Thomson kan de Sun day Times nu herademen. De drastische bezuinigingsmaatrege len, die sinds het begin van dit jaar op de Times toegepast werden, zullen nu vermoedelijk nog verscherpt, worden. In Fleet Street vraagt men zich af, wan neer lord Thomson het plan zal door zetten dat hij al geruime tijd schijnt te koesteren om de grond en de gebouwen van Printing House Square, waar de redacties en de drukkerijen van de Times en de onafhankelijke zondags krant The Observer gevestigd zijn, te verkopen aan een consortium geleid door de Observer, wat hem 2 of 3 mil joen pond zou kunnen opbrengen, die hij vermoedelijk voor de Times zelt zou gebruiken. Engelands prestigekrant zou dan ver huizen naar Thomson House, het gebouw van de Sunday Times-aan de Gray's Inn Road, met het gevolg dat de Guardian, die daar gedrukt wordt en er redactio nele ruimte huurt, op straat zou zitten. Dit dagblad zou dan bij de Observer moeten aankloppen om rotatiepersen en kamers voor zijn Londense redactie te kunnen vinden. Hoewel de Guardian geen winst boekt, is zijn financiële posi tie tegenwoordig gezonder dan die van de Times, Dit wordt verklaard door het feit, dat de oplage van de Guardian omhoog gaat met minder kosten dan bij de Times het geval heet te zijn. De Guardian wordt tegenwoordig in Fleet Stxeet vrij algemeen als een betere krant dan de Times beschouwd. Of deze 1 nude tante in de toekomst weei' Enge lands meest gezaghebbende kxant zal worden, is op dit moment de meest intrigerende vraag die de Londense 1 perswereld bezig houdt.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5