£cidóc Qowvcunt Bonn-Moskou paraferen overeenkomst „ERKENNING" UIT TEKST GEHOUDEN Zeven mensen op weg naar bruiloft gedood ^ÏIR# CONTROLEVOORSTEL VS DOOR CAIRO VERWORPEN Preambule aanvaard Bestuurster voegt te laat in Uruguay: geen vrijlating van gevangenen Nederlandse truck ramt auto s: 3 doden: Drents meisje aast op record dakzitten EZH overweegt kerncentrale te bonwen in Znid-Holland Cholera in Astrakan Treinramp in Levenslang in Joego-Slavië Vervallen Evert Castelein DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 61e jaargang, no. 18.122 VRIJDAG 7 AUGUSTUS 19. T.V.-SELECTEB VANAVOND I Nederland 1: 19.04 uur Tieneropstand; 20.45 uur Please sir; 21.10 uur Pop- parlement; 22.00 uur Zolang de kraan vogels nog overvliegen, film; 23.00 Wereldkampioenschappen wiel- Nederland 2: 19.04 uur Première over I film; 19.30 uur Lief zijn voor mui- film; 20.20 uur Zomaar een I zomeravond; 21.45 uur Mannix. PLAATSELIJK NEERSLAG Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk regen of onweer. Zwakke tot matige wind. in hoofdzaak tussen noord en oost. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. MOSKOU (AP-Reuter) De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Walter Scheel en zijn Russische collega Andrej Gromiko hebben vanmorgen een verdrag geparafeerd, waarin West-Duitsland en de Sovjet-Unie be loven af te zien van geweld en de naoorlogse grenzen van Oost-Europa aan vaard worden. Dit is het resultaat van elf dagen hard en moeizaam onder handelen. Algemeen wordt het -verdrag gezien als het begin van betere ■betrekkingen tussen beide landen. Scheel is vandaag in Bonn terug gekeerd. Het. verdrag kan pas getekend worden als het kabinet van Willy Brandt er zijn goedkeuring aan heeft gegeven. (Van verslaggeefsters) Dit bleef er over va.» de auto met acht bruiloftsgangers bij ceii bot sing met een truck op de weg Ber gen op Zoom Roosendaal. Wonder boven wonder overleefde de bestuur ster hel ongeval wel. De tekst van het verdrag is niet bekend gemaakt en ook de bewoording van dat gedeelte dat over de Oost- europese grenzen handelt is niet bekend. Van Westduitse zijde is evenwel ver nomen dat in de tekst het woord „erkenning" is vermeden. Scheels belangrijkste succes is geweest dat hij de voor de Russen wat moeilijk te verteren preambule heeft kunnen doordrukken en dat de tekst van brie ven die betrekking op het verdrag heb ben, zijn toegevoegd. In één van die brieven wordt, zo neemt men aan, ge sproken over het Westduitse streven naar hereniging van de beide Duitslan- den. De uiteindelijke paralering had plaats in het Spiridonovpaleis. MONTEVIDEO (AP) President Jorge Pacheco Areco van Urnguay heeft verklaard, dat zijn regering niet met de guerrilla's zal onderhandelen over de vrijlating van alle politieke gevangenen in ruil voor twee ontvoerde buitenlandse functionarissen. De nationale bevrijdingsbeweging „Tupamaros" heeft bepaald, dat de re gering te middernacht alle politieke .ge vangenen dient vrij te laten in ruil voor een Amerikaanse adviseur en een Braziliaanse consul, die vorige week zijn ontvoerd. Pacheco Areco zei het volkomen eens te zijn met het maandag door het ministerie van Binnenlandse Zaken uitgegeven communiqué dat wei gerde de gevangen genomen Tupamaros als politieke gevangene te erkennen. POTSDAM (ADN) Drie mensen zi.in gistermiddag om het leven gekomen en drie personen werden zwaar en tien licht gewond, toen op de autoweg Berlijn— Marienborn een Nederlandse vrachtauto achterop twee bij een wegversmalling stilstaande auto's reed. Nog zeven auto's raakten bij de kettingbotsing betrokken. Volgens de Oostduitse politie zou de chauffeur van de Nederlandse vracht wagen niet hebben opgelet. Er is tegen hem proces-verbaal opgemaakt. tellingen: 10.30(bth.zo.)-1230-1330-15X)0-16J0.17.t0ui N (bij Metro-station Beur») (ADVERTENTIE) ATTENTIE Parkeergelegenheid heeft U bij ons voor de deur. Of op één minuut üfstand v. d. Werfstraat, Oude Rijn, Kaasmarkt Twee minuten Hooigr. (Ir. Driessenstraat). Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te zien. Onze traditie is „altijd voordeliger" »een valse leuze „van zoveel voor zoveel'' maar het gehele jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit, door echte vakservice te bieden. Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovingsringen, horloges klokken, cassettes, ver zilverde geschenkartikelen, brillant Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Sinds vorige week donderdag COEVORDEN Sinds vorige week donderdag middag om kwart over vier zit de 15-jarige modi- nette Mario Beeuwkes uit het Drentse Geestbrug op het dak van een café in Nienwlande. Ze is vastbe sloten het -wereldrecord rakzitten te verbeteren, dat sinds afgelopen maan dag op naam staat van een Dokkumer, die het 170 uur heeft uitgehouden. Het dakzitten is in het noorden van het land een hele sport geworden, waarmee nog geld kan worden verdiend ook. Mario brengt de dagen en nachten door op een stretcher, die is geplaatst op een plankier, dat bbïj de schoorsteen is aan gebracht. Eigenlijk zou ze het dak gistermorgen al verlaten, maar nu de Dokkumer het 170 uur heeft volgehouden, wil hel dak opgedragen, record hebben gebroken. Mario nog een tijdje 's Avonds en 's nachts Dan zal ze gehuldigd blijven zitten. wordt ze beschenen door worden als de eerste „Die 170 uur haal ik een schijnwerper. Als ze vrouw, die het wereld best", zegt ze. Het eten en het tot morgenochtend record dakzitten heeft drinken wordt via ladders volhoudt, dan zal ze het veroverd. Weer regering in Italië (Van onze correspondent) ROME De Italiaanse kabinetsfor mateur Colombo is gisteren met de 26 1 ministers van de nieuwe regering door president Saragat beëdigd. Volgende i week hebben in het parlement de de batten plaats, waarna de regering het vertrouwen van de volksvertegenwoor digers moet krijgen. t De sleutelposten en vele minder be- langrijke posten zijn weer in handen i van dezelfde ministers die ze ook tij dens de vorige regering van premier Rumor bezetten. Een uitzondering hier- I op vormt het ministerie van Financiën, de plaats waar Colombo onder de vori ge regering zat. Deze post is eerst aan La Malfa, de republikeinse partijvoor zitter, aangeboden. Deze heeft hem ech ter geweigerd. De christen-democraat Aggradi, die daarna werd gepolst, heeft nu dit ministerie onder zijn hoede ge nomen. Moro blijft minister van Bui tenlandse Zaken. (Van e verslaggevers) DEN HAAG Het provinciale elek- triciteitssbedryf in Zuid-Holland, de EZH, is bezig met een onderzoek naar de mogelijkheden van bouw van een kernenergiecentrale. Dit onderzoek zal eind volgend jaar worden afgesloten. De verwachting is, dat na afbouw van de grote Maasvlaktecentrale, in 1977 weer een aanzienlijke uitbreiding van de elek trische energieproduktie nodig is. De belangrijkste vraag die thans wordt bestudeerd is, of de bouw van een kerncentrale economisch verant woord zal zijn, vooral ook in het licht van de grote aardgasvoorraden die er nog zijn. De vraag op welke plaats in Zuid-Holland de centrale zou moeten worden gebouwd is nog niet aan de orde geweest. De N.V. Elektriciteitsbedrijf Zuid'- Hollana draagt onder meer de zorg voor de collectieve opwekking van de voor de provincie benodigde energie. In de EZH participeren de provincie en de gemeen ten Delft, Rotterdam, Dordrecht, Gouda, Den Haag en Leiden. WOUW Zeven Ambonnezcn uit Assen kwamen gisteren om het leven, toen de personenauto, waarin zjj za ten, tegen een truck botste. De auto werd bestuurd door de 19-jarige mej. J. dc Boer uit Drachten en was op weg naar een bruiloft in Zeeland. De be stuurster. die nog maar drie dagen haar rijbewijs had, heeft als enige het vreselijke ongeluk overleefd. Rond half één reed de auto met de ongelukkige bruiloftsgangers van Wouw in de richting Bergen op Zoom ter hoogte van de plaats waar de vierbaansweg overgaat in twee rij stroken. Mej. De Boer passeerde juist een vrachtauto, aarzelde bij de weg versmalling, moest toen snel invoe gen en raakte daardoor aan het slin geren. Een tegemoetkomende truck, die met een lading kunstbont van het Belgische St.-Niklaas op weg was naar Saarbriicken in Duitsland, trachtte de auto nog te ontwijken door naar de slootkant te sturen. „Maar die wagen kwam ook die kant op", ver telde chauffeur A. Hugens uit Haal stenen. Hij bleef ongedeerd evenals zijn bijrijder. De truck boorde zich in de flank van de personenauto. Zes van de acht inzittenden werden uit de wagen geslingerd. Drie hen kwamen op het erf van een langs de weg gelegen huis. De bewoners hoorden de klap en wrakstukken vlogen tegen de voordeur. Alles w zij konden doen was de politie artsen waarschuwen en de lijken met lakens bedekken. Een automobilist, die achter de truck reed. verleende de bestuurster, die nog goed bij kennis war, eerste hulp. Zij had vleeswonden aan knie, hoofd en linkeram en lag naast het wrak op het dak van de auto. Zij vertelde, dat zij haar tegenligger te laat had gezien en daar nog opmerkzaam gemaakt door de man, die naast haar zat. Toen was het echter al te laat. Volgens de chauffeur van de truck, had de bestuurster zich ook niet ge houden aan de daar geldende snel heidsbeperking van tachtig kilometer. Dit laatste zou echter verklaard kun nen worden uit het feit, dat zij nog snel wilde invoegen. De allen uit Assen afkomstige slacht offers zijn de verloofde van mej. De Boer, Maurits Sapia (23), zijn vader Nikolaas Petrus Sapia (57), en moeder Wilhelmina Sapia-Nauturu (44). Voorts de 9-jarige Jacques Sapia, de 6-jarige Josiena Sapia. de 10-jarige Benny Tauran en zijn moeder de 40-jarige mevrouw Tauran. ADVERTENTIE MEUBEL DISCOUNT N.V. IN DC C0NSUHEH7CNHARKT LCVCHDAAL150 HFT BETERE MEUBEL VpDRTfl LAGERE ffiüa MOSKOU (AP) In de omgeving an Astrakan aan de Kaspische Zee zijn enige gevallen van cholera ontdekt. De Sovjetautoriteiten nemen maatre gelen om een epidemie te verhinderen, is door radio Moskou en de Russi sche kranten gemeld. CAIRO (AP-Reuter) De Egyptische regering heeft een Amerikaans voorstel I van de hand gewezen dat Egyptische en Israëlische militairen zelf politietroepen beschikbaar moeten stellen om het be stand te controleren, aldus meldt het semi-officiële dagblad Al Achram. Heikal kapittelt Palestij nen Het voorstel houdt in dat de Egypte- j ^°^p6n jaren en de Israëliërs in het luchtruim "*j °r™'1 LJUBLJANA (AP) Een internatio nale expresstrein mei 300 passagiers aan boord, is vrijdag by Skofja Lolta, ten noorden van Ljubljana tegen ee.- goe derentrein gebotst. Zeven mensen kwa men om het leven en 25 werden gewond. Het Joego-Slavische persbureau Tan- joeg maakt bekend, dat vijf van de ge wonden er ernstig aan toe waren. De trein was op weg van Stuttgart naar Split aan de kust van de Adriatische Zee. Het grootste gedeelte van de passa giers bestond uit vakantiegangers. De namen van de slachtoffers werden niet bekendgemaakt, maar volgens Tanjoeg waren het allen werknemers vam de spoorwegen. Lebachproces SAARBRüCKEN (DPA) In het pro ces te Saarbriicken van de bloedige over val op een Westduits munitiedepot in Lebach zyn vandaag de 27-jarige bank employé Hans Jiirgen Fuclis en de even oude voormalige justitiële ambtenaar Wolfgang Ditz tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. De 25-j3rige Gernol Wenzel kreeg zes jaar gevangenisstraf. Fuchs en Ditz werden schuldig be vonden dat zij op 20 januari 1969 de munitie-opslagplaats van een bataljon parachutisten by Lebach in Saarland overvielen en daarbij vier militairen van de wacht door schoten dodelijk verwond den; vervolgens brachten zij een ser geant met «en mes zware verwondingen toe. Glazenwasser wordt duurder DEN HAAG (ANP) Het ministerie van Economische Zaken meent dat de loonontwikkeling op basis van de per 1 augustus 1970 ingaande CAO in de arbeidsintensieve sector vari' schoon maak- en glazenwassersbedrijven uit kostendekkingsoogpunt een tariefsver hoging van ten hoogste 10 procent rechtvaardigt. Uit het overleg met de desbetreffende organisatie is gebleken dat deze bereid is er bij haar leden op aan te dringen voor de doorberekening van deze loonsverhoging ten hoogste dit percentage aan t« houden. de VN moeten dit op de grond doen. „De Palestynen kunnen geen bevrij dingsoorlog beginnen. Palestina is geen Algerije of Vietnam", aldus schrijft de hoofdredacteur van het Egyptische blad Al Achram, Mohammed Hassanein Hei- kal in zijn blad. Heikal is tevens Egyp tisch minister voor nationale oriëntatie en vertrouweling van president Nasser. Heikal zegt dat het voornaamste is dat alle Arabische landen de crisis in het Midden-Oosten in breed verband zien, als een conflict tussen Israël en de Arabie ren. „Het is ondenkbaar dat de Palesty- nen afzonderlijk een oplossing kunnen bereiken en zij hebben daartoe ook het recht niet. Het lot van alle Arabische landen en Egypte in het byzonder, kan in geen enkel opzicht in een regionaal perspectief worden bezien, het is een supranationale zaak van alle Arabieren. Bepaalde elementen van het Palestijnse verzet kunnen wel op een stapel kran tenknipsels uit de westelijke pers gaan zitten en denken dat zij daarmee op een bergtop staan vanwaar zij de loop der gebeurtenissen kunnen bepalen, maar dat gaat niet op. De bewering dat het conflict er een is tussen Israël en de Palestij nen berust op een" onkunde die grenst aan misdadigheid". De Palestijnse bevrijdingsorganisatie heeft donderdag een commissie in het leven geroepen die een onderzoek moet instellen naar de strijd tussen de ver schillende organisaties over het stand punt van president Nasser ten aanzien van het Amerikaanse vredesvoorstel. Vakcentrales in overleg over invitatie regering UTRECHT (ANP) Het overlegorgaan van de drie vakcentrales heeft in een gisteren gehouden vergadering onder andere aandacht geschonken aan de uitno diging van de regering om van gedachten te wisselen over de huidige economische situatie. Afgesproken is, de uitnodiging voor te leggen aan de eigen beleids- colleges van de vakcentrales, die op 17 augustus deze aangelegenheid nader zul len bespreken. Joop Zoetemelk in La Courtine De militaire oefeningen in La Cour tine mogen dan veel kritiek onder vinden, omdat het oefenterrein niet zo geschikt is, voor de militairen zelf blijkt het verblijf in Frankrijk niet zó ongeschikt te zijn. Wie ver wacht had dat de militairen zich uitsluitend in tijgersluipgang over de Franse bossen zouden voort bewegen, heeft het wel degelijk mi«. Daar weten de caféhouders in de omgeving van La Courtine wan mee te praten. De militairen hebben zelfs zoveel vrije tijd, dat zij wielerwed strijden kunnen bijwonenZoals bijvoorbeeld in het nabijgelegen Vssel, waar de organisatoren als extra attractie voor onze lands verdedigers Joop Zoetemelk hadden gecontracteerd. Dat werd dan ook de zoveelste huldiging voor de wielrenner uit Rijpwetering. (ADVERTENTIE) Boerhaavelaan 13 NU SCHUBERTLAAN 267

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1