DIPLOMAAT WAS GEZIENE FIGUUR Proces Manson niet ongeldig verklaard f20. f40.- Politieke moord in ons land zeldzaam KNESSETH AKKOORD MET PLAN-ROGERS Senaat akkoord met wetsontwerp minimumloon Bewegend portier trok aandacht voorbijgangers Verdediger krijgt drie dagen cel Laaghartig Spaans meisje NS-Vakantie- dagtochten Ontvoerde rechter weer vrij 8Dagen kris-kras door Nederland Geen wapens aangetroffen BP bestelt nog twee tankers bij Verolme Vestiging van veertig nieuwe wegrestaurants Klemperer is nu Israëliër Incident rond Chinees bleef een raadsel Zware schade door orkaan „Celia" Golda Meir: niet terug naar oude grenzen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Volgens de verklaringen van de jongelui, die de diplo maat Paulo Dionisio de Vasconcelos gistermiddag even na half vijf in zijn auto aantroffen, heeft hij mogelijk nog geleefd. Zij reden met hun fiets op de Pompstationsweg richting Scheveningen langs de ge deeltelijk op de talud geparkeerde auto, een Lancia met kenteken CD-491. Aanvankelijk meenden zij, dat de man die zij voor de voor bank op de autovloer zagen liggen, bezig was aan zijn auto te sleutelen. Zij keken echter nog eens om en zagen het rechier portier open cn dichtgaan. Teruggekomen zagen zij de man bebloed en bewegingloos liggen. Hij lag met zijn hoofd tegen hel rechter portier aan, terwijl zijn henen zich uitstrekten tot het linker portier. De jongen ging daar op direct op zoek naar de politie, terwijl het meisje bij de auto achter bleef. Krant binnengesmokkeld LOS ANGELES (Reuter) De rechter in de Sharon Tate moordzaak in Los Angeles heeft geweigerd het proces ongeldig te verklaren, nadat presi dent Nixon maandag had gezegd de hoofdverdachte, hippie Charles Manson, „direct of indirect schuldig te achten aan acht zinneloze moor den". De jury in het proces reed gis teren naar 't gerechtsbouw in een auto waarvan de ramen zwart ge maakt waren, zodat de juryleden niet de krantenkoppen konden zien, die melding maakten van de uitlating i de president. De jury kwam de uitlating van Nixon evenwel toch te weten. Verdachte Charles Manson hield in een onbe waakt ogenblik een krant omhoog, zo dat de juryleden de kop „Manson schuldig, zegt Nixon" konden lezen. Rechter Older gelastte dadelijk een ondervraging van de vijf vrouwelijke zeven mannelijke juryleden om te weten te komen of zij de krante- feop inderdaad hadden gelezen. Een van hen antwoordde bevestigend, maar verklaarde dat de wetenschap haar mening niet zal beïnvloeden. Een jurylid zei de kop ook ge lezen te hebben. „Als de president dat gezegd heeft, was bet tamelijk stom van hem", meende hij. Een derde, een gepensioneerde politieman zei: „Ik geloof niet dat Nixon er iets van afweet, maar hij heeft zeker niet het recht zoiets te zeggen". Rechter Older veroordeelde daarna de advocaat van Susan Atkins, een van de drie meisjes <h samen met Manson terecht moeten staan, tot drie nach ten gevangenisstraf. De verdediger mag overdag de zaken van zijn oliën- te in de rechtzaal blijven behartigen- Shinn had de betrokken krant tegen het rechterlijk vedbod in mee naai- de rechtszaal genomen, „om de sport pagina's te lezen". Manson had van de gelegenheid gebruik gemaakt de krant zo te houden dat de leden van de jury het nieuws over Nixon dui delijk konden lezen. De rechter vond het optreden van verdediger Shinn „een rechtstreekse minachting van het hof". Shinn is de derde advocaat die tijdens het proces is veroordeeld. Zijn collega's Irving Karrarek en Ronald Hughes hebben ieder al een nacht gevange nisstraf gekregen wegens het plaat sen van opmerkingen tijdens het ver- Om geen sporen uit te i de auto i van het slachtoffer met daarin het stoffelijk overschot naar het hoofdbureau van politie getrans porteerd voor een nader ondersoek. ADVERTENTIE In juni. Juli en augustus. y^. voordelig v\—r uit met NS SANTANDER (DPA) Bij een zestien jarige Spaanse klopt het hart in de buik. Volgens het in Santander verschijnende blad „Diaro Montanes" ontdekte de röntgenoloog dr. Martinez onlangs bij de controle van 600 röntgenfoto's van de tuberculosebestrijdingsdienst dat op die van het meisje het silhouet van het hart ontbrak. Tezamen met andere artsen kwam hij tot de slotsom dat het hart van het meisje in de buikholte klopt en via een gecompliceerd adersysteem bloed naar de longen stuwt. (ADVERTENTIE) Een dagje naar Scheveningen. of de Effceling, naar Volendam of Avifauna, naar Giethoorn of TexeL Alle informatie in de brochure Vakantiedag tochten op de stations. MONTEVIDEO (Reuter) De Uru- gucse rechter van Instructie Daniel Pe- reyra Manelll, die op 28 juli door guer rillastrijders van de linksgcrichte bewe ging „Tupamaros" werd ontvoerd is gis- Manelli werd vorige week dinsdag door drie gewapende guerrillastrijders uit zijn woning ontvoerd. Kort daarop lieten de ontvoerders zijn vrouw weten dat zij niets anders wilden dan lang babbeltje maken" en dat ze hem daarna weer zouden vrijlaten. Dat bab beltje hield kennelijk verband met het feit dat Manelli als rechter alle zaken behandelt van gearresteerde guerrilla strijders van de „Tupamaros" Over het lot van de Amerikaanse functionaris Daniel Mitione en de'tweede secretaris van de Braziliaanse ambassade Aloysio Dias Gomides, die beiden onlangs even eens door leden van de ..Tupamaros' zijn ontvoerd, is niets'bekend. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zonder hoofdelijke stemming heeft de Eerste Kamer gister middag het nieuwe wetsontwerp op het minimumloon van minister Roolvink (Sociale Zaken) aangenomen. Dit bete kent dat met terugwerkende kracht tot 1 juli van dit jaar het minimumloon is verhoogd tot f 157,50 en alleen nog maar is gekoppeld aan de stijging van de lonen. In het verleden was de stij ging van het minimumloon afhankelijk van de gemengde prijs- en loonindex. Voor sommige bedrijven zal dit sterk' kostenverzwarend zijn. Daarom heeft minister Roolvink in zijn wetsontwerp, via een dispensatieclausule, ruime mo gelijkheid geboden bepaalde bedrijven van de ernstige kostenverhoging te vrijwaren. Het wetsontwerp dat op 28 juli in de Tweede Kamer werd aangenomen ont moette in de senaat geen tegenstand. Assoeandam alweer verouderd LONDEN (AP) De adviseur van de Egyptische president voor kernenergie. Salach Hadajet, heeft te Londen gezegd dat de nieuwe met Sowjethulp gebouwde Assoeandam in de Nul „tegen 1972 al niet meer genoeg water zal kunnen op leveren" om aan alle Egyptische behoef ten te voldoen. „Br moet gauw iets worden gedaan, opdat men wel over genoeg water' be schikt, eventueel met inschakeling van atoomenergie", zei hij Een manier om zoetwater te krijgen zou bijvoorbeeld kunnen zijn het zee water te gaan ontzouten, „en daarbij zouden wij gebruik kunnen maken van het vele dal men daar in landen als Groot-Brittannië, de Sovjet-Unie ert de Verenigde Staten reeds van afweet" Wel was de heer Kioos (PvdA) niet helemaal tevreden over de inhoud er van. De heer Kloos vond, evenals zijn partijgenoot mr. Van Lier in de Tweede Kamer, dat nu reeds bij de wet gere geld zou moeten worden dat de leef tijdsgrens voor het minimumloon op 21 jaar gesteld wordt. De heer Kloos gaf de minister in overweging binnen het kacber van een beter inkomensbeleid het maximum-in komen voor iedereen vast te stellen, de tarieven voor de vrije beroepen te be palen en het minimumloon zelf verder te verhogen. Hij noemde de wet tot slot „een belangrijke stap op weg naar een betere inkomens veldeling, maar niet de laatste". Namens de KVP, CHU en ARP sprak de KVP'er Middelhuis. Hij toonde zich zeer tevreden en was van mening, dat de door minister Roolvink toegezegde dispensatie voor de bedrijven, die aan een sterke kostenstijging onderhevig zijn. gegeven moet worden na advies van de Stichting van de Arbeid. (ADVERTENTIE) Wie 8 dagen lang veel in ons land wil reizen, is het voordeligst uit met een 8-daags kris-kras abonnement. yv -y voordelig uit met NS Al gauw trof de jongen een surveil lerende politieagent, die met hem mee ging naar de auto van de Braziliaan. Ook de agent meende nog tekenen te zien, die erop wezen dat de man op dat moment nog leefde- De agent sloeg ver volgens alarm in het nabijgelegen kan toor van heit blad „Motorsport". De politie trof het slachtoffer aan met een bebloede wond in de rechterkant van zijn hals- Het contactsleuteltje zat nog in de auto, het linkerportier stond gedeel telijk open, evenals het rechterportier- raam. In de auto werden slechts een mapje met foto's en een map met diplo matieke stukken aangetroffen. Een inmiddels gearriveerde arts vwn de GG en GD constateerde de dood. Bin nen tien minuten waren ook de Haagse hoofdcommissaris van politie, dr. C. N- Peijster, en het hoofd van het Haagse parket, mr. A. W. Rosingh, ter plaats® De Braziliaanse ambassadeur Carlos da Pon te Ribeiro en diens echtgenote iden tificeerden later het slachtoffer. Nadat het eerste onderzoek in en rond de auto was afgesloten, werd de wagen met daarin nog het slachtoffer (om geen sporen uit te wissen) op een vrachtwagen naar het hoofdbureau van politie vervoerd. De sectie door patho loog-anatoom dr. J. Zelden rust wees uit dat het slachtoffer nog twee onbedui dende verwondingen had aan zijn Hnker- Het onderzoek door de politie, dat zich vooral richt op de leefwijze en de om geving van het slachtoffer^ heeft nog geen aanwijzingen in een bepaalde rich ting gegeven. De Braziliaanse ambas sade verleent hierbij volledige mede werking. De Vasconcelos was een geziene figuur in diplomatieke kringen- Van het echtpaar De Vasconcelos was bekend dat zij als toneelliefhebbers wel eens naar Parijs voor theaterbezoek gingen. De Braziliaanse diplomaat was sinds ongeveer een jaar lid van de voetbalver eniging HW, waar hij regelmatig uit kwam voor het veteranenelftal. Een naaste medewerker van het slacht offer vertelde nog dat hij het vreemd vond. waarom de diplomaat in de buurt van de Pompstationsweg moest zijn. Dat ROTTERDAM (ANP) „British Pe troleum" en het Ver olmeconcern heb ben gistermiddag bevestigd dat Verolme nog twee mammoettankers voor de Brit se petroleummaatschappij gaat bouwen. Eerder dit jaar werd reeds de opdracht van eveneens twee mammoets bekendge maakt. In totaal zal Verolme derhalve vier tankers voor BP bouwen. Twee mammoets van 225.000 DWT wor den gebouwd op de Amsterdamse werf van het concern (aflevering in 1973'74) en de andere twee met een tonnage van 249.000 DWT, op de werf bij Rotterdam. DEN HAAG (ANP) Minister drs. J A. Bakker (Verkeer en Waterstaat) heeft zijn goedkeuring gehecht aan de vestiging van een veertigtal weg restaurants enA>f motels in de naaste toekomst langs autosnelwegen. Een en ander blijkt uit het antwoord van de ministers Nelissen (Economische Zaken) en Bakker op schriftelijke vragen van het VVD-kamerlid Portheine. In dat antwoord wordt erop gewezen, dat de ontwikkeling van het wegverkeer ertoe geleid heeft, dat de exploitatie van deze vestigingen niet beperkt zal behoeven te blijven tot het restaurantbedrijf, doch evenzeer indien de behoefte daaraan bestaat het logiesbedrijf zal kunnen TEL AV1V (AP) De bekende Duitse dirigent Otto Klemperer heeft dinsdag de Israëlische nationaliteit aangenomen, aldus deelt het ministerie van Binnen landse Zaken mee. De 85-jarige Klemperer, een jood, week toen Hitler aan da macht kwam uit naar Zwitserland en woonde sinds dien in Zürlch. Hü had ook de Zwitserse nationaliteit aangenomen. Volgens het ministerie van Binnen landse Zaken in Tel Aviv overweegt hij zich ln Israël t« vestigen is niet op zijn route naar huis- Er is niets bekend over dreigbrieven of iets dergelijks. Een mogelijke theorie is dat De Vasconcelos in het huis van eerste secretaris Biato van de Braziliaanse am- - basscade is geweest Dat huis is niet ver - gelegen van de Pompstationsweg. Biato was op vakantie, maar zou gisteravond i wees thuiskomen De recherche acht verband met de zaak van de Braziliaanse marinier Alvez die een jaar geleden zijn Nederlandse vrouw met messteken om het leven bracht, onwaarschijnlijk Alvez zou wel licht wraak hebben willen nemen, om dat hij na zijn vrijlating het land werd uitgezet Alvez blijkt echter normaal op he appèl in de gevangenis gestaan te hebben Omdat niet uitgesloten wordt geacht j dat de eventuele moordenaar na zijn a» daad is verdwenen dooi de aan de Pomp stationsweg grenzende Nieuwe Scheve- ningse Bosjes, werd dit bos gisteravond pit de woning met, speurhonden doorzocht. 'n Haag. (Van verslaggevers) DEN HAAG Hoewel over het mo tief voor d moord op d Braziliaanse diplomaat nog onzekerheid bestaat is het wel duidelijk, dat dit eerder in de persoonlijke dan in de politieke sfeer moet worden gezocht. Politieke moor den zijn »n ons land trouwens een wei nig voorkomend verschijnsel, hoewel 't politieke klimaat en allerlei verwikke lingen er ook in ons land toe hebben geleid, dat verscheidene ambassadege bouwen than regelmatig worden b*- oorlogsomstondigheden buiten beschou wing laat, dan dateert het duidelijk ste geval van een politieke moord in ons land van kort vóór de tweede wereldoorlog. In het voorjaar van 1939 werd in Rotterdam de leidr van de Oekraïnse nationalisten, de Rus Evhen Konovaletsj, om het leven gebracht, OI de dood van een 42-jarige Chinese ingenieur Hsu Tzu-Ts'tai, die in de zomer van 1966 m Den Haag om hel leven kwam, een opzettelijke moord is geweest of wellicht een mialukto vluchtpoging of een te ver doorge voerde mishandeling, is nooit helemaal duidelijk gewerden. De man viel lof werd gegooid) uit een raam van een gebouw aan de Haagse Prins Maurits- laan dat verhuurd was aan de Chinese vertegenwoordiging in ons land. Men slaagde erin hem naar het Rode Kruis- ziekenhuis te vervoeren, maar enkele leden van de Chinese vertegenwoordi ging wisten het aiekenhuispersoneel te overbluffen en sleepten het slachtoffer zonder veel pardon uk het ziekenhuis en vervoerden hem in een gewone auto naar het bureau ven de Chinese zaak- i de Adriaan Goedkoop laan. Een dag later, op 17 juli, w ó*- Chinees daar overleden. Dit incident heelt geleid tot ernstige verwikkelin gen tussen Den Haag en Peking. De dood van de Duitser Fred Mo lenberg, die ook al in Den Hang op 14 september 1949 levenloos werd aangetroffen in een vijvertje, waarin nauwelijks dertig centimeter water «land. is in kringen van ingewijden ook wel als een politieke moord be schouwd, die verband hield met een miljoenenaffaire met politieke achter gronden, waarin de Duitser verwik keld was. De zelfmoordtheorie leek in dit geval erg onwaarschijnlijk. Het kan echter ook een ordinaire roofmoord zl8n geweest. Daarnaast hebben zieh de laatste jaren ook in ons land op het ex-territoor ui menige buitenlandse vei - tegen woordiging wel incidenten en on- gelukken voorgedaan, die op zijn minst de verdenking van een politiek* aanslag wettigen. Omdat de Neder landse politie binnen een buitenlands* vertegenwoordiging geen bevoegdhedan heett, zijn dat echter onduidelijk*, duistere zaken gebleven Ook in het geval van de Braziliaan** diplomaat ondervindt de politie op 't ogenblik enige hinder van het feit, dat het om een vertegenwoordiger van een diplomatieke dienst gaat. Men moet wal omzichtiger te werk gaan, routinever- horen liggen nu minder voor de hand, kortom het recherchewerk is wat om slachtiger geworden. Veel last heeft men daar echter niet van, omdat de Braziliaanse ambassade volgens de po litie alle medewerking verleent. CORPl'S CHRIS f IF. (AFP) De or kaan Celia heeft, volgens een bekend making van dinsdagmiddag 16.00 uur (Ned. Ujd) aan tenminste 26 mensen het leven gekost, vijf op Cuba en 21 op Amerikaans gebied tot aan de Mexi caanse grens. Het santal gewonden is niet precies bekend en over de materiele schade beeft men nog geen behoorlijk overaicht. Het gehele gebied van de Amerikaan?* staat Texas zag er gisteren uit als na een hevig bombardement. Het zwaarst ge troffen is de plaats Corpus Chriatl, waar alle gebouwen verwoest of zwaar be schadigd zijn; d« bomen zijn ontworteld en. de elektrioiteiits- en telefoonpalen lijn gebroken. Verscheidene kleinere plaatsen en dor pen zij» als het ware weggevaagd en vissersschepen en pleiaerjachten zijn op de kust geworpen. JERUZALEM (AFP-AP) Het Israë lische parlement (het Knesseth) heelt gisteravond met 66 tegen 28 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan het ant woord van de regtring op het Ameri kaanse vredesinitiatieg. Dat gebeurde na een verklaring van premier Meir. Negen afgevaardigden onthielden zich van stem ming- Een motie van de minderheid, waarin de houding van de regering werd afgekeurd, kreeg 30 stemmen; 63 afge vaardigden stemden tegen. Premier Meir had tevoren in het Is raëlische parlement gezegd belangrijke verklaringen te hebben ontvangen van de Verenigde Stoten over de versterking van het Wensleve vermogen van Israël Deze verzekeringen hadden het voor Is raël gemakkelijk r gemaakt het pian- Rogers te accepteren. Waarnemers geloven dat de Ameri kaanse gar. ntles betrekking hebben op een begirisciakkoortt gevechtsvliegtuigen aan Israël te leveren als het machts- j evenwicht in het Midden-Oosten ver- stoord zou raken en voorts maatregelen ier verzekering d.v Egypte het bestand niet zal gebruike, al. een gelegenheid om -zijn raketba-e.' aan het Suezkanaal te versterken. In haar verklaring voor h*t parlement zei premier Meir voorts, dat Israël niet tot de gienzen van voor de juni-oonog van 1967 zal terugkeren. Geen Israëltsch* soldaat zal verde- van de bestandslinle* worden teruggetrokken alvorens een bin dend contractueel vredesakkoord is be reikt. Dit was volgens mevrouw Meir ook een van fle garanties dl* Israël van Washington had gekregen. Het staatshoofd van Libië, kononel Gaddafi, is gisteravond ln Tripoli terug gekeerd vun bezoeken aan Cairo, Bagdad en Damascus, waar hij heeft getracht d* geschillen uit dc weg te ruimen die ln de Arabische wereld zijn gerezen naar aanleiding van het Amerikaanse vredea- vuf Arabische landen hebben besloten aal de voor genomen topconferentie t* Tm pol i (Libië) dooigaat. Deze landen zijn Egypte. Jordanië, Soedan. Libië en Syrlk. De conferentie wo;di geboycot door Irak en Algerije De conferentie m vanmor gen geopend.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5