&üdóe,(20u/ïamt Rijkspostspaarbank rentetot 7% „Marie de Schoonmaakster wil zuiverheid op Britse tv Schilderijendieven waren „vaklui De film van vanavond Studio Sport Spel zonder grenzen Feliciano PAGINA 2 LEIDSE COURANT WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1970 Het kraken voorkómen JURIDISCH blijkt het een nog niet zo duidelijke zaak te zijn, wat precies de greep van de strafwet op „krakers" is; zowel bij lokaalvredebreuk in gevallen dat studenten universitaire gebouwen binnendrongen en bezetten, als wanneer woningzoekenden een leegstand pand zon der machtiging van huisvestingsautoritei ten en tegen de wil van d eigenaar binnendrongen, heeft de rechtsprekende macht andere uitspraken gedaan of zijn uitspraken anders geformuleerd dan en kele jaren geleden nog de vrijwel alge mene verwachting was. Het is best mogelijk dat naar aan leiding van de acties van hierbedoelde „krakers" zich een nieuwe jurisprudentie gaat ontwikkelen. Een paar gevallen zijn al van rechtbanken naar een rechtshof verwezen en uiteindelijk zal ook de Hoge Raad wel enkele malen aan bod komen. Intussen kan als zekerheid worden aan genomen. dat „krakers" niet stil zullen blijven zitten en. zeker wanneer binnen kort de aandacht weer wat minder op vakantie en wat meer op het gewone dagelijks leven wordt gericht, op de in geslagen weg van bezettingsacties voort gaan. Afweermiddel EN paar maanden geleden hebben we in onze krant al eens de mening uit gesproken, dat er zeker in het geval van woning kraken" sprake is van nood sprongen, die door laksheid van autori teiten en niet-sociale winstzucht van huiseigenaren werden uitgelokt. Het beste afweermiddel tegen „kraken" blijft het voorkomen ervan; zowel een opgevoerde inspanning om de woning nood te lenigen als ónel ingrijpen indien wonigen lang blijven leegstaan. Een aan vullend middel zou hier wellicht ook nog kunnen zijn het weigeren van afgeven van vergunningen voor de bouw van een tweede (recreatie-)woning, wanneer deze bouw ten nadele komt van de ar beidskrachten en materialen, die nodig zijn voor het bouwen van gewone wo ningen. zolang nog tienduizenden daarop zitten te wachten. Wat het „kraken" van openbare ge bouwen betreft: onze indruk is. dat de overheid ook dit\soms in de hand werkt door het nalaten van elke maatregel die aspirant-krakers van hun voornemen zou kunnen afbrengen. Natuurlijk brengt toezicht en bewaking enig risico met zich mee, dat wel eens zou kunnen uitmonden in incidenten. Wil de overheid die inderdaad niet riskeren (soms zal ze verplicht zijn het risico wel te nemen!) dan beschikt ze nog altijd over het mid del van overleg en explicatie. Mobiel beleid llfANNEER de overheid zonder enige toelichting en bekendmaking van haar plannen gebouwen laat leeg staan, lokt ze „kraking" uit en zal ze zich in de meeste gevallen achteraf toch ge noodzaakt zien tot overleg, uitleg en soms zelfs tot onderhandelingen met als stok-achter-de-deur inzetten van politie en inschakelen van de rechtsprekende Een minder autoritaire houding wil vaak zeggen:een meer mobiel beleid Hierdoor kan de overheid incidenten voorkomen en het algemeen belang die- Niet leuk, wel eerlijk 'het NW inzake de financiële ruimte voor de volgende kabinetsperiode valt het reële uitigangspunt op. Anders dan vaak politici van de oppositie doen, wordt een niet leuke maar ware zaak duidelijk gemaakt: wil de Nederlandse burgerij behoorlijk veel meer geld vrij maken voor collectieve voorzieningen, dan komen we er niet met verhoging van enkele belastingen alleen, maar zal ook de doorsnee-werknemer en inkomsten trekker akkoord ermee moeten gaan, dat zijn reële inkomstenverbetering wat meer aan de krappe kant gehouden wordt. Het NW verzwijgt verder evenmin, dat aan een verhoging van de BTW moeilijk te ontkomen zal zijn. In de politieke propaganda is zoiets geen aan genaam geluid, maar wel eerlijke voor lichting. We hopen dat over een paar maanden als de kamerverkiezingen in zicht komen, het hele politieke bedrijf evenzeer de realiteit en objectiviteit in acht zal weten te nemen. Want alleen dan kunnen er voor collectieve voorzieningen inderdaad vol doende financiële middelen ter beschik king komen om mensen in nood te helpen, om Nederland tijdig aan de voorzieningen te helpen die tegen het jaar 1980 en op iets langere termijn rond 2000 moeten gaan beslissen over onze toekomst. De kwaliteit en haal baarheid van zaken als leefbaar milieu, geestelijke gezondheid, goed onderwijs voor allen, goede levensavond zullen staan of vallen met beslissingen welke de komende tien jaar genomen gaan worden. Door de realiteit te dienen komen een aantal minder-algemene lastenver hogingen (bijvoorbeeld meer successie-, vermogens- en weeldebelasting) ook sterker te staan. (Van onze correspondent) PARIJS In verband met de grote schilderijendiefstal die gisteren gepleegd werd, meldt onze correspondent het vol gende: De eigaresse van de collectie is mevrouw Chardeau, 80 jaar, die met vakantie was tn de Loire Arlantique. Zij had de collectie geërfd van Gustav Caillebotte, een Franse impressionist die meer dan 100 werken van zijn tijd genoten heetf gekocht. De waarde wordt geschat op 500.000 dollar. De dieven zijn „wetenschappelijk'' te werk gegaan en moeten van de inrich ting van het appartement met 8 vertrek ken bijzonder goed op de hoogte zijn ge weest. De deur van het appartement was geblindeerd en van een alarminstallatie voorzien. Met valse sleutels zijn zij de voordeur binnengekomen en moeten kwiek de alarminstallatie buiten werking hebben gesteld Sommige vertrekken hadden eveneens alarmseinen, maar de dieven hebben die alle handig weten te omzeilen. Zij hebben gebruik weten te maken van een grote drukte in het flat gebouw, want daar zijn kantoren een bankinstellig gevestigd, zodat ieder een het gebouw in en uit liep. En op straat zijn werkzaamheden aan de gang voor de nieuwe metro-express, zodat de dieven ongemerkt met hun kostbare la ding konden verdwijnen. De schilderijen zijn niet verzekerd. Zij zijn in het bui tenland praktisch onverkoopbaar, want zij zijn bij alle musea, verzamelaars en exposanten bekend en ingeschreven. De enige mogelijkheid is, dat zij over de grens naar Zuid-Amerika of naar Ara bische landen worden getransporteerd waar men minder scrupuleus is met herkomst. Alle grensposten, vliegvelden en de interpol zijn gewaarschuwd. Deze kunstdiefstal is de grootste in Frankrijk sinds 1961 toen bij twee ge legenheden schilderijen werden gestolen die een gezamenlijke waarde hadden van 1,5 miljoen dollar. Al deze schilderijen zijn op den duur teruggevonden. (ADVERTENTIE) ifè SPAARBANK ItMI-tHVOlG 999-123 I Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen geiden aparte openingstijden. NEDERLAND I NCRV: 17.00 uur: Jongensstad '70 NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Puffenstuf 1KOR: 19.30 uur: Kenmerk 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Ontwikkelings samenwerking 20.25 uur: Getuige a charge 22.15 uur: Studio Sport 22.40 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal NCRV: 19.04 uur: Scheepsjongens van Bontekoe 19.11 uur: Transatlantisch trefpunt 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: José Felicigno 21.05 uur: Spel zonder grenzen 22.20 uur: David Hollestelle Journaal NOS: 15.30 uur: Vakantieprogramma met zang en dans uit Hongarije, de vliegende schotel en Puffenstuf 18.15 uur: Wereld kampioenschappen wielrennen 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal TROS: 19.04 uur: 19.31 uur: De wereld, waarin wij leven 20.00 uur Journaal 20.20 uur: Zie to zomer 21.20 uur: De kampioenen, tv-spel 22.10 uur: Gewoon iets anders, Griekse zangeres Dora Jannakopoulou NOS: 22.35 uur: Journaal 22.40 uur: Wereld kampioenschappen wielrennen NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown Journaal 19.04 uur: Van gewest tot gewest 19.49 uur: Toeristische tips 20.00 uur: Journaal VPRO: 20.20 uur: Berichten uit de zomer 20.45 uur: Kunstenaarsportret van Jaap Boots 20.55 uur: Onaantastbaar, tv-serie 21.40 uur: De wereld van Peter Vos 22.25 uur: Journaal Creatieve lieden dringen hun eigen code op LONDEN (AP) De zeer tolerante Britse samenleving heeft een geweten. Het heet Mary Whitehouse. Mary is de stem van het burgerdom cn voert alle dagen strijd tegen „die linkse creatieve lieden", die naaktheid en geweld op de beeldbuis brengen. Mevrouw Whitehouse (59) is secre taresse van het nationale genootschap van kijkers en luisteraars, „dat zich ten doel stelt christelijke nonnen te handhaven" in de uitzendingen en zich erover beklaagt, dat „het fantas tische medium tv meer dan iets an ders tot te grote tolerantie in de maatschappij" heeft geleid. De naam van de grijze grootmoeder, die gauw bloost en vroeger seksuele voorlichting heeft gegeven aan meis jes op de middelbare school, is een uitdrukking geworden, die voor velen synoniem is met Victoriaanse deugd zaamheid. Zij is een volhardende pleitbezorgster geworden van de mo raal in tv-uitzendingen en hoopt, dat haar acties zullen leiden tot een niet zo stilzwijgend verzet van de meer derheid van het burgerdom tegen al le grote vrijheid van de tv. Mevrouw Whitehouse geeft toe, dat zij nog geen tekenen kan waarnemen dat dit verzet er komt. Het getij van sex en geweld op de Engelse tv is nog niet het wegebben. Maar mevrouw Whitehouse krijgt ook haar beurt. Zij en'een groep van drie hebben kont geleden ge durende drie kwartier voor de tv ge sproken over de „te grote aandacht die door de tv wordt geschonken aan nieuwe ideeën" en niet zolang gele- Kerkelijke musea samengevoegd tot j één Rijksmuseum UT RECHT (ANP) De minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft zich samen met haar ambt genoot van Financiën, in beginsel uitge sproken ten gunste van een samenvoe ging van het Aartsbisschoppelijk Mu seum in Utrecht, het Bisschoppelijk Museum in Haarlem en het Oud-Ka tholiek Museum in Utrecht in het ver band van één rijksmuseum. Hiertoe zullen genoemde musea hun collecties in permanente bruikleen aan de Staat der Nederlanden ter beschik king stellen. Het nieuwe museum zal Catharijneconvent heten. Burgemeester en wethouders van Utrecht hebben-gelijktijdig besloten te bevorderen dat de gemeente Utrecht de gebouwen van het Catharijnecomplex gebruiksklaar oplevert voor het nieuw op te richten rijksmuseum en tevens de kosten draagt van de inrichting van dit complex. Als doelstelling staat voor ogen om, binnen het geheel van de Nederlandse musea te komen tot een geheel eigen opzet, waarbij het accent niet louter ligt op de kunsthistorische of esthetische waarden van de getoonde kunstvoorwerpen, maar bovenal op de plaats van deze voorwerpen in het to taal van de ontwikkeling van het ker kelijk, religieus en maatschappelijk le ven in Nederland. Onverhoopte omstandigheden daarge laten, zal het nieuwe ..Museum bet Catharijnenconvent" in het voorjaar van 1975 voor het publiek worden openge steld. „Witness for the prosecution", de uit 1958 daterende verfilming van Agatha Christies korte verhaal met dezelfde titel, is onder regie van Billy Wilder opgeblazen tot een met humoristische details avondvullende detectivestory geworden. Wilder verplaatste het ac cent van de verrassende ontkno ping naar de figuur van de advocaat ook i Sir William Robarts, die zuchtend on der de curatele van de verpleegster Miss Plimsoll. die hun het roken en drinken verbiedt, de verdediging van de van moord beschuldigde Leonard Vole op zich neemt. Wijlen Charles Laughton maakte van deze Sir Wil liam een kostelijke creatie, terwijl Laughtons echtgenote Elsa Lancas ter Miss Plimsol gestalte gaf. De in middels eveneens overleden Tyrone Power speelt de rol van de verdachte Vole en niemand minder dan Mariene Dietrich vervulde de rol van Voles echtgenote, wier getuigenis zo bezwa rend is, dat Sir William niet uit zijn evenwicht te slaan voor een bijna onmogelijke taak staat. Tyrone en Mariene worden echter helemaal van het scherm gespeeld door Laugh ton. die in deze film een van de beste creaties uit zijn roemruchte carrière geeft- Als is de oplossing van het mys terie in Christies verhaal subtieler in 1958 mocht de schuldige in Ame rikaanse films zijn straf nog niet ont gaan ..getuige a charge" zoals de Nederlandse titel van dit zeer onder houdende werkje luidt, zal de toe schouwer ook na twaalf jaar nog bijna twee uur aangenaam bezighouden. NOS Ned. I, 20.35 uur. Het progamma "Studio Sport van de NOS-televisie vanavond, bevat een voorbeschouwing op de komende voet balcompetitie. NOS Ned. I 22.15 uur. den heeft zij een tv-debat over goed en kwaad gevoerd met pop-ster Mick J agger van de Rolling Stones. De levensopvatting van mevrouw Whitehouse is even stijf als haar kap sel en ouderwetse bril en even na drukkelijk als de gebloemde jurken die zij draagt. „Stel u eens voor hoe veel erger het zou zijn als wij er niet waren geweest." zei zij in een persge- Mevrouw Whitehouse heeft vijf jaar geleden het nationaal genootschap van kijkers en luisteraars opgericht om druk uit te oefenen op de door de tiék. Britse regering gesteunde BBC en het T;(ph onafhankelijke commerciële net. Het beweert meer dan 8000 groepen als leden te hebben plus individuele le den, die gezamenlijk een en een hun vnknnttï kwart miljoen personen van de 55 AW^svttemlnen*--<gr), miljoen van het land vertegenwoordi- Beursberichten), gen. land. 12.35 Sportrevu- Mevrouw Whitehouse is gehuwd met RadiojournaaL^iS^io Si een zakenman en had drie grote n.OCSopra*a zoons, toen zij hoofdonderwijzeres liederen, n'.so Reise werd aan een middelbare school zi«Ken^l«.oo^Nieuw* voor meisjes. Zij herinnert zich dat op een dag een leerlinge na jëüld. 17.55 Mededelingen, een discussie op de tv'zei: „Nu weet H1LVERSUM ,98 M. ik hoe het hoort. Ik moet geen ge- kro: 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende slachtsgemeenschap hebbén voor ik verloofd ben." e, We u „Dat gaf me inzicht in de geweldige voor* de ^eugdf"Tnformatiêprógi macht van de beeldbuis," zei mevrouw tips voor de vakantie 8.45 voor Whitehouse. „Hier was een normaal, Actualiteitex den was gewonnen voor een onchris telijke levenswijze. Daar moest ik iets Daarop volgde een reeks schermutse lingen, die goede publiciteit kregen en mevrouw Whitehouse de bijnaam "Clean-up Mary" (Marie de schoon maakster") bezorgdeh. Zij protesteerde tegen een tv-uitzen- ding over abortuspraktijken in achter buurten, deed een aanval op een pro gramma, waarin de gek werd gesto ken met padvinders en klaagde bij lord Snowdon, de echtgenoot van .prinses Margaret, dat een tv-film over de ouderdom neerkwam op een aan prijzing van euthanasie. Zij oefende kritiek uit op nieuwsuitzendingen, waarin gewelddadigheden in Chicago, Nigeria en Tsjecho-SIowakijke wer den getoond en verklaarde dat de BBC diende te worden vervolgd we gens een tv-programma over God en evolutie. Mevrouw Whitehouse heeft intussen wel respect gewonnen bij tv-chefs. „Ik kan thans bij de BBC of de onafhan kelijke tv iedereen opbellen en direct aan de lijn krijgenvertelde zij en een wdordvoerder van de- BBC zei: ..Mevrouw Whitehouse vertegenwoor digt een speciaal gezichtspunt waar- Mary zegt: „Ik ben van mening, dat de huidige overtolerantie een recht streeks gevolg is van werk van crea tieve lieden, schrijvers en acteurs, die er altijd een eigen speciale morele code op na hebben gehouden" zei zij. „Het verschil is tegenwoordig, dat zii inplaats van die voor zich te houden de tv gebruiken om hun opvattingen rechtstreeks in iedere woonkamer te brengen." t de Barok. KRO: 1 15.03 Holster (vervolg), i lORRRrrr...: popmagazine. 1 18.00 Draaljljofdraaiik: ve iekprogran (12.40-12.48 Weerbericht, mededelingen SOS-berlchten voor schippers). 12.55 Bui lands persoverzicht. 13.00 Nieuws, wee (12.26 Me- Tafelmuziek. 14.00 Niev b.v. land- en tuinbouw: 12.30 1 Actualiteiten). 14.00 Stereo: 16.00 Nieuws Hawailans Show. 14.30 Stereo: Lichte muziel Hobo. plano en pianorecital: 17.00 Nieuws, moderne muziek. 15.00 Zen- (Tussen 17.00 de Gereformeerde Zendings- oenschappen 14.03 Symfonische 5.03 Casinomuziek^ Een avond vol nieuws en actualiteiten van de beide parate rubrieken Brand punt en Televizier. Hoezeer de lucht en waterverontreiniging toeneemt en onze leefbodem verpest bleek uit het feit dat na de uilzending van Achter het Nieuws van maandag dit onder werp weer aan de orde kwam met het opzienbarende evacuatieplan van Vlaardingens B. en W. dat 66000 gul den moet gaan kosten. Van de oevers van de Waterweg met een grote over stap naar Muskat en Oman waar rebellen een verschrikkelijke krijg voeren in 'n barre woestenij om ge steund door China, het communisme daar in te voeren. Knap en gevaarlijk werk van een Franse filmploeg. Me teen naar Duitsland waar Panorama van de Noord-Duitse omroep da toe naderingskwestie liet uitleggen en wéér een stap en we stonden in een Stockholmse naargeestige straat met nog naargeestiger slachtoffers van de verdovende middelen, een euvel dat daar erger blijkt dan in Amsterdam waar men alleen maar zachte stufs (ADVERTENTIE) Drie weken vertrouwd kiezen uit de mooiste collectie van Nederland Piet Bambergen heeft van -importantie. D Zandvoortse strand. kennen als een mannetjesmaker stoere stoelenverhuurder op het t hem zal kunnen bewonderen in een ian de kamende t.v.-shows. -l Op vrijdag 29 mei van dit jaar De vijfde uitzending van het internationale „Spel zonder grenzen" wordt door de NCRV weer rechtstreeks op het scherm gebracht. De plaats van handeling is ditmaal het Engelse Cardiff. Na Dronten. Assen en Genemuiden en Bolsward is het nu de beurt aan het team van Hoogland voor Nederland te trachten enig succes te behalen. Tot nog toe werden geen ereplaatsen in de wacht gesleept. Nog steeds is Genemuiden. dat tot nu toe het beste resultaat behaalde, gerechtigd deel te nemen aan de finale, die op 18 september in Verona wordt gespeeld. Na de uitzending in Cardiff staan nog op het programma: Groningen, waar Nederland wordt vertegenwoordigd door Aalten, en West-Berlijn, waar de ploeg van Alphen aan den Rijn, winnaar van het Zeskampwinterseizoen, gaat deelnemen. Barend Barendse zorgt als steeds voor het Nederlandse commentaar. NCRV, Ned. II, 21.05 uur. Op vrijdag 29 mei van dit jaar trad José Feliciano op in het Amsterdamse Olympisch Stadion te midden groot aantal fans. De NCRV-televisie was daar met een uitgebreid filmca merateam aanwezig Wat de camera's daar registreerden brengt de NCRV vanavond op het scherm, onder de titel "José Feliciano: veel liefs uit het stadion". Hij zingt in dit programma onder meer: "The windmills of your mind", ,,Dav tripper", „Rain", „Light my fire". NCRV Ned. II 20.20 uur. gebruikt. Nóg een stap zuidelijker en de kijker zat op Texel waar enorm gevaarlijke autoraces werden gehou den waarvoor ernstige waarschuwin gen en dan naar Den Haag in ver band met de moord op de 2e secreta ris van de Braziliaanse ambassade waar middels de telefoon het laatste en nog weinige nieuws ten gehore werd gebracht. Brandpunt op z'n best zou men kunnen zeggen. Maar Kerk- rade is er ook nog en nu weten we dat ook daar te weinig subsidie wordt verstrekt want er is 167.000 nodig terwijl er 125.000 gegeven is. Niette min waren we getuige van enkele fraaie Amerikaanse shows. Televizier deed al niet minder. Die zocht het ook aan de waterkant maar nu om te klagen, en zeer terecht, over de vervuiling van onze sloten en vaarten waardoor er binnenkort geen kikkertje meer te horen zal zijn. „We gaan naar Artis". Maar als daar niet meer subsidie voor gegeven wordt, zal dat in de toekomst niet meer mogelijk zijn. Daarorrl: handtekeningen sturen naar wethouder Keja, die van twee miljoen per jaar sprak. Hoe dat alle maal op te brengen? Maar de AVRO had meer pijlen op z'n boog. Wie signaleerde de oude biechtvader van Salazar in Brabant? Gauw een interview met hem. Een beste man die dictator, alle dagen naar de heilige mis. communie cn rozenhoedje. God hebbe zijn ziel. En in Portugal valt het allemaal best mee volgens de slimme pater die van poli tiek niets af weet, toegeeft wat niet te ontkennen valt en verder de zaken knikkend in het midden laat. Telvizier overtroefde Achter het met de Hirosjimatragedie door de bom afwierp op het scherm te brengen en deze verklaarde dan ijskoud dat z'on wapen natuurlijk in een volgende oorlog moet worden gebruikt, want Krieg is per saldo Krieg en dan komt het op de eerste Benieuwd naar de diplomalenmoord in Den Haag, want één mensenleven in vredestijd is evenveel waard a' duizenden tijdens de oorlog, kondc we dank zij ons moderne t.v.-medlur nog vóór het naar bed gaan er getu ge van zijn hoe politie en justitie aa i het werk zijn om klaarheid in deze- zaak te brengen. Even ons wereldje rond geweest om te kijken wat er zoal te doen is. Komt bij u ook wel het verlangen op, om in een hutje op de hei te zitten, je tuintje te wieden en naar een stukje muziek van de platenspeler te luisteren? A.I.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2