STIEFKINDEREN VAN DE SPORT Aalbrecht zougrote werk' eensklaps niet kunnen meer aan DRIE RENNERS GEBRUIKTEN IN KAMPIOENSCHAP MEDICAMENTEN Leidse student schaakverrassing w „Afvoeren van internationale lijst is een belediging Vijfkampers vreemd groepje in elitegezelschap LEIDSE COURANT DINSDAG 4 AUGUSTUS 197(1 (Van onze sportredactie) DEN HAAG In de licht ontvlambare scheidsrechterswereld van Nederland is weer een rel ontstaan. Scheidsrechter Aalbrecht (40 jaar pas) is door de KNVB volkomen onverwacht afgevoerd van de „internationale lijst" omdat zijn prestaties niet meer van het niveau waren waarop het verantwoord is hem internationale wedstrijden te laten leiden. Natuurlijk heeft Aalbrecht deze zaak hoog opgenomen en na het vrijwel unieke besluit van de KNVB rustig te hebben verwerkt, heeft de Hoek van Hollander bekend gemaakt definitief een streep achter zijn carrière te willen zetten. Hij beschouwt het afvoeren van de internationale lijst als een belediging en kan een en ander niet aanvaarden. „Ik ben het helemaal niet eens met het besluit van de KNVB, die op advies van de scheidsrechterscommissie gehandeld schijnt te hebben", verklaarde gisteren Aalbrecht, die zijn verontwaar diging goed wist te verbergen. „Ik begrijp er werkelijk niets van. Mijn prestaties zijn beslist niet slechter geworden. Daarom vraag ik me af of de verklaring die de scheidsrechter commissie mij gaf wel de echte is?" KNWUzegt niets; V. d, Vleuten wel Scheidsrechter Janus Aalbrecht worstelt nu al een maand met die onzekerheid. Alle ellende begon voor hem met een onschuldig lijkend telefoontje van de heer Rjjklioek, die secretaris is van de hoofdscheids- rechterscommissie. Deze vertelde hem laconiek wat de I^NVB zou meedelen en zei hem ook waarom men tot dit besluit was gekomen. Daarna is er geen enkel contact meer geweest tussen Aalbrecht en de hoofd- scheidsrechterscommissie. Aanvankelijk maakte Aal brecht zich enorm kwaad over de op zijn minst on elegante gang van zaken en wilde onmiddellijk stoppen met scheidsrechteren. „Van een organisatie waarin zoiets mogelijk is, wil ik geen lid meer zijn." JANUS AALBRECHT Zuid Afrika in wielerwereld geroyeerd LEICESTER liet directiecomité van de Internationale Federatie van Ama teurwielrenners heeft m Leicester de Zuidafrikaanse Wielerbond officieel ge- Met deze beslissing bekrachtigde de FIAC de brief, die zij op 14 mei van dit jaar aan de Zuidafrikaanse Wielerbond stuurde en waarin mededeling werd ge daan van het te nemen besluit. Als reden voor haar beslissing gaf de FIAC op dat de statuten van de reeds sinds 1880 bestaande v/ielerbond van Zuid-Afrika niet conform de internatio nale reglementen zijn. „Gekleurde" wei renners worden volgens de FIAC ge discrimineerd. Aalbrecht bedacht zich toch, wachtte even op wat zou gaan gebeuren maai' moest tenslotte ervaren dat zijn geduld een oplossing in deze zaak niet naderbij bracht. Daarom schreef hij vorige week een brief naar de KNVB waarin hij zei niet te kunnen aanvaarden wat er was, gebeurd en definitief een streep achter zijn carrière als scheidsrechter te willen zetten. Aalbrecht wacht nu rustig af wat het gevolg is van zijn besluit. „Als de KNVB officieel in „Neerlands Voet bal" .bekend maakt dat ik stop, zal ik pas over enige zaken een boekje open doen. Daarvóór lijkt het me nog niet zo erg gewenst". Verantwoorden De KNffB heeft na het besluit van Aalbrecht tweemaal getracht de zaak stelt zich op een standpunt dat de scheidsrechterscommissie het besluit hem af te voeren vau de „lijst" heeft bij te leggen, maar de Hoek van Hol lander weigerde in te gaan op de uit nodigingen voor een bespreking. Hij genomen en dat zij zich ook moet ver antwoorden en niet de KNVB. Zes jaar op lijst Als door dit incident een einde komt aan de carrière van Aalbrecht waar het wel naar uit ziet betekent dit dat een vertrouwde figuur zal verdwijnen van de Nederlandse voetbalvelden. Aal brecht is al 15 seizoenen achtereen scheidsrechter in de eredivisie. Daarvan staat hij al zes jaar op de internationale lijst. Een blessure, opgelopen in januari 1969. na afloop van DOS—NAC zette hem buiten spel. Zijn knieblessure genas zeer langzaam. Maar in november was hij eindelijk toch zo ver dat hij weer wedstrijden mocht leiden. Natuurlijk nog geen top-ontmoetingen. Aalbrecht dacht dat men hem rustig wilde laten terugkomen aan de top. Dat was, zo bleek later, echter niet de reden waar om de scheidsrechterscommissie hem buiten spel hield. De man, die in totaal 3 A-interlands en 35 andere internationale wedstrijden heeft geleid, kan volgens de scheids rechterscommissie plotseling „het grote werk" niet meer aan. Een onschuldig lijkende blessure kan soms zeer ernstige gevolgen hebben...... HARRIE JANSEN (Vian onze sport redactie) MIERLO-HOUT „Wij. wielrenners, wor den gewoon met paarden vergeleken. Kijk maar in het woordenboek. Voor 1,25, pocketformaat, achter „doping" staat: stimulerend middel voor paarden en wiel renners. Heb je het ooit zo zout gegeten". Jos van der Vleuten, van nature vrolijk en JOS VAN DER VLEUTEN onbezorgd, is gebelgd. Zijn cynische humor spreekt boekdelen. Het is weer eens zo ver. Aan de vooravond van het wereldkampioenschap' voor profs op de weg in Leicester gaat de wielersport in Nederland schuil onder een loodzware betrapt. Voor insiders zijn het, ondanks de weigering van de K.N.W.U. om een offi ciële bevestiging te geven, meer dar» geruchten. En men zou dan ook dezr weigering voor een bevestiging kunner nemen. onweerswolk. Jos van der Vleuten, Harr Jansen en Wim Deelen zouden volgen geruchten tijdens het nationaal wegkan) pioenschap in Helmond op doping zijr De KNWU zegt niets, maar weet wel. ..De Vleut" weet niets, maar praat wel. De renner uit Mierlo-Hout weet te ver tellen dat hij vorig jaar ook op gebruik van verboden stimulerende middelen be trapt niet een nog zwaardere straf zal krijgen als hij wordt veroor deeld. „Ik heb met de KNWU gebeld aldus Van der Vleuten. ,.en men heeft gezegd, dat de oude straf niet meer mee telt. Als dat wed zo was geweest en ik een iaar niet meer zou mogen had ik de fiets aan de kapstok gen, beslist, want ik heb al vet gemaakt in de wielersport en d de maat vol geweest." Ondanks de ontkenning va Vleut", blijkt hij toch goed op de hoogte. Volgens geruchten zou hij e tueel de andere renners op ad een arts medicamenten hebben g< die een positive reactie in de uri ,.De (Van onze sportredactie) WARENDORF Henk Krediet, Hans Dieben en Jan Bekkenk zijn moderne vijfkampers en stiefkinderen van de sport. Wij len Pierre baron de Coubertin heeft zelf de vijfkamp gescha pen en reserveerde er een plaatsje voor op de Olympische Spelen van 1912- Moderne vijf kamp is een hels karwei. In Warendorf. een «schoon stadje in Duitsland, strijden de vijfkam pers aller anden om de titel „allround sportman". Ze scher men, zwemmen, lopen, schieten en rijden paard. Een mixture van sporten die je niet in enige tellen onder de knie krijgt. Mo derne vijfkampers zijn in Ne derland nooit zo in tel geweest, maar omdat Duitsland dichtbij is en er dus niet zo'n grote hap uit de spaarpot wordt genomen, mochten de stiefkinderen van de sport erheen, naar Waren dorf, in de buurt van MUnster. Hagenaar Dieben, Schoonho- venaar Bekkenk en Krediet uit Den Helder voelen in het stadje, dat ruiter Hans Günther Win kler als prominente sportman herbergt, dat ze eigenlijk niet zo veel hebben en enorm veel missen. Krediet is nationaal kampioen, Bekkenk juniorkam pioen maar dat zegt zo wei nig want er zijn niet meer ju nioren en met trainer Otto Krouse kunnen zij aanleunen tegen de Marine die hun facili teiten verleent en hen onder- wat. Zwemmen kan hij als de jullie nog niet i afgang (vijf- ..Moderne vijfkamp en lichamelijk erg vermoeiend. Het is een soort slijtageslag". Met z'n vijven vormen ze een vreemd groepje in het elitege zelschap, dat in deze dagen punten spaart. Nederland kon na de eerste onderdelen de vlag nog niet buiten hangen. Eigen lijk hebben ze niet op met paarden en degens. Maar dat schrijven de regels nu eenmaal voor. Een welkome uit- T„ zondering in de Oranjeformatie is nationaal degenkampioen gek Kindvall er gister ingeschopt". de sport. jan Bekkenk: kampioenschappen: geen kip op de tribunes. Ja, de vrouw van Henk Krediet was er en een vrienden van ons, maar len. Otto Krouse, zijn trainer: Henk Krediet zich in de top had dan heb je hel gehad." Als geestelijk kunnen wringen. steunt. Dieben en chef d'équipe Ed beste". Jan Bekkenk, sportin- figuur geslagen"- v. Breukelen zijn bruger, de eer- structeur bij het korps mari- De stiefkinderen ste gymnastiekleraar en de twee- niers, ls dan ook een van de De vrees voor eer de fysiotherapeut bij Europa Cup weinigen die op zijn tanden kampers af, Nederland af), houder Feijenoord. Nooit meer Voor de laatste nationale kam- Wrang klinkt dan ook het „Ik heb" zegt Henk Krediet in eer heeft rendorf is de rol van Nederland die van een vreemdeling- Want nationale Nederlanders zijn nooit ergens. „Die durven niet", zeggen de buitenlanders. Maar die Neder landers zouden het allerliefste wereldkampioen Balczo aan hun degen rijgen, op een paar minu ten lopen of hem finaal voorbij willen zwemmen. Maar hun ta lenten hebben een te groot Henk Krediet, die In zijn vrije tijd schermles geeft aan die mariniers, die het graag willen leren. Hij heeft van alles eigen- zegt: „Een jaar nen in, die dachten dat hun Sche Spelen 1972 vijfkamp even modern was als Bek kenk. „Maar", zegt Henk Krediet „Er liep een heleboel puin rond". deel van Hans Dieben. als hij minuutjes tijdens die uitputten- vrije spoor achtergelaten. Ze zitten Te streng lijk ploeggenoten. Dieben 1956-57 lid van de Nederlandse schoolzwemploeg zwemt een aardig stukje, kan ook wel te gen een paar kilometers hardlo pen en weet eveneens wel om te gaan met het pistool. Scher men hoeft van hem niet en paardrijden heeft hij in twee jaar geleerd. En dat is te wci- dan zijn Toch is de kans zeer groot dat niet naar Amerika gaan. Niet n de Olympi 'orden de we reldkampioenschappen in Ame- trainde rika gehouden. Dat kost veel Dan dacht ik: geld, maar je moet erheen als eigenlijk voor' je mee wilt doen aan het grote deloos van. A spel. Dat is je enige werkelijke voorbereiding. Met onze subsidie \m 20.000 gulden redden we het nooit. Dus zullen we wel iemand doet. We hebben ook de met veel talent bedeelde Jan Bekkenk de verkeerde kant opgaat. Leven in de sfeer van de Nederlandse moderne vijf kamp levert handenvol frustra ties op. Ed v. Breukelen: „Over dorp gestapt, die rector een paar jaar zijn de Olym- de Haagse Academie pische Spelen, daar willen Amerika, niet naar München. Dan stop ik er maar mee". Henk Krediet: „We hebben wel eens geprobeerd de sport te ac tiveren, we zijn naar dr. Rijs- teugels waarvan eigenlijk niemand precies weet wie ze in handen heeft. Hans Dieben is 31. hij zegt zelf, waar doe je hel ^at 33 jaar Wel zo ongeveer de Ik werd er moe- grens is. Hij is dus bijna aan er maar begrip |iej ejncj vn Zijn Latijn. Henk - belangstelling Krediet is 28. ook al niet zo jong meer (de grens waarop een moderne vijfkamper zijn top bereikt ligt niettemin op deze ■■rittlstoppen, 'ijfkamp, „dikwijls de ging gehad ermee te stoppen. Ik mijn winst? erbij neergelegd. Dat moet je leeftijd). chamelijke Opvoeding. Hij dat niet. De eisen zullen wel dolenthousiast iet: Bekkenk. de jongste van de (21), heeft het recht van toekomst- Van Breukelen: kan de opvolger worden de voorberei- derdejaarsstudenten verplicht 1 ding lijdt klinkt wat van de chef d'équipe, maar het gehoord, droevige is, dat hij gelijk heeft. ..Als ik Mexico hebben de vijfkampers de ook niet gezien. De streng. Toen het hele feest scoord En Hans Dieben Hongarije kom, zie ik oude mannetjes die precies we- hoeveel punten ik heb ge- wel doen, anders ga je onderdoor ook". Ed van Breukelen: „Het is een vicieuze cirkel. Er is geen be langstelling en dat drukt de prestaties. Geen prestaties, niet Nenk Krediet: „Ze naar de Spelen. Geen prestaties, geringe subsidies. We doen het ermee, beter wat dan niks. Ach. zeggen ze dan. voor 20.000 gul- in doen. den kun je wel een paar deuren opentrappen. Moet je eens een paar keer gaan paardrijden en schermen. Als ik aan een top- liter vertel met welke middo- jong, fris bloed door de vijf- kampaderen moeien stromen. Maar het stolsel zet zich nog steeds voort. '.eggen wel ijfkamper zijn gewor den. omdat we op al die ver schillende onderdelen net niet uitblonken. Had ik dan door moeten gaan met schaatsen? Ik was kampioen van Kampen. Mooi hè...? Ik vind dat waan zinnig. Wij hebben van alles bijna allround den. Eenzelfde geval heeft zich in Bel gië afgespeeld, toen de Italiaan Gianni Motta daar werd veroordeeld, maar in hoger beroep toch werd vrijgesproken. Voor het „betrapte" drietal van Hel mond opent dat misschien perspect:even. al zal 't moeilijk zijn om de medicamen ten, die de inmiddels bekende naam „reactivan" dragen, te verdedigen. Te gek Jos van der Vleuten: „Iedere renner gebruikt medicamenten. Dat is overal in de topsport zo. Maar het is nog geen doping." Ton Vissers, de ploegleider van Willem Iï-Gazelle, waarvoor ook Van der Vleuten rijdt, bleek uitermate ver ontwaardigd over de achtergrond van deze affaire. „We zijn hier weer eens de Chinezen van Europa", meesmuilde hij. „Bij het onderzoek in het laboratorium van (Jent door prof. Devleeschouwer heeft men gezocht naar sporen van het middel „reactivan". Dit doet men ner gens m Europa. Alleen in Gent doet men dat pas sinds kort. Dat wil zeggen dat men overal in Europa wel straffeloos reactivan kan nemen, maar in Neder land niet. Het is toch te gek ora los te lopen. Als men de urinemonsters naar Parijs of Milaan stuurt, valt het onder zoek negatief uit. Men kan wel de Giro rijden en de Tour zonder betrapt te worden maar niet het Nederlands weg- kampioenschap. Belachelijk gewoon. We hebben de bond voor beroepsrenners geschakeld, die de hele affaire in h den heeft genomen. Hoofdmotief worden de methode van onderzoek, di is gebezigd. Een methode, die nergenj in Europa wordt gebezigd, behalve jui.-l in Gent. We hebben dan ook gevraag) om het tweede urinemonster naar Pari te sturen en daar te laten onderzoeker) Maar dat is geweigerd. Uiteraard is dJ het goed recht van de KNWU# maar pc) slot van rekening ressorteren wij tot onder de Internationale Wieier Unie. Gedupeerd Voordat de officiële bevestiging doe de KNWU is gegeven, is bij voorbaa zeker één man gedupeerd: Jos van Vleuten, die riiët is geselecteerd vooi wereldkampioenschappen in Leireste: daarop# gezien zijrr preatatie in dit zoen, wel recht had. „Jos had er zeker recht op", beweerd Ton Vissers stellig. „Hij heeft got gereden dit seizeon en is in vorm. Bovei dien is dat parkoers in Leicester uitstt kend geschikt voor een man al Vleut". De man, die in Leicester wereld kampioen wordt, kan best reactb hebben gebruikt. En als hij wordt be jubeld in de regenboogtrui, zit Jos der Vleuten thuis met een maand waardelijk en 750,boete aan DIEREN De grote verrassing van het open schaakkampioenschap van Nederland, dat tot en met 8 augustus wordt gehouden in Dieren, is tot nu toe de Leidse student Van Dop. In de tweede ronde rekende hij gisteren bekwaam af met Van Baarle en gaat met Böhm en Timman, die eveneens twee punten uit twee wed strijden behaalden, aan kop. De Pool Bednarslci had ditmaal geen tijd om de benen te strekken. Daarvoor was de tegenstand, die hij ondervond van de Westduitser Jacoby, te groot. Vijf uur heeft de Poolse meester moeten vechten tegen de nederlaag. Dat hij tenslotte toch nog een remise uit het vuur sleepte, was echter meer dan can zijn wijsheid te danken aan het feit dat Jacoby door tijd nood minder nauwkeurig ging spelen. Ook Van Scheltinga had het niet ge makkelijk, maar ondanks een minuspion hield hij de stelling tegen Ad van der Berg keurig in evenwicht. De Roemeen Soos en de Zweed Anderson lijken zich hersteld te hebben van hun zwakke start. Door overwinningen op resp. Crabben- dam en Verholt vonden zij weer aanslui ting met de kopgroep. Uitslagen tweede ronde A. van der Berg— Van Scheltinga >/2U. Hoogendoorn—J. van der Berg 1— n, Knfpscheer—Koeverman K—K. Van Dop—Van Baarle 1—0. Verholt—Ander son (Zwed.) 0—1. Soos (Roem.)—Crabbendam -1—0. Tlmman—Slisser 3—0. Van de Schee- Smout '1—'i. Andriessen—v. Haastert -Van der LeUn 3—0, Vogel—Wilt U—>-). i de Schee. Vogel. Var Krediet. Hij heeft ook van alles als jullie ik ben. Maar gehad, lacht hij je uit. alsof hij i dat precies hetzelfde als wil zeggen dat je liegt". eten hoeveel Ove Van de i opleiding hebben Die gave pik je mee- Ik heb nog nooit iemand horen zeggenkom, ik ga eens lekker vijf kamp doen". Voortaan elk jaar w.k. kano KOPENHAGEN Tijdens het congres van de Internationale Kanobond in Ko penhagen is besloten voortaan elk jaar met uitzondering van de zgn. olym pische jaren wedstrijden om de we reldkampioenschappen te bouden. In 1971 is deze titelstrijd in Joego-Sla- vië en in 1973 in Finland. Bovendien zullen de deelnenieis als bij roeien de kans krijgen *ich via een repechage te plaatsen. Dit geldt eveneens voor de Europese kampioenschappen. De jeugd- grens is voorts verlegd van 16 tot 20 naar 15 tot 19 j. ar. Godefroot sneller dan Merckx WALTER GODEFROOT CHATEAU-CHINON De Belg Waller Godefroot heeft gisteren in Cha- teau-Chinon een wielercriterium over 110 kilometer gewonnen. Godefroot ver sloeg in de eindsprint de Tourwinnaar Eddy Merckx en de Fransman Genet De lijd van de winnaar was 2 uur, 36 minuten en 15 seconden. Eddy Beugels finishte als vijfde met een achterstand van 1 minuut en 2 seconden en Joop Zoetemelk werd achtste op 1.12 min. Broome naar CHIO R'dam ROTTERDAM De Britse ruiter David Broome, die begin juli in L.i Baule het wereldkampioenschap sprin gen won, zal deelnemen aan het inter nationale concours hippique te Rotter dam. dat dit jaar wordt gehouden van woensdag 2 tot en met zondag 6 sep tember.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 6