Nixon noemt Manson schuldig Verpleger na vijf jaar ontslagen als ondeskund Bestuur Artibus: geen compromis Spoedig wetswijziging filmkeuring ingediend Franse bruidjes moesten wachten :n Verdediger wil proces ongeldig verklaard Duits jacht op Waddenzee omgeslagen: één dode Jazz-festival in Roermond NKV-protest tegen moord op Braziliaans vakbondslid W3* Alweer grote kunstroof DmoDAG 4 AUGUSTUS 197v. LEIDSE COURANT PAGINA b President Nixon tijdens zijn rede in Denver tijdens welke hij stelde dat Man son direct of indirect schuldig is aan acht moorden zonder reden. Naast hem de Amerikaanse minister van Justitie, Jghn Mitchell. Op de onderste foto de advocaten van Manson en zijn groep, Ronald Hughes (I.) en Paul Fitzgerald hierover in gesprek met journalisten. Zij willen het proces ongeldig laten verklaren omdat volgens hen geen eerlijke berichting meer mogelijk is. DENVER LOS ANGELES (Reuter/DPA) President Nixon heeft gisteren jn i Denver in de staat Colorado botweg verklaard Charles Manson, hoofdverdachte in het proces wegens moord op de actrice Sharon Tate en zeven anderen, direct of indirect schuldig te achten aan de moorden. De Amerikaanse president, die I verslaggevers toesprak voor een bijeenkomst met plaatselijke en staatspolitie- functionarissen uit heel de Verenigde Staten, waarschuwde voor de risico's van „verheerlijking van misdadige elementen". Hf) zei dat dc pers Manson afschildert als een nogal kleurrijke figuur en voegde hieraan toe bezorgd te zijn over de neiging tot het maken van helden van diegenen die bij misdaad betrokken zijn. advocaat. Hij is lid vam de balie van de staat Califormë en van New York", zei Hughes, volgens wie Nixon „misbruik van het hoogste ambt dn het land heeft gemaakt om aan de procesgang fefbreuk In Denver riep Ronald Ziegiler, woord voerder van het Witte Huis, de pers op nieuw bijeen toen de persbureaus Nixons verklaring hadden verspreid. Ziegler zei dat het niet in de bedoeling van de pre- siueiH had gelegen een van de beschul digden de schuld op te leggen. Hij gaf toe dat de woorden van de president voor verkeerde uitleg vatbaar waren. Later op do avond heeft president Nixon gezegd dal het niet in zijn bedoe ling had gelegen te verklaren dat Charles Manson schuldig is. „Het laatste dat ile zou willen is afbreuk te doen aan de le gale rechten van wie dan ook dn welke omstandigheden dan ook", zei de presi dent hi een op schrift gestelde verklaring toen hij in Washington arriveerde uit Denver. In zijn verklaring zei Nixon: „De beklaagden dienen in dit stadium van hun proces geacht te worden onschuldig Op het proces zelf in Los Angeles om stond een schreeuwparty tussen advoca ten, toen de kroongetuige van de officier van justitie een leugenaarster werd ge noemd. Café-eigenaresse, June Emm ei uit Miami Beach, die getuige Linda Ka- sabian drie weken huisvestte na de moorden in augustus, zei; „Ik weet dat zij een leugenaarster is". De advocaten raakten daarna in een hevig twistgesprex met de officier van justitie, die June Emmer verweet „aan de drank" te zijn, waardoor haar herinneringsvermogen1 achteruit zou zijn gegaan, f Linda Kasabian zal haar memoires uit geven in boekvorm, zo zei zij. Zij be streed dat de hoop op een „bestseller" haar verklaringen nu beïnvloedde. Linda zei het boek te willen uitgeven om an dere jongeren ervan te weerhouden de zelfde weg op te gaan die zij heeft ge- Nixon wees erop dat het proces-Man- son de afgelopen weken op de voor pagina's van de kranten is weergegeven en dat de televisie er uitgebreid op is ingegaan. „Hier is een man schuldig, direct of indirec', aan aoh-t redeloze moorden", zei hij. Ronald Hughes, verdediger van een van de drie meisjes die met Manson te recht staan, zei, nadat hij op de hoogte was gesteld van de uitlatingen van de president, stappen te zullen nemen we gens beïnvloeding van een proces. Hij zei dat Nixon het proces gebruikt „voor zijn persoonlijk soort recht-en-orde za ken". Hughes wil het proces ongeldig laten verklaren. „Nixon wist wat hij deed. Hij was een Diploma's niet erkend (Van verslaggevers) HEERLEN „Dit is voor mjj onbe grijpelijk". aldus de 43-jarige Frits Jans- uit het Limburgse Schaesberg. Vrij dag kreeg hij van de directie van de Lückerheidekliniek in Kerkrade te ho- dat bij ontslagen was als afdelings hoofd, omdat het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid zijn in Zwit serland behaalde getuigschrift niet er kende. B&na 5 jaar heeft Frits Janssen Üs „ondeskundig" in een ziekenhuis te Brunssum en in een kliniek te Slenaken met niet erkende diploma's patiënten ge holpen. „Sinds december 1964 verricht ik alle voorkomende verplegerswerkzaam heden. Ik assisteerde bij insulinebehan- delingen, ik gaf spuiten, ik maakte me dicijnen klaar en diende ze toe. Tot voor was ik verantwoordelijk voor een dertigtal patiënten, en nu ben ik plotse ling ondeskundig", aldus een verbitterde Frits Janssen. Aan het „ondeskundig behandelen" door frits Janssen kwam een einde toen geneesheer-directeur A. Perquin van de Lückerheidekliniek kort na de opening •an de kliniek de diploma's van het erplegend personeel wilde inzien. Frits Janssen werd op 15 november benoemd tot afdelingshoofd van deze kliniek voor gehandicapte bejaarden. „Nooit was er door andere instellingen met een woord gerept over niet erkende diploma's", al dus de heer Perquin. „Ik had -de heer Janssen gevraagd of hij ook diploma' wilde laten zien bij zijn sollicitatie, maa hij vergat ze telkens. Toen hij ze mee bracht bemerkte ik dat zijn Zwitserse papieren niet vergezeld waren van erkenningsstempel. Op 15 februari heb ik hem toen met ziekteverlof gestuurd om in Den Haag na te vragen of rfjn papieren erkend waren. Dit bleek niet het geval te zijn. In een hrief aan de koningin heeft Flits Janssen zijn levensloop uiteenge zet. In deze brief vraagt hij om erken ning van zijn getuigschriften. In Zwit serland had hij als verpleger in twee psychiatrische inrichtingen gewerkt. In de avonduren behaalde hij diverse getuig schriften. „Begin december 1964 begon de ellende. Ik werd toen aangesteld als verpleger-A op de psychiatrische en neurologische afdeling in Brunssum. Men informeerde naar de echtheid van mijn papieren. Niemand heeft toen tegen mij gezegd dat ze niet in Nederland erkend waren. Sindsdien leef ik in de veronder stelling dat alles in orde is", aldus Frits Janssen, die in dat ziekenhuis zijn vrouw leerde kennen. Na het huwelijk ging hij samen met zijn vrouw in de kliniek voor geestelijk gehandicapte kinderen in Hoogcruts werken. Zijn vrouw werd hoofd van de ziekenzaal. Ondanks zijn niet erkende papieren werd hij hoofd van een af deling, wat inhield dat hij verantwoor delijk was voor een dertigtal kinderen. Op 15 oktober nam hij ontslag en een maand later werd hij benoemd tot af delingshoofd in de Lückerheidekliniek. Deze functie vervulde hij tot 15 februari, toen ging hij met ziekteverlof. Een verlof van bijna zes maanden, dat eindigde met een ontslag. mooiste ogen van de Cóte d' behoren dit jaar aan een Bel gische, de 23-jarige Danielle Di- Danielle is blond, en de ogen aar het om ging zijn blauw. OOSTMAHORN (ANP) De drie Duitsers die gisteravond met een zeil jacht in de Waddenzee waren omgesla gen zijn alle gevonden. Een van hen is verdronken. De reddingsacties kwamen op gang doordat een van de schipbreukelingen zwemmend Rottumerplaat wist te berei ken, en via de mobilofoon Scheveningen radio alarmeerde- Van Oostmahorn is toen de reddingboot „Gebroeders Luden" uitgevaren, korte lijd later gevolgd door de reddingboot van het Duitse eiland Borkum, de „Georg Breusing". De man op Rottumerplaat is door een Duitse helikopter opgepikt, waarna het zoeken naar de andere twee de hele I nacht heefc voortgeduurd. De Duitse red- j dingboot heeft hem tenslotte gevonden, mede dank zij de assistentie van een „Neptune" van de marineluchtvaart dienst. Dit vliegtuig ontdekte omstreeks j 6 uur 's morgens de ligging van de om- I geslagen boot ROERMOND (ANP) Tijdens het weekeinde van 8 en 9 augustus wordt in het stadspark van Roermond het vijfde Hammerveld-Jazz Festival gehouden, ge organiseerd door de stichting Hammer- veld Jazz Roermond. Aan dit festival zal volgens het onder voorbehoud van wij zigingen gegeven programma worden deelgenomen door de Storyville Jazz band. Rein de Graaff^Dick Vennik Kwartet, The Chris Hinze combination, Pete Grimston (zang), het kwartet Jiggs Whigham, Benny Bailey (trompet) het Sextet Nathan Davis, het Kwartet van Stiphout, Kwartet Robert Jeanne, The Association Quintet, Hans Dulfers Ritmo Natural, The Johnny Dank wort Quartet, Dizzy Reece (trompet). Slide Hampton (trombone) en Cleo Laine (zang); New Zealandband blijft nog even hier DEN HAAG (ANP) De New Zea- land National Band, die zondag bij het Wereldmuziekconcours in Kerkrade de leiding heeft genomen in de mars- en concertwedstrijden, zal na afloop van het Limburgse festival, nog een rondreis door Nederland maken om op verschil lende plaatsen uitvoeringen te geven. De band zal concerteren in Helden. Milheeze, Den Bosch, Eldeberkoop, Kollum, Kou- dum, Oost-Voorne. Stellendam, Alblas- serdam en Oud-Beijerland. De band zal worden vergezeld van een groep maoris, die tegelijkertijd voorstellingen zullen Kort geding studenten schoolbestuur UTRECHT (ANP) In een voor het civiele recht zeldzaam emotionele sfeer, is gistermiddag voor de president van de Utrechtse rechtbank, prof. mr. V. J- A. van Dijk het door zeven wegens wange drag van school gestuurde Artibusstu- den aangespannen kort geding tegen het bestuur van deze Utrechtse kunstacade mie behandeld. De president wilde een j poging doen voor een aanvaardbaar com- promis. Na druk heen en weer gepraat, waarbfj de beschuldigingen en verdacht makingen niet van de lucht waren, en tenslotte na een korte bijeenkomst met beide partijen achter gesloten deuren, be paalde hij zijn vonnis op vrijdag aan staande. Het bestuuur van Artibus voel de niets voor het compromis. Zoals bekend heeft het bestuur van de Utrechtse akademie voor beeldende kun sten Artibus begin juli 22 studenten laten weten, dat zij na de vakantie niet meer dp school mogen terugkonnen. Aanleiding voor dit ingrijpende besluit: de studen ten zouden zich tijdens hun democratise- ringsacties dit jaar hebben misdragen. Zeven studenten betwistten dit besluit in kort geding als onrechtmatig en zij wierpen zich meteen op aio representan ten van de andere weggestuuurden, die thans met vakantie zijn. „Het bestuur heoft volslagen willekeu rig gehandeld door 22 studenten van school te sturen, want de complete school bevolking. op enkele conservatieven na, heeft deelgenomen aan de acties tot de mocratisering en vernieuwing van het onderwijs", zo betoogde mr. H A. Kater uit Amsterdam, raadsman van de zeven gedwongen schoolverlaters. In dit kort geding, dat door de grote belangstelling van studenten en pers in de grote strafzaal van de Utrechtse recht bank werd gehouden, werden vele tien tallen produkties aan de president overgelegd, waaruit de voorgeschie denis van het al maanden lang bestaande Artibusconflict zou moeten blijken. Er werden zelfs wandkranten geproduceerd waarop schoolbestuurders als geslachtsdelen werden aangeduid. Prof- Van Dijk toonde zich duidelijk geïrriteerd, maar waagde desondanks een poging tot een compromis. „Vanwege de belangen van de jongens had ik een wapenstilstand willen voorstellen om af te wachten wat het ministerie verder doet", maar mr. Bouwmeester, de school- voorzitter, had geen vertrouwen in een snel reageren van het ministerie. „Het onderwerp is te politiek geladen", vond hij. De studenten hadden wel oren naar het voorstel van de president. UTRECHT (ANP) Het Nederlands Katholiek Vakverbond heeft bfj de Bra ziliaanse president heftig geprotesteerd tegen de moord op Olavo Hansen, be stuurder van de textielarbeidersbond in Sao Paulo. Door de politieke politie is Hansen na arrestatie zo lang verhoord dat hij bij terugkeer ln zijn cel niet meer kon staan. Een paai- dagen 'ater werd zijn lijk teruggevonden bij een museum in de stad. overdekt met sporen van martelin gen- Dit is, volgens het NKV, het zoveel ste bewijs van de martelingen en het misdadige vervolgingsbeleid door de op onderdrukking gerichte organisatie van de Braziliaanse militaire regering. Kabouters en vrienden, meest bui tenlanders. hebben gisteravond de Dam rond het nationaal monument in Amsterdam een flinke schoon maakbeurt gegeven Er icerd even fiks aangepakt en binnen een kwar tier kon ieder zich tevreden in de slaapzak terugtrekken op een schone vloer. Brand in villa van Orson Welles MADRID (RTR) Hel Britse acteurs- paar Robert Sh^w en Mary Ure en vijf kinderen zijn maandag aan dood door verbranding ontkomen bij een brand in de villa „My pleasure" va de Ameri kaanse acteur Orson Welles in de om geving van Madrid. Duizend boeken van de Amerikaanse acteur en regisseur Welles gingen verloren. De brand werd gedoofd door de huisbewaarder. Volgens Mary Ure waren de boeken onvervangbaar omdat velen een opdracht aan Welles bevatten van de schrijvers. L In Parijs is de nieuwe Amerikaanse onderhandelaar voor de besprekin gen met Noord-Vietnam en de Viet- cong aangekomen. Het is dc erva ren diplomaat David Bruce, die hier verslaggevers te woord staat. (Van onze parlementaire ledactie) DEN HAAG Minister Beernink (Binnenlandse Zaken) zal zeer binnenkort een wetsontwerp inzake wijziging van de filmkeuring indienen bü de Tweede Kamer. De minister heeft zijn besprekingen over de wijziging in eerste instantie afgerond en is van plan het interimadvies van de adviescommissie zedelijkheidswetgeving over de handhaving van de leeftijdsgrenzen van 14 en 18 .jaar te volgen. De commissie, die op 11 mei van dit jaar werd geïnstalleerd, bracht reeds op 26 juni advies uit. Voorgesteld werd een tijdelijke overgangsregeling bestaande uit de volgende punten: De Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Walter Scheel is in een speel goedwinkel in Moskou op zoek naar cadeautjes voor thuis. Scheel verblijft in Moskou voor zijn besprekingen over een Russisch-Duits verdrag. Films voor volwassenen kunnen vrijwillig ter advisering aan een dooi de overheid in te stellen filmkeurings commissie worden overlegd. De vertoning van films, die voor advies zijn aangeboden en door de commissie uit juridisch oogpunt niet zijn ontraden zal zoals de adviescom missie aan de hand van het bestaande beleid verwacht niet tot strafver volging of een andere wijze van over heidsingrijpen achteraf mogen leiden. Voor films die ook aan jeugdigen zullen worden vertoond verandert er niets. De leeftijdsgrenzen van 14 en 18 jaar blijven voorlopig gehandhaafd. De commisie die de verplichte keuring van deze films verrioht moet bij voor keur ressorteren onder het ministerie van CRM. Het meerderheidsstandpunt in het ad vies van de commissie was tegen een onmiddellijke afschaffing van iedere keuring van films voor volwassenen. Dit zou volgens de adviescommissie veel onzekerheid teweeg brengen, zo wel voor dc overheid als voor de bioscoopexploitanten en het plubliek. (van onze correspondent). PARIJS 17 is zaterdag een onge luksgetal geweest in Parijs. ïn het 17e Parüse arrondissement stonden 17 bruidsparen te wachten op de burgemeester, maar om de een of andere onverklaarbare oorzaak is monsieur le maire niet komen opda gen. En nog niemand weet waar hij zit. Zaterdagmorgen verscheen het eer ste bruidspaar om kwart over negen De meeste Fransen hebben de gewoon te op zaterdag te trouwen, 's Morgens vroeg op het stadhuis, daarna in de kerk en vervolgens de bruiloftsmaal tijd, u*aarna de jong gehuwden een lang weekeinde voor de boeg hebben. Het tweede echtpaar stond te trap pelen om in de echt te worden ver bonden. arriveerde op de afgesproken tijd om precies half tien, maar er was geen burgemeester. En om twaalf uur was hij er nog niet. De boden in hun zwarte pakken en de zilveren ketting om de hals probeer den zo statig mogelijk de opgewonde gemoederen tot bedaren te brengen. Want voor opwinding was alle re den- Men kan n.l. in Frankrijk niet eerst in de kerk en daarna op het stadhuis trouwen. Dat verbiedt de wet. Verscheidene pastoors in de kerken stonden op hete kolen en begrepen er niets van dat de bruids paren niet kwamen opdagen. Onderwijl telefoneerde men naar het ministerie van Binnenlandse Za ken, maar het ministerie kaatste de bal terug naar de burgemeester van het 18e arrondissement om tijdelijk naar het 17-de te verhuizen. Want ook dat was in strijd met de wet Eindelijk om tien over twaalf, toen 17 bruidjes in het wit. 17 bruide goms in liet zwart en diverse moe ders met drijfnatte zakdoeken niet langer konden wachten, draaide de plaatsvervangend burgemeester, een apotheker, de deur van zijn winkel op slot en de driekleurige sjerp, het teken van zijn waardigheid om zijn middel, en roffelde in de grootst mogelijke haast zeventienmaal het trouwformulier af. Vierendertig- maal werd het ja-woord gefluisterd, 34 getuigen zetten hun handtekening, waarna bruidsauto's en volgauto's in dolle vaart naar restaurant of naar de kerk reden. Intussen weet nog niemand waar d< burgemeester zit. Mogelijk ligt hij op het strand van de Cóte d'Azur in de zon te bakken of luistert hij naar popmuziek, want in die buurt we melt het van de hippies. Derhalve wordt een overgangsregeling voorgesteld met een vrijwillige keuring. Als de commissie een film ontraadt, be tekent dat niet dat er geen vertoning plaats mag vinden, maar er zou wel een reële kans bestaan dat vervolging wordt ingesteld, bijv. op grond van schending van het verbod tot het ver tonen van afbeeldingen die aanstote lijk zijn voor de openbare eerbaar heid. De heer J. Broeksz, voorzitter van de VARA en één van de twintig commis sieleden, vertegenwoordigde een min derheidsstandpunt. Hij diende een no ta in, waarin wordt gesteld, dat hij met name niet de bezwaren van de meerderheid van de commissie deelt, dat er een vacuüm zou ontstaan bij het plotselinge wegvagen van iedere keuring van films voor volwassenen.- Volgens de heer Broeksz is de kern vraag of volwassen Nederlanders zelf mogen uitmaken wat ze willen zien of niet. Dit uiteraard binnen de grenzen die de wet hen biedt. Een ander lid van de commissie wilde zich niet tegen het meerderheidsstandpunt verzetten, omdat hij geen betere op lossing had. PARIJS (AFP) Uit een woning ln het centrum van Parijs zijn in dc loop van het weekeind 20 kostbare schilde rijen. waaronder vijf Renoirs. twee Mo- nets. een Corot, een Ma net, een Pissaro en twee doeken van Sislcv gestolen, die samen een waarde vertegenwoordigen van ruim 5 miljoen gulden. De 80-jarige mevrouw Chardeau. de eigenaresse van de schilderijen, was tij dens het weekeinde niet thuis.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5